Drie Franse N oordvietnamezen kampen met gangsters in logistieke problemen arrest OFFENSIEF LIJKT TOT STILSTAND TE KOMEN ’tKlokhuys Ex-SS’er tot levenslang tegen Wilson veroordeeld Verkouden prins liep weg bij parade Warschaupact stelt veiligheidsplan Brandt en Barzel: laatste poging Ook Chalfont keert zich I Koninklijk paar in Windsor Strengere censuur in Indonsië Pompidou wekt op tot „ja” bij referendum Poging luchtvaart maatschappij af te persen mislukt Moskou klaagt in Londen over ANTIEKE Levenslang voor vliegtuigkaper wangedrag Britse diplomaten „HANDVEST" ALS BASIS VOOR EUROPESE CONFERENTIE Twaalf Spaanse parachutisten omgekomen bij oefening gm 3 WOENSDAG 12 APRIL 1972 Mode - accessoires ze Voormalig Engels EEG-onderhandelaar haarscherpe afscheidingen bij schilderwerk n SAIGON (AFP, Reuter en UPI) Gisteren, op de dertiende dag van de Noordvietnamese aanvallen in het noorden van Zuid-Vietnam, was de vaart uit het offensief, naar wordt aangenomen door logistieke en bevoor- radingsmoeilijkheden. De eerste tekenen kwamen zondag toen Zuid Vietna mese eenheden ten zuidwesten van Dong Ha een T-54-tank van Russische makelij vonden die door de bemanning geheel intact was achtergelaten, maar zonder brandstof stond. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Op het hoogste niveau wordt vanavond geprobeerd om met een compromis, dat voor regering en oppositie in Bonn acceptabel is, het debat over de verdragen van Moskou en Warschau te beslechten. Bondskanselier Brandt ontvangt oppositieleider Barzel. De kanselier wordt gesecondeerd door minister van Buitenlandse Zaken Scheel, zijn rivaal door diens „schaduwminister” van Buitenlandse Zaken Schröder en door Stücklen, de plaatsvervanger van CSU-leider Strauss in Bonn. 1 wV' h e het :e ADVERTENTIE te 12 Ie MODE Grote Houtstraat 28-30 „Onze welvaart en ADVERTENTIE ;s- ftAAMVWVVUVIAIVVWVVVMVWVUVVIAfMAAMMVMIWIfVVIAMIMARMIIVVIIWMMWVIIMV^^ tesa 1 1 In een toespraak zei koningin Juliana onder meer, verheugd te zijn over Enge- lands toetreding tot de EEG. „Het is onze hoop dat Groot-Brittannië, met zijn de mocratische instelling en zijn langdurige parlementaire ervaringen een heilzame in vloed binnen de Gemeenschap zal uitoefe nen en dat deze Britse geest zal mogen bijdragen tot de verwerkelijking van het Nederlandse ideaal van een waarlijk en effectief Europees parlement.” A 2 Zo benutten Barzel en zijn mannen een aantal Russische verklaringen, die tot doel hadden hun kritiek te ontze nuwen en die in feite niet meer inhiel den dat hetgeen Brandt en Scheel al langer hadden betoogd, als nieuwe ar- De 63 passagiers kregen toestemming het vliegtuig te verlaten waarna FBI- agenten de man insloten, die dreigde het toestel op te blazen met een fles nitrogly cerine. De man werd overmeesterd en de fles bleek een andere inhoud te hebben. at id rs. us e- t k e i e B specialisten in ANTIEKE KLOKKEN Inkoop, taxatie, ruil. Nassaustraat 11 b.d. Hema, 023 - 320833 h a le n d tl i, e e PORTLAND, Oregon. (UPI) Het FBI heeft gisteren in Portland in Oregon een man van middelbare leeftijd gearresteerd die 500.000 dollar eiste en een Boeing 707 van Continental Airlines wilde kapen. te T- ir ;t n e n e it e h it ce m in er de sr- en n id le iis ik e- n- er e- n- de te et s- i” ijf ;n sn dt s- In haar antwoord zei de Britse vorstin dat er geen verdragen nodig zijn om Nederland en Engeland nog nader tot elkaar te brengen. veiligheidsconferentie. De Westerse landen hebben in principe met een dergelijke conferentie ingestemd. Ze is afhankelijk gesteld van de vraag of en wanneer de overeenkomst van de Grote Vier over Berlijn door Moskou zal zijn geratificeerd. Als alles glad verloopt bestaat de moge lijkheid dat de voorbereidingen