Floriade WELZIJN VAAK BEPERK! 0] DOOR GEMEENTEBELEID Congres over Bestuur wilDavos Misdadigheid toont eind dit jaar sluiten sterke stijging Patiënten Bij vertraging in optrekking AOW rijksgroepsregeling overwogen Senaat gaat akkoord met Groot-Alkmaar telegraferen koningin Alphenaar KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 Avon Rendiertje voor „De mens meer centraal stellen „Gemeenten en Lai milieubeheer” Bob Dylan o DUBBEL LP’s Chicago III DIRECTIE EN PERSONEEL TEGEN REGERING DOET DUIDELIJKE TOEZEGGING: Oud-premier De Jong fractieleider KVP in senaat AANTAL AANRANDINGEN TERUGGELOPEN ZIJ HEEFT PLEZIER IN HET LEVEN GM WOENSDAG 19 APRIL 1972 2 WOE] 99 Niet op de hoogte General Motors Onb< 7 «Si (Van onze parlementsredactie) „Discriminerend'' Vrijheid Ruimte op industriële en andere gebieden, de wens tot schaalvergroting. Die groei bevordert wel de continuïteit van het gemeentelijk beleid, maar schaadt het welzijn”. Heeremans v. Leuven N.V. DEN HAAG Mocht een structurele verhoging van de AOW belang rijke vertraging ondervinden, dan zal een tijdelijke rijksgroepsregeling voor zelfstandig wonende bejaarden op grond van psychologische gronden in serieuze overweging worden genomen. Deze duidelijke toezegging deed dinsdag bij de behandeling van het laatste deel van het Bejaardenbeleid in de Tweede Kamer de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, mevrouw S. van Veenendaal-Van Meggelen. Deze toe zegging was voor mej. J. van Leeuwen (ARP) het sein om haar vorige week ingediende motie, waarin zij om zo’n rijksgroepsregeling vroeg, alsnog in te trekken. UTRECHT ,,Het gemeentelijk welzijnsbeleid is gedoemd te falen als gemeentebesturen denken dat het welzijn gebaat is bij de voortdurende uitbreiding van het voorzieningen pakket. Het gemeentelijke denken wordt momenteel beheerst door groei Gut MP A 1x44^ ADVERTENTIE ADVERTENTIE Weer zo'n aanbieding van i NIEUWE GRACHT 78 HAARLEM TELEFOON 31 92 45 motie wilde aanhouden, maar niet hele maal wilde intrekken. De totale kosten zouden per jaar ruim 3 miljard bedragen. „Maar daarvoor krijgt de maatschappij ook werkgelegen heid terug”, verklaarde de hoogleraar. „Zo’n 100.000 tot 150.000 mensen zullen werk vinden in de strijd tegen de milieu vervuiling”. fundamentele hervorming van de maat schappij, maar ik wil de staatssecretaris een faire kans geven”, aldus de heer Egas. in een bejaardenoord klemmend is, dan zal de de betreffende bejaardenoordleiding zo’n verzoek tot opname ook zeker hono reren. Voor de weinigen, die wél worden afgewezen, wilde zij echter geen aparte regeling, die in de gewijzigde wet moet worden vastgelegd, maken. Het in Saif aanvall schepel Noord- matroz Een werpei belege: maand mees uitgerc gon. De een A names tariset van de woon d' Laird moest v de Sen: ten. Hij 2 strijdkr van de ringspri Vietnar EO verte vrijd de d nigd< kaan Angc para: volg< kom; Rhoc De dat bewi tiati van zou D( maa bezc blie een vrij Gui L ten, Bra win An| om de L Lo« vri; Rh. I hel voi Mc we Mevrouw Van Veenendaal wees er nog eens op dat als inderdaad het advies van de SER over een maand zal worden gepubliceerd, over ongeveer twee maan den een beleid ten aanzien van „een” optrekking van de AOW-uitkeringen naar het niveau van het netto-minimumloon toe kan worden verwacht. De kans zal dan groot zijn, dat zoals staatssecreta ris Rietkerk (Sociale Zaken) reeds aan stipte met ingang van 1 januari 1973 de AOW zal zijn opgetrokken. Staatssecretaris mevrouw Van Veenen daal