Finland schaft Laird: „Bombardementen gaan gewoon door” doodstraf af OPNIEUW GEVECHTEN IN Kleine storingen in CAMBODJA UITGEBROKEN apparatuur Apollo z Brandt beschuldigt Duitse oppositie i DUIZENDEN NAAR BEGRAFENIS Zuid-Afrika wat m? en Jordanië Dieptepunt reiatie Egypte EEG helpt Bangladesj „Troepen van ac in Angola” O It „Geen herstelbetalingen" RUIMTEVAARDERS IN SLAAP GESTOORD Vliegtuigongeluk eist 38 levens Vlucht op fiets uit DDR I i 2 Pijn is te verhelpen. Met Togal. In doordrukstrip. Handig. Helpt. Goed. 8 WOENSDAG 19 APRIL 1972 I Hoeé Onbekende oorzaak Torpedo Johnson gaat vooruit MPLA, Luvalo: I I haarscherpe afscheidingen bij schilderwerk ÜSI Wat doet u? U belt aktie '68 en het werk gaat normaal door met een sekretaresse met garantie. (Niet goed? Stuur binnen 4 uur weg, deze uren zijn voor rekening aktie '68). I in o JERUZALEM De betrekkingen tussen Egypte en Jordanië, Israels belangrijkste buurstaten, hebben een nieuw dieptepunt bereikt. Het ver breken van de diplomatieke betrekkingen door Egypte is echter niet alleen de formele bevestiging van de scherpe tegenstellingen die tussen beide landen bestaan. Van de kant van Cairo is deze stap vooral bedoeld als een gebaar aan het Palestijnse verzet, dat vorige week voor de zo veelste keer een machteloos congres hield in de Egyptische hoofdstad. I „Tevreden” Guerrilla-leider van At W- *^3 I I I I l ADVERTENTIE t VAN i BONN (UPI) Bondskanselier BS sS'S’ï ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Jeruzalem) 9? KONING HOESSEIN (Van onze redacteur in Brussel) i i BRUSSEL De EEG-cotnmissie wil dit jaar 128.000 ton graan als voedselhulp ver strekken aan Bangladesj. om te De Amerikaanse minister van Defensie Melvin Laird heeft gistermiddag berichten tegengesproken dat president Nixon op dracht heeft gegeven om de bombarde menten op Hanoi en Haifong op te schor ten. vuur neemt. Het met geleide projectielen uitgeruste fregat „Worden” werd op zon dag getroffen door een explosie waarvan men de oorzaak niet heeft kunnen achter halen. De torpedojager „Buchanan” werd maandag door een Noordvietnamese kust- batterij geraakt. De twee doden vielen aan boord van beide schepen. De relaties tussen Egypte en Jorda nië hebben vaker dieptepunten doorge maakt. In 1967 verbrak Jordanië de betrekkingen nadat president Nasser koning Hoessein de „hoer van Jorda nië” had genoemd. HELSINKI (AP) Het Finse parlement heeft een wet aangenomen waarbij de doodstraf wordt afgeschaft. De laatste doodstraf was uitgevoerd in 1862 toen Finland nog een aartshertogdom was dat deel vormde van het keizerlijke Rusland. In een verkiezingstoespraak in Baden- Württemberg zei de bondskanselier, dat het memorandum dat is uitgelekt naar verscheidene oppositieleden over de onder- handelingen met de Sovjet-Unie over het De verscherping van de tegenstellin gen tussen Jordanië en Egypte begon vorig jaar november, toen de Jordaan se premier Wasfi Tell in Cairo werd vermoord door Palestijnse terroristen. jaar gevangenisstraf gekregen en een der de beschuldigde twee jaar. van zon en maan paald. SAN ANTONIO (AP) Oud-president Lyndon Johnson, die elf dagen geleden een hartaanval heeft gehad, maakt het op het ogenblik goed. „Zijn toestand gaat voor uit”, zo werd bekend gemaakt. ESCHWEGE (UPI). Een 30-jarige Oostduitser is per fiets naar West-Duits- land gevlucht. De politie deelde mee, dat hij een ondermijnd gebied bij de West- duitse grens overfietste. Haarlem/Statenbolwerk 3 tel. (023) 312170-313100 Amsterdam/Paleisstraat 17 tel. (020) 222188-224960 in ao- ran - eur C. /an de De- op rd- na, to en ide oor ■ale •nd, ren uit on- spt. vo- en. ■eft ige snd ga len =en en. aaf Bij id- ?en ?n- jke ge in rijn eer er- aar der Men acht het niet onmogelijk dat de ontploffing aan boord van de „Worden” door een torpedo werd veroorzaakt. Sinds 4 augustus 1964 hebben dergelijke aanval len op Amerikaanse oorlogsschepen in de Indochinese wateren niet plaats gehad. Een luchtaanval door B-52 bommen werpers op anderhalve kilometer van de belegerde provinciehoofdstad An Loc op maandag, „heeft een geheel Noordvietna- mees regiment van ongeveer 1.400 man uitgeroeid” aldus militaire kringen in Sai gon. De twee getroffen schepen behoren tot een