Rust voor Cruyff en Blankenburg HANS CROON: VOLENDAM WILDE TRILOGIE VAN AJAX ZEKER NIET VERSTOREN KNVB-beker zou voor Jezek afscheidscadeau zijn Bi mooi Zweden gaf Weinig overtuigende zege van hockeydames Okker stelde erg teleur Proeft maar. KAREL1 „Volendam één van de vier, ijshockey les Skol spreekt uw taal. S3 Bi ^nosaooalnor ■m» nn'nrr' vijf clubs die het op den duur wel vol kan houden” o ^ïteroaU° nmqoo |or'" Aad Kila wil naar Feyenoord Jong Oranje alleen tegen Noorwegen 21 0 er is maar één -■•’’SIDDODbp. 0D 3' IW WOENSDAG 12 APRIL 1972 Karell nieuwe stijl senoritas èn sigaren Een openbaring ►sxv. 8 rjl •wc. qJ] fg De sterk toegenomen smaakverbetering van de Nederlandse rokerj mani festeert %ich zeer duidelijk in de stijgende vraag naar Karel 1 nieuwe stijl senoritas en sigaren /UWVVUWWWVVlAlUVVVVVVWIlUVIAJWVilWVVVWWVIIWiltRIlAiVlIWiJlllRIIRRIVVWillAfVWUWWWVVIJVWVVVWVVUlAJWVIAIIIIfWIlWW gevaarlijke Arnold verwerken. kon (Van onze sportredactie) I IWVWVVWWVIIWIWVW'MMANVVWVWIMMMMiW De stand: ADVERTENTIE Wijngaarde. door blessures niet aan de strijd zal kunnen deelnemen en dat hij hoogstwaarschijnlijk ook niet over Hestad zal kunnen beschikken. (Van onze sportredactie) Ts j echo-Slowakij e Rusland Zweden Finland Zwitserland West-Duitsland 3 3 3 3 4 4 3 3 2 1 1 0 0 0 o o o o 6 6 4 2 2 0 0 0 1 2 3 4 TelstarVolendam MVV—FC Twente Go Ahead EaglesFC Den Haag DWSSparta NECExcelsior PSVGroningen NAC—Vitesse De GraafschapEindhoven De VolewijckersFSC HeerenveenSC Cambuur SW—HVC HeraclesFortuna Vlaardingen VeendamPEC Zwolle eerste keer kansloos liet. Toen Neeskens na ruim een half uur een voorzet van Swart op weergaloos knappe wijze val lend met een kopstoot in een doelpunt afrondde, was AjaxVolendam afgelopen. Ook Croon besefte dat: „Zulke acties zijn dan weer het klasseverschil. Zo’n Nees kens die snel uit het midden in het gat duikt, dat zie je bij ons niet.” Opmerkelijk was verder het spel van de Oostenrijker Schilcher. Hij verving Blan kenburg onopvallend dus goed en koos uitstekend positie. Na afloop was er trouwens nog een noviteit. De Ajax-spe- lers hadden besloten om geen nare dingen meer over elkaar te zeggen. Er was de afgelopen weken te veel gepraat en juist daaraan dreigde het elftal na de neder laag tegen Go Ahead een beetje in de vernieling te raken. Na gisteravond kan ook weer met het nodige vertrouwen de wedstrijd zaterdag tegen Feyenoord tege moet worden gezien. Wat dat betreft deed zich geen enkele dissonant voor. Een goed resultaat bijvoorbeeld een gelijk spel kan tevens uitermate belangrijk wer ken voor de kapitale krachtmeting tegen Benfica in Lissabon. En dat lijkt een wedstrijd die nog meer op het psychologi sche dan op het voetbalvlak ligt. Want wie zou durven beweren dat Ajax na een eventuele goede afloop in Lissabon met een „thuiswedstrijd” in Rotterdam voor de boeg de Europa-cup nog uit handen geeft? Wim Suurbier in ieder geval niet. Hij stelt: „In Lissabon kan wel eens beslist worden of wij dit keer inderdaad op drie fronten zullen slagen of niet.” Nederland had de gehele wedstrijd een groot overwicht, maar aanvankelijk lever de dat niet meer op dan een serie straf- corners. De voortreffelijke Argentijnse doelvrouwe Adriana Rupar was de oor zaak, dat de Nederlandsen deze scorings kansen niet konden benuttten. Vijf minu ten na rust gaf Karien Hamers, vervang ster van Doret Wolt.ring die wegens een examen niet speelde, eindelijk het over wicht gestalte 1-0. Tien minuten later bracht José Poelman uit een strafbully de stand op 2-0. Zaterdag speelt het Neder lands dameselftal in Cheltenham tegen Engeland, dat in Oakland aan Nederland de wereldtitel moest afstaan. verlies dat Wimbledon- Newcombe (Australië) landgenoot Bob