Consumentenbond in jaarverslag: Mansholt heeft kritiek op EEG-ministerraad luchtvaartlijnen IATA boycot congres over Peron wellicht spoedig luchtvaart terug naar Argentinië stereo show tijdens UNCTAD-overleg Alphenaar Voor een ton aan sieraden geroofd „Staak onrendabele „OVERHEID SCHIET TEKORT” Schaak in gevangenis Haarlem-Noord IJmuiden HOOGOVENS IJMUIDEN Een uurtje praten over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk Haarlem k, f'Ö» o Deense expert op congres in Madrid: LANUSSE HEEFT ZIJN OUDE RIVAAL NODIG II? 11 DINSDAG 18 APRIL 1972 Knip uit of noteer datum en plaats. Donderdag 20 april, ’s avonds tussen 7 en 8 uur, in Restaurant Suisse, Rijksstraatweg 191 Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 99 Ook produktie (Van onze correspondent) donderdag 20 april Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals smelter, havenwerker, bedieningsman, enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. Restaurant van Aken, Baan 1/hoek Houtplein T, 2 DIRECT/REFLECTING™ SYSTEM Dinsdag I KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 MADRID Vandaag heeft er in Madrid een bijeenkomst plaats die van groot belang is voor de politieke toekomst van Argentinië. De ambas sadeur van dat land, generaal Rojas, gaat de Spaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, senor Fernandez de Valderrama, officieel het verzoek overhandigen van de regering van generaal Lanusse om de status te her zien van ex-president Peron. De nu 76-jarige Juan Domingo Peron woont sinds 1956 als politieke balling in Spanje. BOSE-MARANTZ een voortreffelijke combinatie Pressie I ADVERTENTIE Twee gedetineerden in de Ameri- mannen (Van een onzer verslaggevers) millibar ADVERTENTIE d na Commissievoorzitter Mansholt verklaar de dat niet alleen de prijzen internatio naal geregeld moeten worden, maar ook de produktie. Dat zou op den duur een heroriëntatie van de landbouw in zowel de ontwikkelingslanden als de ontwikkel de landen met zich mee brengen. ir ir n ir ir ir 6 13 10 5 2 6 4 5 2 12 5 10 1 3 11 8 3 9 3 4 10 10 2 4 12 15 6 5 ied; ge en met noemde sinds het woord oeronisme taboe werd verklaard. bij de lijn van „de grootste gemene deler” volgend. Mansholt sloot zich aan bij het stand punt van de ontwikkelingslanden met zijn pleidooi voor grotere bevoegdheden van de UNCTAD. De wereldhandelsconferentie moet meer zijn dan een conferentie die resoluties aanneemt, ze moet ook de be voegdheid hebben die resoluties uit te voeren, aldus de commissie-voorzitter. ir ir 0 7 5 —2 7 0 xpositie l Baars, an Son; e schil- I 1 tot en 1 0 0 o o o o o o o o o o o o 14 5 0.3 4 0 11 15 0 7 0 0 iK bied bij :ich een I it. Het :omendl Ökertijd systeem land en draaien oost. Er laringen ikkeling voor de (Van onze luchtvaartredacteur) MADRID. Kap de onrendabele lijnen af of vul de machines door aantrekkelijke tarieven in ie voeren Dat was het advies dat de Deen Paul Andersen, directeur- generaal van de luchthaven van Kopen hagen, maandag meegaf aan de lyndienst- maatschappüen op het eerste Wereldcon gres van Luchtvaart en Toerisme in Ma drid. Andersen was jarenlang op bestuur lijk niveau betrokken bij Danish Airlines en de SAS. de Scandinavian Airlines Sys tem. ybeeck, 15.30 tot .30 uur. Lijster- Niet alleen Lanusse, maar ook de derde belangrijke politieke figuur van Argenti nië, ex-president Frondizi, vond de weg naar Madrid om met Peron te spreken over de politieke toekomst van het land. Alles spande samen om de oude ex- dictator te bewegen naar Buenos Aires terug te keren. Peron stelde hoge eisen, die nu praktisch alle vervuld zijn; hjj kan niet veel langer meer wegblijven zonder zijn prestige te verliezen. Generaal Franco is hem veel dank ver schuldigd wegens de economische hulp die de toenmalige president Peron aan Spanje verleende in de moeilijkste jaren na de oorlog, en