Verzonken krant Jordaan definitieve politieke grens ISRAELS EISEN WORDEN STEEDS HOGER DOE ER IETS AAN! BISSCHOP GIJSEN VAN ROERMOND WENST VOORAL op tijd kofïie peilde gepalet RUFAY DUIDELIJKHEID DIJKSTRA LAMPEN Wees de politie voor! Koop nu voordelige banden bij: „Anders verrot de kool en gaat de geit dood” in aktie W est-Duitsland verliest weer Gastronomerie „de bokkedoorns" Starfighter 17 WOENSDAG 12 APRIL 1972 Piloot omgekomen OPHEFFEN en ROERMOND. Het credo van de Roermondse bisschop: duidelijkheid. Niet sussen en sparen. Duidelijkheid. Dat is wat mgr. dr. J. M. Gij sen, de 39-jarige bisschop van Roermond, wil. In dat streven past geen politiek van sparen en sussen, een politiek, die hij onder meer de Nederlandse bisschoppen heeft verweten in zijn brochure „De priester en de crisis in de kerk”. Hij zal zich duidelijk vóór of tégen iets verklaren. De vrees daardoor priesters te verliezen wim pelt hij weg. „Ik ben ervan overtuigd, dat als men duidelijk is en met over tuiging spreekt, dat er veel nieuwe priesters komen”. Post deze bon vandaag nog aan "Bijbel in onze tijd", Plataanstraat 99, Haarlem. Volg de duidelijke schriftelijke bijbelkursus in 8 lessen. Het is kosteloos en verplicht u tot niets. Wij beantwoorden graag uw vragen. Haarlem/Statenbolwerk 3 tel. (023) 312170-313100 Amsterdam/Paleisstraat 17 tel. (020) 222188-22496Q „GOED SLAPEN” „GEIT” MENTALITEIT Van romantisch totstrak- zakelijk en van uiterst speels tot hyper-stijlvol en allemaal te zien i n de toonzalen van Dijkstra. Keus uit meer dan 1500 modellen. uw bandenspecialist aktie '68 is veelzijdig, zendt ook koffiemeisjes en inpak- sters uit. Bovendien chauffeurs magazijnkrachten. Zodat bij u alles altijd op tijd door kan blijven gaan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voelt u zich niet zeker? „De vervulling van uw wensen, Speciaal op Culinair Gebied (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM Sinds koning Hoessein een maand geleden zijn plan voor een federatie tussen Jordanië en een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever bekend heeft gemaakt, is in Israel de discussie weer op gang gekomen hoe de toekomstige grens met Jordanië er moet uitzien. Dat is geen discussie, zoals men zou kunnen verwachten, tussen haviken en dui ven, maar tussen meer en minder gematigde haviken. Paradoxaal genoeg worden Israels eisen voor veiligheid groter naarmate de bedreiging af neemt. (Van onze correspondent) Medio maart hebt u beloofd uw beleids. bedoelingen op papier te zetten. Hoe staat het daarmee? En behalve aan wat wel genoemd wordt een „veiligheidsobsessie” Ijjdt Israels poli tieke elite nog aan een ander complex: de angst voor interne tegenstellingen en de gevolgen daarvan voor de nationale een heid. Liever dan de problemen zelf aan de orde te stellen kiest de socialistische regering de weg van de minste weerstand en glijdt ze tot tevredenheid van de reli gieuze partijen en de oppositie langzaam maar zeker af naar rechts. In uw brochure „De priester en de cri sis in de kerk” schrijft u dat de politiek van onder meer de Nederlandse bisschop pen er één is van sussen en sparen. Moet men daaruit concluderen dat u niet zult sussen en sparen? Hebt u bij het benoemen van een vicaris- generaal les getrokken uit de moeilijkhe den die uw vriend, mgr. dr. A. J. Simonis, sinds de overname van de bisschopszetel van Rotterdam ervaart, doordat hij de vi carissen van zijn voorganger heeft over genomen? Deze vicarissen de bisschop benoemde zelf nog een derde zouden hem in een houdgreep hebben. mr. A. officier noemd officier officier van in in een mr. van Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bij Modern restaurant met een klassieke stijl. Exclusieve gelegenheid voor uw lunch, diner of party. Goed verzorgde wildschotels en specialiteiten. Gehele jaar geopend. Tafelreservering Gewenst! temidden van romantisch natuurschoon in Wethouder van Gelukpark Zeeweg S3 O verve en tel. 023-263600 Uitgangspunt voor de hernieuwde dis cussie is een motie die het Israëlische par lement heeft aangenomen als antwoord op het plan van koning Hoessein. Daarin