Jury in Harrisburg verdeeld: TEGEN IRA wil de rust in Ulster herstellen Britse brandweergekken spelen spel van „fictieve branden i DE REGERING” „GEEN SAMENZWERING W ervelstorm in Bangladesj Het heilige draaiboek de Akzo^regie van Whitelaw bekijkt dossiers van geïnterneerden Kroongetuige Thomas loste drie dodelijke schoten Berlijnse muur weer dicht Uw slijter verstrekt u graag een deelname* formulier bij élke aankoop ■V Vliegtuigkaper in Indonesië Kosigin in Irak doodgeschoten I 'ïliSf Vól puur fruit. Tijdelijk van 1^68 voor 1.54 3 DONDERDAG 6 APRIL 1972 Zeker 85 doden Vrijspraak Betogingen Proces Angela Davis Edgar Hoover 99 Bevrediging Discussie Hero ■Hf b I IxW‘l| Akzo-top de ze was (Van onze redacteur in Londen) ADVERTENTIE ADVERTENTIE MWVVWWWWVVVVVWWVVWWVWVVWWVVWVWIMWVVWlAAMfWIftMRMAMfWWWIfWVWWWWVVIMfWVV (Van onze redacteur in Londen) HARRISBURG (Reuter en UPI) In het proces tegen de „zeven van Harrisburg” is de jury het niet eens kennis moet procedure is Omdat de jury over de hoofdpunten van de aanklacht ontvoering van Kis singer en sabotage in regeringsgebouwen geen overeenstemming bereikte, zijn de overige vijf verdachten vrijgesproken. De jury verklaarde pater Berrigan en de non Elizabeth McAlister wel schuldig aan het smokkelen van drie brieven uit de federale gevangenis van Lewisburg. Vrolijke gezichten in Harrisburg, waar de jury het niet eens kon wor den over de schuld van de „Zeven”. Op de foto onder de belangrijkste verdachte in het proces, pater Philip Berrigan. Overleden. Reueven Berkatt, de voorzitter van het Israëlische parlement, is in een ziekenhuis in Jeruzalem aan een hart ziekte overleden. De kleine Britse olub van brandweer- vrienden heeft leden uit alle rangen en standen. Hun grootste genoegen is luis teren naar de radioberichten tussen de brandweerstations, om dan op de kaart van Londen de branden te localiseren en te theoretiseren over de beste ma nier om de brand te blussen. Maar ze verzamelen ook helmen, knopen, broe ken, spuiten en alles wat maar met de brandweer te maken heeft. De voorzit ter van de club bezit niet minder dan achttien model brandweerauto’s en 500 kleurendia’s van brandweerstations en van branden, plus een indrukwekkende collectie helmen, onder andere van het uitstervende soort der koperen helmen. Wat de leden drijft tot hun hobby is moeilijk te verklaren, maar één van hen probeerde het toch. NEW DELHI .(AFP en Reuter) Ze ker 85 mensen zijn omgekomen en 4000 gewond door een wervelstorm die Bangla desj in het begin van de week heeft getroffen. Ongeveer 50.000 mensen zijn dakloos. Pokken. Acht nieuwe gevallen van pokken zijn in Syrië gemeld in het aan Irak grenzende district Deir él Zor. De snelle uitbreiding van de epidemie heeft de Syrische overheid ertoe gebracht het dorp Kasjme onder quarantaine te stel len. BAGDAD. (AFP). Premier Kosigin van de Sovjet-Unie is vandaag aan het «WFITURE SAN JOSÉ (AFP). De kroongetuige In het proces tegen de Amerikaanse neger- activiste Angela Davis, officier van Justi tie Gary Thomas, heeft gisteren gezegd dat hij drie van de overvallers op de rechtbank van San Rafael heeft gedood. Thomas was een van de vjjf gijzelaars, die de overval lers hadden meegenomen in hun busje. BERLIJN. (AP) De Berlijnse muur is de afgelopen nacht weer dichtgegaan voor de Westberlijners. Oostduitse grenswach ten hebben de doorlaatposten voor de bevolking van het westelijke stadsdeel met ijzeren hekken en prikkeldraad afge sloten. Zij waren niet betrokken bij het smok kelen van brieven. Deze vijf, de priesters McLaughlin, Coblick en Wenderoth, de Pakistaan Aqbai Ahmad, en Jota Glick zijn in vrijheid gesteld. De advocaten hebben aangekondigd dat ze in hoger beroep zullen gaan tegen het schuldig