Minister Udink belooft in Tweede Kamer: Koningin sprak met Engelse jongeren Liechtenstein Wrevel KVP-kringen in over uitlatingen van bisschop Gijsen ZES WEKEN ZIEKENHUIS Twee jeugdige gevangenen ontsnapt Kritiek op situaties in de krijgsmacht Soldatentribunaal hekelt vervolgingsbeleid <Eet warmte floriade BEJAARDEN BOUWEN” operatiebasis koppelbazen „MEER WONINGEN VOOR drink f K til II Wij zijn gespecialiseerde jersey specialisten. JERSEY SHOP 1 INVENTUM z Na overval op postkantoor snel gepakt „Gevaarlijkheid van NTA niet Vijf arrestaties na ontvoering van meisje aangetoond” B fiM 2 5000 2 Ki DONDERDAG 13 APRIL 1972 DO meer „W elbehagen” NKV waarschuwt: „Tijd niet rijp „Ontstellend'' Minister Stuyt: fa Dat zit zo. We hebben uitsluitend jersey en tricot voor u. En daarin voeren we dan alleen maar de toonaangevende merken. Waardoor u zeker bent van topkwaliteit en grote stijl. Dat geldt voor deux-pièces en japonnen. Maar ook voor een ’’gewone” pullover. Komt u gerust kijken of we gelijk hebben. Barteljorisstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 S0 maart-1 oktober amsterdam elke dag 9.30-22.30 uur entree's: kassa’s nabij RAI reis-touringcarbureaus en de Raiffeisenbank - Boerenleenbank in geheel Nederland Dat geeft het Inventum theelicht, I Houdt tijdens de maaltijd schalen en schotels op temperatuur. En zorgt ervoor,dat het laatste kopje thee nog net zo warm is als het eerste. In diverse modellen, en kleuren, vanaf f 24,- T 1 JL 4 (Van onze correspondent) ADVERTENTIE Prof. dr. Steenkamp, oud-kabinetslnfor- U kunt cr op rekenen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) g' De WDM is van oordeel dat de vrij heid van meningsuiting moet worden los gekoppeld van het Wetboek van Militair Strafrecht en van krljgstuchtelijke bepa lingen. Een apart hoofdstuk Militaire De licten zou in het Wetboek van Strafrecht moeten worden opgenomen. Zolang deze eisen niet zijn gerealiseerd, zal het vervol- mateur reageerde nog scherper. Hij noem de de uitlatingen van mgr. Gijsen „ont stellend en onbegrijpelijk”. Deze toezegging betekent dat per jaar niet de geplande 12.000 bejaardenwonln- gingsbeleid hetzelfde moeten zijn als in de burgermaatschappij. Dat betekent ook dat de mogelijkheid moet worden geschapen in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Nu is de hoogste beroepsinstantie het Militair Gerechtshof. Aanmerkelijk minder succes had CRM- staatssecretaris mevr. S. van Veenendaal- Van Meggelen met de verdediging van dat deel van het bejaardenbeleid, dat op haar terrein ligt. DEN BOSCH. Gistermiddag zijn uit het jeugdkamp „De Corridor” van het gevangeniswezen in Zeeland een 19-jarige Amsterdammer een 21-jarige man, even eens uit Amsterdam gevlucht. <M b< cl la De politie in het district Den Bosch heeft een grootscheepse opsporingsactie op gang gezet. Hoe de twee uit het kamp ontsnapt zijn, is nog niet bekend gemaakt. SOMEREN. Korte tijd na een over val op het postagentschap in Someren (NB) zijn twee van de drie overvallers aangehouden. Nagenoeg de gehele buit van f 8500 hadden zij bij zich. N? plee, dat flink •nel] mist ven. kans bom antv Daa: gekc nom zegd moe buit kunt mijr booi Di gen besc omd sein daai gaai mer ke 1 prij erv< dat put. tenl bij mot Wai den af 1 D doe gar; mal lani we? gez bes lan con vel, exf voc F uit! dre wo „1 gi di F h h k b zi N o De drie moties werden gistermiddag in gediend aan het eind van het nog niet gesloten debat over de Nota Bejaardenbe leid 1970, die op verschillende punten ernstig gekritiseerd werd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De uitlatingen van bis schop Gijsen van Roermond over een nieuwe abortuswetgeving