wordt het „historische recht van het joodse volk op het hele land Israel” onbetwist baar genoemd. Onder het hele land Israel valt ook de bezette westelijke Jordaan oever. Het was de eerste keer dat met steun van de machtige Arbeiderspartij deze formule, die gewoonljjk alleen door de rechtse Gahal-partjj wordt gehanteerd, in een motie door de Knesset, het Israëli sche parlement, werd aangenomen. Het benadrukken van joodse rechten op geheel Palestina ontkent mogelijke claims, van de Arabieren. Alleen bij wijze van „gunst” kunnen de Arabieern in geval van goed gedrag iets terugkrijgen. Dat moet dan gebeuren in wat officieel nog steeds heet „onderhandelingen zonder voorwaar den vooraf”. Gezien de ontwikkeling in Israel is deze formule volkomen achter haald. Op de motie van de Knesset voortbor- duirend heeft vice-premier Yigal Alton het naar hem genoemde Allon-plan uit de ijs kast gehaald. Dit uit 1968 stammende plan voorziet in een blijvende Israëlische aan wezigheid langs de rivier de Jordaan, ge waarborgd door een aantol permanente Is raëlische nederzettingen. Nieuw is Allons suggestie onmiddellijk te beginnen met het bouwen van een nieuwe stad bij Je richo. Verder wordt over de rivier de jordaan niet meer gesproken als de veiligheids- grens, zoals premier GoMa Meir dat vorig jaar deed in de Londense „Times”, toen zij zich voor het eerst aan het’tekenen van een kaart waagde. Alton en ook Golda Meirs rechterhand, minister zonder porte- feueille Galili, beschouwen de Jordaan als definitieve politieke grens. Voeg daar aan toe dat de Gazastrook volgens Galili’s ont boezemingen in de Knesset „nooit meer gescheiden mag worden van Israel”, en het is duidelijk dat de Israëlische regering haar eisen aanzienlijk heeft opgeschroefd. Minister van Defensie Mosje Dayan heeft aan het plan van Alton, dat Golda Meir als een „door alle leden van de regering aanvaard minimumplan” omschreef, nog een dimensie toegevoegd, die direct aan sluit bjj de eerder genoemde motie van de Knesset: het recht van iedere jood zich op de westeljjke Jordaanoever te mogen ves tigen. Geen formele annexatie dus, want een miljoen extra Arabieren uit de bezette gebieden zou het joodse karakter van de staat Israel in gevaar brengen. Met andere woorden: een de facto an nexatie waarbij Israël wel van de rechten profiteert, maar niet de verplichtingen die annexatie met zich mee zou brengen op zich neemt. Dan zouden immers alle Ara bieren kiesrecht moeten krijgen en een miljoen extra Arabieren stemmen zou een ernstige bedreiging vormen voor Israels politieke evenwicht. De regeringspolitiek komt voort uit een mengsel van nationale aspiraties en be zorgdheid voor Israels veiligheid. Het va cuüm dat door grotere veiligheid ontstaat wordt opgevuld door nationale aspiraties. Daarbij zijn de parlementsverkiezingen die in het najaar van 1973 warden gehouden ongetwijfeld nu al een impuls voor de ver schuiving naar rechts. Een effectieve link se oppositie bestaat niet en de Arbeiders partij die de linkse Mapam praktisch heeft op'geslokt, hoopt de rechtse oppositie de wind uit de zeilen te nemen door de eisen van de oppositie tot de hare te maken. Daar komt de vraag bij wie het roer van Golda Meir te zijner tijd zal «vernemen. De gedoodverfde kandidaat, minister van Financiën Sapir heeft bij herhaling te ken nen gegeven dat hij daar niet voor in aan merking wil komen, maar dat kan taktiek zijn. Achter hem staan Dayan en Alton te trappelen. Zij moeten tegen elkaar op bieden in toekomstplannen, en Hoesseins federatieplan heeft daarvoor als spring plank dienst gedaan. De basisgedachte van de Israëlische po- Het discussiestuk is voor verzending klaar. Het bevat een poging tot het aan geven van de uitgangspunten van een aan tal wezenlijke zaken van beleid en tegelij kertijd een serie vragen over diezelfde kwesties. Het betreft met name de verkon diging en de beleving van het christen zin”. Bent u bereid in het tot nu toe gevoerde pastorale beleid te gaan staan? Behaaglijk aan zijn pijp lurkend: „Ik moet eerst weten wat men precies met het tot nu toe gevoerde beleid bedoelt. Want ik dacht dat