Amateur- artiesten voor VEEL LACHEN OP SCHOONENBERG W eclstr ij d voor schoolkranten NATUURVRIENDEN HOUDEN OPEN HUIS Bij het zeekadetcorps IJmuiden nog plaats voor enkele leden bij Padoe s „FERME JONGENS, STOERE KNAPEN” I WIT dessa /di UI 'O n ij ZAAL Recherche stelt onderzoek in Jubileumfeest van dansen Concert en LEZINGEN IN VELSEN naar lijkresten Mogelijk toch tunnel of brug bij „IJmuidens Roem” r Papier vak school 118 f. 7 WOENSDAG 19 APRIL 1972 Reconstructie Delftlaan VELSEN IJMUIDEN A Verdwenen weduwe Tina Akersloot? idsprei a 8 Het zeekadetkorps „Nederland” heeft onlangs een folder uitgegeven met als titel „Wat is het zeekadetkorps?” Deze vraag wordt hierin als volgt beantwoord: „Het zeekadetkorps is een op moderne leest geschoei de jeugdorganisatie voor jonge mannen, die zich tot de zee en de zee vaart voelen aangetrokken”. De doelstelling is dan ook bij de jeugd van twaalf jaar af belangstelling op te wekken voor de scheepvaart in de ruimst mogelijke zin. Er zijn thans in Nederland negen van deze korp sen, waarvan de meeste mogen beschikken over een eigen schip, dat varieert van een ex-mijnenveger tot een binnenvaartschip. Zo bevindt zich een dergelijk korps in Gouda, dat als eerste werd opgericht, in de loop der jaren gevolgd door korpsen in Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Den Helder, Maassluis, Rotterdam, Schiedam en IJmuiden. l I I® s R? a „DE POORT VAN VELSEN” Exclusieve [Modehuis couture I Z J z ■II - J B A, Z Het lig*- in de bedoeling dit huis op zaterdag 22 april van 10 tot 17 uur en zondag 23 april van 10 tot 16.30 uur voor bezoekers open te stellen, zodat men hier kan kennismaken met een Vervolgens komt zondag 23 april in de zaal van de Pinkstergemeente, Vel- serduinweg 161 rev. D. Cawson spreken over zijn ervaringen in koffiebars en opvangcentra voor druggebruikers met in nood geraakte jonge mensen. Hij spreekt hier om 10 en 19 uur. Nadere inlichtingen bij telefoon 02550-12355. Bijzonder aantrekkelijk is. het jaar lijks zomerkamp, terwijl bovendien een aantal oudere zeekadetten elk jaar op kustreis gaat met een koopvaardijschip. Mede hierdoor ontstonden internatio nale contacten met zeekadetten uit En geland, Canada en België. De uitslagen worden in december van dit jaar door een jury bekendge maakt en de bekroonde werkstukken worden gepubliceerd in „Neerlandia”, een uitgave van het ANV en in „Te- lex-Unie”, het blad van de Nederlandse Schoolpers Unie. Voor elk van beide groepen is een hoofdprijs uitgeloofd, bestaande uit een driedaagse reis voor één of meer personen naar Vlaanderen of Nederland. Verder kunnen er per groep tien boeken worden gewonnen. Succes, schoolkranten in de IJmond’ HEEMSKERK De werkgroep Padoe heeft onlangs een oproep geplaatst aan amateur-artiesten in de omgeving, om zich te melden voor een optreden in het gezel lige theatertje van De Zandkraai. Er heb ben zich enige gegadigden gemeld en zij zullen op vrijdagavond 21 april een show verzorgen. Er treden onder meer een gita rist, een dansgroep en een beatgroep op en voorts staan er een bewegingsspel, een poppenspel en een toneelspel op het pro gramma. De toegang is gratis en een ieder is welkom om de creatieve amateurs aan te moedigen. De „Pieter Florisz” op zijn vaste lig plaats in het Noordzeekanaal. -V;;/ - Plein 1940-1945 nr. 48 Ook is> er een edele kienspel Van 14 tot 16 uur zijn er kinderfeesten voor jongere leerlingen van de school en de zesde-klassers van lagere scholen uit de omgeving. Er worden onder andere wedstrijden gehouden in trampolinesprin gen, kegelen, skill-drive, autorace, aardap pels poffen, kopgooien, doeltrappen. Om 20 uur begint het programma voor oud-leerlingen, oud-personeel en andere belangstellenden. Van 20 tot 20.30 uur is er een