Gouden bal voor Johan Cruyff F.C. Brugge voornaamste gegadigde GO AHEADS’ TOPSCORER GEELS Spasski-Fischer zeker niet meer in Belgrado GELD” NAAR BELGIË „OM HET Skol spreekt uw taal Proeft maar. RB a F I r 1 //Tl Voetballer s s Tafeltennisers verloren van Denemarken I I s Lierse SK samen met Lyra Basketballers Kees van Wees leed verlies leden verlies gestenigd ft 1 Z t ri v F" Sfe IE r 23 ''4 fez VRIJDAG 14 APRIL 1972 Partner Taak Toekomst 3 3 (Van onze sportredactie) DEVENTER Begin volgende week zullen de onderhandelingen tussen Go Ahead Eagles en de FC Brugge over topscorer Ruud Geels worden afgerond. Waarschijnlijk met als resultaat, dat de door trainer Bar ry Hughes in Deventer zorgvuldig gekoesterde spits aan het eind van het seizoen zal verhuizen naar Bel gië. Geels professioneel denkend: „Ik kan daar in drie jaar zö veel verdie nen, dat ik hier in Nederland om hetzelfde bedrag bij elkaar te krijgen er bij wijze van spreken vijftien jaar voor zou moeten ploeteren. Maar dat is natuurlijk onmogelijk. Een voetballer moet proberen in tien jaar „binnen” te zijn. Meer tijd heeft hij niet T wijf el llHIHllIiaiHUIHlllIllUlllllUlIllIllllIllIllIUllllUiaillllllUlllllUnHniUIUininillinHinnillIIllllHlIllliniailIliailllIlllMII 3 'Ij? A V (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) AM*WWWVWWVWWUVVWWIM«VVWVW>VVWUVVWVVINf*M*MWWIRMnfWIHMAfVVVVIAAIWVWUIIVVWVVWUWVVUVVVVVWWVlRIIIVVVlIAI' JOHN DRIESKENS. RUUD GEELS FWVUVVVWWaAfVUVIAfVWVVVVVWIMfVUWIMMRMRAHMMMIVUVIIIMAMfVUIMIVVVUUVVVVVVVVUVVVV ADVERTENTIE AMSTELVEEN Johan Cruyff die al eerder in het jaar door de Europese sportpers was uitgeroepen tot de voetballer van het jaar ontving donderdag middag de prjjs die aan deze titel verbonden is: de Gouden Bal. De hoofdredacteur Max Urbini van France Football, een Frans sportblad dat deze competitie elk jaar organiseert, reikte Cruyff het kleinood uit. Urbini il lustreerde de bekendheid van Cruyff door te vertellen dat de Fransen de naam van de Ajax-vedette beter kennen dan die van de spelers van hun nationale voetbalteam. Donderdagavond besteedde de TROS, die rond deze prijsuitreiking een sport programma in elkaar zette, 35 minuten lang aandacht aan Cruyff. Op de foto: De heer Urbini, Chantal, Danny en Johan Cruyff. Het maken van doelpunten ziet Ruud Geels (23 jaar) nog altjjd als zijn voor naamste taak in het veld. Een opdracht De heer Quisenaerts: „In België is de scheiding tussen amateurs en profs niet zo groot als in Nederland. Bij de „amateur- vereniging” Lyra staan profs onder con tract”. De leden van beide clubs moeten nog over het samengaan stemmen, maar algemeen wordt aangenomen dat er rond de fusie geen problemen bestaan. De naam „Lierse SK” zal gehandhaafd blij ven. In een communiqué wijst het secre tariaat van de FIDE erop, dat deze organisatie op 31 maart aan de Ameri kaanse schaakbond had gevraagd of deze wilde garanderen dat de uitdager het op 20 maart gesloten „akkoord van Amsterdam” in alle opzichten zou res pecteren en nakomen. Deze bond ant woordde op 4 april dat Fischer bereid was op de overeengekomen plaatsen en tijden te spelen. Deze formulering liet ruimte voor twijfel of de bond ook de financiële aspecten van het Amsterdam se akkoord garandeerde. Zowel de orga nisatoren te Belgrado als de Russische schaakbond wezen hierop. In een tele gram van 6 april berichtte de FIDE aan de Amerikaanse bond dat zij aan nam dat de Amerikaanse verklaring LIER. „Het is voor 90 percent zeker dat de Belgische eerste klasser Lierse SK met de amateurclub Lyra samen zal gaan”, aldus de voorzitter van Lierse SK, de heer Quisenaerts. De amateurvereni- ging Lyra, uitkomend in de derde afde ling, verkeert in ernstige financiële moei lijkheden. Het overgrote deel van de spe lers van Lyra, onder wie de uitstekende doelman Van Dessel, zal door Lierse SK overgenomen worden. SOFIA. Een Nederlandse basketbal- selectie, die momenteel in Sofia deelneemt aan een internationaal