Met de Aswandam kwam de moderne landbouw en het gif Europa’s trekvogels vinden de dood aan de Nijl Gebrek aan ruimte leidt tot agressie I. ’S?E, I K 1 s I I1»,» Jr 11: Él I b L JE MM M<;::' Bijen Wb IlS -.SB R IS EEN TIJD geweest dat in Egypte meer soorten vo gels voorkwamen dan in menig ander land. Die toestand heeft minstens 5000 jaar geduurd. Dat blijkt uit de magnifieke en biologisch beschouwd verbluffend juiste afbeeldingen van vogels op reliëfs en schilderingen uit graven. Ook een aantal hiëroglyfen heeft de vorm van een bepaalde vogel: een gans, valk, uil bijvoorbeeld, of de Ba-vogel, die een deel van de menselijke ziel uitmaakte. Bh Nijl niet vervuild i 3 -i - iiiiiiiiiii'iiii De grote Egyptische uil. Schitterende typering op een Saïtisch reliëf. Hiii iiiiüülü Het duivenhuis. Er zijn nog maar weinig duiven. De vogel, offer voor de góden. P5I ll' - - «MM». 'i'lWlMlIWIElitlM (Van onze wetenschappelijke medewerker) ve boer kan men zich dit wel voorstel len; die ziet in iedere zaadetende vogel nu eenmaal een doodsvijand. In januari zaten we aan de rand van een bonenakker en keken toe hoe men Het heeft er veel van dat de dieren, die onder normale condities hun agres sie naar buiten plegen te richten, om de strijd om het bestaan in hun voor deel te kunnen beslechten, toen onder genoemde abnormale omstandigheden hun overgeërfde agressie tot haar recht deden komen door haar naar binnen te richten. zwaluwen verjaagde. Dat gebeurde niet met vogelverschrikkers of iets derge lijks. Een paar jongens en mannen deden niets anders dan met een oerou de „vogelzweep” knallen en ontzaglijk brullen. De zwaluwen trokken er zich weinig van aan. Ze aten geen bonen dit even terzijde maar wel de bijen die honing uit de bonebloesem puur- Of soms aangeleerd? Deze stoutmoe dige vraag heeft de anthropoloog Lea key onlangs onder de loep genomen. Hij meent dat agressie binnen de soort vreemd was aan de apelijke of aap mensachtige voorouders van de mens. Ml tere vluchtkans. Emmerinck meent dat vele gevangenissen in de Verenigde Staten te vergelijken zijn met de over bevolkte apekooien in zijn experiment. Zolang menselijke gevangenen in sterk overbevolkte verblijven worden gehou den, bestaat er heel weinig kans, dat ze zich normaal zullen leren gedragen, zegt hij. Ook bij de mens schijnt een mini-verhouding tussen individu en leefruimte het agressiecentrum te prik kelen met alle gevolgen van dien. De „uitspattingen” en ruzies in flatgebou wen en in overbevolkte kantoorruim ten zouden deze hypothese ondersteu nen. den. En van die bijen waren er zo bitter weinig dat je ze niet eens meer hoorde zoemen, terwijl vroeger het ge luid van insecten als een zacht gebrom in de lucht placht te hangen. En ineens drong het feit in zijn volle verschrik king tot ons door: wat weinig bijen En wat verschrikkelijk weinig zwalu wen! w HM Nu heeft men in de laatste tijd ook de condities bestudeerd, die een ver hoogde agressie doen ontstaan. Ver moedend dat agressie iets te maken heeft met de verhouding tussen het die het tot zijn beschikking heeft, heb ben Emmerinck en medewerkers vier apen ondergebracht in kooien die normaal voor slechts één aap bestemd waren. Het biochemisch onderzoek, gaf daarna een ander patroon van hormo nen te zien, het teken van een ongewo ne stress (geestelijke druk, spanning). Na verloop van tijd steeg de agressie- graad alarmerend. Men was zelfs ge dwongen de dieren te scheiden, omdat een van de vier gedood dreigde te worden. In grotere verblijven overge bracht, vertoonden ze veel minder agressie. Toen deze onverhoopt toch Van dat moment af werden wij er met onze neuzen op gedrukt en besef ten wij wat we de laatste anderhalf jaar hadden gemist: de vogels. Waar waren de duivenzwermen, die ’s nachts sliepen in de prachtige oude duiven huizen en in de ruïnes der Ptolemeeërs