Haarlemse jeugdelftallen in vierbandentoernooi dan ooit l,2pct te hoog Kabel-TV binnenkort noodzaak Pittig Engels op eerste dag van middelbaar „schriftelijk loonstijging NVV staking 35% Rijkspremie maakt spaareffekten aantrekkelijker Skol spreekt uw taal. Proeft maar. Koopman leider in driebanden h extra spaarpotje Werkgevers: BIJNA 40.000 SCHOLIEREN IN DE SLAG Fusie Stokvis- Technische Unie In promotieklas is nog niet alles beslist Carillon Boys verspeelde punt aan Assumburg (Van een medewerker) Premie sporttoto 250 ontslagen ^ter»aU I 9 DONDERDAG 13 APRIL 1972 5 Volleybal Dr. ir. A. P. Bolle van Neher-Laboratorium 99 Onverwacht Zanikend Ook Shell laat mensen afvloeien Mits tussen 21 en 60 jaar en met een belastbaar inkomen (over 1971) van ten hoogste f 18.000,-. **Per echtpaar over ten hoogste f500,-. Deskundig advies over spaareffekten krijgt u bij: Webefo (Maliebaan 15,Utrecht) en bij de vestigingen van de Centrale Volksbank, de Nederlandsche Middenstands Spaarbank, de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank. Spaareffekten zijn er voor iedereen* die -naast spaarbankboekje etc.-graag een extra ijzer in het vuur wil hebben. U koopt ze al voor zo’n 100 gulden. Het zijn een soort aandelen. Maar dan aandelen met een minimum aan risico. Want uw geld wordt door financiële experts met een maximum aan veiligheid belegd. Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks dividend uitgekeerd. Trouwens als ’t een beetje meezit, stijgt uw spaareffekt arwZt nog in waarde ook. Cambuur versloeg militairen (2-0) En alsof dat nog -• niet genoeg is, komt daar nu nog eens die belastingvrije spaarpremievan het Rijk bovenop! Vijfendertig procent over de eerste 250 gulden** die u in i een jaar in spaareffekten belegt! Enige voorwaarde: de spaareffekten 8 jaar in uw bezit houden. Meer van weten? Dan even een briefkaartje aan: Spaareffekten, Postbus 51, Den Haag en de folder nEKTEN *n ^us* zorgenvoor 1 (Van onze onderwijsredacteur) HAARLEM/IJ MOND Ter wijl boven hun hoofden de discus sie over de zin van het eindexamen onverminderd doorgaat, zijn woensdag 37.369 jongens en meis jes achter de zon beschenen tafel tjes („typisch examen weer”, vol gens een lerares) geschoven in aula’s, gymzalen en overblijfloka len om hun middelbare schoolop leiding met het „schriftelijk” af te ronden. Haarlems elftal later tegen Amsterdam ADVERTENTIE (Van een medewerker) 15- (punten, ADVERTENTIE (Van een medewerker) goede gen”, de zaterdagen 22 en 29 april en 6 mei. 19 19 19 19 19 19 19 19 17 17 17 17 17 16 17 17 16 17 18 17 19 19 18 18 vn 34 32 26 26 20 16 16 14 10 10 8 32 31 25 17 13 12 12 12 7 5 34 29 27 29 18 17 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 20 16 16 16 16 16 10 16 16 16 16 18 18 17 18 16 18 40 32 30 28 26 22 20 20 14 10 4 2 34 34 27 27 25 17 14 11 8 5 2 28 28 26 19 18 16 9 6 6 4 16 15 11 9 6 2 46 40 39 50 27 40 4 4 4 2 2 2 43 43 95 95 84 84 0.565 0.452 0.417 0.478 0.626 0.475 1.069 0.930 0.410 0.526 0.324 0.476 5 4 5 6 5 4 DEN HAAG. Het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond rekent voor, dat de lonen 1,2% zjjn uitgestegen boven het door de meerderheid van de Sociaal Eco nomische Raad als wenselijk aanbevolen percentage van 11,7. Het NCW baseert deze stijging op gegevens uit 21 afgesloten gro tere cao’s voor 766.000 werknemers. „De Vakbeweging”, het orgaan van het NVV, zegt dat de loonmatiging 2% bedraagt, maar onze informaties wijzen allerminst op matiging, aldus het