toernooi, heeft don derdagavond met 59-60 verloren van Boe dapest. Bij de rust was de stand 26-26. die dit jaar door Hughes nog werd bena drukt. Speelde Geels het vorige seizoen samen met Oekie Hoekema in de spits in het kader van een 4-4-2 concept, dit jaar creëerde de trainer een 4-3-3 tactiek met de duidelijke bedoeling zijn kostbare spits minder te vermoeien. Geels behoeft slechts bij hoge uitzondering („In wed strijden zoals tegen Ajax weet je wel”) terug te komen om zijn defensie te assis teren bij de verdediging. In het begin van de competitie knapte Gerrie de Winkel het vuile werk op om Geels’ scherpte volledig tot zijn recht te laten komen. VELP. Het Nederlands tafeltennis- team heeft aan de vooravond van de Europese kampioenschappen in Rotterdam een zware nederlaag geleden tegen Dene marken: 1-6. Pas bij de stand 0-6 slaagde Carel Deken erin het eerste en enige Nederlandse punt te bemachtigen door een overwinning in drie games op de Deense nummer één Claus Pedersen. CAIRRO. (ANP) Een voetbaltter is woensdag in Cairo op het terrein door een woedende menigte supporters ge stenigd. Hij overleefde de aanval niet. Vijf minuten voor afloop van de wed strijd tussen twee fabrieksteams be gonnen de supporters van het elftal, dat met 2-0 achterstond, met stenen te gooien naar de keeper van het „vijan delijke” elftal. De 35-jarige doelman, wie men verweet dat hij zijn werk te goed had gedaan, stierf op het veld. Uit een onderzoek bleek dat de orga nisatoren van de wedstrijd verzuimd hadden de politie in te lichten over de plaats waar de wedstrijd gespeeld werd. De FIDE heeft de organisatoren te Belgrado vervolgens meegedeeld dat de Amerikaanse schaakbond de gevraagde garantie niet had gegeven. Daarna werd uit Belgrado bericht ontvangen dat de organisatoren bleven bij hun besluit van 31 maart en dat zij niet langer bereid waren het eerste gedeelte van de tweekamp voor hun rekening te nemen. Ze wezen erop dat indien de gevraagde garantie later alsnog zou binnenkomen het volstrekt onmogelijk zou zijn de technische voorbereidingen voor de tweekamp alsnog te verwezen lijken. Knokke; slechts tweeënhalf uur rijden van het ouderlijk huis in Haarlem; geen taalproblemen en vooral véél verdienen), dat hij volkomen onbevangen tegenover het duel met Ajax stond (twee weken geleden zeer succesvol verlopen voor Go Ahead: 3-2 red.). „Anders ben ik altijd zenuwachtig voor zo’n belangrijke wedstrijd. Go Ahead pleegt zeer gespannen naar een topper toe te leven. Daarvan heb ik dit keer nauwe lijks last gehad. Ik heb meer aan België dan aan Ajax gedacht. Zelfs vlak voor de wedstrijd stond ik er nog volkomen onbe vangen tegenover. Het was alsof ik weer in het jeugdelftal van Telstar speelde, zo lekker heb ik lopen voetballen. Het ging ook beter dan anders. Twee goals maakte ik. Achteraf hoorde ik, dat er twee „spi onnen” van de FC Brugge op de tribune hebben gezeten. Die lui waren helemaal gek van me. Dat noem ik mazzel hebben; de wedstrijd van je leven te spelen, ter wijl de kopers op de tribune zitten. Als ik geweten had, dat er afgevaardigden van Brugge zouden zitten dan was ik waar schijnlijk heel wat zenuwachtiger ge weest. Hoe mild het fiscaal klimaat is in België, Is langzamerhand in Nederland genoegzaam bekend, Geels werd immers vooraf gegaan door een imponerende rij van spelers en trainers, die allen bij onze Zuiderburen hun fortuin zochten. Hou- waart, Rijnders, Koens, Veenstra, Mulder, de Nederlandse Duitser Peter Ressel, Georg Kessler en Leo Canjels. Ruud Geels is nu al zo gebiologeerd door de mogelijkheden van België dat het een enorme teleurstel ling voor hem zou worden, als Go Ahead Eagles de onderhandelingen met de Bel gen zou afkappen. Hoewel de Deventer club daartoe de macht heeft (Geels staat officieel nog een seizoen onder contract) is zo’n beslissing niet te verwachten. Trai ner Barry Hughes kondigde aan de finan ciële ontplooiing van zijn pupil niet in