Economische Zaken geeft toe: AARDGASBEHOEFTE IS Britten demonteren VERKEERD GESCHAT zware bom van IRA Nixon remt van Hanoi Aannemer lichtte bank voor ton op auto's in jaar 2000 acties af na aanbod OLGA SANOceL Spoorwegen voorspellen: 7.5 miljoen afgeremd nu Raad Haarlem bespreekt Tsjechen kapen vliegtuig Vliegramp in Ethiopië uitgangspunten Snel verholpen begroting 1973 Verbruik wordt HEVIGE STRAATGEVECHTEN IN NOORD IERSE STEDEN DIT JAAR AL 9500 MAN BETROKKEN BIJ ONTSLAGEN Met opbrengst schulden betaald Apollo-16 was AGENDA pagina 10 trein reed niet r HET WEER IJmuider Courant MATRA® Pleister te kort, Verder in de krant Probleempje met DINSDAG 18 APRIL 1972 62e JAARGANG NUMMER 140 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Londen: „Luchtaanvallen zijn begrijpelijk” - Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijk* E. Koning Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond NEURENBERG (AP) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Op woensdag 26 april om half acht ’s avonds zal de Haarlemse gemeenteraad als experi ment de kans krijgen zich uit te spreken over de uitgangspunten voor de begroting voor 1973. Deze in spraak op dit vroege tijdstip is vol gens B. en W. van Haarlem nog uniek in ons land. DEN HAAG Aardgasgebruikers hoeven in de toekomst niet terug te keren tot de potkachel. De regering hoopt ook als de huidige aardgasvoor raad in ons land zal zijn uitgeput te kunnen voorzien in de aardgasbehoefte. Hierbij denkt men aan twee mogelijkheden: Het vinden van nieuwe voor raden door exploratie in Noordzee, Waddenzee en IJsselmeer of als dat niet genoeg oplevert door import. Zo heeft de Nederlandse regering al nu grote belangstelling voor het aardgas dat gevonden is op het Noorse conti nentale plat. Over het Noorse contract wordt nog onderhandeld. Het gas zou per buisleiding naar ons land moeten komen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/IJMOND Een 53-jarige aannemer uit Velsen heeft be kend banken in Haarlem, Amsterdam en Beverwijk te hebben opgelicht voor bij elkaar 100.000 gulden. Bovendien heeft hij viermaal geprobeerd geld op te nemen bij banken tot in totaal 90 mille. Maandagmiddag is hij door de Haarlemse recherche aangehouden. Buiig de enige matras met de juiste celbalans LONDONDERRY (Reuter) Des kundigen van het Britse leger zijn er gisteravond in geslaagd de zeer krachtige bom van meer dan 200 kilo onschadelijk te maken, die het IRA in een fabriek in Londonderry had geplaatst. Een kleine ploeg van het leger was urenlang bezig met het demonteren van deze grootste bom die de „provisionals” van het Ierse Republikeinse Leger ooit in Ulster hebben gebruikt. SAIGON (Reuter, AP en AFP) President Nixon heeft opdracht ge geven de Amerikaanse bombarde menten boven de 20ste breedtegraad tijdelijk te staken. Deze breedtegraad loopt honderd kilometer ten zuiden van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur 9 2, 11 3, 11 3 3 7 9 9 10 10 13 13 13 14, 15 F I IJmuider Courant (Zie verder pagina 3). (Zie verder pagina 4). 9 (Zie verder pagina 3). Luidsprekers 6 Tel. Verwachting van het K.N.M.X. tot woene- NAAM: ADRES: IE: (Zie verder pagina 2) Daarna kunt u mij noteren als: Doorhalen wat niet verlangd wordt SM «ap «ap «M M M M Msxra «M Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Plaatselijk nieuws 4, 5, Kunst Radio en tv W eerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport D’Oberkamp: Recht en Wet zijn vaak elkanders vijanden. „Ruim Zicht” van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, dat deze cijfers pu bliceert, heeft uitgerekend dat 59 percent van de ontslagen het gevolg is van be drijfssluitingen. 