WIM SUURBIER WIL ZICH TEGEN JORDAO IN ORANJE SPELEN tegenstander, laat hij dat maar doen Felix Levitan in Den Haag: aan goed voor TIJDELUK van 98 uoor Stein biedt Inter zo min mogelijk faciliteiten I CELTIC REKENT AL OP FINALEPLAATS „Tourstart hommage Nederlandse toprenners „Ajax altijd volle bak” „Ik denk nu niet meer zo vaak aan mijn E1O 9 ITICO niet vergeten... Fricc eten P*0***®| 11 3/4 LITER i DINSDAG 18 APRIL 1972 DIP J 99 Benfica-voorzitter: Overtrekken Hindernis Geslaagd Niet rampzalig Lessen fi SPECIAAL ram k a is Plezierige voetbalavond WWV* WIM SUURBIER (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) RUUD KROL VWWWI/lfWWWWWWVWWVWVWWWWWWWWWWV ADVERTENTIE i JOHN DRIESKENS SCHEVENINGEN „Het is een hom mage aan onder anderen Jan Janssen, Rini Wagtmans en Joop Zoetemelk dat de Tonr de France in 1973 vanuit Nederland zal Op een gala-avond in het Haagse con gresgebouw zullen op 29 juni de renners aan het publiek voorgesteld worden. 30 juni wordt rond de Scheveningse boulevard een individuele tijdrit gereden, om uit te maken wie op zondag 1 juli in het geel mag vertrekken voor de eerste etappe die naar Gent of Luik zal voeren. Mogelijk wordt in Nederland nog een tussenstop in gelast. De Tour 1973, die 20 etappes zal tel len, eindigt 23 juli in Parijs. in het geheel niet te spreken over de ontvangst van Celtic door Inter. De Italia nen die in een uitzichtloze positie op de nationale ranglijst prijken, grepen in Mi laan naar alle mogelijke middelen om in ieder geval hun belangen in de Europa cup 1 veilig te stellen. Krol dan ook over de successenreeks: „Misschien dat een voetballer als Sjaak Swart zich niet meer zo druk kan maken over het landskampioenschap; hij heeft tenslotte al zoveel meegemaakt. Maar ik vind het nog steeds een enorme belevenis. Om niet te spreken van de Europa-cup. Vorig jaar kon ik er door een blessure net niet bij zijn, maar het is duidelijk dat ik die cup wel degelijk graag wil winnen.” de wedstrijd met Feyenoord en Ajax de waarde leren kennen van het passje te rug, van balbezit. In Milaan toonde Celtic, dat de halve finale bereikte door BK 03 Kobenhavn (1-2, 3-0), Sliema Wanderers (5-0, 2-1) en Ujpest Dosza (1-2, 1-1) te wippen, volwassener te zijn dan vorig jaar. Zijn lijfwacht Oriali kreeg geen vat op hem. Verwacht mag worden dat als Oriali „Den Haag is gunstig als vertrekplaats” zegt Levitan. „Geografisch ligt het ideaal en in Den Haag is een goede accommodatie aanwezig voor de Tour-karavaan, die uit zo’n 1.500 man zal bestaan. Scheveningen ligt gunstig voor de tijdrit, waarin zowaar een behoorlijke heuvel is opgenomen”. Alle bedden zijn al gereserveerd in drie grote hotels. Het congresgebouw in Den Haag zal als perscentrum ingericht worden, ter wijl ook de mecaniciens er aan het werk kunnen. Tv met der hij over de ti acht daai vera laats ook die strij ten de arm zijn slag nr d n Dl hebh en Bran dens boks gehe de Koo wini Brot het Sjen wiet mog De neds Tuil Het zuil naai heel lijk een bost tegt ond wik ven 5 1 ka begint. Krol merkt terecht op: „Zelfs al zouden wij van Benfica verliezen en de finale niet halen, dan is dit seizoen spor tief gezien toch een grandioos succes ge worden. Het Europa-cupvoetbal wordt ge continueerd door het landskampioenschap dat wij zaterdagavond hebben binnenge haald. Dus wat wil je op dit moment nog meer?” En door die opmerking sijpelt dan toch weer die opmerkelijke, maar in dit geval toch begrijpelijke arrogantie door, die ook de laatste competitiewedstrijden van Ajax kenmerkten en ten slotte resulteerde in een vlekkeloze exhibitie tegen aartsrivaal Feyenoord. Ook Benfica is gewaarschuwd. MARC SERNÉ Is Is f bok sch: een lijk: Bob terv is 5 tite seiz Tui wei Nee daa C wei enl alb „Ni nie aid I in Ko nei de