de weg te willen staan. Geels: „Hughes heeft mij gezegd, dat hij mij niet tegen wil houden. Hij wenst echter wel een zodanig bedrag voor mij te ontvangen, dat hij een vervanger kan kopen en dat hij daardoor een basis krijgt om verder te werken. Het is een redelijk standpunt. Te meer omdat Hughes ook begrijpt, dat ik als Go Ahead de onderhandelingen laat afsprin gen het volgend jaar met aanzienlijk minder animo zal voetballen”. Oorzaak van de moeilijkheden is de weigering van de Amerikaanse schaak bond een borgsom van 35.000 dollar (ruim 110.000 gulden) ten gunste van de organisatoren in Belgrado te storten voor geval Fischer om welke reden dan ook niet op 22 juni in de Joegosla vische hoofdstad aanwezig zou zijn om de eerste twaalf partijen van de twee kamp te spelen. AMSTERDAM. De 24-jarige Kees van Wees, die op de eerste dag van het driebandentoernooi om de Gerrit Heese- beker in Amsterdam ongeslagen was ge bleven, heeft donderdag zjjn eerste ver lies geleden. Nadat deze debutant aan vankelijk de bjj voortduring falende Mol nog een nederlaag had toegebracht, ver loor hjj zjjn vierde partij kansloos van Henny de Ruyter. Toch bljjft Van Wees een geducht kanshebber voor de beker, die alleen door een Amsterdammer gewonnen kan worden. Enige overgebleven concur rent voor hem was na twee dagen Jan Sweering, die ook al van Henny de Ruyter verloor Geels is zo geobsedeerd door zijn even tuele toekomst in België (een fraai huis in „Gerrie heeft wat pech gehad met zijn meniscus. Die jongen werke zich voor mij uit de naad. Terwijl ik een luxe leventje leidde.” De opzet van Hughes slaagde. Op het ogenblik voert Ruud Geels de Neder landse topscorerslijst aan met achttien doelpunten. Hij heeft één treffer meer op zijn conto dan de Pool Janusz Kowalik van Sparta. Bovendien speelde Geels een grote rol in de rest van de Deventer doelpunten- produktie; tweeënveertig in totaal. Hij fungeerde als hoge „kaatsmuur” voor zijn collega’s Geels is namelijk één van de gemakkelijkst en hoogst springende spit sen van het Nederlands betaalde voetbal. „Ik geloof dat ik niet zo veel hoger spring dan anderen, maar dat ik wel vaak beter Er viel op de tweede dag overigens een aanzienlijke stijging van het spelpeil te constateren, in niet geringe mate dankzij Ceulemans en Boulanger, die torenhoog boven de Nederlanders uitsteken, maar ze wel meeslepen naar behoorlijke gemid delden. Vooral Henny de Ruyter profiteerde van deze mogelijkheid door in 47 beurten erg dicht bij Boulanger te blijven (60-58). De Waalwijker, die ook tegen Sweering boven de één speelde, had daardoor na twee dagen van de Nederlanders veruit het hoogste gemiddelde: 0.946. Beneden de maat bleef opnieuw natio nale kampioen Rini van Bracht, die tegen Ceulemans (60-41 in 43 beurten) en Bou langer (60-40 in 36 beurten) geen kans kreeg en uit vier partijen nog geen enkel punt heeft gehaald. Na twee dagen is de stand: 1. Ceulemans 6 punten uit 3 partijen, algem. gemidd. 1.500; 2. Boulanger 6-3 1.475; 3. Doggen 6-4 0.881; 4. Sweering 6-4 0.766 5. Van Wees 6-4 0.703; 6. De Ruyter 5-5 0.946; 7. Van Oosterhout 1-4 0.832; 8. Van Bracht 0-4 0.855; 9. Mol 0-5 0.466. volledige naleving van het akkoord inhield. Hierop werd geen antwoord ontvangen, zodat de twijfel bleef be staan. Een dag eerder had de FIDE aan de schaakbonden van Amerika en Rus land gevraagd te garanderen dat de respectieve spelers op 22 juni in Belgrado zouden zijn en dat zij het akkoord volledig zouden eerbiedigen. Gevraagd werd toen de genoemde borgsom van 35.000 dollar te storten. Een verzekeringspolis ten gunste van de organisatoren tot hetzelfde bedrag met dezelfde doelstelling zou eveneens worden aanvaard. De antwoorden op deze vragen dienden uiterlijk 9 april binnen te zijn. De bevestigende Russi sche reactie werd onmiddellijk ontvan gen. Het antwoord uit Amerika bleef uit en kwam eerst op 11 april. Het was negatief en maakte uitsluitend melding van de mogelijkheid 