Enerverende landing na grote moeilijkheden Evacuatie van buitenlandse MAANREIZIGERS EERDER TERUG diplomaten Hanoi voorbereid op luchtacties AKZO laat nog 700 man afvloeien Lekke tanker Bijna 400 auto’s na controle afgekeurd Bij NS willen 180 J man vervroegd pensioen Overval op bank Jan Ruijter wil trouwen mag IJmuiden niet binnen Republikeinen gaan kiezen in Miami CORSO 1973 IN GEVAAR ARAL SUPER A. J. DEVIES Zn. bodemvervuiling AGENDA pagina 13 Verder in de krant HET WEER Economisch gevolg nog onbekend 24 Keukens-Buffeften 1 b VRIJDAG 21 APRIL 1972 JAARGANG NUMMER 143 62e WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Moderator Kritische Gemeente IJmond Elektrisch contact ZONWERING DUBBELE RAMEN Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning (Van onze ruimtevaartmedewerker) HOUSTON Met een vertraging van zes uur vol enerverende span ning is vanochtend om 3.24 uur het ruimteschip Orion met de astronau ten Young en Duke op de maan ge land. Het heeft er geruime tijd naar uitgezien, dat deze vijfde maanlan ding niet zou kunnen doorgaan om dat er een mankement was opgetre den in het moederschip Casper waar in Mattingly nu gedurende drie et malen om de maan blijft cirkelen. De ver- UST - IJMUIDEN The Coach House BAR BODEGA HANOI (Reuter en AFP) - Noordvietnamese autoriteiten wachten kennelijk zware Amerikaan se luchtaanvallen op de hoofdstad Hanoi. Buitenlandse diplomaten zijn in de afgelopen nacht op het Noord vietnamese ministerie van Buiten landse Zaken ontboden waar hun werd verzocht vrouwen, kinderen en personeel dat niet onmiddellijk bij de hand moet zijn binnen 72 uur uit Ha noi te evacueren Van Veenendaal Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. SE R-commissie 2, 11 3 3 3 9 13 13 13 15 17 17 IV 19 23. 25 COMMANDEUR N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Vrij koud BB Umuider Courant (Van onze redactie economie) (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 19). ADVERTENTIES L 300 m2 showruimte Turfmarkt 6-8, H’lem, tel. 313645 Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag A chtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Weerrapport Puzzel Beeldverhalen Radio en tv Kunst Films Economisch nieuws Beurs Sport Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Verwachtlng van het K.N.M.l. tot zater dagavond Door de vertraging in de landing moest men wel tot het besluit komen, het pro gramma voor Young en Duke op de maan te wijzigen. bekend. Dat moet nog allemaal worden geïnventariseerd. De spoorwegen konden nog niet meedelen of het nu inderdaad mogelijk zou zijn om onvrijwillige ontslagen te voorko men. Jaarlijks verlaten ongeveer 1400 NS’ers het bedrijf via natuurlijk ver loop, maar de opengevallen plaatsen moeten veelal toch weer door nieuw aan te trekken mensen worden opge vuld. Andere buitenlanders is verzocht voort durend voor drie dagen levensmiddelen bij de hand te hebben, evenals kleding en persoonlijke papieren. Zij die geen kennis hebben van eerste hulp kunnen van ver pleegsters les krijgen. Lichtenberg: De beste spreuken zijn die, waaraan men zich ergert omdat men niet zelf op de gedachte is gekomen. Showroom: RIJKSSTRAATWEG 90 - HAARLEM TELEFOON 023 - 26 79 15 VOOR UW AFSPRAKEN Telefoon 1 11 66 Dameskapsalon LANGE NIEUWSTR. 181 Ged. Oude Gracht 34 - Haarlem GEZELLIG TREFPUNT VOOR IEDEREEN Geopend tot ’s nachts 2 uur Air-conditioning (Zie verder pagina 5). (Van een onzer verslaggevers) LISSE. Voorzitter S. Bonkenburg van het bestuur van de stichting „Bloemen corso Bollenstreek” heeft aan de vooravond van het zilveren corso gewaarschuwd, dat wanneer de structuur van de organisatie niet op de helling gaat, het volgend jaar afgelopen is met deze toeristische trek pleister. De kosten van organisatie worden ruw weg geschat op 100.000 gulden, die nage noeg helemaal betaald worden door de Raad van Bloembollenondememers. Alleen de gemeente Haarlem springt met een sub sidie van vijftien mille bij. (Zie verder pagina 9) fWWMWWWWUWWVUWWWWMVWMWWWWVMUWt/ Uren werd verwacht, dat de dramati sche terugreis van de Apollo-13 zich zou herhalen, waarbij de maanlander als red dingssloep zou moeten fungeren om de ruimtevaarders behouden naar de aarde terug te brengen. Alleen door een koorts achtige simulatie van de toestand in de ruimte in laboratoria op aarde kon wor den vastgesteld wat er aan de hand was en kon later een besluit worden genomen de missie toch door te zetten. De landing van de Orion was aanvan kelijk vastgesteld op 21.41 uur gistera vond. Omstreeks 7 uur was de Orion ontkoppeld van het moederschip Casper. Beide ruimtevoertuigen vlogen vlak bij elkaar in een dertiende baan om de maan toen er iets mis ging. Mattingly, die in het moederschip was achtergebleven, moest de Casper in een hoge cirkel vormige baan brengen. Daartoe was een raketstoot nodig op het moment dat de ruimteschepen zich achter de maan bevonden en geen radio contact met de aarde hadden. IJMUIDEN. Voor de haven van IJ muiden, ongeveer vijf mijl vanaf de kop van de zuidpier, ligt de Joegoslavische tanker „Rudo” uit