Peron genoot hier volledige bewegingsvrijheid. Alleen mocht hij als politiek balling geen officiële verklaringen afleggen over de Argentijnse politiek, om dat dat gevolgen zou kunnen hebben voor de goede betrekkingen tussen Madrid en Buenos Aires. De consumenten in Nederland hebben reden om ontevreden te zijn over het zeer trage overheidsbeleid en misschien ook wel reden tot wantrouwen, namelijk over de oorzaken van die traagheid, vindt de Consumentenbond. Heeft het bedrijfsle ven, dat openlijk steeds minder tegen het consumentenbelang stelling lijkt te ne men, wellicht een andere weg daartoe gevonden?, vraagt de bond zich af. Er kan volgens de bond niet anders geconcludee’-d worden dan dat er een sterkere pressie nodig is om de overheid lige pe en nog n. temp, tnp. van lormaal. dnste U roog et- 20 april kaanse Atticagevangenis spelen hier een partijtje schaak zonder dat zij el kaar kunnen zien. Deze foto is een onderdeel van een serie, die gemaakt is voor de commissie-McKay, die een onderzoek instelt naar de opstand in deze gevangenis in september 1971. De serie van fotograaf Cornell Capa werd getoond tijdens een openbare hearing in New York. Dit is nu juist het kernpunt van het politieke plan van Lanusse. Hij is vastbe sloten om Peron uit zijn politieke tent te lokken, in de hoop dat de Argentijnse massa’s, die nu een ver weg wonende mythe vereren, de echte (en minder bril jante) Peron van vlees en bloed zullen zien en op zijn echte waarde zullen schat ten. Daarom wil hij het Peron onmogelijk maken om zich achter het verplichte zwijgen van zijn ballingschap te ver schuilen daarom wil hij Peron ertoe bewegen om naar Argentinië te komen. Daarom begon Lanusse de verschillende obstakels die de terugkeer van Peron onmogelijk maakten, uit de weg te rui men. Militaire en burgerlijke processen die nog aanhanging waren, werden ver jaard verklaard. Peron kreeg zijn paspoort en zijn militaire rang terug, en zelfs zijn pensioen wordt weer uitbetaald. De am bassadeur van Lanusse, generaal Rojas, maakte zijn opwachting bij de ex-dictator in Madrid. En als klap op de vuurpijl gaf Lanusse Peron het gebalsemde lijk terug van zijn echtgenote Eva Duarte, die als „Evita” één van de voornaamste steunpei- lers van het peronisme was geweest. SANTIAGO. (Reuter en AFP) De voorzitter van de Europese commissie, dr. S. Mansholt, heeft gisteren kritiek gele verd op de Europese ministerraad omdat deze geen stoutmoediger aanpak heeft van de problemen van de ontwikkelingslan den. (dat wil zeggen boven de vergissingen die deze ongetwijfeld moeten maken) staat en in grote lijnen de koers van het land bepaalt. Het is haast te mooi om waar te zijn, en Lanusse zal ook zeker proberen de gang van zaken in een andere richting te drijven en Peron te verplichten zich in ded aadwerkelijke politiek te storten met alle gevaren van dien. o I o o o o o.i o o o o Instemming. Volgens een onderzoek van het instituut „Louis Harris”, waarvan de resultaten gisteren gepubliceerd zijn, gaat bijnad rie kwart van de Amerika nen akkoord met de reis van president Nixon naar Moskou en het streven om tot een ontspanning te komen. «J SS MADRID. De kloof tussen de lijn dienst- en chartermaatschappijen lijkt weer gegroeid te zijn door het besluit van de IATA, de International Air Transport Association, het eerste wereldcongres over luchttransport en toerisme te boycotten. Het congres is maandagmorgen in Madrid begonnen en duurt nog de hele week. DEN HAAG De overheid schiet ernstig tekort als het om algemene consumentenbelangen gaat. Gezien de ervaringen op dat punt moeten wij ons afvragen, of naast de gebruike lijke methoden geen nieuwe wegen moeten worden ingeslagen om zo danige maatschappelijke verande ringen te bewerkstelligen, dat de con sument meer aan zijn trekken komt, zowel individueel als collectief. Dit