verklaren van Berrigan en McA lister aan het smokkelen van brieven. In de gevangenis van Lewisburg, waar Berri gan gevangen zat, stonden brieven niet op de lijst van verboden zaken, aldus de advocaten. Zuster McAlister is van me ning dat de jury heeft getoond minder aan achtervolgingswaanzin te lijden dan de regering en het ministerie van Justitie. Als clubleden in vergadering bijeen zjjn, bediscussiëren ze de geschiedenis van bepaalde grote en branden, zoals militaire slag becommentariëren. Onderwerp van discussie zijn dan het aantal ingezette wagens en het soort, het moment waarop ze uitreden en waarop ze aankwamen, welke weg ze namen en hoeveel slangen er op het vuur warden gezet. LONDEN De club van vrienden van de brandweer heeft dezer dagen een ernstig incident beleefd. Drie leden werden door de politie gesnapt terwijl zjj in hun langs de Thames geparkeerde auto begerig over de radio naar brandalarm- berichten zaten te luisteren. Volgens de wet op de draadloze telegrafie 1949 mag dat niet en de meeste van de 250 leden van de club luisteren dan ook in hun eigen huizen. Eén van de mannen in de auto kreeg een boete van bjjna 200 gulden. DJAKARTA. (Reuter) Een man die tijdens een vlucht van Menado naar Dja karta een passagiersvliegtuig van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij probeer de te kapen is doodgeschoten. Dit heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Communicatie meegedeeld. De IRA-leiding heeft nu ook openlijk toegegeven dat zij met haar activiteiten alleen kan voortgaan als zij de medewer king van de katholieken krijgt, die de ondergrondse organisatie tot nu toe on derdak en voedsel hadden verschaft. Hij wil nagaan hoeveel van deze zonder vorm van proces en zonder uitzicht op een proces in kampen opgesloten katho lieke Noordieren zo spoedig mogeliik vrij gelaten kunnen worden. Het is voor het eerst dat een Britse minister de dossiers onder ogen krijgt. Ze waren samengesteld door en ze vielen onder de verantwoorde lijkheid van de intussen afgezette Noord- ierse regering-Faulkner. Een ander initiatief van Whitelaw zou zijn het verbod op betogingen weer af te schaffen, al heeft niemand zich ooit aan dit verbod gehouden en traden de Britse troepen tegen overtreders niet op. Tot nu toe hadden de ondergrondse rebellen zich als woordvoerder van de katholieke bevolking beschouwd, die zich door de overgrote protestantse meerder heid in een hoek gedrukt wist. Het nieu we aan de toestand is nu dat het IRA deze rol kennelijk heeft opgegeven en zelfs bij de bevolking te rade wil gaan over haar mening. Hoe de ontwikkeling zal voortgaan lijkt nog onzeker. De katholieke vrouwenbewe ging, die zich heeft ingezet voor een stopzetting van de agressie, geeft de moed niet op. In het hoofdkwartier van die Men spreekt in Noord-Ierland nu van een soort referendum dat het IRA onder de katholieken zou willen houden. Men wil nagaan of de Britse regering na de machtsovername een kans moet worden gegeven de rust te herstellen. De president van de provisionele tak van de Sinn Fein, de politieke vleugel van het IRA, verklaarde vanuit het IRA- hoofdkwartier in Dublin dat zowel de Sinn Fein als het provisionele IRA bereid zijn aan de campagne van bomontploffin gen en geschiet een eind te maken, voor het geval de katholieke bevolking dit zou wijlen. Ook de leiders van het provisionele IRA in en rond Londonderry hebben verklaard bereid te zijn met vertegen woordigers van de katholieke bevolking in de „getto’s” te praten. Gearresteerd. Twee leden van een inter nationale bende van handelaars in ver dovende middelen zijn in Frankrijk ge arresteerd. In hun auto werd tien kilo heroïne aangetroffen die op de Ameri kaanse markt vier miljoen dollar zou