Bouw zomerhuisjes begonnen Paasdrukte op de weg de IJmond viel mee in VVV’s niet ontevreden FESTIVAL IN BEVERWIJK Popgitaar maakt weinig kans op muziekschool Rond de losplank Verkeersongevallen in Velsen Paaskamp in Umuiden Overval op camping; buit 8500 Rembrandt-ets gestolen uit Haags museum UIT DE IJMOND Zweed mag niet Sovjet-Unie in exposeert bij Felison Coaster liep vast bij Forteiland Sees Vlag Havenberichten i f m 5 IJMUIDER COURANT DINSDAG 4 APRIL 1972 I Concours as (Van onze speciale verslaggever) BEVERWIJK In de Stedelijke Muziekschool te Beverwijk is op de morgen van de tweede paasdag het jaarlijkse gitaarfestival van de gita ristenvereniging „Constantijn Huygens” begonnen. Het was het vierde festival, dat het bestuur van de vereniging organiseerde en waarmede een inventarisatie werd verricht voor wat betreft de beoefening van het gitaar spel in ons land en in België en waarbij ook internationale aspecten aan de orde kwamen. Wijk aan Zee •i Intrede mejuffrouw ds. M. C. Stubbe Doopsgez. Gemeente V elsen-IJmuiden ie fel 'Ws de fVVVWVVVVVVWl/WVWVWWVVWWVWWVVWtA/WWVWWVWVVVVWVWVWWVWVVVWWWWVVWVVVWVWVVVVWVVWWVl/WWVWVVWl/WWVWVVVWWVWV betere deze levende (Van een onzer verslaggevers! om ijver de basistechniekoefeningen gaan be studeren, die dan voorgeschreven worden? Pasen 1971 was een absolute ton. Toen kon het voorkomen dat we onze laatste gasten naar Zwolle moesten sturen voor slaapplaatsen”. Overigens zijn voor ko mende maand mei reeds nu bijna alle hotelbedden in de gemeente besproken. IJMOND Vrijdag 7 april, ’s avonds om halfnegen wordt bij Felison, in het noorde lijk Koetshuis van Beeckestjjn in Velsen- Zuid, een tentoonstelling van werken van Sees Vlag geopend. De bestuurder kreeg geen letsel, maar twee inzittenden, een 74-jarige inwoner van Velsen en een 13-jarig meisje moes ten door de ongevallendienst met hoofd wonden naar het Zeeweg-ziekenhuis wor den overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Nadat maandagmiddag de Duitse kustvaarder „Gretke Steen” de IJ- muider Haringhaven had verlaten om zee te kiezen, liep het schip vast aan de noord oostzijde van het IJmuider Forteiland. De coaster kwam een halfuur later op eigen kracht los en vervolgde de reis. VANUIT DE NOORDELIJKE Noordzee werden mooie ladingen schelvis en grove wijting aangevoerd, al dan niet in premie lasten. Ook daarvoor betaalde de handel goed. De premiekistjes met kleine schelvis en grove wijting brachten de gehele week een prijs welke maar weinig lager was dan 30, terwijl deze vis in de plastic halkisten niet lager is gekomen dan f 35. gebleken capaciteiten moeten gaan split sen en zelfs, zo gewenst, moeten overgaan tot individueel onderwijs. Op de eerste dag van het gitaar-festival, hebben gitaarensembles in een concours een vreedzame strijd gevoerd om de Ida Prest-wisselbeker, een prijs uitgeloofd door de vereniging van gitaristen „Con stanten Huygens”. Twee uur later reed een 35-jarige inwo ner van Velsen in zijn personenauto met vrij hoge snelheid op de Amsterdamse- straatweg in de richting van de hoofdstad, waar hij, vermoedelijk door de harde wind in een slip geraakte. De auto raakte daarbij een boom en werd geheel ver nield. De bestuurder werd met inwendig letsel en een shock door de ongevallen dienst naar het Zeeweg-ziekenhuis over gebracht. In België mag onderricht in het spelen van de genoemde populaire amusement gitaarmuziek op de officiële muziekscho len niet gegeven