Telstar krijgt het zwaar Haarlem-AZ topper van de eerste orde Schaakcarrière van Coen Zuidema verliep volgens een vaste lijn eerste klasse A Elinkwijk kampioen in na fraude van KNVB treft O VVO zeer zware sancties De Jong zette tegen Wiersma niet door HAARLEM -A.Z. ’67 Mark Spitz verslagen Belgrado blijft bij annulering Ook wereldtitel vijfkamp voor Raymond Ceulemans Oost-Duitsland en Rusland zwemmen gelijk op (60-60) Fischer-Spasski PSV geblesseerd Richey 20.000 gulden rijker Tien spelers van Wereldtijd van Duitse Nagel Twee winnaars in sporttoto 11 ZATERDAG 8 APRIL 197% (Van onze sportredactie) Coen Zuidema: een genie of niet? winnaars bruto door de heer A. 32 winnaars. elk bruto ADVERTENTIE Morgen verwachten we geheel voetbalminnend Kennemerland bij de topper van de le divisie Hans Kraay, die als trainer aan Eltok- wijk verbonden is en nu zijn ploeg kam pioen heeft zien worden, vond de uitslag wel verrassend. „Ik had op een dergelijke uitspraak niet gerekend. Ik had eigenlijk verwacht dat Worst geschorst zou worden en de elftalleider en een eventuele voor waardelijke straf voor het bestuur, maar Hans Vultink verloor vrijdag tweemaal tegen respectievelijk Dielis (71/2) en Ko bayashi (libre). De Nederlander won bij het bandstoten in 10 beurten van Berardi. Stand 1. Ceulemans 49 punten uit 26 partijen; 2. Dielis 43-27; 3. Vultink 26-26; 4. Muller 22-47; 5. Berardi 19-26; 6. Dufetelle 17-27; 7. Kobayashi 14-26. GENT. Door een overwinning in zijn driebandenpartij tegen de Japanner Ko bayashi in 36 beurten, verzekerde de Belg Raymond Ceulemans zich gisteravond van de wereldtitel persoonlijke vijfkamp. Lu- do Dielis zou nog wel op gelijke hoogte kunnen komen met zijn landgenoot maar dan moet Ceulemans al zijn resterende partijen verliezen. Ook in dat geval is Ceulemans echter winnaar omdat zijn ge middelde aanmerkelijk hoger ligt dan dat van Dielis. Haarlem: Lelieveld - Wentink, Hoeben, De Haan, Peys - Nieuwenhuys, Burgers, Van den Berg - De Goede, Bregman, Bosz- hard. EINDHOVEN. Bijna tien spelers, die geregeld uitkomen in de hoofdploeg van PSV of in het B-elftal, zijn dit weekeinde voornamelijk wegens blessures niet be schikbaar. Onder hen bevindt zich Johan Devrindt. De potige Belg liep afgelopen zondag tegen Sparta een enkelblessure op en is daardoor verhinderd morgen in Rot terdam met PSV mee te spelen tegen Excelsior. Jos Dijkstra ontbreekt weder om. Achter de namen van Oekie Hoekema en Jacques van Stippent kunnen, eveneens in verband met blessures, ook al vraagte kens geplaatst worden. (Van onze sportredactie) Westdultse tijdens de Duitsland De Ruiter en Gordijn besloten in een middenspel positie tot remise, hiermede behield De Ruiter een heel goede kans op de tweede plaats en de Hagenaar de kans om als derde of vierde te eindigen. Her- melink had uitstekende kansen tegen Van der Sluis. De Amsterdammer verdedigde zich echter secuur en slaagde er na veel moeite in een puntenverdeling te bewerk stelligen. Bergsma bood eveneens goed tegenspel aan Van Dijk die alle aandacht nodig had om de aanvallen van de Fries te pareren. Remise was uiteindelijk het re sultaat. Volop spanning dus voor de plaat sen twee tot en met vier waarvoor op dit moment zes spelers in aanmerking komen. VOETBAL. De Hagenaar Leo van der Kroft zal dinsdag 11 april in Amsteddam de ontmoeting Ajax-Volendam leiden voor de halve finales van het toernooi van de