Merckx9 meesterknecht Roger Swerts profiteert van vechtpartij tussen Verbeeck en Gimondi VERBEECK GEDISKWALIFICEERD IN TUMULTUEUZE GENT-WEVELGEM Celtic in finale van Schotse voetbalbeker Wageningen werd gedwongen om tegen Den Haag vroeg risico’s te nemen Proeft maar. Skol spreekt uw taal. internaU° V' 1 Basketbalteam verloor van Ronde Marokko Den Hertog geen leider meer van T sjecho-Slowakije Sovjet-Unie: 3-3 Miskende finale Turners op reis de Bulgaren 2" Staatsloterij i DONDERDAG 13 APRIL 1972 Teleurstelling bezien Vijfde plaats Uitslagen 608 e 12 april 1972 Derde klasse t f f f f xi - A** W l feite- (Van onze sportredactie) Frans Verbeeck gaat als eerste over de eindstreep. Hij zou later gediskwalificeerd worden. THEO KLEIN ADVERTENTIE 50. (Van onze sportredactie) 50. 1.000. nummer: ADVERTENTIE f 50.000. nummer: nummer: op: op: op: op: op: op: De Wevelgemse juryleden beschik ken echter over betere brilleglazen dan hun Gentse collega’s afgelopen zondag. Ze zagen de complete knok partij niet door de vingers en dis kwalificeerden Frans Verbeeck, die als eerste over de streep was geflitst. 066967* 009164 077835 017127 081592 022384 022384 nieuw de afwezigheid van de Goudsmit Hoff-coureurs. RABAT. De Tsjechoslowaakse wiel renner Jaromir Fridrich heeft woensdag de tweede etappe (Larache-Rabat: 154 km) van de ronde van Marokko gewonnen. Zijn tijd was 3 uur 47 minuten en 2 seconden. Fridrich verslooeg in de eindsprint de Rus Tsjoeklov, die de oranje leiderstrui over nam van Fedor den Hertog. Louis Westrus was de beste Nederlander met een elfde plaats. 054358 043424 038836 099236 065322 065322 Bij de rust rust was de stand nog maar 1- 0 door een doelpunt van Löhr, die in de 20e minuut een strafschop benutte. Bin nen vijf minuten na de hervatting viel in Nederland neemt aan het toernooi in Sofia deel als voorbereiding op de pre- Olympische wedstrijden, welke over drie weken beginnen in vier Nederlandse ste den. In de hoogste klasse van het Engelse voetbal zijn woensdagavond twee wed strijden gespeeld: Manchester United Manchester City 1-3 en Wolverhampton WanderersChelsea 0-2. De stand is nu Derby County en Manchester City 54 pnt. uit 39 wedstrijden, 3. Leeds United 38-53. De nationale voetbalelftallen van Grie kenland en Spanje hebben woensdagmid dag in Saloniki met 0-0 gelijk gespeeld. Deze vriendschappelijke wedstrijd, waarin de Grieken sterker waren maar de pech hadden twee maal op de paal te schieten, werd bijgewoond door 32.000 toeschou wers. heel knappe ploeg, al zullen ze zo Iets nooit lang volhouden De beweeglijkheid kost energie de inzet kracht. Maar niets dan lof over deze wedstrijd’’. Op hemelvaartsdag volgt de eindstrijd tussen Ajax en FC Den HaagADO, een eindstrijd die al eens eerder plaatsvond. Toen wonnen de Hagenaars met 2-1. om dat ze in het competitieduel met de Am sterdammers zo lief waren geweest Thijs Wijngaarde die tegen NEC een scheurtje in de enkel opliep daairover: „Ik hoop er in elk geval bij te zijn. We hebben aardig geld gevangen omdat we de Europacup II bereikten, maar iedereen vindt het gewel dig om uiteindelijk die beker echt te pakken. En daar hoop ik bij te zijn. Als speler!” 