in de tempel van Medinet Haboe? Waarom hoorden we nooit meer dat geluid van scheurende zijde, dat zo typerend is voor een snel overtrekken de groep van duizenden duiven? Waar om had onze gastheer Sjeik Ali abd-el Rassoel een totaal leeg vogelhuis en hield hij nu alleen in een paar kooien wat duiven voor de pot? Die hij nota- bene in Luxor aan de overkant van de Nijl moest gaan kopen? Hij die vroeger zes- tot zevenhonderd duiven in zijn oeroude duivenhuis bezat De tuin van Sjeik Ali is beroemd in heel Boven-Egypte. Daar ontmoet el kaar alles wat te maken heeft met archeologie en liefde voor de immense momumenten van het oude Thebe. Daar komt ook iedereen die van rust, stilte en de woestijn houdt. In die tuin staat een aantal palmen en sycomoren. En daarin huisde sinds de bomen be gonnen te groeien een uitgezóchte mas sa vogels: uilen (de kleine grijze van Athene vooral), bonte en zwarte kraai en, bulbuls, mussen, vliegenvangers en nog veel meer. Het enige wat er nu nog rest is een handvol mussen en twee of drie hoppen die, van gedroogde mest levend, minder vatbaar lijken voor de dood door vergiftiging. En waar waren de zwaluwen? De zwaluwen uit Europa, ook uit Nederland die hier in wolken verschenen als de hemel rood kleurde met de zonsonder gang? Waar ze eens bij duizenden over de akkers scheerden, zien we ze nu met enige tientallen. Waar zijn al die kuifleeuwe riken die we, wandelend in de woes tijn, zo b edrijvig voor ons uit zagen wippen? En de talloze bulbuls met hum muzikale kreten? En de patrijzen, die als dikke dames zich schommelend over de afgeoogste akkers voortbewo gen, zoekend naar wat de arenleessters hadden nagelaten? De kleine grijze ui len, die je ’s nachts zo konden laten schrikken met hun geruisloze vlucht en schelle kreten? We zijn al blij als we er ééns één zien zitten op de hoogste toppen der tempels. Wat hun veel grotere soortgenoten betreft, waarvan er één al jaren de piramide van Mycerinus bewoonde tegën de schemering kon je hem daar plechtig zien rondstappen in Gizeh zagen we geen grote uilen meer, evenmin als bij iH; Agressie is voor het biologisch leven geen vreemd verschijnsel. Ze heeft zelfs een „schuilplaats” gevonden in de z.g. hersenstam, één der oudste delen van het cerebrale (hersen)systeem, van waaruit ze voor de dag kan komen na prikkeling van haar centrum. Agressie wordt vaak beschouwd als een noodza kelijk kwaad voor de strijd om het bestaan. Agressie zou dan ingeboren zijn. Aboe Roasj waar we er ook een stel wisten te zitten. Voor hen kwam het einde met de vergiftigde ratten en muizen. We waren gewend tussen het rijpen de graan, in hoofdzaak tarwe in Bo ven-Egypte, ’s winters grote en nogal lawaaiige ooievaars bij tientallen te zien rondstappen. Uit de irrigatiegoot- jes haalden ze hun maaltijden aan kikkers en kleine visjes op; tussen het graan vingen ze ook wel kleine mui zen. Maar de kikkers aten vergiftigde vliegen en dat bekwam de ooievaars weer kwalijk. Het sonore kikkerkoor van de Egyptische nachten is dan ook al sinds een jaar verstild Ze verdwe nen tegelijk met de ijsvogels die nu nog maar heel zelden uit struikjes en bomen het water van de kanalen en greppels induiken. In Egypte zijn de heilige vogels van góden en farao’s, de buizerden, valken, en de arenden, tot een zo klein getal teruggebracht dat je ineens opmerkt: hé, een buizerd terwijl je er vroeger amper naar kéék. Toen dreven er op iedere omhoogstijgende luchtzuil grote elegante roofvogels in eindeloze krin gen rond terwijl hun telescoopogen naar voer zochten: ratten, muizen, kui kens en jonge vogeltjes. Het is iets heel griezeligs wat daar langs de Nijl gebeurt. Want niet de rivier is vervuild zoals ik tot mijn verbazing nogal eens lees, maar wel het land. Zo lang men uit de Nijl dagelijks vissen blijft ophalen van zes tig tot negentig