NCW. Deze cijfers komen dicht in de buurt van die van het Planbureau, dat de loonsomstijging voor lopig op 12 a 13% heeft becijferd. Veel negens en tienen zullen met de vertaling van dit typisch Engelse stuk- Het HBS-Engels was wél een typisch stukje voor deze school: een politiek commentaar van George Orwell op het na-oorlogse Engeland (uit: The English people, 1947) Daar komt bij dat Orwell met „Animal Farm” en „1984” op veel litaeratuurlijstjes voorkomt en dus de leerlingen wel „ligt”. Overigens moet Orwell wel erg chauvinistisch geweest zijn: „The world is sick of chaos and it is sick of dictatorship. Of all peoples the English are likeliest to find a way of avoiding both” (Volgens hem is de wereld dus de chaos en het dictator schap beu en is het Engelse volk het best in staat een weg te vinden om beide zaken te vermijden). DEN HAAG De premie van toto no. 34 ten bedrage van bruto 86.076 is ten deel gevallen aan de houder van het formulier- nummer D. 1316281. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto 114.768. De premie van toto no. 35 ten bedrage van bruto 149.303,40 is voor de houder van het formuliernummer B. 3610371. Hij ont vangt nu totaal bruto f 150.225. (Van onze redactie economie) Heren 3e klas: Axmerisc. 3 Phoenix 7 Voluit 4 Oranje-W 2 ODIN4 Smash 6 20 21 22 22 22 21 22 21 21 20 20 20 22 21 19 21 20 21 21 21 20 21 21 22 1 2 3 5 4 6 ATHENE Het Nederlandse heren volleybalteam heeft woensdag tijdens het toernooi om het Westeuropese kampioen schap in Athene ook zijn tweede wedstrijd gewonnen. Het werd tegen Zwitserland een zege van 3-1: 13-15, 15-6, 15-12, 15-7. 30 28 26 24 22 14 7 1 (Vervolg van pagina 1) ROTTERDAM. - Bij Technischa Unie Beheer en Stokvis zullen 250 mensen ontslagen worden. Da. is vandaag bekend gemaakt aan het personeel. Het kreeg te horen dat beide bedrijven gaan samen werken. Stokvis heeft 1700 en Technische Unie Beheer (behorende tot de OGEM- groep) 3200 mensen in dienst. Was de Engelse tekst voor het gym nasium ontleend aan een maandschrift van The Royal Bank of Canada uit 1971, de tekst voor de MMS-kandidaten kwam uit een minstens even onver wachte bron een nummer uit 1969 van het toeristische blad „Coming Events in Britain”. Carillon Boys nam door Loet Hooger- werf en Riteco een 2-0 voorsprong, waar na Waanders nog voor rust de achterstand van Assumburg tot 2-1 terugbracht. In de tweede helft zorgde De Graaf voor de gelijkmaker: 2-2. De strijd werd daarna feller en minder sportief. Kookhuizen en Hoogerwerf van de Boys moesten naar de strafbank en hetzelfde lot onderging Brui nenberg van Assumburg. Hij had daar voor een penalty gemist. FC Hills won door een hattrick van Van Opzeeland en twee goals van Gooyer met 5-1 van WH, dat döoir Coster het eerst aan scoren toege komen was. In de reserve eerste klas kwam DSB 2 door Minke, De Bie, Van Zomeren en Jansen aan ’n 4-1 overwin ning op Wilms Floet 2. Bakker redde de eer. Na drie ronden is de stand moyenne en serie): E. Koopman H. Handgraaf J. Steffers J. Lamers J. v. d. Linden P. Dickmann De derde dag van het driebanden-groot, „Voor 1973 aldus het NCW, is het wèl van belang vast te stellen of en in welke mate ooa-herzieningen een zelfstandige bijdrage leveren aan het achterblijven van de loonstijging bij de prognose. Het ver bond acht het van belang tijdens het ge sprek in mei te kunnen beschikken over becijferingen van het Centraal Plan Bu reau, aan de hand waarvan kan worden beoordeeld of matiginp op