in onze nogal pluriform denken de en levende tijd echt niet van één beleid gesproken kan worden”. Op welke punten zal uw beleid verschil len met dat van de Nederlandse bisschop pen? „Ik hoop dat het in feite niet zal ver schillen. Ik geloof dat de hele kwestie van verschil in beleid niet zozeer een zaak is van dit of dat, maar meer waarschijnlijk een kwestie van mentaliteit. Mijn overtui ging is, dat er veel meer duidelijkheid zal moeten komen dan er tot nu toe is. Ik ge loof dat dat in het verleden bijna niet kon, omdat alles nog te zeer in beweging, in gisting was. De tijd van enige inventari satie is gekomen”. Zaandam Alkmaar Amstelveen 020-411565 Beverwijk Zijn voornaamste hobby’s: „Alles wat met mijn vak, met de historie te maken heeft. Verlekkerd ben ik op detectives in de trant van Agatha Christie en Tennessee Williams. Van lugubere verhalen kan ik echt gnuiven. Ook heb ik altijd heel erg graag problematische romans uit de we reldliteratuur gelezen. En ’s avonds als ik geen bezoek heb kijk ik naar de televisie, naar shows kijk ik nooit. Wel naar docu mentaires, reportages en griezel- en detec tivefilms. Op prijs stel ik bovendien een volksklucht. Dat vind ik ontspannend. Daar slaap ik goed op”. Tijdens de vergadering van de diocesa- ne-pastorale raad Roermond op 29 januari heeft ds. D. J. Monshouwer uit Brunssum, sprekens namens de reformatorische ker ken gezegd: „Het zou ons bijzonder spij ten als het gevoerde beleid zou worden teruggebogen in de richting van de vroe gere geslotenheid van de Rooms Katholie ke kerk, in de richting van een vertraging van de oecumenische ontwikkeling”. Is die vrees gegrond? „Op geen enkele wijze. Verleden week is hier een gesprek gevoerd met enkele leden van het Beraad der kerken zuid. Dat zijn de reformatorische en katholieke kerken van Zeeland, Brabant en Limburg. Besloten is gezamenlijk een verklaring uit te geven, waaronder ook mijn naam komt te staan en waarin wordt gesteld dat wat er de afgelopen maanden ook gebeurd is het werk aan oecumenisch overleg zonder meer wordt voortgezet”. Uw benoeming en wijding hebben vele pennen in beroering gebracht. Hoe hebt u zich gevoeld in de kolk van kritiek? Grinnikend: „Het heeft me niet onder de tafel gewerkt. Ik ben ervan overtuigd dat de kranten bepaald niet de gevoelens van het volk hebben weergegeven. Dat is ook gebleken uit de reacties, die ik heb gehad. Binnen 14 dagen na mijn benoeming heb ik vijfduizend reacties gehad, waarvan 400 tot 500 van priesters uit het bisdom Roer mond. Daar stonden nog geen honderd ne gatieve tegenover”. Het toestel stortte nieer tussen Martins- zell en Volkenschwand in Beieren. De piloot kwam om het leven. Het is de 71ste piloot van de Westduitse luchtmacht die bij een ongeluk met een Starfighter omkwam. De oorzaak van het jongste ongeluk is niet bekend. U neemt de vicarissen van mgr. Moors niet over, de door hem samengestelde dio- ces^ne-pastorale raad wel? „Ik moet met die mensen nog in gesprek trachten te komen. Ik heb geen reden om te wijzigen op dit moment. Wanneer de diocesane-pastorale raad zou zeggen: nou bisschop, ga je gang maar, wij gaan de onze, doen hoef ik hem niet eens op te heffen. Dan heffen ze zichzelf op”. „Ik zie de diocesane-pastorale raad als een groep van gekwalificeerde mensen, die op basis van hun kwaliteit de bisschop en zijn naaste medewerkers adviezen geven. En dan adviezen over de zaak, waarover zij kunnen praten. Het liefst zou ik daarom de diocesane-partorale raad in werkgroe pen opgedeeld zien. Met 99 mensen kim je geen overleg plegen. Ik vind dat de dio cesane-partorale raad op de wijze waarop hij nu functioneert veel te veel overkomt als een praat- en scheldcollege”. Mgr. dr. J. Gij sen zetelt nog altijd niet in het bisschoppelijk paleis in Roermond. Vanuit het rusthuis St. Elisabeth in Nunheóim trekt hij de touwtjes van mgr. P. Moors naar zich toe. Zijn kamer: drie wan den vol met boeken met een riant uitzicht op een door bossen omgorde landelijkheid. In elke asbak ligt een pijp: recht van steel en met besabbeld mondstuk. Een algemene klacht van deelnemers aan gesprekken, die u