OREN DICHT IN DONG HA t Geheime diplomatie in Noord-Ierland Jarring werkte Solzjenitsin tegen ver om Nobelprijs te krijgen O DRAAIPLATO graan- Gesprek met Brandt haalt niets uit CDU NOG STERKER TEGEN VERDRAGEN MET OOSTEN zou dood zijn Ulrike Meinhof A k a w 11 200.000 tons dok in haven Antwerpen Labour-fractie voor referendum TOEKENNING WERD WERELDWIJD SCHANDAAL Europese ministers van PTT willen Gesprek tussen Whitelaw en Faulkner optreden tegen piratenzenders Zestien Tupamaros ontsnapt échte graan-genever n O P VERBOD (Van onze correspondent) Ontzien Uitgevloekt Volgens Frankfurter Allgemeine zuiver natuur- produkt platenspeler van deze tijd! STOCKHOLM Oe Thant noemt hem „een meester in de kunst van de geheime diplomatie”. Journalis ten die hem kennen noemen hem daarentegen „de Mossel”. Zijn eeuwige „geen commentaar” heeft hem die bijnaam opgeleverd. Maar deze aanhoudende „no comments” zijn tevens zijn reddingsplank. Zou hij werkelijk gaan proberen uit te leggen waarom en wat, dan zou hij zijn eigen internationale politieke carrière danig in gevaar brengen. DONDERDAG 13 APRIL 1972 A, E 5 i I (Van onze redacteur in Londen) >r is niet van plan dat te de bestaande contracten straks een herziene keuze De reactie van Gunnar Jarring op deze zaak was zoals gebruikelijk „Geen commentaar”. door de vrijlating van de Britse ambassa deur in Montevideo, sir Geoffrey Jackson, uit acht maanden gijzeling door de Tupa- maros, mogelijk werd gemaakt. Om het gevaar van bomontploffingen tegen te gaan, is nu in Belfast een besluit genomen, waar kennelijk niemand eerder op kon komen. In het centrum van de stad wordt al het autoverkeer voortaan verboden. Op het ogenblik Is het al verbo den een auto in het centrum onbeheerd achter te laten. Vanmorgen heeft de explosie van een bom in een gestolen vrachtauto een groot gebouw in brand gezet in Balleymoney, 64 km. ten noordwesten van Belfast. Volgens een woordvoerder van het Britse leger kwam een vrouw om het leven. Whitelaw heeft woensdag meegedeeld dat hij „voor zover mogelijk” het verbod op het houden van optochten in Ulster zal opheffen. in id in is S. in >n e, a. :o m •d In in >n sn id m rs lit Vraag Uw dealer N.V. NAHO - Amsterdam - importeur van wereldmerken el ?n xi sn Ie is »n dit ie i- WENEN (DPA). De Europese minis ters onder wie de PTT ressorteert, hebben gisteren aan het slot van hun conferentie in Wenen aangedrongen op uitvoering op korte termijn van de al in 1970 geëiste maatregelen tegen de piratenzenders in de Europese wateren. Zij willen ook dat er voorstellen wor den uitgewerkt voor een verbod op de vervaardiging, invoer, verkoop en het ge bruik van minizenders, opdat „de privé- sfeer van het individu” niet wordt aange tast. Terugziende op zijn diplomatenleven, kan hij ongetwijfeld een traan plengen over alle tegenslagen. Zijn bemiddelings pogingen schijnen in ieder geval niet dat op te leveren waarop iedereen hoopt. In het Kasjmier-conflict tussen India en Pakis tan reisde hij evenveel als in het Midden- Oosten-conflict en dat leverde niets op. Het voorstel hem als opvolger van Oe Thant te nemen werd keurig de grond over de controversiële verdragen met Moskou en Warschau is gisteren nog groter geworden. Oppositieleider Rainer Barzel had gisteravond op uit nodiging van Willy Brandt een speciaal gesprek met de bondskanselier. Na afloop van de twee uur durende ontmoeting zei hij: „Ons nee tegen de verdragen blijft, sterker nog, ons standpunt is harder geworden”. Kinderen in de Zuidvietnamese stad Dong Ha houden hun oren dicht bij het afvuren van een Zuidvietnamees kanon in de gevechten tegen de Noordvietnamezen en de Vietcong. LONDEN. De Britse regering heeft de weg van de „geheime diplomatie” ge kozen om de vrede in Noord-Ierland te herstellen. Een medewerker van William Whitelaw, de Britse minister voor Noord- Ierland, heeft besprekingen gevoerd met de leiders van de oppositie in het intussen opgeheven parlement, de Stormont. De besprekingen worden door insiders de be langrijkste gebeurtenis in jaren genoemd. LONDEN (Reuter/AFP). De