35.000 dollar te deponeren. Als bewijs van goede wil gaf de FTDE de Amerikanen uitstel tot 13 april 8 uur in de morgen. Ditmaal kwam de Amerikaanse reactie wel op tijd. Ze negeerde echter het genoemde telegram. De schaakbond van de Ver enigde Staten verlangde een telefonische conferentie met de heer Edmondson, voorzitter van de organisatie, en advo caat Marshall. Dit verzoek heeft de FIDE afgewezen. Maar deze partij was voor de Denen, die zich na vier ontmoetingen al verze kerd hadden van de eindzege, uiteraard van geen belang meer. Denemarken gaat nu met Oostenrijk, dat in de tweede divisie van de Europese competitie even eens nog ongeslagen is, uiltmaken wie van de twee naar de a-groep (met landen als Zweden, Rusland, Hongarije enz.) promo veert. Nederland was donderdagavond gehan dicapt door het ontbreken van Bert Schoofs, die een spierblessure heeft in de rechterbovenairm. Zijn opstelling in de landen wedstrijd tegen Frankrijk tijdens de Europese kampioenschappen, aanstaan de zaterdag, is twijfelachtig. De spier is vermoedelijk evenwel niet gescheurd. Voor alle zekerheid heeft bondscoach Du san Tigerman nog Feike Kraayenga van Tempo Team, een anti topspin-specialist, naar het trainingskamop op Papendal ge haald. Bij de dames maken Sonja Heltzel en Aukje Coltof, die ook geblesseerd zijn geweest, het redelijk wel. Voor de landen - wedstrijd is wel Ellen van der Helm-Kort toegevoegd als mogelijke invalster. weet te „timen”. Doordat ik precies op tijd omhoog kom (daar train ik niet op. Het is een kwestie van gevoel”) kan ik mijn medespelers de bal meestal voor de voeten koppen”. Geels’ talenten en de capaciteiten van een Van Marwijk, Jan Smid etcetera heb ben Go Aheads’ grillige prestatiecurve niet kunnen vervolmaken. Nog altijd ploegt het team van Hughes de ene week door de diepste inzinking om vervolgens (soms slechts zeven dagen later) juichend een enorm succes te boeken. Geels: „Het is moeiljjk te zeggen waarom Go Ahead of heel slecht of uitzonderlijk goed speelt. Hughes heeft wel eens beweerd, dat som mige spelers het al in hun broek doen als ze over de IJsselbrug heen rijden. Ik weet niet of dat nu nog het geval is, maar het lijkt er wel op”. Aanvankelijk werd de naam van Go Aheads doelpuntenmachine in verband gebracht met een andere Belgische club. St. Truiden zag in de blonde aanvaller van Go Ahead een geschikt partner voor de getalenteerde middenvelder Polleunis. Polleunis heeft zoals veel halfspelers een collega nodig, die hij „diep” kan aanspe len. St. Truiden dat dit jaar eens in de bus wilde blazen, dacht met vierhonderd duizend gulden in Deventer hoge ogen te gooien. Maar Go Aheads’ eisen liggen hoger, (plus minus vijf ton). Trouwens die van Ruud Geels ook. Vervolgens verscheen Lierse SK in beeld. Lierse raakte aan Feyenoord Peter Ressel kwijt. Het ontving in ruil ruwweg een driekwart miljoen gulden. Hoewel Lierse SK voor Geels nog een kandidaat-werker is, voelt hij meer voor de FC Brugge, waar Leo Canjels traint. „Brugge heeft het meeste geld. De be stuurders praten gemakkelijk. Er zijn nauwelijks problemen. Ik geloof bijvoor beeld niet, dat zij de onderhandelingen zouden afbreken om een verschil van vijftigduizend gulden. Bovendien speelt Brugge het volgend jaar waarschijnlijk Europa-cupvoetbal.” AMSTERDAM. Definitief is ko- men vast te staan dat het eerste ge deelte van de tweekamp tussen de Rus Boris Spasski en de Amerikaan Bobby Fischer met als inzet de wereld titel schaken niet in Belgrado zal wor den gehouden. Het secretariaat van de internationa le schaakfederatie (FIDE) heeft de be trokken schaakbonden, van de Verenig de Staten, Rusland, Ijsland en Joe- go-Slavië hiervan op de hoogte ge bracht en telegrafisch contact opgeno men met de president van de internati onale federatie, prof. dr. Max Euwe, die in Australië verblijft. Hem is om nadere instructies gevraagd. '?r - 4

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23