Werkgeversverbon den waarschuwen INVESTERINGSHEFFING REMT GROEI VERDER Stemrecht voor Pharmacie is vóór bijsluiter 18-jarigen Ontsnapten niet terug naar Mesdagasiel Chemische industrie wil afval gaan uitwisselen Federatie wil richtlijnen voor bejaarden-telefoon ver „Patiënten niet graan- Bij een col pull past een pantalon. En omgekeerd. bevoogden” „Albert Cuyp" na verhuizing dj» Reigers terug Oosterpark Ww jWvt Hele Amsterdamse binnenstad beschermd verklaren in .JERSEY SHOP Skandinavië- expres botst Drees: openbaar vervoer wordt Voor 20.000 aan truien gestolen op auto niet gratis „VOOR OUDERE MENSEN EVEN NODIG ALS VOEDING EN SCHOEISEL” Ut® échte graan-genever DONDERDAG 6 APRIL 1972 Grondwet gewijzigd Verzoek aan B. en W. ILLUSIE i VOOR VERWERKING HM F zuiver natuur- produkt Wij hebben ook vaste kombinaties: pull plus pantalon. Kies er één. Kies ’m sportief of gekleed. Kies ’m fel of pastel. Kies ’m opvallend of simpel (of opvallend simpel). Kies wat u wilt, want bij ons kiest u altijd een grote Naam. Lucia bijvoorbeeld, voor f 149.75. Wanneer komt u kiezen? Barteljorisstraat 27/ Haarlem telefoon (023) 320618 -- D O FM w Bib' V voorzichtigheid op dit punt te manen. (Van onze correspondent) ADVERTENTIE (Van onze correspondent) iho 1: I 1 OI ki no Dat de zomer nadert, mogelijk ook blijken uit het feit dat de reigerkolo- nie deze week weer in het Amster damse Oosterpark is neergestreken om er te gaan nestelen. Op de foto een reiger bezig met de voorberei dingen op zijn nestbouw. Hij vraagt zich verder af, waar de rege ling blijft voor een reductie van de PTT op kosten van aansluiting en abonnement een telefoon er in niet geringe mate toe bijdraagt dat de bejaarde zolang mogelijk zelfstandig kan blijven. Volgens mr. De Jong is het allerbelang rijkste dat de bejaarden een inkomen krijgen dat de telefoon een voor hen be taalbare zaak maakt. Zolang dat niet het geval is, zal de oplossing moeten worden gevonden in een reductieregeling en in afwachting daarvan verdient het verrui men van het beleid der bijstand verlenen de instanties de meeste aandacht. DEN HAAG. De chemische industrie wil een afvalbeurs maken, waar bedrijven die met hun afval geen raad weten in contact kunnen komen met ondernemin gen, die met dergelijke afvalstoffen nog iets kunnen doen. Door het instellen van een dergelijke schriftelijke beurs wil de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie meehelpen aan de oplossing van het steeds groter wordende probleem van de chemische afvalstoffen. SCHIJNDEL. Inbrekers hebben uit de magazijnen van de textielfabriek Awi- do in Schijndel (N.-Br.) voor ruim twin tigduizend gulden aan truien gestolen. De onbekenden versvhaften zich toegang tot de fabriek door met breekijzers een ijze ren zijdeur te forceren. De diefstal kwam woensdagochtend aan het licht. UTRECHT - De Scandinavië-Holland expres heeft gisteravond een vertraging van één uur en drie kwartier opgelopen door een botsing met een auto. Het onge luk gebeurde om 20.40 uur op een met automatische halve overwegbomen bevei ligde overweg in Twello, tussen Deventer en Apeldoorn. Niemand werd gewond. De locomotief van de expres werd ech ter zodanig beschadigd, dat de trein moest worden teruggesleept naar Deventer. De afvalbeurs zal het probleem van de chemische afvalstoffen niet kunnen oplos sen, stelt de vereniging. Men hoopt echter dat deze bescheiden bijdrage tot verbete ring kan leiden. Aan verdere studies voor dit probleem wordt op dit moment ge werkt door een commissie van overheid en bedrijfsleven. Deze commissie is kort geleden ingesteld en zal aanbevelingen moeten doen voor afdoende oplossingen voor dit probleem. DELFZIJL. Minister W. Drees (Ver keer en Waterstaat) denkt er niet over op de begroting 1973 een bedrag uit te trek ken voor experimenten met gratis open baar vervoer. Dit zei hij gisteren in Delf zijl, vooruitlopend op zijn antwoord op vragen die maandag zijn gesteld door het K.V.P. Kamerlid Cornelissen. i i i i bij zei eei W rai ba co tei ge be lei re; ht ge m w de bi J d s J 1< V b s t t F d v s C r c r 1 2 1 C 2 li a ti h v e 1< In Amsterdam wordt in overleg met de GGD de indicatie van een telefoonaanslui ting al