Carmi- passten elkaar 31- 3 31- 4 23- 5 12-18 7-43 6-37 In het herendubbelspel versloegen Ok ker en Riessen in de eerste ronde Roger Taylor (GB) en Cliff Drysdale (ZAF) met 6-2 2-6 6-4. QUEBEC. Tom Okker heeft de eer ste ronde herenenkelspel van het interna tionale tennistoernooi in Quebec een te leurstellende nederlaag geleden tegen de Amerikaan Jeff Borowiak. Okker, die vo rig jaar in de finale zegevierde, moest met 6-7 6-4 5-7 capituleren. Een andere ver rassing was het kampioen John leed tegen zijn chael: 4-6 4-6. GENVE 11/4 (ANP). Jong Oranje behoeft in groep drie van het toernooi om de Europese beker voor voetbalteams be staande uit spelers tot 23 jaar, alleen tegen Noorwegen uit te komen. De groe pen zijn op dezelfde wijze ingedeeld als voor de strijd om het wereldkampioen schap voor A-teams, maar België en Ijs land hebben niet ingeschreven. De poules zijn als volgt samengesteld: Groep één: Zweden, Oostenrijk en Tsje- choslowakije, Groep twee: Italië en Tur kije., Groep drie: Nederland en Noorwe gen, Groep vier: Roemenië, Oost Duitsland en Albanië, Groep vijf: Polen, Denemar ken en West Duitsland., Groep zes: Bulga rije en Portugal. Groep zeven: Joegosla vië en Griekenland., Groep acht: Rusland, Frankrijk en Finland. ILSpart 5 rj C-AJe» 6 fj|g ■Iwwm MJLC. VOETBAL. In Engeland zijn dinsdaga vond drie voetbalwedstrijden gespeeld in de hoogste klasse. De uitslagen zijn: Crys tal PalaceArsenal 2-2, Huddersfield Coventry City 0-1, SouthamptonLeices ter City 1-0 GEWICHTHEFFEN. De Rus Belenkov heeft in Tallin het wereldrecord tweehan dig drukken in het bantamgewicht scher per gesteld. Tijdens de eerste dag van de Russische gewichthefkampioenschappen bracht hij het op 128 kg. Hij was sedert 1970 al recordhouder met 127,5 kg. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Vaclav Jezek, onge twijfeld diep teleurgesteld over de beslis sing van de voetbalautoriteiten in Praag, is geen napruttelaar en consciëntieus als htf is is hij keihard overgegaan tot de orde van de dag: het duel in de halve finale om de Nederlandse voetbalbeker vanavond in het stadion Galgenwaard te Utrecht tegen Wageningen. Samen met zjjn selectiegroep is hjj in retraite gegaan, omdat een video-recording van de wed strijd die de bergbewoners tegen Blauw Wit speelden hem leerde dat de tegen stander zeker niet mag worden onder schat. Daarbij komt dat een aantal van zijn topspelers, o.a. Couperus en Van „Ik geloof niet”, aldus Jezek, „dat onze spelers Wageningen zullen onderschatten. Integendeel de laatste wedstrijden wer den naar mijn mening juist matig ge speeld door de gedachte aan de beker. Ik durf er nog niet aan te denken dat Den Haag de beker gaat winnen, maar als het lukt dan zou het een mooi afscheidsca deau zijn en de pijn van het vertrek, waardoor ik allerlei plannen die ik met FC Den Haag had niet kan uitvoeren, een beetje wegnemen. Tja, en eind juni ver trek ik dan. Die drie jaren in Nederland zijn, na een korte moeilijke aanvangsperi- ode, erg snel gegaan”. En Jezek bedenkt: „De Nederlanders vormen zonder dat ze dat zelf erg besef fen een vrij gesloten gemeenschap, waarin het aanvankelijk moeilijk is door te drin gen, maar wanneer die doorbraak er een maal is, dan is het gewoon erg fijn om in Nederland te zijn. Daarbij kwam ook dat geweldige seizoen van ’70-’71. Veertien weken lang had FC Den Haag (toen nog ADO, red.) de leiding in de competitie. De grote twee leken verdrongen te worden. Pas enige weken voor het einde van de rit moesten we afhaken. Naar dat peil had ik in de komende twee jaren FC Den Haag terug willen voeren”. Wat de toekomst hem zal brengen? „Ik weet het niet. Men heeft mij vanuit Praag gezegd dat ik me daarover geen zorgen hoef te maken. In ieder