KNVB-beker. De heren Hoppenbrouwer en Geurens assisteren hem. Arie van Gemert uit Dordrecht is scheidsrechter bij de halve loopt zijn contract met PSV pas in de woensdag 12 april in Utrecht wordt ge speeld. De heren Beek en Berrevoets zijn grensrechters. eindspel. Hiermede behield De Jong een goede kans op één van de hoogste plaat sen. Schotanus ontliep de nederaag tegen Bronstring die zeker tweemaal de winst kon realiseren. De Leidenaar wist dit blijkbaar niet meer op te brengen en liet de partij remise lopen tot grote opluch ting van Schotanus die hiermee zijn kan sen behield. JOHANNESBURG Cliff Richey, de als nummer één geplaatste Amerikaan, heeft het plaatsingscomité van de Zuid- afrikaanse tenniskampioenschappen niet teleurgesteld. De 25-jairige tennisser uit Texas versloeg in een twee uur en twintig minuten durende finale de Spaanse Davis Cup speler Manuel Orantes in vier sets met 6-4 7-5 3-6 en 6-4. Richey verdiende met zijn eerste plaats niet alleen ruim 20.000 gulden maar be haalde ook zijn eerste grote internationale kampioenschap. DALLAS. Bij de Amerikaanse zwem- kandidaten voor de Olympische Spelen van München heeft zich op de tweede dag van de Amerikaanse kampioenschappen in Dallas ook de 21 jarige uit Los Angeles afkomstige Steve Genter gevoegd. Deze 1.94 meter lange, geheel kaal geschoren zwemmer versloeg op de 200 yards vrije slag niemand minder dan wereldrecord houder Mark Spitz: 1.39.2 tegen 1.39.6, De dag tevoren had Steve Genter op de 500 yards de winnaar John Kinsella slechts viertiende seconde toegegeven. (Van onze sehaakmedewerker) AMSTERDAM Coen Zuidema was eertijds een kaarsrecht lopend jongetje van 15 jaar, dat door de zo betreurde Amsterdamse jeugdschaker Lodewijk Melchior op handen werd gedragen. Niet omdat hij nu bepaald zo’n aardig ventje was of omdat hij de populaire jongen uithing doch gewoonweg, omdat men op Coentje kon bouwen. Was dat jochie briljant of naar de sterren reikend? Misschien niet. Er liepen, aldus dacht men, be gaafdere spits-intelligente knaapjes rond, maar Coen Zuidema behoorde desondanks vrijwel altijd tot de eer sten. Stand na tien ronden: 1. Wiersma 17 punten, De Ruiter 12 punten, Hermelink, Schotanus en De Jong 11 punten. Gordijn 10 punten en Van Dijk 9 punten. Duizenden Alkmaarders zullen ongetwijfeld hun, naar de derde plaats geklommen club vergezellen en zeer velen uit de IJmond, terecht een pittige wedstrijd ver wachtend. zullen als meer of minder neutrale toeschouwers van deze provinciale derby getuige willen zijn. Mèt het wekelijks groeiende HAARLEM-legioen, de trouwe bezoekers uit de Bollenstreek, de Haarlemmermeer en de badplaatsen wordt dat een bont gezelschap, dat de nodige sfeer zal waarborgen en wat attractief voetbal betreft zeker aan zijn trekken zal komen. In verband met de te verwachten drukte een welgemeend advies: kom vroeg als U van een goede plaats verzekerd wilt zijn! Men behoeft zich niet te vervelen, want er is een leuke voorwedstrijd, er is muziek en in het HAARLEM-paviljoen is het bijzonder gezellig! De wedstrijd begint om half drie, maar de loketten zijn al van 11 uur af geopend. De opstelling van Vitesse-trainer Cor Brom is nogal bruusk verstoord door de schorsingen van Meeuwsen en Gerritsen. Wilde Brom aanvankelijk dezelfde forma tie binnen de lijnen brengen als tegen Groningen, nu weet hij het nog niet. Vitesse zit volop in de problemen. Daarom verwacht