TEGEN VERLA GING SUBSIDIE Poging tot zwendel lotto mislukte m ZWAAR TRANSPORT VAN BEVERWIJK NAAR TERREIN VAN HOOGOVENS Stoof stoeide met twee 150 ton wegende kooksbluswagens van Inbraken in Lorries via haven en kanaal naar Ook uw krant! blusbaan BON Santpoort en Velsen-N. Regen van goals bij Velser schoolvoetbal ff „KENNEMERSTATEN” PROTESTEERT ■■i ■II Fracties stellen waarschijnlijk vragen e Promenadeconcert in Mariakerk van Heemskerk Umuider Courant F u r 5 4 IJMUIDER COURANT DONDERDAG 6 APRIL 19/2 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) i I Giro Rijden Bezorg mij 14 dagen gratis Umuider Courant VELSEN. In de Velser gemeen teraadsvergadering van hedenavond zullen naar alle waarschijnlijkheid vragen gesteld worden over het ge rezen meningsverschil tussen het col lege van burgemeester en wethou ders en het buurtcentrum „Kenne- merstaten”. De agenda van de open bare vergadering vermeldt onder het hoofdstuk „Ingekomen stukken” de brief, welke het bestuur van deze stichting uit Velsen-Noord op 10 maart jongstleden aan de gemeente verzond. HAARLEM De Duitse lotto is altijd voor Nederlanders een gelief koosd gokmiddel. Je kunt natuurlijk proberen er nog meer geld uit te halen dan de gemiddelde kansbereke ning biedt en het kansspel een klein beetje naar eigen inzicht en vooral met het oog op eigen voordeel om buigen naar een denkspel. Zo had een 27-jarige man uit Heemskerk een eigen „methode” bedacht, waarmee hij echter tegen de lamp liep. Het resultaat was niet de verwachte mas sa geld, maar een gevangenisstraf hem gisteren opgelegd door de Haar lemse politierechter, mr. Swanen- burg. te .llw (Van een onzer verslaggevers) In open enveloppe tonder postzegel opsturen naar t IJMUIDER COURANT - Antwoordnummei 416 - Haarlem Naam Adret te Daarna kunt u mi) noteren alt t I O Doorhalen wat niet verlangd wordt 1 I a a a i a a a i 8 I I I I I I I I I I Zoals bekend ziet het ernaar uit dat de subsidie van „Kennemerstaten” met onge veer vijftien mille wordt verminderd, nu de begroting voor 1972 op tienduizend gul den is gesteld. Eerder zou wethouder M. Roessingh van Velsen een bedrag van on geveer vierentwintigduizend gulden hebben toegezegd. Doordat de subsidie voor 1971 definitief tienduizend gulden is geworden, moet het centrum nog eens tweeduizend gulden terugbetalen. Uit het vraag- en antwoordspel van de gemeente bljjkt dat over het buurthuiswerk geen vragen zijn gesteld, evenmin bij de begrotingsdebatten vorig jaar december. Het bestuur van „Kennemerstaten” protesteert en laat dit bij het ge- maandabonnee f1,80 kwartaalabonnee f 22.65 lag lag la- aar Sd- de io- iet ;eft de ge- ise- op lts- oen ote ran idi- de pe ar- oop jin- ats, iris •me on- de izer gen ler- eze tijd het on- and left oed ing (Van een onzer verslaggevers) VELSEN In de nacht van dinsdag op woensdag werd in Santpoort tweemaal ingebroken. Eerst bij een woning aan de Burgemeester Enschedélaan, waar men via een niet afgesloten schuifraam kon bin nendringen. Hoewe.I kasten en bureaus werden doorzocht heeft de bewoner toch niets vermist. In de brief aan het gemeentebestuur zet het buurtcentrum uiteen dat Velsen een keus heeft gemaakt tussen „Kennemersta ten” en „De Mei”. Een eventuele fusie ziet het bestuur niet als reëel. Verder blijkt uit de toegezonden brief dat niet alleen de nieuwbouwplannen van „Kennemerstaten” op deze manier in gevaar komen, maar eigenlijk het gehele voortbestaan van het centrum. Voor zover bekend zijn de meeste poli tieke fracties van plan op het geschil in te haken. Een en ander zal afhangen hoe de ingekomen brief zal worden behandeld. Hierbij kan deze nota als kennisgeving worden aangenomen, eveneens is het mo gelijk dat wethouder H. Roessingh een ver klaring aflegt. Het is niet uitgesloten dat een speciaal raadsdebat aan het buurthuis werk gewijd zal worden. Overigens heeft het College in de aan biedingsbrief van de begroting 1972 over het buurthuiswerk het volgende geschre ven. „Het buurthuiswerk blijft onze aan dacht vragen. Behalve in Zeewijk met zijn hoogbouw en vele nieuwe inwoners, ach ten wij een uitbreiding van het buurtwerk niet verantwoord. Ook in deze sector geldt een stop ten aanzien van de uitbreiding