3 55 25 67 26 28 614 611 878 5643* 1. Swerts (Bel) de 245 km in 5.50.0; 2. Gimondi (Ita) z.t.; 3. Merckx (Bel) z.t.; 4. Houbrechts (Bel) z.t.; 5. Verbeeck (Bel) z.t.; 6. Van Vlierberghe (Bel) op 48 sec.; 7. Walter Planckaert (Bel) z.t.; 8. Perin (Fra) op 1.05 min.; 9. Schepers (Ned) z.t.; 10. Hezard (Fra) z.t.; 21. Tabak (Ned) z.t.; 30. Prinsen (Ned) op 1.25 min.; 31. Ottenbros (Ned) z.t.; 34. Dolman (Ned) z.t.; 41. Kars tens (Ned) z.t. Het enorme prestigeduel tussen de Eu ropese en de wereldkampioen is woensdag avond in de van emoties bol staande Fu- cik-hal in Praag onbeslist geëindigd: 3-3, nadat Tsjechoslowakije de eerste periode had afgesloten met een voorsprong van 2- 0. PRAAG. Twee keer per jaar mag Tsjechoslowakije de Sovjet Unie daadwer kelijk bestrijden op het ijs: tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap ijs hockey. Het is natuurlijk voortreffelijk, dat het KNGV in verband met de voorbe reidingen voor München uitnodigingen aanvaardt, die de internationale routi ne van de Olympische kandidaten kun nen vergroten. Maar uit de mededeling, dat de Alkmaarse turnster Linda Toor- op op de dag van de finale voor het Nederlands turnkampioenschap in Den Haag, in Riga deelneemt aan een invl- tatie-ontmoeting die van veel minder belang is dan deze titelstrijd, moet worden aangenomen dat de sectie „Keurturnen” van het KNGV daar an ders over denkt Linda Toorop is de enige tegenstand ster die kampioene Ans van Gerwen nog kan bedreigen in de finale. Door de Alkmaarse nu naar het buitenland te zenden, devalueert men de titelstrijd en geeft men Ans van Gerwen een walk-over naar een nieuw kampioen schap. 25.zijn gevallen op nummers eindigende zijn gevallen op nummers eindigende 50.zijn gevallen op nummers eindigende 50.zijn gevallen op nummers eindigende zijn gevallen op nummers eindigende 100.zijn gevallen op nummers eindigende 200.zijn gevallen op nummers eind'gende op 400.zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: 2.000.zijn gevallen op nummers eindigende op: ATTETIE Op een met een gemerkt nummers is ook nog een van de lagere prijzen gevallen. Een extra prijs van 500.000.is gevallen in de serie M op het nummer: en een troostprijs van 5.000.op nummer van elk van de andere series. UTRECHT. „Ja, je kunt wel zeggen dat met deze overwinning het doel is bereikt, hoewel mijn werk hier niet af is”. Vaclac Jezek, de Tsjechische trainer van bekerfinalist FC Den HaagADO, dankzij een 2-0 overwinning op cupfighter Wage ningen, praat in zijn landstaal na met bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc op wie de heren in Praag geen greep meer heb ben. Met het bereiken van de finale, op 11 mei tegen Ajax, staat vast dat de Haagse formatie het volgende seizoen internatio naal voetbal gaat spelen. Maar, dat zal Jezek niet meer meemaken. En dat doet hem zichtbaar pijn GLASGOW. Celtic, halve-finalist van het toernooi om de Europa-cup I, heeft zich woensdagavond geplaatst voor de eindstrijd om de Schotse beker. In het Hampden Park wonnen de „Celts” vrij gemakkelijk van Kilmarnock: 3-1. De doelpunten voor Celtic werden gemaakt door Dixie Deans (2) en Lou Macari. Op 6 mei ontmoet Celtic in de finale de win naar van Glasgow RangersHibernian. Die verdiende tegentreffer zat er dik in omdat de Hagenaars de 2-0 voorsprong niet vertrouwden. Jezek: „De jongens wa ren na rust nerveus. Ze waren bang, omdat Wageningen zich een echte cup- fighter toonde. Ze wilden geen risico meer nemen en dat was niet gemakkelijk om dat Wageningen bleef komen. Tot de laat ste minuut hebben de jongens gevochten. En ik moet zeggen zo spelend is het een Prijzen van f f f f f f f f f 1 Harry van Leeuwen (met de Belg Frans Tortelboom 50 kilometer op kop) en Leo Duyndam (die na 167 kilometer met Mint- kevitch de beslissende fase inluidde) wa ren de enigen van de Pellenaars-equipe, die zich in de eerste lijn lieten zien. Nadat Duyndam de aansluiting van de