voor de conferentie deze herfst nog ter hand wor den genomen. Vogelzang heeft sinds één jaar een afdeling modieuze tassen van Laim- böck en Gold Pfeil. Ook handschoe nen en ceintuurs van Laimböck. Enorm, echt iets voor U, kom maar eens kijken. Bosshammer was als lid van de staf van Adolf Eichmann in 1944 persoonlijk verantwoordelijk voor de deportatie onder buitengewoon wrede omstandigheden van meer dan 3000 joden uit Italië naar uitroeiingskamp Auschwitz. De verdediging is in beroep gegaan. „Frankrijk kan zijn rol in de wereld slechts behouden en uitbreiden als het zich met de andere Europese landen, En geland inbegrepen, verenigt.” Tass, dat dit meldt, zegt dat het protest maandag op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken is overhandigd aan de Britse ambassadeur in Moskou, Sir John Killick. De Noordvietnamezen consolideren hun posities in afwachting van munitie en brandstof, maar de Amerikaanse lucht macht doet zware aanvallen zowel op hen als op de aanvoerwegen. Vandaag brachten koningin en de prins een bezoek aan de Nederlandse erebe graafplaats in Mill Hill. Daarna volgde een ontvangst door de burgemeester van Londen en een lunch, aangeboden door premier Heath. Vervolgens gingen de ko ningin en de prins naar Westminster Ab bey om een krans te leggen bij het graf van de Onbekende Soldaat. de deelstaat BadenWürttemberg en pretenderen beiden in de bres te staan voor de Duitse belangen. Brandt is van plan de afvaardiging van de oppositie een aantal vertrouwe lijke gegevens over de opvattingen van westelijke bondgenoten te verstrekken. De kern daarvan kan niet veel anders zijn dan de vrees dat verwerping van de verdragen door het Westduitse par lement een terugslag zal hebben op de Franse HANGKLOKKEN Vouwslingers v.a. 250 Harpslingers v.a. 350 in volledig originele staat met garantie. Hij werd op vier punten tot levenslang veroordeeld, op één tot 15 jaar en op twee tot vijf jaar. De rechtbank verwierp het pleidooi van de verdediging, dat Cini ten tijde van de kaperij krankzinnig was. Het vliegtuig, een DC 8 van Air Canada met 118 passagiers aan boord, werd op 12 november gekaapt tijdens een vlucht van Vancouver naar Toronto. LONDEN. (AFP en DBA) De crisis in de Britse Labour-leiding heeft zich gisteren voortgezet met het ontslag van Lord Chalfont als woordvoerder van La bour in het Hogerhuis voor Buitenlandse Zaken en defensie. Chalfont was in de regering-Wilson in 1967 als minister voor Europese Zaken leider van de Britse delegatie bij de onderhandelingen over toetreding tot de EEG. Hij heeft bekendgemaakt het niet eens te zijn met de anti-EEG-politiek van de Labour-leiding. Verwacht Ayordt dat ook Shirley Willi ams, oud-minister van Arbeid, haar post in het schaduwkabinet zal opgeven. Allen blijven wel lid van Labour en van het parlement. Zij verliezen hun huidige gezagsposities, maar kunnen in de toekomst wel weer worden aangezocht. CALGARY, (AP). De 28-jarige Paul Joseph Cini is zaterdag veroordeeld we gens een vliegtuigkaperij op 12 november. Hij is de eerste kaper geweest, die van een parachute gebruik gemaakt heeft. PARISJ. (AFP, DPA en Reuter) President Pompidou heeft gisteren de Fransen opgeroepen tot een massaal „ja” bij het referendum 23 april over uitbrei ding van de Europese Gemeenschap. Het gesprek is echter niet alleen uit onmacht om de ander te overtuigen al bij voorbaat mislukt. Kort voor de verkiezingen van BadenWürttemberg op 23 april, die van invloed kunnen zijn op de verhoudingen in Bonn en bovendien als een politieke barometer kunnen fungeren, kan van de oppositie geen koersverandering worden ver wacht. Dit ondanks het steeds groter worden van de druk op CDU en CSU en ondanks de wetenschap dat zelfs in het