van betaalde leiding, hetgeen overigens op de bloei van het werk geen nadelige in vloeden behoeft te hebben”. In poule De en E zijn Titus Brandsma en Engelmundus reeds zeker van hun plaats in de halve finale. Dat er dit jaar op een uitzondering na van bizonder wei nig krachtsverschil sprake is, blijkt heel duidelijk in poule F. Hier kunnen St. Jozef, Ir, Krijgerschool en Jan Ligthart met een gelijk aantal punten eindigen. Ook het doelsaldo verschilt nauwelijks. Om de kooksbluswagens van 22 meter lengte heelhuids op het Hoogoventerrein af te leveren gaf Verhorst aan de firma Stoof uit Breda opdracht het vervoer van de giganten te regelen en uit te voeren. Maandag reeds was personeel van de bekende Brabantse transportmaatschappij in de werkplaats van Verhorst aan de Wijkermeerweg aanwezig om voorberei dingen voor het gecombineerde weg- en watertransport te treffen. Stoof rukte met groot en zwaar materi eel uit, want in verband met de grootte van de wagens dienden lorries met maar liefst 98 banden te worden ingezet In de werkplaats kon woensdagmiddag en don derdagmorgen de eerste kooksbluswagen op de oplegger worden geplaatst. Via de Op het „Promenadeconcert” zullen wer ken worden uitgevoerd van ondermeer Bach. Beethoven, Handel. Haydn, Liszt en Wagner. Naast enkelvoudige zang, afge wisseld met solistisch optreden van Teke Bijlsma en Frans Kocx, zal eveneens een gezamenlijk optreden van de koren plaats hebben. Het concert wordt besloten door een community-zang met de aanwezigen. Toegangskaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij de deelnemende vereni gingen en aan de zaal die om half acht opengaat. BEVERWIJK Vanmorgen is een begin gemaakt met een spectaculair transport van twee formidabele kooksbluswagens, die tot de grootste van Europa mogen wor den gerekend. De bluswagens brokken staal met een totaalgewicht van 150 ton elk werden vervaardigd in de machine- en apparatenfabriek Joh. Verhorst en Zoon n.v. en zjjn bestemd voor Hoogovens. De wagens zullen dienst gaan doen bij de momenteel in aanbouw zjjnde kooksfabriek 11. De tweede inbraak werd gepleegd bij een perceel aan de Hoofdstraat, waarvoor uit de achterdeur een glas in loodraampje moest worden verwijderd. Op deze wijze slaagde men erin de deur te openen, maar tijdens het forceren van een binnenraam werd de inbreker gestoord door de thuis komende bewoner, waarop hij snel het pand verliet. Ook hier werd niets vermist. Een derde inbraak, nu bij een sociëteit aan de Grote Hout- of Koningsweg in Vel- sen-noord, leverde een buit van honderd- veertig gulden op. Hiervoor moest eerst een deur worden ingetrapt, waarna het gebouwtje kennelijk grondig is doorzocht. Tijdens de afgelopen nacht werden op de Parkweg in Velsen drie mannen door een surveillance-auto van de politie ach terhaald, die in het bezit waren van een voorraad hout. Bij het naderen van de politie wierpen zij de balken op de grond, om vervolgens het park „Velserbeek” bin nen te vluchten, waar zij in het duister wisten te ontkomen. Enige uren later ontdekten dezelfde po litiemannen op de Strandweg in IJmuiden roepshalve eens een kijkje in hebben ge- een rijdende personenauto, waar zij be nomen. Het bleek dat de bestuurder, een 35-jarige inwoner van Velsen in zijn wa gen zeven houten balken vervoerde, die voor betonstorten warden gebruikt. Vol gens zijn verklaringen kreeg hij van een onbekende toestemming de balken bij een bouwwerk weg te halen. De man is voor een nader onderzoek naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar nog geen verband is ontdekt met de „houtaffaire” van enkele uren daarvoor. wijze tot één had weten te maken. Zo hoopte hij dat of de lotto hem de prijs zou uitbetalen of de PTT hem minstens een vergoeding zou geven, omdat zij dan in zijn berekening veel te laat de zaak had doorgestuurd. In de werkplaats van Verhorst te Beverwijk maakt personeel van Stoof de lorrie gereed, waarmee de eerste 150 ton wegende kooksbluswagen naar het Hoogoventerrein wordt ver voerd. Een paar weken geleden vermeldden we in deze rubriek „voor de politierechter” hoe een man voor moest komen die geld van de giro had opgenomen, zonder vol doende saldo. Bij de bank mag