worden. In Amerika lijkt deze zaak een gunistger aspect te hebben. Ik heb bij de discussie niet de indruk gekregen, dat het invoeren van folk-, pop en jazzmuziek bij het gitaar-onderwijs op muziekscholen een probleemloze aangele genheid is. Ik ben bevreesd, dat de ambitie voor dit genre een modeverschijnsel is, dat niet berust op een artistieke evolutie, maar voortkomt uit een bepaalde menta liteit bij een deel van de jeugd, waarvan niet gezegd kan worden, dat zij bestendig is. En zou deze jeugd werkelijk verlangen naar professionele leiding en zou zij met Enige gitaristen hebben door hun les praktijk de indruk gekregen, dat de be langstelling voor folk-, pop- en jazzmu ziek ter uitvoering op de gitaar, ook de elektrische gitaar, bij de hedendaagse jeugd sterk leeft en dat uitgezien wordt naar bekwame instructeurs. Die zijn te gering in aantal. Men zou ter wille van een groter lessenaanbod tot bijscholing van de „klassieke” gitaristen moeten ko men. Door enige deelnemers aan het ge sprek werd grote twijfel geuit omtrent de mogelijkheid hiervan, gezien de totaal verschillende basis-technieken van beide „richtingen”. Eveneens op zondag, reed des avonds om half acht een 35-jarige inwoner van Velsen met zijn personenauto op de Frans Naereboutstraat om vervolgens de Ca- sembrootstraat in te draaien. Hij nam de bocht echter te laat en wilde dit nogal abrupt herstellen, waarop de auto slipte en kantelde De wagen werd geheel ver nield, waarna de bestuurder door de poli tie een bloedproef werd afgenomen, om dat aan alkoholgebruik werd gedacht door naar de 58-ste noorderbreedtegraad. Later werd bekend, dat als gevolg van de slechte resultaten men nog noordelijker is gevaren tot voorbij de 60-ste breedte graad. Donderdagavond ontving men vauit dit gebied bericht, dat er trekken konden worden gemaakt van 20 tot 40 manden. Het merendeel van de vangst bestond uit koolvis; er werd ook nog wat „blank- werk” buitgemaakt. Het gestolen kunstwerk hing in de gang van de muziekbibliotheek van het museum. De ets, voorstellende twee speellieden met draailier en doedelzak, had de afmetingen 13 x 12 cm en was achter glas bevestigd. De onbekende heeft kans gezien de ets van achter dit glas weg te halen. IJMUIDEN Zondag 9 april om 16 uur zal mejuffrouw ds. M. C. Stubbe haar intrede doen in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente. Helmstraat 11, IJmuiden-West. Na de dienst zal er gelegenheid zijn tot kennismaking met de nieuwe predikante. Zondagmorgen om half twaalf wilde een 43-jarige inwoner van Velsen als bestuurder van een personenauto op de Parkweg enige as in het bakje van zijn dashbord deponeren. Bij het opentrekken daarvan viel het asbakje naar beneden, waarop de bestuurder trachtte het weer in te schuiven. Hij verloor daarbij de macht over het stuur, zodat de wagen eerst de stoeprand raakte om vervolgens tegen een lichtmast tot stilstand te ko men. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de lichtmast geheel werd vernield. VELSEN. Een 40-jarige bromfietser uit Velsen wilde zaterdagavond omstreeks zeven uur, komende van het Koningsplein de President Krügerstraat in rijden, waarbij door hem de bocht te ruim werd genomen. Hjj kwam daardoor in botsing met een hier rijdende personenauto, waarna de bromfietser met inwendig let sel door de ongevallendienst naar het Zeeweg-ziekenhuis werd overgebracht. De auto werd aan de linker voorzijde bescha digd. Daarna is deze expositie