Miljoenenschade in Bergen op Zoom Loon- en prijsberaad uitgesteld tot mei Meldplicht voor bedrijfs sluitingen INVESTEREN IN RANDSTAD PER 1 JANUARI DUURDER Zuidvietnam meldt tegen-offensief Feyenoord-Ajax niet direct op televisie Gangsters gevlucht met drie gijzelaars SANOceL Heffing- en vergunningstelsel: Achttien Marokkanen opgepakt Aantal doden aardbeving al 5000 Stopzetting produktie gasodoraat gevraagd Wl» Minister Boersma vraagt advies VIJAND ZOU „OP DE LOOP” ZIJN AGENDA pagina 13 Verder in de krant KNVB verbiedt uitzending HET WEER MATRAD - U 1 BP®*- t; DINSDAG 11 APRIL 1972 62e JAARGANG NUMMER 134 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Plaatselijk buien Illegaal verblijf in Driebergen IN IRAN de enige matras met de juiste celbalans 13 2 3 3 9 11 11 13 15 15 15 9, 17 twrar.rÏÏ? "atuuiwit. kmn» a boerenbruin, ^Sfen-^i/-nenbrood. J L A1\oe'rrni'<’ Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. (Van onze correspondent) ARNHEM De regering werkt aan een meldplicht voor bedrijfsslui tingen. Minister Boersma (Sociale Zaken) zal op korte termijn de Raad voor de Arbeidsmarkt om advies vra gen. Dat maakte vanmorgen de direc teur van het districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in Gelderland, dr. H. Spiegelenberg, bekend: „Het werd tijd dat er iets ging gebeuren”, aldus dr. Spiegelenberg. onverbeterlljk bakmcui/chap (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het kabinet heeft besloten pas omstreeks half mei met de sociale partners om de tafel te gaan zitten om te bezien wat er van matiging in lonen en prijzen terecht is gekomen. Minister Boersma van Sociale Zaken had eerder meegedeeld, dat dit gesprek in de tweede helft van april zou komen. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Actie tegen stank te 1 tJBi UW F IJmuider Courant 4 ADVERTENTIES Luidsprekers 14 tl tl B n n DWARSGEBAKKEN Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond De belastingdienst zorgt voor de inning op grond van de bedragen, waarvoor bij (Van onze sportredactie) HILVERSUM. De plannen van de AVRO-televisie om aanstaande zaterdagavond de voetbalwedstrijd FeyenoordAjax op het televisiescherm te brengen zjjn door de KNVB gedwarsboomd. De voetbalbond weigert toestemming voor een recht streeks verslag omdat dit anders concurrentie zou kunnen betekenen voor de op zvndag te spelen wedstrijden. De AVRO heeft de pogingen om de KNVB tot gun stiger gedachten te stemmen nog niet opgegeven. De mogelijkheid bestaat dat de KNVB eventueel wèl toestemming verleent voor een samenvatting, die dan door AVRO’s Sportpanorama zal worden uitgezonden. Overi gens is in deze voorlopig nog ondoorzichtige situatie ook niet zeker of de AVRO rechten op uitzending kan doen gelden, omdat de KRO op het andere net ook be langstelling voor de voetbaltopper heeft getoond. De VARA-televisie geeft vanavond een samenvatting van de voetbalwedstrijd Ajax Volendam, die in de halve finale van de Nederlandse beker wordt gespeeld. De uitzending is op Nederland I van 22.30 tot 22.45 uur. Milieubeschermer minister Stuyt heeft een extra heffing op brandstof voorge steld volgens het beginsel „de vervuiler betaalt”. De heffing wordt vrijdag in de ministerraad besproken en zou per 1 juli moeten ingaan. Consequentie: de automo bilisten krijgen hun benzine straks niet 0,8 cent de liter goedkoper maar 0,5 cent. Per liter benzine komt er namelijk een „loodheffing” van 0,3 cent. De benzine wordt goedkoper omdat de tijdelijke ver hoging van de wiebeltax op de benzine- accijns (van 3 naar 5 percent) ongedaan wordt gemaakt. t 9 s V r n I 1 Vrij