Twee percent minder loon- en inkomstenbelasting KABINET VERLAAGT WIEBELTAX Laird: Bombardementen tot Hanoi wil terugtrekken èn onderhandelen Successen van Vietcong Kaper springt met parachute uit vliegtuig Schoenfabriek sluit: 220 ontslagen rond Saigon Brandkast in IJmuiden gestolen Mr. Biesheuvels verjaarsspreuk Caravan niet tegen storm bestand Autorijden wordt iets goedkoper Speculaties over staatsgreep op Zanzibar Vrouw vermoord in Leeuwarden AGENDA pagina 19 Verder in de krant VANDAAG IN ERBIJ: HET WEER Lyndon Johnson in ziekenhuis VERZEKERINGEN NUTSSPAARBANK J k Jj ■f..y 62e JAARGANG NUMMER 132 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... In Waalwijk (Van onze Haagse redactie) Met 1.6 miljoen losgeld NVV: Schandaal Autobedrijf KONING B.V. 3 3 „Belachelijk” 4 6 Trekvogels sterven 8 aan de Nijl Twee Turken uit duizenden Boroboedoer zes jaar werk Strauss’ Ariadne au£ Naxos Doping in Amerika Wisselvallig Huisvrouw maakte puzzelboek INTEKENBON Kort verhaal PAGINA 6 11 2 3 Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning 7 8 Evacuatie ook voor uw SAIGON, (Reuter, AFP en UPI) Strijdkrachten van het Zuidvietna mese Bevrijdingsfront dringen steeds dieper door in de provincies rondom de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. De Amerikanen werpen voortdurend meer vliegtuigen in de strijd, maar de gebieden waar wordt gevochten lig gen ver uit elkaar. Autoplaatwerk en spuitwerk in moffelcabine BERENDSEN N.V. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur teL 10519. VLOERBROOD v. d. Vooren bakt *t DEN HAAG De loon- en in komstenbelasting zal per 1 juli met 2 percent verlaagd worden. De benzine wordt die dag 0,8 cent per liter goedkoper. Dat is het ge volg van een verlaging van de wiebeltax van 5 tot 3 percent, waartoe de ministerraad vrijdag besloten heeft. Deze verlaging zal ook verlichting brengen van de vennootschapsbelasting en de ver bruiksbelasting op personen auto’s. Inde deur ti vanhaaroudedijkhuis yerscheenjan Jaap met zijn witte bruidje Caroline- en de chauffeur vergathaast hetportier te openen! (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken bij het PEN-jeugdcentrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden, waarvoor de daders het gebouw via de brand trap aan de achterzijde konden bin nendringen. Hier moest ook nog een raampje van het toilet voor worden vernield. In het centrum werden alle lokalen grondig doorzocht en enige sigarettenautomaten opengebroken, waarbij men niet verzuimde de geld- bakjes te ledigen. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Zelfs mensen die elke dag bruidjes zien, doet het nog iets: een bruidje in het wit. Een bruidje dat weet wat ze wil, dat altijd al heeft gezegd: „Ik trouw in het wit". Wat geeft er meer je eigen smaak en IK weer dan een witte bruidsjapon... Daarom ook koos Caroline haar toilet bij Modehuis A K, waar „wit” meer dan 400 variaties telt Waar je In speciale bruidskamers rustig kiest en past; waar alle accessoires die nodig zijn aanwezig is. En waar de service zó ver gaat, dat een paar uur voor het grote moment pasdames bij de bruid thuis komen om haar te kleden. Trouwens in het wit is een waardevolle traditie. Uitde bruidskamers -van modehuis A&K komen elke dag de mooiste bruidjes. ZATERDAG 8 APRIL 1972 IJmuider Courant NAIROBI (UPI en AFP) Radio-Kenia ADVERTENTIES official dealer Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Kerkdiensten Plaatselijk nieuws 4, 5, Radio en tv Weerrapporten