dagelijks van 14 tot 17 uur geopend, tot en met zondag 30 april. Sees Vlag werd in 1934 in Gouda gebo ren. Hij werd opgeleid aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag (1954-1959). Zijn artistieke loopbaan begon hij als schilder, maar in 1963 is hij geheel overgeschakeld op de grafische kunst. Zijn werk kleurhoogdrukken, li noleumsneden wordt sindsdien regelma tig getoond op persoonlijke en groepsten toonstellingen in vele plaatsen in ons land en eenmaal ook in Canada. In deze directe omgeving was zijn laatste persoonlijke expositie in 1968, in de Haar lemse Galerie aan de Zijlstraat. Werk van Sees Vlag is opgenomen in de collectie van de SBK-Kennemerland in Haarlem. Sees Vlag woont en werkt nu in Den Haag. Bij aankoop van zijn werken wordt twintig percent rijksaankoopsubsidie ver leend. (Van een onzer verslaggevers! IJMOND De verkeersdrukte in gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Vel sen is tijdens de paasdagen meegevallen. De Velser politie maakte bekend dat zon dag 41.000 voertuigen de Velsertunnel passeerden en op tweede paasdag onge veer 45.000. Het geheel noemde men „ma tig”. In de drie gemeenten zijn geen ernstige verkeersongevallen voorgekomen. STOCKHOLM (Reuter en AFP). De Russische autoriteiten hebben geweigerd een inreisvisum te verlenen aan de secre taris van de Zweedse academie Karl Rag nar Gierow. Hij zou de nobelprijs voor de literatuur van het jaar 1970 gaan overhandigen aan de Russische auteur Alexander Solzjenitsin. Maandag aangekomen In IJmuiden: Corbum, Ipswich; Ansgariturm, Cont. Plat, IJmuiden; Walenburgh, Gaevle; Heemskerk, Belfast; Libel- le, Bremen; Okume, Alrles, IJmuiden; Alamak, Hamina; Heino Brohan, Flixborough; Brage, Monrovia; Radam, Antwerpen; Tor Parisia, Ko penhagen; Autobahn, Shoreham; Gnlesno, Szec- zin; Sinalon, Abidjan; Harnis, Flixborough; Rumberteturm, Cont. Plat; Ilse Feldtmann, Ho- wendijke; Smitlloyd 11, Cont. Plat, IJmuiden. Maandag vertrokken van IJmuiden: Rijn stroom, Shoreham; Archimedes, Le Havre; Ga nymedes, Hamburg; Smitlloyd, Noordzee; Eke nis, Flixborough; Nordkyn, Flixborough; Amstel- stroom, Huil; Steenkerk, Antwerpen; Marian, Londen; Duncansbyhead, Londen; Libelle, Mi nesco; Linda, Coueron. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Cometa, Bremerhaven. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Corbum, Great Yarmouth; Pamir, Swansea. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam eegaan De groep Venlo, die in het tijdelijke bezit was van de beker moest deze thans afstaan aan het blokfluit-gitaarduo uit Oegstgeest, De prestaties van dit duo, dat de Pavane pur une Infante défunte van Maurice Ravel en Entre-acte van Jacques Ibert uitvoerde, werden door de jury het hoogst gewaardeerd. De uitslag van de wedstrijd luidde ver der voor grote groepen: Venlo-groep le prijs, Nijmegen-groep 2e prijs en Zeister- groep 2e prijs; voor duo: Antwerps duo 2e prijs, duo uit Breda 3e prijs en voor Dordrechts duo de publiek-prijs. P. ZWAANSWIJK VAN DE SCHEPEN die woensdag uit voeren konden er vier donderdagmorgen al markten met een flinke partij gullen, gevangen op slechts 15 mijl ten noord westen van IJmuiden. De handel waardeerde gullen op gulle wijze. Zo werd per 40 kilo kabeljauw 3 (grote gul) 75 betaald; de kabeljauw 4 (middel gul) noteerde 70 en de kabeljauw 5 )kleine gul) ging voor boven de 50 van de hand. Kabelajuw 1 en 2 schitterde door afwezigheid. Een grotere kans