VAKBONDEN EISEN: Geen werk in ziekenhuis als vervangende straf ENKA NIET DICHT Hof wijst novum in strafrecht af ZONDER ANDERE WERKGELEGENHEID niet voor de (politie)rechter Enschede Socialistische Internationale Windhoos Geen onderzoek methode-Moerman tegen kanker Mogelijk ideologische discussie PvdA-CPN Senator Niers commissaris in Overijssel NS-Lente- dagtochten „Taak voor de wetgever en I 2 dagen Brussel I in TEL. 023-379909 VELDHU IJZEN BLOEMENDAAL Ministerie belooft J Taxi’s blokkeren Minister concludeert na rapport deskundige: bemiddeling bij herplaatsing Dr. L. Alberding overleden P E Rembrandtsplein Z.X 2 ZATERDAG 8 APRIL 1972 99 Biesheuvel Actie tegen fout parkeren V akbonden voordelig uit met NS Oud KVP-secretaris DE BAKKENSPECIALIST voordelig uit met NS Resultaat gunstig Vertrek dagelijks tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Kernvraag tekent (Van onze redactie in Amsterdam) de Europese ADVERTENTIE Fi D (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE AMSTERDAM. De vraag of een ide ologische discussie mogelijk is tussen een sociaal-democratische en een communisti sche partij is één van de belangrijkste punten op de Socialistische Internationale die in Amsterdam wordt gehouden. Er nemen vertegenwoordigers van de meeste Westeuropese sociaal-democratische par tijen aan deel. Politie-mobilofoon gestolen. Uit de politie wagen van een hoofdinspecteur in Den Haag is een mobilofoon verdwenen. De dieven zijn nu in staat de politiebood- schoppen af te luisteren en kunnen ook contact met de ala/rmcentral.e krijgen. Maar als zij dit doen is de gestolen ap paratuur spoedig op te sporen. Er ning lijke denkl miscl gendt een dat v terin; ven c len k hogei merk dan 1 deler BAARN Dr. L. A. H. Albering, oud- lid van de Tweede Kamer en van 1946 tot 1968 secretaris van de KVP, is gisteren na een langdurige ziekte overleden. Hij was 68 jaar Dezen hebben inmiddels hun werktijd bij onder andere Het Dorp, erop zitten. Hiervan is op gezamenlijk verzoek van het Openbaar Ministerie en de advocaten een rapport opgemaakt door twee deskun digen van de faculteit voor Sociale Psy chologie in Nijmegen. Eén van de deskun digen, prof. mr. J. M. Jaspars, concludeer de dat de tewerkstelling in dit geval gunstig had gewerkt. Ook de betrokkenen Keuze uit 15 verzorgde dagtochten. van elk station. ke he no be di re w De voor spral over West zone: tie i een van (Noo neut krac mon heid vest ning ren derv B( mist buig des het note tot I tere ter huis den Udi wei het rin; en stat als het apa wo: het nis ge 15 so le. de Jo wv (AW De mededeling van de raad van bestuur van het AKZO-concern, dat de vakbonden een alternatief plan kunnen inbrengen voor de herstructurering van Enka Glanz- stoff, kan niet als een reëel aanbod wor den gezien. Dat zeggen de vier bij AKZO betrokken vakorganisaties, de industrie bonden van NW, NKV en CNV en de Unie BHP, in een gezamenlijke verklaring die ze vrijdagavond hebben uitgegeven. Alle inlichtingen vindt u in de folder „Lente- dagtochten” die u op ’t station kunt krijgen. de door hem geanalyseerde ziektegeschie denissen naar alle waarschijnlijkheid de tevoren veelal zeer slechte conditie van de patiënten gedurende de Moerman-therapie aanmerkelijk is verbeterd. Toch laten vol gens hem de resultaten geen enkele statis tisch verantwoorde conclusie toe over de waarde van Moermans geneeswijze. De hoofdinspecteur verklaart ook dat de arts zelf slechts summiere informatie ver schaft; meestal doet dokter Moerman de door hem toegepaste methode af met de woorden „de gebruikelijke therapie”. Hij adviseert minister Stuyt dan ook. niet in te gaan op het verzoek van het comité-Moerman om een wetenschappe lijk instituut een onderzoek op te dragen naar de waarde van de methode-Moerman ter genezing van kanker. De inspecteur zegt dat