Onbehagen door te eenzijdige voorlichting over fluoridering Felle reacties Dr. Esser over drugs voor NCVB Vrachtauto gekanteld Hoogovens GOEDKOOP DUURKOOP Ziekteverzuim kost Philips ƒ1500 per man AANLEG BUITENBAD „GLAD" WERKJE Spoorstaaf viel op voet Film-in in Progress i Sai Zenuwarts vertelde over Federatie tussen Gereformeerde en van Hervormde kerk Marktberichten voorzitster ODIN-bestuur waarschuwt schoolvoetballers Toneelavond Ledenvergadering Rode Kruis ervaringen van Uitgeest R.-k. Vrouwengilde kiest nieuwe Jongenskoor in Huis ter Wijck H. Meijn benoemd tot bedrijfsleider „De Tunnel” (Van een onzer verslaggevers) Tegenstander: „Ik moet maar naar de pomp lopen...” „De Hondsrug” i 7 IJMUIDER COURANT DINSDAG 18 APRIL 1972 6 Enquête Alternatieven V erbijsterd Risico’s Gevaarlijk Kostbaar J 1 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) I R (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer'verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) i (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) Nadat dr. Esser nog eens nadrukkelijk de verschillende soorten drugs, waaronder ook amfetaminen had aangestipt .waarbij het onderbewuste wordt opgewekt, meen- BEVERWIJK. Het bestuur en de di rectie van het sociaal werkvoorzienings- schap „De Tunnel” heeft met ingang van 1 mei aanstaande de heer H. Meijn tot bedrijfsleider benoemd. Hij zal in hoofd zaak worden belast met de technische leiding van de werkplaatsen. Dr. Esser noemde de softdrugs (onder andere marihuana) bij een enkele keer gebruik minder gevaarlijk dan de hard drugs met onder andere opium, morfine en heroïne. Druggebruik wordt pas echt zeer gevaarlijk bij spuiten, mede wegens de vaak niet-steriele apparatuur. Het mag raar klinken maar in Londen bestaat voor spuiters een dagcentrum, uitgaande van de National Health Service, die zelfs een gratis behandeling in een ziekenhuis mo gelijk maakt met gratis doktersbezoek en medicijnen. Het „Phoenix-house” in Lon den is een „gesloten” huis voor hen, die met het druggebruik willen kappen. HEEMSKERK De voorlichtingsavond over fluoridering van het drinkwater, welke maandagavond op initiatief van het Heemskerkse college van Burgemeester en Wethouders in het verenigingsgebouw De Vrijburcht is belegd, is voor een groot deel van de bezoekers niet naar volle tevredenheid verlopen. De meerderheid van het grote aantal belangstellenden was van mening, dat de voorlichting te eenzijdig was, omdat zowel de inleider, professor O. Backer Dirks, als de twee forumleden, dr. J. Schildstra en drs. H. van Swol, gerekend mogen worden tot de fervente voorstanders van fluoridering. Velen zouden graag ook het oordeel gehoord hebben van deskun digen, die tegen de toevoeging van fluor aan het drinkwater gekant zijn, om daar door een beter inzicht in de gehele materie te krijgen. Wethouder mr. drs. H. G. van Beek van Heemskerk heeft toegezegd een in die richting gedane suggestie over te nemen en te zullen zoeken naar een mogelijkheid om een tweede avond met ook tegenstanders te realiseren. DEN HAAG. Philips gaat een gron dig onderzoek instellen naar het ziekte verzuim onder het personeel, dat het be stuur van het concern zorgen baart. Hier over is gesproken in de jongste vergade ring van de ondernemingsraad van de Eindhovense bedrijven van Philips. Het bestuur is verontrust over de ontwikke lingen van de laatste jaren en maakt zich zorgen over de relatieve concurrentieposi tie van Nederland en Philips in het bij zonder. De bijeenkomst werd geopend door me vrouw T. Vriesema-Noordijk, presidente, die, daartoe geattendeerd door de Samvro en de Vereniging van Huisvrouwen in IJmuiden, wees op de campagne tegen de STER-reclame. Voorts bestond er gelegen heid tot inspraak door middel van een enquête in het programma voor het nieu we seizoen. Gelezen werd uit Lucas 13:6-9 van de „onvruchtbare vijgeboom” met als belangrijkste facet „geduild”, waarna de korte medidatie was geïnspireerd