vrijwillige basis is opgetreden. Naast Engels kwam voor de MMS- meisjes nog Nederlands tevoorschijn uit de zwaar verzegelde enveloppen van het onderwijsministerie. De exa mencommissie had duidelijk gezocht naar een tekst die zou passen bij het afscheid van de MMS, die dit jaar immers als schoolvorm ophoudt te be- Gymnasium-bèta en HBS-B maakten tenslotte identieke opgaven gonio en analytische meetkunde. Er werden hun drie opgaven voorgelegd, waarvan de derde erg moeilijk was. De zwakke leerling valt hier zeker door de mand, aldus een leraar (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM. In de promotieklasse he ren is de kampioen bekend geworden: Mo lenwiek 2. Onderaan is het nog lang niet beslist. Twee teams zullen moeten degra deren, zodat er nog van alles mogelijk is. Het programma voor Dynamo en Smash ziet er als volgt uit: a.s. donderdag tegen elkaar. 10 april Molenwiek 2Dynamo en 17 april Argus 2—Smash 2. Bij de dames is alles beslist. Uit deze klas degraderen vier teams. In de eerste klas heren valt volgende week pas de beslissing. Onderaan is het nog spannend. Axmeriscota 2 moet nog aantreden tegen VCK en Voluit, terwijl DEM 2 donderdag alleen nog maar tegen Smash 3 in het veld komt. Bij de dames blijft de spanning er tot de laatste wed strijd in. Onderaan is de strijd gestreden, want VCK 2 zal terug moeten naar de tweede klas. In de tweede klas heren kost het Dynamo 2 nog veel moeite om kampi oen te worden als ze het nog worden. Phoenix 6 is reeds gedoemd te degraderen. Bij de dames 2e klasse is het ook een in teressante eindfase. Er zijn hier nog drie kanshebsters. In de derde klas heren tre den a.s. donderdag de nr. 1 en 2 Axmeris cota 3 en Phoenix 7 tegen elkaar in het strijdperk. Indien de Akersloters winnen dan is de zaak wel bekeken. HAARLEM. Door de minder weers- en terreinomstandigheden werd de voetbalwedstrijd tussen de afdelingselftal- len van Haarlem en Amsterdam, die dins dagavond in het kader van het Vierbon- dentoernooi op het veld van De Kenne- mers in het sportpark Adrichem te Bever wijk gespeeld zou worden, afgelast en verschoven naar komende dinsdagavond. Aanvang acht uur HAARLEM, districtstoernooi driebanden-groot, dat wordt gehouden in Café Fransen te Bever wijk is gestart met een grandioze party tussen Jan van der Linden en Engel Koop man. Beiden speelden op Ereklasse niveau. Reeds in de beginfase van de party scoorde Van der Linden een serie van 5 caramboles, welke direct door Koopman werd beant woord met 4 caramboles. Dit herhaalde zich regelmatig, zodat het gewoon onmogelijk was voor v. d. Linden om de handicap van 10 caramboles te overwinnen. In de slotfase leek het er toch nog even op. In 4 beurten scoorde v. d. Linden 10 caramboles, maar Koopman liet zich daar niet door afschrikken. Met een serie van 5, nog eens gevolgd door 1 carambole won hij de party in slechts 43 beurten. Van der Linden bleef steken op 46 caramboles. Te betwijfelen valt of veel meisjes de tip die gegeven werd, de komende vakantie zullen opvolgen: „driving out into the heart of the countryside to listen to music in the peaceful setting of a fine old mans ton”. Dat is nog eens wat anders dan de opwindende jonge renreizen die de vaderlandse reisbu reaus hun aanbevelen. Volgens dr. Bolle zal het Casema-rap- port over het centrale antenne systeem, dat aan minister Drees is uitgebracht en door de Omroepraad van commentaar is voorzien, in de loop van dit jaar in de Tweede Kamer