De straat op Strijd tegen de hormonen staat op dood spoor WAT 7 NOG I BAN relativiteit*» --ï theorie over IJ lil H 1 1 19 Tabletjes «I Injectie Voorzichtiger Dood spoor 7 iiii laiB ZATERDAG 8 APRIL 1972 sport I I Erbij w*1 WW7 DOPINGGEBRUIK IN AMERIKA NU UIT DE HAND GELOPEN HANS ROMBOUTS En dan te bedenken, dat de groene tabletjes („greenies”) in Amerika reeds gebruikt worden door 13- en 14-jari- gen. Bijna elke universiteit heeft zijn eigen „drugstore” en vrijwel elk mid del kan zonder veel moeite verkegen worden. In de hele dopingproblematiek heb ben zich twee opvattingen van elkaar losgemaakt. Aan de ene kant is er de tolerante visie, dat dopinggebruik on der medische supervisie weinig gevaar kan. „Sportmensen willen nu eenmaal zelf steeds beter voor de dag komen” is het motto „en we kunnen ze daar op een verantwoorde wijze mee helpen”. spelen, als de ploeg hem nodig had gehad. Voor 15 miljoen tv-kykers flapte Unitas er het volgende uit: „Als ze me halverwege „a shot” (met een verboden middel, red.) hadden gegeven, had ik niets meer van mijn verwonding ge voeld.” B\j dit alles speelt ook de groeps- dwang een voorname rol. Als individue le sportman is het moeilijk datgene na I I I I I I I I I I I I i I j te laten, waarmee de concurrentie suc cessen heeft. Wereldrecordhouder tien kamp, Bill Toomey, verklaarde na Mexico het plan te hebben gehad geen doping te gebruiken tijdens de Olympi sche decathlon. Bij het observeren van zijn tegenstanders liet hij dat fraaie plan evenzo snel weer vallen. Onder hen bevond zich een aanzien lijke hoeveelheid spelers van de Natio nal Football League (NFL), die zich heel wat moeite getroostte alle geruchten en negatieve publiciteit te ontzenuwen. De verdenking werd echter alleen maar groter. Twee factoren werkten dat in de hand. Allereerst was daar de beroemde quatorback van de Baltimore Colts, John Unitas. Na een overwin ning op de Dallas Cowboys werd hij geïnterviewd voor de televisie, omdat hij vanwege een blessure al voor het begin van de tweede helft vervangen was. De verslaggever vroeg Unitas heel onschuldig of hij na rust had kunnen Eén kwart van alle deelnemers aan de Olympische Spelen van Mün chen zal gedrogeerd in het strijdperk treden. In al die takken van sport, waarin doping de prestatie heet te bevorderen, zal de werkelijke krachts verhouding grotendeels bepaald worden door de bekwaamheid van de begeleidende medici. Vrijwel geen gewichtheffer, kogelstoter of tienkam- per zal zijn tegenstanders bekampen zonder hormonaal geprepareerd te zijn. Voor Nederlandse begrippen missen dit soort statements elk aan knopingspunt met de realiteit, maar wat te zeggen van de opmerkingen, die de Amerikaanse gewichtheffer Ken Patera maakte na zijn overwin ning bij de Amerikaanse kampioenschappen in Cali, Columbia: „Ik zie erg uit naar het duel met de Russische kampioen Alexeyev op de Olym pische Spelen. In 1970 was het enige verschil tussen ons, dat ik me zijn apothekersrekening niet kon veroorloven. Dat kan ik nu wel. Als we el kaar in München treffen, zal ik ongeveer 340 pond wegen, misschien 350. Dan zullen we eens zien welke de beste zijn: mijn steroïden of de zijne”. dollar, dat vorig jaar aan „blessures” werd uitgegeven. De Amerikaanse rug byers doen sterk denken aan de Japan se kamikazepiloten, die in de tweede wereldoorlog vóór hun missies grote doses amfetaminen gebruikten. Amfetaminen, maar ook strychnine, cocaïne, ephedrine en caffeine, hebben gewoonlijk een tijdelijk effect. Zij worden kort voor, tijdens of vlak na de prestatie ingenomen. Met de anabo- lische steroïden is dat anders. Zij wer ken op lange termijn en hebben, als mannelijke hormonen, de meest onver wachte gevolgen. Hoewel de medische ervaring met deze middelen nog gering is, heeft men reeds vele malen gecon stateerd, dat vooral de geslachtelijke ontwikkeling wordt aangetast. Opzwel ling van de testikels, veranderingen in baardgroei en toonhoogte van stem, vermindering van de seksuele potentie, schade aan de lever zijn reeds bekende aandoeningen. Veel artsen geloven bo vendoen, dat de steroïden de kans op prostaatkanker verhoogt. toonbaar aanwezig zijn in urine of bloed. Een krachtpatser, die in München betrapt zou