Amerikaanse vloot die de Noordviet namese kust en stellingen in de gedemili tariseerde zone en in Zuid-Vietnam onder Dit verhinderde beide staatshoofden niet elkaar nauwelijks drie maanden later in de armen te vallen en een defensieovereenkomst te sluiten. Een paar dagen later brak de zesdaagse oor log uit die zowel voor Jordanië als voor Egypte desastreuze gevolgen had. Na het debacle besloten Nasser en Hoessein hun politiek tegenover Israel te coördineren. Op grond van de resolu tie van de Veiligheidsraad van augustus 1967 inzake het Israelisch-Arabische conflict kwamen beide landen overeen geen afzonderlijke akkoorden met Is rael te sluiten. Willy Brandt heest de Westduitse oppositie ervan beschuldigd „zonder scrupules te spelen met de belangen van de staat”. Hij ont kende de Sovjet-Unie ooit herstelbetalin gen te hebben beloofd. Premier Moedjiiboer Rachman heeft in een brief op nogal dringende wijze ge vraagd om ten minste 900.000 ton (een derde van de totale behoefte voor dit jaar), maar aan die eis kan de EEG wegens ge brek aan voorraden niet voldoen. De werkelijkheid was evenwel an ders. Egypte toonde zich bereid afzon derlijk met Israel over de heropening van het Suezkanaal te onderhandelen, hetgeen Hoesseins onderhandelingsposi tie ten aanzien van de door Israel bezette westelijke Jordaanoever ver zwakte. De Jordaanse koning maakte in september 1970 korte metten met de Palestijnen in Jordanië, die hij als een bedreiging voor zijn eigen positie was gaan zien. ADDIS ABEBA (AFP). Het aantal doden als gevolg van het verongelukken van een passagiersvliegtuig van „East African Aerlines” gisteren op het vliegveld van de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is achtendertig. Twee gewonde inzittenden overleden de afgelopen nacht in het zie kenhuis. Van zes van de 22 gewonden, die nog in het ziekenhuis liggen, is de toestand ernstig. Nadat zij gistermiddag waren gewekt hebben John Young en Charles Duke voor de derde maal de maanlander „Orion” geïnspecteerd. Voor dirt in het programma opgenomen onderzoek, dat ongeveer een uur in beslag nam, had het ruimtevaart- s „Er zijn geen gronden voor dergelijke berichten. De bombardementen ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, in de gedemiJiiitariiseerde zone en ten noorden van de gedemilitariseerde zone vinden ge woon doorgang” aldus Laird. Laird legde zijn verklaring af voor hij moest verschijnen in een vergadering van de Senaatscommissie voor de strijdkrach ten. Hij zei dat hij de commissie voor de strijdkrachten op de hoogte zou stellen van de vorderingen met het „Vietnamise- ringsprogramma” en de huidige situatie in Vietnam. tesa Het Amerikaanse militaire opperbevel In Saigon heeft bekendgemaakt dat door aanvallen op twee Amerikaanse oorlogs schepen ter hoogte van de kust van Noord-Vietnam in het weekeinde twee matrozen zijn gedood en zestien gewond. De betekenis van president Sadats stap tegenover Jordanië blijft dus be perkt tot een gebaar aan het ontkrach te en daarom bij vele Arabische politi ci weer populaire Palestijnse verzet Sinds het Israëlische leger ruim een maand geleden de Palestijnse steun punten in het zuiden van de Libanon opruimde, blijft de Palstijnen ook niets anders over dan steun te zoeken bij Egypte. SAIGON (Reuter, AFP, UPI en AP) Niet alleen in Zuid-Vietnam woeden hevige gevechten. Ook in het buurland Cambodja is strijd ontbrand tussen regeringstroepen en guer rillastrijders. De toestand werd „ern stig” genoemd. De man deed dit na twee nachten in het bos te hebben doorgebracht om op een ge schikt tijdstip te wachten. Hij had al twee keer eerder geprobeerd uit Oost-Duitsland te vluchten, in 1966 en in 1968. Beide malen werd hij gevangen genomen. Hij moest in totaal drie jaar en vier maanden in de gevangenis doorbren gen. De daders van de aanslag werden ondanks heftige Jordaanse protesten in vrijheid gesteld. Direct gevolg van Egypte’s besluit de diplomatieke rela ties met Jordanië op te zeggen, is dat Jordaanse vliegtuigen niet meer via Cairo mogen vliegen. Typerend voor de dubbelhartige houding die de Arabi- sche politiek zo vaak kenmerkt is dat Syrië, ideologisch een verklaard tegen stander van koning Hoessein, nu zijn luchtruim voor