Handhaving van parallelwegen KROONTAPIJT Nieuwe start in tienersoos B e Heemskerkse muziek-amateurs gaven hun eerste concert Nappa kleding VELDHUIS Vriendenkring sluit toneel- seizoen af W. Stoutenbeek lanceert nieuw centrumplan Situatie op Marktplein blijft onbevredigend „MAAK VAN DE BREESTRAAT f 259.- GROOT PARKEERTERREIN” n HOC verzet zich KRITIEK OP BESTAANDE tegen kortings- PLANNEN afspraak met Banken centraal in TABOE VOOR middenstanders vakbond scafé BROMMERS EN FIETSERS Drive-in winkels EERSTE PAAL NIEUWE LTS Middenstanders komen bijeen ENTHOUSIAST GELEID DOOR BRAM HUMANS WINKELRUIT INGEGOOID Marktberichten r 4 UNIEK ZEKERHEID B VERBOD PRIVILEGE B HEEN EN WEER KEUZE '||OI|| TOPVLOER is gewoon goed! B TABOE IBS DONDERDAG 13 APRIL 1972 IJMUIDER COURANT (Van een medewerker) Geestdrift Veel medewerking bij verbouwing HEEMSKERK Sinds 1 maart 1970 bestaat er te Heemskerk een in strumentaal amateurensemble. Het heeft zichzelf de naam van „IA” ge geven, de beginletters van „Instrumentaal” en van het door een wat speel se spellingsmodificatie verkregen woord „Ansamble”. Aanvankelijk maak ten slechts zeven muzikale Heemskerkers deel uit van het groepje. Onder leiding van de enthousiaste directeur van de Volksmuziekschool Bram Hij- mans en onder bescherming van deze school ging „IA” zich voorbereiden tot het geven van uitvoeringen, die evenwel nog niet opgenomen waren in een eigen programma, maar een onderdeel vormden van niet onder eigen verantwoordelijkheid gehouden manifestaties. Zo begon het en semble, zij het dan in bescheiden mate, toch al wat te betekenen voor de Heemskerkse gemeenschap. Langzamerhand traden nieuwe leden toe tot het gezelschap en dit jaar kon Bram Hijmans het er op gaan wagen eens een muziekavond te organiseren, die geheel door „IA” zou worden ver zorgd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK In het contactorgaan van de winkeliersvereniging Stadscentrum Beverwijk heeft de heer W. Stoutenbeek een nieuw Bree- straatplan gelanceerd. De kerngedachte is, dat de Breestraat één grote esthetisch verantwoorde parkeergelegenheid zou moeten worden, met brede trottoirs en oversteekstrippen, maar zonder doorgaand verkeer. Het aantal parkeerplaatsen zou moeten worden verviervoudigd. De heer Stoutenbeek vindt dat er met betrekking tot de Breestraat iets groots moet gebeuren, omdat dit stadscentrum anders binnen enkele jaren ver achter komt te liggen bij andere winkelcentra in de omgeving. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) WWVWtfVWVMAMIAAfWWWVVVVWIflAAftfWMVIAIMtfWVWWlMV1 (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE te Koningstraat 116 - Beverwijk extra A (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE voor dames en heren •n incl. ondertapijt en tapijtlatjes I I 1 I a i i HEEMSKERK. Ir. L. Stoelinga, voor zitter van het schoolbestuur van het RK Nijverheidsonderwijs in Beverwijk en om streken. zal op donderdag 20 april de eerste paal slaan van het nieuwe complex van de r.k. technische school De Die aan de Baandert. De eenvoudige plechtigheid be gint om 15.45 uur. Want meer instrumentalisten zou „IA” uitstekend kunnen gebruiken. Er wordt bijvoorbeeld gezocht naar nieuwe strij kers, een hoboïst, fagottisten en koperbla zers uit verschillende leeftijdsgroepen. I 1 I I Kru tert D eert niet geh heel mui •nog Krc we pra> de tale pril zijn het D Was doo ■ver .wei IJ rett< er t -bij maa boot „Spi drie de I goe brê bot for vai nat tot acl zot Woensdag is deze avond in de grote zaal van „De Vrijburcht” aan de Vrijburger- laan gegeven met een programma, dat werken van beroemde componisten, zoals Frescobaldi, Purcell, Mozart, Handel en Fauré, bevatte. Met het instuderen van deze composities werd het voornaamste doel van „IA”, namelijk „he<t primair plezier beleven aan het samen musiceren en repeteren”, verwerkelijkt. Voor vrachtwagens zou tijdens bepaalde uren een doorrij- of parkeerverbod moe- In dit verband betoogt de heer