Lager- huis-fractie van de Britse Labour-partij heeft zich gisteren uitgesproken voor een referendum over de toetreding van Enge land tot de EEG. Uit de stemverhouding, 129 voor en 96 tegen, blijkt de diepe splitsing, die de EEG-kwestie in de La- bour-gelederen heeft veroorzaakt. Het Labour-schaduwkabinet had een referendum over de toetreding aanbevo len. De conservatieve regering wil geen referendum uitschrijven. Brandt had Barzel en zijn collega’s uitgenodigd in een poging hun gedachten te veranderen over de ratificatie van de verdragen. De regerende coalitie van Brandt heeft een zeer kleine meerderheid van vier zetels in het parlement en een nederlaag (op 4 mei is de stemming) rond de ratificatie betekent bijna zeker de val van de regering. Gromiko ging uitvoerig in op de inhoud van het verdrag. In het bijzonder noemde hij artikel 3, dat handelt over de ver plichting inzake het in acht nemen van de territoriale onschendbaarheid van alle landen in Europa binnen hun huidige grenzen. Karl-Ragner Gierow .ondernam een laat ste vertwijfelde poging, Solzjenitsin alsnog in het bezit te stellen van diploma en medaille en stelde voor deze te overhandi gen op een neutrale plaats. Solzjenitsin maakte een woning van vrienden in het centrum van Moskou in ordie, verzond uitnodigingen aan bekendien, maar Gilerow kreeg niet helemaal overwacht geen visum. De Russische houding werd in de Zweedse pers van commentaren voorzien die van „stom” text „discutabel” varieerden en Solzjenitsin zond een tele gram, waarin hij de gang van zaken betreurde. Door een wilde staking van het perso neel in de elektriciteitsvoorziening, is Ier land woensdag getroffen door een stroom- onderbreking die door een officiële woordvoerder „de ergste uit de geschiede nis van het land” werd genoemd. Drie kwart van de stroomvoorziening viel uit. De internationale belangstelling is voor Solzjenitsin natuurlijk verheugend, maar hij schijnt er behoorlijk onder te lijden, zoals andere Nobelprijswinnaars vóór hem. Boris Pasternak werd in 1958 ge dwongen de prijs te weigeren, terwijl in 1966 Michael Sjolochov (De Stille Don) de prijs wèl kon accepteren. Hij was in de ogen van de Sovjet-regering goedgekeurd en kreeg evenals Lev Landau in 1962 zijn prijs wel op de Zweedse Moskou- ambassade uitgereikt. Maar bij Solzjenit sin heeft Jarring hier een stevig stokje voor gestoken. Bang als hij was de Russen voor het hoofd te stoten, hield hij keurig de boot af. Heit verzoek van Solzjeniitsi'n de zaak pp de ambassade te komen bespreken („Ik fcie er naar uit een beroemd man zoals u te ontmoeten”) werd afgewimpeid. „Dat zou maar op een politieke manifestatie uitdraaien”, aldus Jarring. Waarna het schandaal steeds vastere vormen begon aan te nemen. De secretaris van de Nobelstichting, dr. pleet aardgasnet of we krijgen te horen dat de bellenblazers van Slochteren zich flink hebben vergist. De voorraden zullen sneller uiitgeput raken dan de eerste opti mistische cijfers ons hebben laten gelo ven. De vraag is nu: wat nu? Bestaat de kans dat we in de toekomst al die om- bouwmisère opnieuw moeten beleven? Het antwoord moet van de Gasunie komen. Daar is het beraad nu goed op gang gekomen, nadat mr. J. Jonkers van Eco nomische Zaken in Den Helder had ge zegd dat „de binnenlandse afzetkraan moet worden dichtgedraaid” om aan onze buitenlandse contractsverplichtingen te kunnen voldoen. Tenzij er op korte ter mijn nieuwe gasbronnen worden aange boord. De heer Jonkers heeft met zijn uitlatin gen veel reacties losgemaakt. De natuur beschermers zijn op voorhand al boos omdat het milieu van Waddenzee en Ijs selmeer ernstig kan worden bedreigd als daar de voorgestelde proefboringen door gaan. De consumenten voelen zich geno men, omdat zij eerst met het aanlokkelij ke beeld van schone verbranding en lage prijzen tot het aardgas zijn bekeerd en nu ervaren dat die prijzen gaan stijgen, om dat de groeiende vraag de voorraden uit put. Bovendien vragen ze zich af of bui tenlanders om der wille van een contract bij de leverantie van aardgas voorrang