jaar afgesloten Sarphati straat Onderzoek Nederlandse Spoorwegen: vier IN RANDSTAD STRAKS WEGEN MET 20 TOT 36 RIJSTROKEN VVD-fractievoorzitter Wiegel: Bij hogere belasting bezuinigen meer Arme boeren komen vrijwel niet aan bod Fabriek moet na brand sluiten KVP-voorzitter wil praten met mgr. Gij sen Snelwegambulance ook door de week Modehuis „ELEGANT” Rupsketting Viertal verdacht Rapport hulp aan Zuid-Amerika: Bestelauto in RODE KRUIS EN VERKEERSPOLITIE MENEN: Bij sprong uit brandend huis sloot; chauffeur omgekomen ernstig gewond van berovingen U proeft het... puur zongerijpt fruit sprong; man omgekomen I o» din 2 HEFFINGEN K A bortus-kwestie Eksklusieve stoffen EERSTE HULP CEKUYPER BESSENJENEVER U bóft als u vanuis houdt Heerlijk...gebakken vis! SM h DINSDAG 18 APRIL 1972 (Van onze redactie in Amsterdam) s A (Vervolg van pagina 1) UTRECHT De directeur onderzoek en planning van de N.S. mr. P. R. Leopold vreest dat met name in de randstad de omvang van de verkeers stromen en de omvang en kwaliteit van de daarvoor benodigde infrastruc tuur technisch, financieel en economisch nauwelijks voorstelbaar en mense lijk onvoorstelbaar zullen zijn. Het Nederlands Economisch Instituut dat uitgaat van een neutraal overheidsbeleid voorziet in zijn bijna afgerond rapport dat in de randstad wegen met 20 of zelfs 36 rijstroken zullen moe ten worden aangelegd en dat de steden niet in staat zullen zijn de ver wachte interlokale verkeersstromen te verwerken. AMSTERDAM Zowel Rode Kruis als Algemene Verkeersdienst (Porsche-groep) van de Rijkspolitie wil zo snel mogelijk een (rijks)rege- ling die het mogelijk maakt dat de negen snelwegambulances die Neder land heeft, niet alleen in de week einden maar de hele week door be schikbaar zijn. Majoor R. Vogel, de commandant van de Algemene Ver keersdienst: „Het is belachelijk dat deze kostbare, met alle mogelijke medische apparatuur volgens de mo derne eisen ingerichte wagens, door de week ongebruikt staan, terwijl er werk te over zou zijn”. 1 881 ADVERTENTIE j ko- ADVERTENTIE 15 ADVERTENTIE van ZVVWVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVWVVVVVVVVVVWVVVVVV 12. LOCHEM. Als gevolg van de zware brand waardoor Marlo Spaanplatenindus trie n.v. Lochetn op 14 maart werd ge troffen en waarbij de centrale produktie- afdeling bijna volledig werd verwoest, heeft de buitengewone vergadering van aandeelhouders besloten de bedrijfsaktivi- teiten met ingang van 1 mei 1972 defini tief te beëindigen. WW De bestelauto reed, na een boom te heb ben geraakt, nog ongeveer 150 meter slin gerend door. In een bocht sloeg de wagen om en gleed via de berm in een sloot. De chauffeur, die door een openstaand portier in het water was gevallen, kreeg de wagen op zich. Gebrek aan geld en aan personeel is daarvan oorzaak. De wagens worden door vrijwilligers bemand. Ze verrichten hun diensten belangeloos maar zijn door de week niet beschikbaar. Daarom rukken de Dit staat in het rapport, dat A. IJska, voorzitter van de Christelijke Bond van Werknemers in Agrarische en Aanverwan te Bedrijven en president van de W.F.A., heeft uitgebracht na een studiereis door diverse landen in Zuid-Amerika. Een coöperatieve organisatie voor de af zet van landbouwprodukten ontbreekt, zo dat een aantal handelaren en buitenlandse exportbedrijven met de winst gaat strij ken, aldus het rapport. De besteding van de ontwikkelingshulp loopt meestal via de regeringen. Of zij in dat geval ook strekten ter verbetering van de positie van de arme boeren, is volgens de heer IJska zeer de vraag. Hij noemt het voorbeeld van een goed geoutilleerde landbouwschool in Ecuador, die mede met Nederlandse steun tot stand