zonder nader onderzoek aanvaard indien de aanvrager 70 jaar en ouder is en zelfstandig woont, terwijl boven 65- jarigen bijstand kunnen ontvangen in de abonnementskosten. De NFB meent dat voor bejaarden die zelfstandig wonen een telefoon even nood- zakelijk is als bijvoorbeeld voeding en schoeisel. Daar komt bij, dat het bezit van Met betrekking op de regionale ontwik keling achten VNO en NCW het een illusie dat alle investeringen die in het westen onmogelijk worden gemaakt elders in Nederland, laat staan op de meest wenselijke plaatsen, terecht zullen komen. UTRECHT Mr. N. de Jong, stafmede werker van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg, heeft in het NFB- blad „Op leeftijd” gepleit voor een richtlijn van de overheid die bepaalt dat de tele foonkosten van personen van 65 jaar en ouder als noodzakeljjke kosten van bestaan worden aangemerkt tenzjj bijzondere om standigheden zich daartegen verzetten. De bewijslast ligt in dat geval bij de bjjstand- verlener en niet bjj de aanvrager. UTRECHT, De drie mannen, die op de avond van tweede paasdag uit het Mesdagasiel in Groningen ontsnapten en gisteren, zoals wij reeds berichtten, na een bankoverval in Soest werden aangehou den, zullen vrijwel zeker niet terugkeren naar het Mesdagasiel. Zij zullen voor de na hun ontvluchting gepleegde misdrijven in Utrecht moeten terechtstaan. Een andere wijziging verruimt de bepa lingen inzake de vrijheid van onderwijs. De overheid krijgt hierdoor de bevoegd heid om onder andere autorijscholen en instellingen voor schriftelijk onderwijs te controleren en een onderzoek in te stel len naar bekwaamheid en zedelijkheid van hierbij betrokken leraren. Andere grondwetwijzigingen betreffen de financiële positie van leden van het Koninklijk Huis en van parlementsleden. Vervallen is de regeling van de finan ciële verhouding tussen kerkgenootschap pen en het rijk. Hierdoor is het mogelijk dat het rijk bestaande verplichtingen kan afkopen. UTRECHT. ..Bijzonder conservatief en bevoogdend” noemt het voorlichtings centrum van de farmaceutische industrie de reactie van artsen en apothekers tegen de „bijsluiter” bij geneesmiddelen. Minister Stuyt van Volksgezondheid heeft zich, evenals de Maatschappij voor Geneeskunst en de Maatschappij Pharma cie voor die „bijsluiter” uitgesproken. Het gaat om een duidelijke en Informatieve gebruiksaanwijzing, die de fabrikant of importeur volgens de aanwijzingen van de overheid bij het geneesmiddel voegt. voor bejaarden onder een bepaalde in komensgrens. De toenmalige staatssecreta ris van CRM heeft de Kamer al in 1967 meegedeeld dat hy het onjuist zou vinden, jongere telefoongebruikers op hogere kos ten te brengen door een reductie voor be jaarden. Er zou een tussenoplossing ge vonden kunnen worden door de hogere kosten alleen door te berekenen in de abonnementen van niet-particuliere ge bruikers, zoals bedrijven en instellingen. Nu, v(jf jaar later, is er echter nog steeds geen regeling. Mr. De Jong vreest, dat het beteiid van de gemeente Amsterdam weinig navolging zal vinden als de door de NFB bepleite richt lijn er niet komt. Er is namelijk een struc turele wijziging van de Algemene Bij standswet voorgesteld, die onder meer in houdt dat de minister bepaalde door de gemeente gemaakte kosten achteraf niet aanvaardbaar kan verklaren. De gemeente krijgt deze kosten dan niet vergoed. En dat, aldus mr. De Jong, brengt ongetwij feld met zich mee dat de meeste gemeen ten zich wel twee keer zullen bedenken voor ze bijstand verlenen voor zaken die misschien achteraf niet worden vergoed. De minister zei dat hij altijd al een tegenstander is geweest van gratis open baar vervoer. Hij acht de tarievenkwestie niet beslissend voor het wel en wee van het openbaar vervoer. Gratis vervoer heeft zelden of nooit zin, aldus de minis ter. Iedereen kan altijd wel een behoor lijk tarief betalen. Men stimuleert het openbaar vervoer ook niet door het gratis te maken. Ook het terugdringen van de milieuver ontreiniging in het westen wordt door een investeringsheffing bemoeilijkt. Deze zou immers de toch al hoge kosten verbonden aan het inhalen van de bestaande achter stand en het handhaven van een min of