geval heb ik met geen enkele club in mijn land of daarbui ten enig contact gehad. Ook geloof ik niet in een aanstelling tot bondstrainer want een maand geleden werd Noack als zoda nig benoemd. Als ik het eerlijk mag zeggen: het buitenland blijft me trekken”. Het Nederlanders voetbal is volgens Jezek de laatste jaren hard vooruit gegaan, al meent hij dat daarin op het ogenblik een stilstand is gekomen en dat het veel moeite zal kosten om het bereikte niveau te handhaven of te verbeteren. „Al met al”, aldus Jezek, „leerde ik hier veel en stormde op Stuy af, die zijn inzet maar gedeeltelijk Mühren (in de tweede helft vervanger voor Arie Haan) kopte de bal echter uit het doel. Toen daarna ook Piet Keizer zich nog liet vervangen door Gerrie Kle- ton was de vaart er helemaal uit. Er ontstonden nog wel enkele kansen voor Ajax maar deze werden grotendeels teniet gedaan door de te individueel opererende Arnold Mühren en de te vaak buitenspel staande Dick van Dijk. PRAAG.Op de vijfde dag van het toer nooi om het wereldkampioenschap ijshoc key heeft Zweden dinsdag in Praag met 10-0 (3-0 5-0 2-0) gewonnen van West- Duitsland. De doelpunten werden gescoord door Hammarström (3), Sjöberg (2), Nilsson, Karlsson, Hedberg, Lundström en Palm- quist. Zweden, derde bij het vorige wereld- toernooi en vierde in Sapporo, heeft zich dinsdag in het Fucikpark gedurende slechts twee perioden ingespannen. Meer was niet nodig tegen de vermoeide Westduitsers, die al drie nederlagen achter de rug hadden. Bij aanvang van de laatste speeltijd was de stand reeds 8-0. Palmquist en Hammar ström, die een hattrick verrichtte, zorgden voor afronding naar boven: 10-0. West- Duitsland. dat net als Zwitserland tot nu toe in dit toernooi steeds is verslagen, faal de volledig. De verdedigers stapelden dek- kingsfout op dekkingsfout en slecht, terwijl de voorhoedespelers bij voortduring verkeerd begrepen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het is eigenlijk toch wel een ongezonde situatie dat Hans Croon na afloop van de halve finales om de KNVB-beker tussen Ajax en Volen dam tevreden met het 2-0 eindresultaat moest zijn. Natuurlijk had de Volendam- oefenmeester er weinig behoefte aan dat zijn elftal net zo weggespeeld zou worden als MVV afgelopen zondag. Dat was wel het laatste wat Volendam Croon: „Die wedstrijd tegen Ajax zien wij ook als de aanloop naar zondag tegen Telstar”.nu de competitie in een beslissend stadium is aangeland, kan gebruiken. Daarom wilde Croon, Volendam is tenslotte per definitie geen elftal dat „de beuk” erin gooit, de schade ook zo beperkt mogelijk houden. Het was een compromis dat door Ajax (waar Schilcher en Van Dijk in de basis opstelling waren verkozen boven Blan kenburg en Cruyff) in deze spannende fase van de trilogie dankbaar werd aan vaard. Volendam ging niet af, Ajax hoefde zich niet te forceren, de prestatielijn werd geen geweld aangedaan, maar met een halve finale van een KNVB-beker had het vooral de tweede helft toen de wedstrijd vaak in een slapeloze vertoning ontaardde allemaal erg weinig te ma ken. Ook gisteravond zwoegde Johan Neeskens met allerlei klasseacties on verminderd voort. Kovacs merkte te recht op: „Neeskens, Mühren en Huls hof} zeuren niet over vermoeidheid, die voetballen alleen maar”. Hier heft Neeskens (voorgrond) triomferend de arm nadat hij Van Straaten (met helm) met een schitterende kopstoot heeft gepasseerd. VOLENDAM. Uniek Volendam. Het is een inmiddels vergrijsd cliche dat echter nog steeds kan worden toe gepast op de formatie van Hans Croon, die afgelopen zondag nog eens met een spectaculaire 3-1 overwinning tegen FC Utrecht aantoonde dat het toch wel degelijk in de hoogste voetbalafdeling thuishoort. Niet dat het