VS BESCHULDIGEN HANOI VAN SCHENDING GENEVE-AKKOORD Belgische boot vergaan BEDRIEGLIJKE Palestij nen mogen niet naar Cairo Jersey japonnen. Passend als een tweede huid. Overal! i de postgiro dró makkelijk! RUST IN ULSTER Baby’ Hevige Amerikaanse luchtaanvallen met B-52 toestellen Opnieuw Vietnam Sunay verbiedt IRA-leider Mac Stiofain naar begrafenis in Londonderry 5 voor 100 gulden per stuk verkocht Congres verzetsbewegingen politieke aktiviteiten in Turkije Radio-activiteit van Chinese •JERSEY SHOP kernproef in de VS r DINSDAG 4 APRIL 1972 Bombardementen Vertrek 7 Rotte eieren „Pas verlopen” Zachte jersey japonnen. De ideale kombinatie van gemak en elegance. Wij hebben ze. In gedurfde en eenvoudige modellen. In felle of tere tinten. Ih maat 38, maar ook in maat 48. Wievan jersey houdt mag deze kollektie niet missen. Barteljorisstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 Met verrekijker Bewijs ADVERTENTIE de rebellenleider (Van onze redacteur in Londen) ADVERTENTIE “N (Van onze redacteur in Jeruzalem) it de moest gemanoeu- e s e Er is de oproep van de kardinaal in Belfast, maar er is ook sinds enige dagen een beweging van katholieke vrouwen, die het optreden van de IRA regelrecht tegen wil gaan. Deze beweging werd geboren als Met Postgiro kunt u contant geld opnemen op alle ruim 2400 postkantoren. President Nixon riep gisteren zijn „spe ciale actiegroep van Washington”. (WSAG) bijeen. Een woordvoerder van het Wittf Huis deelde mee, dat de president de toestand nauwkeurig volgt. De gevechten in het noorden van Zuid-Vietnam vormen een bron van ongerustheid voor de Ame rikaanse regering. Mochten de notabelen de uitnodiging toch aanvaarden dan zullen zij niet naar de westoever kunnen terugkeren, zo heeft het militaire bewind hen gewaarschuwd. Onder de genodigden zijn de burge meester van Hebron Sjeik Jaabri en nota belen uit het nogal roerige Nabloes zoals de herkozen burgemeester El Masri en ex-burgemeester Hamdi Kenaan. Niet al leen Israel, maar ook Jordanië heeft op- Het Amerikaanse opperbevel heeft gis teren de vliegdekschepen „Kitty Hawk” en „Constellation” die in de Japanse en Philippijnse wateren varen, opgedragen koers te zetten naar de Golf van Tonkin. Beide schepen, die een honderdtal ge- vechtsbommenwerpers aan boord hebben, zullen binnen enkele dagen voor de kust van Vietnam aankomen. Er zijn al tweehonderd Amerikaanse toestellen in Thailand en Danang gestatio neerd. Een honderdtal bevindt zich aan boord van de vliegdekschepen „Coral Sea” De weinige ontploffingen van het paas weekend duiden in ieder geval niet op een verbetering van de toestand. De rust op het front der heimelijke explosieven had als enige oorzaak, dat de IRA het te druk had met zijn eigen optochten. Voor de Engelse kust ter hoogte van Bolt Head is in het paasweekeinde de Belgische trawler „Amelie Suzanne” vergaan. De opvarenden werden ge red. Defensie een e n r r ANKARA (Reuter). President Cev- det Sunay van Turkije heeft alle politieke activiteiten in het land opgeschort. Hij behoudt zich het recht voor tijdelijk bij decreet te regeren. In een gisteren gepu bliceerd communiqué verklaarde de Turk se president verder dat amendementen op de Grondwet nodig zijn om het politieke extremisme en terrorisme te kunnen be strijden. 1 t t g- te m 12 at te ïft Londonderry hoorden aan. e g :r le n n ï- ï- n, ht De stad Quang Tri en de basis Gio Linh, bij de gedemilitariseerde zone, wa ren gisteren de enige centra in de noorde lijke Zuidvietnamese provincie Quang Tri die nog in handen van de regeringstroepen waren. Dong Ha werd zondagavond door de Noordvietnamezen veroverd. Whitelaw zal gedurig enige tijd moeten laten verst”i.iken, waarin hij hoopt meer vertrouwen onder de bevolking te winnen. Zowel aan de katholieke als aan de pro testantse kant rekent hij daarbij op one nigheid onder de stijfhoofden, welke on enigheid hem het regeren zal moeten vergemakkelijken. Aan protestantse zijde blijkt iedere dag meer, dat de handdruk tussen de gematigde en afgezette premier