President Salvador Allende op UNCTAD-conferentie: Bomaanslagen in Belfast J President Pompidou op referendum reis voor Zeven jaar voor Novak Italië in de ban van verkiezingen MILJOENEN MENSEN ZULLEN Weer veel gevoeld in Noord-Ier la nd Grotere maten NIET EEUWIG WACHTEN” KA KI*1 ac I appersacademie Ludek Pachman na Franse notaris Nieuwe methode voor seksetest hongerstaking in ziekenhuis wegens dubbele moord op gepakt Huis gebouwd met grafstenen 2 3 VRIJDAG 14 APRIL 1972 Stemverheffing (Van onze redacteur in Rome) ROME Plotseling zijn op verscheidene plaatsen in Italië wegver sperringen opgericht. De rijkspolitie voert controles uit. Processen wor den verdaagd en overgedragen aan de magistratuur van andere steden. Vooronderzoeken worden sneller afgesloten, er zijn meer arrestaties, meer processen. De drieduizend agenten, die werden opgeroepen om in de periode voor de verkiezingen de rust in Italië te garanderen, doen hun best. i haarscherpe afscheidingen bij schilderwerk DAMES- EN HERENKAPPEN, SCHOONHEIDSVERZ. EN COSMETOLOGIE OPL. „Libertas" ei' N. I Wfe ADVERTENTIE MODE Grote Houtstraat 28-30 bevoorrechten ADVERTENTIE PRESIDENT ALLENDE kameraden Slechts één keer eerder is het hun t esa Bi aar /an President Allende werd met applaus begroet door de drieduizend vertegen woordigers van meer dan 140 landen toen hij de waarschuwing uitte dat miljoenen mensen die wachten op internationale sa menwerking niet eeuwig zullen wachten. Met tulbanden getooide Indiërs en Afri kanen in veelkleurige kledij zaten ver spreid tussen sober geklede Westerse di- worden uitgeschreven, omdat in de cember bij de presidentsverkiezingen bleek dat er flinke scheuren in de coalitie links van het centrum zaten. De christen-democraten met 39 per cent van het elektoraat in 1968 waren wat meer naar rechts gestuurd na de successen bij plaatselijke verkiezingen van de neo-fascisten in juni 1971. De socialisten, in 1969 in twee groepen uiteengevallen, na in 1968 gezamenlijk 15 percent van de stemmen behaald te hebben, zochten al eerder meer contact met de communisten en dat werd hen door de andere coalitiepartners van de regering-Colombo kwalijk genomen. ZO HOOPT men de radicalisering in de Italiaanse politiek te kunnen stui ten. Maar de neo-fascisten verrukt van hun grote winst in oude christen democratische bastions in het zuiden waren hen voor. In het algemeen lag er in het afgelo pen jaar over Italië een soort machte loosheid, waarvan zij listig profiteer den. Voor het eerst na de oorlog liep de groei van de industriële produktie om een ongelijke en onmenselijke econo mische structuur te wijzigen in een die niet alleen rechtvaardiger voor alle men sen zal zijn maar die eindelijk de gevol gen van een eeuwenlange uitbuiting in evenwicht zal brengen.” Hij deed tenslotte een oproep aan de conferentie het streven van de derde we reld te steunen naar een groter aandeel in toekomstige monetaire beslissingen, naar erkenning van hun nieuwe behoeften en een wereldsituatie die nooit meer uitslui tend kan worden gehanteerd door een paar bevoorrechte landen. in de Zeker ss- ip- rk- m- id- ing (M. de are sip de lan HM ?e- de de en- lag nei leid ien na de :rd, 4G. de ni- aat ge- ten lijk iek ie- iag ide gin een bo- hi- uw er- de in idee ver zijn RECHTSGELDIGE EXAMENS Ge rief ;er- ret- dig leid no- iet- tot ge- km de ROTTERDAM (010)138129 Politie en waarnemers in Belfast zijn van mening dat deze nieuwe uitbarsting van geweld het gevolg is van de aankomst van een nieuwe scheepslading springstof, vermoedelijk uit de Ierse Republiek. De tweede spreker tijdens de openings plechtigheid was VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim die tevens zijn eerste bezoek aan Latijns Amerika brengt. Hij deed een beroep op de delegaties „van deze conferentie een nieuwe hoeksteen te maken in de pogingen van alle landen samen een betere wereld op te bouwen.” Bovendien rust op hem nog een ernstige verdenking in verband met de mysterieu ze moord op