we de gr: sir k Z z; n h c Ook in de kampioenswedstrijd, zaterdag tegen East Five, ging Celtic uit van zijn nieuwe beginselen. Er werd simpelweg op resultaat gevoetbald. Zonder Johnstone en Lennox, maar mét jongeren, werd East Five weliswaar onder druk gehouden, maar niet vergeten werd dat woensdag tegen Inter gespeeld moet worden. Deans, een van de jongeren die door Stein zorg vuldig wordt opgekweekt, scoorde één van de drie doelpunten. Daarmee bracht hij zijn totaal op 23, evenveel als topscorer Dalglish. Ook in Portugal is een eerste vereiste voor een directe televisie-uitzending. dat het Estadio da Luz (70.000 toeschou wers) bij internationale wedstrijden van de Portugese kampioenen moet zijn uit verkocht. Dit was met Ajax als tegen stander al het geval voordat de eerste wedstrijd in Amsterdam was gespeeld LISSABON Dat de naam van Ajax in Portugal veel meer publiciteit vertegenwoordigt dan die van Feye noord, Celtic of Inter, wordt wellicht het duidelijkst geschetst door de directe televisie-uitzending, die de NOS woens dagavond van het duel Benfica-Ajax verzorgt. Heeft de NOS voor de wed strijd Benfica-Feyenoord (vergeefs) tot 24 uur voor de wedstrijd lopen soebat ten of de Portugese autoriteiten toe stemming wilden verlenen voor een live-uitzending, voor de wedstrijd Ben fica-Ajax vormde dit niet eens een punt van discussie. ouderwetse klasse van Suurbier. Boven dien werden Jordao en Nene door het Ajax-duo Suurbier-Krol met verbazing wekkend gemak in Amsterdam tot een stel interessante maar nauwelijks aan sprekende figuranten gedeklasseerd. Maar Amsterdam is geen Lissabon. LISSABON Het was achteraf niet eens zó verwonderlijk dat uitge rekend in de thuiswedstrijd van Ajax tegen Benfica eigenlijk voor de eerste keer duidelijk werd dat Wim Suur bier aan een opmerkelijke come-back bezig is. Na maandenlang na zijn meniscusoperatie slechts een kari katuur te zijn geweest van de voet baller die zich eens had ontwikkeld tot een van ’s werelds snelste en meest spectaculaire vleugelverdedi- ger, realiseerde Suurbier zich ter dege dat Jordao bij uitstek de man was om weer eens ouderwets tegen te flitsen. Als de tegenstander daarbij meer klasse heeft (Krol: „Ik geloof toch wel, dat dit Ajax op grond van zijn routine sterker is, hoewel dit elftal van Benfica binnen en kele jaren zeker weer tot de absolute Europese topklasse gaat behoren”), zoals Ajax in Amsterdam, dan biedt dat toch nog geen garantie op een uiteindelijk succes. Dat is het vreemde. Ondanks de blessures van drie promi nenten is Celtic klaar voor de krachtproef met Inter Milaan. Jimmy Brogan, David Hay en Hood gingen zondagavond niet mee naar het trainingskamp in Seamill. Aanvankelijk omdat zij in de loop van maandag in het stadion Park Head behan deld zouden worden, maar maandagavond werd al beslist dat zij niet tegen Inter aantreden. In Milaan maakte Inter kennis met het nieuwe Celtic. Met een team zonder de vertrouwde gezichten van Gemmell. Auld. Wallace en Hughes. In Milaan toonde Celtic geleerd te hebben van bekwame onderwijskrachten als Ernst Happel en Rinus Michels. Stein bouwde zijn elftal om. Hij verjongde het, maar tevens werd bij de bouw van de nieuwe ploeg uitge gaan van een ander concept. Stein had in Wat Stein daaronder verstaat en hoe rigoureus de manager problemen pleegt aan te pakken, liet Stein dit weekeinde zien. Hij gaf de terreinknecht van Park Head de opdracht het veld nat te houden; hoewel het in Glasgow al enkele dagen achtereen geregend had. Stein is namelijk veegde, maar die officieel nog niet op naam van de Amsterdammers is overge schreven. Krol: „De vorm-van-de-dag is zelfs be palend. Je bent zeker in het Europa- cupvoetbal, afhankelijk van uiterst kleine dingen. Daarom ben ik het ook