Successen voor Dans Theater Restauratie^concerten in New York Waalse kerk Schuur A’dams Philh. Orkest naar Sovjet-Unie wijzer in de „Stoelgang” ■f Nederlands FILMS IN HAARLEM Salade Kwartet Blokfluit Foei toch CINEMATEEK MOGELIJK Rebecca Congres in RAI over circuskunst David Roëllprijs voor Lies Cosijn Blaaskwintet De Waag Toonkunst Centrum Jazzclub leerlingen orgelconcert ■f fh 11 DONDERDAG 13 APRIL 1972 ZES PROGRAMMA’S RONDOM BACH Voor gehele oeuvre gevormd door dr. A. F. E. van Schendel, Bevordering filmcultuur Woeste hoogten Overige films Villa voor vrije liefde Er- (Van onze redactie in Amsterdam) (Van onze redactie in Amsterdam) Welk programma het Amsterdams Phil- Als een subsidie van 40.000 gulden voor het Knie UIT (Onder redactie van Charles Boost) DEN HAAG. De David Roëllprijs Een scène uit „Stoelgang" met Ag Koorenblik als ver pleegster. halen. Dit leidt tot een onstuimig inter mezzo hoopt nog dit jaar een cinemateek op te kunnen richten. Volgens de werkgroep zou een cinema teek minimaal 30 films per maand kun nen vertonen, „om de grote lacunes in de Jazz 47. (i in De toneelvereniging „T.I.O.S.” uit IJmuiden geeft vrijdag 14 april in het Hervormd Jeugdge- bouw aan de Rembrandtlaan een opvoering van „Foei toch, Frances!!” een blijspel in drie bedrijven door Ivonne Bam berg. De regie is van mevrouw Roely Prins. Öe Toneelschuur zal het vol gend seizoen naar alle waar schijnlijkheid worden opgeno men in het Mickery-circuit. Dat wil zeggen dat sommige voorstellingen door buitenland se groepen, die in het Mickery- theater in Amsterdam worden gegeven, op gezette tijden in de Toneelschuur te zien zullen zijn. Een voorproefje kan men op 13 mei zien, wanneer een eigen groep van Mickery „Cri me of Sex and Violence” onder leiding van Mel Clay komt spe len. NEW YORK. Het succes van het Nederlands Dans Theater in New York is zo groot en de toeloop naar de voorstellin gen zo druk, dat zaterdag een extra mati nee moest worden ingelast. De directie van de Brooklyn Academy of Music heeft het gezelschap uitgenodigd voor een nieu we serie voorstellingen in april ’73 of ’74. AMSTERDAM. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest gaat in de tweede helft van september op tournee door de Sovjet-Unie. Onder leiding van Anton Kersjes zal het orkest uitvoeringen geven in Moskou, Leningrad, Riga en Wilna (aan de Baltische zee) Kiev en Odessa in het zuiden. Het is voor het eerst dat een Nederlands orkest in de Sovjet-Unie zal optreden. IN DE TWEEDE helft van de maand april zullen de traditio nele restauratieconcerten in de Waalse kerk op het Begijnhof in Haarlem worden hervat met een Bach-cyclus. Bekende so listen en ensembles geven me dewerking aan deze cyclus. Om er een paar te noemen: Jaap Spigt, Aafje Heynis en Bernard Bartelink, Albert de Klerk, Jaap Schröder en Anneke Uit- tenbosch, het ensemble Musica da Camera, het Haagse Kamer- muziekensemble. noom zorgt voor een „hartslag- ritme” voor de hele groep. Het stuk is te zien op vrijdag 14, zaterdag 15 en 22 april in de Toneelschuur, Smedestraat 23, Haarlem. Het plaatsbespre- ken kan voor voorstellingen in de Schuur tegenwoordig ook via de informatiebalie van de Haarlemse stadsschouwburg ge schieden. zij wil raadplegen alvorens verder te gaan g op het pad van de ongeremde erotiek. De door Jean-Louis Trintignant gespeel de dokter De Marchi is een verstrooid VRIJDAG 14 APRIL wordt in het noordelijk koetshuis van het landgoed „Beeckestijn” in Velsen het vijfde en laatste ka- merconcert gegeven in de serie, I welke door de kunstkring „Voor Allen” werd samengesteld. Dit I concert zal worden verzorgd I door het Noordhollands Blaas- i kwintet, bestaande uit Sjef Brö- cheler, fluit; Henri Gouder de Beauregard, hobo; Aart Smit, I klarinet; Jo Kohl, hoorn en Stef I Klein, fagot. Het programma be vat werken van Hindemith, I Reicha, Mozart en Rossini. sprekers zullen optreden o.a. de aan zijn nieuwe patiënte, wat Mimi ertoe brengt de man te verleiden. En dat blijkt na enige moeilijkheden en verwikkelingen de beste remedie om wat rust en orde te brengen in het leven van het ongedurige vrouwtje. Pasquale Festa-CampaniLe die meer ero tische komedies op zijn naam heeft staan (bijvoorbeeld „De kuisheidsgordel” met Tony Curtis en Monica Vitti) heeft van het aan Nicolo Ferrari ontleende gegeven een dolle parodie gemaakt die vooral voör Italië met zijn nog weinig geëmancipeerde vrouwen bestemd schijnt te zijn, maar ook hier als een klucht met enige eroti sche accenten in Roxy genoten kan wor den. Verbijsterd en woedend over het onbe- kende dubbelleven van 1 echtgenoot, waaraan zij geen daan en neemt zij zich voor haar achter- bleek nagenoeg het gehele orgel in ongeschonden staat aanwezig te zijn. Slechts drie van de oor spronkelijke zestien registers waren verdwenen. Het ontbre kende pijpwerk werd op zo meesterlijke wijze nieuw bijge maakt, dat het orgel thans om zijn oorspronkelijke klank inter nationaal zeer hoog aangesla gen wordt. Met het eenklaviers- orgel van de dorpskerk van Neenlangbroek behoort het tot de no>g twee resterende or gels van Friederichs, waardoor het instrument bijzondere his torische waarde heeft verkre gen. In de komende weken wor den verschillende concerten ge geven. Een trio, dat bestaat uit Ottolien Otto fluit, Peter Dobe- IN FOLKKRINGEN krijgt één naam steeds meer de aan dacht. Die naam is Ben Brou wers. Zaterdagavond 15 april speelt hij in De Waag, Haar lem. Ben begon als zovelen met het tokkelen van allerlei be- rende volksliedjes. Vandaaruit ontwikkelde hij zich tot een knap gitarist met een gevarieerd repertoire, folk, country and western, ragtime en eigen werk. Hij speelt naast de gitaar ook banjo en autoharp. Vrijdagavond 14 april speelt Koen Blereau. Hij brengt Ame rikaanse folk en Vlaamse volksliedjes Het orgel in de Waalse kerk. ritz cello en Jaap Spigt clave- cimbel, speelt zondagmiddag 16 en 23 april om 14.30 uur fluit en cellosonates van Bach. Op woensdag 19 april geeft het en semble Musica da Camera het vierde Brandenburgs concert van Bach op oude instrumenten. De volgende avonden zijn op 21. 22 en 27 april. Meer gegevens daarover volgende week in deze rubriek. Het belooft een zeer bijzondere serie te worden. Traditiegetrouw zijn de con certen tot stand gekomen met medewerking van de VPRO. De toegangsprijs is 5; scholieren, studenten en bejaarden 3. Te lefonisch plaatsbespreken is mo gelijk op 023-313691. „OOOVERHEERLIJKE Szmu- lewiczsalade” heet het program ma, dat Gabriël Szmulewicz (geboren uit Poolse ouders) za terdagavond in Haarloheim, Smedestraat 23, brengt. Hij won vorig jaar het cabaretfestival Camaretten in Delft. Het. groep je waarin Szmulewicz de toon aangeeft, is net terug van een tourneet je door België. Hij is al eerder in Haarloheim en De Waag geweest en heeft er suc ces gehad met een origineel en goed programma. Cinema Palace prolongeert de musical „Anatevka.” In