genoemde zes man toe had moeten staan, duurde het niet lang voor hij (in het zicht van de Rode Berg) af moest haken. Zijn voorbeeld werd gevolgd door Seis en Mintkevitch, waardoor er een kwintet (Merckx, Swerts, Verbeeck, Gimondi en Houbrechts) voor de vetste prijzen over bleef. Jan Janssen, steeds zeer actief voor in, was er toen al niet meer bij. Hij was met onder anderen Leman en Bracke na 170 km betrokken bij een valpartij, die hem een ontmoedigende achterstand ople verde. Joop Zoetemelk was wegens griep helemaal niet aan de start verschenen. domper gegeven en we werden er ook niet extra door geprikkeld. Dank zij een zeer intensieve voorbereiding, die woen- dagmorgen op het KNVB-sportcentrum begon, zaten we psychisch aan het pla fond. Beter konden we echt niet. Het verschil in klasse is juist uitgedrukt, al hadden we graag één goal gemaakt” De 15.000 toeschouwers (3000 Russen) zagen in de beginfase een superieur Tsje- choslowaaks team, dat al na 1 minuut en 41 seconden door Machac de leiding nam. Machac, uitblinker tijdens de gehele wed strijd, scoorde met een hard schot van de blauwe lijn op een moment dat het uit zicht van de Sovjet-doelman Tretjak be lemmerd was. Vier minuten later liep de stand zelfs op tot 2-0 dooi’ Farda, die een numerike minderheid van de Rus sen uitbuitte en een diagonale pass reso luut verlengde. In de tumultueuze tweede speeltijd hadden de Tsjechen lange tijd een over wicht, maar tot scoren kwamen zij niet, ondanks de hysterische aanmoedigingen van het publiek. De Russen kwamen via Loetsjenko tot een tegentreffer. Na vijf minuten in de derde periode brak de hel los toen Tshechoslowakije door Klapac wederom twee doelpunten afstand nam: 3-1. Dit was voor de Russen het sein alles op de aanval te gooien. Een riskante waarvoor Tsjechen moesten in de slotfase toestaan dat hun tegenstanders op gelijke hoogte kwamen: 3-3 door treffers van Blinov en Jakoesjev. Een onbewogen Swerts: „Dat is een meevallertje. Ik heb van begin af aan in de spurt op kop gereden. Wat er achter me is gebeurd heb ik niet gezien. Pas toen ik over de streep was en omkeek, merkte ik dat Gimondi en Verbeeck naar elkaar sloegen”. Het scheelde weinig of de wed strijd was na afloop op de vuist voortge zet. Gimondi’s knecht Toni Houbrechts, die alles had gegeven om zijn baas in een zo’n gunstig mogelijke positie naar de streep te brengen, stormde met het schuim op zijn lippen naar Verbeeck. „Als hij niet gedeklasseerd wordt, weet ik het niet meer. Hij heeft Gimondi tot twee maal toe aan zijn truitje getrokken”, riep hij. Door tussenkomst van enkele suppor ters werd erger voorkomen. HAARLEM. Dankzij een financiële bijdrage van het Nederlands Olympisch Comité is de sectie „Keurturnen” van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond in staat gevolg te geven aan uitnodigingen voor het deelnemen van keurturnsters en Ne derlands turnkampioen Cor Smulders aan wedstrijden In Roemenië, Hongarije en Rusland. De resultaten die de nationale turnstersploeg de laatste tijd behaalde, heeft de aandacht getrokken in de op turngebied sterke oost-europese landen. Ans van Gerwen en jeugdkampioene Margo Velema, beiden van PSV, zijn thans in Boekarest en nemen daar tot 15 april deel aan invitatiewedstrijden met de sterkste turnsters uit oost-Europa. Op 18 april vertrekken Ikina Morsch, Margot Hilders en Jeanette van Ravenstein met trainster Eva Bartha naar Boedapest waar tot 21 april in internationale wedstrij den zullen uitkomen. Tenslotte gaan Linda Toorop en Cor Smulders naar Rusland om van 