een derde vrouw wier lijk negen jaar geleden werd gevonden. De eerste twee moorden, waarvan de laatste vorige week werd gepleegd, zou de notaris al hebben bekend. Aangezien de derde jonge vrouw onder overeenkomstige omstandigheden om het leven kwam, neemt de justitie aan dat de notaris ook in haar dood de hand heeft gehad. De lijken van de drie vrouwen werden naakt aangetroffen in de nabijheid van een villa in dezelfde streek. De notaris die vrijgezel is, had tien jaar geleden de welvarende praktijk van zijn vader over genomen. In de stad Bruay waar hij zijn kantoor had stond hij goed bekend. Het geweld nam toe ondanks het her nieuwde beroep van rooms-katholleke groepen voor burgerrechten op het IRA om een eind te maken aan de campagne van bomaanslagen en schietpartijen ten einde het risico van een burgeroorlog te vermijden. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Niet zonder moed heeft president Pompidou gisteren het Franse departement Lotharingen uitgezocht om gedurende drie dagen propaganda voor gijn Europa-referendum te maken. PRAAG. (AFP) De oud-schaakkam- pioen van Tsjecho-Slowakije Ludek Pach man, die sinds 10 januari in de gevangenis zit, is ruim een week geleden na een hongerstaking van vier weken in de zie kenafdeling van de Pankrac-gevangenis in Praag opgenomen. gen weer eerder te wijzen in de richting van het Europa der Vaderlanden van zijn grote voorganger generaal De Gaulle. Naarmate de referendumdag, 23 april, nadert, blijken in het regeringskamp van de ja-stemmers in ieder geval vele en soms zelfs tegenstrijdige formules voor een toekomstig Europa gehanteerd en ge huldigd te worden. De leider van de Franse radicalen Ser- van-Schreiber, die president Pompidou ze ker niet ten onrechte meer als een prag maticus dan als een ideoloog of een politieke filosoof beschouwt, schijnt nu naar de overtuiging over te hellen dat het Franse staatshoofd een belangrijke stap op de weg heeft gezet die naar een werkelijk federalistisch en supra-natio- naal Europa zal moeten leiden. DIE KAMERADEN spelen het overi gens voorzichtig in Italië. Ook zij ko men op voor rust, orde en wetmatig heid. Onder leiding van de nieuwe partijsecretaris Enrico Berlinguer heb ben zij zich openlijk beschikbaar ge steld om opgenomen te worden in het nieuwe kabinet van een grote verenig de linkse oppositie. Een soldaat staat op wacht bij het restaurant in Londonderry waar gis teren een bomaanslag is gepleegd. De minderheidsregering van premier Andreotti wil zich doen gelden. Orde en regelmaat zullen terugkeren in een land dat de laatste maanden met meer geweld te kampen heeft dan de burge rij aanvaardbaar vindt. Extremisten van links en rechts worden beschul digd van dezelfde bomaanslagen. Er gaat bijna geen dag meer voorbij zon der vechtpartijen bij de verkiezingsde- monstraties van neo-fascisten en com munisten. De christen-democraten heb ben de vuist gebald en plechtig aange- kondigd dat de rust zal terugkeren. In zekere zin lukt die opzet. Zelden werd er zo snel en zo effectief gerea geerd. De staatsomroep prijst dagelijks de nieuwe initiatieven van de regering, speciaal van de politie en het openbaar ministerie en zendt niet langer docu mentaires uit, die de moeilijkheden in het land laten zien. Die documentaires moeten voor enkele maanden in de kast blijven liggen. plomaten in de houten, stalen en koperen gehoorzaal van het UNCTAD-gebouw (kosten meer dan 35 miljoen gulden), toen Salvador Allende opriep tot beëindiging van uitbuiting, racisme en kolonialisme. „Wij weigeren, zei hij, voortaan nog te spreken van internationale ontwikkelings samenwerking als het de zuivere kari katuur betreft van het concept dat in het Handvest van de Verenigde Naties is neergelegd. De resultaten van de confe rentie zullen aantonen of de verplichtin gen die werden aangegaan in het kader van de internationale strategie voor het tweede ontwikkelingstijdperk voortvloei den uit een onvervalste politieke wil of eenvoudig een