de nachtvoorstelling de western „Hang ’em high" en zaterdagmid dag een Zorro-film. In Frans Hals de western „Requiem voor een gringo” en in de nachtvoorstelling de oorlogsfilm „Ver nietiging van Saipan”. Lido prolongeert „De nachten van Dracula”. In Roxy behal ve de sexfilm een oorlogsfilm „Vernietiging van tijgertank 71.” Studio prolongeert „Dr. Zjivago” en zondagochtend Duits vermaak „De Dolle tantes komen.” OP DINSDAG 18 april geven leerlingen en docenten van de Toonkunst Muziekschool in het Haarlems Concertgebouw een concert van oude Nederlandse muziek, onder anderen van Eyck, Sweelinck en Ruppe. Het concert begint om acht uur. Ook dinsdag 25 april is zo’n concert, maar dan wordt he dendaagse Nederlandse muziek uitgevoerd, onder anderen van Van Delden De Klerk, Strate- gier en Ton de Leeuw. Op het concert van 18 april sullen voor de uitvoering van enkele 17e en 18e eeuwse wer ken authentieke instrumenten gebruikt worden, zoals de tra verse, het klavecimbel, de luit, een conische fluit en een broad- wood-tafelpiano. De laatste twee instrumenten stammen uit 1820. Bij het concert van he dendaagse muziek op de 25ste april zal het nieuwe slagwerk- instrumentarium van de Toon kunst Muziekschool te beluis teren zijn. maar een reservaat waar de mens, die nog gevoelens heeft, in rondloopt. Ze onderzoekt waarom de mensen zo hard zijn. Ze neemt zich voor daar wat aan te doen.” Voor Frans Lommerse, die in dit stuk zijn privé-ervaringen onderge bracht heeft, is het einde van „Stoelgang” open en positief. In het stuk zijn twee vaste rollen: Wil Steen winkel speelt de mens, terwijl Ag Koorenblik een andere renommee uit de Haarlemse amateurtoneelwe- reld de verpleegster is. Een groep van elf jongelui spelen verschillende functies, o.a. die van koor, maar ook die van levend „decor”. De werkmethode is voor hun doen erg kort: tweeëneenhalve maand. Lommerse is voor deze produktie afgestapt van de workshopprocedure, waarbij el ke deelnemer een even grote inbreng heeft in vorm en in houd. Lommerse schreef de tekst, die door de groep geana lyseerd en hier en daar gewij zigd werd en vervolgens is er gewerkt, waarbij een metro- DE CHRISTELIJKE toneel vereniging „Entre Nous” uit Velsen verzorgt vrijdag 14 april weer een toneelavond in de Vel- sense Stadsschouwburg met een opvoering van „Rebecca”, to neelspel in drie bedrijven door Daphne du Maurier. De drie hoofdrollen: Maxim, mevrouw De Winter en mevrouw Danvers worden gespeeld door Cees Vis ser, Mieneke Visser-van Kan en Annemiek van der Pijl-van der Linden. De regie is van Lub. Bakker. De Waalse kerk is het oudste kerkgebouw in Haarlem. De ge schiedenis gaat terug tot 1262 toen pastoor Arent van Sassen- heim z’n woonhuis met erf, wei den en boomgaard afstond aan de Begijnen, een soort geeste lijke orde voor vrouwen die zich bezighielden met ziekenzorg en onderwijs. Achter het koor van de huidige Waalse kerk zijn nog resten te vinden van de oude huisjes van het Begijnhof. Het kerkje dat er gebouwd werd in 1262 werd verwoest in de grote stadsbrand van 1347. De huidige kerk is tussen 1348 en 1398 ge- bouwd. De restauratie van dit kerkgebouw vindt de laatste I tien jaar plaats. Tijdens de restauratie van het koor kwamen fragmenten van fresco’s geschilderd door leden van de „Haarlemse School” (die van Geertgen tot St. Jan, het St. Jansklooster waarvan de kerk aan de Jansstraat uitwendig nog I te bewonderen valt) aan het I licht; t.w. een „heilig