Tachtig bedrijven uit veertien landen in Oostende bijeen VISSERIJ EN KOOPVAARDIJ STERK VERTEGENWOORDIGD OP EXPO Internationale manifestatie in belang visserijbedrijf Verzoek van Stadscentrum BREESTRAAT OP ZATERDAGEN AFSLUITEN VOOR VERKEER ELZER’s Ook uw krant! BON Bromfietser lette niet op „MICHIEL" VAART WEER ré 1 Havenberichten IJMUIDEN IJmuider Courant C ar illonklanken over IJmuiden Aanrijding door onverwacht remmen, auto total-loss Jongen kreeg tegel tegen achterhoofd BIJDRAGE VAN I i 5 IJMUIDER COURANT VRIJDAG 14 APRIL 1972 BR Twee kleinen i Goede vrienden De vloot Intern Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant POLO PULLS I iilil (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/OOSTENDE Na tweemaal een vakbeurs die beperkt bleef tot de zeevisserij, vraagt Oostende nu tot en met volgende week aan dacht voor een uitgebreider expositie op maritiem gebied. Minister Tinde- mans (Landbouw en Middenstand) heeft donderdag in Media Center de Internationale Visserij-, Zee- en Binnenvaart-Beurs geopend, waarop rond tachtig bedrijven uit veertien landen zijn vertegenwoordigd. In deze ten- toonstellingsperiode worden congressen gehouden over stralingspasteuri- satie, veiligheid op zee en binnenvaart. Als met deze internationale mani festatie ook wordt bereikt dat Brussel een rechtvaardiger standpunt gaat innemen ten aanzien van het visserijbedrijf, dan zal zo iets misschien „mee genomen” lijken, maar het zou beantwoorden aan een vurige wens van de heer P. Vandenberghe, voorzitter van het organiserend comité, vooral bekend als felste voorvechter van de Belgische visserijbelangen. I i (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) en (Van een onzer verslaggeefsters) HERENMODEHUIS IJMUIDEN KENNEMERLAAN 108 in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar t IJMUIDER COURANT - Antwoordnummer 416 Haarlem Naam Adres te Daarna kunt u mi} noteren als t (Van een onzer verslaggevers) Volgens dr. H. A. H. Boelmans Kranen burg de bijzonder bekwame secretaris van: de landelijke Productenorganisatie in Nederland, de Stichting Nederlandse Vis serij en het Visserijschap is verder gaande samenwerking tussen de twee „in- geklemden” dan nu al het geval is moge- •f) maandabonnee 7,80 ■H kwartaalabonnee f 22.65 O Doorhalen wat niet verlangd wordt I De kotter „Telstar" Z-509 van de Belgische zeevissersvloot, gebouwd in Spaarndam. De volle buit in een ijzersterk net van ANZA-Apeldoorn. Dit verzoek wordt als volgt toegelicht: „In het licht van de huidige ontwikkelin gen zal binnen enkele jaren het door gaand verkeer uit de Breestraat verdwij nen. De realisering van het plan tot aanleg van een stadspromenade hangt ten nauw ste samen met de oplossing van de ver keerstechnische problemen, die van deze afsluiting het gevolg zijn. Ons bestuur is 'den 475 138 298 sten sten 192 1.400 >.641 rgen 20 sten ram LOU- be- ing, a J. en 1.00- 4.13, 6.09, :alm sns): KW .000, .600, 234 .700, .400, 0. 4 26 .300, .500, .900, ADVERTENTIE de rerg het de de peld van T. een dj ze [aay ssen rote i in de Iers nen der nog zeer ord, en”, lijk. Aan de realisering hiervan wordt dan ook gewerkt. Intern zijn er in het zuiden al moeilijk heden genoeg. Wallonië lijkt Vlaanderen geen overheidskredieten te gunnen voor de haven van Zeebrugge als het zelf niets zou krijgen voor de eigen industralisatie. Over de toestanden op de kust merkte rond de jaarwisseling de heer Vanden- berghe nog op: „Zo Oostende ooit een Eurovissershaven wil worden, dan zal de stedelijke overheid het niet alleen anders moeten aanpakken, maar het bedrijf op industriële en niet op ambtelijke wijze moeten leiden. De huidige jonge schepen heeft in dit opzicht een zware verant woordelijkheid. Mocht hij meer en meer begrip krijgen voor de belangen en het leefbaar houden van het bedrijf, zowel visserij als vishandel, dan zou hij in de zes jaar die komen een daad stellen welke niet alleen de visserij en de vishandel maar de ganse bevolking ten goede zou komen”. In elk geval dus geen hopeloze zaak