den hebben opgebracht. Brand. Bij een brand in een verpleeghuis in Rosecrans in de Amerikaanse staat Uit de Victoriaanse tijd heeft de voor zitter nog bordjes die op de voogevels van de huizen werden geschroefd om aan te geven dat de bewoners tegen brand verzekerd waren. Als zo’n bordje er niet was ging de brandweer weer interessante historici een Hij schreef in het clubblad „Fire Cover” dat voor hem de mooiste muziek het klingelen van de alarmbellen in de brandweerkazerne is, gevolgd door het openzwiepen van de deuren waar ach ter de rode monsters brullend te voor schijn komen met de brandweermannen, nog maar half in het uniform gestoken, zich als apen slingerend op him plaat sen. Deze combinatie van geoefendheid en paraatheid, aldus het clublid in zijn lijfblad, geeft een gevoel van diepe be vrediging. Voor een doodstille rechtszaal in San José beschreef Thomas de gebeurtenissen die na de overval volgden. Jonathan Jack- son, broer van „Soledad-brother”, George Jackson, had Thomas, rechter Harold Ha ley, de andere gijzelaars en de drie neger- verdachten die terecht stonden, naar een busje gebracht. „Jackson zat achter het stuur,” aldus kroongetuige Thomas, „maar toen we beschoten werden (door de poli tie) en ik zag dat Jackson gewond was, pakte ik zijn wapen af. Ik schoote op hem, daarna schoot ik op James McClain (een van de bevrijde verdachten). Vervolgens schoot ik in de richting van William Christmas (ook een verdachte) en tenslotte richtte ik op Ruchell Magee, de derde ver dachte. Magee werd in de borst getroffen, maar toen ik opnieuw wilde schieten was het magazijn van het wapen leeg,” Thomas zei dat drie van zijn schoten dodelijk wa ren. Tevoren had hij gezien hoe Magee een dodelijk schot hagel af vuurde in het ge zicht van rechter Haley. Thomas zelf weid door een kogel van de politie in de wervelkolom getroffen. Hij is nu verlamd. Een ander ernstig spel is fictieve branden uit te zetten en dan met elkaar nagaan hoe het vuur het best zou kun nen worden bedwongen. Een oogspe cialist in Londen die ook nog in een vaudeveilleband speelt had de dag van zijn leven toen hij op een auto kerkhof een enorme brandweerauto uit de tijd van de Blitz Duitse bombarde menten op Londen in het begin van de Tweede Wereldoorlog aantrof. Sinds dien poetst hij de enorme ladder, de in drukwekkende motoren en al het rood en goud dat het glimt alsof het nieuw is. Dat betekende het einde van een perio de van acht dagen waarin de Westberlij ners voor het eerst na vele jaren bezoe ken konden brengen aan Oost-Berlijn en Oost-Duitsland. Met Pinksteren zal dit opnieuw moge lijk zijn. Naar schatting hebben de afgelopen da gen 500.000 Westberlijners familie en vrienden in het Oosten bezocht. De juiste getallen zullen nog worden bekendge maakt kleine groep worden de hele dag tele foontjes ontvangen met adhesiebetuigin gen, zelfs uit de Verenigde Staten, het Ierse immigratieland. Verder worden ook nieuwe betogingen door de vredelievende vrouwen voorbereid. Maar tegelijkertijd zullen de fervente vrouwen zich niet on betuigd laten. Zij hebben het afgelopen weekeinde de vredelievende vrouwen met eieren bekogeld. En dat speelde zich alle maal af in Andersonstown, een katholieke buurt in Belfast. Dit tweetal zou wegens het smokkelen van brieven in en uit de gevangenis elk tot dertig jaar veroordeeld kunnen wor den de pater zelfs tot veertig jaar aangezien hij zondag al op een soortgelijk punt schuldig was bevonden. De jury kon ook niet tot een eensgezind oordeel komen over de beschuldiging dat Berrigan en Elizabeth McAlister dreig brieven hadden verstuurd. De rechter verklaarde dat hij inziet dat de jury „hopeloos is vastgelopen” op de hoofdpunten van de aanklacht: om Nixons adviseur