Merckx had na val Gerben Karstens wegens L wel reden tot klagen hinderen gedeklasseerd ROGER DE VLAEMINCK VERRICHT KRACHTTOER IN PARIJS-ROUBAIX Jan Aling toonde zich sterk in door storm en regenbuien zware ronde van Friesland Damesteam hockey verloor Van Dongen profiteerde Zeeuwse rivaliteit van Fischer en Zuidelijke clubs haken af Spasski niet in Amsterdam KAMPONG OF HHIJC WORDT Damesteam van NIEUWE LANDSKAMPIOEN Alliance dicht bij promotie van Engeland o r A 1 K, in de Tour El ronde Marokko IJ shockeytoernooi WK in Moskou Den Hertog tweede in de Rijdend i laboratorium 1 X Ml MAANDAG 17 APRIL 1972 M 14 ni Vriesema kampioen driebanden eerste klas i I !L r t i AfWVIAAAfVWWVVUWVIfVUMVVUtlVVVVVWVVVVIAAIVWIAAIVVUVWVVlIUVWIlUVVVVlAfVUWIAfUVIAAAfVWVWIAAAIVIAfWVVWVIM 4 (Van onze sportredactie) zo JAN ALING THEO KLEIN (Van onze hockeymedewerker) 1 Deze elite bevond zich na 22 kilome ter bij Franeker reeds in een groep Roger de Vlaeminck bezig aan zijn solo op weg naar de finish. Een voor Gerben Karstens teleurstel lend slot van een koers waarin de kaarten pas na de ravitaillering (na 187 van de 272 km) geschud werden. Tot op dat moment was het peloton slechts eenmaal opgeschrikt, toen na 82 km Frans Ver- beeck (winnaar van de Omloop van Het Volk) en Martin Van den Bossche na een valpartij gewond op het asfalt bleven liggen. Verbeeck bleek er met een gebro ken sleutelbeen het ergst aan toe. Hij werd met een ambulance voor onderzoek naar Roubaix vervoerd. Van den Bossche kreeg enkele hechtingen in een beenwond. ger Studenten 0-0) eindigden in een doel puntloos gelukspel. In geni I A/WWWWWWWWWA/WWVMWWWWWWWWWWWW1 R( zich dece Ron veel de o teldi aan van het de E zich loze de s tege Serlet (Ned) H repi eers geh spai Ben de hen seni E terr de var stei Kit Fla Cai har pla Ha: me I var laa rijt me de D dig B J ci n h e z ti n S S r I 4 I t 1 1 De uitslag: 1. Roger de Vlaeminck (Bel.) de 272,5 km in 7.24.05, 2. Dierickx (Bel.) 7.26.02, 3. Hoban (GB) 7.26.18, 4. Teirlinck (Bel.) 7.26.39, 5. Van Malderghem (Bel.) 7.26.31, 6. Van Roos- broeck (Bel.) 7.26.44, 7. Merckx (Bel.) zt, 8. Peel- man (Bel.) zt, 9. Ritter (Den.) zt, 10. Poulidor (Fr.) zt, 11. Rosiers (Bel.) zt, 12 Swerts (Bel.) zt, 13. Karstens zt, 14. Guimard (Fr.) 7.28.45, 15. Peff- gen (W-Dld) zt, 27. Schepers 7.31.42, 30. Vlanen 7.35.12, 37. Van der Vleuten 7.35.55, 46 Duyndam 7.45.37. B Bol Pi J gec my E Wa pi Inj ï- r (ir the 162 I 2. ko 1 Kr 1.7< J Qv 2.6 I Bc 29. 1 Sc W AMSTERDAM. Na uitvoerig beraad in het afgelopen weekeinde heeft het bestuur van de KNSB besloten het ver zoek van de voorzitter van de FIDE prof, dr. Max Euwe, om het eerste gedeelte van de match om het wereldkampioenschap schaken tussen Fischer en Spasski in Amsterdam te organiseren, af te wijzen. men. En dat met zo’n sterke tegenwind. Dat houdt geen mens vol. Ik heb zelf een paar keer overgenomen. Maar waarom zou ik alleen dat werk doen? Toen ik merkte dat verder alleen Merckx wilde werken, ben ik gedemarreerd.” De pret was echter van korte duur. Na afloop besliste de jury dat de Nederlander terug gezet moest worden naar de der tiende positie (de laatste in zijn groep), omdat hij het Franse idool Poulidor tij dens de laatste omloop op het beton aan zijn trui getrokken zou