Jordaanse vliegtuigen weer heeft opengesteld. Eerder maakte Syrië evenmin bezwaar tegen de door voer van Amerikaanse wapens voor het Jordaanse leger. De „commissie van onderzoek van Amerikaanse oorlogsmisdaden” heeft gis teren officieel in Hanoi meegedeeld dat de Amerikaanse luchtaanvallen op de Noord vietnamese havenstad Haifong, van 47 burgers het leven hebben geëist. Meer dan honderd mensen liepen verwondingen op. Het aantal Amerikaanse vliegtuigen dat sinds 16 april boven Noord-Vietnam is neergeschoten, is volgens Hanoi gestegen tot 45. dan die van koning Hoessein. Het stre ven van de Palestijnen werd in Caïro altijd als ondergeschikt beschouwd aan de Egyptische politieke doelstellingen. Koning Hoessein kon het Palestijnse verzet in zijn land vernietigen met de stilzwijgende toestemming van Egypte, dat de Jordaanse koning niettemin voortdurend aan de kaak stelt als de „verrader” van de Palestijnse zaak. Vragen. Drie Nederlandse leden van het Europese Parlement hebben de Europese Commissie vragen gesteld over een fraude met EEG-gelden in Italië die de maffia, dank zij de medewerking van personeel van „Opus Dei” en „Opus Christi”, drie miljoen gulden zou hebben opgebracht. Kissinger. President Nixons adviseur dr. Henry Kissinger zal op 8 mei een vierdaags bezoek aan Japan brengen. Kissinger zou aanvankelijk vorige week zaterdag in Japan zijn aangekomen maar hij stelde zijn reis uit in verband met de toestand in Vietnam. niet-aanvalsverdrag en dat gisteren in veel bladen werd gepubliceerd, een vervalsing is, „hoewel het op sommige punten accu raat materiaal bevat”. Volgens het memorandum had Brandt bij zijn besprekingen met premier Kosigin in aug. 1970 de mogelijkheid voorzien van Russische eisen voor herstelbetalingen. Brandt zei gezegd te hebben dat de kansen op Duits-Russische samenwereking groter zouden zijn als de Russen dergelijke eisen niet zouden stellen. Kosigin had geant woord dit punt nog niet te willen be spreken. „Maar het vandaag gepubliceerde maakt er geen melding van, dat de Russische regering een jaar later verklaarde de her- stelbetalingskwestie verwijderd te hebben” Vervolgens stelde hij zich mis schien gebeurde dit daarvóór al in verbinding met Israel. Onder Ameri kaans toezicht werd het idee uitge werkt van de federale staat Jordanië, die zou bestaan uit het huidige Jorda nië en een autonome Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever. De Egyptische politiek tegenover de Palestijnen was niet minder cynisch De Angolese guerrillaleider zei verder dat de strijdkrachten van de bevrijdings beweging MPLA sinds vorig jaar het ini tiatief in de oorlog hebben overgenomen van de Portugezen. Eenderde van Angola zou onder controle van de MPLA staan. De V.N.-commissie voor dekolonisatie maakt een studiereis door Afrika. Eerder bezochten de 24 commissieleden de repu bliek Guinee, van waaruit drie van hen een tocht hebben gemaakt door de be vrijde gebieden van de Portugese kolonie Guinee. Luvalo beschuldigde de Verenigde Sta ten, West-Duitsland, Frankrijk, Israel en Brazilië van steun aan het Portugese be wind in Angola. Hij zei dat Portugal in Angola ontbladeringsmiddelen gebruikt om hongersnood teweeg te brengen onder de inheemse bevolking. De commissie zal tijdens haar zitting in Loesaka ook vertegenwoordigers van be vrijdingsbewegingen uit Mozambique, Rhodesië, en Namibië horen. Leden van de dekolonisatiecommissie hebben steun betuigd aan Tanzania, waar vorige week een dorp bij de grens met Mozambique door Portugese vliegtuigen werd bestookt. AMERIKAANSE MINISTER DEFENSIE LAIRD De Amerikaanse artilleriebasis „Bastog- ne” op 20 kilometer ten zuidwesten van Hoeé, is sporadisch, onder mortiervuur ge komen. Bij twee gelegenheden vielen Noordvietnamese commando’s de buitenste defensielinie aan. Volgens militaire kringen in Da Nang is een bataljon Zuidvietnamese troepen tot op twee kilometer van de belegerde basis aangekomen. Gisteren leverden het batal jon een gevecht met troepen van het Bevrijdingsfront, van wie er 42 zouden zijn gedood. De Zuidvietnamezen zelf*„le den geen verliezen.” Een vijftigtal zwaargewonde Zuidvietna mese soldaten die een week of twee in Bastogne van de buitenwereld afgesloten zijn geweest, zijn