worden, heeft niets te vrezen. Hij behoeft slechts te melden, dat hij enkele maanden terug steroïden heeft gebruikt op advies van zijn eigen arts. De officials staan dan machteloos. Geruime tijd is het openlijk spreken over doping een taboe geweest in Amerika. De ethische kanten van de zaak lagen te gecompliceerd. In grote lijnen heerst er de mening, dat dopinggebruik moreel onaanvaardbaar, om niet te zeggen: onverantwoord is. Buiten-sportieve belangen hebben ech ter de overhand in deze materie. Maar aangezien enkele kritische sportmensen zich schandelijk gemanipuleerd voelen door hun fervente coaches, worden het laatste half jaar in Amerika steeds duidelijker protesten gehoord. Het Amerikaanse blad Sports Illustrated kon zelfs een afschrikwekkend grote lijst publiceren van sportlieden, die en public bekend hadden doping te ge bruiken. De tweede categorie is veel contro- versiëler. Hier gaat het om de additie- ve middelen als amfetaminen en ana- bolische steroïden, die de sportman moeten stimuleren om boven eigen kunnen uit te stijgen. Het is nog steeds de vraag of de genoemde stoffen in derdaad tot gevolg hebben, dat de at leet zijn „normale” capaciteiten over schrijdt. Daniel Hanley, leider van het Amerikaanse medisch team voor de Olympische Spelen staat in ieder geval zeer gereserveerd tegenover deze op vatting. Naarmate zijn onderzoekingen vorderen, worden zijn conclusies voor zichtiger. Feit is wel, dat de neveneffecten van regelmatig gebruik talrijk en gevaar lijk zijn. De stoffen kunnen verslavend werken en overdoses brengen afge zien van de psychische gevolgen incidenteel paranoia, agressief gedrag en ziekelijke irritatie met zich mee. Sommige kritici van het Amerikaanse football geloven, dat het football heel wat minder gewelddadig zou zijn, als niet zoveel gebruik werd gemaakt van amfetaminen. Zij vinden steun bij die NFL-bestuurderen, die in hun maag zitten met het bedrag van 5Vs miljoen En dan was er ook nog Houston Ridge, een verdediger van de San Die go Chargers. Deze vocht voor bijna 4 miljoen gulden een proces uit tegen zijn bond, de NFL. Ridge beschuldigde coaches, doktoren en officials van wanpraktijken en samenzwering met betrekking tot het toedienen van do ping. Hij getuigde steroïden, amfetami nen en barbituraten gekregen te heb ben „niet op medisch advies, maar om me geestelijk en lichamelijk zo te sti muleren, dat ik krachtiger kon spelen.” Het is niet toevallig, dat juist de laatste tijd steeds meer een bewust wordingsproces op gang komt bij de Amerikaanse sportlieden. De experi mentele fase van dopinggebruik is dui delijk voorbij, de psychische druk op de atleten dreigt een climax te berei ken en de gevolgen van doping worden steeds zichtbaarder. De vooruitgang en het tegenwoordige verantwoordelijk heidsgevoel moet echter niet overschat worden. Een vergelijking tussen het professionele ijshockey van 1964 en nu maakt dat duidelijk Was het indertijd mogelijk, dat Bobby Baun tijdens een wedstrijd een belangrijke spier in het rechterbeen scheurde, maar kon door spelen na een injectie met novocaïne, afgelopen seizoen gebeurde het, dat man van de Chicago Bears, 17 spuiten Bobby Joe Green, de beste voorhoede- kreeg met een pijnstillend middel om toch maar vooral in één topduel te kunnen schitteren. Waar krachtsport beoefend wordt, is doping. Maar ook: wanneer een groot aantal prestaties geleverd moet worden in korte tijd, wanneer een langdurige inspanning vereist wordt, is doping aan de orde van de dag. Bekend is de uitspraak van wielrenner Jacques An- quetil: Iedereen in de wielrennerij drogeert zichzelf. Wie zegt, dat hij het niet doet is een leugenaar”. Mocht Anquetil overdrijven, de Amerikaanse honkballer Chuck Dobson doet dat ze ker niet: „Amfetaminen zijn gewoon nodig als je het eindeloze honkbalpro- gramma wil doorkomen” en: „Als je het spul hebt en je moet werpen, wat doe je dan?” De situatie is Amerika nu uüt de hand gelopen. Maar bij voortgaande commercialisering van de sport, blijft geen enkele natie gevrijwaard van het dopingprobleem, tenzij de medische wetenschap in staat blijkt scherp om lijnde criteria vast te stellen. Tot nu toe is dat niet gebeurd. Men is in feite niet veel verder