is gekomen. De regering van het land bepaalt wie tot de school toegelaten wordt. Het gevolg is dat alleen zoons van grootgrondbezitters de school bezoeken en de campesinos niet aan bod komen, hoewel die het onderwijs het meest nodig hebben. ploiteren. De Wereldfederatie van Agrari sche Arbeiders (W.F.A.) heeft daarom be sloten in Zuid-Amerika bureaus op te richten die de landarbeiders directe steun en voorlichting gaan geven”. Voor een optimale afwikkeling van het verkeer is belangrijk, dat met name via de rail grote stromen reizigers kunnen worden vervoerd met een minimum aan ruimtebeslag en milieubelasting. Mr. Leo pold stelde in dit verband, dat er op elkaar afgestemde schema’s voor rijks- Een enkel aspect van de toename van het autopark belichtend constateerde mr. Leopold dat bij een verdergaande stijging van het aantal en vermindering van de levensduur van personenauto’s het aantal autowrakken flink zal toenemen. Er zul len planologische en technologische maat regelen nodig zijn om de gevolgen op te vangen. ambulances slechts gedurende bepaalde uren op vrijdagen, zondagen en in het zomerseizoen ook op zaterdagen uit als er aanleiding toe is. 1 i i se zii w al sc g« v< te Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat, pasklaar FRANSE COUPE V< P' Z( b 1c d d d n F E t: n t- c I 2 1 1 1 Eer ontwi heeft richt sterdi voor! plege haar ernst: van alvor kwar Dii het 1 een licht kunn volgf in hi milie voorl schai alsm betrc zowe stuu: gemi stree scho misp uitla In af. 1 De spee weit beh< sliss ter heei Kan zoel gin? besl de j obji M vra; posi aan zek „de ter D rin? ove en hax pla bel in Ke: ger vat KERSENBRANDEWIJN FRAMBOZENBRANDEWIJN ABRIKOZENBRANDEWIJN AARDBEIENBRANDEWIJN SINASBRANDEWIJN UTRECHT „De ontwikkelingsgelden, waarmee in Zuid-Amerika agrarische her vormingen worden gefinancierd, komen slechts zelden ten goede aan de arme landarbeiders (campesinos), voor wie ze eigenlijk bestemd zjjn. De landhervormin gen mislukken doordat de campesinos niet in staat zjjn zonder technische hulp en scholing de hun toegewezen grond te ex- (Van onze correspondent) TILBURG. „De V.V.D. is niet bij voorbaat tegen elke verhoging van indi recte belastingen, maar als zij er met tegenzin toe zou moeten besluiten, stelt zij als voorwaarden voortgezette bezuinigin gen, doorlichting van het overheidsappa raat op efficiency, strenge controle op de uitvoering van de rijksbegroting en af- kapping van overheidstaken als men nieu we taken wil aanvatten” DEN HAAG. Dr. ir. D. de Zeeuw, de voorzitter van de K.V.P., heeft het voor nemen nog deze week telefonisch contact op te nemen met bisschop Gijsen om met hem een afspraak te maken over een gesprek naar aanleiding van de opmerking van de bisschop, dat politici, die meewer ken aan een wettelijke regeling van het abortusvraagstuk, zich niet langer katho liek mogen noemen. NIJMEGEN Op de weg tussen Buur- malsen en Culemborg is vanmorgen tussen vier en vijf uur een met hoge snelheid rjjdende bestelauto van het Algemeen Dagblad verongelukt. De 31-jarige be stuurder, de heer J. Kersbergen uit Zeist, is daarbij om het leven gekomen. Hij pleitte ook voor een genuanceerd heffingenstelsel voor particulier vervoer (rjjden en parkeren) en openbaar vervoer (tarieven), voor het afsluiten van wegen in binnensteden voor autovervoer en sti mulering van een hoogwaardig openbaar vervoersaanbod. Wie een auto koopt neemt een individuele beslissing die col lectieve waarden waaronder de leef baarheid van de samenleving in gevaar kan brengen. Daarom meent mr. Leopold, dat de gehele beheersing van de mobiliteit en de plaats van de auto in de totale vervoersketen maatschappelijk