dit, bij de giro niet en dat wist de verdachte toen niet. Gisteren kwam e en 33-jarige man uit Velsen-Noord voor het hekje die zich ook schuldig had gemaakt aan het opne men van geld met een kascheque, vijf honderd gulden, terwijl hij maar een tientje saldo had. De kaarten lagen nu iets anders. Deze man wist wel dat-ie geen geld had mogen opnemen, maar toog onder zware druk toch naar het postkantoor. Hij heeft een invalide dochtertje dat ieder weekeinde thuiskomt, en in het bewuste weekeinde medio juni zat het gezin in grote geld nood, terwijl de auto ook nog mankemen ten had. Alleen om het kind uit het revalidatiecentrum twee dagen naar huis te halen, nam verdachte het geld op, met het voornemen dat zo spoedig mogelijk aan te zuiveren. Toen-ie dat wou doen, was het al niet meer nodig, nou ja. niet meer om aan strafrechterlijke vervolging te ontkomen ten minste. Inmiddels is het bedrag al weer teruggestort. Zowel de officier als de politierechter toonden alle begrip. Conform de eis kreeg de man een straf van f 300 waarvan 250 voorwaardelijk opgelegd. IJmuiden. Begunstigd door beter weer dan op de eerste dag traden de basisscholen uit Velsen opnieuw aan op de bijvelden van Schoenenberg om te trachten als poule-winnaar te eindigen. Dat lukte aan twee scholen. In poule E werd de Engelmundusschool onbereikbaar voor de concurrentie door drie overwin- Wijkermeerweg en de Parallelweg reed Stoof naar de haven van Beverwijk, waar reeds een ponton gereed lag om het gevaarte via het Noordzeekanaal en de sluizen in IJmuiden naar de buitenhaven te slepen. In de haven werden de lorries weer van de ponton gereden met als einddoel de kooksfabriek II. Met twee zware kranen konden de kooksbluswagens op een 4.50 meter hoger gelegen blusbaan worden geplaatst. Stoof gebruikte in Be verwijk materiaal, dat onder andere ook wordt ingezet voor het transport over lange afstanden van reactorvaten ten be hoeve van atoomcentrales. „Dom en toch geraffineerd”, zo kwalifi ceerde de officier van Justitie, mr. Bijl de Vroe deze handelwijze. Deze oplichting ging hem te ver voor een louter voor- v waardelijke straf en hij vroeg vier weken waarvan twee voorwaardelijk. Reactie van verdachte, die een trieste en terneer geslagen indruk maakte: „Ik geloof niet dat u het geraffineerd moet noemen. Ik denk dat ik het nooit had uitgevoerd als het allemaal was doorgegaan....” De po litierechter vond het in zijn nadeel pleiten dat hij de zaak toch maar had doorgezet en vonniste conform. bouwtje aan de Schulpweg in Vel sen-Noord duidelijk blijken. De man kreeg zijn lottoformulier terug van de contactpersoon, omdat het niet goed was ingevuld .Daarop wachtte hij de uitslag af, en vulde de goede nummers in om de zaak vervolgens net als de eerste keer aangetekend te verzenden. Toen er protest kwam omdat hij veel te Iaat was, toonde hij een PTT-bewijs dat hij het wél op tijd verstuurd had. De truc was dat hij beide recu’s op vernuftige ningen in successie. Ook het eerste team van de Titus Brandsmaschool bleek de sterkste uit zijn poule en bereikte gisteren al met vier knappe overwinningen de halve finales. Vooral tegen de Moerberg- school werd er door deze poulewinnaars fors uitgehaald. De school uit de Kerk straat werd verslagen met 8-0, waarvan aanvoerder Peter Kokkelkoren vier doel punten voor zijn rekening nam. Er werd trouwens op deze tweede dag toch iets driftiger gescoord dan op de openingsdag. Zo verpletterde de Adolf van Nassauschool Jan Campert 2 met maar liefst 12-0. Desondanks ook op deze dag weer veel wedstrijden waarin een van de twee tegenstanders er niet in slaagde een doelpunt te fabriceren. Poule A heeft een bizonder spannend verloop. Twee sterke teams, Insinger en de St. Franciscus, hebben beide evenveel kans om poulewinnaar te worden. Het onderlinge duel op donderdagmorgen is beslissend, waarbij de Insingerschool aan een gelijkspel voldoende heeft. Ook poule B is nog niet beslist. De Zeewijkschool en het eerste van de Jan Campert hebben eveneens evenveel punten. De Jan Cam- pertschool heeft genoeg aan een gelijkspel vanwege een gunstiger doelsaldo. Ook poule C wordt pas vandaag beslist. Hier hebben de Comité en de Calvijnschool ieder vijf