Beeldverhalen Economisch nieuws Sport 9 Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond De vrouw had de buren verteld, dat zij de afgelopen dagen telefonisch enkele ke ren was bedreigd. rikaanse delegatie „absoluut belachelijk” genoemd. De toestand in de omgeving van Saigon blijft na de val van Loc Minh, op 120 km ten noorden van de hoofdstad, ernstig. De uit Cambodja gekomen negende di visie van het Zuidvietnamese Bevrijdings- front onderneemt aanvallen op de Zuid vietnamese troepen. Guerrillastrijders heb ben op negen plaatsen de weg van Saigon naar An Loc onder controle. Comtesse Diane: Een man denkt altijd dat een vrouw minder verstandig maar veel slim mer is dan hij; dat is ook zo, maar omdat het zo is kan de man het on mogelijk weten. SAN FRANCISCO, (AP). Een onbe kende kaper is vanmorgen boven de Ame rikaanse staat Utah per parachute uit een passagiersvliegtuig gesprongen. Hij had 1,6 miljoen gulden losgeld bij zich, afgeperst van de United Air Lines. CHARLOTTESVILLE, (Reuter). Ex- president Lyndon Johnson van de Ver enigde Staten is in Charlottesville in een ziekenhuis opgenomen. Hjj klaagde over Pijn in de borst. De toestand van de 63-jarige Johnson, die in 1956 een lichte hartaanval had, wordt stabiel genoemd. De oud-president kwam twee dagen geleden in Charlottes ville aan om zijn dochter Lynda te be zoeken. Apart en Korrekt N.V. Haarlem-Centrum - Winkelcentrum Schalkwijk, Hoorn, Beverwijk. WAALWIJK. De schoenfabriek Bloch en Stibbe N.V. gaat dit jaar het grootste deel van haar produktie overbrengen van Nederland naar het buitenland. Bij het be drijf werken 400 mensen, van wie 220 ze ker worden ontslagen. Getracht wordt één produktie-onderdeel, namelijk van Helio- form dameschoenen, voort te zetten. Hier toe moet een nieuwe onderneming worden gesticht. Lukt dit niet, dan zullen ook de overgebleven 180 mensen moeten verdwij nen. Onze specialiteit Edisonstraat 4 IJmuiden M.L. Tectyleer-station In Parijs hebben de Verenigde Staten een spoedige hervatting van de vredeson derhandelingen over Vietnam uitgesloten. Recente oproepen van Noord-Vietnam en het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront om tot een vreedzame regeling te komen wer den door een woordvoerder van de Ame- Je moet je bij stormachtig weer niet met windvangers op de weg wagen. Dat ondervond gistermiddag een automobilist, die waarschijnlijk met het oog op de komende vakantie zijn caravan wilde verplaatsen. Het ging allemaal goed tot de hevige rukwinden op de Schipholweg vat kregen op de mobiele tweede woning. De grote caravan ging netjes op zijn zij liggen en blokkeerde daarmee het verkeer op de weg. Lang duurde het oponthoud niet want met vereende krach ten werd de caravan weer op zijn vier wielen geholpen en de bezitter kon „op hoop van zegen” zijn tocht vervolgen. 1-S.' 'it'.; "-'.' VEENJJAM. De politie heeft in de af- gelope’n nacht twee jeugdige broers uit Veendam aangehouden, die ervan wor den verdacht de laatste tijd verscheidene branden te hebben gesticht in Veendam en omgeving. Laird is van mening dat de Sovjet-Unie in grote mate bijdraagt tot het voortduren van het conflict in Zuidoost-Azië. „Noord- Vietnam, aldus Laird, krijgt tachtig per cent van zijn wapens van de Sovjet-Unie” Moskou heeft inmiddels een voorstel van Engeland om de Geneefse converentie weer bijeen te roepen van de hand gwe- zen. Melvin Laird, de Amerikaanse minister van Defensie heeft gisteren verklaard dat de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam zullen worden voortgezet tot Hanoi zich bereid toont tot onderhan delen in Parijs. (De Amerikanen hebben onlangs het overleg zelf afgebroken). Noord-Vietnam moet volgens de Ameri kaanse minister ook eerst zjjn „invasie- troepen” terugtrekken. Bloch en Stibbe blijft de import van en handel in schoenen voortzetten. Met de vakbonden wordt nog overlegd over een afvloeiingsregeling. Voor het nieuwe Helioform-schoen- bedrijf, dat in Drunen moet komen, is een plan ingediend bij het ministerie van Eco nomische Zaken. Het ministerie zou uiter lijk woensdag beslissen of het hier iets in ziet. Een uitspringend plan is het aan de werknemers ter beschikking stellen van een aantal aandelen in het bedrijf en de aanstelling van een werknemerscommissa- ris. Het uitgangspunt van de vakbonden bij de afvloeiingsregeling zal zijn de regeling, die vorig jaar werd getroffen bij de slui ting van een ander schoenbedrijf van Bloch en Stibbe in Den Bosch. De toestand bij An Loc wordt „zeer ernstig”, zo niet „uiterst kritiek” genoemd. Amerikaanse helikopters zjjn gisteravond begonnen met het evacueren van vrouwen en kinderen uit de bedreigde stad. De strijdkrachten van het Bevrijdings front hebben nu ongeveer de helft van de provincie Binh Long ten noorden van Saigon in bezit. Zij ondernemen van hier uit aanvallen op de aangrenzende provincies. Volgens militaire kringen in Saigon woedt zware strijd om het vliegveld Dak To. De andere fronten liggen: In de Mekong-delta, ten zuidwesten van de Zuidvietnamese hoofdstad en In het verre noorden van Zuid-Viet- nam, waar Noordvietnamese strijdkrachten zijn opgerukt tot op nog geen zes kilo meter van de stad Kwang Tri. (Zie verder pagina 3) LEEUWARDEN De 63-jarige weduwe A. Drentje-Van der Veen is in de afge lopen nacht vermoord. De ramen aan de voor- en achterkant van haar huis waren ingeslagen. De vrouw lag met ingeslagen schedel in de kamer. heeft gemeld, dat alle verbindingen met het eiland Zanzibar voor de kust van Tanzanië zjjn verbroken. Radio-Zanzi- bar laat alleen militaire muziek horen. In het kantoor hielden de inbrekers zich ook met de brandkast bezig, welke zij kennelijk hebben getracht te openen met hier toevallig aanwezig materiaal. Na het mislukken van deze pogingen vervoerden z(j het zware voorwerp met een steek- wagentje naar buiten waar de kast werd weggebracht met een personenauto met aanhangwagentje, welke vervoermiddelen in de omgeving van het centrum bleken te zjjn ontvreemd. Vrijdagmorgen is deze auto met aan hangwagen, met daarin de inmiddels open gebrande brandkast in Beverwijk weer teruggevonden, waar de daders een buit van 7.500 in moeten hebben aangetrof fen. Door de Velsense recherche wordt door de omvang van de gestolen brand kast aangenomen dat hier van meerdere inbrekers sprake moet zijn geweest, die ter plaats goed zijn bekend. DEN HAAG Op zijn wekelijkse pers conferentie heeft premier Biesheuvel vrij dagavond verteld welke „verjaardags boodschap” zijn agenda hem gaf. „Men plaatst vaak lieden aan het hoofd van een regering, aan wie men zijn particu liere belangen niet graag zou toevertrou wen”, zo luidde de tekst op het agenda- blaadje van de verjaardag van de premier (woensdag 5 april). Hij werd 52 jaar. „Met zo’n tekst durf ik m’n nieuwe jaar met opgewektheid te beginnen. Succes is dan in ieder geval verzekerd”, aldus de premier. Volgens onbevestigde berichten zou de president van de revolutionaire raad van Zanzibar, Sjeik Rasjid Karoeme, zijn af