Straks weer nieuwe produkten UNILEVER DENKT WINST TE KUNNEN VERBETEREN Personeel met 11.000 mensen teruggebracht Europees parlement wil afspraken tussen Regering van Smith vreest zwarte bevolkingsexplosie grote havens ,Trendbeleid ambtenaren handhaven’ I rook i Géén eenzijdige beoordeling BLANKEN WIJKEN UIT NAAR ZUID-AFRIKA 2 ONTMOETING KABO- VOORZITTER: HIM DEPORTATIE Wereldbekend Aroma Vol puur fruit. Tijdelijk van 1.68 voor 1.54 DONDERDAG 13 APRIL 1972 Levensmiddelen (Van onze redactie economie) Rationalisatie Mogelijkheden (Van onze correspondent) ACCRA De ernstigste crisis waar de blanke Rhodesiërs thans mee worden geconfronteerd, is niet de tegenwoordige agitatie voor Afri kaans meerderheidsbestuur, maar de alarmerende zwarte bevolkingsex plosie. De bevolkingstoeneming, die op het ogenblik 3,7 percent bedraagt is groter dan die in India. In 1971 al léén al werden er in Rhodesië 232.000 baby’s geboren, een aantal dat bijna gelijk staat aan de totale omvang van de blanke bevolking, welke uit 250.000 Europeanen bestaat. Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) de De Europese commissie, het uitvoe rend orgaan van de gemeenschap, moet een permanent comité van advies voor de zeehavenvraagstukken in het leven roe pen, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle zeehavens van de gemeenschap. De huidige doelmatige agitatie tegen de voorstellen van de Britse regering en te gen het Smith-rgime wordt geleid door een bisschop, Abel Mazoerewa, die voorzitter is van het Afrikaanse Nationale Congres, dat de oppositie aanvoert. Het Smith-re gime heeft reeds verscheidene malen een aantal katholieke en protestantse geeste lijken gedeporteerd wegens hun verbitter de actie tegen de rassenpolitiek van de re gering. Verder zal blanke immigratie door het onzekere politieke klimaat worden ont moedigd. De jonge blanke generatie zal nog meer dan nu al het geval is aarzelen Rhodesië te beschouwen als een iedeale plek om een carrière te beginnen. Het feit In het jaarverslag wordt vrijwel de gehele verhoging drijfswinst in 1971, met 20 Andere voorstellen die in de resolutie worden gedaan: Er moet ook een onderzoek worden aangespannen naar de structurele moei lijkheden in de zeescheepvaart. Het vervoer naar het achterland mag niet langer worden beschermd door fisca le of technische voordelen voor de ver voerders. Zo zal Nederland de prijs van de diesel moeten opvoeren en zal Duits land de spoortarieven niet langer kunst matig laag mogen houden. Wel moeten de verbindingen worden verbeterd en met name de leemten in het lege net moeten worden opgevuld. Het Tweede-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele, voorzitter van de commissie, ziet in de resolutie mogelijkheden voor een aan zet tot een werkelijk gecoördineerd Eurp- pees zeehavenbeleid. Hij zei dat woensdag bij de presentatie van de resolutie op een persconferentie in Rotterdam. De resolutie vraagt de Europese commissie afgeronde voorstellen in te dienen bij de Europese ministerraad. Onderscheiding. De aftredende president- directeur van het Bouwcentrum in Rot terdam, ir. J. van Ettinger, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Deze onderscheiding is hem ver leend voor het vele werk dat hij heeft verricht op het gebied van het speur werk voor de bouwnijverheid. ROTTERDAM Het Unilever- concern heeft het volste vertrouwen in de komende vier tot vijf jaar een redelijke groei van de winst te kun nen handhaven. De nadruk zal liggen op de verbetering van de rentabili teit, maar de winst zal niet ieder jaar toenemen met het percentage van 1971. Aldus verklaarde ir. G. I) A. Klijnstra, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever n.v., de Neder landse tak van het Brits-Nederlandse concern, dat in meer dan zeventig landen vestigingen heeft, in zijn toe lichting op het jaarverslag voor de pers. Er moet een sociaal statuut voor de havens komen, dat stimulerend werkt op het arbeidsklimaat en op de vakbe kwaamheid van de havenarbeiders. De kosten van overslag naar infra structuur moeten uit de tarieven worden gedekt. Er zal een geleidelijke aanpassing van de havengeul moeten komen. De havens mogen geen extra financiële belas ting meer vormen voor de desbetreffende gemeentebesturen. De Wereldraad van Kerken heeft on langs de actie gesteund met een gift van 14.000 dollar aan de twee nationalistische partijen (Zimbabwe