Telstar-trainer Rab allesbehalve een gemakkelijke wedstrijd morgen in Arnhem. Rab: „Het zal toch moeilijk voetballen worden tegen een elftal dat honderd percent knokt voor ieder punt”. Bond kan nog niet spelen, terwijl Van Egmond vanmiddag waarschijnlijk zal worden opgesteld tegen de reserves van Volendam. De (vermoedelijke) opstelling van de Velsenaren luidt dan ook: Van der Meeren - Driesen, Zwaan, André - Van Essen (Bischot) - De Vries, Fens, Jonker - De Wit, Stanic, Stout. WEST BERLIJN. De zwemster Heike Nagel heeft kampioenschappen van West (25 meterbaan) die in Berlijn worden ge houden op de vlinderslag een wereldtijd gerealiseerd van 1.05,3. De 26-jarige zwem ster verbeterde daarmede haar eigen re cord met een halve seconde. Op de 200 meter vlinderslag heren toonde Folkert Meeuw weer op de weg terug te zijn door Dat is onzin. Hij behoorde van het begin af tot de kanshebbers, zij het, dat het insiders-automatisme nu eenmaal sneller een professional tot favoriet kiest, dan een man met een gewoon beroep. Of Coen Zuidema kampioen wordt weten we niet, de kans erop is groot. Zou hij in het gezicht van de haven stranden dan is er wat hem betreft geen man overboord, volgend jaar treedt hij even onbewogen en ambitieus aan. Wint hij, dan hebben we een nieuwe kampioen, wiens vaste wetenschappelijke stijl en wiens durf in elke partij onomstotelijk vastaan. Veel moeilijker is het te schrijven over de falende Hans Ree. Kampioen in 1967, 1969 en 1971. Daarna hoge ogen gooiend in diverse grootmeestergroepen van Hoogo vens en IBM en laatstelijk gedeelde eerste in het toernooi om het open kampioen schap van Canada, met niemand minder dan wereldkampioen Boris Spasski. APELDOORN. Ondanks het feit dat in de voorlaatste ronde van de strijd om het Nederlands damkampioenschap alle partjjen in remise eindigden, wil dat niet zeggen dat er geen strijd is geleverd. Vooral de spelers die voor de plaatsen twee tot en met vier in aanmerking komen speelden voor hun kansen. Douwe de Jong bijvoorbeeld speelde heel goed tegen Wiersma en verzuimde zelfs goede winstkansen. Nu werd het remise tegen de kersverse kampioen in een spiritueel MOSKOU In Moskou is vrijdag een begin gemaakt met de landenwedstrijd tussen de zwemploegen van Rusland en Oost-Duitsland. Na de eerste dag is de stand 60-60. De wedstrijden worden in een 50-meterbad verzwommen. Bijzondere prestaties werden er niet geleverd. Alleen Roland Matthes kwam op de 100 meter vlinderslag tot een verrichting van enige allure met 56,3 sec. Verrassend was de nederlaag van wereldrecordhouder Pankin op de 100 meter schoolslag, die door Voorzitter Maks van O WO was de klap nog niet geheel te boven. „De feiten die de KNVB aanvoert zijn juist. Dat hebben we ook toegegeven. Wanneer de reglementen worden overtreden, weet je dat er iets gaat gebeuren. Maar het is wel een hard gelag. Vooral voor het eerste elftal. De jongens hebben erg hard ge werkt en hebben aan deze zaak helemaal geen schuld. We zullen echter proberen er bovenop te komen. Het doet de naam van OVVO natuurlijk geen goed. Steeds nega tieve publiciteit en dat juist in een perio de van opbouw”. De heer Maks kon nog niet zeggen of het OVVO-bestuur in be roep zou gaan. „We zullen hier eerst over moeten vergaderen”. Hans Ree is een sterke meester, van wie zeker 50 percent der Nederlandse schakers een verversen van de titel voor de hand liggend heeft