32 percent van reorgani saties en 9 percent van fusies. De zwaar ste klappen zijn gevallen in de textiel (3.618) en de metaal (2.494) die samen bijna tweederde van alle ontslagen voor hun rekening nemen, terwijl in de eerste zes maanden van 1971 ongeveer de helft van alle ontslagen in deze twee sectoren viel. Gebruik is, dat dergelijke cheques wor den uitgeschreven op de bank zelf, na telefonisch verzoek van de rekeninghouder. De aannemer leverde evenwel een volledig getypte cheque in, en die werd geaccep teerd. Daarna probeerde hij het nog twee maal in Beverwijk, voor respectievelijk 42 en 25 mille, in Haarlem voor 12,5 mille en in Alkmaar voor 10 mille. Zonder resul taat. Onmiddellijk na de landing in Neuren berg werden de twee mijnwerkers door de politie gearresteerd. De tweede piloot was ernstig verwond door schotwonden. aantal autokilometers bij een index van 100 in 1970 in 1980 zijn toegenomen tot 180 en in 2000 tot 334. Dagblad voor Velsen IJmuiden, Santpoort en Driehuis r“ I I I I I I Lange Nieuwstraat 427 Adm. 154 37 Red. 153 89 ADDIS ABEBA. (Reuter) Een passa giersvliegtuig van „East African Airlines” is vandaag vlak na vertrek uit de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba verongelukt. Meer dan zestig passagiers en beman ningsleden zjjn om het leven gekomen. Er zouden volgens voorlopige berichten on geveer 34 overlevenden zijn. Het toestel, een VC-10, op weg naar Rome en Londen, was net vertrokken en tot een hoogte van ongeveer zestig meter geklommen toen het plotseling omlaag dook. Toen het de grond raakte klonk een enorme explosie. Vlammen schoten tien tallen meters de lucht in. De hitte was zo intens dat de brandweer niet bij het wrak kon komen. dagavond maandabonnee 7,80 kwartaalabonnee 22,65 In 1970 besloegen rijks-, provinciale wegen en parkeerplaatsen inclusief het door de wegaanleg verstoord gebied 10.4 percent van de oppervlakte van ons land (3.7 percent wegen, 6.7 percent verstoord ge bied). In 2000 zal 23.7 percent van de oppervlakte van ons land in beslag wor den genomen door wegen en door via wegaanleg aangetast land, respectievelijk ’0.8 percent wegen en 12.9 percent ver stoord gebied, aldus mr Leopold. Bij de ze cijfers is de bebouwde kom niét in begrepen. In 1970 telde ons land 125.550 hectare weg, in 2000 zal dat 376.650 hec tare zijn. Als de huidige ontwikkeling doorgaat, zal dit aantal in 1972 al twee maanden eerder worden bereikt, een stijging met ruwweg 50 percent. NKV-secretaris Spit heeft deze ontwikkeling, zoals gemeld al besproken bij de demonstratieve vergade ring van Enka Breda. Een Tsjecho- slowaaks vliegtuig, dat op weg was van Tsjecho-Slowakije naar Neurenberg, is door twee Tsjechische mijnwerkers ge kaapt. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken mee- gedeeld. Overigens is het niet zo dat de uitputting van de aardgasbronnen (2400 miljard m3) In Groningen, Drente en Friesland al snel in zicht komt. Voor de Industrie is er zeker aardgas beschikbaar tot het einde van de Jaren tachtig en voor kleinverbruikers en kleine en middelgrote bedrijven tot het einde van deze eeuw. Behalve aardgas zal vooral kernenergie in een verdere toekomst een rol gaan spelen in de energievoorziening van Nederland, vooral voor het opwekken van elektrici teit. De aannemer had de laatste tijd met schulden te kampen bij grote firma’s in bouwmaterialen. Hij kreeg verschillende aanmaningen, ondertekend door de direc ties. Dat bracht hem op een idee. Hij haal de blanco kascheques in Beverwijk, vulde die in en zette er de handtekening van zijn schuldeiser onder In Haarlem nam hij met een dergelijke valse cheque 42 mille op, in Amsterdam 48 mille en in Beverwijk 10 mille, zonder dat hij zich hoefde te legi timeren. Veel bewolking met enkele buien. Tot krachtig toenemende wind, draaiend van noordwest naar noordoost. Minimumtem peraturen rond 4, maxima onge veer 9 graden. In Houston is meegedeeld dat deze pro blemen, mankementen