verweerde zich door erop te wijzen dat de directies en besturen van de be jaardentehuizen worden gevormd door mensen, die zich het lot van de bejaarden wel degelijk aantrekken. Als door een commissie is aangetoond, dat een opname Door de schaalvergroting (meer mensen, ruimtelijke ordening via strikte scheiding in woon- recreatie- en werkfuncties, mammoetflats, supermarkten) werkt men de vervreemding van de mensen in de hand. In de tweede plaats wordt via een dwangmatige consumptievergroting, bij voorbeeld via het massatoerisme, de mens armer aan eigen intiatief. De gemeenten zouden de mens veel meer centraal moe ten stellen inplaats van de economische groei van de gemeenten, hoe goed be doeld die politiek ook is, aldus ir. Schar- ten. Maar de vaak felle concurrentie tus sen de gemeenten onderling staat deze beleidingsombuiging in de weg. Men streeft naar een hoger voorzieningenni veau via het aantrekken van industrieën. Hoe meer mensen des te betere voorzie ningen. Als zich de gevallen, die tussen wal en schip raken, op ruime schaal zouden voordoen, dan kon zij zich de noodzaak van wetsaanpassing nog wel voorstellen. Maar nu achtte zij het een kwestie van: „Bij elk systeem wordt wel eens gefaald.” Een deel van de Kamer heeft gister avond bij de behandeling van de wijziging van de Wet op de Bejaardenoorden ernsti ge kritiek geuit op het plannings- en opnamebeleid, zoals dat in de gewijzigde wet is neergelegd. Vooral over het opna mebeleid werden harde woorden gezegd. De heer Egas (P.v.d.A.) sprak van een discriminerend selectiebeleid in plaats van een opnamebeleid. Maar het ^welzijn van de mens, niet als consumptief wezen, komt hierdoor in het gedrang. Vandaar het grote ziekteverzuim, vandaar ook de vernielzucht en baldadig heid, zei ir. Scharten. Een afvaardiging van het personeel heeft verklaard de bestuursbeslissing in hoge mate te betreuren. Directie en personeel zjjn van plan te proberen de exploitatie van de kliniek desnoods in een gewijzigde vorm hoe dan ook mogeljjk te maken, al dus een communiqué. termijn grote investeringen nodig zijn om het verouderde gebouwencomplex aan te passen aan de hedendaagse eisen. De geneesheer-directeur dr J. Zuidema, ontkent dat de kliniek onderbezet is. Mo menteel zijn 74 van de 80 plaatsen bezet en er is bovendien een wachtlijst. Volgende week komen er 18 patiënten bij waardoor de bezetting 100 percent wordt. Dr Zuidema wijst erop dat de kliniek in het Zwitserse hooggebergte een unieke mo gelijkheid biedt voor de behandeling van Nederlandse astmapatiënten. Zolang voor astma nog geen wondermid del is uitgevonden, vind ik dat voor een land met 13 miljoen inwoners, waar tien duizenden aan astma lijden, een dergelijke kliniek met 80 bedden beslist in stand ge houden moet worden. De kosten zijn m vergelijking met de gelden die nodig zijn voor een gemiddeld groot ziekenhuis zeer klein, aldus dr Zuidema. Hij is ervan over tuigd, dat als met voortvarendheid naar een oplossing wordt gezocht, Davos verder kan worden geëxploiteerd. Zij ziet mensen en werkt als zij er zin fn heeft. Zij presenteert een keur van produkten van uitstekende kwaliteit in haar directe omgeving. Haar klanten zijn uiterst tevreden omdat de produkten tegen interessante prijzen geleverd worden en bovendien volledig gegarandeerd zijn. Belangstelling Vraag meteen vrijblijvend inlichtingen bij Avon, de grootste firma in verzorgings- en schoonheidsprodukten ter wereld. Vijzelstraat 2-18, Amsterdam C. Tel. 020/648.41 - 648.42. Dit zei ir. Th. Scharten, hoofdmedewer ker aan de technische hogeschool in Eind hoven en gemeenteraadslid van Best, gis teren op het tweedaags nationaal congres „Gemeenten en Milieubeheer” in Utrecht. Ir. Scharten constateerde dat de ge meenten de vele miljoenen die zij nu beste den aan structuurplannen voor een verre toekomst beter kunnen gebruiken. Het gemeentelijk beleid bestempelde hij als vaak ondoelmatig. De groeiverwachtingen, waarop men zijn toekomstplannen ba seert, zijn vooral te hoog gespannen. De Ai Melvin 1 I tegenges dracht inenten ten. „Er z I berichte van de gedemiili Tjjdens het debat suggereerde oud-mi- nister mr. Polak de zetel van het Provin ciaal Elektriciteitsbedrijf van Bloemen- daal naar Alkmaar te verplaatsen. DEN HAAG De Eerste Kamer is gis teren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het voorstel tot uitbreiding van Alkmaar met de gemeente Oudorp en met ten dele de gemeente Koedflk. Het overige deel van Koedijk zal worden ge voegd bij de huidige gemeente Sint Pan- cras. Doel van deze gemeentelijke inde ling is een Groot-AIkmaar in staat te stel len tot het opvangen van een niet onbe langrijk deel van de bevolkingsoverloop van de randstad. De fracties van D’66. CPN, PPR en PSP in de Eerste Kamer kregen de aantekening zich tegen het wetsontwerp te hebben uitgesproken. DEN HAAG. In 1971 kwamen 308.000 misdrijven ter kennis van de poli tie tegen 266.000 in 1970. Dit betekent een stijging van 16 percent. Tén opzichte van vijf jaar geleden bedroeg de toeneming 67 percent en ten opzichte van 1961 zelfs 126 percent. Aldus het centraal bureau voor de statistiek. Naar haar oordeel moet de vrijheid van de tehuizeneigenaren voorlopig maar voorop blijven staan. Die vrijheid is in goede handen volgens haar. Maar met name de heer Egas vroeg zich toch wel af wat nu de „marge van die paar uitzonde ringsgevallen” is, waarover mevrouw Van Veenendaal sprak. Zijn betoog kwam erop neer dat het niet zo prettig is als je er net bij hoort. Ook mejuffrouw Kappeyne van de Cop- pello (V.V.D.) en mejuffrouw J. van Leeu wen (A.R.P.) meenden, dat de toekenning van bijstand volledig los moet staan van het feit of een bejaarde wel of niet wordt opgenomen in een bejaardenoord. Die aanvullende bijstand moet alleen op me- disch-sociale gronden worden uitgekeerd. Mejuffrouw Van Leeuwen zei: „Onge huwde moeders krijgen toch ook financië le bijstand, ook al willen ze niet in een tehuis.” Toch vond mej. Van Leeuwen wel dat het particulier initiatief een stukje goede trouw moet worden gegund. „Men moet de tijd hebben om zich waar te kunnen maken”, vond zij. De staatssecretaris twijfelde er geen ogenblik aan dat de bejaarden zich in een zorgwekkende financiële situatie bevinden, waarvoor met grote snelheid krachtige voorzieningen moeten worden getroffen. Ook hij zei een groot voorstander van „een premiestijging binnen redelijke gren zen” te zijn, maar hij vroeg de Kamer dringend hem wat ruimte te geven. Ook de socialist Egas trok zijn motie, waarin hij had gevraagd om een geheel ander bejaardenbeleid op grond van een aantal dwingende maatregelen, in. Hij wilde mevrouw Van Veenendaal de gele genheid geven de door haar toegezegde Aanvullende Nota inzake het bejaarden beleid op te stellen. Egas hield overigens zijn bezwaren tegen de bestaande Nota Bejaardenbeleid 1970 volkomen overeind, door erop te wijzen dat de in de nota genoemde regelingen geèn echte op lossingen bieden. „Het gaat ons om een Er was kritiek