Voorhaven bij verrassing Tragedie in Vietnam Niets aan de hand met Apollo-16 t Erims vertrek nieuwe ruk naar rechts de postgiro da’s makkelijk! Handig! I I Kaoer gepakt I Fl M tl Minister William Rogers in Senaatscommissie: „VS ZULLEN IN VIETNAM GEEN achtergrond Staat van beleg in Pakistan deze week KLEINE KOERSCORRECTIE Arabische op geheven lJuJ wereld” DINSDAG 18 APRIL 1972 Reactie „A chtenswaardig” Hoop Interimgrondwet aangenomen Koning Hoessein: VERBOUWINGS-OPRUIMING Ergernis Melen O ver schat 20 tot 60 korting zie de etalages TURKIJE F. J. DRIESSEN N.V. (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL Het is weer een verre van normale kabinetscrisis die gisteren in Turkije is losgebarsten nadat het ontslag van premier Erim, waar deze al sinds eind maart om verzocht had, door president Sunay was aanvaard. Dit gebeurde kort nadat de Russische president Pod- gorni zijn hielen had gelicht. Een motie van wantrouwen tegen het kabi- net-Erim, tien dagen geleden ingediend door de uiterst rechtse demo cratische partij, was door het parlement niet in behandeling genomen. 1 1 Brug over Belgische snelweg ingestort r I I t L naatscommissie omgeving van fVVVVVVVWVVVVVVWVWWWVWVVVWWVVWVVVVVVWVVVWlAA^WWWWVVWVVVWVWVVVVVWWVWWVVVVWVVWVVWWWVVVWWWVWWW ADVERTENTIE mVVIAfUVWVUVUVVVVVVVUWWWUVVWWIRraWWtRMRMIWWI WIMIIIVWWVWWIlWUVVVVVMRIVWIIVVVIIViraUVVVWVUVVVWWVUVUVVUUVVWVlAJ^^ 'warte zee ikm ITAHI IRZINU^ “Ankara °WT*»Y* "ÏATSEIM ADVERTENTIE IStEIOEWM ■Rodhos'. a —CYPRUS: «1 het nu onder sterke BRUSSEL (ANP). Een brug in aan bouw over de Boudewjjn snelweg in België (AntwerpenLuik) is gistermiddag inge stort. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Scherpe woorden over de oorlog in Vietnam vielen tijdens de zitting van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, waar minister van Buitenlandse Zaken William Rogers verklaarde dat de regering op twee mogelijkheden na alles zou ondernemen om het huidige Noordvietnamese offensief te bedwingen. Die twee mogelijkheden, aldus Rogers, zijn het inzetten van Amerikaanse gevechtstroepen en het gebruik van nucleaire wapens. Het verbreken .van de betrekkingen tussen Egypte en Jordanië noemde Hoessein be- treurenswaardig. Toch zou de situatie er niet door veranderen, omdat de relaties toch al lang slecht waren. De koning, die rust houdt in Florida, zei dat hij voor zijn terugkeer naar Amman Londen, Parijs en misschien ook Moskou zal bezoeken. Dit laatste stond nog niet definitief vast. Hoessein zei te hopen dat hij het contact met de Russsiche leiders zou kunnen vernieuwen om hun zijn stand punt uiteen te zetten. De kranten geloven over het alge meen dat dit zal gebeuren en putten dit optimisme ook uit het feit dat de militairen zich tot nu toe opvallend rustig houden: er is bijvoorbeeld niet dat vertoon van tanks op strategische punten van Ankara dat vorige crises wel begeleidde. Rechtse bladen belei- den zelfs openlijk voorkeur voor een opvolger die het land naar vervroegde verkiezingen zal voeren. den die uit parlementaire kring voort komt en die de parlementaire weg zal blijven bewandelen. ding geniet. Hij is lid van de kleine rechtse „Partij van Nationaal Vertrou wen” Melen heeft er in december vorig jaar sterk toe bijgedragen dat de elf radicale ministers, die toen verregaan- Melen is weliswaar een figuur uit het parlement, maar hij is bij uitstek de man die sympatie van de legerlei- TT 4 4 4„ 14ZJ Hun arts in Houston, Royce Hawkins, zegt dat Young, Duke en Mattingly in een *1 f in j in de i en be- iens had ISLAMABAD (Reuter). De Nationale Vergadering van Pakistan heeft een inte- rimgrondwet goedgkeurd en zo de weg ge baand voor het ongedaan maken van de staat van beleg eind deze week. te zijn IUW aar de ste- zo’n in in OMUIU a. nu het en- iVO- dat zui- :lij- per loet de het tre- lere De gen en 3W- rer- ijk. >ar- ■ge- oge de >pte I Juweliers sinds 1776 Barteljorisstraat 1 - hoek Smedestraat. de )or- tact met een ting fer tiel fho- mst uw, jeen gen. het te uit leen van nem '.P.