hebben in krin gen van de K.V.P. de problemen, die er toch al waren rond deze omstreden zaak, groter gemaakt. De bisschop heeft scherpe kritiek geuit op rooms-katholieke politici die akkoord zouden gaan met de meer liberale aanpak van abortuslegalisering. In eerste instantie deden de betrokken bewindslieden min of meer succesvolle pogingen deze kritiek te weerspreken. Met name bouwminister Udink slaagde er in waardering te oogsten voor zijn plannen om een verschuiving in het bouwpro gramma voor de komende jaren naar meer kleine woningen te bevorderen. „Het totale pakket van kleine woningen moet in beginsel geheel bruikbaar zijn als be iaardenwoning.” aldus de heer Udink. De socialist Egas zei zijn vertrouwen in haar aanpak en die van haar collega Vonhoff van het bejaardenprobleem rond uit op, door te stellen dat „we aan sympathie alleen” niets hebben. Per inter ruptie hal hij al eerder geïrriteerd gerea geerd op de opmerking van de staatsse cretaris dat hij de bejaarden via een methode van „permanente educatie” zou willen betuttelen. „U lijkt daar een wel behagen in te scheppen” zei mevr. Van Veenendaal, waarop de heer Egas boos verklaarde dat de staatssecretaris dan kennelijk niet wist wat hij onder „perma nente educatie” voor bejaarden verstaat. drongen op een premieverhoging van de bejaardenverzekering tot het niveau van de verplichte ziekenfondsverzekering en op méér begrip voor het maatschappelijk welzijn van bejaarden. De motie-Egas zal bijna zeker niet op een Kamermeerder heid kunnen steunen. De tweede motie- Van Leeuwen heeft daar evenmin veel kans op. UTRECHT. De industriebond NKV heeft zijn leden die vanuit Nederland naar Duitsland pendelen ernstig gewaar schuwd tegen de praktijken van koppel bazen en vooral die van koppelbazen die hun heil in Liechtenstein hebben gezocht. Het Kamerlid Keja meende dat er in het leger grenzen aan de vrijheid van meningsuiting moeten worden gesteld om de discipline te kunnen handhaven. Men moet het offer kunnen brengen van an derhalf jaar beperkte meningsuiting om dat anders het risico bestaat dat de hele bevolking moet zwijgen, meende hij. Dat leverde hem boegeroep uit de zaal op. Een dienstplichtige riep: „Het leger moet dus ondemocratisch zijn om onze democratie te kunnen verdedigen.” Majoor Uyen riep geëmotioneerd uit dat officieren die er Na de overval vluchtten de mannen in een auto, die betrokken raakte bij een verkeersongeval in Bakel. Twee van hen liftten naar het ziekenhuis in Helmond om enkele lichte kwetsuren te laten be handelen. De derde man verdween. In het ziekenhuis konden zij niet snel genoeg naar hun zin worden behandeld en na vijf minuten gingen zij met een taxi naar een café In Helmond. Daar werden zij aangehouden door de terstond na de overval gealarmeerde politie. Zij zijn be woners van Helmond. De derde man is nog voortvluchtig. Bij de overval zijn een pistool en een mes gebruikt. AMSTERDAM. De Amsterdamse re cherche heeft drie jongelui aangehouden die een 20-jarig meisje hebben ontvoerd uit een woning in de Reinwardtstraat in Amsterdam-oost. LONDEN. Het was woensdag een drukke dag voor koningin Juliana. Prins Bernhard nam aan de buitenmanifestaties niet deel wegens zijn lichte bronchitis. De koningin bezocht het kerkhof van Mill- Hill, waar Nederlanders begraven liggen die in Engeland tijdens de oorlogsjaren overleden, waarbij veel mannen van de Nederlandse koopvaartij. Dit antwoordde minister Stuyt mej. J. van Leeuwen (A.R.) en de heer A. de Boer (A.R.) op hun desbetreffende vragen. Het onderzoek is van lange duur, aldus de minister en uitspraken over schadelijke gevolgen kunnen niet worden gedaan. Als komt vast