van slagen heeft waarschijnlijk het groepsonderwijs, al thans wanneer hiervoor de geschikte leer krachten worden gevonden. Een aanbeve ling, berustend op praktische ervaringen, werd gedaan om voor het groeps-gitaar- onderwijs de groepen een maximale groot te van twaalf leerlingen te laten hebben. Later zou men de groepen op grond van Op het strand van IJmuiden is het druk geweest. Velen waren zondag bij de zuid- pier te vinden, waar een strandloop was georganiseerd. Toen maandag het zon netje zich liet zien, waren op het strand veel wandelaars te bespeuren. „We zijn niet ontevreden”. Zo kenschetste directeur A. Toonen van het WV-bureau aan het Marktplein van IJmuiden de toeloon van buitenlanders naar de gemeente Velsen. voornamelijk doordat het paasfeest veer- pend geweest om een ieder te helpen. Zaterdagavond was praktisch alles vol, hetgeen wil zeggen dat alle honderd ho telbedden besproken waren en dat er nog een beroep is gedaan op particulieren voor zo’n honderdtwintig slaapplaatsen. Ons restant is doorgespeeld naar Haarlem, waar de VW het enorm druk had”. In vergelijking met vorig jaar zijn er volgens de heer Toonen minder touristen gekomen dan dit jaar het geval was.” Dat komt voornamelijk doordat het Paasfeest veer tien dagen vroeger is gevallen. Maar ja, Op 1 april en niet eerder mag in IJmuiden een begin worden gemaakt met de opbouw van de zomerhuisjes langs het strand. In de afgelopen weken, toen ons land verblijd werd met zomerse dagen, heeft menigeen staan te popelen om toen al te be ginnen, maar de gemeentelijke be palingen voorzien nu eenmaal niet in de spelingen van moeder natuur, zodat men moest wachten tot die eerste april. Maar toen waren velen ook niet meer te houden. Ondanks de slechte weersomstandigheden zater dag en de koude, werden de planken, balken, deuren, bedden en stoelen uit de bergplaatsen gehaald en opge laden. Menige vrachtauto of bestel wagen reed af en aan richting strand volbeladen met materialen waaruit de huisjes opgebouwd moesten worden. En eenmaal bezig op het strand wak kerde het enthousiasme de werkers dermate aan, dat de kou spoedig werd vergeten. Degenen, die in het paas- weekeinde hun tijdelijke zomerver blijven gereed hebben gekregen ho pen nu vurig, dat het komende week einde al zon en warmte zal brengen. Op de eerste ochtend van het festival werd direct al aandacht gevraagd voor een der belangrijkste programma-punten namelijk voor het onderwerp „Het gitaar- onderwijs in de muziekschool van nu en straks”. Men weet, dat op de meeste van de honderdvijfentwintig muziekscholen, die ons land telt, grondig gitaar-onder- richt gegeven wordt. Het is over het geheel genomen „klas siek” van aard, hetgeen wil zeggen, dat het aansluit op een in de loop der eeuwen gevormde muziektraditie en dat het be oogt de gitaarleerling tot artistieke presta ties te brengen op het mogelijke niveau van technische perfectie, dat in overeen stemming met persoonlijke capaciteiten haalbaar is. De amusementsmuziek en de muziek, die om haar gehalte uit deze sector opgenomen kan worden vallen als regel buiten het studie-programm. Op welke muziekschool wordt „in ernst” les gegeven in folk-, pop- of jazz-muziek? En op welk muziek-instituut is bijvoorbeeld de elektrische gitaar met gejuich binnen gehaald? De situatie van dit soort muziekbeoefe ning is in wezen nog zo, dat in de talloze beat-, pop- en jazz-groepjes, die zich in de laatste jaren hebben gevormd, vlijtig