tactiek was om de druk af te weren die de landen van de derde wereld torsen.” President Allende ging uitgebreid in op de socialistische pogingen van zijn rege ring de leefomstandigheden in zijn land te verbeteren. Hij beschuldigde bepaalde ka pitalistische landen ervan zich te mengen in het functioneren van de regering en andere instellingen in derde landen en van pogingen hun economische betrekkin gen te saboteren. In de middag ontplofte een bom in een garage in het centrum van Belfast. Het pand werd geheel vernield, maar er vielen geen slachtoffers. Voor het „City hotel” in Londonderry had een commando van het IRA een bom in een auto geplaatst. Hij gaf een waarschuwing en rende weg. Het hotel kon worden ontruimd voordat de explosie zich voordeed. Dit is in goedingelichte kringen in de Tsjechoslowaakse hoofdstad vernomen. Pachman is erg verzwakt. Tijdens het vooronderzoek heeft hij geweigerd de hem gestelde vragen te beantwoorden. Nu de verhoren ziin afgelopen, heeft hij weer willen eten. De schaakgrootmeester heeft vorige week voor de eerste maal zijn vrouw mogen ontvangen. Zowel in JAPONNEN als MANTELS MANTELKOSTUUMS en zelfs in COMPLETS is er een grote keus in de maten 44-46-48-50. MAAR BINNEN de christen-demo- cratische partij kraakt het. De partij kent acht stromingen, die elkaar ook in het openbaar vaak betwisten. De rooms-katholieke arbeidersbeweging is geen trouwe volgeling meer en heeft haar leden vrijgelaten. Sommige ka tholieke leiders stimuleren de leden zelfs dit keer op de communisten te stemmen. Wel is er opnieuw steun van de bisschoppen. Onder leiding van de paus maken zij zich bezorgd over de toene mende onrust en radicalisering. Daar om roepen zij op tot één front onder de leuze van vrijheid, „libertas”, de spreuk in het wapen van de christen democraten. Hoewel er ook hier niet overal even volgzaam meer geluisterd wordt naar de bisschop als vroeger heeft zo’n oproep toch een groot effect. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS In de Noordfranse stad Be thune heeft de politie een 37-jarige notaris gearresteerd. Hjj zou twee meisjes van 16 en 22 jaar om het leven hebben gebracht. SANTIAGO (Reuter) De Chileense marxistische president Salvador Allende heeft in Santiago de derde V.N.-conferentie voor handel en ont wikkeling (UNCTAD) geopend met een geladen toespraak. Hij vroeg de conferentie een „vervanging van een economische en handelsstructuur die radikaal verkeerd is en ouderwets, door een rechtvaardiger structuur ge baseerd op een nieuw concept van mens en menselijke waardigheid”. Novak, die voor de vijfde maal terecht stond wegens oorlogsmisdaden, tekende onmiddellijk hoger beroep aan. Hij blijft op vrije voeten tot het Oostenrijkse Hoog gerechtshof de zaak heeft behandeld. De dode vrouw (in 32 maanden kwa men door het geweld in Noord-Ierland in totaal 302 mensen om) was het slachtoffer van een aanslag met een bom in een winkel in Ballymoney, een overwegend protestants dorp op 64 km ten noordwes ten van Belfast. Door een bomexplosie in een geparkeerde gestolen auto werd ern stige schade in een busstation Noordierse hoofdstad aangericht, veertien bussen werden vernield. Bij betogingen wordt er nu snel opgetreden; het laatste massale onder zoek van de politie, dat midden deze week werd afgesloten, leverde 469 ar restaties op, honderden processen-ver- baal, voor meer dan een miljoen gul den aan gestolen goederen, 27 geweren, 56 pistolen en acht mitrailleurs, kisten vol explosieven en tenslotte werden er 427 gestolen auto’s teruggevonden. BELFAST. (UPI en Reuter) De acti viteit van het Ierse Republikeinse Leger ii gisteren groter geweest dan ooit sedert de Britse regering het bestuur over Ulster overnam. Dit hebben veiligheidsfunctiona rissen in Belfast meegedeeld. Een oude vrouw kwam om en zeker acht mensen werden gewond bij bomaanslagen en schietpartijen in bijna het gehele gebied van de Noordierse provincie. Tal van winkels en auto’s werden beschadigd. ze