veel bewolking met plaatse lijk buien. Minimumtemperatu ren omstreeks 3 graden, maxima morgen rond 9 graden. Zwakke tot matige wind, eerst uit uiteen lopende, later uit noordelijke richtingen. Tot de bliksemactie was besloten nadat de politie een plotselinge toeneming van het aantal buitenlandse werknemers in Driebergen was opgevallen. Aangenomen wordt dat de Marokkanen via tips van landgenoten die wel legaal in ons land verblijven naar Nederland ko men. De Marokkanen zullen naar hun land worden teruggestuurd. J. C. Bloem: Ik verbaas mij steeds weer over het grote aantal geschikte en behoor lijke mensen op de wereld, terwijl de mensheid als geheel zo’n zootje is. W eerrapport Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 5, 7, Kunst Radio en tv Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport UTRECHT. Bij een uitgebreide con trole in vijf pensions voor gastarbeiders in Driebergen heeft de rijkspolitie in de afgelopen nacht achttien Marokkanen aangehouden. De Noordafrikanen verble ven illegaal in ons land. TEHERAN (AP) Het aantal doden van de aardbevingsramp in Iran begint, aldus meldt het plaatselijke persbureau Pars, de 5.000 te naderen. Duizend mensen verloren het leven toen het dorp Kwier met de grond gelijkgemaakt werd. In totaal zouden 44 dorpen geheel zijn ver woest. de gemeentebesturen een bouwvergunning wordt aangevraagd. Om vestigingen in het westen en met name in de Rijnmond nog meer te bemoeilijken, voorziet de nieuwe wet waarin al deze regelingen worden vastgelegd, in een vergunningstelsel. Dat betekent dat gemeentebesturen niet zelf meer bouwvergunningen kunnen afgeven. Het risico van uitwijken naar het buite- land, heeft de minister ingecalculeerd. Wat de heffing betreft: er komen zeer beperkte vrijstellingsmogelijkheden. Niet belast worden kerken, scholen, plaatselij ke sociale gebouwen, huisvesting voor ge neeskundige verzorging, overheidsgebou wen voor lagere openbare diensten, res taurants, cafetaria’s en gebouwen voor de detailhandel. De rijksgebouwen worden wel belast, evenals investeringen in mi lieumaatregelen, voor zover ze binnen de wet vallen. (Zie verder pagina economie.) Bij de brand in de St. Gertrudeskerk in Bergen op Zoom zijn gisteren on der meer een 18de-eeuws orgel en fraaie glas-in-loodramen verloren ge gaan. De schade zal, zo wordt ver wacht, in de miljoenen lopen. De vuurzee heeft de noorder- en zuider- kapel en de gehele ruimte tussen toren en het nieuwe werk volledig verwoest. Over de oorzaak van de brand zijn nog geen mededelingen ge daan. Minister Stuyt wil verder op petroleum en gasolie een heffing van 6 cent per 100 liter, op stookolie 5,5 cent en op steenkool 40 cent per mud. Het aardgas, dat kenne lijk ook niet helemaal schoon verbrandt, moet 15 cent per 1000 kubieke meter duurder worden. De minister heeft de bedoeling de kosten in de toekomst apart toe te rekenen aan verkeer, ruimtever warming en industrie (respectievelijk ver vuilers voor 50 percent, 15 percent en 35 percent). De bewindsman schat de jaarop brengst van de heffing op ongeveer 35 miljoen, die hij wil bestemmen voor mi lieubescherming. ROTTERDAM. De Vereniging tegen Milieubederf in en om het Waterwegge bied heeft in een brief de commissaris der koningin in Zuid-Holland gevraagd een einde te maken aan de produktie van gasodoraat in de chemische fabriek Von delingenplaat in het Rotterdamse indus triegebied. De stank is voor de plaatselijke bevolking onduldbaar, zegt de vereniging. Het odoraat dient om het reukloze aardgas van een geur te voorzien. In maart heeft de vereniging al geklaagd over de