geëxperimenteerd wordt en een zeker soort technische bedrevenheid autodidac tisch verkregen wordt binnen de grenzen van een volstrekt eigen wereldje. Lesgevende beroepsgitaristen van de vereniging „Constantijn Huijgens”, reke ning houdend met de verlangens van de hedendaagse generatie, zijn zich gaan be raden in hoeverre en op welke wijze jongelui ter zijde gestaan kunnen worden bij het zich bekwamen voor het goed spelen van muziek, die buiten de „klassie ke” sfeer valt. Bij de discussies tijdens de bijeenkomst op de eerste festival-dag is daarom uitvoerig van gedachten gewis seld. Het leidinggevende thema hierbij was: het behoud van het initiatief in deze aangelegenheid door de gitaristenvereni ging uiteraard voor wat het gitaarspel betrof. Geïnviteerd door een Nederlandse Kampeervereniging waarvan de leden meermalen op Duits gebied hun ten ten hadden opgeslagen arriveerde in het paasweekeinde een groep Duitse kampeerders in IJmuiden om hier op de camping samen met de Nederlan ders het Nederlandse zeeklimaat be gin april te trotseren. Het waren niet bepaald ideale dagen om te kam peren en met name zaterdag en eer ste paasdag zal menigeen hoofdschud dend de camping voorbij gereden zijn. De warmte van de huiskamers was die dagen verre te verkiezen boven het verblijf in een tent. De caravaneigenaars en die vormden ook wel de meerderheid waren beter af dan hun sportvrienden, die linnen als dak en wanden om zich heen hadden, maar niettemin was de stemming uitstekend en toen tweede paasdag de zon de wolken wist te verdringen viel het echt wel mee. Er kon zelfs nog worden gezond zoals deze foto aantoont. De mannen, met nylonkousen over het hoofd, overvielen de 58-jarige beheerder, de heer J. Goossens, en zijn 69-jarige vrouw tegen vier uur in hun slaapkamer. Zij bonden het echtpaar vast, waarna het echtpaar geblindoekt in de badcel werd opgesloten. De beheerder wist zich na een half uur te bevrijden en alarmeerde de politie. Een grootscheepse speuractie op de hele Veluwe had tot dusverre geen resultaat. SCHEVENINGEN. Dinsdagmorgen werden in Scheveningen aangevoerd en geveild: 900 kisten koolvis, 200 kisten en 75 premiekisten schelvivs, 100 kisten en 100 premiekisten wijting, 600 kisten schol, 950 kisten gul, 150 stijve kabeljauwen, 45 premiekisten verse haring, 100 kisten va- ria en 15.000 kilogram tong. DE BOOMKORVISSERS hadden te kampen met „zuinig” weer, zodat de door hen aan te voeren platvis mondjesmaat was. Vermeldenswaard is de vangst van de kotter UK 1 „Albert,” die maandag was uitgevaren en vrijdagnacht aan de markt verscheen met een flinke lading platvis. Dit schip, dat toch al heel weinig tot de laagste besommers behoort, noteerde nu een besomming van f 25.000. Behalve koolvis, schelvis en wijting brachten de schepen uit de noordelijke Noordzee haring, kleine makreel, haai, poon, rog, vleet en wat hake mee. De eindbesommingen van de noordboten wa ren vorige week daardoor op een vrij hoog peil. DEN HAAG Een onbekende heeft zondagmiddag, vermoedeljjk tussen één en drie uur, uit het Haagse Gemeentemuseum een ets van Rembrandt uit 1634 ontvreemd. De ets heeft een waarde van circa 5.000,-. De Haagse recherche stelt een onderzoek in. Wijk aan Zee heeft een bijzonder rusti ge Paas achter de rug De buitenlanders kwamen maar met mondjesmaat naar de badplaats. De pensions en hotels waren goed bezet, maar de VVV sprak niet van een top. „Er waren nog voldoende bedden over”. De