helemaal niet eens met de mensen die zeggen dat wij, als wij de finale halen, in Rotterdam de cup wel even zullen pakken. Die finale is geen wedstrijd. Draait het elftal om wat voor reden dan ook niet, dan krijg je niet de gelegenheid om de zaak in een tweede duel te herstellen. En in zo’n geval maakt het niets uit of er nu wel of niet 50.000 Nederlanders op de tribune zitten, hoewel dat uiteraard wel een enor me stimulans kan zijn.” De organisatoren van de Tour, de Franse bladen „Le Parisien Liberé” en „l’Equipe hebben nog geen vastomlijnd routeschema vastgesteld. Levitan: „De Tour is een con- structiespel. De basis is waar begin je en waar eindig je. Dat weten we nu. Wat tus sen Scheveningen en Parijs ligt zijn we nog aan het uitpuzzelen. Je moet in ieder geval de Pyreneeën en de Alpen erin heb ben”. Dezelfde conclusie huldigt Ruud Krol, de andere vleugelverdediger van Ajax, op wiens klasse woensdagavond door het on berekenbare voetballertje Nene ongetwij feld opnieuw een aanslag zal worden gepleegd. Krol vervult, evenals Suurbier, tegen Benfica een enorm belangrijke rol, want het is duidelijk dat de Portugezen opnieuw via de vleugels zullen willen exploderen. De heer Levitan vertelde terloops dat de Nederlandse Goudsmit-Hof-ploeg van Kees Pellenaars dit jaar een goede kans maakt aan de Tour deel te mogen nemen. „Pelle naars is voor Nederland een begrip”, aldus Levitan. Vooral het niet-meespelen van David Hay, de man die Cruyff intoomde, is voor Stein niet prettig maar desondanks niet rampzalig. De protestantse manager van de katholieke club beschikt over voldoende reservemateriaal. Bovendien verkeert de rest van zijn team in een voortreffelijke (vooral mentaal) conditie. Stein beweert dan ook met recht: „Met het landskampi oenschap op zak en met het uitzicht op de finale in de nationale beker kunnen we ons volledig concentreren op Inter Mi laan.” Benfica is daarbij toch een moeilijk te nemen hindernis. Het elftal speelt vooral, door in de laatste linie op één lijn te verdedigen, een tactiek die door het mo derne voetbal allang lijkt achterhaald te zijn, maar toch levert het dit elftal geen brokken op. Bovendien is de Portugese tactiek inherent aan het voetbal dat het elftal pleegt te spelen en niet omgekeerd. Benfica gaat het veld in en het ziet daarbij wel wat de tegenstander ervan terechtbrengt. De tegenstander zal zich aan Benfica moeten aanpassen en niet omgekeerd. Suurbier: „Ik geloof zelf dat het uit schakelen van Jordao in Lissabon voor mij moeilijker wordt dan het uitschakelen van Nene door Ruud. Jordao is 19 jaar. Erg jong dus. Zo’n speler valt of staat met de aanmoedigingen van het eigen publiek. Ik kan mij daarom best voorstel len dat de Jordao uit of thuis nauwelijks met elkaar valt te vergelijken. In Amster dam was hij wel bij te benen. Maar wat ik van die filmbeelden BenficaFeyenoord heb gezien is hij verschrikkelijk snel. Vreselijk getruct ook. Hoewel je dat met Latijns-Amerikaanse ingestelde spelers wel moet incalculeren. Hij lijkt in zijn spel het meest op Garate van Atletico Madrid. Dat is net zo’n voetballen” Typerend voor de Suurbier anno 1972 is echter de volgende uitspraak: „Kijk, vier jaar geleden liep ik nog echt voor een wedstrijd constant te denken aan mijn directe tegenstander in een Europa-cup- wedstrijd. Die tijd is wel een beetje voorbij. Ik zie het wel. De tegenstander moet zich nu maar aan mij aanpassen en niet ongekeerd.” Niet alleen boden de bestuurders de spelers enorme premies aan als van Celtic zou worden gewonnen, maar bovendien werden aan de Schotten nauwelijks facili teiten geboden. Zo mocht bijvoorbeeld niet getraind worden op het hoofdveld. Stein is dit alles nog niet vergeten. Hij bekende dan ook openlijk dat het hier een