graf” met de drie Maria’s met zalfpotjes bij het lege graf en een paar I overblijfselen van een rand van acanthusblaadjes, waarmede I wellicht de gehele kerk gesierd is geweest. Een bijzonderheid is ook het plafond van de consi storiekamer, de vroegere sacri stie, dat waarschijnlijk ook ge heel beschilderd is met fresco’s doch die nu nog onder een laag bruine verf zijn verborgen. Het schip van de kerk her bergt nu het woonhuis van de koster. Het heeft door de eeu wen heen een bewogen historie gekend. De begijnen zijn op een gegeven moment in het kerkge bouw gaan wonen. Het koor werd toen van het schip ge scheiden en voor de eredienst gebruikt. Na hun vertrek schijnt het schip van de kerk eveneens voor allerlei opslag te zijn ge bruikt door kaarsenmakers en lakenwevers, terwijl ook hier het stallen van Napoleontische paarden wordt genoemd. In 1586 werd de kerk aan de franstalige vluchtelingen toegewezen, die haar in 1596 in eigendom ver kregen. De groei van de Haar lemse Waalse Kerk is zo sterk geweest, dat er in de negentien de eeuw nog gedetailleerd uit werkte plannen zijn gemaakt, compleet met bouwtekeninen, voor een kruisbeuk aan de kerk. Men hoopt in de toekomst ook de vroeg-gotische toren, de sa cristie en het schip van de kerk te kunnen restaureren. De kos ten daarvan ruwweg een half miljoen gulden gaan de draagkracht van de Waalse ge meente natuurlijk ver te boven, terwijl zij toch verplicht is de oudste kerk van Haarlem voor het nageslacht te bewaren. De dagelijkse kosten van onderhoud stempelen plannen voor een verdergaande restauratie feite lijk tot een luchtkasteel. Om echter een basis te vormen voor de noodzakelijke restauratie luchtkasteel of niet zijn deze restauratie-concerten in het le ven geroepen. Het orgel werd in 1808 door Johan Caspar Friederichs uit Gouda gebouwd, met twee ma nualen en aanhangend pedaal. Friederichs was evenals vele van zijn tijdgenoten-orgelma- kers afkomstig uit Duitsland, waar hij in 1763 te Wickrath werd geboren. In de jaren 1808 werkte hij regelmatig in Haar lem (St. Bavo, Nieuwe Kerk en Doopsgezinde Kerk). Bij demontage in 1959 door de orgelbouwer D. A. Flentrop BEHOEFTE AAN ROMANTIEK in de E bioscopen, een recent verschijnsel dat zijn I hoogtepunt vond in „Love story”, heeft de J filmmakers weer eens attent gemaakt op het werk van de gezusters Brontë, de 1 domineesdochters die in de eerste helft J van de vorige eeuw leefden en van wie Charlotte en Emily beiden in 1847 haar meest bekende werk publiceerden, „Jane Eyre” en „Wuithering heights”. Voor die J tijd waren het gedurfde romans die over E ongerealiseerde liefdes gingen en op sub- E tiele wijze op verborgen passies zinspeel- den, en het merkwaardige feit doet zich E voor dat beide romans nu nagenoeg ge- lijktijdig verfilmd zijn, „Jane Eyre” door J Delbert Mann, „Wuthering heights” (of |- „Woeste hoogten”) door Robert Fuest. Fuest heeft de dingen die Emily Brontë a aarzelend aanduidde in haar roman wat B duidelijker in beeld gebracht, hij heeft ook de romantische kant van de liefdesaf- faire tussen de hartstochtelijke zigeuner I Heathcliff (Timothy Dalton) en de ten j dode gedoemde Catherine (Anna Calder- I Marshall) behoorlijk benadrukt, zodat een B wat wonderlijk ouderwetse film, ook in E uiterlijke zin, is ontstaan. Een en ander S krijgt nog een extra accent doordat ter E plaatse, dat wil zeggen op het woeste fi heilandschap van Yorkshire, gefilmd is en de betrokken acteurs