gekomen dan een ruwe inventarisatie van de gevaarlijke stoffen. Er worden over het algemeen twee, elkaar soms overlappende cate gorieën onderscheiden. De eerste heeft betrekking op restoratieve preparaten of herstellingsmiddelen. Het betreft hier „geneesmiddelen”, die de atleet beschermen tegen blessures, ziekte of nervositeit: onschuldige barbituraten, pijnstillers en tranquilizers, die weinig weerstand oproepen in medische krin gen. Een van de bekendste Amerikaanse tegenstanders van dit standpunt is de arts Robert Kerlan, die eens faam verwierf, omdat hij de overwerkte arm van Sandy Koufax (de werper) in de laatste jaren van zijn loopbaan fit wist te houden. Kerlan bestempelt de huidi ge situatie als „onheilspellend”. De te genwoordige dokter van de Los Ange los Lakers zegt er het volgende over: „Iemand zou zich nu eens duidelijk moeten uitlaten tegen het dopingge bruik. Er staan te weinig mensen tegen op. Er zijn natuurlijk situaties, waar in op medische gronden bepaalde mid delen voorgeschreven kunnen worden aan atleten. Ook in de sport zijn er problemen met de gezondheid, maar het buitensporige en verborgen gehou den gebruik van doping wordt waar schijnlijk een enorm schandaal, dat het publieke vertrouwen in vele sporten zal schokken, zoals het gokken de re putatie van het basketball reeds danig heeft aangetast. Het wezen van sport is de competitie pussen de natuurlijke vaardigheden van de mens. Wanneer je doping begint te gebruiken, of je laat verleiden door geld en andere clandes tiene zaken om een onnatuurlijk voor deel te behalen, dan tast je zowel het doel van de sportbeoefening als be betrokken sportmensen aan”. Maar ook de medische wetenschap lijkt op een dood spoor te zitten. De strijd tegen de doping zal zeker niet voor München uitgevochten zijn. Na dat bijna volledig is afgerekend met amfetaminen en soortgelijke, in urine monsters aantoonbare middelen, wier pen de deskundigen zich op de doping via (mannelijke) hormonen. Na enige jaren intensief onderzoek is het nu ook mogelijk anabolische steroïden in bloed of urine te determineren, zij het dat de gebruikte procédés vrijwel onbetaal baar zijn Uit de recente onderzoeken komt echter naar voren, dat het een andere factor is, die de dopingcontrole ten zeerste belemmert en misschien wel zinloos maakt. De meest gebruikte hormonen kunnen op medisch advies voorgeschreven worden. Algehele zwakheid kan verholpen worden door een dosis van 2 tot 10 milligram steroï den per dag. Van Amerikaanse kogelstoters (onder meer de Olympische kampioen van Mexico, Randy Matson, die openlijk toegaf doping gebruikt te hebben) is het bekend, dat zij een dagelijkse dosis van 30 tot 40 milligram gebruiken. Hét grote probleem is, dat de hormonale stoffen langer dan vier maanden aan- De mens keert naar het volk terug. De mens trachtte lange tijd te ontstijgen aan de massa. Hij ging zich elitair, uitzonderlijk opstellen. De parlementariërs verloren het con tact met het kiezersvolk; wisten nauwelijks nog wat de directe pro blemen waren van hun achterban. De vakbondsleiders spraken de taal niet meer van hun arbeiders. Het toneel verdreef de boertige kluch ten uit de theaters en popte zich met een klein snobistisch kijkers- groepje in; verloor alle contact met de buitenwereld. Maar zie, wat er gebeurde. Van uit het volk en vanuit de nog niet aan de massa ontstegenen klonk een steeds luider wordende kreet: „de straat op”. Het directe contact met het volk werd nu, de laatste jaren, het doel waarnaar men streef de. Buiten-parlementaire acties zijn in en worden zelfs als het niet al te gek wordt toegejuicht door regeringsleiders (De Jong, Biesheu vel). Parlementariërs zoals Voogd of Wiebenga vindt men tussen demonstrerende groeperingen op straat. Fré Meis is sprekend de taal van de arbeiders een nieuw soort vakbondsman, die aanslaat bij de mannen, voor wie hij praat. Het toneel is voor een deel uit de kokon gesprongen. Het toneel gaat de straat op. Neem groepen als Werktheater en Sater. Regisseur Peter de Baan van Sater zegt: „Er zou in Neder land echt wel eens wat gedaan mo- Dat waren de onthullende woorden van Ken Patera in 1971. Een jaar eerder werden 9 van de 12 medaillewin naars tijdens de