allemaal zo veel uitmaakt (hoewel het een beetje dwaas zou zijn om te veronderstellen dat Volendam niet in de ere-divlsie wil blijven), want mocht Volendam toch nog onverhoopt degraderen dan heeft het met zijn talentvolle achterban toch de garantie dat de sprong terug binnen de kortst mogelijke tijd een feit zal zijn. En dan ondanks de handicap dat de tendens van de afgelopen jaren zich aan het einde van dit seizoen voort zal zetten. Moest Volendam in het verle den spelers verkopen als Bond (naar Telstar), de gebroeders Mühren (naar Ajax) en Jan Ruiter (naar Anderlecht), nu is er weer belangstelling voor Dick de Boer en Jan Mühren. Het is een situatie waaraan met name een club als DWS volkomen kapot is gegaan. Echter niet Volendam. Hans Croon: „Als de situatie (waarbij het grootkapi taal dus Ajax en Feyenoord het aanwezige talent opkoopt) zich zo voortzet dan is Volendam één van de vier, vijf verenigingen die het op den duur kan volhouden. Niet dat ik dat een leuke situatie vind, want het is een ramp voor ons voetbal. Het is wel leuk dat Ajax met 8-0 van MVV wint maar je kunt geen competitie draaiende hou den zonder enige spanning. Voor vol gend jaar ligt het alweer vast. Eén en twee worden Ajax en Feyenoord of omgekeerd. Het voetbal is een rimboe waar het recht van de sterkste geldt. I En dat is diegenen die de meeste I centen heeft. Je kunt je topspelers niet I houden omdat je dan onverantwoorde i salarissen moet gaan uitkeren. Volen- dam heeft vorig jaar ruim een miljoen overgehouden aan zijn verkopen van Mühren en Ruiter. Daarvoor krijg je een Van Straaten terug, maar dat is I geen Ruiter. Wij kunnen die situatie I nog ondervangen door onze goede I jeugd. Wij hebben twintig jeugdtrai- I ners in dienst, die 700 jongetjes oplei- I den. Hoewel wij ook wat dat betreft weer in het nadeel zijn tegeover bij- voorbeeld een Feyenoord. Als dat maar j even met zijn vingers zou knippen dan zou het 3000 van die jongetjes kunnen I krijgen. In Rotterdam-Zuid wonen I tenslotte een half miljoen mensen. Clubs die echter geen goede jeugd I hebben gaan kapot. Zij worden ieder I jaar afgeroomd door voornamelijk de grote twee, die steeds sterker worden I en de andere clubs steeds zwakker maken.” Vandaar ook de vaak vinnige strijd in de onderste regionen om lijfsbehoud. DEN HAAG. Feyenoord heeft grote belangstelling voor de talentvolle midden velder van FC Den Haag Aad Kila. Hoe wel Feyenoord nog geen contact heeft gezocht met de vereniging van Kila, heeft deze het contract dat hem door FC Den Haag werd aangeboden in beraad gehou den en nog niet getekend. Hij wilde zelf de geruchten noch bevestigen noch ont kennen, maar verklaarde wel: „Een dief uit eigen zak te zijn,” wanneer hij niet in zou gaan op de goede aanbieding uit Rotterdam. hoop ik in de toekomst in praktijk te kunnen brengen wat ik in uw land op deed aan kennis.” Wanneer FC Den Haag erin slaagt om zich via Wageningen in de finale om de Nederlandse beker te spelen, dan staat de spelers een extra premie van 800 wachten. Croon: „Het is geen veldslag geworden waar de vonken vanaf vlogen. Ajax heeft zich vooral die tweede helft gespaard en dan is zo’n uitslag een normale zaak. Je kunt wel gaan forceren maar dat heeft hier toch weinig zin. Daarom ben ik wel tevreden met die 2-0”. Hij kwam daarmee tot een min of meer gelijkluidende con clusie met Ajax-trainer Stefan Kovacs: „In Roemenië heb ik met Steaua ook wel eens in de halve finales van de voetbalbe ker gezeten. Dan kon ik het me niet permitteren om niet met mijn sterkste opstelling uit te komen. Dan moest er ook gevochten worden. Volendam was echter geen slechte tegenstander voor ons. Het voetbalde ook sterker dan wat ik er eerder dit seizoen van heb