optreden van de drumband „Schul- pen-Meerweiden” op het plein voor de school en de rest van de avond, tot 23 uur, wordt met muziek, spel en dans doorgebracht. Na het succes in 1971 zal door de Nederlandse Natuurvriendenhuizen, in samenwerking met het Nederlands In stituut voor Volksontwikkeling en Na tuurvrienden werk (NIVON) dit jaar opnieuw een open hiuis worden ge houden. Voor de IJmond en omgeving is de „Banjaert” in Wijk aan Zee het meest nabij gelegen. Leerlingen die niet over een school krant beschikken, mogen hun verhaal getypt in vijfvoud inzenden. Het hoeft niet noodzakelijk een werkstuk te zijn van één persoon, zodat een volledige redactie van een krant zich hiermee mag bezighouden. Wel moeten naam (of namen) en leeftijden worden opge geven. De wedstrijdleiding suggereert er bijvoorbeeld een wedstrijd van te maken, met medewerking van school leiding en docenten, waarvoor het mot to zou kunnen luiden: „Publiceer het beste verhaal in onze schoolkrant.” voor uw BRUILOFTEN, RECEPTIES, PARTIJEN en VERGADERINGEN. PLEIN 1945-4 IJMUIDEN Telefoon 1 65 51 - 02550 ir vets er daa 'gifte aa mte be: kortin; Door de bekende Nederlandse para psycholoog professor Tenhaeff uit Utrecht zal zaterdagavond 22 april in de sociëteit „De Ark” aan het Kerk plein in Oud-Velsen een lezing worden gehouden over het onderwerp „Is er een leven na de dood?”. Hiervoor zal de spreker onder meer spriritistische séances, spook verschijnselen, gedach tenfotografie en verschillende gods diensten behandelen. Deze interessante lezing is ook toegankelijk voor niet- leden van de sociëteit. I Spelende kinderen vonden de onderhelft van het vrouwelijke lichaam en dachten eerst dat het een speeltuig was. Ook an dere voorbijgangers zagen er geen deel van een menselijk lichaam in. De politie stelde dit later vast. Onmiddellijk werd een speurtocht ingezet naar de rest van het in verregaande staat van ontbinding verkerende lijk. De politie heeft de indruk dat het lichaam al mige jaren in het water heeft gelegen. Momenteel is alleen met zekerheid vastgesteld dat de vrouw ouder dan 30 jaar is geweest en klein van pos tuur ongeveer 1.70 meter was. Afgaande op het postuur kunnen het de resten van de weduwe Akersloot zijn, maar de politie stelt daarbij dat er nog andere vrouwen worden vermist. In poli tiekringen is men ervan overtuigd dat de weduwe op gewelddadige wijze om het leven is gebracht waarbij de verdenking viel op een thans 27-jarige in het Van Mesdagasiel in Groningen verblijvende colporteur, die ten tijde van de verdwij ning van de weduwe bij haar in huis woonde. Een sluitend bewijs is echter nooit gevonden. „Een bruggenbouwer tussen noord en zuid”, zo noemt zich het Algemeen Nederlands Verbond. En voor wie niet weet wat dat wel moge zijn: het ANV richt zich op behoud, welzijn en verde re ontplooiing van de Nederlandse cul tuur- en taalgemeenschap. Voorts wordt het contact onderhouden met Nederlandssprekenden, waar ook ter wereld; verzendt het Nederlandse boe ken en wordt het. onderwijs in deze taal gesteund. Zo komt bijvoorbeeld ook de „Visser Neerlandia-prijs” uit deze koker. - >- IJmuiden In 1952 werd ook voor IJmuiden een zeekadetkorps opgericht. De leden hier van hebben gedurende negen jaar over de oude loodsboot „Canopus” mogen beschikken, welk schip in 1962 kon worden vervangen door de ex-mijnen veger „Pieter Florisz”. Dé ligplaats hier van is ir het Noordzeekanaal aan de noordzijde, achter de Zuidiersluis. In de loop der jaren hebben vele jongens via de „Pieter Florisz” hun weg naar zee gevonden of zij kwamen in aanmer king voor een maritieme functie aan de wal. De korpsuren zijn nog steeds vastgesteld op zaterdagmiddag, waar de jongens zich meestal bijzonder op hun plaats voelen. Zij geven „hun” schip