dit comité bestaat uit 5 leken (aan het comité gelieerd prof. Defares uit Leiden en dr. Van Ommen uit Am sterdam), die door dokter Moerman zijn behandeld, maar niet voor kanker. Het comité is overigens buiten de wil van de Vlaardingse arts opgericht. Enkele leden van de vaste Eerste-Ka- stellen, waardoor het zeer goed mogelijk is dat lang niet iedere verdachte hiervan kan profiteren. Het is. in strijd met het geli j kheidsprir^cipe. Nu is het beginsel van „gelijke monni ken, gelijke kappen” in het strafrecht steeds academischer geworden, doordat de straf op de individuele dader wordt afge stemd. Dit geldt voor de strafsoort, de duur van de straf en de plaats van executie. Ook de verschillende gevange nissen verschillen hemelsbreed in sfeer, regime en mate van vrijheid. Het eerste argument van het hof, dat hier in feite een nieuwe strafsoort wordt geïntrodu ceerd, is sterker, maar blijft als enig argument erg theoretisch. Formeel is de zaak in orde, want ook het hof meent dat artikel 14C van ons Wetboek van Strafrecht niet geschonden is. Aan de vraag, of deze uitspraak in strijd zou komen met internationale ver dragen waarin dwangarbeid wordt verbo den, is het hof niet toegekomen. Ook heeft de uitspraak op de betrokkenen zelf geen invloed. Het ministerie van Sociale Zaken zal een bijzonder actief bemiddelingsbeleid voeren om de gevolgen van het massa ontslag bij AKZO het hoofd te bieden, zo heeft premier Biesheuvel vrijdagavond na afloop van de ministerraad meegedeeld. Hij wilde vooruitlopend op het Kamerde bat van volgende week niet in details treden. ’n Dagje feestelijk voor jaar vieren. Naar de heuvelruggen van de Eifel of naar de Eloriade, naar Rotterdam/Blijdorp of naar het Evoluon in Eindhoven, naar het Dolfirama in Zandvoort of naar de Keukenhof. Mr. Niers is thans lid van het college van Gedeputeerde Staten van Overijssel, voor de K.V.P. lid van, de Eerste Kamer en voorzitter van de K.V.P.-fractie in de senaat. Als gedeputeerde beheert hij de portefeuilles van Ruimtelijke Ordening, Bestuurlijke Organisatie en Volkshuisves ting en is hij medebewindvoerder van de portefeuille van Financiën. Mr. Niers is adviserend lid van het K.V.P.-partijbestuur en bestuurslid van tal van instellingen. Hij is 46 jaar, is gehuwd en heeft twee kinderen. ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem is niet akkoord gegaan met het vonnis van de Arnhemse politie rechter, mr C. O. Rommert, die drie jeugdige inwoners als bijzondere voorwaarde had opgelegd werk te verrichten in een ziekenhuis of een liefdadige instelling. De jongelui, die zich aan openlijke geweldpleging hadden schuldig gemaakt, zouden geen straf krijgen als zij zich vrijwil lig voor dat werk zouden melden. AMSTERDAM. Ongeveer 100 taxi chauffeurs hebben vrijdagavond circa een uur het Rembrandtsplein in Amsterdam geblokkeerd. Zij zeiden te protesteren te gen het parkeren van particuliere auto’s op de standplaatsen en het uitblijven van politieoptreden daartegen. Teneinde de blokkade zo spoedig moge lijk op te heffen, sleepte de politie met twee kraanwagens de verkeerd geparkeer de auto’s weg. Bestuurders van alle betrokken vakbon den, ook uit België, zaten achter de tafel. Zij verheelden niet dat het moeilijk zal worden om de raad van bestuur van AKZO nog tot andere gedachten te bren gen. Op 13 april wordt het eerste gesprek met de AKZO door de bonden gevoerd. Op 18 april is de tweede bespreking. Met de centrale ondernemingsraad zal ook overleg worden gepleegd. Het eerste stre ven is de poorten van de fabriek open te houden. Daarbij zal ook de hulp van de overheid worden gevraagd. Wat dit betreft werd vanuit de vergadering gesteld dat de Tweede Kamer een marathonzitting heeft gewijd aan de Drie van Breda en dat de politici nu maar eens moeten vergaderen over de 1700 van