behandeld kunnen wor den. De gemeente Breda zal de primeur krijgen van een onder beheer van de Casema aangelegde stedelijke centrale an tenne inrichting, waarbij ook buitenlandse programma’s zullen worden doorgegeven, aldus dr. Bolle. T. Geeven (De 14.35 uur Heren 2e klas: Dynamo 2 Oranje-W Smash 4 Voluit 2 Kennemers Phoenix 5 Dynamo 3 Phoenix 6 De vragen die over het onbehagen van de vrouw gesteld werden, waren zondermeer redelijk, aldus een leraar Nederlands. Hij vond alleen dat het er teveel waren (14, met alle A-, B-, en C-vragen) en dat de beantwoording te wijdlopig moest zijn. De conclusie van het stuk’ „Vrouwen hebben blijkbaar geen ambitie”. Aan de afzwaaiende MMS meisjes zou je dat niet zeggen. HBS A kreeg ook drie opgaven boek houden te bewerken. Betrekkeliik tra ditionele vraagstukken, die veel te doen gaven, zo oordeelde een leraar. Jammer vond hij dat twee opgaven elkaar voor een stuk overlapten: beide betroffen efficiency- en prijsverschil len. staan. Men vond een fragment uit het artikel „Het onbehagen van de vrouw” van mevrouw J E Kool-Smit (1967). Een zanikend verhaal, om kort te zijn. Na ’67 is Joke Kool-Smit wel wat directer van taalgebruik geworden. Men denke aan haar afscheidsspeech in de Amsterdamse gemeenteraad. Was dié speech voor MMS-meisjes toch té uitdagend? je niet jehaald worden, vond een le raar met jarenlange MMS-ervaring. Moeilijke woorden (enhances: verhoogt, vergroot) en zinswendingen (makes one feel pleasantly exclusive: geeft je het plezierige gevoel van exclusiviteit) zou den daar de schuld van zijn. LEEUWARDEN. De eerste divisie- club Cambuur heeft woensdagavond in Leeuwarden met 20 gewonnen van het Nederlands militair elftal. De stand was reeds bij de rust bereikt. De doelpunten kwamen op naam van Van der Vlag en Bosman. BEVERWIJK. In de sporthal te Be verwijk kwam runnerup Carillon Boys gisteravond in een partij voor de tweede klas van de Haarlemse zaalvoetbalcompe- titie tegen Assumburg niet verder dan een 2-2 gelijkspel. Het verspeelde daardoor in de kampioensrace met HFC een belang rijk puntje. De Koninklijke is met vier punten en twee wedstrijden meer nog steeds leider Om de toenemende problemen van de televisieontvangst het hoofd te kunnen bieden heeft het „Neher-Laboratorium” al blauwdrukken klaarliggen van het eisen pakket voor Centrale Antenne Systemen (CAS), waarmee meer radio- en TV- programma’s via kabelnetten kunnen wor den ontvangen. Al jarenlang heeft het „Neher-Laboratorium” onderzocht, o.m. met Dronten en Den Haag. club uit de badplaats ter voorbereiding op het Driebondentoernooi met Leiden en Gouda, dat op een nader te bepalen da tum in Haarlem wordt verspeeld. Voor dit jeugdelftal zijn uitgenodigd: B. A. Puls (DCO), H. Tuyn en W. Verbeek (TYBB), P. Oosterveer H. Strik en C. van Bilderwijk (RCH), H. A. Bruin en F. de Vlieger (Zandvoortmeeuwen), H. Cornet, B. Sleeman en H. v.d Giessen (Haarlem), F. Meeusen (Halfweg), L. Rijgersberg (HFC), L. Hopman (VSV) en F. Jabroers (Velsen). Het oefenduel met Zandvoort meeuwen 3 begint om zeven uur. kwam aan bod. De „homo faber” werd opgevoerd. Deze „has become so ena moured of his technology that he has become forgetful of his being an animal himself. Only a balance with nature can assure his subsistence and the spiritual happiness to which in his better moments he aspires”. Ga er maar aan staan om dergelijke zinnen in goed Nederlands en niet in interna tionale latinismen te vertalen. Een pit tig stukje