gevonden. Ree is in deze wedstrijd onherkenbaar. Hij heeft, na tien partijen, een score van 50 percent. In de slotronde van zaterdag zal hij zelfs moeten oppassen anders valt hij buiten een der zes geldprijzen, die aflopend zijn van 1250 naar 500. Het spel van Ree, ondernemend als altijd, mist ditmaal fi nesse en raffinement. Het is ergens te doorzichtig, stelt te weinig problemen in de beperking van de bedenktijd. We heb ben de indruk, dat Hans Ree in sterke mate overschaakt is en dat een vakantie op de 64 velden, van laten we zeggen vier weken zon en lucht, hem herboren zal doen terugkeren. De laatste stelling zou kunnen worden bewezen in het IBM- toernooi, dat 29 mei in Amsterdam begint. Hans Ree komt dan uit in de grootmees- tergroep. Of de organisatoren hierin bij een kampioenstitel voor Zuidema nog verandering zullen pogen aan te brengen is voor ons een vraag. Hoofdkwestie daar bij: ambieert Coen Zuidema het uitkomen in de grootmeestergroep? We zouden het niet durven zeggen. Scheidsrechter Lau van Ravens is mor gen arbiter bij de belangrijke wedstrijd. Haarlem is doorgaans nogal nerveus als de Schiedammer arbitreert want er zijn enkele spelers die nog steeds het op niets stoelende gevoel hebben dat er niets lukt als Van Ravens fluit. Misschien dat ook op het psychologische vlak de hand van trainer Brand nu doorwerkt. Hij heeft het elftal in ieder geval niet gewijzigd. voor mij een complete verrassing. Nu kan men zich afvragen of het wel leuk is op een dergelijke wijze kampioen te worden, maar aan de andere kant is het zo, als je 32 punten hebt behaald, dan heb je de titel toch wel verdiend”. Kraay, die op medisch advies zijn trainerscarrière moet opgeven, zal echter Elinkwijk nog wel begeleiden in de kampioenswedstrijden. Niets kon hem uit zijn evenwicht bren gen en uit elke partij inhaleerde hij de aanwezige dosis ervaring en inzicht. Het principe „doorgaan met ademhalen”, of, ietwat subtieler gezegd, „schaakkunst is één percent inspiratie en 99 percent tran spiratie’ bleek Zuidema ingeboren. Zijn klim als schaker heeft daardoor iets van een oplopende lijn gekregen, waar een liniaal langs kan worden gelegd. Het was voor de binnenwacht vanzelf sprekend, dat hij in het eerste hoofdklas- seteam van het aloude ASC een vaste, steeds hogere plaats kreeg, en evenmin raakten de insiders van de kook toen hij in 1961 en 1962 jeugdkampioen van Ne derland werd. Tussen haakjes: Coen Zui dema is op 29 augustus 1942 geboren. Na deze met succes afgesloten jeugdloopbaan volgde het schaak op meesterniveau. In 1964, in het Hoogoventoernooi, verwierf Zuidema de meesterwaardigheid van de wereldschaakbond (FIDE), met dezelfde gelijkmoedigheid als eertijds zijn jongens- winstpartijen. Reeds een jaar later liet hij pittig duidelijk zien, dat hij de hoge FIDE-titel niet bij vergissing had gekre gen. In het toernooi om het kampioen schap van Nederland deelde hij de eerste plaats met routinier Lodewijk Prins. In de beslissingsmatch gingen zijn aspiraties ten onder. Bij de tijdelijk uitgeschakelde spelers bevindt zich verder ook Willy van Woer- kum, die van trainer Kurt Linder de laatste tijd enkele keren een plaats kreeg in het hoofdteam. Van Woerkum heeft deze week een meniscusoperatie onder gaan. Het jonge PSV-talent Willy van der Heijden werd voor twee wedstrijden ge schorst wegens natrappen afgelopen zater dag tijdens de wedstrijd Fortuna SC-B