en misschien ma'g men in het feit dat deze internationale maritieme beurs in Oosten de mogelijk is geworden inderdaad een aanwijzing zien dat het aan de horizon gaat klaren. Moge de door de goedwillenden gewenste samenwerking tussen de drie bestaande havens Oostende, Zeebrugge en Nieuw- poort voorts spoedig werkelijkheid wor den. Op een zo korte kustlijn lijkt het niet reëel dat elk in alles maar z’n eigen gangetje gaat. VELSEN. Donderdagavond omstreeks kwart over negen stonden twee Spanjaar den elk met hun auto geparkeerd op de vluchtstrook naast rijksweg 9, ter hoogte van de Meervl.ietstraat. Toen een kennis per auto naderde, maakten zij deze door gebaren kenbaar, dat zij hem wilden spre ken. De automobilist, een 41-jarige Span jaard, remde daarom af. Dat merkt een 27-jarige inwoner uit Beverwijk te laat op en hij reed de Spanjaard aan, wiens auto geheel werd vernield. De Spaanse auto mobilist liep een bult op z’n voorhoofd en vermoedelijk een hersenschudding op. Hij is voor onderzoek naar het Zeeweg Zie kenhuis gebracht. De Beverwijker had geen letsel. Wie hoeveel profijt zal hebben van de tentoongestelde produkten uit Frankrijk, Nederland, Duitsland, Polen, Engeland, Denemarken Noorwegen, Italië, Japan, Spanje, Rusland, Bulgarije, USA en België zelf, is natuurlijk niet te voorspellen. Ondanks toenemend „eigen fabrikaat” in België, zien Nederlandse fabrikanten aan trekkelijke kansen in ons zuidelijk buur land. Met name in het Belgische zeevisserij- bedrijf heeft het Nederlandse materiaal het, algemeen genomen, goed gedaan. En daartoe heeft de IJmuider industrie het hare bijgedragen. van mening, dat vooruitlopende op deze ontwikkeling een proefperiode gedurende een aantal zaterdagen voor het komende zomerseizoen alleszins gewenst is. Bij deze gedachte wordt er van uitgegaan, dat het doorgaand verkeer op zaterdag door het grotendeels ontbreken van vrachtvervoer zonder veel bezwaren kan worden omge leid via Koningstraat en Spoorsingel. Het ligt in de bedoeling, na verkregen toe stemming op de aldus vrijkomende rijbaan een aantal attrakties te organiseren, waarbij wij denken aan onder andere muzikale evenementen, demonstraties van oude ambachten en straathandel. Ook voor de toeristen lijkt ons dit plan bijzon der aantrekkelijk”. Het bestuur loopt met dit verzoek voor uit op de toekomstige status van de Breestraat, zoals die in het goedgekeurde bestemmingsplan is vastgelegd en die de straat de oude bestemming van voetgan- gersdomein hergeeft. Het bestuur is van mening, dat een dergelijke proefneming de merites van het promenadeplan kan aantonen. Vanuit Zeebrugge naar de visgronden bij Ijsland: De in Nederland gebouw de trawler „Atlas" Z-418. Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag 15 april van 16 tot 17 uur op het stadhuiscarillon in IJmuiden luidt: Fuga, van M. van den Gheyn; Allegro, van B. Schepers; Variaties over een oud Nederlands liefdeslied, van Cor Kee; Wie gaat mee over zee; Holland ze zeggen, van S. Abramsz; Mooi Holland, van G. Beyerle; Improvisatie, van H. de Ligt; Coloris (trois croquis pour carillon) van Geo Clement; Treue Liebe; Du, du liegst mir im Herzen; Musz i denn; Luch tige Suite, van Wouter Paap; Studie in re klein, van Staf Nees. De Belgen hebben twee goede buiten landse vrienden uitgenodigd om in de tentoonstellingsdagen naar de haven van Oostende te komen. Het Duitse visserij-wachtschip „Frith- jof” en het Nederlandse hospitaalkerk- schip „De Hoop” zullen aan die uitnodi ging gevolg geven. De „Frithjof III” is de modernste van de vijf visserijwachtschepen die door de Westduitse Bondsrepubliek ten dienste staan van vissersvaartuigen. Elk van deze schepen krijgt een bepaald gebied toege wezen: zij moeten hulp verlenen aan vissersvaartuigen zowel van Duitse als van andere nationaliteit(en). Er is een internationale samenwerking in deze hulpverlening; zo bestaat er een afspraak met het secretariaat van de Stichting Nederlands Hospitaalkerkschip De Hoop dat er steeds minstens één schip De KW 167 „Michiel”, een