te staan dat geen schadelijke gevolgen te wachten zijn bij toepassing van NTA in wasmiddelen zal worden overwogen of maatregelen met betrekking tot de produktie van fosfaathoudende wasmiddelen noodzakelijk zijn. WDM-voorzitter Van Bergen meende dat eventuele beperkingen nauwkeurig in een door het parlement aangenomen wet om- scjireven moeten worden. „Dat zou een eind maken aan alle vaagheden en onze kerheden waaraan militairen wat betreft onze grondrechtelijke vrijheid van me ningsuiting onderworpen zijn”, zei hij. Bedrijfsongeluk. Een 30-jarige werknemer is woensdagmiddag om het leven geko men bij een bedrijfsongeluk in een constructiewerkplaats in Veenendaal. Een ijzeren mal schoot bij het ophijsen uit de stroppen en viel op de man. Het meisje werd per auto naar een adres in de Van Ostadestraat in Zuid gebracht, waar zij gevangen werd gehou den op een zolderkamer en bewaakt door een 21-jarige vrouw, die evenals de 21- jarige bewoonster van het huis is gearres teerd. Alle verdachten zijn afkomstig uit Suriname. Volgens de politie wilde de ontvoerders het meisje dwingen als prosti- tuée voor hen te werken. afwijkende ideeën op na houden, uitgema noeuvreerd en geïsoleerd worden. Links georiënteerde officieren maken volgens hem geen enkele kans op sleutelposities. Hans Dona, één van de tot strafklasse Niieuwersluis veroordeelde ex-Alarm-re- dacteuren, meende dat de felheid waar mee kritiek op situaties in de krijgsmacht wordt bestreden voortspruit uit het feit dat oude theorieën over de noodzaak van een leger ontmaskerd dreigen te worden. „Het sprookje van de koude oorlog en het vrije westen is over. Maar als je dat zegt, ga je de bak in”. Volgens hem wordt het steeds duidelijker dat het leger er is om de macht van de machtigen te verdedigen. „Het leger verdedigt de politiek van eco nomische pressie.” In het algemeen vond de vergadering dat de reacties van leger- zijde op de soldatenbladen vaak krijgs- tuchtondermij nender waren dan de in houd van die bladen zelf. EEG-landbouw. De Europese commissie in Brussel heeft besloten de Europese landbouwportefeuille toe te vertrouwen aan het nieuwe lid van de commissie, de Italiaan Carlo Scarascia Mugnoza, die de afgetreden voorzitter. Franco Maria Malfatti als commissielid is opge volgd. De landbouwportefeuille, een van de belangrijkste portefeuilles, is sinds 1958 in handen geweest van dr. S. Mansholt. Steenkamp wees op de eigen verant woordelijkheid van politici waarbij de katholieke politici uiteraard moeten be grijpen dat ze niet hun wil moieten opleg gen aan anderen. Hij pleitte ten slotte voor een midden-standpunt („geen extre men”) over de nieuwe abortuswetgeving. Binnen de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer toonden vrij veel leden zich on aangenaam verrast door de bemoeienissen van de bisschop van Roermond met de abortuspolitiek. De woningen zouden in beginsel be woond moeteii kunnen worden door niet- bej aarde alleenstaanden, echtparen zonder kinderen en migrerende werknemers. De bewindsman tekende overigens aan dat van het begin af de taakstelling van 12.000 bejaardenwoningen per jaar over schreden is: in 1971 kwamen al 14.500 van deze woningen klaar. Minister Udink zei de „drastische ver hoging” gebaseerd te hebben op het feit dat het aantal woningzoekenden van 65 jaar of ouder in de periode 1967-1970 met 28 percent is gestegen, terwijl het totaal aantal woningzoekenden de laatste drie jaar met twaalf percent steeg. Volgens de bewindsman een duidelijk teken van de grote behoefte onder de ouderen aan be- j aard en woningen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft haar kritiek op het bejaarden