- het eeft ing. 1 ik Met Postgiro kunt u overal betalen met gegarandeerde girobetaalkaarten in plaats van met contant geld. WASHINGTON (AFP). Koning Hoes sein van Jordanië heeft verklaard dat hjj zich niet zal laten meeslepen in een nieu we oorlog tegen Israël, omdat een „ramp” als in 1967 „de vernietiging van de Arabi sche wereld zou betekenen”. In een vraag gesprek met de „Washington Post”, zei de. vorst, dat de Arabische leiders in 1967 wis ten. dat zjj Israel niet konden verslaan. middels, dat ofschoon Amerikaanse infan teristen worden teruggetrokken uit Viet nam, het huidige offensief in feite de aanvoer van zevenduizend Amerikaanse mariniers en vlootbemanningsleden (meer dan er worden gerepatrieerd), nodig heeft gemaakt. In de Golf van Tonkin zijn sinds het offensief vijftig Amerikaanse schepen ge stationeerd, waarvan er zes volgens offi cieuze berichten ernstig zijn beschadigd door Noordvietnamese vlooteenheden. Ook zijn er berichten dat de Amerikaanse vloot van plan zou zijn de haven van Haifong van mijnen te voorzien. Een man en een vrouw op weg in hun vrachtauto kwamen terecht in een gebied waar oorlog werd ge voerd. Hun voertuig werd geraakt door een granaat. De vrouw stierf. De man raakte gewond, probeerde te vluchten, maar hij kwam niet ver. Men vond hem huilend op straat, vlak bij het lijk van zijn vrouw. Dit dra ma speelde zich af vlak bij Saigon. Eén droevig voorval uit de Vietna mese oorlog, een van de vele mense lijke tragedies in een land waar men zich het woord „vrede” nauwelijks meer kan herinneren. Na de rustperiode wacht de bemanning een licht programma. Dit omvat onder andere een experiment op het gebied van gewichtloosheid. Evenals een jaar geleden bij de tocht van de Apollo-14 zal worden nagegaan, hoe stoffen bij het ontbreken van de zwaartekracht in grotere mate kunnen worden gezuiverd. In de toekomst zou men ruimtestations kunnen gebruiken om entstof en andere medische preparaten van een hoog zuiverheidsgehalte te produ ceren. i Minister Rogers, die vóór zijn confron tatie met de senaatscommissie twee uit voerige gesprekken had met president Nixon, zei dat de Verenigde Staten een dat rtus ;ens lijk, de ge- met zer- i „Nieuwe oorlog einde van 5 Als echter Suoays nota toch, meer dan de partijen en de kranten denken, de mening van de president zelf en van de legerleiding heeft weergegeven, dan is het te verwachten dat een minder parlementaire figuur met het premierschap wordt belast. Men fluis tert in dit verband de naam van Cihad Alpan, secretaris van de president, die achter de schermen stellig een belang rijke rol heeft gespeeld, maar die om premier te worden eerst door de presi dent tot senator zal moeten worden Oppositieleden in de 146 afgevaardigden tellende assemblee onthielden zich van deelneming aan de stemming. Er was maar één tegenstem, die van Koersj id All Chan Rao, lid van president Ali Bhoetto’s rege rende Pakistaanse Volkspartij. Aan de stemming zijn drie dagen van openbare debatten voorafgegaan. De zit ting was de eerste sinds de parlements verkiezingen in december 1970. Aanneming van de interimgrondwet was een voorwaarde die president Bhoetto op de openingsvergadering van vrijdag vorige week had gesteld aan het bijna vier maan den voortijdig ongedaan maken van de staat van beleg. Toen dit gisteren gebeur de, deelde de Pakistaanse president mee dat de staat van beleg vrijdag, in plaats van in augustus, zou eindigen. rens zich mogelijk ook via hoorzittingen tot tolk van de streekbewoners te maken. Het zou best kunnen zijn dat deze voor nemens doorkruist zouden worden door een regeringsbeslissing waartegen niets meer in te brengen valt. Het is overigens helemaal niet zeker dat de regering inderdaad zo vlot op de knie ën valt voor de Amsterdamse verlangens om het havengebied van de hoofdstad tot aan de Noordzee uit te breiden, maar de kans dat in dit netelige probleem een of andere overweging de doorslag geeft zon der dat de betrokken streekbewoners en het bedrijfsleven voldoende aan het woord zijn gekomen is toch zeer groot. Verkiezingswinst. De in het Nationale Front verenigde regeringspartijen