bestuur, stemmen hetzelfde aantal nu menen zij daar recht op te hebben. Zij gaan zo ver met hun toenadering, dat zij de chris ten-democraten willen steunen bij het verwerpen van de nieuwe echtschei- dingswet en Italië desnoods binnen de NAVO willen houden, al moet de bui tenlandse politiek wel neutraler wor den. De christen-democraten hebben zo wel de neo-fascisten als de communis ten bij voorbaat afgewezen voor een nieuwe coalitie. De laatste verkiezings- onderzoeken hebben Italië’s grootste partij (39 percent in 1968) echter niet bemoedigd. Een kwart van de 37,5 miljoen kiezers (49 percent mannen, 51 percent vrouwen) is sinds 1968 van voorkeur veranderd. De christen-demo craten die niet de volledige uitslag van het onderzoek willen geven, zeggen dat de verschuivingen zo door elkaar heen lopen, dat er een goede kans is dat er uiteindelijk weinig grote verschillen zullen zijn in mei. Bovendien, zo zegt men cryptisch, hebben twee miljoen kiezers nog geen mening gevormd. ITALIë KIEST (een jaar eerder dan was voorzien) op 7 en 8 mei een nieuw parlement. Tweeëntachtig partijen zijn erin geïnteresseerd om het volk te gaan vertegenwoordigen. Van de tradi tionele zeven, die dat werkelijk doen, tot nieuwe groeperingen als de Nudis- tenpartij, de Hippiepartij, de Rechtse Boerenpartij en de Vrouwenbevrijders. De verkiezingen moesten voortijdig gelukt om deel uit te maken van de regering. Nu de communisten op lokaal en gewestelijk niveau mederegeren, willen ook deel uitmaken van het landelijk Met dertig percent van de in 1968 en waarschijnlijk Begin dit jaar werd er druk gefor meerd en uiteindelijk kwam er een mtoderheidskabinet-Andreotti, dat niet het vertrouwen van het parlement kreeg, maar koppig doorzette en nu met krachtige hand het klimaat voor de verkiezingen wil verbeteren. Dat één-partij-kabinet van de christen-de mocraten is als een verlate kerstman met een zak vol cadeaus gekomen. Uitstel van de BTW, kwijtschelding van belastingschulden, hulp aan de woningbouw, steun aan de textielin dustrie waar vorig jaar 30.000 man hun werk verloren verlaging van het bankdisconto, waardoor investerin gen worden vergemakkelijkt. De medische commissie van het Inter nationaal Olympisch Comité rekent erop dat ongeveer 700 deelneemsters de test moeten ondergaan. Een even groot aantal zal vermoedeilijk kunnen worden vrijge steld, aangezien het de beschikking heeft over een bij voorgaande gelegenheden uit gereikt „bewijs van vrouwelijkheid”. Volgens een woordvoerder van de com missie zullen volgens de waarschijn lijkheidsrekening twee of drie atletes negatief worden Bevonden. Er volgt dan onmiddellijke diskwalificatie. Een Deense actiegroep ijvert nog steeds om het onderzoek naar de „zuiverheid” van het (vrouwelijke) geslacht afgeschaft te krijgen. Men spreekt van „discrimina tie” en „onaanvaardbare nazimethodes”. Lotharingen en Bretagne zijn de Franse provincies die het zwaarst van de recessie hebben te lijden. Vele tienduizenden ar- bieders hebben hun werk de laatste jaren in de textielindustrie, de landbouw en de mijnen verloren en in dichte drommen pas seren ze nu iedere dag de grenzen om in West-Duitsland het brood te verdienen. Over de duidelijkheid van het Europese Ideaal dat Pompidou na zou streven kan men intussen wel redetwisten. Zelf heeft hij, ook gisteren weer? enkele malen het woord „confederatie” in de mond geno men. Maar aan de andere kant lijkt het politieke secretariaat dat Pompidou voor de EEG in Parijs hoopt te kunnen vesti- MÜNCHEN. De vrouwelijke deelne mers aan de Olympische Zomerspelen in München zullen na het ondergaan van de zogenoemde seksetest slechts twee uur op de uitslag behoeven te wachten in plaats van drie dagen, zoals tot dusver noodzakelijk was. De reden is dat de proef volgens een veranderde methode wordt genomen: men gaat de cellen aan de wortel van een hoofdhaar microscopisch onderzoeken. Voorheen (Mexico, Athene-EK atletiek) onderzocht men het speeksel van de atle tes. Herdenking. Een