Breda. Alle ondernemingsraden van de AKZO- bedrijven in ons land (30.000 werknemers) hebben zich inmiddels, zo werd tijdens de protestvergadering meegedeeld, solidair verklaard met het standpunt van de alge mene ondernemingsraad van de AKZO, die tegen sluiting van het bedrijf in Breda is. Premier Biesheuvel noemde het niet juist een verband te leggen tussen de ontslagen bij AKZO en het werkgelegen heidsbeleid van de Nederlandse regering. Buitenlandse concurrentie heeft een hele duidelijke rol gespeeld. Op de wereld markt overtreft de produktiecapaciteit van synthetische garens verre de vraag. Volgens premier Biesheuvel behoort AKZO voor wat betreft die overcapaciteit bepaald niet tot de koplopers. Moeilijkheden als bij AKZO zijn, zo zei de minister-president, niet op te lossen door in Nederland de investeringen fors te beperken. Hij verklaarde het in dit ver band te betreuren dat er in de EEG nog geen sprake is van een gemeenschappelij ke industriepolitiek. Een Europees beleid had overigens ook de moeilijkheden bij AKZO niet kunnen voorkomen, omdat de gang van zaken mede bepaald wordt door Japan, de Verenigde Staten en een groot aantal ontwikkelingslanden. De directie van AKZO heeft de minis ters Boersma van Sociale Zaken en Lang- man van Economische Zaken woensdag ingelicht over het op handen zijnde ont slag. De beslissing om de vestiging in Breda volledig te sluiten, was gebaseerd op de overweging dat men anders in Nederland zou blijven zitten met twee bedrijven waarvan de rentabiliteit terug loopt. zelf, die van het begin af aan volledig achter dit experiment stonden, waren zeer positief over hun ervaringen. Toch bleven de deskundigen zeer voor zichtig in hun conclusies. Dit soort arbeid kan een alternatief vormen voor gevange nisstraf, het is echter niet dè oplossing, menen zij. De strijd die er rond deze zaak gestre den wordt draagt een formeel karakter. Het Openbaar Ministerie en de advocaat zijn het in de kern van de zaak wel eens. Uit het oogpunt van de gedragsbeïnvloe ding kunnen er méér mogelijkheden zit ten in dit soort liefdewerk dan in het wasknijpers-vervaardigen in de gevange nis. „Uit onderzoekingen weten we dat gevangenisstraf zelden een positief effect heeft” zei prof. Jaspars bij de behandeling van deze zaak. Volgens de Leidse criminoloog prof. dr. W. H. Nagel is nauwelijks te betwisten dat „vrijheidsstraf niet alleen geen nut heeft behalve wellicht als men de functie van vergelding wenst maar uit den boze is.” Ook de procureur-generaal in Arnhem, mr. J. P. Hustinx, vindt dat „gezocht moet worden naar een meer volwassen en meer renderende wijze van reageren op strafbaar gesteld gedrag.” Het twistpunt blijft echter, dat mr. Hustinx vindt dat dit dé taak van de wetgever en niet van de rechter is. Het hof staat achter dit standpunt. Rechter, Openbaar Ministerie, advocaat, verdachte en reclassering worden steeds geconfronteerd met de uitzichtloosheid van gevangenisstraf. De wetgever loopt over het algemeen niet erg hard als het gaat om veranderingen in het strafrecht. Als ook de Hoge Raad in deze zaak van oordeel is dat de wetgever deze mogelijk heid van het verrichten van vrijwillig werk moet regelen en dat hier geen taak is voor de rechter, dan ziet het er naar uit dat de zaak voorlopig in de ijskast gaat. (Van onze correspondenten) BREDA/DEN HAAG. Op twee druk bezochte protestvergaderingen want Enka Glanzstoff in Breda met 1700 werk nemers die allen zullen worden ontslagen werkt in ploegen werd vrijdagavond in Het Turfschip in Breda door de vakorga nisatie de eis gesteld dat het Bredase AKZO-bedrijf niet gesloten zal worden zolang er geen vervangende werkgelegen heid is. „De aandeelhouders die vandaag vernomen hebben dat hun dividend iets is gedaald, zullen moeten beseffen dat zij volgend jaar grotere offers zullen brengen