in Columbia liberalen en conservatieven hebben bij de algemene verkiezingen een duidelijke overwinning behaald op de oppositiepartij, het Nationale Volks verbond. HOUSTON (Reuter. AP/DPA). De astronauten van ae Apollo-16 hebben in de afgelopen nacht met goed gevolg een kleine koerscorrectie uitgevoerd. Ze heb ben de hoofdmotoi twee seconden aange zet om in de juiste koers te komen voor de landing in het Descartes-gebergte op de maan. De uitspraak van Hoogovens wijst erop, dat de gemeentebesturen op de volledige steun kunnen rekenen van de voornaam ste belanghebbende groepen in de IJmond, wanneer het erom gaat het leefmilieu en de werk- en verkeersomstandigheden in het IJmondgebied te redden. Redden is niet te sterk gesproken, want het gevaar dat deze streek boven het hoofd hangt is een reddeloze wanorde ten bate van het economische budget van Amsterdam. Of misschien is het niet in de eerste plaats het budget van de hoofdstad, wellicht is de prestigeslag die de Amsterdammers met Rotterdam willen uitvechten nog een belangrijker factor. Het ongeluk wil, dat in deze rivaliteit het standpunt van de regering neigt naar een ondersteuning van de Amsterdamse verlangens, omdat de Rijnmondcapaciteit op den duur uitgeput zal raken en een uitwijking van transpor ten en industrieën naar andere havenge bieden een nationale noodzaak wordt. Het zou te dwaas zijn om te veronderstellen dat de regering het heil van een zo belangrijk leefgebied als de IJmond en de Kennemer zeekust klakkeloos zou willen opofferen aan een soort Feyenoord Ajax-mentaliteit, maar de structuur van de Nederlandse zeehavens verbeteren is een andere zaak. En als de regering via alle besprekingen met de commissie Zee- havenoverleg, de Raad van de Waterstaat, de Rijksplanologische commissie. de werkgroepen van diverse gemeenten en misschien zelfs instanties uit naburige Eu ropese landen tot een samenhangende vi sie op het nationale zeehavenbeleid komt waarin een voorhaven te IJmuiden onont beerlijk blijkt, dan is er geen redden meer aan. Maar voordien is het toch noodzakelijk dat ook andere en directer betrokkenen volledig kunnen meepraten en vooral de bewoners en het bedrijfsle ven van de IJmond zelf moeten volledig in staat worden gesteld om zich met him zwaarste argumenten te doen gelden. uitstekende gezondheid verkeren en goed hebben gegeten en geslapen. Technici in het ruimtevaartcentrum in Houston hebben gisteravond verklaard dat het afschilferen van de verflaag op de maanlander uitsluitend de buitenste verf laag betreft en niet van invloed zal zijn op het verdere verloop van de maanreis. Toen Young, Duke en Mattingly gister ochtend om 10 uur onze tijd, na 20 uur in touw te zijn geweest, van de vluchtlei- ding toestemming kregen acht uur te gaan slapen duurde het nog een uur voordat Young en Mattingly de slaap konden vatten. Duke bleef zelfs twee uur wakker. Onder het kruisverhoor van de anti- oorlogsgezinde senatoren, die in de se- de meerderheid vormen, zie Rogers dat het bombarderen van de Hanoi en Haiphong ge rechtvaardigd is omdat het Noordvietna mese offensief „anders is dan de voorgaan de”. Hij zei dat twaalf van het totale aantal van dertien Noordvietnamese divisies bij de strijd betrokken is. „Wij zijn zeer bemoedigd”, zie Rogers, „door de van Zuidvietnamese zijde geboden tegenstand”. Dit gebeurde toen een van de pijlers ge ramd werd door een Luxemburgse vracht wagen. De instortende brug heeft de vrachtwagen gedeeltelijk bedolven. De chauffeur werd licht gewond. Omdat beide richtingen van de snelweg waren geblok keerd, ontstond al spoedig een verkeers chaos. Op beide rijbanen moest het ver keer rechtsomkeert maken. Toen senator Frank Church van Idaho de minister vroeg of hij van mening is dat de bombardementen nu wel zouden kunnen bereiken wat in het verleden niet is gelukt, verschool de minister zich ach ter een herhaling van de noodzaak voor de Amerikaanse aanvallen. Rogers zei, dat men hoopt dat de Sowjet-Unie en China uit de bombardementen zullen conclude ren, diat het geen zin heeft Noord-Vietnam van wapens en