voor sterk aangezet- te speleffecten niet terugdeinzen. Wie ge- voelig is voor een romantisch kostuum- E stuk dat tegelijk een vrij gave, zij het E weinig subtiele weergave van een klassiek j meesterwerk geeft, moet zeker gaan kij- E ken in Luxor. DE TONEELGROEP Cen trum geeft de laatste voorstel lingen van beroepstoneel in de Haarlemse stadsschouwburg voordat deze dicht gaat voor de verbouwing van toneelhuis en zaal. Tot en met zaterdag speelt men „Kwartet,” het opmerke lijke stuk van E. A. Whitehead over twee jongens en twee meisjes, die elkaar zonder re sultaat proberen te versieren op een snikhete dag in de duinen. Bij de eerste voorstelling op 28 maart dacht het Dans Theater, dat de grote belangstelling moest worden gezocht in „Mutations”, waarin een naaktscène voor komt. Dit bleek niet het geval. De belang stelling bleef groot met gemiddeld 1.500 bezoekers per voorstelling, waarmee alle records van de achterliggende twaalf maanden, wat bezoekers en recettes be treft, werden gebroken. Het Nederlands Dans Theater heeft een goede pers gekregen. Erkend wordt, dat het gezelschap veel meer een eigen ge zicht toont dan tijdens het eerste optre den in New York, nu vier jaar geleden. Het ballet „Mutations” van Glen Tetley en Hans van Manen, op muziek van Stockhausen is acht keer in New York uitgevoerd. Ook elders heeft men belang stelling voor dit ballet, maar daar dreigen moeilijkheden. De directie van het Municipal Auditori um in St. Louis wil het komende week einde „Mutations” op het programma zetten. De wetten van Louisiana verbieden evenwel naaktscènes in theatervoorstellin gen. Advocaten van het theater en van de impresario zoeken thans uit wat de mo gelijkheden en consequenties van uitvoe ring van „Mutations” zijn. Na twee weken in New York te hebben gewerkt, maakt het gezelschap een blik- semtournee door Noord-Amerika en Ca nada. In mei en juni wordt opgetreden in Melbourne en in Sydney in Australië. Eind juni volgen nog voorstellingen in Indonesië. 2 juli komt het gezelschap in ons land terug. In Amsterdam wordt van 9 tot en met 18 juli deelgenomen aan het ballet-festival, van 20 tot en met 23 juli worden voorstellingen gegeven in Italië op het Nervi-festival en van 26 tot en met 28 juli is het Nederlands Dans Theater in Griekenland voor voorstellingen op het festival van Athene. Centrum geeft donderdag 20 april in de Stadsschouwburg te IJmuiden een opvoering van „Vroeger” van Harold Pinter, gespeeld door Elisabeth Hoy- tink, Piet Römer en Ingeborg Elzevier in regie van Peter Oosthoek. In Vroeger zien we drie mensen bijeen, een echtpaar van begin veertig, dat bezoek krijgt van een vriendin die de vrouw des huizes in twintig jaar niet meer gezien heeft. Elk van de drie personen eist de anderen voor zich op. Heel ge raffineerd verwerkt Pinter het geen twintig jaar geleden ge beurd is met de verhouding tussen het drietal in het heden. Zo geraffineerd zelfs dat onge merkt het vroeger gebeurde in het heden verwerkt wordt e n andersom. Wanneer de analyse voltooid is komt de man tot de conclusie dat hij zijn vrouw nooit bereikt heeft en nimmer bereiken zal. De vriendin heeft altijd op de achtergrond ge staan, maar ook deze heeft nooit de vrouw kunnen door gronden. De voorstelling is niet alleen voor de Kunstkring „Voor Al len” er zijn nog goede plaatsen voor belangstellenden. AMSTERDAM. Het vijfde internati onale congres van de Europese clubs van circusvrienden zal 21, 22 