voor de mensen die in het concern voor hen het geld verdienen”, aldus de heer J. Jansen v an de Industriebond NKV, die luid werd toegejuicht. mercommissie hadden de opinie uitgespro ken dat elk spoor naar een deugdelijker geneesmethode dan waarover de gangbare medische wetenschap beschikt, met de grootst mogelijke zorg moet worden nage gaan. Minister Stuyt betoogt dat het algemeen gebruik is dat een onderzoeker die een nieuwe therapie hanteert, de resultaten daarvan op wetenschappelijk verantwoor de wijze publiceert. Hij vindt het voor dokter Moerman een dwingende eis dat deze met de grootst mogelijke zorg de mogelijke waarde van de door hem ont wikkelde geneesmethoden nagaat alvorens deze zelf toe te passen. De minister deelt nog mee dat in 1970 25.367 personen aan kwaadaardige nieuw vormingen gestorven zijn. Met de huidige behandelingsmethoden heeft ongeveer éénderde van de lijders aan kanker een gemiddelde overlevingsduur van vijf jaar. Hierbij dient wel in aanmerking te wor den genomen dat bij sommige vormen van kanker een spontane teruggang wordt gezien. Een windhoos heeft gisteren een spoor van vernielingen door Ensche de getrokken. Van een papierpak huis werd de 50 meter lange voorge vel weggeslagen, van enkele huizen werden de daken afgerukt. Op een kermisterrein stortte een nougat- kraam in. Geparkeerde auto’s liepen veel schade op door rondvliegende dakpannen en afgebroken televisie- antennes. Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België. Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltijd en reis: f49 Twee ton schade bij brand. Een felle brand heeft vrijdagmiddag in Middelburg een opslagloods van Cebeko in de as gelegd. In de loods bevonden zich enkele aan hangwagens en 100 ton tarwe en stro. De schade bedraagt 200.000. Zaakgelastigde in Peking. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld dat binnenkort de benoeming is te verwachten van de heer I. Verkade, tot voor kort tijdelijk zaakgelastigde in Seoel, tot zaakgelastigde in Peking. In Duitsland verongeluk. Bij een val uit een 27 meter hoge elektriciteitsmast is in het Westduitse district Falling-Bostel de 22-jarige Nederlandse monteur P. Hamminga uit Schildwolde om het leven gekomen. Volgens de politie had hij zijn veiligheidsgordel niet vastgemaakt. Winkel afgebrand. In Zierikzee is voor 50.000 schade ontstaan toen een houten winkel voor scheepsbenodigdheden, olie, vetten en gasflessen door brand werd verwoest. Gasflessen die ontploften be moeilijkten het blussingswerk van de brandweer. De oorzaak van de brand is niet bekend. Bij deze 32 patiënten waren er 10 bij wie de aanwezigheid van kanker niet aantoonbaar (pathologisch-anatomisch) was bewezen. Van de overige 22 patiënten ondervonden er 3 geen enkel effect van de Moerman-therapie; bij 6 patiënten werd een duidelijke verbetering in de toestand geconstateerd, waarbij het effect De maatregel, novum in het Nederland se strafrecht, was voorgesteld door de advocaten van het drietal, die het werk in een ziekenhuis voor hun cliënten zinvoller achtten dan een verblijf in het Huis van Bewaring. De officier van Justitie was echter tegen het vonnis in beroep gegaan. Het gerechtshof veroordeelde de jon gens tot 25 dagen gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, dat ook 25 dagen had geduurd. Het hof hield reke ning met het feit dat de jongelui enkele weekends zonder betaling de werkzaam heden hadden verricht die de politierech ter had opgelegd. Het gerechtshof was van oordeel dat de rechter niet de bevoegdheid heeft een nieuw soort straf te introduceren door middel van het opleggen van een bijzon dere voorwaarde en voorts, dat het te diep ingrijpt in de persoonlijke vrijheid van de veroordeelde als hij zonder beta ling werk moet verrichten onder dreiging van tenuitvoerlegging van de straf. Ook was het hof van mening, dat het opleggen van de voorwaarde onbillijk zou zijn tegenover andere veroordeelden, die ook voor dergelijk werk in aanmerking willen komen. De mogelijkheid tot te werkstelling bestaat maar in beperkte mate en het is niet juist die voorwaarde DEN HAAG. Minister Stuyt van Volksgezondheid acht geen termen aan wezig om opdracht te geven de geneesme thode van de Vlaardingse arts Moerman tegen kanker nader te onderzoeken. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de Vaste Commissie voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne en baseert zijn conclusie op een rapport van de Geneeskundig Hoofd inspecteur van de Volksgezondheid. Deze heeft een onderzoek gedaan naar de ziek tegeschiedenissen van 32 patiënten. Hij had daarbij de beschikking over zowel de ziektegeschiedenis van de behandelende specialist ais over het verslag van dokter Moerman. De meeste deelnemers achten de basis voor een gesprek aanwezig, maar niemand is bereid tot ideologische concessies. Het communisme wordt door sociaaldemocra ten als een totalitair systeem en verwer pelijk beschouwd. De Partij van de Arbeid blijft haar eigen identiteit handhaven en staat ideo logisch lijnrecht tegenover de communis tische partijen. Er is wel samenwerking met de C.P.N., maar dat is uitdrukkelijk beperkt tot die punten waar P.v.d.A. en C.P.N. dezelfde doelstellingen blijken te hebben. De voorzitter van de P.v.d.A., André van der Louw, zette uiteen, dat de P.v.d.A., na de verkiezingsoverwinning van vorig jaar, geen deel uitmaakt van de regering omdat zij niet zag hoe zij met partners, die nu wél in de regering zitten, een progressief beleid konden uitvoeren. „Het huidige kabinet wankelt echter en meer en meer mensen in dit land kijken uit naar het moment, dat de Partij van de Arbeid weer regeringsverantwoordelijk heid zal dragen om noodzakelijke hervor mingen te bewerkstelligen”, aldus de voorzitter van de P.v.d.A.. DEN HAAG. Mr. J. L. M. Niers te Hengelo wordt commissaris van de konin gin in Overijssel. Hij volgt jhr. dr. O. F. A. van Nispen tot Pannerden op die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. van de Moerman-therapie niet werd uit gesloten; 2 patiënten verbeterden tijdens de Moerman-therapie duidelijk en bleven ondanks een ongunstige prognose langer dan 5 jaar in leven; 11 patiënten bleven langer dan 5 jaar in leven door een combinatie van de conventionele en de Moerman-therapie. In 1958 kwam de Commissie-Delprat, die eveneens belast werd met een onder zoek naar de behandelwijze van dokter Moerman, tot de conclusie dat haar bij geen enkel geval iets is gebleken van verlenging der levensduur tengevolge van uitsluitend de specifieke Moerman-behan- deling. De Commissie-Delprat vond voorts dat van een werkelijke genezing van aan doeningen van beslist kwaadaardige aard geen sprake was, hoewel zij niet ontkende dat de heer Moerman door zijn suggestie ve invloed en door de pijnstillende in vloed van zijn behandeling tijdelijk een goede invloed gehad kan hebben op het algemeen welbevinden van de patiënt. De Geneeskundig Hoofdinspecteur merkt over dit laatste op dat bij acht van alleen op te leggen als gunstige omstan digheden dat toevallig mogelijk maken. Onze juridische medewerkster hierbij aan: Met de beslissing van het gerechtshof is een belangwekkende ontwikkeling op het terrein van de straftoemeting op juridis che klippen gestrand. Het ziet er nu naar uit dat in laatste instantie de Hoge Raad de kernvraag krijgt voorgelegd, die luidt: „In hoeverre kan de rechter degene die zich schuldig heeft gemaakt aan een strafbaar feit, opdragen onverplicht en zonder betaling te gaan werken met als stok achter de deur dat als dit niet gebeurt gevangenisstraf volgt.” Ons Wet boek van Strafrecht geeft in artikel 14 C de rechter