oorlogsmaterieel te blijven voorzien. Hoessein verzekerde dat, zolang hij de verantwoordelijkheid draagt, Jordanië op politiek of militair terrein niets zal doen zonder tevoren de zaak nauwkeurig te heb ben bestudeerd. „Als het nutteloos is oor log te voeren, dan zullen wij dat niet doen”. Hij oefende felle kritiek op presi dent Sadat van Egypte. Volgens de Jor daanse vorst probeert Sadat een groter man te zijn dan wijlen president Nasser. De gepassioneerde gedachtenwisselingen in de senaatscommissie van senator Ful bright schijnen erop te duiden dat het Noordvietnamese offensief en de Ameri kaanse reactie daarop, het sluimerende anti-oorlogssentiment weer hebben opgera keld, waardoor Vietnam een belangrijk onderwerp zou kunnen worden in de aanstaande verkiezingscampagne voor het Witte Huis. De president en zijn voorlichtingsadvi- seurs hebben kennelijk besloten dat de enige methode om een herleving van dat sentiment te voorkomen, is geen officiële verklaring uit te geven en te doen alsof het offensief eh de bombardementen „vol gens plan” verlopen. Senator Fulbright vroeg zich af wat het verschil is tussen de huidige oorlogscrisis en die van het „Tet-offensief” in 1968, dat president Lyndon Johnson deed besluiten zich niet meer herkiesbaar te stellen. Het antwoord van minister Rogers was. dat de Noordvietnamezen er sinds lange tijd in zijn geslaagd een „vrede-misleiding” aan de man te brengen, namelijk dat de oorlog in Vietnam in wezen een opstand is van het gehele Vietnamese volk. „Wij weten nu”, zei Rogers, „dat het een gewo ne invasie is”. CHICAGO (AP) Een vliegtuigkaper die 1.700.000 gulden eiste en een reis naar de Bahama-eilanden heeft een toestel van de Amerikaanse Delta luchtvaartmaat schappij proberen te kapen, maar is kort nadat het vliegtuig in Chicago was geland zonder incident gearresteerd. De man werd door de federale recherche omschreven als een zwerver die tot voor kort in de film industrie in Californië werkte. - I „zeer achtenswaardige politiek” nastreven in Vietnam, en dat het onverstandig zou zijn de president tot een andere koers te dwingen. Niettemin stemde de commissie, die on der leiding staat van senator William Fulbright, met negen tegen één stemmen voor een amendement om de president per 31 december van dit jaar alle fondsen om de oorlog voort te zetten te ontnemen. De bijeenkomst van de commissie werd bijgewoond door een maximum aantal bezoekers, die voornamelijk schenen te ap plaudisseren voor de uitspraken van de senatoren die Rogers aanvielen. Senator Jacob Javitts van New York kreeg ap plaus toen hij zei dat de Verenigde Staten genoeg hebben van de oorlog, maar dat het niet Nixons beleid is de oorlog werke lijk te beëindigen. „De regering schijnt in Vietnam iets te willen garanderen, maar wij weten niet wat dat precies is”, zei Javitts. Uit de officiële statistieken blijkt in de hervormingen wensten, uit het ka- binet-Erim vertrokken. Een direct militair ingrijpen behoort nog steeds tot de onwaarschijnlijkhe den, maar het vertrek van Erim bete kent vriiwel zeker een verdere ruk naar rechts. Dat houdt in eerste instantie niet veel goeds in voor de drie ter dood veroordeelde stadsguerilla’s, wier von nissen gisteren opnieuw ter bekrachti ging bij het parlement in behandeling zijn gekomen. Hun eerste ratificatie was door het constitutionele hof op procedurale gronden ongeldig ver klaard. Een zeer belangrijke betrokkene in de ontwikkeling van de IJmond, Hoogovens, heeft zich in resolute bewoordingen ge richt tegen de in overweging zijnde Am sterdamse plannen tot aanleg van een voorhaven bij IJmuiden. De Hoogovens plegen niet over één nacht ijs te gaan en haar experts hebben ongetwijfeld een ernstige en diepgaande studie gemaakt van de gevolgen van het havenproject, alvorens zij met hun afwijzend oordeel kwamen. Dit is de zoveelste waarschuwing tegen het voorhavenplan, en dan nog wel van een bedrijf dat in koele kascijfers wel licht nog voordeel van zo’n voorhaven zou kunnen hebben. Die cijfers vallen echter volgens de deskundigen van de Hoogovens in het