Texaco-mammoet in aanbouw bij NDSM Nieuw onderzoek van deskundigen Heemskerkse moord Imker met pensioen Verrassend klassiek spel van jonge Nederlandse solisten Direct met Proeft maar. Hoogovens telefoneren Plichtmatig gitaarspel van Thomas Hartman Spijker Skol spreekt uw taal sggi ^j!teroau ^£3 Pis in 1342 kleuren UITSTEKENDE SLOTAVOND VAN HET BEVERWIJKSE GITAARFESTIVAL Arendsweg 57 KMC verhuist naar W' j 7 DONDERDAG 6 APRIL 1972 RAPPORT DR. ZELDENRUST WAS NIET VOLDOENDE ka Hasj Diefstallen 0,85 Bij klachten over milieuhygiëne Bach op gitaar HEEMSKERK en waar kunt u kiezen uit WONINGINRICHTERS SNELLIUSSTRAAT 23-27 - IJMUIDEN - TEL. (0 2550) -156513 Gedurfde keuze GROTE STUNT „WITTE” SIGARETTEN 20 stuks 25 stuks 1,00 J. VISSER natuurlijk bij SPIJKER! We zijn tenslotte niet voor niets specia listen. Een deskundig interieur advies en 5 jaar garantie krijgt u op de koop toe. SPECIALISTEN IN KWALITEIT TAPIJT BEVERWIJK Het jaarlijkse gi taarfestival van de vereniging van gitaristen „Constantijn Huygens”, dat deze week te Beverwijk in de Stede lijke Muziekschool werd gehouden, is woensdagavond besloten met een concert, dat gegeven werd door jonge Nederlandse solo-gitaristen. - Waar kunt u kiezen uit e w 11 - 1 (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE P. ZWAANSWIJK TAPIJTEN ADVERTENTIE P. ZWAANSWIJK. Postzegelbeurs. De landelijke post zegelvereniging „Kring ’64” houdt zondag 9 april in het parochiecentrum Nieuwe Groenmarkt 10 een postzegelbeurs. De zaal is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. eigenlijk op tegen geweest, wanneer Bre- denbeek van blad had gespeeld? Twee deskundigen zullen nu dit na moe ten gaan. De rechtbank deed ook uitspraak in de zaak tegen een 39 jaar oude Soedanees die op Schiphol betrapt was op het bezit van 50 kilo hasj. Hij kreeg conform de eis anderhalf jaar. De man was als VN-vertegenwoordiger op doorreis naar Canada, maar moest zijn reis in Amsterdam onderbreken door een staking in Canada. Toen hij zijn bagage opnieuw wilde inklaren werd de hasj ontdekt. Hij zei er niets van te weten, en voelde zich het slachtoffer van mensen die wellicht zijn diplomatieke betrekkelij ke onschendbaarheid hadden willen mis bruiken. BEVERWIJK Met ingang van 7 april is het bureau van het Katholiek Maat schappelijk Centrum voor het IJmond- gebied gevestigd in de pastorie van de Goede Raadkerk aan de Arendsweg nr. 57. Het centrum vindt momenteel nog onder dak in het pand van het bedrijfsapostolaat H. H. Petrus en Paulus aan die Zeestraat nummer 92. (Van een onzer verslaggevers) zowel met- als zonder filter Sigarenmagazijn Marktplein 5 IJmuiden Zijn cliënt, een 33-jarige Italiaanse fa brieksarbeider wordt ervan verdacht op 21 september zijn vrouw op hun flat in de Heemskerkse Beethovenstraat om het leven te hebben gebracht. „Wurging” con stateerde dr. Zeldenrust. Maar de ver dachte ontkende twee weken geleden tij dens de rechtzitting hardnekkig. Er was sprake van een ruzie geweest, van een handgemeen en de vrouw was gevallen, terwijl haar echtgenoot haar nog met zijn arm om haar nek probeerde tegen te houden. Volgens de officier van justitie was gezien het medische rapport wurging door de echtgenoot bewezen en hij eiste vier jaar. Mr. Kalbfleisch vocht dit echter aan. Hij vroeg zich af of de doodsoorzaak niet kon liggen in de val van de vrouw. GETROUWD: Adam W. van Groessen en Jacoba S. Holwerda, Klaas A. Rijkeboer en Eliza beth H. A. van Luijk, Willebrordus H. Peters en Antje Tak. zal uit pensioengerechtigde leeftijd worden bereikt, hetgeen tevens zijn afscheid betekent bij de n.v. „Bijen stand Mellona” in Santpoort. de eerste suite voor luit van 3 Sebastian Bach werd met weinig f: en plichtmatig vertolkt. De muzie geen sfeer met uitzondering dan i Sarabande, die meer inhoud verkree Onbezield, metrisch en stroef ook de Sonatine meridional van I Ponce en opnieuw leek het, dat I Hartman slechts over weinig klant sie kan beschikken. Er was geen lei in zijn spel, geen bezieling. De i leek wel vastgeroest. Na de pauze gaf de vertolking i vier Etudes van Fernando Sor n indruk, dat Hartmans techniek vo betrouwbaar was. Hij revancheerde zich met de dracht van de Nocturne opus 7 Benjamin Britten, een veeleisend grillig en bewogen, een indirukwel weerklank op een nostalgisch gedi< John Dowlands eerste „Book of songs” uit 1597. Het gedicht inspireerde de solist tot ui'tdrukkiingsrijk spel, dat ook aan zware technische eisen kon