N< Arrestatie op veerpont lo, VEEL KRITIEK IN KAMER OP NOTA BEJAARDENBELEID Geen onderzoek naar methode Moerman parochiekerk Wasdag 1 Mijlpaal bij Kamervragen Proefdraaien bij Marbon nog niet afgesloten Vleesfabriek uitgebrand Reactie van minister De Brauw op motie-De Rijk: Toch wetsvoorstel hoger collegegeld Felle jacht op drie ontsnapte Duitsers Fa. B. ENGELENBERG Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Aangekondigde maatregelen „volstrekt ontoereikend” in 1 misbruik van Turkse arts voor gastarbeiders in Almelo Vijf maanden en boete voor Ontsnapte man uit Pompe-kliniek aangehouden woningnood 2 GM chris corner mode voor mannen WOE WOENSDAG 12 APRIL 1972 Arrestatie General Motors Suggesties Spanning T ussenoplossing „Uitgeschakeld” Meer woningen 1 van Schade f 3 miljoen Geen rem RUPES SCHUURMACHINES Tricot-collectie Rodier Heeremans v. Leuven N.V. Vo EE STAPELSTEIGERS i (Van onze correspondent) ADVERTENTIES was HAARLEM (Van onze parlementsredactie) HAAG. van de AKAA/VVWVVVVUI/VVVVVVVVV'tfVWUVVVVVVVVIMWVVVVt* 99- FUVVWVVWVWWVVWVVWVVVUVVVWVVUVVVVVWVVWWVVVV* ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIES ADVERTENTIES De minister antwoordde daarop dat er „met de beste wil van de wereld geen reden bestaat om zo’n onderzoek in te stellen.” De minister moest wel bekennen geen touw vast te kunnen knopen aan de theorie van dr. Moerman. AMSTERDAM. Het proefdraaien in een bepaalde afdeling van de chemische fabriek Marbon in het westelijk havenge bied van Amsterdam blijkt nog niet te gijn afgesloten. DEN HAAG Minister De Brauw komt binnen enkele weken toch met een wets voorstel tot verhoging van de collegegelden van tweehonderd tot duizend gulden. Een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft dat gisteren meegedeeld in een reactie op de aanvaarding van een motie-De Rijk (PvdA) in de Eerste Kamer. Daarin wordt een afzonderlijke verhoging van het collegeld afgewezen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren op verschillende pun ten ongezouten kritiek geleverd op de nota bejaardenbeleid 1970. Mej. J. van Leeuwen van de ARP vond dat haar motie, waarin zij destijds aan drong op een integraal beleidsplan voor bejaarden, nauwelijks is uitge voerd. Zij zag dat als „een duidelijke tekortkoming’* van de ondertekenaars van de nota. NIEUWE GRACHT 78 TELEFOON 31 92 45 Als eerste spreker ging mej. Van Leeu wen in op het feit dat de huidige genera tie bejaarden zich uitgeschakeld voelt en in sociaal opzicht aan de kant geschoven. EINDHOVEN. De politie van Waalre heeft een Eindhovenaar aangehouden, die vorig jaar uit de Prof. Pompekliniek in Nijmegen was ontvlucht. De man staat als gevaarlijk te boek. De Eindhovenaar werd in een café in Waalre gesignaleerd. Ondanks een omsin geling door twaalf rechercheurs wist hij zich toch uit de voeten te maken. In een bos in de omgeving heeft een politieman hem tenslotte overmeesterd Een andere man, die probeerde de Eindhovenaar te ontzetten, is eveneens aangehouden. Overigens zijn er tal van vragen die in de afgelopen jaren nog niet werden beantwoord. Het aantal onbeantwoorde vragen bedraagt ruim 260. De oudste nog „open-vraag” dateert van 26 april 1966 .Nu bijna zes jaren geleden vroeg het C.P.N.-Kamerlid Bakker informatie over nieuwe belastingtarieven op bij zondere beloningen. Hij moet daarop nog steeds een antwoord krijgen. Over de financiële situatie waarin de bejaarden verkeren, zei mej. Van Leeu wen nog, dat zij in afwachting van de definitieve beslissing tot optrekking van de AOW naar het netto-minimuminkomen wil streven naar een „tussenoplossing”. Door de aanvaarding van de motie is de kans groot dat de regering de verhoging van het collegegeld niet meer voor het krijgt. Dat zou bijna 125 miljoen gulden aan inkomsten schelen wijs deel te nemen” Ter Woorst. ARNHEM. Na een wilde jacht van de grenspost Babberich via Arnhem, Ede en Veenendaal. heeft de Rijkspolitie giste ren op de veerpont op de Waal bij Ochten drie Westduitse misdadigers aangehouden. (Van onze redactie