Haan: „De vedetten hebben gefaald, maar de VORMVERLIES TAST KNOCK-OUT VAN CRUYFF EN KEIZER AAN Laatste (kwetsbare?) lijn van Benfica hield stand I I I I I I I I I I I I I I I waterdragers zullen de schuld wel krijgen" Wij hebben nu al 2 x zoveel boekingen als vorig jaar. Toch hebben we zelfs in het hoogseizoen nog plaats voorn! (GeHooneenkwestfevanvoorui^^ Broekje in de branding Samenwerking Cambuur en Leeuwarden Artur: „Geen speciale bewaking voor Cruyff’ I Aj ax-V olendam op 11 april Halve cupfinale in Galgewaard DONDERDAG 6 APRIL 1972 Solistisch Subtiel Rust N VN NECKÉRMANN U itgangsstelling Tel, 0 20 - 45 65 56 45 26 51 Tel. 0 23 - 32 71 72 32 71 73 Tel. 0 2510 - 2 43 71 i 1 (Van onze sportredactie) MARC SERNÉ ■Mi MBMIMHMMM^M (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE I AMSTERDAM Weer sleepte de als „te nemen” afgeschilderde laatste linie van Benfica een uitstekend resultaat uit het vuur. FeyenoordBenfica: 10. Ajax Benfica: 10. Klaarblijkelijk maakt het voor Adolfo, Messias, Humberto en Artur weinig uit wie zjj moeten bewaken. De aan kwaliteit arme voorhoede van Feyen oord met tweede-rangspitsen als Posthumus, Schoenmaker en Maiwald of de in superlatieven nauwelijks te beschrijven vedetten van Ajax. speeld.” Sjaak Swart sloot zich elders in de kleedkamer gedeeltelijk aan bij Cruyff’s betoog. „De vleugelspelers zijn te weinig benut. Terwijl we toch in de rust hadden afgesproken dat er minder door het centrum zou worden gespeeld, is die tactiek er in de tweede helft niet uitgekomen. Ik geloof dat het gedeelte lijk te wijten is aan de angst voor die bruine jongen op links. Aan die Jorda- o. Anders komt Willem (Suurbier: red.) nog wel eens naar voren. Nu durfde hij echter niet.” De Ajacieden realiseren zich dat zelf maar al te goed. Keizer: „Wij spelen op dit moment zeker niet in topvorm. Een bepaald aantal spelers voetbalt onder zijn Verloor je echter een duel dan werd er meteen diep door Benfica gespeeld en dan was het levensgevaarlijk. Daarom was het met een aanval die niet draaide voor ons defensief erg rot voetballen. Dat zijn wij gewoon niet gewend.” In de rust had ook Kovacs zijn spelers verteld dat er meer één-twee combinaties moesten worden opgezet en meer over de vleugels moest worden geopereerd. Ko vacs: „Daar ben ik erg in teleurgesteld. Er werd veel te veel door dat centrum ge speeld. Bovendien werd er vaak onnauw keurig gepasst waardoor het balverlies veel verbruik aan energie kostte. Men liet de bal niet het werk doen. Wij hebben daarbjj opnieuw niet die vjjf gram geluk gehad die wij ook al tegen Arsenal ont beerden. Want kansen hebben wij toch wel gehad.” Uiteraard hebben wij ook In het voor- en naseizoen extra voordelige aanbiedingen. Fuengirola (logies) COSTA BRAVA 2/8-91/8 Bv. Pension La Nansa 400,- nu ook vanaf Rotterdam ZUID-JOEGOSLAVIE 11/7- 18/7-25/7-1/8-8/8 Bv. Hotel Epidaurus In CAVTAT 520- Natuurlijk rolde Ajax tenslotte DWS op. Natuurlijk heeft Ajax, ook na gistera vond, nog steeds een erg reële kans om op 31 mei in Rotterdam de finale van Euro- pa-cup 1 te spelen. Het elftal heeft qua routine en qua voetbalintellect nog klasse voldoende om de greep naar de Europese macht opnieuw met succes te voltooien. Alleen de incidentele flitsen ontbreken de laatste weken. En juist daarom moet Ajax recentelijk, zoals ook gisteravond tegen Benfica, in zjjn overladen programmering negentig minuten blijven gaan. De indivi duele acties, waarmee het elftal op de helft van dit seizoen met een minimum aan inzet vaak in een enorm kort tijdsbe stek het maximale rendement haalde, zijn minder briljant. De wereldklasse van Cruyff en Keizer is momenteel