Faulkner en de leider van de neo-fascisti- sche „Irish Vanguard”, Graig geen sym bool van een toekomstige eenheid bete kent dat de VS niet zullen toestaan dat de troepen van Noord-Vietnam en het Zuid vietnamese bevrijdingsfront enkele dagen na het vertrek van de laatste Amerikaan se grondtroepen, uit dit gebied, de noorde lijke provincies van Zuid-Vietnam zullen bezetten. De basis „Camp Caroll’ waar Ameri kaanse adviseurs nog vier stukken 175 mm geschut bedienden, is ondermeer ont ruimd. De Amerikanen zijn pc hef- schroefvliegtuig gevlucht, nadat zij de ka nonnen onbruikbaar hadden gemaakt. BELFAST In Noord-Ierland zagen tijdens de paasdagen de straten zwart van de optochten. Het grootste deel daarvan had tot doel de opstanden in 1916 in Dublin te herdenken, maar er waren ook andere marsen. En terwjjl deze enorme activiteit binnen rustige banen bleef, leek het er toch op, of de doorbraak tot de gedachte dat het afgelopen moet zijn met het leggen van bommen voor andermans deur, minder kans maakte dan aanvankelijk was gehoopt. Faulkner heeft zich de afgelopen dagen steeds duidelijker van de houwdegen, die Graig is, gedistantieerd en de Vanguard heeft het nodig gevonden om in een advertentie over een hele pagina in een krant in Belfast te laten weten, dat Faulkner zonder de goedkeuring van de Vanguard de meeting had toegesproken, waarop hij Graig de hand had geschud. De werkelijkheid is echter, dat Graig zich met een list op het balkon had weten te manoeuvreren, vanwaaraf Faulkner de menigte toesprak. Er was dan ook geen sprake van dat Faulkner als ongewilde gast van Graig zou zijn opgetreden. Het tegendeel was waar. Aan katholieke kant moet men afwach ten, wat het effect'zal zijn van de oproep van kardinaal Conway, en zal men verder moeten zien in hoeverre de vrouwenbewe ging die aan het ontstaan is om het geweld te lijf te gaan, volgelingen zal krijgen. WASHINGTON (Reuter, DPA, AFP en UPI) De Verenigde Staten hebben Noord-Vietman ervan beschuldigd, de akkoorden van Genève van 1954 en de stilzwijgende overeenkomsten van 1968 te hebben geschonden door Zuid-Vietnam binnen te vallen. De regering-Nixon „behoudt zich het recht voor alle nodige militaire maatregelen te nemen om de veiligheid van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam te verzekeren”. Terzelfder tijd werd in Belfast de moe der van tien kinderen begraven die in het vuurgevecht was omgekomen. Alle tien de zonen op één na en de echtgenoot liepen achter de baar. Vorige week zijn in Turkije een Cana dese en twee Britse technici gedood tij dens hun ontvoering door linkse guerrilla strijders. Bij een belegering door Turkse troepen werden ook de negen ontvoerders doodgeschoten. Tientallen Amerikaanse reuzenbommen werpers van het type B-52 en gevechts- toestellen hebben gisteren tijdens een van de hevigste aanvallen uit de oorlog in Vietnam bombardementen uitgevoerd op de Vietcongstrijders en Noordvietnamezen die in het noordelijke deel van Zuid- Vietnam oprukten. Leiders van de Turkse politieke partijen zijn tijdens besprekingen met Sunay vori ge week op de hoogte gesteld van deze maatregelen, aldus een presidentiële woordvoerder. Ook is bekendgemaakt dat premier Nihat Erim vorige week twee maal heeft aangeboden af te treden, maar de Turkse Veiligheidsraad had zijn ontslag onnodig gevonden. De raad stelde toen voor een oplossing voor de proble men te zoeken in besprekingen van presi dent Sunay met partijleiders. Volgens de brief van Sunay zijn de moeilijkheden waar Turkije mee kampt, in het buiten land georganiseerd. De radio-activiteit afkomstig uit China bedroeg een percent van de jaarlijkse na tuurlijke straling van ongeveer elf milli- röntgen. gevolg van de dood van een moeder van katholieke wijk in Belfast, die toevallig in een vuurgevecht terechtkwam. De IRA ontleent zijn bestaansmogelijk heid aan de hulp die ze van de bevolking krijgt. Als deze weigert haar leden nog langer onderdak te verschaffen, te ver stoppen en te voeden, is het met de IRA afgelopen. Iets