oordeelden leraren die we naar hun mening vroegen. het CAS-systeem proefnetten in De ontslagen zullen vallen in de instal- latiesector (sanitair en huishoudelijke ap paraten), waarin Technische Unie het sterkst werkt. De samen werkende bedrij ven zullen méér mensen moeten laten vertrekken maar verwachten dat aan de hand van het natuurlijk verloop te kun nen regelen. De Shell-directie heeft laten weten dat daar in 1973 en 1974 personeel zal moeten afvloeien door afremming van de inves teringen, waarmee intussen al is begon nen. Er komen geen ontslagen, zo is verzekerd. Voor het Haarlems elftal van 16 en 17- jarigen zijn de navolgende spelers uitge nodigd: W. Vermeer (HFC), P. Pesch (Be verwijk), W Bronsveld (SVIJ), B Tuyn (TYBB), J. Slot, R. Beunder en P. Wester- kamp (RCHV T. Hesseling, H. van Ommen en L. Schenk (Haarlem), D. W. Eijkhof (Schoten), M. C. Oomen en J. van Duffe len (EDO), P. Braam (Velsen), H. Hege- man (Stormvogels) en Brug). De Haarlemmers spelen om uur tegen Amsterdam en om 16 45 tegen Noord-Holland. ODIN 3 Phoenix 8 VCK 2 Voluit 3 Smash 5 Dynamo 4 De standen zijn: promotieklasse heren: Molenwiek 2 KDS K en V Dinsvo ODIN Phoenix 2 Krovo Argus 2 Zaan 3 Molenwiek 3 Smash 2 Dynamo Heren le klas: DEM Axmerisc. Phoenix 3 VCK ODIN 2 Voluit Smash 3 Phoenix 4 Axmerisc. DEM 2 Promotieklasse dames: Krovo Phoenix Smash KDS 2 Zaan 2 Voluit Kenn. 2 Argus 2 VCK Molenwiek 3 Dynamo vcw Dames le klas: ODIN Phoenix 2 DEM 2 Dynamo 2 Kenn. 3 Voluit 2 Phoenix 3 Oranje-W Voluit 3 Axmerisc. VCK 2 Dames 2e klas: Smash 2 Dynamo 3 ODIN 2 ODIN 3 Oranje-W 2 Phoenix 5 Voluit 4 ODIN 4 Phoenix 4 DEM 3 De daarop volgende partij tussen Piet Dickmann en Jan Lamers was een grote tegenstelling tot de voorgaande partij. Het was een eindeloze strijd, die 95 beurten duurde en waarin het carotte-wapen fel gehanteerd werd. Hans Handgraaf ver overde de tweede plaats achter Koopman, door Jan Steffers in 84 beurten te verslaan. Het was de eerste nederlaag van Steffers, die nu door een lager moyenne terugzakte naar de derde plaats. De uitslagen van de derde ronde luiden (caramboles, beurten, moyenne): J. v. d. Linden E. Koopman P. Dickmann J. Lamers J. Steffers H. Handgraaf Vanavond om 19.30 uur volgt de vierde ronde en vrijdagavond 19.00 uur de slot part ij en. LEIDSCHENDAM. Het zal steeds moeilijker worden om met de eigen parti culiere TV-antenne een aanvaardbare ontvangst van TV-signalen te krijgen. Dat zal vooral het geval zijn in de steden, waar aan de buitenzijde hoge flats wor den gebouwd, die veel reflectie geven. Dit zegt dr. ir. A. P. Bolle van het transmissielaboratorium van het „Dr. Ne her-Laboratorium” van de PTT in Leid- schendam, dat eind april zijn 25-jarig bestaan gaat vieren met drie „open da- Zowel gymnasium, HBS als MMS bogen zich de eerste dag over een Engelse tekst die „in goed Nederlands” vertaald moest worden. De meeste kandidaten zullen dat wel prettig ge vonden hebben want Engels is nu eenmaal favoriet. De gymnasiasten, alpha’s én bèta’s, kregen bij uitzondering een zeer actu eel stuk voorgelegd’ „Conserving wild life” luidde het opschrift en dat „wild life” werd al direct in een voetnoot vóórvertaald met .in het wild levende dieren” Er kwamen volgens leraren wel wat specialistische woorden in voor, zoals caterpillar (rups) en antlers (gewei). Een gymnasiast liggen die woorden niet zo erg, hij is meer aan beschouwende teksten gewend. Geen nood, ook die gym-specialiteit „Die grondgedachte”, aldus