immers een goed aanzien, terwijl van de zeevaart het nodige wordt opgesto ken. Nieuwe leden kunnen zich aanmel den bij de commandant van het korps in IJmuiden, de heer A. van der Veer, Keizer Wilhelmstraat 10, telefoon 02550-14027. Aan dit adres zijn tevens alle inlichtingen verkrijgbaar. HAARLEM De Haarlemse recherche onderzoekt momenteel met haar collega’s in Alkmaar en omgeving of de stoffelijke resten van de vrouw, die bij Burgervlot- brug in een rietkraag van het Noordhol- lands Kanaal zijn gevonden, misschien toebehoren aan de in 1970 verdwenen weduwe Tina Akersloot. Het onderzoek is in een zo vroeg stadium dat er noch posi tief noch negatief een oordeel kan worden gegeven. De resten zijn voor sectie in handen gesteld van de Haagse patholoog- anatoom dr. J. Zeldenrust. BEVALLEN H. Schipper-Eichhorn, z., Buitenhuizer- weg 12, Spaarndam; J. A. I. M. Berkhout- Oesterholt, z„ P. C. Hooftlaan 89, Drie huis; G. van Vianen-Koerts, d., Roerstraat 25 IJmuiden; L. M. van den Eeckhout- Neijndorff, z., Langevlak 16, IJmuiden; A. A. Voogt-Toomvliet, z., Vechtstraat 100, IJmuiden; A. M. J. Bel-Kramer, d., Lariks straat 16, IJmuiden; M. Galis-Nijboer, d„ Radarstraat 136, IJmuiden; M. Kalkhoff- Prins, d., Helmstraat 6, IJmuiden; E. A. J. Schepers-Mollenburgh. z„ Schaepmanlaan 10, Culemborg; B. van Veen-Benjamins, z„ Schiplaan 260, IJmuiden; M. L. M. Beliën- van den Berg, z._ Hoofdstraat 77, Sant poort. OVERLEDEN C. Strijker, 69 jr., echtgenoot van P. van der Star, IJmuiderstraatweg 147, IJmuiden; K. Muis, 74 jr., echtgenote van J. den Breejen, Schutterstraat 20, IJmuiden; E. Schol. 62 jr., echtgenoot van M. Hartstra, Planetenweg 227, IJmuiden; J. Oudendijk, 76 jr., echtgenoot van D. Wever. Broek- bergenlaan 32, Santpoort; B. M. A. van der Leeden, 78 jr., weduwe van C. R. ten Cate, Rijnstraat 4, IJmuiden; F. Struijs, 62 jr., echtgenoot van P. Schaap, Groeneweg 31, IJmuiden; J. R. de Jong, 64 jr., echtgenoot van C. A. Ruijter. Duinvlietstraat 57, Vel- sen-noord; W. P. Rijnders, 76 jr., echtge noot van B. E. Godtschalk, Meerweiden- laan 20 zw.; Velsen (noord); B. Blok, 83 jr., weduwe van E. J. de Noord, Keizer Wil helmstraat 1, IJmuiden. w s der gelijk onder komen voor natuur vrienden en de verdere activiteiten van het NIVON. Vandaar dat in de „Ban- jaert” een kleine tentoonstelling zal zijn ingertoht, terwijl voorts informaties worden verstrekt over de Nederlandse en buitenlandse huizen, berg- en zeil- sport, kamperen, vakanties en foto- groepswerk. Iedereen is welkom en bovendien is de koffie of thee altijd klaar. De „Banjaert” is in de richting van Wijk aan Zee gelegen bij de driesprong en in de omgeving van de Van Olden- borghweg HAARLEM De kans op een voetgan gersbrug of -tunnel over of onder de ver brede Delftlaan ter plaatse van de bestaan de kwakel tegenover de Zaanenlaan blijft tot de mogelijkheden behoren. Tussen pro vincie en de gemeente Haarlem is daar nog overleg over gaande. Zoals bekend is heb ben de bewoners van de Krim daar steeds voor geijverd. Inmiddels is de reconstructie van de Delftlaan tussen Kleverlaan en de aan sluiting op Rijksweg 9 (in Haarlem-Noord) aanbesteed. In dit bestek is ook opgeno men het maken van een fietspad langs dé westzijde van de Delft tussen de Orionbrug en het langs de Jan Gij zen vaart gelegen zogenoemde kerkepad. Verwacht wordt dat voor het uitvoeren van deze werken onge veer twintig maanden nodig zullen zijn. De verbreding van de brug over de Jan Gijzenvaart en het bouwen van een fiet sers- en voetgangerstunnel onder de Delft laan ter plaatse zal de komende zomer worden aanbesteed, zodat deze kunstwer ken in samenhang met de verdubbeling van de Delftlaan kunnen worden uitge voerd. In uitvoering zijn op dit moment de werkzaamheden