beleid van de regering onderstreept met de indiening van een drietal moties. Eén motie zal in ieder geval de meerderheid van de Kamer halen. Deze is afkomstig van het ARP- Tweede-Kamerlid mej. J. van Leeu wen en mede ondertekend door me vrouw Gardeniers (KVP), de heer Tilanus (CHU), dr. Baruch (DS’70) en mevrouw Brautigam (PvdA). In de motie wordt de regeling gevraagd snel een tijdelijke Rijksgroepsregeling voor thuiswonende bejaarden, in afwach ting van de optrekking van de AOW- AWW-uitkeringen tot het niveau van het netto minimumloon, tot stand te brengen. Deze regeling zou voor talrijke bejaar den, die nu al aanspraak kunnen maken op een uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet, een middel kunnen zijn om de bij hen levende bezwaren en drempel vrees te overwinnen. In de beide andere moties één ervan is eveneens van mej. Van Leeuwen, de ander van de heer Egas (P.v.d.A.) wordt respectievelijk aange- ADVERTENTIE Nlocht dit geen resultaat opleveren, dan houdt men er altijd nog rekening mee dat het pakket kwaadwillig in de postzak terecht is gekomen. De mo gelijkheid daartoe is ruimschoots aan wezig geweest in de overlaadstations in binnen- en buitenland. Koningin Juliana temidden van een groep Engelse jongeren, met wie zij anderhalf uur sprak over specifieke jeugdproblemen, over de EEG, mi lieuvervuiling en dergelijke. Minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne voelt er niets voor de geri atrie „ouderdomswetenschap” tot specialisme te verheffen. „De tijd is er nog niet rijp voor” zei hij, wat aan P.v.d.A.’er Lamberts de opmer king ontlokte dat de internisten de erken ning van de geriatrie als officiële weten schap tegenhouden. Volgende week zullen de bewindslieden antwoorden. Luchtmachtmajoor G. Miog zei „Als een militair een meerdere beschimpt dan is dat een belediging die voor de burger rechter moet dienen.” Het militair vervol gingsbeleid schetste hij als „het schieten met een olifantengeweer op muggen”. Dat beleid kan eng en ruim zijn, want het hangt er helemaal vanaf hoe de begrippen onkrijgstuchtelijk en krijgstuchtondermij- nend worden uütgelegd. Mej. mr. Goud- smit (D’66) noemde het vervolgingsbeleid slecht en dom. Wel zei zij het denkbaar te vinden dat voor bepaalde groepen een andere code wat betreft de vrijheid van meningsuiting zou kunnen bestaan. K.V.P.-fractieleider mr. Andriessen die geplaagd wordt door stromen brieven en hevige discussies binnen de K.V.P. rea geerde na de kritiek van de Roermondse bisschop nogal bits. „Laat een geestelijke die zich nu per se wil uitspreken over een politieke zaak eerst eens afwachten wat er precies in het wetsontwerp komt te staan”, zei hij. Andriessen, wees er op dat, nu de oude wettelijke regeling niet blijkt te voldoen, er zeker een nieuwe moet komen. gen worden gebouwd, maar 5.000 méér. Dit aantal van 5.000 voor bejaarden ge schikte kleine woningen noemde de mi nister zelfs een absoluut minimum. Nog zeker zes weken zal de ge wonde postsorteerder A. Troost in het ziekenhuis moeten blijven. Hij liep ernstige verwondingen op toen een pakket in het hoofdpostkantoor van Rotterdam uit elkaar spatte. De 25- jarige Troost, afkomstig uit Schie dam, kreeg gisteren bezoek van zijn vrouw en zijn schoonouders. Een vijftal bedrijven in het Botlek- Europoortgebied is overgebleven als mogelijk geadresseerde van het dins dag in Rotterdam ontplofte post pakket. Volgens PTT-woordvoerders is deze bedrijven gevraagd vandaag in Rotterdam te komen voor overleg. Uit de gegevens van bestellingen over routineleveranties zou moeten blijken van wie het pakket afkomstig was en wat er in zat. De koningin onderhield zich geruime