doordringende geur van marca- paan. Deze stof, die wordt gebruikt bij de produktie van gasodoraat, veroorzaakt de beruchte „kattepieslucht”. Er zijn meer bedrijven die marcapaan gebruiken of produceren, zegt de directie van de chemische fabriek Vondelingen plaat. Bovendien is de produktie van odo raat niet continu. Stopzetting acht de di rectie onmogelijk, omdat dan het aardgas reukloos zou worden, hetgeen gevaarlijke gevolgen kan hebben. De fabriek laat momenteel alle leidingen controleren op lekkage. Bij een vroegtijdige melding van voor genomen massa-ontslagen kan de regering erop toezien dat niet de werknemers het voornaamste kind van de rekening zijn; krediethulp via de Nationale Investerings- Voor dit uitstel zijn diverse oorzaken. Volgende week vertrekt minister Lang- man van Economische Zaken naar Chili voor de bijwoning van de UNCTAD- conferentie. Op 26 april komt hij terug. Daarna zullen de dan beschikbare gege vens over de loon- en prijsontwikkeling in het kabinet worden bestudeerd. Het Centraal Plan Bureau beschikt thans nog niet over de na 1 januari van dit jaar vastgestelde teksten van afgeslo ten CAO’s. Pas wanneer die teksten door het loonbureau aan het CPB worden overgedragen, kan het Plan Bureau bere keningen maken. Deze berekeningen heeft het kabinet nodig om te zien, of er Inderdaad iets van matiging terechtgeko men is. Voordat het overleg met de sociale partners begint, wil het kabinet zelf eerst een standpunt bepalen over het beleid rond de ontwikkeling van lonen en prij zen voor de tweede helft 1972 en in ieder geval voor 1973. Bovendien heeft het ka binet deze gegevens nodig voor de opstel ling van de rijksbegroting 1973. Dit alles kan echter pas gebeuren na de terugkeer van minister Langman op 26 april. Het afdwingen van een loonmaatregel is alléén mogelijk als er een werkelijk inko mensbeleid komt, dat niet alleen de werk nemers omvat, die onder een CAO vallen. Voorlopig moeten we het dus houden op een vrijwillige matiging. Van de noodzaak daarvan is de vakbeweging overtuigd, maar vrijwillige matiging vereist een goed sociaal klimaat, aldus het Christelijk Na tionaal Vakverbond. Als zaken die het klimaat bederven omdat de werknemers ze niet kunnen rijmen met de noodzaak van matiging noemt het verbond in het orgaan „De Gids”: Twee Franse gangsters met een vrouw als medeplichtige hebben gisteravond een Parijse rechter van Instructie, diens se cretaresse en een referendaris uit het Parijse Paleis van Justitie ontvoerd. Ze eisten van de autoriteiten twee auto’s, die zij inderdaad kregen. Daarmee vluchtten de misdadigers, de gijzelaars met zich medenemend. Zij zijn spoorloos. Een van de gangsters is Christian Jubin, die al twee vrouwen heeft vermoord en een vrouw heeft verkracht. De andere misda diger is Georges Ségard. Diens vrouw is medeplichtige. Het zou deze vrouw zijn gelukt een revolver de gevangenis binnen te smokkelen. Hiermee overweldigde Ju bin zijn bewakers tijdens het verhoor in het Paleis van Justitie. Op de foto: Ségard richt dreigend een revolver op de politie. Op de voorgrond de secretaresse van de rechter van Instructie. DEN HAAG. Nieuwbouw en uitbrei ding van bedrijven in Noord-Holland (be halve de kop), Utrecht en Zuid-Holland worden per I januari 1973 bemoeilijkt. Voor deze gebieden gaat dan het selectie ve investeringsbeleid gelden. Minister Langman van Economische Zaken wil daarover uiterlijk 1 mei een advies van de Sociaal Economische Raad hebben. De investeringsheffing geldt uitsluitend pro jecten boven de 100.000. Het percentage van de heffing ligt tussen de 1 en de 25 percent, was