aan Orionbrug en Stuy- vesantbrug en de aanleg van een voetgan gerstunnel onder de Delftlaan ter hoogte van de Stuyvesantstraat. Beide bruggen worden geheel nieuw gebouwd. Hiermee zal ongeveer een jaar zijn gemoeid. Dat wordt zaterdagmiddag 22 april waarschijnlijk lachen op het hoofdveld van sportpark „Schoe nenberg”, wanneer hier om 13.15 uur de voetbalwedstrijd begint tussen elftallen van leden van de gemeen teraad en ambtenaren van het stad huis. De eer van de gemeenteraad zal worden verdedigd door de heren wethouder II. A. de Boer, F. J. Grijzenhout, J. M. van Horick, J. H. G. Koreman, J. W. Meijer, J. H. Porck. wethouder M. Roessingh, ir. P. van Rijn, W. Velzel, J. Visser en Jac. Zuurbier. Voor het stadhuis komen de volgende heren in het veld: J. Bakker, P. de Boer, H. Holt, G. Kamkes, H. F. Kliphuis, I Korf, K. Kuiper, J. Vestdijk, J. II Vink, A. H. Wedemeijer en A. Wiegchert. En dat na BenficaAjax. Door de accordeonvereniging „IJmui dens Roem” is voor vrijdag 21 april in gebouw „De Rank” aan de Koningin Wilhelmiinakade weer een concert avond georganiseerd die met een bal zal worden besloten. Voor de pauze is er een optreden van het jeugd- en A- orkest onder leiding van de heer D. Schelyis, waarna op muziek van het „Kenr.emer duo” kan worden gedanst, verloting en zal het worden beoefend. Na deze introductie vestigen wij gaarne de aandacht op een nieuwe activiteit van het verbond, vooral be stemd voor middelbare scholieren van ongeveer twaalf tot negentien jaar. Onder het motto „Benelux” wordt dit jaar namelijk een schoolkrantenwed strijd in Nederland en Vlaanderen ge houden. Daarbij is gedacht aan twee- groepen: van twaalf tot vijftien en van zestien tot negentien jaar. Dit is slechts een richtlijn, omdat de deelnemers niet strikt aan deze leeftijden zijn gebon den. Voor de eerste groep luidt de op dracht een verhaal over reisindrukken in Nederland of Vlaanderen, de Neder landers over het land in het zuiden en de Vlamingen precies andersom. Het mag geheel zelf zijn bedacht. De twee de groep krijgt het iets moeilijker, omdat hiervoor drie vragen zijn opge steld die naar keuze moeten worden behandeld met een naar eigen inzicht passende titel. De onderwerpen zijn: 1. Welke betekenis hecht je aan de grens tussen Nederland en België; 2. Welke waarde ken je toe aan de culturele samenwerking tussen Nederland en Vlaanderen en 3. In Nederland en Vlaanderen te zamen wonen 19 mil joen mensen die Nederlands spreken. Heeft die taal volgens jou nog een toekomst in het verenigd Europa? De lengte van de tekst mag schom melen tussen twee en vijf pagina’s van kwarto-formaat en dient in de periode tussen 1 april en 1 november 1972 in een schoolkrant te zijn opgenomen. Vóór uiterlijk 15 november van dit jaar dienen vijf exemplaren te worden opgestuurd naar het bureau van het verbond: Surinamestraat 28, Den Haag. Op de envelop moet „Benelux” worden vermeld. De diensten en opleidingen aan boord van deze korpsschepen geschie den zoals dit in de praktijk gebruike lijk is. Hiervoor zijn de vrijwillige en dus onbetaalde instructeurs afkomstig uit kringen van de marine, koopvaardij en visserij, die hun vrije zaterdagen beschikbaar stellen. Het zeekadetkorps „Nederland” telt thans in totaal ongeveer vijfhonderd leden en bij deze gespecialiseerde jeugdvereniging wordt de jongens voor een gering bedrag aan contributie les gegeven in roeien, zeilen, navigatie, schiemannen, scheepsonderhoud, scheepsherkenning en algemeen zee manschap -I t a VELSEN. De Papiervakschool in Velsen-Noord bestaat dit jaar een kwart eeuw. Ter gelegenheid van dit jubileum is er op 26 april een feestprogramma in en om de school aan de Grote Hout- of Koningsweg. ,x’ Mi

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7