vergeldingsmaatregel betrof. Overigens vond hij, dat Celtic door zijn terrein in een beter soort modderpoel te veranderen niet al te erg over de schreef ging. „Hoe vaak spelen wij in het zuiden van Europa niet op een hard veld, terwijl het toch een kleine moeite is zo’n terrein te be sproeien en dus in een goede conditie te brengen.” Het was een gedachte die voor een niet onaanzienlijk deel werd gevoed door de 5- 1-afslachting van Feyenoord in Lissabon. Daar immers hadden de wervelende vleu gelspitsen van Benfica, Jordao en Nene, alle treffers voor hun rekening genomen. Logisch dat na de afgang van Dick Schneider nu de vergelijking Suurbier- Jordao zal worden getrokken. Suurbier: „Jordao heb ik ook als de eerste aanloop gezien om mijzelf weer in de selectie van het Nederlands elftal te spelen. Ik heb er weinig behoefte aan om iets denigrerend over Venneker te zeggen, maar als ik- die blessure niet had gehad, dan had Venneker mij nooit van mijn plaats kunnen verdringen. Een goede wedstrijd tegen Jordao spreekt daarbij meer aan dan een goede wedstrijd tegen bijvoorbeeld Redel, de linksbuiten van MW.” Suurbiers opzet is daarbij gedeeltelijk geslaagd, want ook bij zijn aandeel in het eerste doelpunt in de wedstrijd tegen Feyenoord manifesteerde zich weer de vertrekken". Deze woorden sprak Tour- baas Felix Levitan maandagmorgen op een persconferentie op de Scheveningse pier, nadat hij even tevoren met de heer Verse- veldt (oud-directeur van Felix-Bonzo) en een Haags dagblad over de financiële kant van de organisatie tot overeenstemming was gekomen. De Tour-organisatie ont vangt van gastland Nederland 200.000 gul den. Een eventueel batig saldo zal gebruikt worden voor de aanleg van een wieler baan in Den Haag Benfica-president Borger Coutinho legt uit: „Ajax was de enige tegenstan der, waarbij we ons geen zorgen over een uitverkocht huis hoefden te maken Zelfs al zou het elftal hier een vriend schappelijke wedstrijd komen spelen, dan zou het stadion misschien ook wel helemaal vollopen. Ajax namelijk heeft een bijzonder goede naam bij het Por tugese publiek. De wedstrijden van drie seizoenen terug zijn daar ook niet vreemd aan Als wij tegen Celtic of Inter hadden geloot, dan was een direc te uitzending ook niet mogelijk geweest, omdat het stadion dan zeker ook niet zou zijn uitverkocht”. (Van onze sportredactie) GLASGOW Schotland twijfelt niet. De Schotten weten het zeker. Zowel Celtic als de Rangers zullen woensdagavond winnen. De Rangers van Bayern München in het kader van de Europa-cup II en de Celts van Inter Milaan. Hoewel de Rangers nog beter uit de bus kwamen (11 uit in München) hoeven ook de Celtic- aanhangers zich nauwelijks zorgen te maken. Celtic koestert een werkelijk grootse vorm. Zo sterk voelt Celtic zich, dat de meestal toch zwijgzame manager Jock Stein zich voor het vertrek van zijn ploeg naar het trai ningskamp in Seamill liet ontvallen: „Wat een week zal het voor ons zijn als we na het bereiken van de Schot se cunfinal én het incasseren van de zevende nationale titel ook nog de finale van de Eurona-cup I halen” Celtic is iets verder gevorderd dan Ajax. Het klopte Kilmarnock en het be reikte, evenals Ajax dat deed door Volen dam te bedwingen, de finale van het nationale bekertoernooi. Maar Celtic werd dit weekeinde bovendien nog landskampi oen door met 3-0 van het nederige East Five te winnen. Een titel, die weliswaar ook op Ajax ligt te wachten sinds het met Feyenoord de grasmat van de Kuip aan- Maar Benfica-Feyenoord was toch ook nagenoeg uitverkocht? Waarom was er dan geen televisiereportage mogelijk’ Coutinho: „Het was van tevoren niet te voorzien, dat Feyenoord zoveel publiek zou trekken. Dat het stadion volliep, kwam niet omdat de mensen benieuwd waren naar