moeten krijgen boven het eigen land. Want onder de dwang der omstandighe den moet het mogelijk zijn die contracten af te kopen. De Gasunie doen. Ze wil garanderen en maken. Daarbij zal het commerciële be lang voor de „nationale economie” zwaar wegen. Intussen hebben de Nederlandse gezinnen al wel kunnen vernemen dat de beste kwaliteit aardgas, die ooit in Neder land is aangetroffen, vanwege zo’n zelfde contract onze neus voorbij zal gaan. Het veld van Anneveen, dat binnenkort in exploitatie wordt genomen, zal produceren voor de Italianen. Het komt er dus op neer dat het uitlokken van de binnenlandse vraag nu dreigt te worden afgestraft. Daarom wordt het tijd dat kabinet en parlement De recente ontsnapping schijnt zeer goed voorbereid te zijn geweest. Zij begon terwijl de gevangenen in de rij stonden voor de tandarts in het gevangenishospi taal en anderen net deden alsof zij een zieke kameraad wegdroegen, aldus de po litie. Zij bonden de tandarts en zijn perso neel vast en konden daarna de gevangenis uit komen omdat medeplichtigen van bui ten de toegang openden. Onder de ont snapten is Amadio Perez, één van de voornaamste leiders van de Tupamaros. sdhe en Laboruparlij, die sinds afgelopen zomer hadden geweigerd ook maar één woord met de Britse regering te wisselen, zolang er aan de internering van katholie ken geen eind zou worden gemaakt. Zoals is gemeld, liet Noord-Ierlands re gent Whitelaw dezer dagen een eerste con tingent van 73 geïnterneerden vrij. Dit was voor de oppositie kennelijk de reden om het gesprek te heropenen. In een ander deel van het door opstan den geteisterde Noord-Ierland werd ook geconfereerd. Dit gebeurde in de katholie ke ghetto’s in Derry, waar deputaties uit de bevolking een ontmoeting hadden met leiders van de professionele IRA, de on dergrondse terreurorganisatie. De delega tie uit de bevolking liet weten dat ze genoeg had van grof geweld, en dat ze de nieuwe situatie die is ontstaan nadat de Britse regering het regionale bestuur in Noord-Ierland opgeheven heeft, wil be nutten om na te gaan in hoeverre met praten en niet meer met schieten tot een overeenstemming te komen is. BRUSSEL (ANP). Begin 1974 zal men in Antwerpen de beschikking hebben over een droogdok dat schepen tot 200.000 ton kan ontvangen. Dit nieuwe dok, het grootste van de Antwerpse haven, wordt gebouwd voor de Mercantile Marine Engi neering and Graving Docks Co. n.v. in Antwerpen. Het wordt het zesde dok van dit bedrijf. Het nieuwe dok krijgt een lengte van 305 meter en een breedte van 50 meter. Over de ratificering van het verdrag door West-Duitsland zei de minister dat het niet in werking treden van de verdra gen tussen Bonn en Moskou en tussen Bonn en Warschau „niet alleen een achter uitgang in de Russisch-Westduitse be trekkingen” zou betekenen, maar ook de „The New York Times” waarin hij pro beerde het Zweedse standpunt te verdedi gen, maar jammer genoeg op basis van verkeerde (Jarrings) inlichtingen. „De schande ligt helemaal bij hen”, zo schreef hij, „en niet bij ons”. De Zweedse auteur Vilhelm Moberg vloekte daarop langdurig Jarring uit in een pagina-groot artikel in „Expressen”, het grootste avondblad van Scandinavië. „Wij hebben gewoonweg een andere ambassade nodig”, schreef hij. En daar zal het voorlopig wel bij blijven. De regering wenst niet in te grijpen, evenmin als Jarring daartoe de moed had. En Solzjenitsin probeert nog steeds vertwijfeld aan zijn geld te komen. De aan de Nobelprijs verbonden som van /280.000-. wordt beheerd door zijn Zwit serse vertrouwensman en advocaat mr. Fritz Heeb, maar pogingen ervan gebruik te maken stuiten op Sovjet-tegenstand. De door de Britse regering afgezette minister-president van Noord-Ierland, Faulkner, had zijn eerste gesprek met William Whitelaw. Het was voor het eerst dat Faulkner zich verwaardigde de nieu we gezaghebber te ontmoeten. De lijn van Faulkner wordt na aanvankelijk ex treme uitbarstingen gematigder. De oud- premier is een sluw tacticus die weet waar zijn voordeel ligt. De ontmoeting tussen Faulkner en Whitelaw