dergelijks gebeurde in 1962. De IRA-leider was daarom ertoe bereid het risico te nemen naar London derry te komen en zijn volgelingen even de les te lezen. „Vrouwen, blijf achter tien kinderen, afgelopen donderdag in een duizend bezoekers op het kerkhof van MEXICO, (EFE). De Mexicaanse po litie is een handel op het spoor gekomen in baby’s die voor ruim honderd gulden elk verkocht werden. Dit gebeurde in een privé-kliniek in Queretaro. Men verplichtte vrouwen die in de kli niek bevielen en niet genoeg geld hadden om de rekening te betalen, er toe een do cument te tekenen waardoor zij het kind in „pand” gaven. De moeders kregen hun kind later niet meer terug. Het hoofd van de kliniek werd op he terdaad betrapt toen hij probeerde drie baby’s te verkopen. Zijn vrouw werd ge arresteerd toen zij een moeder die haar ongeveer 325 gulden schuldig was, ver plichtte een document te tekenen. Het echtpaar dat aan het hoofd stond van de kliniek heeft bekend 68 pas geborenen te hebben gestolen en in verscheidene Mexi caanse staten te hebben verkocht. WASHINGTON, (DPA). In de Ver enigde Staten is radioactieve neerslag, af komstig van de Chinese kernproef van 18 maart, geconstateerd. Dit heeft de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie gisteren meegedeeld. Een woordvoerder verklaarde dat de intensiteit de laatste dagen van maart ver boven normaal heeft gelegen. Er zou vol gens hem geen gevaar voor de bevolking bestaan. en „Hanock” die al in de Golf van Tonkin kruisen. JERUZALEM. Ongeveer honderd notabelen uit het door Israel bezette deel van Jordanië hebben een uitnodiging ge kregen om deel te nemen aan het tiende Palestijnse congres, dat overmorgen in Cairo begint. De Israëlische militaiare auto riteiten hebben de leiders op de westoever echter laten weten dat ze deelneming aan het door de Palestijnse verzetsbewegingen georganiseerde congres niet op prijs stel len. Volgens analyses van het Witte Huis en het Pentagon zou het offensief, dat al lange tijd werd verwacht, meer bedoeld zijn om psychologische en diplomatieke dan om strikt militaire doeleinden te dienen. Een groot deel van de provincie voor namelijk het berggebied en de belangrijk ste verkeersweg waren onder controle van de oprukkende troepen. De Zuid- vietnamezen hebben meer dan tien bases en vooruitgeschoven stellingen moeten ontruimen. Quang Tri is al herhaaldelijk beschoten. Noord'vietnamese tanks zouden gisteren de stad al tot acht kilometer zijn genaderd. Achter de baar liepen ook de vrouwen van de beweging die de IRA tot zwijgen wil brengen. Toen deze vrouwen na de begrafenis samenkwamen in hun clubhuis, werden ze echter weer door andere ka tholieke vrouwen die de IRA willen blij ven steunen, eruit gesmeten en daarna met rotte eieren bekogeld. Naast dit eerste initiatief van anti-IRA- vrouwen is er een verband („Women toge ther” geheten) van zowel katholieke als protestantse vrouwen, die gaan samen werken om aan het geweld een einde te maken. Ook deze vrouwen waren van plan in Anderson Town dat is de buurt van Belfast waar de moeder van tien omkwam iets te ondernemen. De nieuwe bewindsman van Noord-Ier- land, William Whitelaw, vloog gedurende de paasdagen in een helikopter boven de optochten van uiteenlopende pluimage rond. Hij toonde zich na afloop voldaan met de rustige afloop, maar sprak zijn misnoegen uit over optochten, „waarin vele honderden mannen en vrouwen mee liepen met militaire jakken, zwarte baret ten en zonnebrillen. Whitelaw heeft erop gezinspeeld dat hij het verbod op betogingen zal opheffen, dat afgelopen augustus door de toenmali ge Ierse regering van Faulkner was inge steld. Hiermee hoopt hij goodwill bij de weerbarstige bevolking te kweken, maar in feite trekt geen mens zich iets van deze bestaande verbodsbepalingen aan. En de betogingen die Whitelaw vanuit de heli kopter zag, waren allemaal illegaal, en oogluikend toegestaan. De opperbevelhebber van de Britse troepen in Noord-Ierland keek vanaf een zandzakkenbeveiliging met een verrekij ker naar een