en 23 september worden gehouden in de RAI in Amster dam. Op het congres zal de culturele beteke nis van de circuskunst worden belicht. Men hoopt daarmee te bevorderen, dat in de wetgeving van de EEG-landen het circus als uiting van cultuur wordt er kend. Financieel zit „de zaak wel goed”, aldus Nederlandse filmcultuur zo snel mogelijk de heer Huckriede. „Er moet wat geld bij, op te vullen. Een systematische program- maar de Russen geven veel faciliteiten, ma-opbouw zal als uitgangspunt dienen Het is vrijwel zeker dat de radio er bij met als mogelijkheden: retrospectieven en zal zijn en waarschijnlijk zal de Russische filmauteurs, historische stromingen, een televisie er opnamen maken”, chronologisch overzicht van de filmcul tuur en stromingen in de filmtheorie.” Werkgroep Cinemateek wil de program ma’s begeleiden door publikaties en werk groepen, rekening houdend met recente ontwikkelingen in de filmtheorie. „Door deze combinatie” aldus de groep, „kan kritisch filmkijken worden gestimuleerd.” De leden van de cinemateek zullen voor de programmering en het algemeen beleid zorgdragen, waarbij de behoeften van or ganisaties en groepen die zich actief met film bezighouden, medebepalend zullen zijn. Een cinemateek in Amsterdam zou on geveer 800 voorstellingen per jaar kunnen geven met circa 400 verschillende speel films. Voor het eerste jaar zou een subsi die nodig zijn van 80.000 gulden. De volgende jaren zou men toe kunnen met Britse circusdirecteur Cyril B. Mills; Carl Sembach, directeur van het Duitse circus opvangen van de exploitatietekorten, zo Krone; Fredy Knie van het Zwitserse heeft de werkgroep berekend. In deze circus Knie en prof. dr. S. van der Woude, subsidie is de uitgave van een tijdschrift directeur van de universiteitsbibliotheek inbegrepen. „Een maand na het verkrijgen in Amsterdam (waar zich een circusboe- van de subsidie kan de cinemateek al kenverzameling bevindt, die uniek wordt operationeel zijn.” genoemd in de wereld). IN DE HAARLEMSE Club. Groot Heiligland Haarlem speelt vrijdagavond 14 april het Henk van Es Trio terwijl op dinsdag 18 april de Oscar Benton Blues Band te horen is. IN DE TONEELSCHUUR gaat vrijdagavond „Stoelgang” in première een stuk van To- neelschuur’s eigen Frans Lom merse die met dertien spelers zijn eerste zelfgeschreven stuk ten doop houdt. Hij trok eerder de aandacht met een bewerking van „Eindspel” van Beckett en als coördinator van een groep- sproduktie „Luxaflex-com- plexen”. DE LEERLINGEN van nest Gervais, de organist van de St. Agathakerk in Lisse, ge ven zaterdag 15 april om 8.15 uur een concert in genoemde kerk. Zij brengen een afwisse lend programma van blokfluit- muziek uit de 16e en 17e eeuw tot en met hedendaagse orgel muziek. De medewerkers zijn Marise Noort, Mayke v.d. Valk en Claudia Runge blokfluit en Mayke v.d. Valk gitaar. Aan het orgel spelen Teun in ’t Veld, Piet van Hartingsveldt, Karei en Alfred Schols en Wim Boot. De avond wordt besloten met „Acclamation van Jean Langlais dat gespeeld wordt door Gervais. Het concert wordt georganiseerd door de Orgelkring Bollenstreek. IN DE GROTE of St. Bavo- kerk in Haarlem geeft Albert de Klerk dinsdagavond 18 april om acht uur een gratis toegan kelijk concert, dat zowel oude als moderne Nederlandse mu ziek omvat. Van Sweelinck speelt De Klerk „Chromatische Fantasie” en van Van Noordt een Partita over psalm 116. Van Cornelis de Wolf wordt gegeven Passacaglia Koraal en Fuga