kan dan ook symptomatisch zijn voor een gevoel van zwakke hoop, dat het Noordierse probleem van de straat steeds meer naar de conferentietafel verhuist. Hegge zegt de mening te delen van de Zweedse schrijver Bo Stroemstedt: „Alex ander Solzjenitsins romans hebben de Nobelprijs niet nodig. De Nobelprijs heeft eerder behoefte aan hem”. zamenlijk uitmaken hoe het beleid ten aanzien van het binnenlands verbruik moet worden. Er mogen dan enkele nieu we bronnen in zee zijn aangeboord die op langere termijn iets meer perspectief zou den kunnen bieden, zolang proefboringen nog geen zekerheid geven over de winbare voorraad, kan men er geen staat op ma ken. Dat er iets met de voorraden aan de hand was, is in de afgelopen maanden al bij verschillende gelegenheden gebleken. De Gasunie heeft bij herhaling gezegd, dat er voldoende gas in de bel van Slochteren zit om tot het eind van deze eeuw toe te kunnen. De vraag is alleen: hoe moet bij een stijgende behoefte de produktie worden opgevoerd? Die is op dit moment technisch begrensd tot zo’n 100 miljard kubieke meter. Vandaar dat de Gasunie al vorig jaar is begonnen met verbruikbeperkende richtlijnen voor de binnenlandse afnemers. Tijdens de koude golf afgelopen winter heeft het niet veel gescheeld of er was voor de televisie en in de kranten een beroep gedaan op de consumenten om de gordijnen in de hui zen gesloten te houden. Dan zou de ka mertemperatuur twee graden stijgen en hoefde er dus minder aardgas voor de c.v.-ketels te worden verstookt. Enkele weken geleden heeft de Gasunie laten weten dat ze stopt met de reclamecam pagne voor aardgas omdat de reserves beperkt zijn en er „van nieuwe vondsten geen sprake” was. Minister Langman van Economische Zaken zei er, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, bij dat de aardgasprijs voor de kleinverbrui kers (dat zijn de Nederlandse gezinnen) zal worden opgetrokken om het verbruik te remmen. In feite zijn dat distributiemaatregelen, waarmee een totaal foutief gebleken planning nu ten koste van de gezinnen moet worden recht gebreid. Het staat vast dat de Gasunie te optimistisch aan export heeft gedaan. In februari nog werd be kendgemaakt dat die uitvoer met 52 per cent was gestegen ten opzichte van vorig jaar. Dat zijn verhoudingen die te denken geven en vragen om een openbare verant woording aan het Nederlandse publiek, dat nu bedrogen uitkomt. tTWWVWVVVWWIA/WWVVVVVWVVVWW'irWVWlAfVirVVWVWWirWVWWVVVVVVVVWVWVVVWVVVWWWVWVWWVVlAfVWWWVWWVMVWWWWVl RAAfWWVVVVVVVVVVWl/VVVVWWVWVWVVVVVWVVVlrtZVIfVVVVWVWWVVVVtAHfVVVVVVVVVVVVVWlAAfVWVWVWVVWWV'VWWWVfc WE DUBBELE GRAAN-GENEVER IS VOLCENSOS l ROTUlT GESELECTEERDE GRANEN CESTOOKlW «GEI OOOR ONS ALS HOOGSTE KWALITEIT O- WMOEERO. W tetBMrderlj «n UteuratoM Verhoeven 'MJnvelend Hilvenwm Hotaxl Nadat duidelijk werd dat de kans uiter mate klein was, dat hij zou kunnen te rugkeren naar de Sovjet-Unie als hij naar Stockholm zou reizen, gaf hij er de voor keur aan de prijs in Moskou in ontvangst te nemen. Per-Egil Hegge, een Noorse journalist en Moskouse correspondent voor een aan tal Scandinavische dagbladen, kende Sol- zjeniitsiin en werd zijn verbindingsman met de ambassade. Hegge schreef, nadat hij werd uitgewezen (wegens zijn vriendschap met Solzjenitsiin) een boek over de behan deling van deze in officiële Russische ogen controversiële schrijver. Het boek heet „Waarom Solzjenitsin niet kan ko men” en sabelt Jarring en diens personeel in Moskou volledig neer. In gesprekken met Hegge vertelde Sol- zjemtsin naderhand dat Jarring zeker in twee gevallen onjuiste informatie heeft verstrekt aan premier Olof Palme in Zweden. Op grond van deze informatie schreef Palme een ingezonden stuk aan Het gaat hier om besprekingen met voormannen van de sociaal-democrati- akkoorden over West-Berlijn ongedaan zou kunnen maken. Regeringswoordvoerder Rüdiger von Weichnair zei na het gesprek dat dé bonds kanselier Barzel had gewezen op de ver bondenheid van de verdragen met het verdrag van de Grote Vier over Berlijn en op de algemene invloed die ze hebben op de betrekkingen