24 tot 27 april deel te nemen aan wedstrijden in Riga. Merkwaardig genoeg kwam de overwin ning daardoor niet bij Gimondi, die tegen de handelwijze van Verbeeck pro testeerde, terecht, maar wierp men de lauwerkrans ermee over naar Merckx’ meesterknecht Roger Swerts, die van het gedoe gebruik had gemaakt door aan de andere kant van de straat als tweede (na Verbeeck) over de finish te schieten. De teleurstelling van Gimondi en zijn Salvarani-vazal was begrijpelijk. De Itali aan had tot honderd meter van de streep nog alle kans op de overwinning. Hij ging een moedig duel aan met super-sprinter Verbeeck, maar er kwam niets van een eerlijke krachtmeting. Verbeeck trok zijn tegenstander eerst aan zijn trui, om hem vervolgens tegen de dranghekken te rij den. De jury kende geen pardon, waar door Roger Swerts (29 jaar) een onver wacht presentje kon incasseren. De sterke Vlaming kreeg daarmee ein delijk loon naar werken. Vanaf de eerste grote wedstrijd dit seizoen, de Ronde van Sardinië, heeft hij in dienst van Eddy Merckx bergen werk verricht. In de klas siekers De omloop Het Volk, Milaan-San Remo en in cle Ronde van Vlaanderen, was hij het meestal die overmoedige vluchters op bevel van de wereldkampi oen terughaalde. Zoals zo vaak moest hij dat op het beslissende moment aan de meet met een weinig eervolle klassering bekomen. Woensdag was dat anders. Swerts: „Toen ik met Eddy in de kop groep (ontstaan op initiatief van Duyndam en Mintkevitch, die naast dit tweetal op 65 kilometer van het einde werd inge haald door Gimondi, Houbrechts, Ver beeck en Seis, red.) zat, stond hij me toe mijn eigen kans te gaan. Hij drukte me alleen op het hart op Verbeeck te letten.” De grote meester deelde dit cadeautje niet uit omdat hij zichzelf helemaal kans loos achtte. Merckx: „Nee, ik voel dat ik weer helemaal aan het terugkomen ben. Let zondag op in Parijs-Roubaix, daar moet het gebeuren.” Swerts accepteerde de gift als een beloning voor al het zware werk dat hij in de voorgaande koersen voor zijn baas deed. In een poging nog voor de finish los te komen van de rassprinters, kwam hij reeds op één kilo meter van de kalklijn aan de kop. Swerts: „Normaal was ik in de spurt ruim door Verbeeck geklopt. Daarom wilde ik het tempo hoog houden. De heren hebben het gelukkig te druk met elkaar gehad. Daar kon ik van profiteren.” SOFIA. Het Nederlands basketbal team (heren) heeft woensdag in zijn eerste wedstrijd van het toernooi om de Sofia- cup met 69-89 verloren van het gastland Bulgarije. Nederland kon lange tijd ge lijke tred houden met de Bulgaren. In de laatste minuten waren de Nederlanders echter niet meer opgewassen tegen het hoge tempo van hun tegenstanders. Verbeeck werd teruggezet naar de vijf de plaats, waardoor Gimondi als tweede werd geklasseerd. Merckx („Het schijnt tegenwoordig in alle eindsprints zo toe te moeten gaan. Het is levensgevaarlijk. Sinds mijn val in Parijs-Nice ben ik er wel wat voorzichtiger mee geworden”) schoof op naar de derde positie, gevolgd door Houbrechts. De beste Nederlander was Wim Sche pers met een negende plaats. Hij scheidde zich in de slotfase af van een kopgroepje van 15 man, dat vergeefs trachtte de leiders te achterhalen. Opvallend was op- feite de beslissing. Schwarzenbeck schoot in eigen doel en Rupp en Flohe scoorden zelf voor Köln, dat plotseling met 4-0 voorstond. Nog kwam Bayern via wie anders Ger Müller tot 1-4 terug, maar de schrik was het elftal uit München dusdanig In de benen geslagen dat het tegen het slotoffensief van de thuisclub geen verweer