hebben. Van Roosbroeck schoof daardoor op naar de zesde plaats. LEEUWARDEN. „Gelukkig ben ik nu eens niet door pech achtervolgd. Wat ben ik blij met deze overwinning”, aldus na afloop van de veertiende ronde van Friesland, een klassieker met start en finish te Leeuwarden, een dolblije Jan Aling na 171 zware kilometers. Een zeer sterke winnaar deze Drent, die deel uit maakt van de Kettingploeg. De weersom standigheden waren namelijk bar en boos. Een zuidwesteer storm, die dikwijls ge paard ging met fikse regenbuien, teisterde het rennersveld, dat direct na de start al in vijf groepen uiteenviel. Het zou een koers worden voor de sterken. handtekening waarop voor de waar- over- RABAT. De Russen Valeri Likats- jev en Anatoli Strakov hebben resp. de vijfde en zesde etappe van de amateur- wielerronde van Marokko gewonnen. Tweede werd zaterdag de Belg René Dil len en derde Fedor den Hertog, in dezelf de tijd als de winnaar. De Belg Erik Serlet werd na gisteren de nieuwe leider in het algemeen klassement. Den Hertog staat op de tweede plaats. ROUBAIX ParysRoubaix, de enige Franse voorjaarsklassieker, zou, zo werd al vorige week door Eddy Merckx zelf aangekondigd, een definitief (en volgens hem positief) antwoord geven op de vraag of zyn absolute heerschappij ten einde zou zyn. Zyn teleurstellende seizoenstart in de ronde van Sardinië had hjj afgedaan met de mededeling dit jaar niet te snel in topconditie te willen komen; zjjn nederlaag in ParysNice werd verklaard door de valpartij in Saint Etienne en na het kortston dige zegevierende intermezzo in MilaanSan Remo legde hij zyn verlies in de ronde van Vlaanderen en GentWevelgem uit als een gevolg van het niet-rijden van de ronde van België. Maar in de „Hel van het Noorden”, op de glibberige keien tussen Parijs en Roubaix zou er radicaal worden afgerekend met alle twijfels omtrent zyn superioriteit. Dat is er tenslotte toch niet van gekomen. HAARLEM Na het afgelopen week einde is het duidelijk geworden, dat de landskampioen uit het westen zal komen. Zowel Kampong als HHIJC hebben een voorsprong van drie punten opgebouwd. Met nog twee wedstrijden te spelen is dit een schier onoverbrugbare kloof geworden voor het achtervolgende zuidelijke duo EMHC en HTCC. Wie er van de twee kampioen zal worden, is moeilijk voor spelbaar. Zaterdag kan Kampong een goe de stap in deze richting zetten. Dan wor den de Utrechters direkt geconfronteerd met opponent HHIJC. Het voordeel van eigen veld kon weleens doorslaggevend zijn. Verdei zijn de uitslagen van Kampong veel overtuigender. Zaterdag ze gevierde Kampong met 4-2 over Hattem tegen de Groninger Studenten met 2-0. HHIJC had het zaterdag veel moeilijker en won het zondag de lastige uitwedstrijd in Groninger en wist met minimaal ver schil van GGHC te winnen. De overige wedstrijden die zaterdag werden verspeeld (Nijmegen-HTCC 0-0 en EMHC-Gronin- De greep op het groepje van 12 man, waarin naast Merckx en Swerts onder anderen Karstens, Poulidor, Dierickx, De Vlaeminck en Rosiers, de winnaar van vorig jaar zaten, dat jacht maakte op de eenzame vluchteling Van Maldeghem (Watneys), verslapte, waardoor op de laat ste 30 kilometer achtereenvolgens De Vla minck, Dierickx, Hoban en Teirlinck los konden komen. Roger de Vlaeminck: „Merckx reed in de groep als vanouds. Maar wat wil je. Niemand wilde de kop van hem overne- Direct na de maaltijd op de fiets gingen Merckx, Op den Beeck en Peelman aan de haal. Dat zij kort daarop werden ingelopen, komt voor een voornaam deel op rekening van Jan Janssen. Op 62 km van de meet luidden Santy (die later zou moeten afh.ken) en Van Maldeghem de reeds beschreven finale in. Op Gerben Karstens na was daarin voor de Neder landers geen plaats. Jan Janssen stapte in het heetst van de strijd af, wat navolging kreeg van alle Nederlanders op Vianen, Van der Vleuten, Duyndam (Goudsmit- Hoff), Karstens en Schepers (Rokado) door twee lekke banden teruggeworpen na. Verder staat reeds vast dat een rij dend laboratorium en een professor de Tour zullen begeleiden om de doping onderzoeken zo snel mogelijk te doen verlopen. Kees Pellenaars neemt voor lopig aan dat Goudsmit-Hoff dee’ uit zal maken van de karavaan die op 1 juli in Angers van start gaat, al ont kent hij niet voor dit grootse gebeuren eigenlijk renners te kort te komen. De mogelijkheden voor uitbreiding zijn echter beperkt. Buitenlanders zijn taboe, omdat de directie van de be- hangselfabriek een puur Nederlandse equipe wil houden. „En” aldus Pelle naars, „wat er op het ogenblik verder in Nederland bij de amateurs rond loopt is toch ook niet sterk genoeg om in zware koersen zoals bijvoorbeel Pa- rijs-Roubaix goed mee te kunnen ko men.” Dit besluit is gebaseerd op de volgende overwegingen: 1. Het is haast onmogelijk In twee maanden de zaak zowel financieel als organisatorisch rond te krijgen. Hoewel het gaat om de eerste twaalf partijen van de tweekamp zal er toch ongeveer 500.000 gulden nodig zijn. Het is de grote vraag, of er voldoende sponsors gevonden kun nen worden die hiervoor belangstelling hebben, gezien de economische omstandig heden in ons land en de problemen die er de afgelopen maanden zijn geweest rond de organisatie van deze match. Een eerste voorzichtige peiling in de afgelopen dagen bevestigt deze mening. 2. Op dit moment is er geen enkele garantie, dat Fischer en Spasski akkoord zullen gaan met Amsterdam, zodat voor lopig eventuele sponsors geen enkele ze kerheid kan worden gegeven, dat het eerste deel van de match ook werkelijk in Amsterdam kan worden gespeeld. HHIJC begon tegen Nijmegen met een overweldigend offensief. Er ontstonden hachelijke situaties voor het Nijmegen- doel, maar doelpunten bleven voorlopig uit. Door het te korte samenspel van gesteunde auto’s moeilijk uit de weg kon den komen, kwam de maestro ten val. Hij was weer snel in het zadel, maar een pijnlijke schouder gaf hem aan de finish, waar Roger de Vlaeminck als eerste pas seerde, terecht reden tot klagen. Zijn ploegmaat Roger Swerts, winnaar van Gent-Wevelgem en ook zondag weer als een waakhond aan Merckx’ zijde, vulde aan: „Nadat Eddy gevallen was, was onze kans vrijwel verkeken. Niets lukte er meer.” weglopen uit de zeven man sterke kop groep. Behalve de Zeeuwse renners zaten ook Ton van der Spiegel en de ploegmaat van Kees van Dongen John Cornelissen in de kopgroep. De beslissende ontsnapping ont stond reeds in de beginfase toen zeven renners, onder aanvoering van vier cou reurs van Tricot Noble uit de hoofdmacht verdwenen. Daarna zagen nog