Stouten beek: „Leuk of niet, de harde praktijk toont ondubbelzinnig aan, dat de toene ming van het aantal gezinnen met een wagen zelfs niet met paardenmiddelen is tegen te houden. Uiteraard een trieste realiteit, maar daar hebben we als detail listen keihard rekening mee te houden. Veelvoudig is op vele plaatsen ter wereld vastgesteld dat parkeergarages en par keerterreinen in de directe nabijheid van winkelcentra onmisbaar zijn en in vele gevallen het lot van die winkelcentra hebben bepaald. Daarom lijkt het mij voor de hand te liggen, dat de Breestraat met haar breed assortiment aan zaken zich niet de kans mag laten ontglippen om honderd procent munt te slaan uit de uitzonderlijke mogelijkheid om het win kelend publiek en de potentiële koper zo veel en zo dicht mogelijk bij de winkel deur te laten parkeren. Juist omdat dit bijzondere privilege zo massaal nergens te vinden is zullen de voordélen en de gevol gen dubbel zijn”, aldus nog steeds de heer Stoutenbeek die verder opmerkt: „Indien door deze bijzondere service een „parkeer- image” zou ontstaan, zal dit grote voorde len opleveren voor Beverwijk als regio naal koopcentrum” (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In samenwerking met een groot aantal vrijwilligers heeft het bestuur van de jeugdsociëteit „De Kelder” het interieur van het onderkomen aan het Hilbersplein een fikse verandering doen ondergaan. Bovendien werkt het bestuur aan een uitbreiding van de mogelijkheden voor de bezoekers. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Vanavond acht uur begint in café De Zon het vakbondscafé aan de tweede bijeenkomst van dit sei zoen. Het onderwerp, dat ter sprake zal komen, bestaat uit de vraag: waar naar toe met ons geld? Een actueel gegeven, nu de banken bekend hebben gemaakt de rente van de salarisrekeningen te verla gen. Breestraat plus de bebouwing van het middengedeelte met alle bijkomende voorzieningen komt mij, bij een vergelij king met de prijzen der hedendaagse bouwprojecten bijzonder laag voor. Indien wij over cijfers praten dienen deze zeker niet te laag te zijn, omdat de kater er dan toch later uit komt. Ook indien voldoende gegadigden voor de financiering der mid- denbebouwing zouden worden gevonden, blijft de onzekerheid bestaan of de ver huur of verkoop volledig aanslaat en op de juiste wijze kan worden gecontinueerd. Want indien er enkele lege plaatsen zou den komen, zou de gehele opzet wel eens negatief kunnen uitpakken, hetgeen fu nest zou zijn”. Met uitzondering van het begin en het einde van de Breestraat is plan B gelijk aan plan A. In plaats van één ononder broken rijbaan splitst de aanvoer tot de Breestraat zich meteen in drie parellel lopende rijbanen, die zich bij de St. Aga- thakerk weer verenigen tot de uitrit door de Bloksteeg. Op die wijze berijdt de aspirant-parkeerder slechts éénmaal de Breestraat. Hij zal direct moeten kiezen uit de drie parallelwegen. Tijdens niet drukke perioden zal hij langs alle drie BEVERWIJK. Blijkens een artikel on het contactorgaan van de winkeliers vereniging „Stadscentrum Beverwijk” zijn de winkeliers zeer verbolgen over het feit, dat de situatie op het Marktplein nog steeds onbevredigend is. B. en W. hebben maatregelen aangekon digd. Er zou niet eerder dan om dinsdag middag 1 uur met het opbouwen der kramen mogen worden begonnen tot 1 maart; na die datum zou dit tijdstip worden verschoven naar dinsdagmiddag 6 uur. Aan het misbruik van de openbare grond door dit plein als openbare opsla gruimte te gebruiken zou een einde wor den gemaakt. Het plein zou als parkeer- plein worden ingericht en lamgs de in valswegen naar het centrum zouden ver- BEVERWIJK. Twee jongens hebben woensdagnacht een grote etalageruit van een winkel aan de Florastraat ingegooid. De politie kon de twee knapen in de om geving van de winkel aanhouden. In de Zeestraat was eerder in de avond een ruit van een woning ingegooid. Om wonenden zagen twee mannen in de rich