centimeter lang valt het heus wel mee. Bovendien is er langs de Nijl, met uitzondering van Aswan en Helwan geen industrie van betekenis zoals in het westen het geval is. Die zal er echter zeker wel komen. Mogelijk is de redenering gebaseerd op het onweerlegbaar feit dat het ooste lijk bekken van de Middellandse Zee snel achteruit gaat waar het de vis stand betreft. Dit was voorspeld. De Nijl loost namelijk niet meer de enor me massa’s slib van voorheen, die het ideale voedsel voor visbroed bevatten. Dit slib blijft nu achter, dankzij de Aswan-dam. Maar de vogels uit Europa, de tallo ze trekvogels die het bij ons al moei lijk hebben maar die tot nu toe in Egypte een ideale overwinteringsplaats hadden sinds honderden eeuwen ook onze eigen Nederlandse vogels, leggen het loodje. En wat moet daaraan wor den gedaan? BOB TADEMA SPORRY. Alles wat daar langs de Nijl fladder de, vloog en zwom, nestelde en kwin keleerde kon men tot voor drie jaar met moderne ogen aanschouwen met één uitzondering: de ibis. Deze voor de oude Egyptenaren heilige vogel komt nu alleen nog maar voor in Zuid- Soedan en op enkele plaatsen in Libië. Wat de moderne toerist voor een ibis houdt hun wijsgemaakt door alwetende gidsen is de kleine witte koereiger. Drie jaar geleden begon echter een einde te komen aan de vogelrijkdom van Egypte. Toen werd namelijk de grote dam van Aswan in werking ge steld. De Nijl had geen overstromingen meer, voor het eerst sinds honderddui zenden jaren. Hoe lang de overstro mingen weg zullen blijven is een uiter aard pikante vraag. Rivieren zijn nu eenmaal „eeuwiger” dan technische produkten. Oók de Negev, óók de Sa hara kenden eens geweldige bevloei ingswerken, waarvan men nu de resten vindt indien men weet waar en hoe te zoeken. Ze waren aangelegd door de Romeinen, de grote technici van die tijd. En ook zij meenden dat die „eeu wig” waren. In Egypte is met de Aswan-dam een nieuwe tijd ingeluid, een tijd van met sprongen groeiende industrie en nog harder groeiende, bovenal moderne landbouw. In bepaalde gebieden wor den nu vier oogsten per jaar binnenge haald. Maar met de moderne landbouw kwamen ook de insecticiden, de pesti ciden en de kunstmest. En voor de vogels van Egypte betekende dat kort en goed massamoord over de hele dui zend kilometer lengte van Delta en Nijlvallei. Het vreemde en verontrus tende is dat er maar bitter weinig Egyptenaren geschrokken zijn van dit feit. Alleen van de nog altijd primitie- Ze leerden het, naar hij veronderstelt, nog geen 40.000 jaar geleden aan, nadat ze begonnen waren in kleine groepjes samen te leven. Harlow van het Regio nal Primate Research Center van de universiteit van Wisconsin denkt er echter anders over. Hij en Deets van de universiteit van Pittsburgh hebben op de laatste vergadering der AAAS (American Association for the Ad vancement of Science) te Philadelphia de gedachte gelanceerd, dat „agressie in de mens is beland als een duurzaam en grondig bestanddeel van zijn biolo gisch, primatelijk (apelijk) erfdeel.” Een experiment met apen, die, sinds de geboorte werden geïsoleerd. De dieren begonnen, na bedreigd te zijn door buiten schot gebleven onderzoekers, vijandelijkheden te vertonen jegens mensen in het algemeen. Bij gebrek aan een beschikbaar object in hun geïsoleerde kooien reageerden ze hun vijandelijkheden, respectievelijk agres sie af op hun eigen lichaam. Ze beten zichzelf en gooiden zich met geweld tegen de tralies. Deze apen, zo zeggen onderzoekers, hadden nooit de kans in agressie onderwezen te worden, dat wil zeggen met agressie-opwekkende situa- De mens snakt naar ruimte. Het voortdurend kijken naar een muur maakt hem al opstandig, het staren over de wijde vlakten naar de einder fii'" M en Erbij “F;“"‘TwiiiiiiiiSm 4uu>h<. .nUWH” ‘•.MMZL''" «•w*

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13