bepaald en afgewogen moeten worden. Rechtswinkel. Vandaag is de eerste Am sterdamse „rechtswinkel’ geopend in het wijkgebouw „Ons Huis” in de Jordaan Het initiatief is genomen door studenten van de juridische faculteiten van de unl- versiteit van Amsterdam en de Vrije Universiteit. De rechtswinkel is een ad viescentrum voor mensen, die door „drempelvrees” niet met hun problemen naar een advocaat of een overheidsin stantie durven stappen. AMSTERDAM. Een 69-jarige Am sterdammer is gistermiddag levensgevaar lijk gewond toen hij bij een brand in een huis in het Wijngaardstraat je uit het raam op de tweede etage was gesprongen. Beide etages van het pand brandden ge heel uit en een op de begane grond gevestigd café liep grote waterschade op. De brand was ontstaan op de eerste etage, waar een 3-jarig jongetje met een aanste ker gordijnen in brand had gestoken. „Het is absolute noodzaak dat perma nent de hele week door dus ambu lances langs onze autosnelwegen gestatio neerd zijn. Alleen dan kan een vlotte afvoer van gewonden worden gegaran deerd. Te veel gevraagd? Laten we ons realiseren dat op elk punt van een auto snelweg met een gemiddelde intensiteit van 40.000 voertuigen per etmaal meer dan 25 miljoen mensen per jaar passeren”. Het was de daders vooral te doen om geld. Buitgemaakte paspoorten en andere papieren gooiden ze onder geparkeerde auto’s, waar de politie later enkele heeft teruggevonden. De arrestanten variëren in leeftijd van 17 tot 24 jaar. In Eindhoven heeft de politie een 23- jarige Italiaan en een evenoude Surina mer gearresteerd die worden verdacht van de vorige week gepleegde roofoverval op een sigarenwinkelier, die met een vijftal drankflessen werd neergeslagen. De buit bedroeg 8.000. Het Rode Kruis beschikt sedert 1966 over snelweg-ambulances. Er zijn thans posten in Linschoten en Vinkeveen (sedert 1966), Driebergen, Willemsdorp en Vianen (sedert 1968), Hoevelaken (1969), Gouwe- brug en Helden-Panningen (1970) en Joure (1971). Het is gebleken dat het voordelen heeft als de wagens met de Porsches van de politie patrouilleren op de weggedeel ten en uren waarop de meeste ongelukken gebeuren. Via de mobilofoon staan ze in verbinding met de centrale van de Por sche-groep. Hulpverlening langs de weg heeft al wegens en railinfrastructuur moeten ko men en dat moet worden gestreefd naar een stedebouwkundige en planologische vormgeving, waarbij halten voor het open baar railvervoer binnen loopafstand van de gebruikers liggen. De set bestaat uit een verbandtas plus een dokterskoffer die onder meer apparatuur voor beademen bevat, infuzen en injecties, waaronder morfine. van voor de oorlog de aandacht van het Rode Kruis. Het heeft geleid tot een net van (nu) 861 eerste-hulpposten langs de wegen. Ze verlenen tezamen per jaar zo’n 6.000 keer hulp. De „bemanningen” zijn ook allemaal vrijwilligers. Voor de auto snelwegen zjjn ze van minder nut, omdat de grote routes verder van huizen en boerderijen afliggen. De wegenwacht van de ANWB fungeert als een groep ongeveer 400 mobiele hulpposten. Dr. ir. De Zeeuw herinnerde eraan, dat er nu al een wetgeving is, die abortus toelaat op medische indicatie. Volgens hem is het nog steeds heel goed mogelijk, dat ook in de nieuwe abortuswetgeving de medische indicatie een zeer belangrijk ge geven blijft waardoor er, vergeleken met de huidige situatie, maar weinig zou ver anderen. Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabel jauw, spiering, tonggebakken: verrukkelijk! Koop uw gebakken visje bij uw vishandelaar, of bak ze zelf. Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op een vergiet goed uitlekken. Gebruik een flinke koekepan met een stevige bodem. Wentel desgewenst de vis door de bloem en schud ze goed uit. Bak de vis in hete boter, margarine of olie mooi bruin.y/jg hOlldt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar ot bij het Produktschap voor Vis en Vlsprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. Dit zei de fractievoorzitter van de V.V.D. in de Tweede Kamer, de heer H. Wiegel, in een bijeenkomst in Tilburg. Hij vond dat de toekomst er voor Nederland niet rooskleurig uitziet. „Een aantal politi- AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie heeft voor de ingang van het jeugd centrum Paradiso vier jeugdige Surina mers op heterdaad betrapt bij een bero ving van een Amerikaans echtpaar. Een van de in Amsterdam woonachtige jonge lui heeft bekend dat hij dezelfde zaterdag avond nog vjjf berovingen pleegde in Pa radiso. ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS Het park snelweg-ambulances zal door een actie van een farmaceutische indus trie met één worden uitgebreid. Snelweg-ambulances vervoerden vorig jaar tijdens hiun diensturen in de week einden 164 slachtoffers bij 108 ongeluk ken. Ze zijn bedoeld als beperkte opvul ling van de „witte” plekken in ons land. Majoor Vogel: „Ze presteren het om in 9,2 minuten na alarmering op de plek van een ongeluk te zijn, maar er zijn nog zoveel meer ongelukken waar de Rode- Kruiswagens nog niet bij kunnen zijn. In de werkingsgebieden van de grote ge meenten kunnen de gemeentelijke genees kundige diensten de hulpverlening zonder meer aan, maar voor het overige is het vaak een toevalstreffer. Het komt niet zelden voor dat wachtcommandanten van de politie stad en land afbellen om een ambulance te vinden. Het stikt in Neder land van de ambulances, maar de coördi natie deugt niet. Coördinatie is er eigen lijk niet eens”. Onder meer omdat men woongebieden wilde sparen voor stinkende industrieën is de laatste jaren een scheiding van wonen en werken nagestreefd. De „verplaatsings- behoefte” neemt daardoor toe. Mr. Leo pold, die een actieve bijsturing van de ontwikkeling van verkeer en vervoer noodzakelijk acht, meent daarom dat on der meer de mobiliteit moet worden te ruggedrongen. Een belangrijke voorwaar de daarbij is beperking van de bevol kingsaanwas. Verder zullen bevolking en arbeidsplaatsen van de randstad naar overig Nederland moeten worden verscho ven. De noodzaak van verplaatsingen over grote afstanden kan volgens mr. Leopold ook worden beperkt, door een meer geïn tegreerde bouw van steden waar kantoor, winkels en scholen te voet bereikbaar zijn. Er zullen weer functioneel en maat schappelijk samenhangende stadsgewesten moeten ontstaan. LEERSUM. Op de Rijksweg bij Leersum is gistermiddag de 36-jarige A. Bakker uit Driebergen om het leven ge komen. Hij zat op een rupsvoertuig, dat werd gesleept door een vrachtauto. Eén van de rupskettingen brak en sloeg de heer Bakker. Hij werd ernstig gewond en is korte tijd later overleden. Vorige week vrijdag heeft de K.V.P.- voorzitter geprobeerd met de bisschop in contact te komen. Dat was, voordat hij in Almelo, tijdens een spreekbeurt, op de opmerking van de bisschop zou ingaan en daar zou zeggen, dat hij het ernstig be treurde dat bisschop Gijsen zijns inziens een onverantwoordelijke uitspraak had gedaan. Maandagavond, tijdens een bijeenkomst met journalisten, zei de heer De Zeeuw, dat hij vrijdagavond via de telefoon geen contact met bisschop Gijsen kon krijgen. Bij die gelegenheid had hij toegezegd het opnieuw in de loop van deze week te proberen de bisschop voor een gesprek uit te nodigen. „Als bisschop Gijsen alleen gesproken had over het meewerken van katholieken aar abortus, dan zou ik hem wel zijn biigevallen” aldus de K.V.P.