African People’s Uni on en Zimbabwe African National Union), die tegen het blanke minderheidsregime strijden. Vele katholieken geloven, dat zij In het jaarverslag wordt gemeld dat de grote winst voornamelijk het gevolg is van rationalisatie, een grotere produktivi- teit en kostenbesparingen. Er waren maatregelen nodig om tot een gunstiger resultaat te komen en dat heeft voor de personeelsbezetting gevolgen gehad. Eind 1971 had Unilever over de gehele wereld 324.000 werknemers, 11.000 minder dan een jaar eerder. Wanneer uitvoerbaar werd de vermindering bereikt door het natuurlijk personeelsverloop en door overplaatsing naar andere bedrijven van het concern. Vervroegde pensionering is ook voorgekomen, zo werd er in de pers conferentie bij verteld. dat Johannesburg een paar uur rijden van Rhodesië ligt, zal de toekomst van de blan ke overheersing in het laatstgenoemde land in de gegeven omstandigheden nog verder ondermijnen. Men zal eerder over de grens wippen, dan in Rhodesië blijven om te vechten, wanneer het Afrikaanse verzet steeds sterker wordt. Rhodesië werd door Cecil Rhodes, een zoon van een Engelse dominee, op 12 sep tember 1890 gesticht, toen hij met een groep andere pioniers Salisbury betrad. Meer dan dertig jaar bestuurde de Britse Zuidafrikaanse Compagnie, die het eigen dom van Rhodes was, het land. Later nam de Britse regering het bestuur over. Voordat Ian Smith op 11 november 1965 met Engeland brak, was Rhodesië geduren de veertig jaar een zelfbesturende kolonie De negers hadden er nooit democratische rechten. Vooral vlak na de oorlog was Rhodesië voor vele Britten een paradijs, waar villa’s met zwembaden en goedkoop huispersoneel hen in groten getale lokten. De koopman-avonturier Rhodes werd ook geïnspireerd door de visie van een Brits imperium, zich uitstrekkend van Kaapstad tot Cairo. Als Smith, zoon van een Schotse immigrant en vroegere RAF-boordschut- ter, dezelfde droom wil verwezenlijken, is hij te laat gekomen In Duitsland wordt een minder floris sant gaand papierbedrijf gesloten. Over de gehele wereld zal het personeelsbestand van Unilever aan het eind van dit jaar wel iets lager zijn, maar tot ontslagen op grote schaal zal het concern in 1972 niet gedwongen worden. Het natuurlijke ver loop lost de problemen nog op. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM. De commissie voor het vervoer uit het Europese parlement wil komen tot een gemeenschappelijk zee havenbeleid, waarin geen plaats meer is voor eenzijdige bevoordeling, maar waarin alle zeehavens autonoom zijn en vrij met elkaar concurreren. Wel wil de commissie met het oog op de snelle technische ontwikkelingen op het gebied van de overslag- en de tankerbouw komen tot een zekere samenwerking en taakverde ling tussen de havens om onjuiste investe ringen en overcapaciteit te voorkomen. Bepaalde havens zouden supertankers moeten kunnen ontvangen, anderen moe ten worden ingericht voor containerver voer. Bij al deze verwachtingen is het na tuurlijk wel de vraag hoe de conjunctuur in de wereld zich zal ontwikkelen. Uni lever ziet de situatie in ons land niet zo rooskleurig, maar gelooft onder andere in een kentering aan het eind van dit jaar in het voor onze economie en Unilever in het bijzonder zo belangrijke Duitsland. Ook voor Amerika zijn er nu wat betere perspectieven, aldus Unilever-econoom dr. M. Weisglas. Hij verwacht in de jaren '70 een economische groei, zij het in een Dat blijkt uit een resolutie die de commissie het Europese parlement ter goedkeuring heeft voorgelegd en waarover dit parlement maandag in Straatsburg gaat debatteren. Bij de taakverdeling tus sen de havens moet er volgens de com missie echter wel de garantie zijn dat de kleinere havens niet in de verdrukking komen. De commissie wil de stimulering van overheidswege van havens, die fungeren als regionale ontwikkelingskernen, zoals de Eemshaven bij Delfzijl, niet verbieden. Daarentegen moet overmatige concentra tie in sterk geïndustrialiseerde havenste den zoals Rotterdam, worden tegengegaan om milieubelasting te voorkomen. De re solutie sluit dus aan bij het beleid dat de Nederlandse regering op dit punt reeds voert. Volgens de commissie moet er een eind komen aan het lokken van industrieën naar de havens met de bedoeling om de overslag van goederen aan te trekken. Industrievestiging in de havengebieden mag alleen nog worden gesubsidieerd om de