tijd met de genodigden, bij wie enige nabestaanden van de op het kerkhof rus tende Nederlanders. Zij werd rondgeleid door baron Van Asbeck, voorzitter van de Nederlandse Oorlogsgraven Stichting. Prins Bernhard was wel aanwezig bij de kranslegging op het graf van de Onbe kende Soldaat in de Westminster Abbey en bij de ontvangst door het gemeentebe stuur van Londen in de historische Guild hall. In antwoord op een toespraak van de Lord Mayor zei koningin Juliana te verwachten dat de eeuwenoude samen werking tussen Nederland en Engeland nog intensiever zal worden als het Vere nigd Koninkrijk zijn plaats binnen de EEG heeft ingenomen. Na de bijeenkomst in de Guildhall re den koningin en prins naar Greenwich, waar ze op uitnodiging van de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Lord Douglas Home, de lunch gebruikten. Nu de Labour-oppositie moeite doet een referendum te doen uitschrijven over En- gelands toetreding tot de EEG, mag het geen toeval worden genoemd dat de ko ningin tijdens deze lunch met geen woord meer over de EËG repte. Bij de gasten aan de lunch bevond zich namelijk ook de Labour-oppositieleider Harold Wilson. Opmerkelijk was ook dat na de gebruike lijke toost op eerst de Nederlandse en daarna de Britse vorstin en bet spelen van de volksliederen, noch de Britse vorstin noch koningin Juliana met geen woord daarop reageerde. Aan het eind van de middag heeft koningin Juliana in de Nederlandse am bassade anderhalf uur gesproken met een twintigtal Engelse jongens en meisjes, werkende jongeren, studenten, jonge boe ren en vertegenwoordigers van politieke jeugdgroeperingen. De vorstin vroeg hun over jeugdproblemen, milieuverontreini ging en de EEG. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Uitgebreid onderzoek heeft uitgewezen dat NTA gebruikt als vervangingsmiddel van fosfaten in was middelen in de natuur op redelijke snelle wijze wordt afgebroken. Het is nog onbekend in hoeverre deze stof bij toepas sing in wasmiddelen door een voedende waarde als stikstof- of koolstofbron toch nog een zekere belasting van het milieu (algengiroei) kan betekenen. UTRECHT. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) hield woensdag in Utrecht een „soldatentribu naal” waarin het vervolgingsbeleid van de ministers Van Agt en De Koster wat de vrijheid in het leger betreft, werd aange vallen. Er was een groot aantal „getuigen a charge”, maar er werd ook een „getui ge” gevonden die het beleid van de be windslieden wilde verdedigen: het V.V.D.- Kamerlid Keja. Nadat in Nederland wettelijke maatre gelen tegen de koppelbazen zijn getroffen hebben deze zich volgens de bond eerst teruggetrokken in West-Duitsland. Maar omdat ze daar ook niet alles kunnen doen en laten wat ze wiMen, zouden ze bet vor stendom Liechtenstein als „vlochtgebied” hebben gekozen. Van daaruit maken de koppelbazen aan de Duitse instanties de premies over voor ziekenfonds, ongevallenwet, werkloos heidswet etc. Maar volgens de industrie bond NKV zijn er koppelbazen die hun werknemers al binnen enkele weken af melden bij het ziekenfonds zonder hen zelf daarvan op de hoogte te stellen. De werknemers blijven dan hun aandeel in de premie betalen, maar de koppelbaas steekt het geld zelf in zijn zak. De aap komt pas uit de mouw als een werknemer ziek wordt. Een Duitse werknemer kost bij een Duitse firma 16 a 18 mark per uur. Als men weet dat de koppelbaas een werkne mer „levert” voor 10 tot 12 mark per uur, is het duidelijk dat de koppelbaas de ontbrekende marken voor zijn bungalow op een andere manier bij elkaar moet scharrelen, aldus de bond. _X>\ X- «sj

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2