ting van het Westerhoutpleln vluchten. De politie kon de mannen echter niet meer achterhalen. wegen een parkeerplaats vinden, maar in drukke perioden zou hij een parallelweg kunnen kiezen die wat het parkeren be treft al vol is. Dat zou voorkomen moe ten worden met een elektronisch systeem, waardoor met één oogopslag te zien is langs welke weg nog vrije parkeerplaat sen beschikbaar zijn. Dat wil de heer Stoutenbeek regelen met een foto-elektri- sche cel. Met drie veeladerige kabels moet het naar zijn mening mogelijk zijn om elke vrije parkeerplaats door middel van lichtjes aan te geven op drie tableaus bij de splitsing. Zowel plan A als plan B biedt ruimte voor 280 parkeerplaatsen van 2x5 meter. De maximum doorrijsnelheid zou 10 15 kilometer moeten bedragen. Di redt ever is. S nati andi met trek dorj laat nen. opd: een vers .brei yen ke 1 VELSEN-NOORD - Voor de eerste maal in haar bestaan zal de winkeliers vereniging „Wijkeroog”, die zich vorig jaar heeft aangesloten bij de Coöperatieve Middenstandsvereniging DOKA u a. op donderdag, 27 april in De Schouw een gecombineerde jaarvergadering houden. In verband met deze combinatie is er een zeer uitgebreide agenda te behande len, die behalve de gebruikelijke versla gen ook behelst de vaststelling van het huishoudelijk reglement van de Coöpera tieve Middenstandsvereniging DOKA. Dientengevolge zal ook een bestuursver kiezing plaats vinden. Het bestuur is voorlopig samengesteld uit de heren J. J. J. Jansen, voorzitter; L. C. Bart, vice- voorzitter; J. G. Bekker, secretaris: me vrouw C. J. M. Nijssen-Eijking, tweede secretaresse; de heren J. W. Schoot, pen ningmeester' J. Veldboer, tweede penning meester; G. J. van der Weerd, algemeen adjunct en lid Joh. de Jong. Voorts zal een raad van toezicht wor den gekozen ingevolge het huishoudelijk reglement, alsmede een voorlopige zegel- commissie. waarin het bestuur voorstelt de heren L. C. Bart, G.J. van der Weerd en J. Huis in ’t Veld te benoemen. De voorlopige actiecommissie wordt voorge steld te zullen bestaan uit de heren Joh. de Jong, R. Goris en nog twee nader te benoemen leden. Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 Nu de heer G. J. van Leeuwen tot voorzitter van de HOC is benoemd heeft de heer H. J. Nijman de functie van tweede voorzitter op zich genomen. Voor zitter Van Leeuwen belast zich met de algemene beleidslijnen en de heer Nijman zal zich bezig houden met de dagelijkse kwesties. In de ontstante vacature door het ver trek van de heer P. Torken binnen het algemeen bestuur zal op de eerstkomende ledenvergadering een voordracht volgen. De heer Torken blijft lid van de vereni ging en heeft zich beierd verklaard als adviseur het algemeen bestuur ter zijde te staan. HEEMSKERK. De Heemskerkse On- dernemeres Centrale verzet zich fel tegen het plan van enkele plaatselijke midden standers om leden van de wijkvereniging De MAer-De Die korting bij aan koop van goederen te verlenen. In een schrij ven van het secretariaat van de HOC wijst de organisatie er op, dat een derge lijke kortings-afspraak met de wijkvere niging tot desastreuze gevolgen voor dege- hele middenstand in Heemskerk kan lei den, waarvan de consequenties niet meer te overzien zijn. De HOC ontraadt de aangesliten middenstanders op bovenge noemd voorstel in te gaan. ten gelden, evenals voor de middenstan ders/ winkeliers, waarvoor ook een perma nent verbod zou kunnen worden ingesteld. De oversteekplaatsen en de trottoirs wil de heer Stoutenbeek rijkelijk voorzien van bloemen en planten. Een kindercrèche op het Meerplein vindt hij wel een goed idee, maar het zou beter zijn deze centraal in de Breestraat te situeren, ovder de middelste parallel weg heen, enkele meters boven het straat- peil. Diezelfde mogelijkheid zou toegepast kunnen worden voor een overdekt terras. Volgens de heer Stoutenbeek mag Be verwijk de kans op „The most unique broadway drive-in shopping centre of the Netherlands” niet missen. Met de uitvoeringen van woensdaga vond hebben de ijverige geestdriftige amateurmusici van het gezelschap bewe zen, dat het hun ernst is een zo hoog mogelijk spelniveau te bereiken. Wanneer men werkelijk van plan is vaker in het openbaar op te treden, mag verwacht worden, dat ook het besef van een artis tieke verantwoordelijkheid een woordje zal gaan meespreken. Anders hebben der gelijke uitvoeringen weinig zin. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het Heemskerkse ensemble zich de ervaringen op het concert van woensdagavond ver kregen ten nutte zal maken. De gevorder de instrumentalisten (blazers en strijkers) hebben aan hun „collega’s” die het nog niet zo ver gebracht hebben een goed voorbeeld kunnen geven. Het overtuigendste voorbeeld van wat er met volhardende studie bereikt kan worden, gaf wel de organist Wim Sevinga, leraar aan de Volksmuziekschool, met de vlotte, positieve uitvoering van de solo partij van Handels Orgelconcert in F grote terts op een elektronisch instrument waarbij het ensemble hem onder leiding van Bram Hijmans vaak verdienstelijk begeleidde. Vermelding verdient nog het optreden van de volksdansgroep „Assumburg”, leid ster Hannie Zevenbergen, aan het slot van de avond met Roemeense volksdansen, waarvoor de muziek door Bram Hijmans bewerkt was voor „IA”. wijsborden naar de bestaande parkeerplei- nen worden geplaatst. De winkeliersvere niging heeft het aanbod gedaan, deze borden voor haar rrkening te doen ver vaardigen. De winkeliers beklagen zich er nu over, dat het gemeentebestuur eerst een uitstel van deze maatregelen heeft aangekondigd tot 1 april 1972 inzake het tijdstip van opbouw van de markt. Nu is er opnieuw een uitstel aangekondigd tot 1 juni, waar bij de gemeente het tijdstip van 1 uur wil verschuiven naar 4 uur. HEEMSKERK. Vrijdagavond 21 april brengt het toneelgezelschap „Vrienden kring” Heemskerk in de Vrijburcht de première van „Het Mannion Mysterie”. Na de succesvolle voorstellingen van de mu sical „My Fair Lady” is dit het tweede stuk, dat toneelgezelschap Vriendenkring dit seizoen brengt. Het vormt tevens de afsluiting van het seizoen, want Vrien denkring gaat zich voorbereiden op het volgend jaar, wanneer het veertigjarig jubileum wordt gevierd. Het Mannion Mysterie is een thriller in drie bedrijven van Phillip Weathers. De Nederlandse bewerking is van Alfred Pleiter. De regie is in handen van Henk van Delden. De tweede voorstelling van Vriendenkring is op vrijdag 28 april, eveneens in De Vrijburcht. De gemeente pleit in grote lijnen voor een Breestraat die grotendeels trottoir wordt, met één rijbaan in het midden voor eenrichtingverkeer en parkeergele genheid voor zestig tot honderd wagens. Volgens de heer Stoutenbeek gaat dit plan voorbij aan datgene wat de toekomst dwingend vraagt, namelijk een zo wijd mogelijk reikend regionaal winkelcen trum. „Van fietsers en brommers zouden we in de Breestraat voorgoed verlost zijn”, aldus één van de argumenten van de heer Stoutenbeek. die in dit verband betoogt: „Met het enorme voordeel, dat we de grootste en gevaarlijkste lawaaimakers kwijt zijn en de rommelige toestanden tegen winkelpuien en in portieken tot het verleden behoren”. „Plaats voor honder den fietsen en brommers is er te kust en te keur in de nabijheid van het Luxor- theater en in de verschillende daarvoor geëigende toegangswegen tot de Bree straat”, zo lost de heer Stoutenbeek dit probleem even op. BEVERWIJK, 12 april. BLOEMEN: amarylles 4-23, anjers 22-37, anemoon 20- 60, anthurium 170-360, blauwe druif 35, chrysanten 235-315, forsythia 34, freesia 60-330, gerbera 28-33, irissen 145-190, ixia 175-215, lelie 75-125 narcissen 15-35, orchi dee 35-310, roos 38-53, babyroos 13-37, tulpen 50-210. PLANTEN: anthurium 480-670, azalea 220-480, begonia 55-130, calceolaria 30-65, cineraria 80-135, coleus 37-49, geranium 115-155, hedera 90-105, hertshoorn 280-340, potchrysant 44-71, st. paulia 115-145, vrie- «ia 390-520 