Henry Kissinger te ont voeren, de centrale-verwarmingsinstalla- tles van regeringsgebouwen in Washington op te blazen en aanslagen te plegen op oproepingscentra voor militaire dienst in negen Amerikaanse staten. Daarmee zou den „de zeven” op spectaculaire wijze uiting hebben willen geven aan hun ver zet tegen de oorlog in Indo-China. Berrigan heeft volgens de aanklager het beweerde komplot geleid vanuit de gevan genis in Lewisburg, waar hij in 1970 een straf uitzat wegens het verbranden van oproepingskaarten voor de militaire dienst. De plannen voor de ontvoering en sabotage waren uitgewerkt in een brief wisseling met Elizabeth McAlister. Die brieven waren de gevangenis uitgesmok keld door een andere gedetineerde, Boyd Douglas, die echter een contactman van het FBI was. De brieven vormden het voornaamste bewijsmateriaal tegen Berri gan en zijn medebeklaagden. De kaper, de Indonesiër Hermawan, dreigde in het vliegtuig een handgranaat te zullen laten ontploffen wanneer hij geen parachute plus 20 miljoen roepiah (ongeveer 100.000) zou krijgen. De kaper verlaagde later zijn eis tot vijf miljoen roepiah, maar hij wilde de tweede piloot als gijzelaar houden. De eerste piloot, Indirarto Soegondo, slaagde erin zijn pistool te trekken en de kaper neer te schieten. Niemand werd gewond bij de schietpar tij. Het was de eerste poging tot vliegtuig kaping in de Indonesische luchtvaartge schiedenis. Wat niemand in deze tijd nog voor mogelijk had gehouden, is gebeurd. Tot de laatste dag is de vakbeweging volslagen buiten het overleg over massa-ontslagen bij Akzo gehouden. Uitgerekend het con cern, waarin de voorzitter van de grootste werkgeversorganisatie in ons land, drs. S. Bakkenist, een leidinggevende positie in neemt. Hij maakte deel uit van de „zwa re” delegatie, die met de vakbondsverte- genwoordigers over de ontslagen had wil len praten in Arnhem. Terwijl de onrust iin de Nederlandse Enka-bedrijven met de minuut steeg, meenden de vakbondsbe stuurders, die aanvankelijk hadden over wogen vanwege een opgelegde geheim houdingsplicht helemaal niet te verschij nen, dat de werknemers recht hadden op onmiddellijke informatie. De Akzo-top zei nee en daar liep het gesprek op stuk. De houding van de vakbeweging paste niet in het draaiboek dat de concernbestuurders hadden opgesteld en waarin precies was gedoseerd wie wat mocht weten en op welke tijdstippen. Een beleid, dat in een tijd waarin werkgevers met vakbonden al duidelijke afspraken over een verdergaan de „democratisering” maken, een stap te rug moet worden genoemd. Werkgeversvoorzitter Bakkenist heeft bij herhaling in officiële verklaringen ge zegd, dat het bedrijfsleven gebaat is bij een goed functionerende vakbeweging. Wat hij daarmee bedoelt, laat zich nu wel raden. De vakbeweging functioneert blijk baar pas goed als zij zich achteraf laat confronteren met onveranderlijke beslui ten, waaraan zij part noch deel heeft gehad. De Akzo-top gebruikt haar nu als bezemwagen. waarin de honderden uitval lers in de Akzo-race naar winst- en rendementsverbetering mogen komen uit- hulHen. Want een andere taak is onder de gegeven omstandigheden voor de werkne mersorganisaties niet weggelegd. Ze zullen worden ingeschakeld bij het overleg over de afvloeiingsregeling. En daar blijft het bij. De vakbeweging verwijt de Akzo-top een interpretatie van de nieuwe wet op de ondernemingsraden die de zaken op hun kop zet. Zij vindt de gang van zaken ronduit schandalig, omdat die top aan ei- geworden over de schuld van pater Philip Berrigan en de zes anderen aan een samenzwering tegen de Amerikaanse regering. De rechter beëindigde het proces nadat de jury van negen vrouwen en drie mannen na zestig uur beraad meedeelde, dat vastgelopen