zegt de Consumentenbond in zijn jaarverslag over 1971. Wanneer we zien, hoe vele reeds bejaarde, maar niet verjaarde consumentenwensen, waarvan de redelijkheid al lang er kend is, nog steeds niet tot een inge voerde regeling hebben geleid, rijst onmiddellijk de vraag, aldus de Con sumentenbond, of van consumenten zijde niet met wat brutere eisen moet worden opgetreden of tot een ster kere politieke mobilisering ten be hoeve van de consumentenbelangen moet worden overgegaan. Waarnemers in Santiago verwachten dat vertegenwoordigers van de lidstaten van de EEG geen onverdeelde waardering zullen koesteren voor de kritiek die Mansholt levert op de ministerraad en voor zijn stellingname voor grondstoffen akkoorden. Verwacht werd namelijk dat de EEG-landen in Santiago hun onderlin ge geschillen zouden verdoezelen en naar buiten als eenheid zouden optreden, daar- Scherper grenscontrole. De Duitse doua nebeambten gaan bij de grensovergang Glanerbrug de controle op wapens en verdovende middelen verscherpen, reis bagage zal intensiever worden door zocht. Een en ander is het gevolg van het feit dat de laatste tijd de smokkel- van wapens en verdovende middelen steeds sterker is toegenomen. „Wij zijn het niet eens met een aantal besluiten van de ministerraad en mijn opmerkingen hier zijn bedoeld om de Raad te dwingen tot betere en doelmati gere beslissingen in deze kwesties”. Mans holt zei dit op een persconferentie in Santiago nadat hij gisteren de UNCTAD- vergadering had toegesproken. De EEG heeft geen recht om zelfge noegzaam te zijn, aldus Mansholt. Het Internationale Monetaire Fonds heeft ge faald, waarbij de ontwikkelingslanden de „slachtoffers” en de groep van tien rijke landen de „schurken” zijn. De voorzitter van de Europese Commis sie bepleitte een vermindering van de suikerbietproduktie in de ontwikkelde landen om ruimte te scheppen voor suiker uit ontwikkelingslanden. Ook drong hij krachtig aan op regulering van de inter nationale markten voor grondstoffen. Door te pleiten voor stabilisering van de grondstoffenprijzen door internationale akkoorden koos Mansholt openlijk partij voor het standpunt van de Franse presi dent Pompidou en tegen de Westduitse minister van Economische Zaken, Schiller. De Fransen zijn bij de voorbereiding op de UNCTAD-conferentie in de EEG een warm voorstander van internationale ak koorden over de grondstoffen, terwijl mi nister Schiller het „liberale” standpunt verdedigde dat het marktmechanisme de overhand moet hebben op prijsafspra ken, quota’s en voorraadvorming. En Peron zelf? Hij is er nog van overtuigd dat hij zijn persoonlijk prestige als machtig politiek wapen in Argentinië kan aanwenden, maar hij is bezeten door het idee dat zijn tijd nabij is. Hij vreest nog maar weinige jaren zijn huidige goe de gezondheid te kunnen bewaren, en daarom wil hij nu zo snel mogelijk zijn „levenswerk” af maken. Het is bijzonder onwaarschijnlijk dat hij zal proberen zelf weer president van Argentinië te worden. Zijn ideaal is een positie zoals die van Mao Tse Toeng (met wie hij overigens, zoals met talrijke andere wereldfiguren, een briefwisseling onderhoudt): de „on feilbare” president van de partij, die bo ven de regering en boven de president “—l en zeker de volksvertegenwoordiging op korte termijn te brengen tot een meer „consumentgerichte” politiek. Dit kan al leen bij een veel sterkere inzet van con sumentenzijde zelf. Enerzijds door een hogere organisatiegraad (meer leden in de Consumentenbond), maar anderzijds be paald ook, door de invloed van de leden van de bond in hun eigen politieke partij en. Het ledental van de Consumentenbond is inmiddels in 1971 met ruim 11 percent gestegen van 292.000 tot 330.000 per 1 januari jl. De groei is doorgegaan en op het ogenblik ligt het aantal leden tussen 340.000 en 350.000. Andersen; „De