gemengde planten 75-220. GROENTEN: andijvie 80-100, prei 24-52, radijs 15-36, rabarber 35-58, raapstelen 20- 24, spinazie 12-64, uien 7-16, witlof 45-118. Onder meer is in de tienersoos een bar ingebouwd, ter wij’ ook de discohoek is verplaatst. Door deze verplaatsing van de discotheek is nu een leuk contact mogelijk met de disc-jockey. Voorts is op twee plaatsen in de soos een dans vloert je ge maakt. Het bestuur van de tienersoos is druk bezig met het organiseren van enkele p»'ogramma-onderdelen. Hierbij gaan de gedachten uit naar een optreden van enkele bands en het draaien van een aantal films. Hoewel over dit onderwerp binnen het sociëteitsbestuur nog geen overeenstemming is bereikt, hoopt men op korte termijn toch met een eerste aanzet in deze richting te kunnen beginnen. De tienersoos is gevestigd in de kelders van de Regina Caeli-kerk met de ingang achter de toren. Dertien jaar geleden werd deze ruimte als sociëteit ingericht door het toenmalige r.k. jongerenwerk. Momenteel ressorteert De Kelder onder de stichting Bijzonder Gezins- en Jeugd werk De Uitwijk, welke stichting binnen kort met Het Groene Huis de nieuwe stichting Wijk aan Duin zal gaan vormen. De Kelder is elke zaterdagavond geo pend van acht tot elf uur. „Indien het ons werkelijk ernst is om Koning Klant tenminste te trekken uit de regio’s Haarlem, de Zaanstreek en Alk maar, dan zal er iets veel aantrekkelijkere tot stand moeten komen; iets waarover tot in de verre omgeving wordt gespro ken; iets unieks”, aldus de heer Stouten beek, die zijn respect uitspreekt voor het zogenoemde Promenadeplan van Kopspij kers, tot stand gekomen in samenwerking met een architectenbureau en financiële experts. Maar de heer Stoutenbeek plaatst er enige kritische kanttekeningen bij, na melijk de volgende. De kostenbegroting van twee miljoen gulden, exclusief herbestrating van de De heer Stoutenbeek vervolgt zijn be toog met: .Mogelijk zullen velen mij nu voor een pessimist uitmaken met een gebrek aan ondernemersdurf. Best moge lijk, maar dan vraag ik mij wel af waarop men voor een dergelijk ingrijpend en kostbaar plan het zekerheidsgevoel van slagen meent te mogen baseren. Met de beste wil van de wereld zie ik dit niet, af gezien nog van het „Beverproject”, en er is geen weg terug”. „Een niet te onderechatten esthetisch be zwaar lijkt mij voorts het rommelige aanzicht dat men krijgt als men, al win kelende, over de laagbouw in het midden kijkt. Samen met de grotendeels moderne winkelpuien valt dit nu niet zo op maar wanneer deze winkelpuien voor het oog door de laagbouw zouden worden afge sneden, zal het gevolg hiervan, vooral gedurende de winter, negatief zijn. Na hier nog wat uitvoeriger op in te zijn gegaan, voert de heer Stoutenbeek verder als argument aan, ,dat men de Breestraat nooit en te nimmer af zal mogen sluiten voor de gemotoriseerde klanten” en dat is dan de inleiding voor zijn nieuwe plan „om van de Breestraat een voor ons land letterlijk unieke prakeergelegenheid maken, zonder ons geweld te laten aan doen door uitlaatgassen of een onestheti sche aanblik”. De heer Stoutenbeek heeft bij zijn be toog twee plattegronden gevoegd, waarin zijn plannen zijn verwerkt. De verschillen tussen deze twee plannen bestaan in hoofdzaak uit een andere manier van verkeersbegeleiding, hoewel in beide ge vallen de drie parallelwegen blijven be staan. Plan A voert de aspirant-parkeerder over een ononderbroken rijbaan via de drie parallelwegen naar een vrije par keerplaats, waarbij de lengte der Bree straat dus driemaal wordt afgelegd, voor dat de cliënt, naar de heer Stoutenbeek hoopt, bepakt en bezakt, vertrekt. Daarnaast groeide ook het verlangen om de resultaten van de bestudering te doen horen, zij het dan nog in de eigen kring van belangstellenden, waarin onge twijfeld nieuwe gegadigden voor het lid maatschap van het ensemble gevonden kunnen worden fe l - i te. 'te<ï

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4