gisteren door reddings helikopters opgehaald. De Noordvietnamese belegeraars zouden zich enigszins aan het terugtrekken zijn, als gevolg van zware luchtaanvallen op de omgeving van het kamp Bastogne. BELGRADO, (DPA). Een rechtbank in Tuzla heeft dinsdag drie mensen ver oordeeld, die worden beschuldigd van contacten met extremistische Kroatische ballingen. De 83-jarige jurist Rafael Borsic is veroordeeld tot vijf jaar en negen maan den gevangeniissitraf. De rooms-katholieke priester Zvonimir Bosnjakovic heeft drie De moeilijkheid met de gyroscoop is het vierde probleem van deze reis. Voor de lancering gaf de tweede gyroscoop ver keerde gegevens aan en pas enige minuten voor de lancering kregen de ruimtevaar ders het sein dat de lancering door kon gaan. Daarna volgde een probleem met een heliumdrukregelaar van een brandstof tank bij het ingaan van een baan om de aarde en dat werd gevolgd door het onverklaarbare afbrokkelen van de verf van de maanlander. Het ruimteschip is al die tijd bestuur baar gebleven en de mannen liepen geen enkel gevaar. Het is echter niet direct bekend wat de gevolgen zullen zijn voor het verdere verloop van de reis. Het ruimtevaartcentrum in Houston zei dat het instrument nu normaal werkt en dat men tevreden is. centrum in Houston een nieuwe koerscor rectie als niet nodig afgelast. In verband met een extra experiment was de bemanning van het ruimteschip een uur eerder gewekt. De drie astronau ten kregen opdracht het flitslicht van de kosmische straling gade te slaan. Men wilde in Houston namelijk weten hoe het kwam dat bij vorige maanvluchten astro nauten dit licht met gesloten ogen hadden gezien. Het expermiment dat meer dan twee uur duurde, mislukte bijna doordat geen van de drie ruimtereizigers de licht flitsen lang genoeg zag. Uiteindelijk kon den zij het licht zelfs met blinddoeken voor een minuut lang waarnemen. De geleerden in Houston zijn bevreesd dat deze lichtflitsen gevaar zouden kun nen opleveren voor astronauten die weken of maanden in de ruimte verblijven. De ruimtevaarders zijn gisteren in hun slaap gestoord door een fout in een navi- gatie-instrument Nadat zij hun koers hadden bepaald met een telescoop gingen zij terug naar bed. Young, Mattingly en Duke werden, kort nadat zij waren gaan slapen, gewekt door een alarmbel die de fout aangaf. Het bleek dat een instrument dat met een gyroscoop werkt in een bepaalde stand bleef staan. Het instrument moet voortdurend precies aanwijzen waar het ruimtevaartuig in de ruimte is en kan niet worden gemist voor het vasthouden van een juiste koers naar de maan. Mattingly, bestuurder van het moeder schip, heeft de gyroscoop weer los ge maakt en met een telescoop aan de hand opnieuw de koers be- HOUSTON, (AFP/UPI. Apollo-16 bevond zich vanmorgen 54 uur na de lancering op een afstand van 313.812 kilometer van de aarde. De resterende 83.694 kilometer naar de maan wordt met een snelheid van 3240 kilometer per uur afgelegd. LOESAKA. (Reuter) Pascal Luvalo, vertegenwoordiger van de MPLA, de be vrijdingsbeweging van Angola, heeft voor de dekolonisatiecommissie van de Vere nigde Naties verklaard dat er Zuidafri- kaanse troepen zijn gestationeerd in Zuid- Angola. De legering van deze troepen, die paraat zouden zijn voor militaire acties, is volgens hem geregeld in een overeen komst tussen Portugal, Zuid-Afrika en Rhodesië. Vele duizenden rooms-katholieke Noordieren verzamelden zich gisteren in Belfast voor de begrafenis van Joe McCann, de leider van de officiële vleugel van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA). Een vaii de topfiguren van het IRA, Cathal Goulding, glipte vanuit de Ierse Republiek door het veilig- heidskordon langs de grens en woonde de begrafenis bij. In een emotionele grafrede zei deze „stafchef”, dat McCann „door agenten van het imperialisme als een hond is neergeknald”. Hij verzekerde dat de strijd tegen het Britse gezag over de Noordierse provincie zal worden voortgezet. Sommige waarnemers leg gen zijn opmerkingen uit als bedekte dreigementen dat de guerrilla-activiteit tot Engeland zal worden uitgebreid. Op de foto de kist met een erewacht van het IRA. illlk uil’" f» A

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3