werkloosheid te bestrijden of regionale structuurveranderingen op te vangen, zo meent de commissie. UTRECHT. „In het kader van juiste verhoudingen tussen de inkomens in het particuliere bedrijf en die bij de overheid, dient het huidige trendbeleid voor de ambtenaren gehandhaafd te blij ven. Geluiden dat dit beleid moet worden afgeschaft omwille van de economische situatie, zijn voor ons dan ook duidelijke wanklanken waartegen niet hard genoeg kan worden geprotesteerd”. In Nederland liep het Unllever-perso- neel met 1000 mannen en vrouwen terug tot 18.700, waarbij moet worden aangete kend dat het overnemen van Croklaan het personeel met 437 leden deed ver meerderen. Dit jaar zullen in ons land bij Unilever 300 a 400 medewerkers verdwij nen, voor een deel is dat inmiddels al gerealiseerd door het normale verloop. Zoals bekend moeten bij Iglo in Utrecht en Lucas Aardenburg in Hoogeveen in totaal 150 mensen weg. gemeld dat van de be- percent, af komstig is van de sectoren levensmidde len, wasmiddelen en toiletartikelen. Dat neemt niet weg dat enige bedrijven in de sector levensmiddelen het moeilijk had den. Voor papier, kunststoffen en verpak kingsmaterialen, chemische produkten en veevoeder waren de resultaten teleurstel lend, hetgeen trouwens in de gehele bran che het geval was. Unilever zet haar produktie- en han delsbedrijven in ons land van naamloze vennootschappen om in besloten vennoot schappen en brengt ze onder in één houd stermaatschappij, de Nederlandse Unile- ver-bedrijven BV, die dus eveneens de rechtsvorm van een besloten vennoot schap krijgt. Dit alles in het kader van het nieuwe vennootschapsrecht in ons land. Er zijn thans vijf miljoen Afrikaanse Rhodesiërs en indien de huidige groei doorgaat, zullen er in het jaar 1980 on geveer tien miljoen zijn. De pogingen van het Smith-regie om blanke immigratie op grote schaal aan te moedigen en de ex plosie van het zwarte bevolkingsdeel door geboortencontrole te beperken, heeft niet de verwachte resultaten opgeleverd, maar juist een avrechtse uitwerking gehad. Dit zei voorzitter J F. M. Dellaert vanmorgen op de bondsraadsvergadering van de Katholiieke Bond van Overheids personeel. Hij stelde opnieuw de eis van een adequeaat goed functionerend en open functiewaarderingssysteem, waarbij ook vertegenwoordigers van vakorganisaties van overheidspersoneel volledig moeten worden ingeschakeld. Sprekende over de handhaving van het trendbeleid meende de heer Dellaert, dat de onderhandelingen in het bedrijfsleven wel eens ernstig bemoeilijkt kunnen wor den wanneer de overheid als een soort „wage leader” gaat optreden, „een denk beeld, dat ook minister Geertsema in het overleg meermalen van de hand heeft gewezen”. „Als prijs wordt gesteld op goede verhoudingen met de ambtena renorganisaties, moet aan het overleg tus sen de minister en die organisaties wor den overgelaten, hot het salarisbeleid voor het overheidspersoneel eruit zal zien”, zo meende hij. De KABO-voorzitter meent, dat zo spoedig mogelijk de realisering van de 40- urige werkweek en de 8-urige werkdag tot stand moet komen. Ook zal een ver ruiming van de vakantie-afspraken moe ten plaatsvinden evenals een verhoging van de vakantieuitkering waarbij de vloer in de vakantieuitkering dient te worden verhoogd. Binnenkort zal over deze zaken overleg worden gevoerd in de centrale commissie. Na de winstdalingen in 1969 en 1970 steeg, zoals al eind februari bekend werd gemaakt, de aan aandeelhouders toeko mende concemwinst met niet minder dan 29 percent tot f 841 miljoen. De bedrijfs winst was 20 percent hoger bij een om zetstijging van ruim 6 percent. Unilever zal de omzetgroei zeker niet verwaarlozen, maar ook geen omzetgroei alleen omwille van een grotere omzet nastreven. De ervaring heeft namelijk ge leerd dat meer omzet niet per se tot meerwinst behoeft te leiden. die een financieel krachtiger en beter ap paraat bezitten dan de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAU) Smith ten slotte ten val zullen brengen en niet de OAU. De Anglicaanse kerk van Rhodesië heeft zich bij de actie van de katholieke kerk aangesloten. Bij deze gecombineerde ker kelijke oppositie komt dan nog de toe nemende druk van buitenaf, die op het Smith-regime wordt uitgeoefend. Aangezien het zo goed als zeker is dat de Afrikaanse bevolking op grond van het onderzoek van de commissie-Pearce zich tegen de Britse