de afgelopen weken hebt gevoerd, is dat het moeilijk is met u tot een werkelijk gesprek te komen. „De bisschop komt moeilijk over”, zeggen ze. Zijn benadering is intellectualistisch. Hij gebruikt veel woorden, maar zegt weinig. Bent u zich dat bewust? „Ik heb uit de persoonlijke gesprekken, die ik gehad heb, niet die indruk gehad. Ik vond het persoonlijk erg prettige gesprek ken. Ik had ook wel de indruk dat we van elkaar wisten wat we bedoelden”. litieke leiders dat zijn in hoofdzaak Golda Meir, Mosje Dayan en Israel Galili is dat voor zover het Jordanië betreft, de huidige toestand optimaal is. Dat be tekent dat iedere concessie aan koning Hoessein Israles militaire positie zou ver zwakken. Deze ontwkkeling betekent niet dat iedere bereidheid voor een wat soepeler houding afwezig is. Binnen de Arbeiders partij bestaat embryonaal de bereidheid grotere concessies te doen als er voldoende pressie zou zijn in die richting. Die pressie wordt noch in het binnenland, noch in het buitenland, met name Amerika, uitgeoe fend. honger. Zo ver is het nog niet, maar dat kan er wel van komen. Dat hangt ook heel erg samen met wat men denkt over pola risatie. Ik geloof dat door de polarisatie de tegenstellingen in geloofsopvattingen en geloofsbeleving in Nederland eigenlijk zo groot zijn geworden dat links en rechts in de werkelijke zin van het woord geen boodschap meer aan elkaar hebben. Ze kunnen gewoon niet meer met elkaar pra ten. Ik geloof dat men dan niet meer moet zeggen van, het is maar een binnenkerke lijke polarisatie. Dan hebben we echt te maken met schei dende tegenstellingen. Dan haal je het niet met te zeggen dat is allemaal niet zo erg of we moeten maar weer eens aan tafel gaan zitten. Dan moet je je duidelijk dur ven uitspreken, je vóór of tégen iets ver klaren. Niet zozeer vóór of tégen mensen, maar wel vóór of tégen bepaalde opvattin gen en praktijken, die vaak met de beste bedoelingen verkondigd en uitgevoerd wor den. Maar ook met de beste bedoelingen kunnen we nog verkeerde dingen doen”. Lampen Lampen Lampen AMSTERDAM, WETERINGSCHANS 84a TEL. (020) 6 35 10 DEN HAAG, STATIONSWEG 102, k TEL.(070) 63 08 59 „Natuurlijk heeft die situatie in het Rot terdamse invloed gehad. Eigenlijk meer omdat ze mij bevestigd heeft in mijn me ning en overtuiging, die ik van tevoren al had over het functioneren van een bisschop dan dat ze nu die overtuiging heeft be paald. Ik geloof dat je ook weer omwille van die duidelijkheid een bisschop bis schop moet laten zijn. Ook naar buiten. En dat je niet moet gaan vierendelen. En dat gebeurt in Rotterdam”. HAARLEM, SPAARNE 65, TEL.(023) 31 93 73 GEOPEND: ELKE DAG 9.00 TOT 6.00 UUR, OOKZATERDAGS 02980 - 2 3104 Amsterdam-N 020 - 26 5913 Haarlem-N 023 - 37 56 58 02200-16390 Amsterdam-Z 020-733884 Den Helder 02230-12389 02510-28169 Hoorn 02290 - 4706 De contrasten tussen mensen uit ver schillende werelddelen wier wegen elkaar kruisen op internationale luchthavens, kunnen een boeiend tafereel opleveren zoals deze Athene gemaakte foto, waar Amerikaan verzonken is in zijn lec tuur en de Perzen achter ■zijn rug bidden op een kleedje. Na een korte pauze, resoluut: „Dat mag u rustig concluderen. Ik heb u gezegd dat daar waarschijnlijk ook het verschil ligt in inzicht op beleid, daar ik nogal erg voor duidelijkheid ben. Ik heb het met een grapje wel eens zo gezegd: wanneer men steeds maar kool en geit wil sparen dan verrot de kool en gaat de geit dood van Justitie. Mr. J. M. Schampers, substituut- officier van Justitie in Den Haag, is benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof in Arnhem. Tot rechter in de rechtbank in Roermond is benoemd A. Knijper, thans griffier. Tot van Justitie in Breda is be- J. J. Th. Corsten, thans Justitie in Arnhem; tot van Justitie in Zwolle mr. H. Buuren, thans officier van Justitie Maastricht. Tot kantonrechter te Zaandam is benoemd mr. M. L. Weijl, thans griffier van het kantongerecht te Utrecht. en bezoigd MÜNCHEN. (DPA) De Westduitse luchtmacht heeft gisteren zijn 152-ste Starfighter verloren. Naam Straat: Plaats

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17