even ge transformeerd in Europese klasse. Het elf tal speelt minder scherp en juist daarom kan het katachtige Benfica zich in Lissa bon, nu het niet op definitieve achter stand is gezet, als een razendgevaarlijke opponent ontpoppen. Even na het begin van de wedstrijd verloor Piet Keizer zijn broekje. Het werd hem van het lijf gescheurd. Verzorger Salo Muller loste het pro bleem snel op. Scheidsrechter Kru- ashvili, die uitstekend voldeed, vatte het incident licht op. Cruyff had die angst eveneens on derkend. „De linies sloten te weinig aan. De middenvelders werden daar door verplicht enorme afstanden te overbruggen. Met gevolg lange ineffec tieve passes.” AMSTERDAM De magere basis van een 1—0 overwinning tegen de Portugese balgoochelaars van Benfica is door Ajax eigenlijk al een maand geleden gelegd. In de thuiswedstrijd voor de competitie tegen het stug verdedigende DWS werd achteraf voor de eerste keer duidelijk dat Ajax zich ook dit seizoen bepaald moest voorbe reiden op een slotfase waarin het zich zou moeten forceren om de schitterende pres- tatiecurve op drie fronten (Europa-cup, voetbalbeker en competitie) op peil te houden. Klapte Ajax vorig jaar pas in elkaar na de beslissende competitienederlaag tegen Feyenoord, waardoor het nauwelijks een week later op weinig indrukwekkende wijze zijn eerste Europa-cup kon winnen van het Griekse Panathinaikos (dat geen adequate tegenstander was), nu lijkt het sein zelfs eerder op rood te staan. Glimlachend om al dat geredekavel over de zwakte van de achterste lijn Cruyff zag het gebaren echter niet als een camouflage voor de eigen onkunde, hoewel het met een speler van zijn klasse überhaupt erg moeilijk is om van onkunde te praten. Cruyff: „Als er in de rust bepaalde zaken worden afgesproken en je vindt er in zo’n tweede helft niets van te rug in het spel van Ajax dan is het logisch dat ik aanwijzingen ga geven. Toch wil ik heus wel erkennen dat Ajax ook aanval lend niet zo draaide als het kan. Het was voor mij ook erg moeilijk om gaten te trekken. Ik kon de draai naar binnen niet maken omdat ik nu al weken last van die enkelblessure heb. Ik kan niet met mijn linkervoet afzetten. Dat is nadelig bij het passeren.” Opmerkelijk was wel dat er niet geheel ten onrechte nogal luchtigjes over de return in het zinderende Stade da Luz werd geredeneerd. Ajax hoeft name lijk niet bang te zijn dat het stokken van de produktie net zo’n frustrerende uitwer king op het elftal zal hebben als bij Feyenoord tenslotte het geval was. De de fensie zat ook tegen Benfica’s hooggepre zen aanval uiterst solide in elkaar. Stuy, Blankenburg, Hulshoff Suurbier en Krol opereerden feilloos. Op het middenveld lijkt alleen de vermoeide Arie Haan een probleem te gaan vormen. Natuurlijk zul len de getructe Portugezen aanvallend heel wat meer kunnen dan zij gisteravond lieten zien. Ajax heeft echter dit jaar aangetoond dat het ook kan verdedigen. Dat het daarbij een contra-attaque heeft AMSTERDAM De wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker tussen Ajax en Volendam zal volgende week dinsdagavond (aanvang 20.15 uur) worden gespeeld in het Ajax- stadion. DEN HAAG. FC Den Haag en Wa- geningen zijn overeengekomen hun wedstrijd in de halve finales om de KNVB- beker te spelen in het Utrechtse stadion Galgewaard. De datum van de ontmoeting is 12 april. Dat was dan tenminste een punt waar aan Ajax zich voor de return in Lissabon aan vast kan klampen. Want al speelde Cruyff te solistisch, wat wel aardig is om te zien maar niet half zo gevaarlijk is als wanneer hij een mannetje pakt en direct afgeeft, en al toonden met name Keizer en Hulshoff („dat moet dan