beantwoorden. Voor de laatste twee werkjes van zijn programma: Fandanguillo en Rafaga van Joaquin Turina had eigenlijk ook een gedicht als bezielingskatalysator moeten bestaan. Ik weet niet of het concert een volledi ge indruk van de technische en muzikale kwaliteiten van de gitarist heeft mogelijk gemaakt. Een verklaring voor de grote bekendheid, die Hartman volgens de ver strekte informatie in Amerika en in vele landen van Europa moet hebben verkre gen, betekende zijn optreden in Beverwijk niet. OVERLEDEN: Hijlke Gorter, 78 jaar, Cornelia G. Duin- maijer, 57 jaar, echtgenote van B. J. Groot; René P. G. G. Münstermann, 5 mnd. Voor de meesten betekende dit optreden een eerste kennismaking met deze gitarist, die twee jaar geleden in Amsterdam was voor het geven van een uitvoering in de Agnieten-kapel, maar daarna niet meer in ons land is geweest. Hartman begon met vier werkjes van Engelse componisten: drie van John Dowland en één van een onbekende. Zij werden wat nuchter en met schrale klank gespeeld. Ook het volgende werk: BEVERWIJK. Woensdagmiddag, op de laatste dag van het gitaarfestival, dat sinds maandag te Beverwijk werd gehou den, heeft de jonge Amerikaanse gitarist Thomas Hartman in de muziekzaal van de Beverwijkse Stedelijke Muziekschool een concert gegeven. Zaterdag wordt bij de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam-Noord het achterschip van een 225.000 tons mammoettanker te water gelaten. De tanker is in aan bouw voor Texoca en is de tweede van een serie van twee schepen voor deze oliemaatschappij. Op de vrijgekomen helling zal de kiel worden gelegd voor het voorschip, dat medio juni van dit jaar van stapel zal lopen. Daarna zul len beide scheepshelften aan elkaar worden gekoppeld. Het achterschip heeft een afloopgewicht van ruim 18.000 ton en is 180 meter lang. Als de reus voltooid is heeft hij een lengte van 329,62 meter, een breedte van 48,68 meter, een holte van 25,60 meter, een diepgang van 19,85 meter. Deze mammoettanker zal een snelheid van 16,10 knoop moeten halen. De voort stuwing geschiedt door een Verolme/ General Electric stoomturbine, met een vermogen van 32.000 paarde- krachten. achtige spel en door het samengaan van de karakteristieke gitaar-klank en het licht-contrasterende, zilveren timbre van de snaren van het bespeelde spinet. Ook om dit slot-stuk van het festival had ik deze mooie muziekavond niet gaar ne willen missen! HAARLEM. De Haarlemse recht bank acht het onderzoek van patholoog- anatoom dr. Zeldenrust in de moordzaak in Heemskerk, vorig jaar september, niet voldoende, en heeft een nieuw onderzoek gelast door twee andere deskundigen. Daarmee voldoet zij aan het verlangen van de verdediger mr. Kalbfleisch, die tijdens de rechtzitting het „alleenrecht” van de getuige-deskundige aanviel. Na de pauze zorgde eerst de begaafde gitariste Els Kluin voor een verrassing met haar voortreffelijk beheerste, door klank, dynamiek en gaafheid uitmuntende vertolkingen van een nobele Fantasia la- grimae van John Dowland, een zeer veel eisende Caprice van Nicolo Paganini en van een Suite van de hedendaagse Oos tenrijkse componist Ernst Krenek, een dodecafonisch geaard werk, waarvan de toch wel nagestreefde samenhang door de toehoorders zeker niet in alle opzichten direct al gebleken zal zijn. Het is een moeilijk te doorgronden compositie met een vaak vervagende structuur. Els Kluin heeft met dit een gedurfde keuze gedaan. Met eei zame concentratie speelde zij de gaaf uit het hoofd, voortreffelijk bouwd en met alle uitdrukkingskrac deze muziek toeliet. Een verbluffend virtuoze presta' verde Els Kluin met Paganini’s C met de naar karakter zo versch variaties. ONDERTROUWD: Adrian us J. v. d. Loos en Johanna C. Blommaert, Johannes J. van Riet en Jo hanna M. van Bentem, Rocco Chiaro- lanza en Hendrika Clerck. Als eerste solist betrad de gitarist Jos Bredie het podium. Een goed gekozen programma, bestaande uit een Prelude en een Sarabande van L. Roncalli en Etudes van Hans de Heer en Heitor Villalobos werd door hem beheerst, muzikaal en met een steeds welluidende bezielde klank ge speeld. Gaarne vermeld ik speciaal de Bachiaanse etude van Villalobos, die met een weldadige continuïteit werd vertolkt. De tweede solist: gitarist Hans Breden- beek bracht met Tientos van de Engels- Spaar -j componist Maurice Ohana en van de Duitser Hans Werner Henze heden daagse muziek van voortreffelijk gehalte. De voordracht van Bredenbeek