aan een door een gyroscoop bestuurde navigatle-eenheid, zich ook bij eerdere Apollovluchten heb ben voorgedaan. De astronauten hadden het probleem met behulp van het personeel in Houston snel onder de knie. Dit nieuws kwam kort nadat de Noord vietnamese delegatie bij de Parijse vre desbesprekingen had verklaard dat gehei me besprekingen kunnen beginnen als de Amerikanen hun bombardementen staken en de geregelde zittingen van de vredes conferentie weer gaan bijwonen. Een woordvoerder in Washington zei dat de aanvallen „welbewust worden af geremd om te zien wat Hanoi gaat doen”. Nieuwe luchtaanvallen worden echter niet uitgesloten geacht. In de Sovjet-Unie is vandaag bekend gemaakt dat de Russische regering zal voortgaan Noord-Vietnam „de nodige steun te verlenen”. Twee Amerikaanse oorlogsschepen zijn, zo is pas vandaag bekend gemaakt, voor de kust van Noord-Vietnam door projec tielen geraakt. De schepen hebben schade opgelopen. Twee bemanningsleden werden gedood en zestien gewond. De Britse regering heeft gisteren ver klaard dat de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam een „begrijpelijke re actie” zijn na de Noordvietnamese „fla grante agressie”. Het Witte Huis heeft berichten tegenge sproken volgens welke president Nixon verdere bombardementen op Noord-Viet nam voorlopig zou hebben verboden. Het ministerie van Defensie wilde geen com mentaar geven. HOUSTON. (AP) Vanochtend hebben zich korte tijd moeilijkheden voorgedaan met het besturingssysteem van de Apolio- 16. Er ging een waarschuwingslampje branden in de cabine van het ruimtevaar tuig. De astronauten en het personeel in het vluchtleidingscentrum in Houston hebben maatregelen genomen om de moeilijkheden te verhelpen. Uit het NS-onderzoek blijkt voorts dat vooral door het groeiend autobezit de mobiliteit enorm zal toenemen: het to taal aantal verplaatsingskilometers zal bij een indexcijfer van 100 in 1970 zijn toegenomen tot 152 in 1980 en tot 253 in 2000. De gemiddelde verplaatsingsafstand zal in 1980 met een kwart zijn toegeno men en in 2000 met de helft.Wanneer het openbaar vervoer niet zal worden verbe terd zal op een normale werkdag het Honderden omwonenden, die waren geëvacueerd, wachtten in angstige span ning of hun huizen en andere bezittingen rond de fabriek gespaard zouden blijven. Het Britse leger heeft gewaarschuwd dat het gevaar nog niet helemaal is geweken. Van de 200 kilo springstof zijn kleine pakketjes gemaakt, voor het geval er nog gedeelten van de bom ontploffen. De bedoeling van het IRA was dat de bom zou ontploffen tijdens de middagpau ze in de fabriek, zodat een nabijgelegen gebouw van het Britse leger vernietigd zou worden. Toen de bom niet ontplofte op het vastgestelde tijdstip kennelijk door een fout in het tijdmechanisme waarschuwde het IRA zelf de politie. Sluipschutters van het IRA hebben gis teren een Engelse luitenant en twee sol daten verwond. Het drietal behoorde tot een eenheid die bezig was met het afbre ken van barricaden in de katholieke wij ken van Belfast. Het Engelse leger heeft later meege deeld dat militairen ten minste twee leden van het IRA in Belfast hebben doodge schoten. Een jongen van negen jaar die aan het spelen was op een van de plaat sen waar gisteren in Belfast werd gevoch ten, kreeg een kogel in de maagstreek en moest naar een ziekenhuis worden ver voerd. Engelse soldaten hebben het lijk van één sluipschutter gevonden. Drie ge wonde IRA-guerrilla’s zijn door hen naar een ziekenhuis gebracht. Zowel in Belfast als in andere Noordierse steden vuurden sluipschutters honderden schoten af op Engelse patrouilles en politieposten. In de katholieke wijk Andersontown in Belfast vond het Britse leger een man die met teer en veren was beplakt. Hij was in een van de benen geschoten. Hij moet het slachtoffer