tussen oost en west. De Sovjet-Unie heeft gezegd de overeen komst over Berlijn niet te zullen tekenen als het parlement in Bonn de niet-aan- valsverdragen niet ratificeert. De oppositie was echter niet onder de indruk. „We waren uiterst teleurgesteld”, zei Richard Stücklen, leider van de chris- ten-democratische parlementaire groep die samen met Barzel en oud-minister van Buitenlandse Zaken Gerhard Schroder het gesprek had bij gewoond. De oppositie zegt dat West-Duitsland in de twee verdragen te veel weggeeft aan de Russen zonder daarvoor iets terug te krijgen. Enkele uren voor het gesprek ontving Brandt, samen met minister van Buiten landse Zaken Walter Scheel, Valentin Fa- lin, de Russische ambassadeur en Heinz Kühn, voorzitter van de Bondsraad, die juist uit Moskou was teruggekeerd. Bij zonderheden over die ontmoeting werden niet bekendgemaakt al gingen er geruch ten dat Moskou nog een concessie had gedaan om de ratificatie er toch maar door te slepen. In de commissies voor Buitenlandse Za ken van de beide Kamers van de Opperste Sovjet het parlement van de Sovjet Unie is gisteren een debat over het verdrag begonnen. De minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, zei volgens Tass in een toe spraak dat dit verdrag „de noodzakelijke politieke basis legt Voor een grondige ommekeer in de Russisch-Westduitse be trekkingen”. Gromiko legde er de nadruk op dat de ondertekening van het verdrag voor zijn land „een moeilijke zaak” is geweest. De Sovjet-Unie heeft zich in het verleden herhaalde malen uitgesproken voor een normalisering en verbetering van de be trekkingen met West-Duitsland. Maar, al dus de minister, krachten die de politiek van Bonn bepalen hebben „de werkelijke situatie in Europa” niet willen erkennen. Deze werkelijkheid vormt de basis waarop beide landen vreedzaam naast elkaar kun nen bestaan en in het belang van de vrede kunnen samenwerken, aldus Gromi ko. FRANKFURT (AFP). De Duitse oud-journaliste Ulrike Meinhof, die wordt beschouwd als de leidster van de anar chistische Baader-Meinhofgroep in Duits land, zou dood zijn. Dit meldt vandaag het Duitse blad „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, door gaans een betrouwbaar blad dat zich nu door geruchten laat leiden. Volgens de Frankfurter Allgemeine zou Ulrike Mein hof, die al drie jaar door de politie in de hele Bondsrepubliek wordt gezocht, aan kanker zijn overleden of zelfmoord heb ben gepleegd omdat ze een ongeneeslijke ziekte had. Het blad Bilt Zeitung meldt dat Ulrike Meinhof al is gecremeerd in Hamburg onder de naam Elisabeth Nehls. De politie van Hamburg beschouwt de geruchten „absurd en ongegrond”. inigeboord. En de toekenning van de No belprijs voor letterkunde op 8 oktober 1970 aan Alexander Solzjenitsin is een wereldwijd schandaal geworden. Die dag bevond Jarring zich toevallig in Moskou, waar hij volgens Oe Thant, ten hoogste 14 dagen, en met de mogelijkheid binnen 24 uur naar New York te gaan” verbleef. Solzjenitsin liet Stockholm we ten de prijs te accepteren en deze per soonlijk in ontvangst te willen nemen, „zover als ik daartoe in staat zal zijn”. „Mijn gezondheid is daarentegen uitste kend”, voegde hij er veelbetekenend aan toe. Gunnar Jarring, de 65-jarige Zweedse Moskou-ambassadeur huldigt het principe: hoe minder je zegt, des te minder kans geef je iemand het tegendeel te bewijzen. Met z(jn staat van dienst is dat wel het slimste wat hjj kan doen. Een beminne lijk man zeggen de weinige vrienden, die hij heeft, maar zijn conduite-boekje ais diplomaat begint steeds meer op een slecht rapport te lijken. op basis van serieuze onderzoekingen ge- Nauwelijks heeft Nederland een com- ->■ - AS»*8 MONTEVIDEO (Reuter). Uit de Punta Carretas-gevangenis in Montevideo zijn woensdag minstens zestien stadsguer rilla’s van de ondergrondse Tupamaro- beweging en zes andere gevangenen ont snapt. Ze zaten er in voorarrest hangende hun berechting. In september van het vorig jaar ont snapten uit dezelfde gevangenis niet min- 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3