in Amsterdam) Grote Houtstraat 28-30 t< o LC in c giste Lord boui Zak< Cl 1967 leidf onde EEG eens de I V( ams. In h a: van huk toek wt ne in gr co he ne ov et ge C: 1 hei „h: rei pk he vo all na ve: kr va kr Dit voorjaar beter dan ooit, een goede reden om eens te komen of uw man te sturen. Daarnaast is er een geweldige collectie dassen. Het D’66-Kamerlid deed enkele sugges ties: „Laat het kienen in de zuidelijke provincies meer toe want het is een sociaal gezelschapsspel, stem de program ma’s van radio en televisie meer af op de bejaarde luisteraar want die luistert en kijkt verhoudingsgewijs het meest en zet dienstweigeraars in als bejaardenhelpers.” De heer C. Egas (P.v.d.A., mede namens P.P.R.) maakte duidelijk dat de zo belang rijke nota in feite voor de afgelopen verkiezingen had moeten worden behan deld. „Het nieuwe kabinet had dan de opvattingen van de Kamer in het beleid kunnen verwerken. Nu behandelen wij de nota op een te laat tijdstip.” DEN HAAG. Rekenmeesters in de Tweede Kamer hebben becijferd, dat dit parlementaire jaar een mijlpaal is bereikt. Bijna anderhalve maand eer der dan vorig jaar werd gisteren na melijk de duizendste schriftelijke vraag gesteld. Daaruit blijkt duidelijk een toeneming van het aantal vragen van Kamerleden aan ministers. Spannende momenten beleefde de Arn hemse politie. Een van de patrouilles, die was ingezet, ontdekte de gezochte auto op de parkeerplaats bij het motel Arnhem. Zo onopvallend mogelijk werd de wagen op de toegangsweg naar het motel in de gaten gehouden e n werd assistentie ge vraagd. Korte tijd later kwamen de ge zochte mannen naar hun autó. Met hun snelle wagen, een gestolen blauwe BMW Verhuur Montage Demontage Door velen van hen wordt vrije tijd als een zware last beschouwd. Dat ouderen niet voor vol worden aangezien in onze huidige samenleving, kan niet alleen de makers van de nota verweten worden, maar „ons allemaal”. Er is hier volgens het A.R.P.-Kamerlid sprake van een wellicht onbedoeld en onbewust geza menlijk falen. Er is in de nota te weinig aandacht voor de optimale ontplooiingskansen van 1,5 miljoen bejaarden. Zij sprak de hoop uit dat CRM-staatssecretaris mevrouw S. van Veenendaal-Van Meggelen, in feite niet verantwoordelijk voor de door haar voorganger mr. Van de Poel ondertekende nota, haar motie alsnog royaal zou gaan honoreren. In ieder geval ziet mej. Van Leeuwen bejaarden te lijden hebben van de onge lijkheid in onze samenleving. Als enig recht hebben zij nog slechts de AOW of een karig bedrijfspensioen dat een bedrag tussen 200 tot 800 gulden per jaar niet te boven mag gaan. Zij stelde met nadruk dat op dit moment met de grootste spoed iets zal moeten worden gedaan aan de metelige positie van bejaarden, die hun werkzame periode in tijden van oorlog, crisis en opbouw hebben gehad. Zij vroeg in welk tempo de regering de optrekking van de AOW zou gaan realiseren. Begin maart gaven B. en W. het bedrijf toestemming om gedurende veertien da gen de resin-afdeling te beproeven, maar deze periode bleek te kort. Verwacht wordt, dat het proefdraaien van de instal laties nog wel twee tot drie weken zal duren. De afdeling, die kunststofpoeder grondstof voor latex produceert, werd ernstig beschadigd bij de ramp op 10 augustus, die van vijf brandweerlieden en vier Marbon-werknemers het leven eiste. De latex-afdeling werd geheel verwoest. Inmiddels heeft het P.S.P.-raadslid Huib Riethof aan B. en W. vragen over de gang van zaken gesteld. Een gezin van man, vrouw en elf kin deren heeft gisteren in de Limburgse plaats Schinnen uit protest tegen zijn leefsituatie de gezinswas proberen te doen in de parochiekerk. Politie en pastoor werkte de familie de kerk uit. Door welhaast alle fracties oppositie en regeringspartijen werden de in de nota aangekondigde maatregelen volstrekt ontoereikend gevonden, maar hier en daar klonk toch ook waardering door voor individuele onderdelen. Echter, de basis van waaruit nieuwe perspectieven kunnen worden ontwikkeld voor het nieuwe ver schijnsel van de hedendaagse ouderdom, wordt in de regeringsnota niet gevonden. 