PSVB, uitslag 0-3. Het gevolg van al deze tegenslagen is dat PSV in Rotterdam lang niet in zijn sterkste opstelling de degen met Excelsior zal kunnen kruisen en dat de technische leiding van de Eind- hovense vereniging vandaag voor de wed strijd PSV-BFC Den Haag-B een beroep zal moeten doen op vele amateurs en jeugdspelers. Intussen is niet te verwach ten dat PSV op de transfermarkt opzien barende acties zal verrichten. Of Devrindt zal blijven staat nog niet vast, ook al loopt zijn contract met PSV pas in de zomer van volgend jaar af. Secretaris De Ruyter van Elinkwijk was erg blij, hoewel het in Elinkwijkkrin- gen wel verwacht werd. „Je kunt tenslot te niet zonder meer de reglementen over treden. We hadden het volste vertrouwen dat de KNVB een juiste uitspraak zou doen”. Over de strafmaat wilde de heer De Ruyter geen oordeel vellen. „Dat ligt ter beoordeling van de strafkamer”, zei hij. Hetzelfde gebeurde overigens in 1970, in het tweede Friesche Vlagtoernooi, toen hij eveneens gedeeld op kop kwam. De con current heette destijds Eddy Scholl. Die won de knock-out tweekamp, zij het met enige wind in de zeilen. Maar een derge- lijk excuus zal Zuidema nooit over de lippen komen. Iets gebeurt goed of slecht, en in het schaken heeft men alleen met de eigen verantwoordelijkheid te maken. Als men een fout doet, wel jammer maar falen is eigen schuld, zoals ook slagen bij het schaken eigen-verdienste is. Rechtlijnig, correct, sportief, zonder compromis zo schaakt Zuidema. Na 1965 trad hij wat minder op de voorgrond, daar hij zijn studie als wiskundige wenste te voltooien. Natuurlijk deed hij dat ook volgens de gebaande wegen. Thans is hij in de sector computers verbonden aan het Mathematisch Centrum te Amsterdam. Coen Zuidema is door enkelen „de open baring van deze titelstrijd genoemd.” BELGRADO. Belgrado zal zijn beslissing om de match om het wereld kampioenschap schaken tussen titel houder Boris Spasski en uitdager Ro bert Fischer niet te organiseren niet ongedaan maken. Een woordvoerder van de Joegosla vische schaakbond zei dat Belgrado de organisatie van de match slechts dan op zich zal nemen als de Amerikaanse Schaakbond bereid is een garantiesom van 35.000 dollar te storten dat Fischer inderdaad zal spelen. De Amerikaanse bond heeft deze eis gisteren verworpen, omdat de organisatie niet over een dergelijk bedrag beschikt. DEN HAAG. De Amsterdamse ama teur eerste klasser OVVO is voor het ongerechtigd spelen van Gerrie Worst in het eerste elftal zwaar gestraft. De straf kamer voor bijzondere zaken van de strafcommissie zondagamateur voetbal strafte OVVO met het in mindering bren gen van acht winstpunten, twee voor elke wedstrijd waarin Worst ten onrechte had meegespeeld. De consequentie daarvan is dat Elinkwijk nu kampioen is in de eerste klasse A van het zondag amateurvoetbal. OVVO moet bovendien een boete van 300 gulden betalen, 75 gulden voor elke wedstrijd. Het bestuur van OVVO werd voorwaardelijk een maand geschorst. Bo vendien zal OVVO de kosten moeten be talen die aan het onderzoek zijn verbon den. Speler Worst is met ingang van 10 maart 1972 voor vijf jaar geschorst. Ver der werd OVVO-speler Eikema, onder wiens naam Worst had gespeeld, geschorst tot 15 september van dit jaar. Dezelfde straf kreeg OVVO-aanvoerder Stelling werf. Hem werd ook tot 7 april 1973 het rescht ontzegd aanvoerder van een voetbal elftal te zjjn. De leider van