wel een mentale moeheid zijn want fysiek kan ik het nog wel opbrengen om steeds mee te gaan, je weet alleen dat zestig percent van die acties toch niets oplevert en misschien word je dan een beetje moede loos als die zestig percent opeens honderd percent is an het maar 1-0 blijft”) zich weinig alert, Ajax kreeg veel meer reële scoringskansen dan Benfica. En zelfs nog nadat Benfica in het voordeel was op zijn sterkste onderdeel, het geroutineerde middentrio, Graca, de geweldige balbehandielaiar Toni en Eusebio. Na het uitvallen van Arie Haan, toen Ajax met vier spitsen ging voetballen, resteerden in feite alleen Neeskens en Mühren op het middenveld. Mühren: „Dat was niet eens een verzwakking. Het was vaak wel moeilijk voetballen want ze sprongen onmiddellijk op je af als je een bal wilde afgeven. Benfica speelde ook een merkwaardig systeem. Je kon moei lijk gaten trekken. Iedereen bij Benfica bleef namelijk in zijn eigen zone staan. Normaal gaat zo’n Artur mee als Keizer naar binnen trekt. Nu werd Piet gewoon overgenomen. Dat was allemaal even wennen.” Ook dit vormt een voorbeeld dat Ajax de laatste weken nauwelijks rust wordt gegund. Sjaak Swart: „Dat krijg je met zo’n overladen programma. Je hoeft maar één schop te krijgen. Het hoeft niet eens erg te zijn, maar als je dan slechts twee drie dagen krijgt om zo’n schop of tik te laten genezen dan ben je uiterst kwest- baar. Er speelt ook ’n psychologische angst mee van: ik moet toch uitkijken.” Dit laatste gold zeker ook voor Ajax als elf tak Omdat er maar moeilijk openingen kon den worden geforceerd om doelpunten te maken, kon Ajax niet zijn eigen spel spelen. Suurbier en Knol, een hele,gerust stelling voor Lissabon, pakten de vleugel spitsen Jordao en Nene op voorbeeldige wijze in. Op het middenveld schakelde Neeskens Eusebio zo voortreffelijk uit dat hij gewoontegetrouw regelmatig de aanval kon zoeken. Blankenburg manifesteerde zich enkele keren als zo’n betrouwbare stopper dat ook Hulshoff kon blijven gaan. Alleen klaagde Swart dat het rende ment van een opkomende Suurbier ook dit keer, evenals thuis tegen Arsenal, weer achterwege moest blijven. Suurbier: „Je zag wat er gebeurde als ik opkwam. In de eerste helft ontstond er in onze verdediging enkele keren een complete desorganisatie doordat ik de aanval koos. Vier aanvallers tegen drie verdedigers. Dat mocht niet meer gebeuren. Tenslotte sta je maar met 1-0 voor. Daarom bleef ik maar bij Jordao hangen na de rust want hij verdedigt helemaal niet mee. LEEUWARDEN Woensdag hebben de besturen van de eerste divisieclub SC Cambuur en de eerste klasse amateurver- eniging SC Leeuwarden een overeenkomst gesloten om te komen tot een betere aan pak en begeleiding van de jeugdspelers. Als jeugdtrainer is benoemd de huidige oefenmeester van SC Leeuwarden, Kees van der Ley. Zijn plaats als trainer van de senioren elftallen van SC Leeuwarden zal worden ingenomen door Cor Woudstra. De onlangs benoemde trainer van SC Cambuur, Leo Beenhakker, en Rieks Spiegelaar (mana ger) zullen in de toekomst nauw gaan sa menwerken met Van der Ley. Indien een van de leden van de samen te stellen jeugdselectie rijp wordt bevonden voor het betaalde voetbal is hij verplicht een contract te tekenen met SC Cambuur, waarmee men hoopt te voorkomen dat an dere clubs in het betaalde voetbal dit ta lent zullen wegkopen. Met de ouders van de eventueel aan te trekken spelers zal dan een notariële acte worden opgesteld. IBIZA 23/7-30/7-6/8 en 13/8 Bv. Hotel Es Vive In Ibiza City 500,- BENIDORM 27/7 - 3/8 -10/8 Bv. Appartementen Torre Colon (logies) 430.