2000, wisten zij toch nog te ontkomen in de richting Utrecht. Onmiddellijk werden alle posten van de rijks- en gemeentepoli tie van Ede en Wageningen gewaar schuwd. De Kamer zal stellig eerst hoorzittingen willen houden alvorens een uitgebreid voorlopig verslag uit te brengen. Volgens de heer Laban heeft de minister de ver hoging echter nodig om een nieuw stelsel van rentedragende leningen te kunnen financieren. Zo niet dan komt hij voor het blok te zitten. V.V.D. en C.H.U. hun sympathie voor de strekking van de motie lieten blijken. Volgens de stemverklaringen van prof. Zoutendijk (V.V.D.) en prof. Van Hulst (C.H.U.) willen beide fracties echter eerst het definitieve wetsontwerp afwachten, dat door de minister is aangekondigd. Bij die gelegenheid is de motie van de socialist Masman van die strekking echter verworpen. Ook als de minister ondanks het verzet van de Eerste Kamer toch snel met zijn wetsontwerp komt, moet er vol gens de heer Laban gezien de bezwaren van de academische raad en de universi teitsraden tegen het voorontwerp, dat mi nister De Brauw heeft gepubliceerd en gezien de verdeelde reacties op de voor stellen van de commissie-Andriessen voor een nieuw stelsel van studiefinanciering op een uitgebreide voorbereidende parle mentaire procedure worden gerekend op zeer korte termijn een aanvullende beleidsnota tegemoet. „Wij verwachten dat een hernieuwde uitspraak van de Kamer op dit punt achterwege zal kun nen blijven door een duidelijke en con crete toezegging”, aldus het A.R.P.-Twee- de-Kamerlid, dat tevens namens de ande re confessionelen sprak. Dr. Imkamp (D’66) filosofeerde uitvoerig over de positie van de bejaarden in onze maatschappij. „Het draait eigenlijk alle maal om het gegeven dat er te weinig geld beschikbaar is”, riep hij op een gegeven moment uit. De P.S.P.-er Van Wijk noemde dat voldoende reden om dan juist wel een onderzoek in te stellen, vooral omdat de resultaten van dr. Moerman goed schijnen te zijn. Zelfs al zou de Vlaardingse arts slechts twee kankerpatiënten genezen hebben dan zou een onderzoek op zijn plaats zijn. Nu volgens de P.S.P.’er bewe zen is dat er zeker tien kankerpatiënten na behandeling door dr. Moerman genezen zijn, „is een onderzoek eerlijk en fair.” AMSTERDAM Voor de „ergerlijke wijze” waarop hij als houder van het kamerbemiddelingsbureau Succes „mis bruik heeft gemaakt van de woningnood” moet een 52-jarige Amsterdammer vijf maanden de gevangenis in. Bovendien moet hij wegens belastingontduiking een boete van 15.000 gulden betalen. Zo luidt het arrest van het Amsterdamse gerechts hof. In de motie, die zoals gemeld, met 31 tegen 28 stemmen werd aanvaard, spreekt de Eerste Kamer zich uit tegen verhoging als niet tegelijkertijd een fundamentele herziening van het stelsel van studiefi nanciering wordt doorgevoerd, zoals in het regeerakkoord is vastgelegd. De motie, op 21 maart door minister De Brauw als „onredelijk” van de hand gewezen, kreeg gisteren behalve van de linkse oppositie onverwacht ook de steun van zes K.V.P.- ers en twee A.R.-leden. De aanvaarding in de Eerste Kamer wordt beschouwd als een forse nederlaag voor de minister, te meer omdat ook Een van hen, 31 jaar oud, was uit de gevangenis van Recklinghausen ontsnapt. Hij was veroordeeld voor diefstal met geweldpleging. Bij zijn vlucht werd h ij geholpen door zijn 25-jarige en 29-jarige kameraden. Dit tweetal werd door de Duitse politie gezocht wegens handel in verdovende middelen en een indrukwek kende reeks diefstallen. Bij hun aanhouding bleek het trio niet gewapend te zijn. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat de mannen door de rijkspolitie fel op de huid geze ten hun wapens hebben weggegooid. Het hof bevestigde daarmee het vonnis dat in eerste aanleg door de rechtbank was gewezen. Beide rechtsinstanties acht ten bewezen dat B. oplichting heeft ge pleegd door van kamer- of woningzoeken den hoge inschrijfgelden te vragen zonder dat daar, in de meeste gevallen, aanbie dingen van woonruimte tegenover ston den. Het inschrijfgeld dat voor de belastingen goeddeels werd verzwegen zagen de cliënten van het bemiddelings bureau niet terug. De vervolging kwam tot stand nadat het Tweede-Kamerlid, toen ook nog lid van de Amsterdamse gemeenteraad, drs. E. van Thijn, klachten tegen kamerbureaus ook tegen Succes was gaan verzame len. ALMELO. Op korte termijn zal zich in Almelo de Turkse huisarts Mustapha Atac vestigen. Hij komt speciaal voor de Turkse buitenlandse werknemers en hun gezinnen. Dokter Atac is pas afgestudeerd en spreekt vloeiend Engels en Duits. Hij zal voorlopig met een tijdelijke verblijfsvergunning werken, onder super visie van een plaatselijke huisarts. Zijn Turkse artsendiploma wordt in Nederland namelijk niet erkend, maar zodra hij de Nederlandse taal voldoende beheerst, kan hij na een speciaal examen ook in Neder land als arts worden erkend. De Almelose bedrijfsgeneeskundige dienst heeft zich ervoor beijverd een spe ciale arts voor de Turken naar Almelo te krijgen. De taalbarrière was de belang rijkste reden, maar het afwijkend klach tenpatroon en de taboesfeer, waarmee de Nederlandse huisartsen werden gecon fronteerd bij onderzoek van vrouwelijke Turkse patiënten, legden ook een belang rijk gewicht in de schaal. De werving van een arts in Turkije leverde geen proble men op, er was keus voldoende. In Neder land zijn nog geen Turkse artsen op deze basis werkzaam. De was en de wasmachine werden vervolgens in de tuin van de burge meester gedeponeerd. Het provin ciaal elektriciteitsbedrijf sloot maan dag bij het gezin de elektriciteit af, omdat deze in hun bouwvallige huis te veel gevaar opleverde. De eigenaar van het huis heeft totdusver ondanks aansporingen van de gemeente niets gedaan om het huis te verbeteren. In de ochtenduren trok het gezin in een huifkar met de wasmachine door het dorp naar de parochiekerk. De vrouw ontdekte op het priesterkoor een stopcontact en begon zoals op de foto te zien is, de was te doen. De gemeente heeft nu meegedeeld dat de woning van het gezin Verbeuken on bewoonbaar moet worden verklaard, als de huiseigenaar niet op korte ter mijn verbeteringen aanbrengt. Voor de was is nog geen oplossing ge vonden. Nieuwe brug. Op 28 april zal in Hasselt in Overijssel de nieuwe verkeersbrug over het Zwarte Water officieel door de commissaris van de koningin in Over ijssel, jhr dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. worden geopend. Over het behoud van eigen verantwoor delijkheid en het tegengaan van voortijdig disengagement wordt in de nota niets gezegd, aldus Egas, die eraan toevoegde dat het bejaardenprobleem een cultuur probleem is. Hij wilde graag om elke vorm van discriminatie tegen te gaan het begrip ■„bejaardenwoning” afschaffen en merkte op dat de P.v.d.A. 5000 goed ingerichte bejaarden woningen méér zou willen bou wen dan de 12.000 die per jaar door de regering worden voorgesteld. Mevrouw G. Brautigam (P.v.d.A., even als haar partijgenoot Egas mede namens de P.P.R. sprekend) betoogde dat vooral De heer Egas (P.v.d.A.) vond het vooral onbevredigend dat het thema „leefbare ouderdom” niet centraal staat in de nota. Als we niet oppassen gaan de bejaarden behoren tot gedegradeerden en gaan ze volledig „ontmenselijken”. Vraag onze conc. offerte '^^[1 WETERING’S STAPELSTEIGERBOUW JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 023-25 34 56; b.g.g. 32 67 92 DEN HAAG. Minister Stuyt Volksgezondheid en Milieuhygiëne is niet bereid een onderzoek te laten instellen naar de kankertherapie van de Vlaar dingse huisarts Moerman. De heren Ver sloot (Pv.d.A.) en Van Wijk (P.S.P.) dron gen gisteren in de Eerste Kamer op een dergelijk onderzoek aan. (Van onze correspondent) OUDENBOSCH. In de Brabantse plaats Oudenbosch is gisteren een fabriek uitgebrand. In anderhalf uur tijd brandde de moderne vleesfabriek Jongmans N.V. af. De schade wordt geraamd op ongeveer drie miljoen guldens. De brand is ontstaan doordat er tijdens laswerkzaamheden in