vrijdag op het strand tussen Wijk aan Zee en de op de noord-pier gestrande modderschuit trok zaterdag, zondag en maandag veel bekijks. Maar dat was dan ook het enige vertier dat de strandbezoekers werd geboden. De zon liet het tijdens de paasdagen zitten. In de avonduren werden de horecabedrijven in de badplaats druk bezocht. Briniostraat 8.15-9.45 10.45-11.15 IJMUIDEN. Het ruwe weer heeft vo rige week z(jn invloed op de aanvraag van vis niet gemist. De kleine vaart werd nagenoeg geheel stilgelegd, de grote vaart sterk belemmerd. Dit begon reeds maan dag bij de uitreis, toen een minimum aantal schepen de haven verliet. Het be trof hier de vaartuigen met een groot motorvermogen. Toen dinsdag de weers omstandigheden iets beter doch de ver wachtingen nog steeds somber gestemd waren vertrokken de overige grote sche pen. Maar van vissen dicht op de kust was weinig of geen sprake. (Van onze correspondent) APELDOORN. Bij een roofoverval op de camping „Rabbit Hill” in Nieuw Milligen maakten vanmorgen twee man nen 8.500 gulden buit, dat in een kluis in het hoofdgebouw was opgeborgen. Zij konden de kluis openen nadat zij de beheerder vastgebonden hadden en hem dwongen te zeggen waar de sleutels lagen. WOENSDAG 5 APRIL P.v.d A.„ spreekuur afdeling IJmuiden- Velsen, 19-20 u. in Herv. Jeugdgebouw. Rembrandtlaan. IJmuiden-Oost. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; TJmui- den-West, Zeewijkplein 27-29, van 14.30- 17.30 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, van 17.30-19.30 uur; jeugd- en tienerbibliotheek Willemsbeek- weg, 14.30-17.30 u. en 19-21 u. filiaal Wijkerstraatweg 17, Velsen-Noord. 14.30- 17.30 uur. Velserbad, Briniostraat 8.15-9.45 uur schoolzwem wedstrijden, 10.45-11.15 uur zwemlessen dames, 11.20-13 uur school zwemmen, 13-14 u. gereserveerd, 14.15-15 uur gemengd zwemmen, 16.15-17 45 uur zwemlessen, 18-19.30 uur zwemvereniging R.K. Velsen 19.30-21.30 uur zwemvereni ging VZV, 21.30-22.30 uur gemengd zwem men. Zee- en Duinwijkclubs in Pleiaden- school voor jongens (10-12), 2015 uur handenarbeid; in Zeewijkschool 19-20.15 uur van allerlei voor meisjes. Sporthal Zeewijk, Planetenweg IJmui den, 15.45-19 uur tennis, 19-23 u. badmin tonclub Velsen. Boksclub De Ring 19.30 tot 22 uur in Ossendiorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJ muiden, trainen. DINSDAG 4 APRIL De Vogelvrienden, contactavond in oude Pencentrale. Kanaalstraat, IJmuiden, 20 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 18-23 uur B.C. IJmond. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat ing. Spaarnestraat, 19 en 20 uur: spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatiebur. voor Alcoholisme. Cultureel Centrum Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 uur repetitie Velsens opera- koor Bel Canto. Oud Kath Ver.gebouw, Koningin Wil- helminakade, IJmuiden. 20 u. repetitie To- neelver. VAT („Schandaal in Parijs”). Manly Sport, boksles en wedstrijd-trai- ning, 19.30-21.30 uur in gymzaal Moer- berg-Comitéschool, Kerkstraat, cud-IJ- muiden. Soli, 19.45-22 uur repetitie in gebouw Gymnasium Paulinum, Driehuis, repetitie Harmonie-O’kest 19.45 tot 22 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Wijkerstraatweg 177 Velsen-Noord, 19- 21.30 uur; filiaal Zeewijkplein 19-21.30 uur. AANGEMOEDIGD DOOR het weer in de noordelijke Noordzee stoom den de meeste van deze schepen direct - «e.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5