eerste beslissing is de moeilijkste manier om de stijgende kosten sterk terug te dringen en mag alleen gebruikt worden door maatschappijen die een bankroet zien naderen.” Een andere oplossing zou zijn geen verdere investe ringen te doen en te wachten totdat „de normale passagiersgroei de beladingsgraad op een redelijk niveau brengt, of wanneer je haast heb en de interesse van het publiek wil dienen, lagere tarieven in te voeren voor de beschikbare capaciteit.” De IATA de club van lijndienstmaat- schappijen, zou dan echter moeten beslui ten haar tarief eisen te liberaliseren. Bo vendien zou de IATA het recht van de maatschappijen moeten erkennen om voordelige groepsreizen met normaal ver voer te combineren. Andersen is ook van mening dat de kosten aanmerkelijk ge drukt zouden kunnen worden wanneer de maatschappijen besloten tot een grotere samenwerking op de langere trajecten. „In mijn opinie zou dit ook de service aan het publiek ten goede komen”, aldus de luchthavendirecteur, „omdat de maat schappijen toch aan één bepaalde limiet op dergelijke dure lijnen vastzitten” Ook een grote kostenbesparing zou het naar zijn mening zijn als de afhandelingsproce- dures volledig gerationaliseerd zouden worden en de nationale maatschappij op haar luchthaven de afhandeling van alle buitenlandse maatschappijen in de hand zou nemen. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van transport, Robert Henri Brinder, stelde zich sterk afwijzend op tegen het eventueel maken van afspraken die tot doel zouden hebben lijndienst- maatschappijen op regeringsniveau te be schermen tegen het verder opdringen van de chartermaatschappijen op de passa- giersmarkt. „Een dergelijke overeenkomst is niet acceptabel” aldus Binder, die meent dat charterbedriiven zich normaal moeten kunnen ontwikkelen om aan de vraag van het publiek tegemoet te komen. Voor een dergelijke beschermende maatregel wordt door verschillende maatschappijen gepleit. AMSTERDAM. Twee mannen van ongeveer 30 jaar hebben gisteren een overval gepleegd op een juwelierszaak in de Leidsestraat ir. Amsterdam. Zij namen voor ongeveer een ton aan juwelen en sieraden mee. De mannen hadden de verkoopster in het Frans gevraagd enkele ringen te laten zien. Plotselng duwde een van hen een pistool in de nek van het meisje en dwong haar naar het toilet te gaan, waar zij werd opgesloten. Een greep in de vitrines leverde de overvallers daarna een omvangrijke buit op. Dierenziekenfonds. Het in Sappemeer op gerichte dierenziekenfonds, waarover wij zaterdag berichtten, blijkt zich ten on rechte „het eerste in Europa” te noe men. Vele jaren voor de oorlog bestond in Den Haag het echte „eerste” dieren ziekenfonds, waarvan de dierenarts P Visser was verbonden, die op verschil lende plaatsen in de stad spreekuur hield. De contributie voor „fondspatiën ten” was 10 cent per week voor een hond en 30 cent per maand voor een kat. De organisatie van het congres is in handen van de IACA, de international Air Charter Association, een groep van chartermaatschappijen die geen binding hebben met de lijndienstvervoerders. Aan vankelijk zou de IATA wel acte de pré- sence geven Vanaf het eerste begin ech ter stelde zij hoge eisen. Eén daarvan was, dat de naam van het congres gewijzigd moest worden. De aanduiding „air char ters” moest worden veranderd in „air transportation”. Hoewel het drukwerk al klaar was en voor een groot deel verzonden, werd aan deze eis toegegeven. Zo gebeurde het dat de deelnemers aan het congres na de eerste onderhandelingen nieuwe brochures met de nieuwe naam in hun bus vonden. Eén van de organisatoren: „Dat grapje heeft ons vreselijk veel geld gekost Zoveel zelfs, dat we het budget hebben moeten verdubbelen.” De naamsverandering was in feite pas het begin van de moeilijkheden. Ook erna bleef men knokken aan de conferentieta- fel. Een