gezien. Het is technisch een erg aardig elftal.” Dat was duidelijk. De speelsheid straal de vaak van de acties van Jan Mühren c.s. ook duidelijk af. De doelpunten vielen echter aan de andere kant. Eerst werkte Keizer zich na vijfentwintig minuten op voortreffelijke wijze langs het rechterver- dedigingsblok van Volendam, trok scherp voor, waar Dick van Dijk met een simpe le kopbeweging Van Straaten voor de 1 De tototips van Hans Croon luiden: 3 2 1 3 1 1 1 3 3 3 2 1 1 Croon: „In de komende weken wordt de compeititie ook voor ons beslist. Wij voetballen daarbij liever tegen Telstar uit zondag dan tegen Vitesse. Het is nu eenmaal een feit dat tegen elftallen die in degradatiegevaar verkeren moeilijk gevoetbald kan worden. Kun je het Vitesse waar wij ook nog naar toe moeten kwalijk nemen dat het zijn mindere klasse compenseert met een grotere inzet, wat meestal neerkomt op fysieke hardheid? Tegen Telstar kun je voetballen. En dat is voor Volendam een gunstige omstandigheid. Juist dat voetballen is één van de punten die Croon bij Volendam in een lastig parket hebben gebracht. De „straatvoetballertjes” laten het arti stieke element prevaleren boven het meedogenloze zwoegen. Als het woord je professioneel valt dan krijgen de meeste Volendammers nog steeds een vieze smaak in hun mond. Croon: „Toch is vooral de achterhoede wel wat steviger gaan spelen. Dat moest ook wel want anders kom je er niet in de eredivisie. Maar juist omdat je met voetballers werkt hier is het bijzonder fijn dat je in de gelegenheid bent om een elftal als Volendam te trainen. Er wordt zeker wel professioneel ge dacht”. Toch ontaardt een gesprek met Hans Croon nog immer steenvast in een blik op de toekomst van ons voetbal. Zoals boven al geschetst is dat een niet al te optimistische Croon filosofeert verder: „Wij moeten ons toch richtten naar een land als Engeland. Vooral de know-how overnemen die daar is ont staan na ruim honderd jaar betaald voetbal. Het is in feite te gek dat Den Bosch in de ere-divisie opereert onder het bewind van een half-time trainer. Ik vind Remmers een bijzonder aardi ge vent maar dit is een vorm van onvolwassenheid. Niet dat dit geval een uitzondering vormt want er zijn na tuurlijk wel meer laakbare zaken. In Duitsland kom je niet ééns de hoogste afdeling binnen als je niet over een licht-installatie beschikt. Hier kun je zeggen: hoeveel clubs hebben eigenlijk licht? In Engeland zitten bij een der- de-divisieclub als Aston Villa dertig duizend mensen op de tribune. Degra datie betekent daar dit in tegenstel ling tot hier meestal geen ramp. In Engeland staan vier elftallen op de nominatie om kampioen te worden. Dat is zelfs zo spannend dat het hier op de voet gevolgd wordt. Nogmaals het is leuk om topclubs als Ajax en Feyenoord te hebben maar je kunt je voetbal niet vermoorden door zulke idiote krachtsverschillen te laten groei en." Voor het overige was er weinig verschil. Evenals Ajax slaagde Volendam er aardig in om elkaar plichtmatig de bal toe te schuiven. Het verschil met Ajax bestond alleen hieruit dat het zich geen reële scoringskansen wist te scheppen. Ferreira bood zich te weinig aan om werkelijk dingen te kunnen doen. Slechts één keer ontsnapte hij aan Krol, AMSTELVEEN. Het Nederlandse bondsdameshockeyteam heeft dinsdaga vond in Amstelveen onder zeer slechte weersomstandigheden, onweer en hevige regenval, een weinig overtuigende over winning (2-0) behaald op Argentinië. Als excuus kon worden aangevoerd, dat het drassige veld van Randwijck zich niet leende voor geraffineerd spel. Pushes bij voorbeeld mislukten talloze malen, door dat de sticks vooral in het doelgebied in de modder bleven steken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21