Romantiek Deens Oostzee-eiland kent geen mondain op stilte- uitgangsleven, wel een schitterende natuur eilanden BORNHOLM: RUST, RUST EN NOG EENS RUST Bloesem- bericht ♦to’8 tart! Kennismaking op Tweede Pinksterda Toerisme naar Indonesië f 185.- alles in- begrepen ■J ime 12 ||jg WOENSDAG 19 APRIL 1972 "•J IN DE REISWERELD doen er tal van grapjes de ronde over Europa bezoekende Amerikanen. Een van de bekendste is dié van de Amerikaan die Europa in zeven dagen „doet”. Als de man in een bus door Brussel tourt, kijkt hij naar zijn buurman en zegt: „It’s Tuesday, this must be Belgium”. Het is dinsdag, dit moet België zijn. Een dergelijk grapje is ook dat van die toerist die trots wat geografische wijsheid spuit en spreekt over Kopenhagen als „the capital of Amsterdam”. De hoofdstad van Amsterdam. JSïïS®.’ w De rotsen bij Heiligdommen I aaiiKWJ tl» Onder redactie van Udo J. Bugs m' Haventje en kerk van R0nne Haringroken in Gudhjem PROGRAMMA 15.00 Tweede deel excursie O luchthavenbelasting: reisverzekering 19.00 Vertrek richting Schiphol. 20.15 Aankomst in Nederland 20.45 Vertrek richting Haarlem bit Sport- '•riSSOM Bornholm. I ...de NBBS, het studentenreisbureau, opende op 17 april een nieuw kantoor In Rotterdam. Het gaat de stichting goed. In het afgelopen jaar zag ze haar omzet stijgen tot 10.2 miljoen gulden. Er werden 55.000 studenten naar alle uithoeken van de wereld vervoerd Het NBBS heeft acht eigen hotels. In Ne derland heeft ze achttien kantoren Wilt u een avondje uit in Amster dam en weet u niet waarheen precies, dan kan de Cisca-krant uitkomst bren gen. Cisca staat voor Cultureel Infor matie- en Service Centrum Amster dam. Iedereen mag naar de Cisca bel len of schrijven: Leidseplein 26, Am sterdam. telefoon 020-229011. Ze helpen u graag op weg WIJ WETEN BETER, weten tenmin ste dat Kopenhagen de hoofdstad is van Denemarken, kennen exact de lig ging en weten misschien ook nog wel (eerlijk zeggen) dat Denemarken be staat uit 500 eilanden. Van die 500 is Groenland het grootste met ruim twee miljoen vierkante kilometer oppervlak te. Honderd van de eilanden zijn be woond. Over één van die honderd gaat dit verhaal. Bornholm: de oostelijkste uithoek van Denemarken, zo’n 75 kilo meter rechts van het zuidelijkste punt- vervoer per bus van Haarlem naar Schiphol v.v.; Het bruggetje dat Christiansö en Frederiksd met elkaar verbindt. SCHILDERACHTIG ZIJN de kleine stadjes en dorpjes op Bornholm. Een goede gewoonte is dat de inwoners voor de pinksterdagen hun huis een O DE BETUWE is dit jaar vroeg ge kleurd. De VW Gelders Rivierenge bied meldt dat het aanstaande week einde pere-, prulme- en kersebomen op z’n mooist zijn. Het wit zal dan al aangevuld zijn met de rose appelbloe sem, die naar verwachting tot 5 mei te zien zal zijn. Inlichtingen over rou tes en zo meer krijgt men bij de VW, Stationsstraat 37 in Tiel. Tel. 03440-6441. ren en bromfietsen zijn er onbekend. Het middel van bestaan is de visvangst, ’s Zomers worden de bewoners min of meer uit hun rust gehaald door de aanvoer per boot van toeristen. Chris tians» en Frederiksd zijn door een kippebruggetje met elkaar verbonden. Het eerste, in feite een rots van 710 meter lengte en 430 meter breedte, is het grootste. je van Zweden. „Toerisme en Recrea tie” was er dezer dagen de gast van de zeer beminnelijke toerismechef John Sangild. Een man die zijn energie ver bergt achter een niet te verstoren ui terlijke rust, wat ook het absolute kenmerk van het eiland is. VIJFTIEN KILOMETER ten oosten van Bornholm liggen twintig mini-ei- landen, de zogenaamde Ertholmene. Daarvan zijn er drie bewoond: Christiansd, Frederiksd en Graeshojmen. De twee eerste door mensen, het laatste, een reservaat, door honderd duizend vogels. De tijd telt niet op de eilandengroep. Televisie, auto’s, moto- fris kleurtje geven en zich dan niet beperken tot schutkleuren. Geel en roodbruin zijn geliefde tinten. In alle dorpen zijn ook de kleurige vakwerk- huisjes te vinden. Van de 47.000 men sen die op Bornholm wonen, leeft een groot deel van de visvangst. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het gezicht van het eiland mede bepaald wordt door de typisch gebouwde schoorstenen van de vele bokkingrokerijen. Liefheb bers van bokkingen zullen zeker wel eens gehoord hebben van „Bornhol- mers”, zoals de gerookte haringen na hun leven nog kort door het leven gaan. Zo’n bokkingrokerij is leuk om te zien. Vooral het plaatsje Gudhjem is wat dat betreft de moeite waard. Het is bepaald aan te raden juist in die omgeving, in de rokerij, een met grof zout bestrooide bokking te verorberen. Plaatsbewijzen voor deze kennisma- kingsreis naar Bornholm zijn tegen contante betaling vanaf donderdag 20 april morgens tien uur verkrijgbaar aan het loket van ons kantoor in de Grote Houtstraat. Lezers van de t.T- muider en Beverwjjkse Courant kun nen de plaatsbewijzen krijgen bij de plaatselijke kantoren. Deelnemers aan de reis moeten in het bezit zijn van een geldig paspoort. IN SAMENWERKING met onze reisagent Anthony Veder organiseren wij een speciale kennismakingsreis naar het Deense eiland Bornholm op tweede pinksterdag, maandag 22 mei. Een unieke kans voor rust- zoekers om het heuvelachtige Oostzee-eiland te verkennen. Deze ken nismakingsreis kost, alles inbegrepen, 185,—. 18.30 Terugkeer op het vliegveldje van Rdnne. In de reissom van ƒ.185,- is begre pen: Aan boord wordt een maaltijd geser veerd. DE GROEI VAN het toerisme naar Indonesië wordt nog steeds ernstig ge remd door het gebrek aan hotelaccom modatie. Dat liet dezer dagen een ver tegenwoordiger van de VVV in Dja karta, F. Tomosoa, zich in Den Haag ontvallen. Vorig jaar waren het 82.000 vreemdelingen die een bezoek aan Dja karta brachten, toeristisch of zakeliik. Er waren 3.300 Nederlanders onder De meeste buienlandse toeristen komen uit Amerika, Japan, Australië en West- Duitsland. Op het moment beschikt de Indonesische hoofdstad over 1942 twee- nersoonskamers. Men is druk aan het bouwen geslagen en denkt er volgend iaar nog eens 1516 kamers bil te krij gen. In ieder geval verwacht meneer Tomosoa dit iaar een stiiping van het toeristencijfer van 25 percent. nog vier, waarvan die in psterlars de mooiste en ook grootste is. Eens golden die kerken als verdedigingswerken en als schuilplaats voor de bevolking. Bornholm heeft namelijk een kras ver leden achter de rug: door de eeuwen heen was het een strategisch punt voor zee- en landveroveraars. ....De Nederlandse Reiskamer krijgt een bredere basis. Hierover wordt tus sen de ANVR, de Reiskamer en de Nederlandse Consumentenbond ge praat. De Reiskamer is een vrijwillig door een groep ondernemerns ingestel de arbitragemogelijkheid ten behoeve van de consument.... Voor meer informatie over Born holm beschikt het Deens Verkeersbu reau, Keizersgracht 518 in Amsterdam. Telefoon 020 - 226717. BREUKELEN. Kasteel Nflenrode. Voorjaarsbloei. Openstelling tuinen en theeschenkertj. Op 22, 23, 29 en 30 april van 9.30 tot 19.30 uur. 12.30 Zeer uitgebreide lunch in hotel Heiligdommen aan de noordkust, bestaande uit typisch Deense koude en warme gerechten. Het restaurant waar de lunch wordt gebruikt ziet uit over zee. Na de lunch is er voldoende tijd een wandeling in de omgeving te maken. de Grontmij in De Bilt heeft een plan ontwikkeld voor de inrichting van een 30 hectare groot kustgebied in Tunesië, gericht op het sociaal toeris me. Er moeten een hotel, een bunga lowpark, een camping een jachthaven komen. Voor dit en eventueel volgende projecten heeft de Grontmij samen met de Heidemij in Arnhem een apart bureau opgericht: Tourism Develop ment Consultants. Men gaat nu praten met de Tunesische autoriteiten. BEIDE EILANDJES worden be woond door ongeveer 160 mensen. Op Frederiksd ligt de voormalige staatsge vangenis een torenachtig bouwsel, waarin vroeger de gevaarlijkste misda digsters uit het Deense rijk, waartoe toen ook Noorwegen en Zweden be hoorden, werden opgesloten Christiansd is uniek voor kampeer ders. Het klimaat is er bijzonder. Er staan zelfs vijgebomen en er rijpen citroenen tussen de stenen. Het aantal zonuren ligt een kwart hoger dan el ders in Denemarken of in Nederland. Dat is trouwens ook het geval op Bornholm. Op Christiansd herinneren oude wallen en kanonnen aan de oud heid, toen het een vestingeiland was. Uitermate geschikt voor een uitstapje vanaf Bornholm. UTRECHT. Koninklijke Neder landse Jaarbeurs. Bemhardhal. Internationale hondententoonstel ling op 23 april van 9.30 tot 17 uur. vliegreis SchipholRdnne v.v.; per Caravelle van Transavia en maaltijden