niet bij de grote nadelen voor de milieusituatie, die de aanleg van een voorhaven met zich zou brengen. Over die schade aan het woon- en werkmilieu, alsmede aan de verkeerssituatie in het betrokken gebied, hebben reeds eerder zowel particulieren als gemeentelijke be stuurders hun grote ongerustheid kenbaar gemaakt en het kan zeker als een dikke streep onder die ongerustheid worden be schouwd dat ook het bedrijfsleven zich zo misprijzend over de voorhavenplannen uitlaat. Intussen vraagt menigeen zich echter af, hoe het met die plannenmakerij staat. De studie over dit Amsterdamse plan speelt zich achter de schermen af en er is weinig of geen sprake van een mogelijke behandeling in de Kamer vóórdat de be slissing wordt genomen. De vorige minis ter van Verkeer en Waterstaat, Bakker, heeft zich indertijd bereid verklaard de Kamer over de uitkomsten van het onder zoek in te lichten, waardoor de overtui ging is ontstaan dat de regering geen beslissing zou nemen alvorens de Kamer de gelegenheid zou hebben gehad van de objectstudie kennis te nemen. Minister Drees echter heeft later op vragen uit de Kamer heel wat minder positief van een vroegtijdige informatie aan de Kamer gewaagd, hij heeft zelfs op zeker moment gezegd dat hij bereid was „de beslissing van de regering gemotiveerd ter kennis van de Kamer te brengen.” Dit zou kunnen betekenen dat de rege ringsbeslissing valt voordat de Kamer over de kwestie heeft kunnen debatteren en ook voordat be’trokkenen in het onder havige gebied zich voldoende over de plannen hebben kunnen uitspreken. Het is bekend dat sommige gemeentebesturen in alle gemeenten van de IJmond en Kennemerland leven sterke bezwaren te gen een voorhaven de mededelingen van de minister willen afwachten, alvo- Men zei toen gekscherend dat alleen Erim deze motie steunde. Erim genoot de steun van parlement en legerleiding. Het moeten persoonlijke factoren zijn geweest die hem tot aftreden hebben bewogen. Men neemt in Ankara vrij algemeen aan dat de nota die president Sunay twee weken geleden aan alle partijen deed toekomen en waarbij werd ge vraagd om grotere bevoegdheden voor de regering en om vermindering van de politieke discussies, grotendeels het werk is geweest van Erim en dat het besliste afwijzen van dit verzoek door alle partiien zijn positie zo onbehaag lijk heeft gemaakt Het verloop van de nu begonnen crisis zal aantonen in hoeverre deze mening tuist is. Het kan inderdaad zijn dat Erim de mate waarin de legerlei ding hem onmisbaar achtte heeft over schat. In dat geval hoeft het niet veel moeite te kosten een opvolger te vin- te blokkeren. Vanuit andere bronnen wordt vernomen dat het Witte Huis zich middels privé-verbindiimgen met het Kremlin verzekerd heeft van het door gaan van de topconferentie. Overigens herhaalde minister Rogers wat ook andere woordvoerders in de afge lopen dagen hebben gezegd, namelijk dat er geen aanleiding is te geloven dat Mos kou van plan zou zijn de aanstaande reis van president Nixon naar de Sowjet-Unie SYRIË z y/’DMU benoemd (de president heeft in de Senaat een aantal zetels tot zijn be schikking waarin hij personen op grond van verdiensten kan aanwijzen). De 87-jarige Inönü, leider van de republikeinse volkspartij die met vier ministers in de oude regering was ver tegenwoordigd, was voor hen in de bres gesprongen tot grote ergernis van de rechtse partijen. Dit was vóór het drama van Kizildere, dat drie gekid napte buitenlandse technici het leven kostte. Hoewel de drie waar het hier om gaat geen mensenlevens op hun geweten hebben moet toch worden betwijfeld of Inönü ten tweeden male iets voor hen kan doen. Hij staat momenteel pressie van de leider van zijn rechter vleugel, Satir om zich los te maken van de machtige linker vleugel onder Ecevit. Een en ander kan ook zijn weerslag hebben op de samenstelling van het volgende kabinet. Veelbetekenend is zeker dat de pre sident in eerste instantie de huidige minister van defensie, Melen, met de waarneming van het premierschap heeft beiast.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3