het Hof nu, „brengt mede dat partijen door onderhan- deling tot vaststelling van arbeidsvoor waarden moeten komen. Het komt het Hof uiterst onwaarschijnlijk voor dat de wetgever enerzijds de vaststelling der ar beidsvoorwaarden wil laten afhangen van tussen de partijen gevoerde onderhande- lingen en dat hij anderzijds aan een van hen, hetzij werkgever of werknemer, het gebruik van een voornaam strijdmiddel als onrechtmatig zou willen ontzeggen. Het evenwicht der onderhandelingsposities van partijen zo noodzakelijk voor het bereiken van een sociaal-economisch aanvaard resultaat zou daardoor ten zeer ste worden verstoord.” Het gerechtshof vervolgt: „Voor de werknemers nu is de, met hulp en steun van hun vakvereniging georganiseerde staking een zeer voornaam, zo niet onmis baar strijdmiddel. In het stelsel van de vrije loonvorming kan er allicht een im passe ontstaan in geval overleg tussen betrokkenen niet tot overeenstemming leidt.” Het Hof meent, dat de partijen die bij het loonoverleg betrokken zijn enige vrij heid van handelen hebben om te trachten met aanwending van eigen middelen, met name ook collectieve actie, een ontstane impasse te doorbreken Het Hof meent ook, dat de Industriebond NVV naar deze gedachten heeft gehandeld. Dat de werkgevers met de confessionele werknemersbonden tot overeenstemming kwamen, doet volgens het gerechtshof niets af aan de opvatting van het NW dat zij wel degelijk verder actie zou mogen voeren. Het Hof vindt dat het „collectieve overleg in de zin van: met de werknemersbonden gezamenlijk” in de metaalindustrie was mislukt, toen Indus triebond NW en de andere partijen uit elkaar gingen. Aan het Hof is niet verzocht vast te stellen of bij dat verbreken van de con tracten aan een der betrokken partijen een verwijt zou kunnen worden gemaakt, en, zo ja, aan wie. De Industriebond volhardde in zijn verlangen dat de werk gevers betere arbeidsvoorwaarden aan de werknemers zouden toestaan. „De bond kon de gezamenlijke werkge vers daartoe door besprekingen niet bewe gen”, zo overweegt nu het gerechtshof en zegt: „In die omstandigheden was voor de Industriebond het uitroepen van een sta king redelijkerwijs het enige middel dat hem ter beschikking stond om zijn doel te bereiken.” Het Haarlems elftal van 14- en jarigen zal gekozen worden uit: W. Dort- mundt (Terrasvogels), R. M. P’okker (Stormvogels), K. de Groote (VSV), F. M. Meijerman (Schoten), R. Tiens-tra (Half weg), P. v.d. Westen en R. Rutten (Con cordia), F. Everduin (THB), J. C. Aker sloot en P. Caljouw (Haarlem), R. Zand en R. Abspoel (VVB), J. J v.d. Leden (Zand voortmeeuwen), W. Born en R. Lammerse (EDO) en P. Kuijper (DSS). Om 13.30 speelt Haarlem tegen Noord-Holland en om 15.40 uur tegen Amsterdam. Een Haarlems jeugdelftal met spelers tot 18 jaar speelt maandagavond op het veld van Zandvoortmeeuwen een oefen wedstrijd tegen het derde elftal van de HAARLEM. Op de velden van ZSGO in het sportpark Ookmeer te Amsterdam en niet in het sportpark De Eendracht van De Spartaan, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, wordt zaterdag het Vier- bondentoernooi voor jeugdelftallen van de KNVB-afdelingen Haarlem, Utrecht, Noord-Holland en Amsterdam in twee leeftijdsgroepen afgewerkt. De twee jeugd elftallen van Haarlem hebben reeds te gen Utrecht gespeeld en daarvan verloren. Aan het Vierbondentoernooi is het kampi oenschap van district West 1 verbonden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9