zijn geworden van „recht spraak” door het IRA. Vandaag wordt in Belfast de zaterdag door Engelse soldaten doodgeschoten IRA- leider Joseph McCann begraven. Men ver wacht een grote toeloop bij deze plechtig heid. UTRECHT. Van 1 januari tot en met 15 april hebben 9.588 werknemers ontslag gekregen of een mededeling dat ze op korte of langere termijn ontslagen zullen worden. In de eerste zes maanden van vorig jaar werden 10.344 ontslagen aange- kondigd. Toch meent de minister van Economi sche Zaken Langman dat er paal en perk gesteld moet worden aan de explosieve ontwikkeling op het vlak van het aard gasgebruik. De Gasunie is al gestopt met de inten sieve reclamecampagene voor het aardgas en de minister heeft vervolgens met in gang van ongeveer 1 januari 1973 een prijsverhoging van dit produkt in het vooruitzicht gesteld Volgens de woord voerder van het ministerie is dit niet gedaan omdat achteraf gebleken zou zijn dat de aardgasreserves kleiner zouden zijn dan aanvankelijk geraamd („er is geen kubieke meter minder dan we dachten”) maar omdat het verbruik onverwachte vormen heeft aangenomen. Eerst bleef het aardgasgebruik door kleinverbruikers achter bij de prognoses. Dit kwam volgens de woordvoerder van het ministerie omdat men net was overge schakeld van kolen- op oliekachel. Later steeg het verbruik ver boven de verwach tingen uit. Men kon spreken van een sneeuwbaleffect, aldus de zegsman van het ministerie. In 1963 had men nog de verwachting dat in twintig jaar 50 per cent van alle woningen op aardgas zou zijn aangesloten. Later heeft men dat ver anderd in 70 percent in tien jaar, maar thans heeft men vastgesteld dat dit al in zeven jaar gebeurd is. Van de ongeveer 3,6 miljoen huizen in ons land worden er momenteel 2,5 miljoen door aardgas ver warmd. In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant - Antwoordnummer 416 - Haarlem Engelse parachutisten in de straten van Belfast in actie tegen sluipschut ters van het IRA. (Zie verder pagina 5). UTRECHT. Bjj een ongewijzigd over heidsbeleid zal het particulier personen- autobezit en -vervoer in de toekomst gigantische vormen aannemen. Uit een onderzoek van de Nederlandse Spoorwe gen is gebleken dat bjj doortrekking van de huidige trend Nederland in het jaar 2000 mag rekenen op een verdrievoudi ging van het personenautopark, namelijk van 2,5 miljoen in 1970 tot 7,5 miljoen auto’s aan het eind van deze eeuw. In 1980 zal het personenwagenpark bjjna zijn verdubbeld tot 4,6 miljoen stuks. Deze prognose mede gebaseerd op het rapport van Verkeer en Waterstaat TP 28000 gaf mr. P R. Leopold, directeur onderzoek en planning van de NS van daag in Utrecht op de eerste dag van het tweedaags nationaal congres „Ge meente en milieubeheer”. Indien de raad voor 1973 wijziging in het beleid wil aanbrengen dan kunnen de leden met concrete voorstellen komen. De marge die zich leent voor verschuivingen is volgens het college echter niet bijster groot: netto slechts f 2,3 miljoen. De raad kan echter besluiten prioritei ten die destijds in het financieel meerja renplan werden vastgesteld te herzien en de accenten te verleggen Voordien kreeg de raad de begroting in augustus kant en klaar voorgelegd. Er was dan weinig of niets meer aan te sleutelen. Inmiddels is de begroting voor 1972 door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. LONDEN (Reuter). De Britse spoor- wegiieden houden zich strikt aan de reg lementen er willen op deze manier de regering, waarmee zij een loongeschii hebben, op de knieën dwingen. Gisteren is een Londense forensentrein uitgevallen daar de machinist weigerde te vertrekken. Hij voerde als argument aan, dat er slechts elf pleisters in zijn ehbo-frointnel zaten in plaats van de reglementaire twaalf Vi

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1