kenmerkte zich door een ingehouden intensieve span ning, die zich soms ontlaadde met felle accenten, dan weer afnam en verdween in een rust brengende verstilling. Breden- beeks concentratie werd door de eigen muzikale bewogenheid wel eens geducht op de proef gesteld, wat niet weg nam, dat zijn spel kon getuigen van verworven vaardigheid en muzikaliteit. Wat was er Vijf meerderjarige jongens, die deel uit maakten van een jeugdbende van veertien Haarlemse jongens (het merendeel was onder de 18), die 88 inbraken in Haarlem en omgeving pleegde, kregen straffen van zes maanden tot twee jaar. De twee die het geringste aandeel hadden gehad, een 19- jarige platenperser en een 18-jarige maga zijnbediende, kregen conform de eis zeven maanden waarvan één voorwaardelijk en zes maanden waarvan twee voorwaarde lijk. Tegen de andere drie weken de straffen af. Tegen een 19-jarige los-werk- man en een 18-jarige telegrambesteller was acht maanden waarvan twee voor waardelijk geëist. Beide kregen een jaar en acht maanden jeugdgevangenis. Een 19-jarige tandtechnicus, met het saldo van 64 inbraken, kreeg twee jaar jeugdgevan genis. Tegen hem was twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk geëist. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Vanaf vandaag kan men bjj het bespeuren van een of andere vorm van milieuverontreiniging ook rechtstreeks naar Hoogovens telefoneren om het gecon stateerde te melden en tevens te infor meren naar de oorzaak ervan. Door Hoog ovens is daarvoor aangewezen het telefoon nummer 02510-96000. In het kader van het door Hoogovens gevoerde beleid inzake de milieuhygiëne en de onderzoekingen op dit terrein wordt het door het bedrijf wenselijk geacht te registreren waarvandaan de klachten zoal komen en welke de klachten zijn. Deze klachten worden direct doorgegeven en onderzocht waarna degene, die de mel ding heeft gedaan zo snel mogelijk op de hoogte zal worden gesteld van de aard en de oorzaak dan wel eventueel van de constatering dat het euvel niet bij het Hoogovenbedrijf gezocht moet worden. Ook de klachten, welke bij de gemeen telijke instanties op dit terrein binnenko men worden naar Hoogovens doorgegeven en op dezelfde wijze beantwoord. Het milieu-registratienummer 02510- 96000 wordt overdag bewaakt door de Vei ligheidsdienst van Hoogovens en ’s nachts door de Terreinbewakingsdienst. Men kan dus dag en nacht opbellen. GEBOREN: Marten, z. v. J. Boerema en M. Huizenga; Juan F., z. v. F. Boiarin Nieto en D. San chez Gil; Bemarda, d. v. G. W. Vriezen en B. van Campen; Ainita, d. v. G. Garcia Sanchez en D. Garcia Murcia; Joost, z. v. P. M. Verhagen en T. Banis; Doron M., z. v. J. P. Hofman en E. Heetveld; Rernko, z. v. P. J. Mooij en G. M. E. Bodewes; Eduard W., z. v. C. A. de Boer en J. C. Putter; Bart, z. v. J. J. A. Stokkermans en M. P. I. Beemster; Astrid J., d. v. S. Dol en J. F. de Jong. Er kwam nog een verrassing pauze! Deze werd geschonken gitarist Tom Burmanje, die tezan de claveciniste Tiny van der S Coesmans een verrukkelijke ve gaven van de Trio-sonate in C. hann Sebastian Bach. De sonal spronkelijk bedoeld voor orgel, k de toegepaste „bewerking” bij zond De heer Van der Wensch kwam hier 15 december 1925 als leerling timmerman in dienst, waar hij werd belast met het vervaardigen van complete bijenkasten en de onderdelen daarvoor, evenals gereed schappen voor de bijenteelt. In de stille tijd assisteerde hij bij het verwerken van honing. In de loop der jaren werd ook een auto aangeschaft, waarvoor de heer Van der Wench als bestuurder werd aangewezen. Voorts werden de bijen door hem ver zorgd, zodat hij geheel thuis raakte in het steeds groeiend bedrijf. Dag en nacht stond de heer Van der Wensch gereed om er met de transporten honing en bijenvol ken op uit te trekken, omdat een en ander alleen in de nachtelijke uren of vroeg ih de morgen kon worden vervoerd. De laatste tijd was hij belast met de binnen- en buitenlandse expeditie van de honing. Door de directie van het bedrijf is hij altijd als een bijzonder verdienstelijk me dewerker beschouwd, zodat hem na zesen veertig jaar trouwe dienst een afscheids receptie zal worden aangeboden. Deze wordt gehouden vrijdag 7 april van 17 tot 18.30 uur in het noordelijk koetshuis van het landgoed „Beeckestijn” in Velsen. SANTPOORT. Vrijdag 7 april door de heer R. van der Wensch Santpoort-Zuid de L'. iiisESSÉs de M| K L A

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7