op een in de Tweede Ka mer aangenomen motie-Krosse (KVP), waarin de regering wordt gevraagd op langere termijn de huidige gemeenten Koedijk, Sint Pancras en Langedijk onder te brengen in één nieuwe gemeente Geest- merambacht. Minister Geertsema van Bin nenlandse Zaken zei de kritiek op de door de Tweede Kamer in het oorspronkelijk wetsontwerp aangebrachte wijzigingen te onderschrijven. De vorming in tegenstel ling tot het aanvankelijk voornemen van een nieuwe gemeente Sint Pancras leidt tot een „hattergemeente" De minister sprak van een schijnoplossing, die z.i. ze ker niet in het voordeel is van de huidige gemeente Koedijk. Op lang aandringen van mevrouw G. Brautigam (P.v.d.A.) sprak mevrouw Van Veenendaal tenslotte nog eens de hoop uit dat binnen genoemde periode zeker meer bekend is over concrete richtlijnen inzake de AOW-optrekking. De tweede motie, die mej. Van Leeuwen had ingediend, zal voorlopig niet in stem ming worden gebracht. Zij achtte de toe zegging van staatssecretaris Rietkerk dat nog vóór het zomerreces („Over een aan tal weken wellicht”) de kwestie van een redelijke stijging van de premie van de bejaardenziekenfondsverzekering zal zijn opgelost, in zoverre voldoende dat zij haar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Oud-premier P. J. S. de Jong is door de fractie van de KVP in de Eerste Kamer tot voorzitter gekozen. De heer De Jong, die, voordat hij minister president van het vorige kabinet werd, minister van Defensie was, volgt in zijn nieuwe functie mr. J. L. M. Niers op, die benoemd is tot commissaris der koningin in de provincie Overijssel. Ongeruste patiënten hebben in een te legram aan de koningin, die bescherm vrouwe is, verklaard: „Wij hebben de kli niek nodig”. Het bestuur meent dat de pa tiëntenbezetting te gering is en dat bij voortzetting van de exploitatie op korte tijdelijk van 29.50 voor 15,- Per 100.000 inwoners kwamen 2.345 misdrijven ter kennis van de politie (1970: 2.061). Houdt men rekening met de bevol kingsaanwas dan was de stijging gedu rende de laatste vijf jaar toch nog 57 percent, terwijl in tien jaar vrijwel een verdubbeling plaats had. De grootste toeneming vertonen de ver- mogensmisdrijven: in vijf jaar ruim 80 percent en in tien jaar ruim 150 percent. In deze categorie misdrijven ziin het vooral diverse vormen van diefstal, die tot de stijging bijdroegen. Zo nam diefstal met braak de laatste vijf jaar toe van 21.000 tot 57.000 Autodiefstal van 2.200 tot 6.000 en win keldiefstal van 8.400 tot 12.300. Van de agressieve misdrijven zijn het voornamelijk die tegen het leven en ver nieling die de laatste vijf jaar sterk toenamen: respectievelijk 66 en 51 per cent. De seksuele misdrijven namen ten aan zien van tien jaar geleden nauwelijks toe, zij daalden zelfs 15 percent vergeleken met 1968, welk jaar voor deze delicten een hoogtepunt te zien gaf. Het aantal opgehelderde misdrijven be droeg 115.000 of 37 percent (vorig jaar 41 percent). Dit was in 1965 en 1966 respec tievelijk 56 en 48 percent. Er werden 2.942.000 overtredingen door de politie geconstateerd tegen 1.885.000 in 1970. Naar de mening van de oppositie zit de discriminatie in het feit dat de tehuizen aanvragers met voldoende eigen middelen kunnen opnemen, ongeacht het advies van de gemeentelijke opnemingscommissie. Een bejaarde, die niet over de benodig de financiën beschikt en door de commis sie wordt afgewezen, zal niet in het be jaardenoord kunnen worden opgenomen, omdat de afwijzing door de