- voorzitter maandagavond. „Maar het blijkt, dat de bisschop gesproken heeft over medewerken aan abortuswetgeving. Dat verandert de zaak en daarover wil ik het met hem in het bijzonder hebben.” Ir. W. C. Reij, directeur-generaal voor de milieyhygiëne, zei bij de opening van het congres dat de gemeenten op de meeste terreinen van de milieuhygiëne veel taken behouden of zelfs krijgen, ondanks het feit dat bepaalde onderdelen van de Hinderwet zullen worden overge bracht naar specifieke milieuwetten. Ze krijgen met name een taak bij het uitoe fenen van toezicht. Een zeer belangrijk instrument hebben de gemeenten volgens ir. Reij in de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Door het opstellen van zinnige bestemmingsplannen kunnen de gemeenten veel doen, vooral aan de lokatie van moegelijke bronnen, van verontreiniging. Veel gemeenten maken zich zorgen over het te grote aantal landschapontsierende vuilstortplaatsen. Ir. Reij zei, dat juist hier voor de gemeente de taak ligt, door planologische maatrege len en samenwerking met andere gemeen ten tot aanvaardbare oplossingen te men. De Sarphatistraat in Amsterdam, één van de grote verkeersaders tussen het centrum en het oostelijk stadsdeel, is sinds maandag voor vier jaar afge sloten. Dit in verband met metro- werkzaamheden. Op de foto: Een graafmachine slaat het wegdek kapot. Daar komen de Porches der Rijkspolitie bij. Net als de snelweg-ambulances zijn ze uitgerust met een zogenoemde artsen-set. Ervaring leert dat artsen die bij toeval langs de plek van een ongeluk komen, met twee meer of minder „linkse” handen moeten blijven staan omdat ze geen spul len, geen instrumenten bij zich hebben. Daarin wordt met de artsen-set voorzien. ci wenst de economische groei af te wenden. Dat kan levensgevaarlijk zijn voor de welvaart en het kan de uitbouw van collectieve voorzieningen in gevaar brengen.” Hij waarschuwde tegen de overhaaste invoering van een investe- ringsheffing. „Het gevaar bestaat dat zo’n heffing industrieën ertoe brengt zich in het buitenland te vestigen, met name in België, meende hij. De heer Wiegel betoogde, dat reeds nu vast staat dat de begroting 1973 van het ministerie van Volkshuisvesting aanzien lijk zal stijgen voor woningbouw en wo- ningsubsidie. De V.V.D. eist, zei hij, dat dit ministerie dan op andere posten bezui nigt. Ook meent de V.V.D. dat de wettelij ke huurverhoging van zes percent per jaar te gering is. Die huurverhoging moet worden opgetrokken. Als de regering de AOW wil brengen op het peil van het minimumloon een uitstekende maatre gel vond de heer Wiegel zal zij andere taken moeten inkrimpen of af kappen. De V.V.D. staat niet onverdeeld positief tegen extra overheidshulp aan het noorden en aan Limburg. Zowel de heer Wiegel als de V.V.D.- voorzitster, mevrouw Van Someren-Dow- ner, achten nieuwe partij-politieke ver houdingen in ons land niet onmogelijk. Mevrouw Van Someren zei dat haar par tij niet zonder kritiek tegenover de rege- ring-Biesheuvel staat. Maar zij heeft hoge verwachtingen van dit kabinet, dat zij de beste ploeg sinds 1945 nqemde. Zij hoopte dat het openstaat voor nieuwe ideeën. Tijdens deze vergadering is gebleken dat alle pogingen om tot voortzetting van het bedrijf te komen, geen resultaat heb ben opgeleverd, zo wordt in een maandag avond door de directie uitgegeven com muniqué meegedeeld. Het bedrijf dat in 1964 werd opgericht produceerde 22.000 kubieke meter spaan plaat per jaar. Met de vakorganisaties zal overleg plaatsvinden over de ontslagregeling voor de zestig personeelsleden. v I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2