zeven ren ners kans om de eerste groep te achterha len. Door de felle wind en pech moesten tenslotte verschillende renners in het ver loop van de wedstrijd afhaken en bleven Priem, Van de Bunder, De Waal. Raas, Van der Spiegel, Cornelissen en Van Don gen als kanshebbers over. Roy Schuyten, die in de beginfase de slag had gemist, deed halverwege de wed strijd nog een poging om de kopgroep te bereiken. Doordat hij geen steun onder vond van zijn medevluchters had zijn poging echter geen resultaat. In een chao tische slotfase eiste Kees Priem tenslotte de tweede plaats voor zich op vóór de Tricot Noble-renners Raas, Van de Bun der en De Waal. De rappe John Cornelis sen kwam tegen het einde in het stuk niet meer voor omdat zijn krachten te veel waren gesloopt in de 160 kilometer lange klassieker. De uitslag is: 1. Van Dongen (Oud- Gastel) 3.53 27; 2. Priem (Goes) op 44 sec.; 3. Raas (Heinkenszand) z.t.; 4. Van de Bunder (IJzendijke) z.t.; 5. De Waal (Axel) z.t.; 6 Cornelissen (Nijmegen) z.t.; 7. Van der Spiegel (Voorburg) z.t.; 8. Schuyten (Zandvoort) op 5.27; 9. Damen (Ulvenhout) z.t.; 10. Van Helvoirt (Tilburg) z.t. ROTTERDAM. De Arnhemmer Fred Vriesema is in Rotterdam kampioen van Nederland geworden driebanden eerste klasse (alg. gemiddelde 0.609). Hij schudde in de slotpartb zijn concurrent Brunne- kreef van zich af. Onder omstandigheden, die werkelijk aan helse folteringen deden denken: een straffe tegenwind, striemende regen en onafzienbare kasseienpaadjes, waarop zelfs de door ettelijke paardenkrachten (Van onze sportredactie) PHILIPPINE. De 21-jarige amateur- renner Kees van Dongen heeft na een solo in de laatste 20 kilometer de Omloop van de Braakman gewonnen. Door de felle wind was het een ware slijtageslag en kwamen slechts 28 van de bijna 100 gestarte renners aan de finish. De 21- jarige Caballero-rijder profiteerde in de slotfase van de rivaliteit die tussen de Zeeuwse renners heerste. Tot de beslissende ontsnapping hadden de Zeeuwse renners Kees Priem, Ad van de Bunder, Jan Raas en Wim de Waal nog alle troeven in handen, maar doordat men elkaar de zege niet gunde kon Kees van Dongen in de slotfase gemakkelijk De grootste verrassing van deze kampi- oenscompetitie is de oostelijke kampioen Hattem. EMHC mag van geluk spreken dat het de stand in Hattem op 0-0 kon houden. Keeper Jan Willem Buy was een onneembaar struikelblok voor de Hattem- se voorwaartsen. HTCC heeft het moeilijk de laatste weken. De Eindhovenaren ko men maar heel moeilijk te scoren. Ook tegen GCHC. HTCC had gedurende de hele wedstrijd een groot overwicht, maar zodra de bal in de buurt van de cirkel kwam, werden de combinaties onnauw keuriger. Pas diep in de tweede helft wist Andy Wyzenbeek de winnende treffer te forceren. Kampioenscompetitie dames. Uitslagen: Amsterdam-Gron.Studenten 1-0, Oranje Zwart-Arnhem 4-0. Stand: Amsterdam 3-6, Groninger Stud. 3-4, Oranje Zwart 3-2, Arnhem 3-0. In de eerste periode opende Ann Whit worth de score na een straf-bully Nog leek er niets aan de hand toen Dorette Woltring na een solo van zeker dertig meter gelijk maakte. Maar twee minuten later schoot Ann Whitworth opnieuw raak. Spoedig na de pauze zorgde de Engelse aanvoerdster Valerie Robinson voor het derde doelpunt. HAARLEM. De