commissie automatisch een afwijzing van het beroep op de Algemene Bijstandswet met zich meebrengt. Dit is volgens Egas een bevoorrechting van „rijkaards” en uit een oogpunt van juist beleid beslist onaanvaardbaar. Letter lijk zei hij: „Deze discriminatie ten op zichte van de minder-bemiddelden is een gruwelijk onrecht.” Drs. J. A. van der Ven, wetenschappe lijk ambtenaar aan het Rijksinstituut voor natuurbeheer in Leersum, zei diat de gemeenten elkaar vaak van verontreini ging van lucht of water de schuld geven. selfportrait dubbel album 15,— Fabrieksbranden. De fabriek van Majoni Plastics in Kesteren is afgebrand. De produktie ligt stil. Er is geen werk meer voor 22 man. De schade loopt in de ton nen. In Soest is de spuitkamer van Arma- watts, fabriek van expansievaten en hogedrukventielen met de daarin aan wezige materialen uiitg ebrand. DEN HAAG Twee van de drie directieleden van de Nederlandse Astmakliniek in Davos weigeren uit voering te geven aan de beslissing tot sluiting van de kliniek, welke het be stuur gisteravond heeft genomen. De kliniek, een voortzetting van het Nederlands sanatorium, moet per 31 december dicht, aldus het bestuur. dubbel album 15,— Gistermiddag zijn op Schiphol twee kleine rendieren uit Finland aange komen. De dieren, gevangen in stre ken rond de poolcirkel, zijn bestemd voor de Floriade in Amsterdam. Na sluiting van de Floriade gaan ze naar Artis. Op de foto een van de ren dieren, die de naam Tuula heeft ge kregen, bij aankomst in zijn houten kist op Schiphol. Zeven mille voor idee. De hoofddirecteur van de Nederlandse Gasunie, dr C. Krijgsman, heeft een beloning van 'f 7000 uitgereikt voor een idee van de heer H. A. Haarman, opzichter in De venter, inzake verbeteringen bij het op afstand bedienen van afsluiters in aard gasleidingen. Ontruimd. De politie heeft het centrale woonwagencentrum in Tiel ontruimd, nadat daar ernstige vernielingen waren aangericht Tien gezinnen waren al uit eigen beweging vertrokken. Vier woon wagens moesten worden weggesleept. Zes wagens mogen blijven. De bewo ners willen aan het herstel meewerken. Overvallers gepakt. De Haagse politie heeft een 18-jarige kelner en een 19-jarige aiutospuiter aangehouden die bekend hebben vrijdagavond de chef van een ga ragebedrijf overvallen te hebben toen die een enveloppe met 2315,— irï een nachtkluis van een bank wilde bergen. Zij sloegen hem met een ijzeren staaf en gingen er met 1100,— vandoor. Bij hun aanhouding hadden zij nog f 600,— bjj zich. Prof. dr. M. F. Mörzer Bruyns, hoogle raar natuurbehoud en milieubeheer aan de landbouwhogeschool in Wageningen, zei dat veel gemeenten niet op de hoogte zijn van de milieuomstandigheden in hun territoir. Zij moeten inventarisaties vast leggen in rapporten en toetsen aan hun bestemmingsplannen. Dan kan duidelijk blijken wat de gemeenten precies moeten veranderen om een goed verantwoord mi lieubeleid te verzekeren, zei hij. „Nederland loopt jaren achter op het terrein van de milieubescherming. Het tempo waarin tot nu toe gewerkt wordt is veel te langzaam. Dat stelde prof. dr. H. Pouderoyen uit Delft. Een duidelijke lijn in de strijd tegen de milieubescherming is nog niet te ontdekken. De komende tien jaar moeten besteed worden om de ach terstand weg te werken met name op het gebied van de kringloopindustrie. Bon voor gratis inlichtingen Straat hl r ,..^r WoonplaatsTel.g SAIG AP) woeden buurlar tussen rillastri stig” ge A

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2