gezet. Verder doen in Nairobi geruchten de ronde, dat de 67-jarige sjeik de „sterke man” van Zanzibar, is vermoord. iVisselend bewolkt met af en toe buien. Krachtige tot harde westelijke wind. Minimumtem peraturen ongeveer 5 graden, maxima morgen rond 11 graden. „Een schandaal”. Dat was de eerste reactie van de vice-voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon. De vakbewe ging heeft er steeds op aangedrongen een verlaging van de wiebeltax achterwege te laten en de inkomsten te gebruiken voor een gerichte bestrijding van de werkloos heid in die gebieden waar dat het hardst nodig is. De heer De Boon vroeg zich af hoe de regering kan volhouden dat we in een situatie van permanente overbesteding verkeren terwijl zij zelf de bestedingsmo gelijkheden verruimt door een belasting verlaging. Ook het NKV is zeer onaangenaam verrast door de regeringsmaatregel. Wij hebben nadrukkelijk gevraagd het geld te besteden voor gebieden die in moeilijkhe den zitten, zo zei een NKV-woordvoerder. De noodzaak daarvan is juist de laatste dagen nogmaals aangetoond door de reor ganisatieplannen van AKZO: de klappen vallen weer in West-Brabant en net Noordoosten. Hij noemde de maatregel ook lijnrecht in strijd met de opvatting die de regering zelf lVa maand geleden nog heeft verkondigd, namelijk dat er geen enkele behoefte is aan een algemene stimulering van de bestedingen. De woordvoerder van het CNV noemde de wiebeltaxverlaging eveneens onbegrij pelijk en zeer teleurstellend. „De belasting- verlagers hebben weer gewonnen”, zei hij, „Wij moeten nu maar afwachten wat het effect is, terwijl je er met het meteen en gericht bestrijden van de werkloosheid zeker van zou zijn geweest dat het geld op de goede plaats terechtkomt”. T Als motief voor de verlaging noemde minister Nelissen van Financiën vrijdag avond de conjuncturele ontspanning. De minister-president stelde later op de avond dat „nu de gloeiende kachel is afgekoeld” de economie (door extra be steedbaar inkomen) wel een zetje in de rug kan gebruiken. De werkgelegenheid zou door deze maatregel met 1000 tot 1500 arbeidsplaatsen toenemen. Er zal jaarlijks 125 miljoen gulden minder in de schatkist komen. Volgens minister Nelissen is dat niet bezwaarlijk, omdat tegenover de inkomsten van de wiebeltax geen uitgaven stonden. Een ver dere verlaging van de wiebeltax zou niet mogelijk zijn wegens economische tenden sen als hoge loon- en prijsstijgingen. Minister Nelissen zal de Tweede Kamer volgende week een nota sturen met een toelichting op het voorgenomen besluit. Binnen twee maanden zal de minister een wetsontwerp voor goedkeuring bij de Tweede Kamer indienen. De kaper liet alle 86 passagiers vertrek ken nadat zijn eisen het losgeld, brandstof voor zes uur en vier parachutes waren ingewilligd. Niet geheel duide lijk is het of er sprake is van één of meer kapers. Volgens de United Air Lines was het niet duidelijk hoeveel mensen de Boeing, die op weg was van Newark naar San Francisco, hebben gekaapt. De Ame rikaanse Federale Recherche (FBI) sprak later van „de kaper”, die de naam T. Johnson zou hebben gebruikt. De politie heeft versterkingen naar de plaats Provo in Utah gestuurd, waar de kaper vermoe delijk is neergekomen. Provo heeft 75.000 inwoners. De plaats ligt in een bergachtig gebied en er loopt een snelverkeersweg dwars doorheen. Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 1 51 41 Showroom: Vechtstraat 2 - Tel. 110 01

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1