de voetbalverrichtingen van Feyenoord, maar omdat het Portugese publiek na de verenederingen voor en na het duel in Rotterdam (vooral de uit- latingen van trainer Ernst Happel over „simpele voetballers” zette veel kwaad bloed bij de Portugezen, red.) op revan che belust was”. allemaal wat krampachtiger liep dan nor maal bet geval zou kunnen zijn. Kovacs doet dat niet. Misschien is dat wel beter, want je hebt de neiging om de dingen op een bepaald moment te sterk te overtrek ken.” „De kwalijke reputatie die Feyenoord voor de wedstrijd in Lissabon had op gebouwd, is ten slotte de oorzaak ge weest dat het Estadio da Luz was uit verkocht. Dat konden wij als bestuur toch moeilijk vooruit weten”. „Op een gegeven ogenblik is er één moe, maar die praat dan ook de rest van zijn elftal een moeheid aan die er in feite niet is. Hetzelfde dreigde te gebeuren tijdens die bespreking van ons, of wij wèl of niet op drie fronten zouden doorgaan. Er is overwogen om een van dendrie, de KNVB-beker, maar te laten lopen. Dat is in een gezamenlijk gesprek tenslote radi caal verworpen. Je bent tenslotte prof en dan mag er geen sprake van oververzadi ging zijn.” Toch zijn deze leden van de Celtic- jeugd niet de centrale figuren, om wie Stein zijn tactiek woensdagavond heen opbouwt. Het is zelfs nog niet eens zeker of Deans, nu toch topscorer, in de basis opstelling voorkomt Nee, de spil om wie alles bij Celtic draait, is Jimmy Johnsto ne. De Vlo heeft in tegenstelling tot Gem mell, Auld, Wallace en Hughes zijn positie onder het regime-Stein behouden. De vlieggewicht Johnstone paste zich aan. In Milaan speelde hij een zeer goede partii voetbal op het middenveld. Datzelfde geldt in feite ook voor Ajax als elftal. Wat dat betreft was het voetbal van Ajax, met als hoogtepunt Keizers minachtende reactie na het vijfde doel punt tegenover Rinus Israel, tegen Feye noord beangstigend hautain. Er straalde een zelfverzekerdheid aan af die een beet je onnatuurlijk aandeed. Suurbier be denkt: „Dat komt dan door Kovacs. Mi chels wist bij zijn besprekingen van de tegenstander het elftal altijd zo’n angst aan te praten, dat het misschien vaak E-10 sPEnnn smns voor de slanke lijn door zijn trainer Invernizzi opnieuw op Johnstone wordt gezet, hij „gedold" zal worden. In hoeverre die verwachting ook opgaat voor de rest van het elftal, moet worden afgewacht. Hoewel oud, is Inter Milaan onder gunstige omstandigheden nog in staat een topwedstrijd te spelen. Stein beseft dat. Wellicht, dat hij ook daarom de accom modatie voor de Italianen zo ongeriefelijk mogelijk wilde maken. Stein, een man met een ongelofelijke ervaring, is natuur lijk niet vergeten dat drie seizoenen gele den AC Milan naar Glasgow kwam. Evenals tegen Inter speelde Celtic de eerste wedstrijd tegen AC Milan in Mi laan in hetzelfde San Siro Stadion gelijk (0-0). Maar in Glasgow verloor Celtic. Milan-trainer Nereo Rocco had die neder laag tegenover de buitenlandse persverte genwoordigers aangekondigd. Terwijl hij de Schotten in slaap suste met: „Een verloren zaak, Celtic bereikt de volgende ronde”, wees hij onder anderen Nederlandse journalisten op het riskante spel van de centrale verdedigers van Cel tic. „Eén foutje en het is gebeurd met Celtic”. Rocco kreeg gelijk. Pati scoorde het doelpunt, dat AC Milan in 1969 in de finale bracht. De waarschijnlijke opstellingen. Celtic Wiliams; Craig, Connelly. McNeal, Quinn: Callaghan. Murdock, Dalglish; Johnstone, Macar en Lennox. Inter: Bordon; Bellugi, Facchetti, Bedin, Oriali, Burgnich, Jair, Bertini, Baninsegna, Mazzola en Frustalupi. Toch illustreert Krols opmerking wel hoe sterk Ajax in feite aan het kapitale karwei in het „Stadion van het Licht” fc T

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14