meer had’ Rupp voltrok het vonnis over Bayern, dat nu geen kans meer heeft op een trilogie zoals die welke Ajax nastreeft. FC Köln heeft zich woensdagavond op eigen terrein verrassend geplaatst voor de halve finale van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker door een over winning met 5-1 op Bayern München. Bayern, favoriet voor het landskampioen schap en nog in de strijd om de Europa cup voor bekerwinnaars, had de eerste ontmoeting met 3-0 gewonnen. Köln wierp zich met een ongekend elan in de strijd en strafte de apathie van zijn tegenstander die gedacht had rustig naar het einde te freewheelen, genadeloos af. WEVELGEM Dat er in België bij de juryleden nog een flinke ruim te is voor een persoonlijke interpre tatie van de regels, werd woensdag weer eens overduidelijk aangetoond na de tumultueuze finish van de klas sieker GentWevelgem. Net als af gelopen zondag in de finale van de ronde van Vlaanderen (toen Leman en Verbeeck elkaar in de sprint dwars zaten, zonder dat er maatrege len werden genomen) werden de laat ste meters van de 245 kilometer lange koers gekenmerkt door het „betere” trek- en duwwerk, wat tenslotte bij na resulteerde in een fikse knokpartij tussen de Italiaan Felice Gimondi en Watneys aanvoerder Frans Verbeeck. Wageningen heeft de stunt, zoals tegen FC Groningen, niet kunnen herhalen, om dat het via een enorme vechtlust, een bewonderenswaardige inzet en een opti male psychische instelling het verschil in pure klasse niet kon nivelleren. Het kreeg na tien minuten de eerste klap te verwer ken, toen Hans van Eeden de score open de. Wageningen aanvoerder Rini Blok achtte dat een psychisch nadelig moment. „Als we het tot de rust op 0-0 houden, hebben we een kans Nu waren we al vroeg gedwongen risico te nemen en dat leverde een tweede Haagse coal op”. Dat kwam doordat ausputzer Roelofs zich mee naar voren begaf en de afgeslagen aanval via Rene Pas en Harald Berg bij Van Eeden kwam die maling had aan het al dan niet buitenspel staan, en scoorde. Toch bezweek Wageningen niet. In het achterhoofd leefde de gedachte aan Gro ningen, waar een 2-0 achterstand werd omgezet in een 4-2 winst. De inzet was ernaar. Geen moment mochten Aad Mansveld en Ton Thie verslappen omdat Meurs en Marcel Broecks voortdurend de aandacht opeisten. Ogenblikkelijk valt de naam van Gerdo Hazelhekke in het oog. De „grote afwezige”, de onbetwiste topsco rer van de eerste divisie. Wageningen ontving dinsdag een telegram dat zijn wegzending tegen Blauw Wit in elk geval inhield dat hij woensdagavond in Utrecht niet mocht aantreden Maarten Vink, de beslist niet ontmoe digde trainer van Wageningen: „Alles is volkomen reglementair verlopen. Het was natuurlijk een nadeel omdat hij een de fensie bezighoudt en een echte goaltjes- dief is” Block vult aan: „Hazelhekke had in elk geval een mannetje bij zich gekre gen, waardoor er ruimte was ontstaan voor de anderen maar het heeft ons geen Een prijs van 5.000.is gevallen op het 5.000.is gevallen op het nummer: 5.000.is gevallen op het nummer: 5.000.— is gevallen op het nummer: 5.000.is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 250.000.is gevallen in de serie D op hot nummer: en een troostprijs van ƒ4.000.op nummer: van elk van de andere series. De prijs van 10.000.is gevallen op het f 25.000.is gevallen op het is gevallen op het nummer: 100.000.— Is gevallen op het nummer: doch noodzakelijke taktiek, de beloning niet uitbleef. De lieten zich wegdrukken en 4 - 4 xs' .^<x<SXX

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23