wedstrijdpunten, waarbij het doelsaldo slechts één doelpunt in het voordeel van Comité bedraagt. Poule G is nog volledig open hoewel Adolf van Nassau daar de beste kansen heeft. In de poule H tenslotte gaan de Pieter Vermeulenschool en de Beatrix- school uitmaken wie over gaat naar de volgende ronde. De uitslagen luiden: MIVO-St. Francis- cus 0-2, Theo ThijssenInsinger 0-1, Wa tervlietZeewijk 0-2, Prof. v.d. Leeuw 1Jan Campert 1 0-3, d C. v. KrimpenSt. Franciscus 0-0, Theo ThijssenMIVO 0-0, EmmaZeewijk 0-1, P. v.d. Leeuw 1Wa tervliet 3-1, Adolf van NassauJan Cam pert 2 12-0, CalvijnComité 0-0, Da Cos taOssendorp 1-1, JF KennedyGunning 0-1, Titus BrandsmaMoerberg 8-0, Heilig HartTitus Brandsma 2 2-2, St. Francis cus 2Comité 0-2, Da CostaCalvijn 0-1, JulianaGunning 0-2, Titus Brandsma 1 JF Kennedy 1 2-1, Pieter VermeulenJF Kennedy 2 1-0, Pieter VermeulenP v.d. Leeuw 2 4-0, MarnixClara 1-1, Bethle hem—Jan Ligthart 0-3, Engelmundus Clara 1-0, Ir. KrijgerJan Ligthart 1-2, Juliana van StolbergSt. Josef 0-1. De lengte (22 m), breedte (7 m) en hoogte (5 meter) van de wagens gaf hier en daar nogal wat problemen Het bleek noodza kelijk, dat een paar verkeerszuilen op de hoek van de Parallelweg en de Wijker meerweg, werden verwijderd. Neder lands grootste vervoerscombinatie, die in het verleden wel voor hetere vuren der noemenswaardige moeilijkheden. De kooksbluswagens kunnen op afstand worden bediend en zijn de grootste in hun soort ter wereld. De gehele bodem is hydraulisch kantelbaar. Door middel van een lierwerk worden de wagens over een railbaan voortbewogen, de besturing gebeurt door een computer. De energie, die nodig is voor hef kantelen van de g bodem, wordt opgewekt door het rijden van de wagen over de railbaan. HEEMSKERK In de Mariakerk te Heemskerk zal vrijdagavond aanstaande een „Promenadeconcert” worden gegeven. Dit concert wordt verzorgd door de „Chris telijk Gemengde Zangvereniging”, „De Stem des Volks” en het katholieke koor „Heemskerk”. Medewerking zal verleend worden door de organist Teke Bijlsma en de pianist Harry Vooren. Het geheel staat onder leiding van de dirigent Frans Kocx. „Ik kan me nog voorstellen dat je een avondje gaat stappen, en dan een goede borrel drinkt en onder invloed daarvan een auto pakt en ermee gaat rijden”, zei de officier' vergoelijkend, „maar wat deze heren gedaan hebben, steeds weer, daar zit- toch iets van voorbedachte rade in. Ze stalen auto’s en haalden er spullen uit zonder zich ook maar iets van de eige naars aan te trekken.” Mr. Bijl de Vroe sprak tegen twee knapen uit Heemskerk, een grammofoonplatenperser en een bank werker, respectievelijk 19 en 18 jaar oud. Samen hadden ze. met nog een derde die niet tegelijk terecht stond, blijkbaar met een hartstocht voor auto’s in het hoofd, omstreeks oktober en november vorig jaar een stuk of zeven, acht auto’s in de IJmond gestolen. Slechts enkele waren hun ten laste gelegd: de oudste dat hij op 1 november (alleen) uit een auto in Be verwijk een portemonnaie met f 31 had gestolen en dat hij met de anderen op 10 oktober in Velsen een auto stal; nummer twee dat hij op 1 november in Velsen fotoapparatuur en een combitas uit een auto stal en op 1 oktober een auto in Beverwijk. Ook de laatste twee gevallen waren „in vereniging”. Voor de diefstallen uit de auto’s waren blijkbaar geen echte afspraken geweest, wel om te gaan „rijden” Want meer deden ze niet met de gestolen wagens. Eén van de twee had een rijbewijs, één een auto (de geschiedenis vermeldt niet wie van de twee wat had) ,en mr. Swa- nenburg vond dat als ze beiden wilden rijden ze daar ook maar geld voor moes ten verdienen (voor de auto) en lesnemen (rijbewijs). Want de bestolenen moeten er tenslotte ook voor verdienen. Volgens d e reclassering waren beide jongens geen criminele figuren. Ze hadden eigenlijk gehandeld in een proces van overtroeven en niet voor el kaar willen onderdoen. Ondanks de jeug dige leeftijd van de twee vond de officier hun daden toch te ernstig voor een geheel on voorwaardelijke straf. Hij eiste vijf we ken, waarvan vier voorwaardelijk. De po litierechter sloot zich hierbij aan. M,,, X><

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5