grondwetsvoorstellen zal keren, welke het Rhodesische Frontregime legaal zouden hebben gemaakt, betekent deze nieuwe misrekening van Smith dat westelijke zakenlieden verder zullen wor den afgeschrikt om op grote schaal in Rhodesië te investeren, waaraan het land juist zo’n behoefte heeft. heer Klijnstra voornamelijk komen uit de interne groei plus uit nieuwe activiteiten en ook wel uit acquisities, de aankoop van bedrijven, maar Unilever zoekt het niet allereerst in grote acquisities. Deze optimistische visie, over een vol gens Unilever overzienbare periode, geldt ook voor 1972, al wilde de heer Klijnstra nog geen mededeling doen over het eerste kwartaal. Het jaar 1971 is voor Unilver geen uitschieter geweest, zij het wel in het percentage van de groei van de winst. De twee magere jaren daarvoor zijn inge haald. lager tempo dan in de jaren ’60. De inflatie zal daarbij een probleem blijven. De toetreding van Engeland tot de EEG is zowel voor de stabiliteit in de wereldeco nomie als voor Europa zelf en voor het Unilever-concern in het bijzonder een goede zaak. De heer Klijnstra noemde vier moge lijkheden voor de toekomstige groei. Ten eerste een uitbreiding van de bestaande produktie. Margarine is hier een voor beeld. Over de gehele wereld genomen is de verhouding in het verbruik van mar garine en roomboter 50-50. In ons land eist margarine 90 percent voor zich op en rest duis voor boter 10 percent. In Enge land is de verhouding 40-60, in Frankrijk 20-80. In deze beide landen en ook elders zijn er voor margarine dus nog kansen.- Hetzelfde geldt voor diepvriesprodukten. In de tweede plaats kan de huidige reeks produkten worden uitgebreid. In de VS heeft Unilever bijvoorbeeld al succes met pplosthee. Dat kan leiden tot een gehele reeks op theesmaak gebaseerde dranken, die opzichzelf met thee niets meer te maken hebben. Eenzelfde moge lijkheid bieden oplossoepen, die in de VS ook al een succes zijn en de vraag naar soepen buiten de gebruikelijke maaltijden om sterk hebben vergroot. Ten derde kunnen nieuwe markten worden geopend. Voor consumptie-ijs ligt er bijvoorbeeld nog een terrein braak in Frankrijk en Spanje. Ten slotte zal het mogelijk zijn nieuwe produkten te intro duceren, aansluitend bij bestaande gebie den. De verkoop van margarine in koel- kabinetten leidde bijvoorbeeld al tot de verkoop van yoghurt en dat weer tot allerlei dessertprodukten. De verbetering van de winst in de komende vier vijf jaar zal volgens de De blanke Rhodesiërs beginnen zich daarom ongerust te voelen over het hoge Afrikaanse geboortencijfer, dat nog gesti muleerd wordt door het feit dat de Afri kaners volgens de traditie meer dan één vrouw mogen trouwen. Ze maken zich be zorgd over de consequenties dat zij op den duur nog sterker dan nu in de minderheid zullen zijn. Thans bedraagt de verhouding tussen zwart en blank reeds 20 tot 1, een kloof die jaarlijks groter wordt. Daar komt nog bij dat de laatste jaren een gestadige stroom van blanke Rhode siërs naar Zuid-Afrika emigreert. Volgens goedingelichte bronnen zou de Rhodesi sche premier Ian Smith zelf een boerderij in Zuid-Afrika hbben gekocht, om zich daar later met pensioen terug te trekken. Ondanks de felle wijze waarop Smith zich tegen een Afrikaanse meerderheids- regime verzet, moet het voor hem en de andere blanke kolonisten zonneklaar zijn, dat de geleidelijke groei van de zwarte be volking de positie van de Rhodesische Afrikaners voortdurend zal versterken, waardoor ze tenslotte in staat zullen zijn het tegenwoordige zelfbeschikkingspro- bleem op bevredigende wijze op te lossen, hetzij door pure getalssterkte, hetzij door wapengeweld. Een andere dreiging voor de blanke overheersing komt van de krachtige op positie, die door godsdienstige groepen, ge leid door de rooms-katholieke kerk, wordt georganiserd. Deze kerk is in Afrika in derdaad een machtig instrument voor ver andering, aangezien vele scholen en de gezondheidszorg door de kerk worden ge financierd en beheerd, hetgeen het Va- ticaan zeer dicht bij de harten van mil joenen Afrikanen brengt. Velen van de tegenwoordige Afrikaanse leiders, zoals president Kenneth Kaoenda van Zambia, generaal Jakoeboe Gowon van Nigeria en president Julius Nyerere van Tanzania zijn produkten van de missiescholen. Abrikozen confiture ADVERTENTIE WF1TURE JRA JAM iRIKOZEN txraür M

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13