zogenoem de kleine trawler, eigendom van de rederij en haringhandel Parlevliet uit IJmuiden, zal binnenkort weer kun nen deelnemen aan de visserij. IJMUIDEN Een 14-jarige jongen uit IJmuiden kreeg tijdens een ruzie in de Zandstraat een stuk tegel tegen het ach terhoofd. Hij moest worden vervoerd naar het Zeeweg Ziekenhuis, en daarna naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. Het bleek namelijk dat enkele splinters van de schedel waren losgeraakt en in het hoofd waren binnengedrongen. Er is geen direct levensgevaar. Onder Belgische vlag varen vissersvaar tuigen als „Henk Zwart” 0-35, „Annie Zwart” 0-37. „Telstar” Z-509: namen die in IJmuiden erg bekend klinken. Het zijn overigens maar drie van de twee dozijn kotters en trawlers aan de vloot toege voegd door de NV Machinefabriek en Technische Handel H. Zwart, Middenha- venstraat 76 IJmuiden. Directeur H(enk) Zwart is tevens consul van België. De heer Zwart heeft een belangrijke rol ge speeld in de geschiedenis van eredivisie- voetbalclub Telstar. In Nederland vervaardigd vistuig, onder meer door de Apeldoornse Nettenfabriek waarvan de IJmuiden Stores een zusterfa- briek is, wordt ook op de Belgische vis sersvloot gebruikt. Reddingmiddelen (RFD-Sassenheim) op deze tentoonstelling trekken grote aandacht. De bakermat van de Zeeuwse en Hol landse visserij ligt aan de Vlaamse Noordzeekust en langs de Westerschelde. Op dit historisch gegeven is ten behoeve van officiële gelegenheden door speech- schrijvers dankbaar voortgeborduurd, zon der dat zij de gebruikers van hun produkt iets lieten zeggen waar men in België en Nederland wijzer van werd. Harde waarheid is, dat Nederland en België ingeklemd liggen tussen de Duitse Bondsrepubliek en Frankrijk, twee grote visserij landen die ook lid zijn van de Europese Economische Gemeenschap, en dat het kraakproces door concurrentiever valsende factoren wordt bevorderd. Het EEG-territorium is namelijk wel één gro te gemeenschappelijke markt geworden zonder handelsbelemmeringen, maar het is niet gepaard gegaan met het effectief worden van een voor alle partners gel dend structuurbeleid. Beide lage landen hebben nooit een voor hun visserij royale overheid gekend en raken in de overgangs tijd achterop bij de groten waar meer overheidsgeld wordt besteed aan genoem de bedrijfstak. >ffi- ijke het I 337 nks tans rast ie. oige I lands bedrijf z’n plannen voor een vis- meelfabriek in Oostende moest opgeven wegens fel verzet van de bevolking. Overigens brengt de formule van het familiebedrijf ook z’n moeilijkheden met, zoals met betrekking tot kapitaalvorming. Toch kon de vloot, hoekpijler van net bedrijf, verstevigd en gemoderniseerd worden: haar sterkte beweegt zich in de richting van 350 eenheden, waarvan nog geen tiende met een motorvermogen van minder dan 120 paardekrachten. In de vijftiger jaren werd de zo ge noemde IJslandvisserij uitgeoefend door ongeveer eenvijfde van de zeevissersvloot; de grote stoom- en motortrawlers bevis ten zelfs de wateren bij Bereneiland en Groenland. De plannen tot uitbreiding van de visse- rijgrenzen door Ijsland (en Groenland) hebben vee) ongerustheid veroorzaakt, want zoals men in deze krant heeft kunnen lezen die verre visserij is voor de Belgen nog altijd heel belangrijk. op de visgronden van de Noordzee aanwe zig is. De visgronden bij Oost- en West- Groenland, Newfoundland en Labrador vormen het gebied waar voornamelijk de „Frithjof III” opereert; de vissersvaartui gen in de wateren bij Ijsland worden naar gelang de omstandigheden op de heen- en terugreis bediend. Deze Fischereischutzboot werd vier jaar geleden in dienst gesteld. Zij meet 1637 brt, heeft zestien officieren (kapitein, scheepsarts en twee weerkundigen inbe grepen) en 24 bemanningsleden aan boord. Het hospitaal is uitgerust met de modern ste apparatuur. „De Hoop”, 1105 brt, mag dan beschei dener van afmetingen, inrichting en uit rusting zijn, dit Nederlandse schip wordt zeker niet minder gewaardeerd door de zeevissers van zovele nationaliteiten. Er is nog een andei verschil met de Duitse collega: „De Hoop” krijgt een rijkssubsidie de Frithjofvloot hoeft zich geen financiële zorgen te maken want dat is een aangelegenheid van de overheid. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Calvijn, Great Yarmouth, IJmuiden: Zaanstroom, Felix- towe; Amstelstroom, Hull; Sonneberg, Vigo; Smitt Lloyd 2, Cont. Plat, IJmuiden; Loba, Greenwich; Maro, Wilhelmshaven, IJmuiden; Ivon Delmas, Pointe Noire; Aaltje, Londen; Jomsborg, Gr. Yarmouth; Sussexbrook, Ports Head; Cometa, Bremerhaven; Ostara, Boston, IJmuiden; Grille, Hamburg; Action, Greenwich, IJmuiden; Valiant, Rotterdam, IJmuiden; Kalisz, Stettin; Joan C, Londen, IJmuiden; Aegir, Mon rovia; Tor Gothia, Gothenburg: Beeding, Sou thampton, IJmuiden; Schiekerk, Rotterdam; Tannstein, Rotterdam; Clarebrook, Portishead; Emsland, Karlshan. IJmuiden; Baltique, Oslo. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Harnis, Flixborough; Banda, Kopenhagen; Hudson Light, Londen; Leprachaum, Rotterdam; Aeolus, Al- gerië; Birte Oldendorf, Cyprus; Corstar, Bristol; Otto, Bremen; Otello, Antwerpen; Oriole, Dagen ham; Amstelhof, Cristobal; Anna Lehman, Stet tin; Eden Fisher, Cowes; Amstelstroom, Hull; Canis, Rotterdam; Nova, Londen; Hunnau, Flix borough; Ilias, Rotterdam; Noelle, Shanghai; Castor, Helsinki; Torstéin, Cristobal; Smitt Lloyd 2, IJmuiden, Cont. Plat; Bonno, Trieste; Gruno, Colchester; Eizkens Bergs, Venzpilz; Zaanstroom, Felixtowe; Aaltje, Londen; Beeding, Rotterdam; Solent, Zaandam, Riporto; Gratia, Sunsvik, IJ muiden. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Capella, Leixus; Lechstein, Antwerpen; Susan Constant, Bristol: Sivach, Antwerpen; Smitt Lloyd 11, Cont. Plat, IJmuiden: Brinio, Deventer; Lorraine D, Swansea; Rijnstroom, Shoreham. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Jomsborg, Harlingen; Erika Fisher, Rouan; Grille, Helsing borg; Laodice, Caen; Tor Gothia, Gothenburg. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). BEVERWIJK. Het bestuur van de winkeliersorganisatie Stadscentrum Be verwijk heeft aan B. en W. verzocht medewerking te verlenen aan het tijdens een proefperiode in de zomer op de zater dagen afsluiten van de Breestraat voor het verkeer. 7-39, ig II 3-62, 5-48, )-28, 87- :ool- s IV ma- 5-40, L-32, k II N Woensdag heeft een uitgebreide proefvaart op de Noordzee aange toond dat de trawler, die door de machinefabriek Maartense Geluk van een nieuwe motor werd voor zien, nadat de vorige het ruim vier maanden geleden heeft laten afweten, mm Evenals in ons land zogt de kleine, zeevisserij in België voor het overgrote deel van de visaanvoer. In de ontwikkelingen van de laatste jaren heeft de Belgische visserij haar kenmerken van familiebedrijf niet alleen behouden, maar zelfs versterkt. Kustvisse rij en diepzeevisserij verminderen ten opzichte van de zogenoemde „midden- slagvisserij” ook wel „centrum” genoemd. De personen- of familieondernemingen maken meer dan driekwart uit van het geheel. De gedachte aan industriële visserij is gelukkig voorbij. Men zal zich herinneren, dat nog maar kort geleden een Neder- SANTPOORT. Zonder acht te slaan op naderend verkeer, draaide een 17- jarige jongen die in de Wijnoldy Daniëls- laan aan de kant van de weg stond te praten, na het gesprek met een wijde boog de weg op. Een 37-jarige inwoner uit Sanotpoort, die op dat moment met zijn personenauto naderde, kon hem niet meer ontwijken. De bromfietser is met hoofd wonden en een hersenschudding naar het Zeeweg Ziekenhuis verveord. zich weer uitstekend thuis vóelt in het ruime sop. De nieuwe motor is van het type Lister Blackstone ETSL 8, en maakt met zijn acht- honderdvijftig pk’s zo’n zevenhon- derdvijftig omwentelingen per mi nuut. Het is voor de eerste maal dat de motor voor de IJmuidense en Katwijkse vissersvloot wordt ge bruikt. De tijdens de proefvaart ge schatte snelheid bedroeg circa elf mijl. De proefvaart is tot ieders te vredenheid verlopen. r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5