herdenking in de Bonds dag en een plechtige requiemmis in de dom van Keulen waren gisteren de laatste officiële eer voor de gewezen Bondspresident Heinrich Lübke, die een week geleden op 77-jarige leeftijd is gestorven. Peron. Oud-president Juan Peron van Ar gentinië heeft twee advocaten in Bue nos Aires opgedragen voor hem het actieve en passieve kiesrecht in Argen tinië aan te vragen. Peron die 76 jaar is, werd in 1955 door een militaire staatsgreep ten val gebracht. Met stemverheffing vervolgde Allende: „Zelfs onder de arme landen zijn er ongelukkig genoeg enkele die nog armer zijn en vele die leven onder bijzonder ondraaglijke omstandigheden. Hun econo mie wordt overheerst door buitenlande machten, buitenstaanders bezitten het ge heel of een deel van hun grondgebied, zij lijden nog steeds onder het juk van kolo nialisme of een meerderheid van hun bevolking is blootgesteld aan geweld uit racistische overwegingen of via apart heid.” Allende uitte de beschuldiging dat „de rijke landen hun overvloed verdedigen met de hardnekkigheid van een buldog door hun economische macht, door bijna onweerstaanbare vormen van druk, door gewapende interventie die een schending inhoudt van het Handvest van de Vere nigde Naties. Het is de plicht, van de niet- onophoudeli.ik te vechten terug; het aantal werklozen nam met 375.000 toe tot een totaal van 1,3 mil joen. Migranten en emigranten keerden terug naar het zuiden, waar ondanks alle beloften en kredieten de armoede nog bijna even groot is als toen ze hun geboortegrond verlieten. Dit is het jaar van de vernieuwing van een aantal cao’s. Een aantal groot industriëlen hoopt dat Italië nu eens krachtig geregeerd zal worden, waar door er een einde zal komen aan de vergaande eisen van de vakbonden. Die vakbonden hebben nu al aangekondigd, dat ze rechtstreeks met de regering wil len onderhandelen en niet met de di rectie. De MSI, de neo-fascistische partij, die zich nu voorstelt met de naam „Nationale Rechtse Beweging”, krijgt aanhang onder deze industriëlen. Daarnaast is er de kleine onderne mer. Vooral zij die schrikken van de besluiten uit Brussel en zich verzetten tegen Mansholts bevel dat één miljoen boerenbedrijfjes hier moeten sluiten, winkeliers die door de inflatie en de grootwinkelbedrijven bedreigd worden, ambtenaren die twee banen moeten nemen om een redelijk salaris te ver dienen en tenslotte is er het leger, waar sommige generaals, admiraals en kolonels met enige jaloezie naar de omliggende landen kijken, waar rang- genoten een grotere macht hebben en ook politieke beslissingen nemen. Georgio Almirante, de partijsecreta ris van de MSI, houdt vol dat het fascisme in 1945 ophield te bestaan. Hij projecteert de partijfilosofie als een nationale beweging, die orde op zaken zal stellen en vooral de groei van de communistische partij zal stuiten. „De Russen rukken op in de Middellandse Zee”, zo hoor je op neo-fascistische vergaderingen, „en hun hier in ons eigen land.” DREUX. (AFP) Een metselaar in Vernoullet in de omgeving van Parijs, die besloten had zijn eigen huis te bouwen, is gearresteerd De man was op het gekomen zich het bouwmateriaal te schaffen op kerkhoven, waar naar mening steen genoeg was. Iedere dag ging hij op naburige be graafplaatsen op strooptocht uit. De buit vervoerde hij ’s nachts op een aanhang wagen achter zijn auto. Sedert palmzondag was de politie al gealarmeerd nadat gebleken was dat steeds meer grafstenen verbrijzeld waren en delen van tomben waren verdwenen. Men kwam de 38-iarige metselaar op het spoor en constateerde dat de benedenver dieping van het huis -in-aanbouw geheel was opgetrokken van grafstenen. WENEN. (UPI) Oud-SS-officier Franz Novak is in Wenen tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij wordt ervan beschuldigd het transport van honderd duizenden joden naar het concentratie kamp Auschwitz te hebben geregeld. I i tyt,. -■ '4 tv./'» 1 I 5 W4*

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3