conservatieve BadenWürttem berg 64 percent van de kiezers vindt dat de verdragen moeten worden gera tificeerd. WINDSOR. Tot grote teleurstelling van de tientallen Engelse en Nederlandse protocol-functionarissen, die wekenlang zijn beziggeweest met de voorbereiding van het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Engeland, was het bar slecht weer bij hun aankomst in Windsor. MOSKOU. (Reuter en UPI) De Sov- jet-Unie heeft bij Engeland geprotesteerd tegen het „provocerende optreden van Britse diplomaten en speciale diensten tegen Russen die in het buitenland wer ken”. Een dag voor de opening van de cam pagne voor het referendum legde de Franse president in een televisietoespraak de nadruk op de grote economische en sociale betekenis van uitbreiding van de EEG. Een communiqué van het ministerie van Defensie luidde dat plotseling een sterke wind opstak toen de mannen neer kwamen, maar men gaf geen nadere bij zonderheden. De gewonden werden per helikopter overgebracht naar militaire en burgerziekenhuizen in het nabijgelegen Las Palmas. spreekt vanzelf dat de patriotten van Vietnam elkaar steunen en gemeenschap pelijk de agressor bestrijden teneinde het heilige doel te bereiken dat bestaat uit de bevrijding van het zuiden, de verdediging van het noorden en tot hereniging van hun vaderland te komen”, aldus de ver klaring in het „Volksdagblad”. Het waarnemend hoofd van de Noord vietnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs, Ngoejen Minh Vy, heeft gisteren op een persconferentie geëist dat het vre desoverleg morgen wordt hervat. Hij gaf te verstaan dat dit zou kunnen gebeuren ook al hebben de Verenigde Staten hun luchtaanvallen op Noord-Vietnam hervat. Het was de vijfde keer dat de Noord vietnamezen op hervatting van de bespre kingen aandrongen sinds die op 23 maart op last van president Nixon worden opge schort. BERLIJN. (AFP) Een Westberlijnse rechtbank heeft gisteren de 65-jarige voormalige SS-officier Friedrich Boss hammer tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. MADRID. (Reuter) Tenminste Spaanse parachutisten verloren het leven en 61 zijn gewond geraakt, van wie velen ernstig, toen ze door een grillige wind in een rotsachtige kloof terechtkwamen op het Canarische eiland Fuerteventura. Dit Is officieel in Madrid bekendgemaakt. Vol gen een woordvoerder van het ministerie van Voorlichting ztfn tot nu toe twaalf lij ken geïndentificeerd maar kan het doden tal nog stjjgen. Het ongeluk gebeurde in het kader van een oefening waaraan 130 parachutisten deelnamen. Wie in de politiek niet in wonderen gelooft, weet dat het een bij voorbaat mislukte poging is, die bovendien in een ijzige sfeer wordt indernomen, want beide hoofdrolspelers kunnen el kaar niet luchten of zien. Toen Brandt enige tijd geleden zijn bereidheid uit sprak om nog eens met Barzel te praten, moest het spel wel tot het einde worden gespeeld, want zij zijn de twee matadoren in de verkiezingsstrijd van Een woordvoerder van de Britse ambas sade wilde niet ingaan op de vraag wat er precies in het protest stond. Gezaghebbende Britse zegslieden hebben gistermiddag de beschuldigingen verwor pen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wilde slechts meedelen, dat het zijn ge dragsregel is geen commentaar te geven op beschuldigingen van deze aard. DJAKARTA (AP). De Indonesische regering heeft woensdag voorschriften voor de uitoefening van toezicht op bui tenlandse correspondenten en ter beper king van de verspreiding van buitenlands nieuws en buitenlandse foto’s aan Indone sische persmedia gepubliceerd. De nieuwe voorschriften worden op 11 juni van kracht. WCJVGGl V CU v/Uö IC V CllOlXX WGLl zijn nauw verbonden met de Europese Economische