op heen- en trugreis: dag durende excursie op Bornholm met uitleg door Nederlands sprekende gidsen: uiitgebreide lunch in hotel Heilig dommen: ■MNHOUI DIE ZELFDE RUST IS de grootste verkoopkracht van het eiland, dat on geveer veertig minuten vliegen van Kopenhagen verwijderd ligt, of zeven uur varen. Vanaf het Duitse Tra vemünde tien uur. De mensen die tijdens hun vakantie een mondain toe ristische omgeving verlangen, moeten er zeker niet naar toe gaan. Ze zullen zich mateloos vervelen en na één dag mogelijk het hazepad kiezen. Nee, Bornholm is voor die ander, voor die rustzoeker, die een stuk bos of een stuk strand voor zich zelf wil. Die verloren langs rotsachtige paden wil dwalen, in kleine haventjes wil dro men of in een morsig kroegje bezadigd aan zijn Akvavit wil nippen. Voor al die mensen is Bornholm een uitgelezen vakantiecentrum. Het eiland is veertig kilometer lang en heeft een kustlijn van 110 kilome ter. Vijftig kilometer daarvan is strand. Reisgidsen schermen graag ten onrech te met witte stranden en een helder groene zee. In Bornholm is het werke lijkheid. In het zuid-oosten liggen zij aan een brede duinenrij. Ook verder kan men op het eiland alle typisch Deense land schappen terugvinden: in het noorden de rotsen, overal heuvels en vooral veel bossen. Achttien percent van Bornholm bestaat uit bos. Groot, don ker en imposant is het woud Almin- dingen, midden op het eiland. Wat de grootte betreft neemt het een derde plaats in in Denemarken. ZOALS AL OPGEMERKT zijn de eeuwen niet ongemerkt aan Bornholm voorbij gegaan. Door zijn ligging bij de Botnische Golf was het strategisch, van grote belangrijkheid. Aan dat wilde verleden herinnert de op het noorde lijkste puntje gelegen ruïne van Ham- mershus, eens de meest gevreesde burcht van Skandinavië. Hij dateert uit 1255 en werd door een Deense aartsbis schop gebouwd op een 74 meter hoge rots. Het laatste wapenfeit waar het eiland mee te maken kreeg is van recente datum. Na de tweede wereld oorlog moest het nog enige tijd op bevrijding wachten, omdat de Duitse commandant zich weigerde over te ge ven. Dat resulteerde in een zwaar bombardement van de hoofdplaats Rdnne en van het schilderachtig her bouwde stadje Neksd door de Russen. 9 0< Aankomst op het vliegveld Rdnne. Begin excursie op het eiland. De uitleg wordt verzorgd door Nederlands sprekende gid sen. De excursie voert langs de westkust naar het meest noorde lijke punt van het eiland. ARCHITECTONISCH de moeite waard zijn de ronde kerken. Er zijn er IJMUIDEN. Voorjaarsstrandloop. Start strand IJmuiden 23 april om 12 uur. HET EILAND IS nog niet aan groot- toerisme toe, hoewel het al door heel wat mensen is ontdekt. Onder de 250.000 toeristen die er vorig jaar te gast waren, namen de Denen zelf de belangrijkste plaats in. Gevolgd door Zweden en Duitsers. Nederlanders ko men er nog maar weinig. Over de accommodatie die het eiland de toerist te bieden heeft zegt toerismechef John Sangild: „De hotels en pensoons hebben ongeveer 4500 bedden. Dan zijn er nog zo’n twintig campings, bieden een aan tal boerderijen en andere particulieren gastvrijheid en zijn er zomerhuizen. Alles bij elkaar hebben we daardoor plaats voor 25 a 30.000 gasten”. De verwachting voor dit jaar is dat er tienduizend gasten meer op het eiland zullen neer strijken. Over de hoogsei- zoenmaanden juli en augustus zegt Sangild: „Het is dan druk, maar de mensen verspreiden zich over het hele eiland en dan zijn er nog volop plaat sen waar je toch nog absoluut alleen kunt zijn”. Om een zo volledig mogelijke indruk te krijgen van Bornholm en zo lang mogelijk op het eiland te verblijven, wordt op de 22ste mei vroeg vanaf Schiphol vertrokken. De vlucht heen en terug wordt uitgevoerd met een Caravelle van Transavia Holland. 6.30 Vertrek uit Haarlem per bus naar Schiphol, vanaf de parkeer plaats bij het Sportfondsenbad De bussen staan een half uur voor die tijd gereed. 7.00 Aankomst Schiphol, waar gele genheid bestaat belastingvrije in kopen te doen. 7.45 Vertrek naar Bornholm. De vliegtijd bedraagt ongeveer vijf kwartier. Aan boord wordt een ontbijt geserveerd. '«uHiuia 21.15 Aankomst Haarlem fondsenbad. Z. tl 5 WW w Het schilderachtige haventje van Gudhjem "UY r'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13