over gezang 17 „Wer nun den lieben Gott lasst walten.” De Wolf leefde van 1780 tot 1835. De Klerk speelt vervol gens een Fantasie over het paaslied „O Filii et Filiae” van Jos van Amelsvoort (geboren in 1910) en besluit met „Fête- Dieu” van Hendrik Andriessen (geboren in 1892). Dit laatste werk is gecomponeerd om streeks sacramentsdag 1918, toen de eerste wereldoorlog nog de kathedralen in Frankrijk woedde en Andriessen getrof fen werd door het gevaar dat liepen. De scherpe tegenstelling van de oorlog met het feest van sacramentsdag bracht hem tot het schrijven van dit stuk, dat dan ook „geen feestelijke maar dramatisch-smekende muziek” bevat. AMSTERDAM. „Nederland heeft geen cinemateek, er zou wel geld voor kunnen worden losgemaakt, de films zijn beschikbaar, er zijn projectieruimten en harmonisch“orkest in de Sovjet-Unie gaat het publiek zit te wachten. Het wordt geven, is nog «iet bekend. De Russen, zo hoog tijd dat daar iets aan gedaan wordt” hadden de mensen van Gosconcert in vindt de Werkgroep Cinemateek. De groep Moskou de directeur Jan Huckriede ver is kort geleden in het leven geroepen en teld, willen „pertinent Nederlandse solis ten”, maar de heer Huckriede kon nog met geen mogelijkheid zeggen wie hij zal meenemen. Het onderwerp van „Stoel gang” is tamelijk ernstig van aard. „Het is moeilijk uit te leggen”, zegt Frans, „het gaat over een mensje dat nog één oog open heeft in een wereld die blind is voor de realiteit.” Dat individu bevindt zich in een soort inrichting. Zodra zij de rol wordt gespeeld door een vrouw de situatie door heeft, komt ze in conflict met de autoriteiten, vooral hier ver beeld in de persoon van een alomtegenwoordige verpleeg ster. „Tegen het einde van het stuk moet je gaan merken dat het geen inrichting meer is, DE VILLA, waarvan in de opwindende titel sprake is, is een verrassend onderdeel van de erfenis die de jonge weduwe Mimi (Catherine Spaak) na de niet betreurde dood van haar man ten deel valt. Het is een mysterieus huis, waarvan zij het be staan niet kende en dat, naar spoedig blijkt door haar overleden echtgenoot ge bruikt werd voor erotische uitspattingen. haar overleden Jj _;;_i deel heeft mogen hebben, voelt Mimi zich tekortge- stand in seksuele belevenissen snel in te I leidt tot een onstuimig inter- vol eendagsavonituren dait eindigt op de divan van een dokter-psychiater die groot 10.000 is door het Prins Bernhard- fonds toegekend aan Lies Cosijn uit Pet- persoon die nauwelijks aandacht schenkt g ten ?ls bekroning van haar oeuvre, dat j b zowel pottene, plastieken als monumenta- le keramiek omvat. De prijs wordt de kunstenares op 23 november in het Rijks- museum in Amsterdam uitgereikt. De David Roëllprijs is Lies Cosijn toe- gekend als erkenning voor haar uitzon- a derlijke bijdrage aan de Nederlandse cul- tuur. De vaste jury van de prijs werd J gevormd door dr. A. F. E. van Schendel, J. Paalman en Dolf Welling. Zij ging uit van de overweging, dat momenteel op het terrein van de keramiek de mogelijkheden van een oeuvrebekroning talrijk kunnen J worden geacht. Zij liet zich bijstaan door de specialisten voor dit gebied: dr. Th. A. H. M. Dobbelman en mej. R. Neerincx. Het besluit om Lies Cosijn voor de prijs voor te dragen werd genomen op de I overweging, dat haar werk van baanbre- kende betekenis is geworden voor de late- a re ontwikkeling van de keramiek in Ne- derland. MM sty.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11