- nu o.k vanaf Beek COSTA DEL SOL 13/7 - 20/7 - 2717 - 3/8 -10/8 Bv. Appartementen La Perla, -450r ADRIA 27/7-3/8 Bv. Hotel Perseo In RIMINI 420/- 5-1. Benfica (natuurlijk) de Jimmy normale niveau. En daarom kom je tegen een klasse-tegenstander als Benfica toch is, steeds dat halve metertje tekort om hier in plaats van met 1-0 met vier-nul te winnen.” Zo was het ook. Hoewel het op één lijn spelende Benfica knap verdedig de, Keizer goed werd ingepakt door het fanatieke baasje Artur, ontstonden er met name over rechts toch wel kansen voor Ajax. Het leek echter of Ajax juist in beslissende acties op een nogal geheimzin nige manier net niet het subtiele voetbal kon ontplooien wat het elftal normaal gesproken tot één van de beste clubelftal- len ter wereld bestempelt. Neeskens: „Het draait niet meer zo als op de helft van de competitie. Er zijn evenals vanavond ook in de laatste competitiewedstrijden, drie vier kansen gemist. Misschien is het in derdaad die mentale moeheid. Je moet de oorzaak toch ergens zoeken.” Hoewel de dreigende knock-out van het duo Cruyff-Keizer voorin bij Ajax ook gisteravond wel aanwezig was (bijvoor beeld bij het enige Ajax’ doelpunt toen de instormende Sjaak Swart de lepe vrije trap van Keizer op zijn juisite merites beoordeelde en Keizer daarvoor met een rakelings naastzeilende inswinger Henri- que volkomen verraste), bleef de schade voor Benfica beperkt. Voeg daarbij dat Cruyff, een inzet van hem werd door Henrique met meer geluk dan wijsheid met de voet gestopt, terwijl zijn verlen ging van Sjaak Swarts voorzet (in een reflex door Henrique tot corner verwerkt) ook van sublieme klasse getuigde, ook moeilijk in de schoenen kon worden ge schoven dat hij nu specifiek faalde dan is het toch merkwaardig dait Ajax’ mindere góden keer op keer op het spel van het duo Cruyff-Keizer terugvielen om de summiere winst te verklaren. Zij hadden in zoverre gelijk dat ook nu weer bleek dat Ajx veel minder kwestbaar is als bijvoorbeeld een voetballer als Haan een off-day heeft dan wanneer Cruyff en Keizer niet enkele keren effectief explo deren. De slechte vorm van bijvoorbeeld een Haan kan worden opgevangeQ. Dat bleek ook wel toen de kapotgespeelde middenvelder van Ajax (die met het mili taire elftal per week zo’n drie, vier wed strijden afwerkt) werd vervangen door de hardwerkende Dick van Dijk. Een minde re vorm van Cruyff kan echter niet worden gecompenseerd. Haan: „De vedet ten hebben gefaald, maar de waterdragers zullen wel weer de schuld krijgen.” En Sjaak Swart: „Als Johan begint te praten en met zijn armen begint te zwaaien dan zit het fout met Johan. Dat overkomt iedereen wel eens, maar ook dat mag wei eens geschreven worden. De aanval draai de niet. En dat scheelt bij jax toch wel een slok op een borrel.” Géén nachtvluchten. Annulerkigtvaraekerlng en luehth Mailing ALTIJD Inbegrepen! stond de blonde eenentwintigjarige rechtsback Correia Artur de om hem op een hoop gelopen verslaggevers te woord. Met een Angelsaksisch aan doend flegma verwerkte hij het feit, dat hij de twee sterren van Ajax Cruyff en Keizer, de baas was geweest. Zonder bravoure kwam uit zijn mond: „Ach, ik vind Cruyff inderdaad wel iets ge vaarlijker dan Keizer, maar een speci ale mandekking hebben we ook Cruyff niet gegeven. We vingen Ajax gewoon op. Ik dacht dat het ons aardig is gelukt. Ik mag toch wel concluderen, dat 1-0 voor ons een bijzonder fraai resultaat is. 1-0 zegt in Lissabon wei nig....” Tot slot nog Toni, de back die door het ongeluk van aanvoerder Simoes naar het middenveld opschoof. Hij is één van de weinigen in het jonge team van Benfica, die Ajax al eens eerder ontmoette Van hem kwamen twee toch wel aardige vergelijkingen. Ten