de bevoegdheid om bijzondere voorwaarden aan een voorwaardelijke straf te verbinden. Wél moeten zij strek ken tot bevordering van een goed levens gedrag, een criterium waarmee men nog al wat kanten uit kan. Politierechter én hof vonden de voor waarde wél in overeenstemming met arti kel 14c. Maar het hof stelt, dat op deze manier eigenlijk een nieuwe strafsoort door de rechter wordt binnengehaald en dat is in strijd met ons strafrechtsysteem. De rechter mag geen nieuwe straf, het onverplicht en zonder betaling werk ver richten, gaan introduceren. Dat is een taak voor de wetgever. Bovendien zal het volgens het hof lang niet altijd mogelijk zijn een dergelijke „straf” uit te voeren. Inrichtingen moeten bereid zijn deze veroordeelden te werk te Van hen kan o nmogelijk binnen een paar weken een andere, voor de raad van bestuur van AKZO aanvaardbare oplos sing kan worden verwacht. AKZO zelf heeft maandenlang aan de reorganisatie plannen gewerkt, terwijl het bovendien om internationale problemen gaat die ge volgen hebben voor Enka-bedrijven m vier landen. Vooralsnog hebben de bonden zich dan ook op het standpunt gesteld, dat niet tot bedrijfssluitingen kan worden overgegaan dan nadat alle mogelijkheden voor ver vangende werkgelegenheid zijn onder zocht. Ze gaan er daarbij vanuit, dat het scheppen van nieuwe werkgelegenheid meer tijd in beslag kan nemen dan de tijd die AKZO zich heeft voorgesteld voor het geleidelijk opheffen van de bedrijven in Breda (ongeveer een jaar) en Emmercom- pascuum (een waarschijnlijk langere periode die afhangt van de technologi sche ontwikkelingen in de vestiging in Emmen waarheen men werknemers uit Emmeroompascuum wil overplaatsen). Union Chimique Beige heeft met En- ka-Glanzstoff overeenstemming bereikt over de onderneming van de foliënactivi- teiten in Wuppertal, zo heeft UCB be kendgemaakt. Dit betekent dat ongeveer 500 van de 900 werknemers daar hun baan zullen kunnen houden. De ongeveer 100 Limburgers die bij AKZO in Breda werken, zal vervangende werkgelegenheid worden aangeboden in Duitsland, zo heeft een lid van de raad van bestuur van AKZO vrijdagavond in de uitzending van Brandpunt meegedeeld. Van de ruim 1700 werknemers behoren er ongeveer 230 tot de groep pendelaars. Bij AKZO-Breda werken in totaal 1450 Ne derlanders, 220 Belgen en 60 Spanjaarden. Naar verwachting van het ministerie van Sociale Zaken zal het alleen moeilijkhe den geven om een groep van ongeveer 350 werknemers tussen 45 en 55 jaar op redelijk korte termijn te herplaatsen. De sluiting van de Enkafabriek is voor B. en W. van Breda aanleiding geweest een stuurgroep in te stellen be staande uit vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur, het gemeentebestuur, de regio Breda, de vakorganisaties, de werkgeversorganisaties, de Kamer van Koophandel, de arbeidsvoorziening in Noord-Brabant en het ETI-Noord-Bra- bant. Het behoort tot de taak van de Euro pese Commissie initiatieven te nemen om de sociale gevolgen op te vangen van massaontslagen als bij de AKZÖ, aldus het Tweede-Kamerlid ir. H. Vredeling (P.v.d.A.) in vragen, die hij als lid_van het Europese Parlement aan Commissie heeft gesteld. Het AKZOdrama onderstreept de noodzaak van snelle maatregelen tegen dumping en van steun van de regering voor het voeren van een slagvaardiger exportpolitiek, waarvoor de Stichting Ne derlandse Exportcombinatie al verschil lende keren de aandacht van regering en parlement heeft gevraagd, aldus de direc teur van de NEC, de heer L. Fokkema. De gezamenlijke rooms-katholieke in- dustriepastores in Breda hebben in een brief aan de raad van bestuur van Enka fel geprotesteerd tegen de wijze waarop deze raad van bestuur zijn beslissing ge nomen heeft en aan de getroffenen heeft meegedeeld. - "s. 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2