meer schone produktie alleen maar ver hogen. De aangewezen weg ter verbete ring van het milieu is het uitbreiden van en inhoud geven aan algemene voor schriften op dit gebied. Het verschijnsel van de congestie van het westen kan alleen met een complex van maatregelen worden aangepakt. Het afremmen van bedrijfsinvesteringen is eenzijdig en willekeurig, als daarbij niet wordt gekeken naar de aard van deze investeringen en niet tevens alle maatre gelen op het gebied van ruimtelijke orde ning, verkeer en vervoer worden geno men, aldus de verbonden. Volgens de vereniging komt het vaker voor dan men in het verleden vaak ge dacht heeft, dat stoffen die in het ene bedrijf nutteloos afval vormen nog op een of andere manier gebruikt kunnen wor den. De vereniging is van plan iedere maand van de bedrijven een opgave te vragen van de beschikbare chemische af valstoffen kunnen gébruik maken van resseerden dan op de hoogte gesteld wor den van het aanbod. Een goed gestelde patiënten-gebruiks- aanwijzing kan fouten voorkomen, de informatie van de arts aanvullen en uit sluitsel geven in geval van twijfel. De farmaceutische industrie wil niet op de stoel van de behandelend geneesheer gaan zitten. Zij keert zich ook tegen de insinu atie dat de industrie de gelegenheid zou kunnen aangrijpen reclame te gaan ma ken. Dat heeft de Utrechtse officier van Justitie mr. F. G. Wüstenberg medege deeld. Vrijdag wordt het drietal aan hem voorgeleid. Meestal gaan uit een rijksasyl ontsnapten na aanhouding naar dezelfde inrichting terug. De Utrechtse officier van justitie vindt de aard van de gepleegde nieuwe strafbare feiten evenwel zo ern stig, dat hij niet van plan is zulks te doen. die enige tijd geleden noodgedwongen door werkzaamheden aan bestrating en buizenstelsels in de Albert Cuyp- straat naar de omgeving van het Sarphatipark moest verhuizen, begint al aardig op gang te komen op de nieuwe plaats van vestiging. Op de foto een overzicht van een deel van de markt. Een eventuele investeringsheffing zal naar hun mening in vele gevallen zelfs averechts werken. Verhoging van de in vesteringskosten ontmoedigt toepassing van arbeidsbesparende produktiemethoden en maakt arbeidsintensieve produktie re latief goedkoper. Het resultaat zal dan niet een vermindering maar veeleer een toename van de vraag naar arbeid zijn. De beide werkgeversverbonden ver wachten niet dat de vroegere spanningen op de arbeidsmarkt in het westen zich in de komende twee a drie jaar zullen her halen. Zij baseren deze verwachting mede op de laatste ramingen op middellange termijn van het Centraal Plan Bureau. DUBBELE GRAANJENEVER IS VOLGENS CLÏ KIPT UT GESELECTEERDE GRANEN GESTOOKTE* «»T DOOR ONS ALS HOOGSTE KWALITEIT UUKOEERO. i NVOhMw^,1J.nU)uh«BtaRi loh j Vwtoewn» - Hilversum- Hoftexi (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Een aantal grondwet wijzigingen is gisteren afgekondigd in een buitengewone editie van de Nederlandse Staatscourant. Eén van de wijzigingen be treft de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar. Bij de volgen de verkiezingen kunnen dus ook jongeren van 18 jaar af hun stem uitbrengen, nadat ook de Kieswet in dit opzicht zal zijn gewijzigd. Dr. F. C. Spits hoogleraar Luitenant- kolonel dr. F. C. Spits is vanwege de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger” aan de rijksuniversiteit te Utrecht benoemd tot bijzonder hoogle raar in de faculteit der letteren. Hij zal onderwijs geven in de krijgsgeschiede nis. Luitenant-kolone) Spits verzorgde enkele jaren geleden de radiorubriek „Voor Burger en Militair” Hij was toen verbonden aan de Legervoorlichtings- dienst De farmaceutische industrie vindt het voor de hand liggend dat het onnodig kostbaar ompakken en afwegen van in dustrieel bereide geneesmiddelen in apo- thekersdoosjes met verwijdering van de bijsluiter zo snel mogelijk verdwijnt. Ont kend wordt, dat zoals van medische zijde is aangevoerd het af ie veren in de originele verpakking zou leiden tot aller lei geneesmiddeien-restantjes in de medi cijnkastjes van het publiek met het ge vaar van hernieuwd gebruik op eigen houtje en het onoordeelkundig doorgeven „aan tante Mien”. Restantjes komen nu ook