het enige dat de minister erover wilde loslaten. TSJON THANH, Zuid-Vietnam (Reuter en UPI). Zuidvietnamese regerings troepen, gesteund door zware artillerie en jachtbommenwerpers hebben vandaag een tegenoffensief ingezet ter herovering van verloren terrein ten noorden van Saigon. Generaal-majoor James Hollingsworth, de Amerikaanse militaire adviseur in het gebied van Saigon en omringende provin cies, heeft verklaard, dat de tegenstander nu „op de loop” is. „Wij zullen ze doden voordat zij in Cambodja zijn.” De Amerikaanse generaal voorspelde, dat de Zuidvietnamese troepen morgen An Loc en Loc Ninh zullen bereiken. Honderden Amerikaanse infanteristen zijn vandaag per vliegtuig naar het noorden van Zuid-Vietnam gebracht. Zij dienen ter versterking van twee Ameri kaanse bases op ruim 600 kilometer ten noorden van Saigon. Het weer in het noorden van Zuid- Vietnam was vandaag regenachtig en mis tig, zodat Amerikaanse hefschroefvliegtui- gen aan de grond moesten blijven. Aan de andere kant hebben vandaag grote Amerikaanse bommenwerpers van het type b-52 vijandelijke doelen binnen Zuid-Vietnam gebombardeerd. De Amerikaanse legerleiding in Saigon heeft nog meegedeeld, dat zware bom menwerpers gisteren dieper dan ooit het Noordvietnamese luchtruim zijn binnen gedrongen voor aanvallen op brandstof- en munitieopslagplaatsen. (Zie ook pagina 3) bank voor nieuwe vestigingen en bemid delen bij herplaatsingen ziet Spiegelen berg als mogelijkheden. In de nieuwe maatregel moet naar het oordeel van de Gelderse directeur een behoorlijke strafsanctie worden inge bouwd. „In het geval van de ENKA is er met de wet op de ondernemingsraden een loopje genomen. Als er geen straffen zijn, helpt het nog niets.” Het late inschakelen van de vakbonden bij de ENKA-affaire, noemde hij een ernstige zaak. „Het is een onderschatting van de kwaliteiten binnen de vakbewe ging, te denken dat ze niet in een vroeg stadium kunnen meepraten”. Zij rukken op zestig kilometer ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad langzaam op naar An Loc en Loc Ninh, een rubberplantageplaats in de buurt van de Cambodjaanse grens, die vorige week donderdag door de Vietcong onder de voet werd gelopen. Na de rampzalige aardbeving van maandag is het zuiden van Iran nog door ongeveer duizend minder hevige schokken getroffen. Generaal Fazeli die het reddings- en hulpwerk leidt, heeft gezegd dat een groot aantal mensen begraven moet liggen onder het puin van de huizen. Banken die over 1971 sterk stijgende winsten rrfelden en tegelijkertijd hun rente op salarisrekeningen verlagen. De aankondiging van de minister dat de gasprijzen omhoog moeten om redenen die niets met de kosten van dat gas te maken hebben. Ondernemers die ach en weeroepen over hoge lonen, maar miljoenen be steden aan gouden handdrukken voor directeuren die aan de kant worden gezet. Onderzoekingen die uitwijzen dat de salarissen van leidinggevende functi onarissen vorig jaar overal in Europa verbazingwekkend zijn gestegen en dat Nederland daarbij (bruto) voor oploopt met een stijging van 20 per cent voor dezelfde mensen die moord en brand schreeuwen over loonsver hogingen voor hun personeel. Warmelo. Prins Bernhard he eft besloten om zijn landgoed Warmelo in Diepen- heim, waar prinses Armgard van 1952 tot aan haar overlijden woonde, gedu rende het zomerseizoen voor het pu bliek open te stellen. Op tweede pink sterdag wordt er een „tuin-in” gehou den. De prins heeft gezegd dat hij Warmelo voortaan wil zien als een monument voor zijn moeder. wé -1 isi

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1