op het onderwerp van dr. Esser. Het ziekteverzuim bij de Nederlandse Philipsbedrijven bedraagt op het ogenblik 7,2 percent (landelijk bijna 8 percent). Het percentage van 7,2 komt er op neer, dat ieder personeelslid per jaar bijna vier weken wegens ziekte verzuimt. Vooral de werksituatie blijkt er een rol bij te spe len. Het is een kostbaar probleem, omdat dit verzuim de onderneming per jaar 150 miljoen gulden kost, dus per personeelslid ongeveer 1.500 gulden per jaar. Uit de statistische gegevens, die Philips over het Nederlandse personeel heeft ver zameld, blijkt, dat het ziekteverzuim af hankelijk is van functiecategorie en leef tijd. In alle leeftijdsgroepen is het ziekte verzuim het grootst onder de ongeschool de arbeiders. Daarna volgen de geschoolde handarbeiders en de beambten. Het minst komt het ziekteverzuim voor onder de hogere beambten. De heer Van Beek gaf aan het eindt van de avond toe, dat het wellicht beter geweest zou zijn als het college van tevoren een nota gestuurd had en dat het misschien verstandiger geweest zou zijn als aan het forum een felle contra man toe- gevoegd was. VELSEN-NOORD. Dr. P. H. Esser, zenuwarts en als psychiater verbonden aan de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheids Dienst in Haarlem, heeft maandagavond voor een zeer aandachtig gehoor een inleiding over druggebruik ge houden voor de afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond in gebouw „De Meerpaal”. den door de vragenstellers aan de kaak gesteld, terwijl zij ook de ethische en juridische kanten van het probleem bena derden. Ook werden door het Nederlands Cen traal Comité Bescherming Leidingwater (NCCBL) uit Den Haag onder de bezoe kers een open brief uitgereikt, in welke brief heftig wordt geageerd tegen fluori dering. Hieraan waren ook enkele citaten uit een open brief van de arts M. E. G. Asselbergs uit Rumpt aan professor O. Backer Dirks toegevoegd. De belangstelling voor dit onderwerp gaf stof tot verscheidene vragen, waaruit wel degelijk bleek, dat de dames door deze voorlichting op het gebied van drug gebruik en wat er alles mee samenhangt toch wel een stuk wijzer waren geworden. BEVERWIJK De Gronings-Drentse vereniging „De Hondsrug” biedt leden en belangstellenden op vrijdag 21 april de laatste toneelavond in dit seizoen aan. De toneelafdeling van de Drentse vereniging „Het Olde Laandschap” uit Rotterdam zal het toneelspel „De golden ketting” opvoe ren, in het Drents dialect geschreven door H. Frieling. De voorstelling wordt gegeven in de aula van het Pius X College. Er werd ook gepleit voor de door pro fessor Backer Dirks reeds genoemde alter natieve mogelijkheden zoals fluortablet- ten, die naar de mening van de vragen stellers een volledige persoonlijke vrijheid garanderen. Een der tegenstanders stelde zeer lu diek, dat het gevoel van professor Backer Dirks bevredigd is als hij gefluorideerd water heeft, maar dat hijzelf „maar naar de pomp moest lopen”. Aan het begin van de bijeenkomst wer den onder de aanwezigen enquêteformu lieren uitgereikt om de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Noord-Hol- land in verband met de voorbereiding van nog te houden voorlichtingsavonden in de gelegenheid te stellen te concluderen wel ke onderwerpen meer en welke minder uitgebreid behoeven te worden besproken. Oplettende ouders kunnen constateren dat hun kinderen eventueel gebruik ma ken van drugs omdat de gevolgen zijn verregaande vervuiling (een hekel aan water hebben), inactiviteit, indolentie en voor je laten zorgen. Men moet zich inspannen kinderen hiervan te weerhou den, vaak tussen twaalf en veertien jaar al „vergiftigd”, waarover de artsen zich bijzondere zorgen maken. Van drugge bruikers gaat zeker twee percent te gron de. De ontsporing, die veelal gezocht moet worden bij geestelijk zwakke kinderen, mag niet altijd de ouders worden verwe ten. Door groepsverband worden de kin deren er vaak toe gebracht. Ontkennen dat er gevaren