het eerste elftal van OVVO, Huisman werd tot 7 april geschorst- Tijdens de wedstrijd Celerïtude 2OV VO, op 9 januari werd Gerrie Worst door de scheidsrechter uit het veld gestuurd. Op het ruilformulier werd niet de naam van Worst maar van de 19-jarige Eikema ingevuld. Bovendien werden na de wed strijd alle gegevens van deze speler aan de scheidsrechter opgegeven. Dit alles had tot gevolg dat tegen Eikema een strafzaak aanhangig werd gemaakt en hij ten on rechte deze straf onderging. De strafka mer bestaande uit de heren mr. G. Brokx (voorzitter). J. W. Hanssen en M. W. J. DEN HAAG. Sporttoto 39, van 3 april levert de twee eerste prijs winnaars elk 73.704.70 bruto op. Het aantal deelnemers bedroeg 599.510. De brutoinleg f 1.393.943. Het prijzenbedrag f 589.637,89. Dit prij zengeld wordt als volgt verdeeld. 1ste prijs: 2 winnaars elk 73.704.70. 2e prijs: ƒ4.606.50. 3e prijs: 554 winnaars, elk 266. De premie ten bedrage van f 147.409,40 bruto wordt na het verstrijken van de reclametermijn op woensdag 3 mei bij loting toegewezen aan één der eerste-prjjs- winnaars. Kastermans bijgestaan van Zon (secretaris) kwam tot zijn uit spraak na kennis genomen te hebben van een brief van het bestuur van OVVO, verweerschriften van de OWO-leden Worst, Stellingwerf en Huisman en een uitvoerig verweerschrift van het bestuur van OVVO. De strafkamer overwoog dat OVVO een aantal verplichtingen van de leden van de KNVB heeft overtreden: naleven statuten, reglementen en be stuursbesluiten van die KNVB. Verder dat OVVO de belangen van de KNVB en de voetbalsport heeft geschaad. Ten aanzien van Worst overwoog de strafkamer dat de speler naar aanleiding van het uit het veld zenden op 9 januari met onmiddellij ke ingang zou zijn geschorst en dat hij daarom niet gerechtigd was uit te komen in de wedstrijden die het eerste elftal van OVVO speelde tegen Zilvermeeuwen (16/1), Elinkwijk (13/2), Rood Wit A (27/2) en Zandvoortmeeuwen (5/3). In de uit spraak heeft de strafkamer de strafkaart van OVVO in overweging genomen als mede de ruiterlijke erkenning van het gebeurde in de zaak Worst. HAARLEM/IJMOND Haarlem-AZ wordt morgen een topper van de eerste orde. Er staan namelijk voor beide vere nigingen enorme belangen op het spel. Wint Haarlem dan heeft het een gevaar lijke promotiekandidaat definitief op af stand gezet. Verliest AZ, dan wordt het voor de mannen van Cor van der Hart uiterst lastig om Heerenveen en Roda, de andere twee promotiekandidaten, in zijn kielzog te laten. Toch is het duidelijk dat Van der Hart niet met al te veel illusies naar Haarlem komt. Hij realiseert zich dat hij een gedisponeerd Haarlem-elftal tegenover zich zal treffen en Van der Hart bekent ook eerlijk dat Haarlem kwalitatief toch wel iets hoger dient te worden aangeslagen dan AZ. Deze factor telt op dit moment zelfs nog iets zwaar der aangezien Van der Hart ook tegen Haarlem niet over de routiniers Van Rijs- sel (meniscusoperatie) en De Jager (even eens knieblessure) kan beschikken. Twisk is vrjj ernstig aan de enkel gewond en daarom moet Van der Hart juist in deze beslissende fase een stapje terug doen. Zo zal waarschijnlijk één van de spitsplaat sen worden ingenomen door Piet Vuil, een amateur (afkomstig van Egmondia) uit het B-elftal. AZ: Vooys - Mol, Man. Van Veen, Vonk - Van de Ban, Kabel, Schaafsma, Vuil, Schmidt, Vredenburg.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11