optocht van republikeinen in Belfast. De kardinaal nichtte zich in zijn toe spraak direct tot de leider van de provisio nele IRA, de vroegere Engelse RAF-ser- geant en rangeerder bij de spoorwegen Sean Mac Stiofain. Hij vroeg de in de buurt van Dublin wonende Mac Stiofain, welk recht deze meent te hebben om met het geweld door te gaan tegen de wens van het gehele Ierse volk in. Het was voor het eerst in de 32 maan den van de recentere Ierse onrust, dat kardinaal Conway zijn gezag aanwendde om de „provisionele” IRA tot zwijgen te brengen. Mac Stiofain gaf direct een op vallend antwoord. Hij kwam uit zijn schuilplaats in de veilige Ierse Republiek te voorschijn en hij manifesteerde zich op een herdenkingsbijeenkomst van de ka tholieken op een kerkhof in Londonderry. Dat is maar een paar kilometer over de grens met de Ierse Republiek. Ook een paar maanden geleden ver scheen de rebellenleider in het door de Britse troepen gecontroleerde gebied En het symboliseert de toestand dat deze Britten geen schijn van kans hebben de man te pakken, die in feite de leiding heeft over een ondergrondse groep van julfliie mannen staan” zo riep hij uit. Twee- massamoor ienaars. Volgens de woordeh van Mac Stiofain in Londonderry, zou, „de strijd van deze generatie verloren zijn en ze helemaal opnieuw moeten beginnen, als de gevechten nu zouden worden ge staakt”. Aan roomskatholieke zijde gebeurden er een paar belangrijke dingen. Kardinaal Conway richtte zich via de televisie tot zijn landgenoten met de mededeling dat de meerderheid van de katholieken in Noord-Ierland het ermee eens is, dat de regering in'Londen voorlopig het bestuur over het gehele gebied heeft overgenomen, en dat deze meerderheid bovendien aan het geweld meteen een eind wil maken. Sinds premier Erim in maart 1971 op initiatief van het leger een nieuwe rege ring vormde is er nog geen herstel inge treden in de „politieke ziekte” van Turkije, aldus Sunay. De huidige situatie be dreigt volgens hem „de democratie en is in het voordeel van de terroristen”. Aanslagen. Zondag „de dag van het Bas- kische vaderland” zijn in het Spaanse Baskenland vier aanslagen gepleegd. Daarbij werden twee politieagenten ge wond. In San Sebastian moest een nachtclub het ontgelden. Neef. Sjerif Ghazi Rakan, een neef van koning Hoessein, is in Jordanië aange houden. Hij zou goud ter waarde van drie miljoen dollar naar Engeland heb ben gesmokkeld. Hoesseins neef zou ge vraagd zijn af te treden als directeur van de burgerluchtvaart in Jordanië. Er is een duidelijke samenhang tussen de stand van zaken op de Parijse vredes besprekingen van de Verenigde Staten met de Vietnamese partijen en de gebeur tenissen in Vietnam zelf, waar de oorlog weer in volle hevigheid lijkt te zijn ont brand. De Amerikaanse vertegenwoordi ging in Parijs heeft enige tijd geleden de besprekingen opgeschort, omdat de Noord vietnamezen volgens Amerikaanse opvat tingen propaganda bedreven. Zij bleven namelijk voortdurend hameren op het feit dat de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam voortduurden waarbij zij de pers herhaaldelijk foto’s toonden van getroffen burgerdoelen. Aangezien de Amerikanen druk bezig waren met de uitvoering van de „Vietna- misering” dat wil zeggen de vervanging van Amerikaanse eenheden door Zuidviet namese, waarbij zij tactische bombarde menten uitvoerden op toegangswegen van Noord-Vietnam naar het zuiden en naar Cambodja, om zodoende de verse Zuid vietnamese troepen te vrijwaren van vij andelijke druk, kwamen die Noordvietna- mese beschuldigingen in Parijs zeer onge legen. De Amerikaanse regering is gebon den aan het schema van terugtrekking der troepen in verband met de naderende presidentsverkiezingen en speculeerde er op dat Noord-Vietnam zich rustig zou houden zolang dat schema in uitvoering was. Er is geen sprake van dat er een overeenkomst zou zijn volgens welke de Noordvietnamese legerleiding geen aan vallen op vooruitgeschoven Zuidvietname se stellingen zou doen, terwijl de Ameri kanen zich van