zijn en de ogen er voor sluiten is een afweermechanisme, een ver keerde houding. Hiertegen moeten volgens dr. Esser maatregelen worden geëist, Na drie of vier jaar druggebruik is naar de ervaring van dr. Essér praktisch geen mogelijkheid meer tot herstel van licha melijke en geestelijke gezondheid. HEEMSKERK Een 18-jarige inwoner van Heemskerk is zijn auto, die hij voor de spotprijs van honderd gulden had ge kocht, weer kwijt. Het wagentje zag er dermate slecht uit, dat de politie het vehi kel aan een onderzoek onderwierp. De uit laat bleek defect te zijn, de clignoteurs werkten niet en de voortrein bleek scheef onder de wagen te zitten. De politie heeft de auto in beslag genomen en het kente kenbewijs ingevorderd. Klaverjasdrive. De klaverjasvereni- ging „Ons Genoegen” in Velsen-Noord houdt vrijdag 21 april een grote open kla verjasdrive in gebouw „De Meerpaal”, waarvoor weer zeer aantrekkelijke prijzen beschikbaar zijn. Als gebruikelijk zullen bejaarden deze drie kunnen meemaken tegen een sterk gereduceerde entreeprijs. Vietnam. De huis-aan-huiscollecte, vorige week gehouden door het Comité Beverwijk voor Vietnam, heeft volgens de voorlopig opgemaakte balans een bedrag van ruim 5000 opgeleverd. Dit bedrag zal waarschijnlijk op 25 april worden over gedragen aan het Medisch Comité Neder land Vietnam. Het verkrijgen van drugs is een kostba re zaak met het gevolg van diefstallen om aan geld te komen. Ook waarschuwde hij tegen vrije sex met gevolg van geslachts ziekten, zoals die bij vele jongeren voor komt, kinderen vaak zelfs. Daarom moet de strijd worden aangebonden tegen de ontbindende ideeën, die onder de mens heid worden gevonden. Men zoekt bij druggebruik een paradijs, men bereikt een schijngeluk, dat steeds terugvalt in verder verwarrende angstsyndromen. Daarover schetste dr. Esser verschillende praktische ervaringen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de recreatiezaal van Huis ter Wijck treedt donderdaga vond 27 april het jongenskoor uit Heems kerk op. Het optreden maakt onderdeel uit van een serie recreatieve bijeenkom sten in het nieuwe bejaarden- en verzor gingstehuis. Vorige week kregen de be jaarden een langdurige modeshow voorge schoteld, die zich speciaal richtte op de kleding voor bejaarden. HEEMSKERK. Een met dinbalken geladen vrachtauto, welke bestuurd werd door een 26-jarige inwoner van Egmond- Binnen, is maandag op de kruising van de Genieweg met de Communicatieweg ge kanteld en in een terreinplooi terechtge komen. De bestuurder kon met het gevaarte de bocht niet nemen, waardoor de achterwie len hun greep op de berm verloren. De bestuurder kwam met de schrik vrij. UITGEEST. In een bijzondere kerk dienst 30 april aanstaande om drie uur in de Hervormde Dorpskerk van Uitgeest zal de Gereformeerde kerk van Uitgeest wor den geïnstitueerd. Tevens zal de federatie tussen de Hervormde gemeente en de Gereformeerde kerk officieel worden be krachtigd. Over dit samengaan schrijven de kerk besturen: „De Hervormde Gemeente Uit- geest-Alkmaar en de Gereformeerde kerk van Uitgeest hebben elkaar zodanig ge vonden in het ene geloof in Jezus Chris tus dat zij zich tegenover God geroepen voelen om te leven als één gemeenschap. In dit alles willen zij evenwel de band met het eigen kerkverband handhaven, opdat het aantal kerkgenootschappen niet met nog één wordt vermeerderd. Zolang de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in landelijk ver band nog niet zijn gefuseerd, blijkt op dit moment alleen een federatief verband mogelijk te zijn, wat niet verhindert dat deze federatie zoveel als mogelijk is, zich gedragen zal als één gemeenschap.” In gezamenlijk overleg zijn artikelen opgesteld die de stand van zaken van de eenwording weergeven, enerzijds om in tern duidelijk te stellen waar men aan toe is, anderzijds om tegenover beide kerkverbanden verantwoording af te leg gen. Ir. J. P. Kroon zei door de hele gang van zaken en door de manier van