volgende eis was dat de IATA aan het eind van het congres geen resolu ties accepteerde en bovendien het recht van veto wilde. Een nogal vergaande eis, die het congres in wezen zou degraderen tot wat gezellig heen-en-weer gepraat. De organisatie ging ditmaal niet door de knieën. In de laatste week van maart kreeg men daarop de schriftelijke mededeling dat de IATA van deelname aan het con gres afzag. Met de IATA verdween de ACCA van het toneel, de Air Carrier Charter Association, een groep van aan de TATA-maatschappijen gebonden charter- bedrijven. Hierdoor is het congres een typische aangelegenheid geworden van de IACA- groep, dit ondanks de aanwezigheid van IATA-voorzitter Knut Hammerskjold, die wel een inleiding houdt maar dat doet als deskundige Wel zijn er er enkele waarne mers van de IATA Ook KLM-directeur S. Orlandini, die als spreker op het pro gramma stond zal, zo werd ons meege deeld, niet van de partij zijn. Het congres wordt bij gewoond door on geveer 800 mensen uit 47 landen. Het wordt gesponsored door het Spaanse mi nisterie van informatie en toerisme. 20 uur en 21 uur in restaurant de „Uitkijk” bij het openlucht theater in Bloemendaal, aan het grote parkeerterrein bij de uit kijktoren. Wij demonstreren voor u Het BOSE 901 luidspreker- systeem. Dit luidsprekersysteem zal waarschijnlijk het laatste zijn dat u ooit in uw leven nog zult kopen. In combinatie beluistert u de MARANTZ tuner-versterkers. legd. Generaal Lanusse, die na de laatste staatsgreep president van Argentinië werd, is vastbesloten om zijn oude tegen stander weer in de politieke arena te halen. Op dit moment heeft hij de beno digde toestemming van de andere hoge militairen van Argentinië, die tot nu toe iedere poging in die zin hadden verijdeld Lanusse is zeer bezorgd over de economi sche situatie in het land en weet dat hij zonder een overeenkomst met de peronis- tische vakbonden geen duurzame econo mische stabiliteit kan bereiken. Ook voor een politiek evenwicht kan hij niet buiten de peronisten, of de „justicialistas” (recht- vaardigheidszoekers) zoals de partij zich Dit was overigens niet zo ongunstig voor Peron, die door de ervaring wijs en voorzichtig geworden was en zich niet graag compromitteerde met politieke ver klaringen die onmiddellijk grote echo in Argentinië zouden uitlokken. Al deze ja ren lang heeft hij nu eens de ene, en dan weer de andere stroming binnen het „pero nisme” (een als los zand aaneenhangende beweging van uiteenlopende ideologieën) zijn „vaderlijke zegen” gegeven. Hij kon zich er immers altijd op beroepen dat hij nooit een officiële verklaring had afge- Onderwerpen als de wettelijke regeling van het schriftelijk onderwijs, van de colportage, de vernieuwing van de geld- schietswet, van de wetten cadeaustelsel, winkelsluitingstijden en uitverkopen, zijn alle al heel lang, sommige meer dan tien jaar, in voorbereiding. Ze zijn niet wezen lijk nieuw of moeilijk meer. Het denk werk is al lang verricht, maar inmiddels worden de bestaande politieke barrières maar niet gepasseerd. En dan denkt de bond nog niet eens aan andere oude wensen, zoals samenstellingsetikettering, daitumstempelfing, prijs- en hoeveelheids- aanduiding enz., waarvan nog veel min der aanzet tot realisering valt te bespeu ren. Dit alles overziende vraagt de Consu mentenbond zich af, hoe ooit een essentië ler aanpak van consumentenbelangen door de overheid bereikt zal worden van onderwerpen, zoals bijvoorbeeld het onbe vredigend reclamestelsel, met name ten aanzien van de etherreclame, het tekort schieten van redelijke informatie, het ge brekkig functioneren van de concurrentie en vooral het praktisch ontbreken van mogelijkheden voor de consument om bij onvoldoende prestatie van de wederpartij aan zijn recht te komen. jé

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11