Amerikaanse gewicht- hefkampioenschappen gediskwalifi ceerd, omdat de krachtbond de resulta ten van zijn allereerste^) dopingcon trole consequent hanteerde. Prater Pa tera reageerde ook daarop: ,Ik heb stimulantia gebruikt als zovelen. Het is belachelijk om ons te diskwalificeren. In het gewichtheffen wordt al vele jaren doping gebruikt.” Zowel in het Oostblok als in Ameri ka is het gebruik van hormoonprepara- ten in de sport even gewoon als een intensieve training van het lichaam. Het is zelfs niet ongebruikelijk, dat sportlieden in die contreien dwingend geadviseerd wordt stimulantia tot zich te nemen. In sommige gevallen zijn de pilletjes een onderdeel van het licht- verteerbare sportmenu. Hoe meer de politieke en financiële belangen in de sport gaan domineren, des te groter wordt de .pressie, uitgeoefend op vaak willoos gemaakte atleten. Het doel, de overwinning, wordt belangrijker dan het middel, de mens. Goedwillende ide ologen weten zich nauwelijks raad met de degeneratie van de sportbeoefening, die juist in Amerika schrikbarend is. gen worden aan onderzoek naar de wensen van het publiek. Wat wil len ze eigenlijk zien? Daar heeft niemand een duidelijk idee over. Er wordt nog te weinig vanuit een totaalbeeld gedacht, al wordt hier en daar wat subsidie verstrekt. Er zit geen duidelijke beleidslijn ach ter. Het enige dat wij kunnen doen is de relatie tussen ons en het pu bliek zo intensief mogelijk te maken. Zo kom je gauw genoeg te weten wat de mensen wel en wat ze niet willen”. De in sport geïnteresseerde lezer zal na het lezen van het voorgaan de zeggen: „Wat krijgen we nou. Ik dacht iets over sport te lezen, niet over parlement of toneel. Wat heb ik met die twee instituten te ma ken”. Akkoord, akkoord. U hebt niets met die instituten te maken voet bal is tenslotte alleen zaligma kend maar de tendens, die ach ter de straat-activiteiten van par lementariërs en tonelisten zit, kruipt ook de gelederen van sport binnen. Neem nou eens de hierboven ge citeerde woorden van Peter de Baan. Laat ze eens niet slaan op toneel maar op voetbal en zie wat er gebeurt. De man denkt als een voetballiefhebber. De Baan zou ei genlijk opgenomen moeten worden in het bestuurscollege van de KNVB. Het voetbal-van-nu ontgroeit lang zamerhand de massa. Het wordt een elitair gebeuren. Er wordt alleen nog maar tactisch gedacht en ge handeld. Eigenlijk voetballen niet FC Twente en PSV tegen elkaar, maar Rijvers en Linder. Het is sys- teem-uitdenkerij, waaraan het spon tane van het echte, hartverwarmen de voetbal ten gronde gaat. Als Van der Kuylen een bevrijdende ouder wetse knal op het doel geeft wordt diezelfde Van der Kuylen uit de strijd gehaald, omdat hij niet had moeten schieten, maar het spel had moeten bevriezen. Lak aan de kij kers, die wel van gloeiende knallen houden. Trainers en voetballers ver vreemden van de massa. Als het zo doorgaat blijft er op de tribune een groepje van pak weg een 150 man over, dat ver heugd maar ingehouden roept: „bra vo, een waarlijk briljant systeem dit keer, heer Linder” of: „Kijk nu toch eens amice, hoe perfect de elf van MVV zich aan het sterke tactische plan van heer Knobel houden: zie eens, hoe fraai ze naast elkaar in het doel staan” Maar gelukkig is ook de tendens van „de straat op" bij de voetbal lers doorgedrongen Jongeren als Cruyff en Neeskens willen terugke ren naar de oer-vorm van het voet bal: het gijnig pingelen op straat. Men heeft een groepje opgericht, AGV (avant-garde-voetbal), dat re gelmatig op straat optreedt, voor namelijk bii beurzen, markten, op boulevards en pleinen. Het spel- plezier is terug. Het publiek moet er nog even aan wennen, maar geeft zich gauw gewonnen. Cruyff en zijn AGV-ers stoppen tijdens de voet- baldemonstraties regelmatig en vragen dan aan het volk, wat men het liefst ziet: een serie hakjes, een Zuidamerikaanse omhaal, een bana- na-shot, een in- of een outswinger Aan de wens van het volk wordt voldaan. Misschien kan Haarlem ook die kant op: de Grote Markt is een uit stekend volksplein om De Goede en Beer Wentink hun kunstjes te la ten uithalen. Middenin het volk staan en voetballen: dat is de question. 3

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19