op de schuld vraag betreffende de voornaamste punten van de aanklacht. U hebt dan GRATIS KANS op een koopbon voor de waarde van alle DE KUYPER-merkartikelen, door U gekocht tussen nu en eind mei 1972. Noem duidelijk het merk de kuyper wanneer u drank bestelt De uitspraak van de jury wordt be schouwd als een grote tegenslag voor het Amerikaanse ministerie van Justitie en vooral voor FBI-hoofd Edgar Hoover, die van het proces tegen de vredesactivisten een grote zaak hebben gemaakt. weg zonder een vinger te hebben uit gestoken. De dochter van de voorzitter werkt zelf bij de telefooncentrale van een brandweerkazerne en met zijn zoon gaat hij iedere vrije dag op speurtocht naar kleine, onbekende brandweersta tions. LONDEN. Geruchten als zou in Noord-Ierland het provisionele IRA aan de vredeswensen van een groot deel der katholieken tegemoet willen komen, win nen steeds meer aan geloofwaardigheid. Dit geldt vooral voor het gebied rond Londonderry, waar zich de gebarricadeer de katholiekenbuurten bevinden als Bog- side, Creggan en Brandywell. gen regiebedenksels voorrang geeft boven een duidelijk wetsartikel. Want in artikel 25 lid 5 staat te lezen dat de onderneming met de vakbeweging moet overleggen „op welk tijdstip de ondernemingsraad over het betrokken besluit moet worden ge raadpleegd of daarvan in worden gesteld”. Met die duidelijk de hand gelicht. Het lijkt erop dat de vakbeweging zolang mogelijk buiten spel heeft willen houden om de operatie-Enka er zonder discussies vooraf door te druk ken. Dat is niet in overeenstemming met de lijn, die zich bij fusies in toenemende mate aftekent. In de praktijk worden de vakbonden, juist omdat er bij samenvoe gingen of integratie van bedrijven vitale werknemersbelangen in het geding zijn, steeds vaker geruime tijd vooraf inge schakeld om in goed overleg de pijn voor de werknemers in de gegeven omstandig heden zo beperkt magelijk te houden. Bij Akzo heeft de vakbeweging zelfs niet eens kans gehad om de zaak te bespreken met de eigen kaderleden in de ondernemings raad. Het argument dat de werknemers de besluiten maar beter niet uit de ochtend bladen konden lezen, Is typerend voor de houding van de Akzo-top. Het concern- bestuur is er zelf schuld aan dat de spanningen onder de betrokken werkne mers zo groot zijn geworden, door alles binnenskamers te houden. En als de kurk dan van de fles dreigt te schieten, gaat het niet aan de vakbeweging al op voor hand te verwijten dat zij haar mond wel voorbij zal praten. Voor zover dat nuttig en wenselijk zou zijn geweest, waren de vakbondsbestuurders blijkens hun verkla ringen bereid over bepaalde zaken te zwijgen. Zij hebben er in het verleden bij herhaling blijk van gegeven het hun ge geven vertrouwen niet te beschamen. Wanneer de Akzo-directie het zich ver oorlooft daaraan te twijfelen, moet het de vakbeweging op haar beurt niet kwalijk worden genomen, dat zij het engste staal tje van autoritaire bestuursmenftaliteit dat de laatste maanden binnen grote concerns ten beste is gegeven, niet voor zoete koek slikt. Hoover bracht de kwestie in de publici teit door voortijdige onthullingen tegen over een senaatscommissie over plannen om Kissinger te ontvoeren. Sympathisan ten van de verdachten hebben aangevoerd dat Hoover druk uitoefende op de open bare aanklagers in Harrisburg om zijn beweringen voor de senaatscommissie waar te maken. De gezaghebber over Noord-Ierland, William Whitelaw, heeft zich intussen aan het werk gezet om de dossiers van de meer dan zevenhonderd geïnterneerde ka tholieken door te nemen. Abrikozen confiture van verscheidene dagen aan Irak in Bag- dag aangekomen. drie oudere vrouwen, om het leven ge komen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3