eerste: „De verdediging van Ajax is veel statischer dan die van Feyenoord. Ik prefereer de achterhoede van de Rotterdammers.” En ten tweede: „Het Ajax, dat wij in Parijs ontmoetten, was sterker dan het Ajax van nu. Het was geroutineerder. Minder kwetsbaar”. De tijd zal het leren JOHN DRIESKENS nu ook vanaf Rotterdam ROEMENIE 21/7-22/7 Bv. Hotel Sirena In MAMAIA 500- nu ook vanaf Beek TUNESIE 12/7-19/7-26/7- 2/8 - 9/8 Bv. Hotel Alyssa in SOUSSE 600,- van ongeëvenaarde klasse. Misschien krijgt Arie Haan wel gelijk als hij ver moedt dat de vedetten, in casu Ajax’ aanval, wel weer zullen kankeren op de waterdragers. De sjouwers zullen dat ge laten accepteren want Arie Haan („met Pietje en Johan hoef je je in principe geen zorgen te maken”) kan volmondig de mening van Sjaak Swart onderschrijven die luchtigjes opmerkte: „Die 1-0 van Feyenoord valt natuurlijk op geen enkele manier te vergelijken met die 1-0 over winning van ons. Wij kunnen namelijk ook doelpunten maken.” Gisteravond dan toch niet. Maar wie weet.... Ook Johan Neeskens strandde herhaaldelijk op de als „wankel” af getekende verdediging van Benfica. Het doelpunt van de „oude man" Sjaak Swart, die voor de zoveelste keer optrad als redder in de Ajax-nood. Cruyff en Keizer, dit gouden duo, zouden zo werd beweerd het achterlijke verdedigingssysteem van de aartsconservatieve Brit Jimmy Hagan openbreken. Zij zouden Benfica-in-op- bouw wijzen op de grote fout aan de basis. Maar.de voorspellingen, de theorieën werden niet bevestigd. Slechts één doelpunt stonden de verde digers van Benfica Ajax toe. Evenveel als Feyenoord enkele weken geleden kreeg. BenficaFeyenoord Ajax:.... Het was nuchtere ex-rij schoolhouder Hagan, die de door zijn spelers enthou- saist begroette, her en der opgewelde vergelijkingen de kop indrukte met de vlakke constatering: „Maar vijf doel punten vliegen er in Lissabon bij Ajax natuurlijk niet in. We hebben een goed uitgangspunt, maar meer ook niet. We zullen niet moeten vergeten, dat we hier in Amsterdam een moeilijke wed strijd speelden tegen een goed team.” Hagan, die zei tevreden te zijn over de inzet van zijn spelers („Ik ben altijd blij als voetballers zich voor de volle honderd percent geven”), herinnerde aan een situatie uit de eerste helft, waarin zijn voorhoede een ideale uit gangsstelling bezette met een meerder heid van 4 tegen 1. Met een glimlach: „Al had ik op dat moment vier repor ters in het veld staan tegen die ene Ajacied, dan nog had het een doelpunt geweest. Maar Jorge faalde.” Resteert de vraag: is de op één lijn acterende verdediging van Benfica uit te spelen of niet? Feyenoord slaagde er niet of nauwelijks in. Gezien het resul taat mislukte ook Ajax’ poging. Maar toch.... bleven onder anderen Willem van Hanegem en Ernst Happel van Feyenoord zelfs na de desastreuze ont moeting in Lissabon geloven in de kwetsbaarheid van de Benfica-defensie. Evenals trouwens Johan Cruyff en Sjakie Swart. Cruyff haalde gistera vond en dat is typerend voor het mislukte Ajax-procédé een actie van Feyenoord aan om zijn theorie te onderstrepen. „Op de televisie hebben we allemaal kunnen zien op welke manier de verdediging van Benfica kapot is te spelen. De 1-2, die Jansen aanging over veertig meter, met als resultaat het doelpunt. Dat is het. Ik heb bij ons echter geen 1-2 gezien. Noch werd er over de vleugels ge- 350/- nu ook vanaf nu ook vanaf Beek Rotterdam MALLORCA 26/7-2/8 Bv. Pension Brasilia Puerto Soller nu ook vanaf Beek J Inllchtingen/boekingen: 020-456556 of bQ één van onze 27 boekings/ Informatiecentra L Neckermann VKegretx&n i i F r x -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15