voor, maar nu deze in anonieme apothekersdoosjes zitten is het risico veel groter dan bij de verpakkingen waarop alle nodige informatie staat, aldus de farmaceutische industrie. Volgens haar biedt de originele verpakking ook voorde len als er fouten zijn gemaakt bij de bereiding van de preparaten. Bij de di- goxine-affaire van enkele jaren geleden kon de overheid alleen een waarschuwing doorgeven aan artsen en apothekers. Een waarschuwing aan het publiek had geen zin omdat geen enkele patiënt de naam van het preparaat wist. De tegenstanders van de paitiëntenbij- sluiiter verliezen volgens de industrie uit het oog, dat een specialité een merkartikel is. „Geen van hen zou een auto accepteren die merkloos wordt afgeleverd en die niet is voorzien van een instructieboekje met gegevens en aanwijzingen voor het ge bruik”. XXv..>. AMSTERDAM. Een aantal instellin gen, werkzaam in het belang van de volkshuisvesting en/of van het herstel van monumenten heeft in een brief aan B. en W. van Amsterdam gevraagd te bevorderen dat voor de gehele Amster damse binnenstad te zijner tijd een aan wijzing tot beschermd stadsgezicht zal worden voorbereid. Door een principebesluit van deze strekking wordt de verbinding geopend waarlangs de voor rehabilitatie beschikba re rijksgeleden ten goede komen aan Am sterdamse wijken die hierom dringend verlegen zijn, aldus de brief. Hierin wordt er voorts op gewezen dat in verschillende gemeenten, zoals Middelburg en Deventer, waar de aanwijzing tot beschermd stads gezicht in beginsel is aanvaard, dankbaar gebruik wordt gemaakt van de genoemde bijdrageregeling. Het lijkt de briefschrij vers ondenkbaar dat hetzelfde niet bereikt zou kunnen worden voor de Amsterdamse binnenstad, waarvan de waarde als bouw kundig en stedebouwkundig monument wereldberoemd is. DEN HAAG Afremming van de investeringen in het westen van Nederland zal geen oplossing brengen voor problemen van arbeidsmarkt, milieu, congestie (verstopping) en regionale ontwikkeling. Zo’n maatregel zal bovendien de groei van de totale economie verder vertragen. Tot deze conclusie komen de centrale werkgeversverbonden VNO en NCW op basis van een onderzoek naar de mogelijke effecten van de selectieve inves teringsheffing op bedrijfsgebouwen in het westen, die de regering wil in voeren. Hoewel de studie nog moet worden afgerond menen de verbonden al voldoende argumenten te hebben om regering en parlement tot grote Ervaringen in het buitenland wijzen in een andere richting. Zo heeft het tussen 1955 en 1965 in het gebied van Parijs gevoerde afremmingsbeleid niet geleid tot een verplaatsing van investeringen naar achtergebleven gebieden, zoals west- Frankrijk. Integendeel, de vestigingen kwamen veelal tot stand net buiten het gebied waarvoof de beperkende maatrege len golden. Daarbij is gebleken dat vooral kleinere ondernemingen organisatorisch niet of nauwelijks in staat zijn activitei ten te verplaatsen. Het afremmingsbeleid heeft in Frankrijk na 1965 dan ook plaats gemaakt voor een meer positief gericht stimuleringsbeleid voor de achtergebleven gebieden. Een investeringsheffing leidt tot ver mindering van de nationale groei. Sommi ge investeringen zullen naar het buiten land gaan. Andere zullen achterwege blij ven. Maar ook bij verplaatsing binnen Nederland zal de produktie minder toene men. Want een geïnvesteerde gulden levert in het westen meer op dan elders in het land. Omgekeerd: om elders een zelfde- produktietoeneming te verwezenlijken, is een groter investeringsbedrag nodig. Dat een verdere vermindering van de groei de reeds bestaande budgettaire problemen van de overheid nog zal verzwaren, spreekt vanzelf. Al veertig bedrijven hebben positief ge reageerd op het plan van de vereniging. Dit aantal zou volgens de vereniging vol doende zijn om te starten. Binnenkort zullen dan ook de eerste opgaven bij de bedrijven worden opgevraagd en bekend gemaakt. Ook bedrijven die niet aangeslo ten zijn bij de vereniging, maar toch belangstelling hebben voor chemische af valstoffen kunnen gebruikenmaken van de beurs. f in de ■V mo laa bui bij eer we Ba: nee ré’ gei '•'t Om® f' e' l

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2