discus siëren verbijsterd te zijn. De manier, waarop de tegenstanders elkaar figuurlijk gesproken in de haren waren gevlogen, kon hij maar moeilijk waarderen. Een van de andere aanwezigen vond het maar vreemd, dat de forumleden min of meer boos werden als een afwijkende mening verkondigd werd. De inleider, die aan de Utrechtse uni- versiteit preventieve tandheelkunde do ceert, zei in zijn toespraak onder meer, dat aan het voornemen van de overheid om tot fluoridering van het drinkwater over te gaan het probleem van tandbederf bij volwassenen ten grondslag ligt. Hij wees op de slechte toestand, waarin zowel het gebit van het Nederlandse schoolkind als van de volwassenen verkeert. Hij weet dit aan de veranderde eet-, drink- en leefgewoonten. Bij het zoeken naar een wijze, waarop tandbederf voorkomen kan worden, kwam men op fluor, dat aan het tandglazuur een betere weerstand geeft. Professor Backer Dirks somde vervol gens de voordelen op van fluoridering, dat volgens hem onder meer medisch onder zocht is op kwalijke nevenverschijnselen. Het enorm gunstige effect van fluoride ring achtte hij bewezen door de via dia’s vertoonde grafieken. Fluoridering werd zoals de inleider zei ook aanbevolen door de gezondheidsraad en ook de wereldge zondheidsorganisatie kwam na twee on derzoeken tot dezelfde conclusie. De raad van Europa had zich volgens professor Backer Dirks ook positief uitgelaten De heer Backer Dirks verklaarde, dat Juist voor fluoridering gekozen is. omdat dit de enige methode is, waarvan men volledig op de hoogte is in tegenstelling tot andere manieren, waarover men slech ter geïnformeerd is. De talrijke tegenstanders van fluoride ring trokken al direct fel van leer tegen de naar hun oordeel te eenzijdige voor lichting en de door de forumleden aange voerde argumenten voor fluoridering. Met name keerden zij zich tegen de van bo venaf opgelegde verplichting, hetgeen zij zagen als een aantasting van de persoon lijke vrijheid. Ook de zeer slechte preven tieve tandverzorging en het nagenoeg ont breken van voldoende voorlichting wer- aanleg verloopt zonder moeilijkheden. De bekisting van de zijwanden ligt er zo goed als geheel in. De vloer van het buitenbad is reeds gestort, kortom het is een glad bouwwerkje, zoals dat HEEMSKERK. Het bestuur van de Heemskerkse sportvereniging ODIN is te leurgesteld over het feit, dat er tijdens de wedstrijden voor het schoolvoetbaltoer- nooi nogal wat vernielingen zijn aange richt, onder meer in de kleedkamers en aan de hekken om de velden. Het bestuur wil het nog even aanzien, maar als dat zo doorgaat zullen de terrei nen volgende week niet meer ter beschik king worden gesteld en dat zou afgelas ting van het schoolvoetbaltoernooi beteke nen. De uitslagen van de maandag gespeelde wedstrijden zijn: ColignyOtterkolken 1- 1; BachSt Jozef 0-5; T. BrandsmaSt. Franciscus 1-2; LeonardusA. Frank 0-2; HeemskinderenK. de Jong 0-0; A. de VriesKerkheek 1-1; 9e RKF. Strijbos 5-0; mr. GalleeSpiegel 1-1. De heer Meijn heeft de leeftijd van veertig jaar. Hij is in het bezit van het diploma HTS, afdeling bouwkunde. Enige jaren was hij chef van het bedrijfsbureau van de sociale werkplaats te Ede. Momen teel is hij adjunct-directeur van een bouwbedrijf in Uden. IJMOND. Bij werkzaamheden aan spoorrails in buitenhaven 3 van Hoog ovens raakte maandag een 52-jarige spoor- legger uit Haarlem gewond. De man was bezig met het verschuiven van een spoor staaf, toen deze kantelde en op zijn linker voet terecht kwam. Met diverse fracturen aan zijn voet moest hij worden opgeno men in het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk. BEVERWIJK. De afdeling Bever- wijk/Heemskerk, van het Rode Kruis houdt op dinsdag 25 april, aanvangende om half negen, een algemene ledenverga dering in het Rode Kruis-gebouw aan de Dellaertlaan 257 in Beverwijk. Tijdens deze bijeenkomst zal afscheid worden ge nomen van voorzitter P. G. W. Stouten beek. BEVERWIJK. De noteringen van maandag 17 april aan de Beverwijkse vei lingen waren als volgt: Groenten: andijvie 88-118; breekpeen 12-17; prei 25-47; raap stelen 28-32; rabarber 42-63; radijs 36-51; spinazie 25-85; uien 5-15; witlof 45-100. Bloemen: anjer (per stuk) 16-37; anemoon 30-65; blauwe druif 65; chrysant (Jaarrond) 180-280; fresia 65-330; gerbera 36-43; iris 130-170; ixia 175-205; lelie (per tak) 60-95; narcis (kas) 125; narcis (koude grond) 20- 45; orchidee 60-95; roos (per stuk) 38-55; babyroos 14-36; tulp (gesneden) 30-180. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Op vrijdag 21 april heeft in de Progress-sociëteit aan de Con- stantijn Huijgensstraat een unieke ge beurtenis plaats. Filmamateurs worden dan in de gelegenheid gesteld om eigen werk te vertonen en eventueel van com mentaar te voorzien. Een onafhankelijke jury heeft een to taalbedrag van 150 onder de beste inzen ders te verdelen. Deze „filmhappening op alle formaten” begint om half negen. Inschrijving is gezien de hoge prijzen nog mogelijk tot één uur voor de aan vang. Inlichtingen worden dagelijks verstrekt in de sociëteit vanaf acht uur ’s avonds en bij Jan Admiraal, Voorweg 1, Heemskerk. Tel. 32603. Hij noemde dit onderwerp over drugge bruik vrijwel onuitputtelijk wegens de daaraan verbonden grote risico’s. Dit ge bruik wordt vaak gebagatelliseerd; er zijn zelfs mensen die hennepprodukten willen legaliseren. Toch meende dr. Esser een kentering in het druggebruik te mogen onderkennen ofschoon Nederland als een eiland wordt beschouwd tussen de landen, die het gebruik van drugs fel bestrijden en zelfs tot doodstraffen kunnen over gaan. Straffen oordeelde dr. Esser niet altijd de meest geëigende weg; patiënten dienen in de eerste plaats behandeld te worden. Hij voelde wel voor bet straffen van handelaren en de mogelijkheid hen zelfs het land uit te wijzen. Aannemingsbedrijf Van Hattum en Blankevoort werkt met voortvarend heid aan de aanleg van het 50-meter- buitenbad bij het Sportfondsenbad aan de Kuikensweg te Beverwijk. De de hij dat ook de minst giftige stof evenzeer gevaarlijk is. Druggebruik geeft mogelijkheid tot allerlei schijntoestanden. Goede leiding is bijzonder belangrijk want belangstelling voor het kind zal ’t vrijwel altijd voor het gezin bewaren. Ouders we ten echter weinig van drugs: kinderen schijnen al op jeugdige leeftijd op ’t terrein van druggebruik en sex veel beter te zijn geïnformeerd. Met nadruk waarschuwde dr. Esser voor instituten als „Release” in Amsterdam en Social Unit in Den Haag, uitgaande van de Bond voor Vrijheids rechten, internationaal georganiseerd met een anarchistische inslag. Hier wordt aan weggelopen kinderen anonieme hulp ver leend, die het kind van de wal in de sloot brengt en het losweekt van de ouders waarbij zeer geraffineerd te werk wordt gegaan. Alleen: ook vaders hadden dit onderwerp zeker op prijs weten te stellen waar het ging om de juiste benadering van het kind en zijn problemen. Professor O. Backer Dirks houdt zijn inleiding voor een aandachtig luiste rend gehoor, dat onder meer bestond uit raadsleden van de gemeenten Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Schoort alsmede een aan tal artsen, tandartsen en andere ge- interesseerden. in de wereld van de bouw wordt ge noemd. Beverwijk zal dan ook on getwijfeld nog deze zomer het buitenbad in gebruik kunnen nemen, hetgeen zeer velen verheugt. HEEMSKERK. Dinsdagavond 25 april komen de leden van het r.k. Vrou wengilde, afdeling Heemskerk voor de laatste maal bijeen. In zaal Dam begint om 20 uur een lezing van dr. v. d. Linden uit Alkmaar over de meno-pauze. Hierna is er een korte jaarvergadering. Voorzit ster mevrouw Heesterbeek, stelt zich niet meer herkiesbaar. Mevrouw H. Th. Beentjes-Duin zal de taak van mevrouw Heesterbeek overnemen. Als nieuw be stuurslid stelt men mevrouw Niesten voor te benoemen. (Van een onzer verslaggeefsters) F '.s p»u ai: dl V

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7