Gemeenschap”, maar van nog meer betekenis voor Frankrijk is de bouw van Europa op politiek gebied. ontspanningpolitiek in het algemeen. De oppositie blijft dat hardnekkig be strijden en is zelfs uit de verdediging gekomen met een voorstel dat Barzel nu namens CDU en CSU aan Brandt kan doen. Het voorstel is dat de regering nieu we onderhandelingen gaat voeren met de Sovjet-Unie om betere overeenkom sten voor de mensen in het gedeelde Duitsland te bereiken. Zo’n ontwikke ling behoeft niet onmogelijk te zijn, aldus de oppositie, omdat de laatste tijd zou zijn gebleken dat men in Moskou wel tot bepaalde veranderin gen bereid is. Tevoren, toen koningin Elizabeth en prins Philip het Windsorpark binnenreden om daar hun Nederlandse gasten te ver welkomen, barstte een enorme regenbui los. Van die bui hadden het Britse ko ninklijk paar en de Britse ministers Heath, Maudling en Douglas Home geen last. Zij stonden in een soort middeleeuwse toernooitent, wachtend op de komst van de gasten uit Nederland. Last van het bar slechte weer hadden wel de tientallen hoogwaardigheidsbekleders, honderden schoolkinderen en de kleurrijke erewacht. De paarden van de bereden koninklijke artillerie dreigden tijdens de regenbui in paniek te raken, maar hun geoefende ruiters slaagden erin een chaos te voorko men. Maar toen, met een achterstand van ruim tien minuten op het strenge proto colschema, koningin en prins arriveerden, was het droog geworden. Na de begroetingsceremonie reden de beide koninginnen in de Ierse statiekoets naar het kansteel Windsor. Prins Bern- hard en prins Philip maakten de rit per auto. Prins Bernhard had hinder van een zware verkoudheid en was danook maar zeer kort aanwezig bij de militaire parade, die op de binnenplaats van het kasteel werd gehouden. De prins was echter wel aanwezig bij het officiële diner dat ’s avonds in het kasteel werd gegeven en waaraan ook prinses Anne, prins Charles, de koningin- moeder en prinses Margaret aanzaten. gumenten voor hun „zo niet”. De bondskanselier zal het voorstel afwij zen en op zijn beurt een principiële regeringsverklaring over de Duitse eenheid etc. voorstellen, wat de opposi tieleider weer onvoldoende vindt. Het begin van het staatsbezoek, van koningin Juliana en prins Bernhard aan Engeland. De stoet arriveert bij Windsor Castte. PARIJS, (AP). De drie gangsters, die maandag uit het Parijse Paleis van Justi tie wisten te ontsnappen, zijn vanmorgen vroeg aangehouden. De politie was oorspronkelijk elk spoor van de 30-jarige Christian Jubin, de even oude Georges Ségard en diens 27-jarige vrouw Evelyne kwijtgeraakt. Zij verdwe nen dinsdagmorgen vroeg nadat zij drie meegenomen gijzelaars vrijgelaten had den. De vluchtelingen werden kort na mid dernacht aangehouden nadat zij gepoogd hadden in een Parijse arbeiderswijk een auto te stelen. Zij hadden juist een jonge automobiliste gedwongen hen in de wagen toe te laten toen een politiepatrouille aankwam. Het gewapende drietal bedreigde de po litiemannen en probeerde zelfs een hun ner als gijzelaar mee te nemen, maar een tweede politieauto die de straat afsloot, maakte elke vlucht onmogelijk. De politie omsingelde de gestolen auto, waarna het drietal zich zonder enig verzet overgaf. De Washington Post meldt dat in de Verenigde Staten opnieuw een eskader van 20 achtmotorige B-52-bommenwer- pers in gereedheid wordt gebracht voor operaties in Vietnam. Dit zou betekenen dat de vloot B-52’s op zo’n 140 toestellen gaat komen. Het Chinese ministerie van Buitenland se Zaken gaf gisteren een verklaring uit waarin voor het eerst openlijk wordt gezegd dat de Noordvietnamese troepen in het zuiden kunnen vechten. „De Vietnamese natie vormt een geheel. Het is Sus volkomen wettig en het Het