halve finale voor de Amsterdambeker tussen Rood Wit en Dordrecht werd een week uitgesteld. Hierdoor had Alliance in zijn promotie wedstrijd tegen Randwijck het rijk alleen. De Heemsteedsen zetten tegen Randwijck een goede stap in de promotierichting. Randwijck wist slechts de eerste tien mi nuten Alliance onder druk te zetten. Hier na verwierf Alliance zich een overwicht. Reeds voor rust hadden de Alliance-voor- waartsen twee maal raak geschoten. In de tweede helft kwam er geen verandering in de score. Het technisch superieure Alli ance wist de voorsprong makkelijk te consolideren Op 30 april kan de promotie een feit worden, indien dan de wedstrijd tegen Roomburg positief wordt afgesloten. bestaande uit dertien renners: Ko Gneltag, Ger Knetaman, Frits Schür, Bert Scheu- neman, Jan Aling, Jan Bakker, Anne Wiegersma, Albert Hulzebosch, Jans Vlot, Hennie Roos, Nico Been, Marcel Pennings en Theo Smit, die overigens werd gelost. Zijn plaats werd later ingenomen door de soepel draaiende Nanno Bakker, die in gezelschap van de Fries Jo de Boer de sprong naar de eerste groep maakte. De Boer moest weer afhaken, evenals Kneteman en Roos. In Murmerwoude na 120 kilometer demarreerde Jan Aling voor de eerste maal. Hij werd echter teruggehaald door een groep van drie renners onder leiding van Jan Bak ker. Een moedige poging van Bakker om alleen weg te komen, met nog 20 kilome ter te rijden, liep eveneens op niets uit door het attente rijden van de groep. Inmiddels was duidelijk geworden dat de strijd om de zegepalm beslist zou worden tussen Jans Vlot, Jan Aling en Nanno Bakker. In de eindsprint zegevierde Jan Aling met grote overmacht voor Jans Vlot en Nanno Bakker. Van de 75 gestarte renners haalden slechts 37 coureurs de eindstreep. De uitslag is: 1. Jan Aling (Roden) de 171 km. in 4.27.17, 2. Jans Vlot (Wanne- perveen), 3. Nanno Bakker (Wieringer- werf), 4. Jan Bakker (Stedum) allen in 4.27.17, 4. Bert Scheuneman (Veendam) op 1.44, 6. Nico Been (Groningen) op 2.13, 7. Marcel Pennings (Nieuw-Vennep), 8. Anne Wiegersma (Drachten), 9. Ko GiieKng (Den Hulk) allen op 2.13 10. Frits Schür (Hoogezand) 2.18. De solo van de 24-jarige Vlaming ver liep voorbeeldig. Op 20 km van Roubaix haalde hij de doodvermoeide Van Maldeg hem (hij had 40 km alleen gereden) in en weer 5 km verderop loste hij ook deze laatste concurrent. Terwijl Roger de Vlaeminck na anderhalf rondje op het Vélodrome van Roubaix over de streep fietste, moest de nummer twee, Dierickx, het stadion nog binnenkomen; een kracht toer van de eerste orde, die zelfs zijn overwinningen in de Waalse Pijl (vorig jaar) en Tin eno-Adriatico overtrof. Te meer daar de crossexpert twee we ken geleden last kreeg van buikgriep, waardoor hij onder meer de Ronde van Vlaanderen voorbij moest laten gaan. De Vlaeminck: „Het kostte me mijn goede vorm. De laatste dagen heb ik echter weer veel goed gemaakt. Ik heb in die korte tijd maar liefst 1000 trainingskilo- meters gereden. Desondanks rekende ik er niet op vandaag al zo goed terug te kunnen komen.” Gerben Karstens was de enige Neder lander in de groep die na De Vlaeminck, Dierickx (tweede), Hoban (derde), Teir linck (vierde) en Van Maldeghem <vijfde) het betonnen ovaa] opstormde. De Roka- do-vedette had op de