een in aanbouw zijnde fabriekshal naast het bestaande bedrijf vonken oversloegen op een partij tempexplaten. Toen die eenmaal vlam hadden gevat, viel er weinig meer te redden. Binnen een minimum van t ijd stond het hele fa- brieksdak in lichterlaaie. De roetzwarte rookwolken verduisterden het industrie terrein toen de brandweerkorpsen van Oudenbosch en Hoeve naar de brand snel den. De nog pas enkele jaren geleden geo pende fabriek van Jongmans voorbeen gevestigd in Klundert ging nagenoeg geheel verloren. De socialist Laban noemde de motie-De Rijk een steun in de rug van de oppositie, die eerder in de Tweede Kamer al i.m een koppeling tussen collegegeld en een nieuw stelsel van studiefinanciering heeft ge- komende studiejaar door het parlement vraagd. Nadat de Arnhemse politie er niet in geslaagd de BMW klem te rijden, ging de vlucht over de snelweg in de richting Ede. Bij Veenendaal namen de vluchtelingen met grote snelheid de pro vinciale weg naar Ochten. Op dat moment wist de politie dat aanhouding mogelijk zou zijn bij de veerpont. Onmiddellijk werden daar politiepa trouilles naar toe gedirigeerd. Telefonisch kreeg de kapitein van de veerboot op dracht het schip op de rivier stil te leggen. Op dat moment waren de eerste politie wagens op de andere oever aangekomen en kregen zij de gelegenheid de weg af te sluiten. Nadat de kapitein was verzocht langzaam op te varen, kostte het tenslotte weinig moeite om de mannen, die zich niet verzetten, aan te houden. Op dat moment bleek dat zij geen wapens bij zich droegen. De Duitsers werden overgebracht naar de politiepost in Druten, waar ook het eerste verhoor plaatsvond. In de loop van de avond zijn de arrestanten aan de Duitse politie overgegeven. Bij de achtervolging en aanhouding hadden de politiemannen het niet gemak kelijk. Het vermoeden bestond dat de Duitsers een gijzelaar bij zich hadden en zwaar waren bewapend. De politie had de opdracht voorzichtig te zijn en niet te schieten. Zij dacht daarbij aan een pakket van maatregelen, waarin een tijdelijke groeps regeling voor zelfstandig wonende bejaar den, op basis van de huidige bijstandsnor men (wegnemen drempelvrees), de voor naamste plaats zou krijgen. In sommige gevallen zal de groepsrege ling moeten worden uitgebreid met een zakgeldregeling (bejaarden in oorden) of zelfs met een volledige verzorgingsrege- ling (voorkeur boven AWBZ). Zij drong erop aan dat de premiestijging voor de bejaardenverzekering binnen redelijke grenzen zal blijven. C.H.U.-lid Tilanus pleitte voor een bete re voorbereiding op de pensionering, waarin vooral de gezondheidsvoorlichting een plaats moet hebben. Het periodieke geneeskundig onderzoek voor ouderen moet beter georganiseerd worden. Mevrouw Gardeniers van de K.V.P. stipte aan, dat het sociaal-culturele aspect niet vergeten mag worden. Het gaat bij een juist bejaardenbeleid niet alleen om het veilig stellen van voeding, huisvesting, en gezondheidsverzorging. Juist bejaarden hebben grote behoefte aan niet-materiële zaken, die tot een groter „welbevinden” stimuleren. Mej. Kappeijne van de Coppello van de V.V.D. is voorstandster van een nieuwe vijfjarenplanning inzake het bejaardenbe leid. Zij zag reikhalzend uit naar de resultaten van de volkstelling, die een antwoord zouden kunnen geven op de woningbehoefte. Ook zij twijfelt aan de noodzaak de dienstencentra met vijftig uit te breiden: er moeten geen „tempels” voor bejaarden komen. Minister De Brauw heeft wel aangekon digd dat de studietoelagen zullen worden uitgebreid en losgekoppeld van de kinder bijslag en -aftrekregeling, maar dat wordt ook in de Tweede Kamer niet door ieder een beschouwd als een vernieuwing van het stelsel van studiefinanciering, waar over het regeerakkoord spreekt. De rege ringspartijen willen in ieder geval tege moetkomingen voor werkstudenten en studerende meisjes. .De verhoging mag een financiële noch psychologische rem zijn om aan he‘ wetenschappelijk onder- aldus de K V.P.-er

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2