Amerikaanse opperbevel heeft gis teren een infanteriebataljon van de 196ste brigade naar het noordelijke front gezon den ter versterking van de Amerikaanse artilleriebases daar. De Amerikanen versterken bovendien in allerhaast hun lucht- en zeemacht in het noorden van Zuid-Vietnam. Volgens nfet officieel bevestigde berichten zijn twee vliegdekschepen, de Midway en de Saratoga en negen jagers waarbij ge- leide-projec tietenschepen op weg naar de Vietnamese wateren om zich bij de uit vier vliegdekschepen, kruisers en jagers bestaande zevende vloot te voegen. Inmiddels scheen gisteren het gebied rond Saigon het belangrijkste front te gaan worden. De Zuidvietnamese legerlei ding heeft omvangrijke versterkingen rond An Loc samen getrokken dat wordt belegerd door twee divisies van de Viet- cong. Hiertoe is zelfs uit de eveneens bedreig de delta van de Mekong een divisie terug getrokken. De Zuidvietnamese troepen hebben de beschikking over een groot aantal tanks. Zij moeten verkeersweg 13 vrijmaken. In Zuidvietnamese kringen vreest men dat de tegenstander zich zal verspreiden en zal trachten in Saigon te infiltreren. De vergunningen kunnen te allen tijde worden ingetrokken, „indien de publica ties of handelingen van de houder rege ring, gemeenschap, staat en volk van Indonesië benadelen of in gevaar bren gen,” zo blijkt uit de voorschriften. De internationale persbureaus zullen hun nieuws en foto’s via de lokale pers bureaus moeten verspreiden. Op het ogen blik leveren enkele internationale persbu reaus nieuws, features en foto’s recht streeks aan Indonesische dagbladen, ter wijl andere nieuws verspreiden via Anta- ra. LONDEN. (UPI) Het Warschaupact heeft een uit zeven punten bestaand „handvest voor Europese vrede” voorbe reid, dat als basis dient voor een Russisch plan voor een toekomstig Europees veilig heidssysteem. Het handvest is vooral voordelig voor het Kremlin omdat het alle territoriale winst van de Sovjet-Unie na de Tweede Wereldoorlog bevestigt. Te vens wordt de scheiding in Europa be krachtigd, inclusief de permanente deling van Duitsland. Dit is in gezaghebbende kringen in Oost-Europa vernomen. Het handvest dat door Moskou is uitge werkt samen met de Warschaupact-part- ners omvat de principes die het Kremlin in het kader van een Europese regeling graag zou zien vastgelegd op een door de communisten gewenste Europese veilig heidsconferentie. Het Russische plan komt neer op een „algehele Europese veiligheids- overeenkomst” tussen alle Oost- en West- europese landen en de neutrale landen, gesteund door de Verenigde Staten en Canada. De principes van het handvest zijn: De onschendbaarheid van de grenzen (daarmee alle Russische na-oorlogse territoriale winst in Europa bekrachti gend evenals de scheidingen in Euro pa, inclusief de permanente deling van Duitsland. Het niet gebruiken van geweld bij het oplossen van territoriale of andere geschillen. Aanvaarding van het principe van vreedzame coëxistentie. De verplichting tot goede betrekkin gen tussen buurstaten. Wederzijdse gunstige banden op het gebied van de economie, technologie, wetenschap en culturele betrekkin gen. Streven naar ontwapening. Steun voor de Verenigde Naties. Deze principes zullen ook de hoofdpun ten vormen die het Warschaupact zal opstellen voor de agenda van de Europese Pompidou zei dat het parlement het verdrag over toetreding van de vier kan didaten had kunnen ratificeren, maar dan zou het een verdrag als elk ander zijn geweest. Met de goedkeuring van het volk zo het verdrag een andere dimensie en een andere betekenis hebben en de verte genwoordigers van Frankrijk zouden daardoor meer gezag hebben, tov ons levensniveau

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3