laatste kilometers ook geprobeerd om met Hoban los te komen van de groep „Maar” verklaarde hij, „ik had kort tevoren een nieuw wiel moeten steken. En dat liep helemaal niet goed.” De Prinsenbeeker viel terug, maar stelde zich in eerste instantie toch zeker van de zesde plaats door Eddy Merckx en Van Roosbroeck in een formidabele eind sprint te verslaan. PRAAG. De internationale ijshoc- keyfederatie heeft in Praag besloten het toernooi om het wereldkampioenschap volgend jaar van 31 maart tot 15 april in Moskou te houden. Het toernooi in de B- groep staat voor de periode van 9 tot 18 maart in Styr (Oostenrijk) op het pro gramma. Zoals verwacht werd Nederland aangewezen voor de organisatie van de strijd in de C-groep. CHELTENHAM. Het Nederlandse dameshockevteam, dat in het bezit is van de wereldtitel, heeft zaterdag in Chelten ham een vriendschappelijke wedstrijd te gen Engeland met 1-3 verloren. Bij de rust was de stand reeds 1-2. Dorette Woltring scoorde in de 26e minuut voor Nederland de enige treffer. De Nederlandse ploeg slaagde er geen enkele maal in de vorm van de strijd om het wereldkampioenschap in Nieuw-Zee- land te bereiken. Pas halverwege de twee de helft kwam Nederland, dat vorig week einde nog met 2-0 van Argentinië won, beter op dreef. Maar het was toen al te laat. De latere eindstand van 3-1 was reeds bereikt en de Engelse doeivrouwe Hazel Feltwell maakte geen aanstalten zich te laten passeren. HHIJC, moest het gevaar weer hoofdzake lijk komen van de gebroeders Kruize. In de tweede helft ging de conditie een duidelijk woordje meespreken. Deze bleek bij HHIJC veel beter verzorgd te zijn. Bensing en Ties Kruize brachten HHIJC toen aan een 2-0 overwinning. Met dezelf de cijfers wist Kampong bij de Groninger Studenten te winnen. Het vorig ’aar zo sterke Groningse team, valt dit jaar wat tegen De studenten bengelen met een punt onderaan de ranglijst. Tegen het sterke Kamnong kwam daarin geen ver andering. Het technisch veel vaardiger Kampong vond twee doelpunten genoeg. Stand kampioenscompetitie: Kampong 5-9, HHYC 5-9, EMHC 5-6, HTCC 5-6, Hattem 5-4 Nijmegen 5-3, GGHC 5-2, Gron.Stud. 5-1. (Van onze sportredactie) PARIJS Zaterdag hebben de ploegleiders een voorbespreking gehad met Tour-directeur Felix Levitan over deelname aan het Franse wielerspekta kel. De aanwezige heren werd vriende lijk verzocht hun handtekening te plaatsen onder een document toestemming werd gegeven langste etappe (312 kilometer), mee de UCI-limiet ruim wordt schreden. De plaatsingen van de Nederlanders in de zesde etappe waren: 8. Fedor den Hertog, 12. Louis Westrus; 19. Wil Lup pens; 55. Peter v.d. Donk; 64. Peter van Stralen; 66. Popke Oosterhof. Het algemeen klassement: 1. (Belg) 18.44.49; 2. Den Hertog 18.45.56; 3. Stankov (Rus) 18.46.12; 4. Dmi- troelk (Rus) 18.46.40; 5. Kommatov (Rus; 18.48.13; 11. Westrus 18.55.35; 23. Luppens 19.07,05; 58. Van Stralen 19.35.05; 60 Oos terhof 19.36.20; 66. Van den Donk 19.50,24. De Pool Hanusik heeft de tweede en derde etappe van de amateurwielerronde van Loir et Cher gewonnen. De Nederlan der Jo van Pol werd zaterdag tweede in dezelfde tijd als Hanusik. Gisteren was hij zevende achter Jan van Katwijk. h C Wfe jjMt -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14