bombardementen op het De komst van Mac Stiofain naar Lon donderry wordt uitgelegd als een bewijs voor de gevaarlijke situatie waarin de provisionele IRA zou zijn vreerd. De actiegroep, die voor het eerst bijeen kwam sedert het Indiaas-Pakistaanse con flict, stond onder leiding van Henry Kis singer, de speciale adviseur van de presi dent. Voorts waren onder meer aanwezig admiraal Thomas Moorer, voorzitter van het comité verenigde chefs van staven, de onder-ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie en een aantal andere verte genwoordigers van deze ministeries en van de nationale veiligheidsraad en de geheime dienst (CIA). De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, McCloskey, deelde gisteren mee dat de berichten die de regering heeft ontvangen, bevestigen dat drie of vier Noordvietna mese divisies, gesteund door drie regimen ten artillerie, een tankregiment en lucht- doelraketeenheden, de gedemilitariseerde zone zijn overgetrokken om de noordelij ke provincie van Zuid-Vietnam aan te vallen. De woordvoerder, die de situatie ernstig noemde, verklaarde, dat de Amerikaanse regering bezig is de recente gebeurtenissen te bestuderen. Hij liet de mogelijkheid open, dat de VS elke nodige actie zullen ondernemen om het hoofd te bieden aan de militaire situatie en hun troepen in Vietnam te beschermen. De meeste genodigden wilden geen commentaar leveren, behalve één van hen die zei dat hij helaas niet in staat was naar Cairo te gaan omdat zijn Jor daanse paspoort is verlopen, en hij niet in staat is op zo’n korte termijn zijn pas te vernieuwen. geroepen het Palestijnse congres te boy cotten. Het is niet uitgesloten dat het verbod voor Palestijnen van de westoever om deel te nemen aan het congres in Cairo een geeste is van Jeruzalem aan koning Hoessein. Na negatieve uitlatingen van premier Golda Meir en Dayan over de mogelijkheden van Palestijnse staat op de westoever, is het duidelijk dat de Israëlische autoriteiten Palestijnse politieke activiteiten op westoever niet willen aanmoedigen. Ook zijn eenheden van de Amerikaanse zevende vloot naar het gevechtsterrein overgebracht Een Amerikaanse woordvoerder in Sai gon heeft Noord-Vietnam nadrukkelijk gewaarschuwd voor verdere gevechtsacti- viteit. Deze waarschuwing werd in Saigon opgevat als een niet mis te verstaan teken Noorden zouden onthouden. De stopzetting van de intimidatiebombardementen is in dertijd op Amerikaans initiatief on voor waardelijk geschied, weliswaar met de bedoeling om de vredesbesprekingen te bevorderen, maar zonder voorafgaand overleg over de condities. Intussen zijn de bombardementen op Noord-Vietnam doorgegaan op kleinere schaal en binnen een bepaalde afbakening maar wel noordelijk van de gedemilitari seerde zone. De doelen waren volgens Amerikaanse lezing altijd militaire of strategische, maar het gebied was dicht bevolkt en de gebruikte enorme bommen werpers opereerden steeds van zeer grote hoogte, zodat de mik- en trefpunten ta melijk willekeurig waren. Het nieuwe offensief van de Noordviet namezen, dat volgens de berichten ver pletterende gevolgen heeft voor de Zuid vietnamese en Amerikaanse stellingen in noordelijk Zuid-Vietnam, zal wellicht door Washington worden aangegrepen als een motief om weer met de intimidatie bombardementen op het noorden te be ginnen, waardoor de situatie met een klap jaren zou zijn teruggedraaid. Tactische bombardementen zijn welhaast onmoge lijk, nu de Noordvietnamezen en Vietcong- troepen zich zo dicht op de terugtrekken de zuidelijke troepen bevinden. De snelle opmars is kennelijk gericht op het ondui delijk maken van de situatie, zodat Ame rikaanse vliegtuigen zich niet meer kunnen oriënteren en hun bommen op eigen troe pen doen neerkomen. Voor het Ameri kaanse „huiiswaarts-programma”, diat een binnenlandse politieke betekenis heeft, is deze explosie funest. tHrfMVWVV\A/WVWVVVWW\FWVVWVl/VlWVVV\A/VWVVVW\/WW\AA^AA/VVWVWVVWVWVVVWVWWVWWWVVVWWVVVVVVWVVVVVVVVVtH minister van

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3