Zadar, sinds donder dagmiddag met lekke tanks en vijftien duizend ton benzine aan boord, verankerd. De bemanning van de loodsdienstboot constateerde gistermiddag omstreeks vier uur dat het schip benzine verloor. De rijkshavenmeester legde het schip een in- vaarverbod voor de haven van IJmuiden op. WASHINGTON (AFP). De republi keinse Part’j heeft besloten datum en plaats van naar nationale conventie voor de presidentsverkiezingen te wijzigen In plaats van op 21 augustus in San Diego in Californië zal de conventie op 14 augustus in Miami Beach in Florida wor den gehouden. Daar wordt ook de demo cratische conventie gehouden, zo meldt de „New York Times.” Eind 1971 had de AKZO in ons land 31.600 mensen in dienst. Aan het eind van dit jaar zullen dat er als de plannen in Breda doorgaan, dus 2400 minder zijn, ofwel nog 29.200 Er is in ons land een personeelsstop bij AKZO Toen zij van achter de maan vandaan kwamen, meldde Mattingly dat hij de hoofdraket niet had kunnen ontsteken, omdat de computer voor het regelen van de motorstand en de duur van de ont branding, niet goed functioneerde. Dat noopte de vluchtleiding in Houston de maanlanding uit te stellen. ARNHEM Afgezien van het plan om de fabrieken van de ENKA in Breda en Emmercompascuum „af te bouwen”, waardoor in Breda 1.700 mensen moeten af vloeien (de werknemers van Emmercompascuum kunnen worden overgeplaatst naar Emmen) zal dit jaar het personeel van de AKZO in ons land met nóg 700 man ver minderen door het niet geheel opvangen van natuurlijk verloop. UTRECHT. Iets meer dan 1800 van de ongeveer 3500 NS’ers van 55 jaar voelen er wel voor om voor hun pensionering het bedrijf vaarwel te zeggen. Om pre cies te zijn 1832 NS’ers in deze leef tijdscategorie een verrassend aantal, aldus NS hebben de vraag van de directie of zij gebruik zouden willen maken van een mogelijkheid tot vrij willige op wachtgeldstelling positief be antwoord. De afgelopen weken heeft de concernlei- ding van de spoorwegen de NS’ers van 55 jaar en ouder vrijblijvend gepeild of zij bereid waren het bedrijf vrijwillig te verlaten door vervroegde afvloeiing. De spoorwegen gaan zoals bekend de sector wagenladingvervoer drastisch re organiseren waarbij tot en met 1976 2000 arbeidsplaatsen komen te verval len. Bovendien zal men onder meer door automatisering ook in andere sec toren in de naaste toekomst met minder DEN HAAG. Uit het karakter van het voorontwerp van wet tegen de bo demverontreiniging vloeit voort dat het niet mogelijk is een uitspraak te doen over de economische gevolgen van de te verwachten wet. Die gevolgen zijn geheel afhankelijk van de uitvoering ervan en daarover is nu nog niets bekend. Dit deelt een commissie van de Sociaal-Economi- sche Raad mee in haar ontwern-advies over dit voorontwerp. De raad heeft dit in zijn vandaag gehouden vergadering be handeld. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn er van de 2.000 af te vloeien mede werkers in Europa al 900 door natuurlijk verloop verdwenen Probeer kilometers besparing Beverwijk: IJmuiden: Parallelweg IJmuiderstraatweg Castricum: Stationsstraat - -- DEN HAAG. De politie heeft don derdag in het gehele land opnieuw een grootscheeps» controle op de technische staat van de voertuigen en de „toestand” van de autopapieren gehouden. Er werden in totaal 81 500 voertuigen gecontroleerd. De politie moest 399 voertuigen uit het verkeer nemen Van elke 23 voertuigen was er éér met een technisch gebrek (variërend van een gladde band tot defec te remmen) en één op iedere 9 gecontro leerde bestuurders was in overtreding, hetzij in verband met de technische staat van het voertuig hetzjj met betrekking tot de autopapieren Deze controles vinden regelmatig plaats in nauwe samenwerking met de verkeers- commissie Openbaar Ministerie en de door Veilig Verkeer Nederland georganiseerde kemthema-acties De politie controleerde ook op grote schaal bromfietsen, waarvan er in totaal 530 niet in orde bleken te zijn. (Zie verder pagina 5) De commissie merkt op dat dit vooront werp in verscheidene opzichten aansluit bij recente milieuwetten. Het heeft, even als die wetten, het karakter van een raamwet. Het voorontwerp bevat slechts in zeer beperkte mate voorschriften voor burgers of bedrijfsleven. In hoofdzaak stelt het slechts bevoegdheden en taken van orga nen van rijk en lagere overheidslichamen vast. (Zie verder pagina 2). mensen toe kunnen. De NS ziet in deze peiling van de wensen van de oudere spoormannen een mogelijkheid om het personeelsbestand te verminderen, ter wijl toch zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de wensen van het personeel. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Moderator Jan Ruiter van de Kritische Gemeente IJmond heeft don derdagavond in een verklaring zijn voor nemen om in het huwelijk te treden, bekendgemaakt. In die verklaring noemde Jan Ruiter het handhaven van de celibaatsverplich ting „een machtsmiddel bij uitstek van een falende kerk” Moderator Jan Ruiter wilde de leden van de Kritische Gemeente IJmond niet ongefundeerd hoopvol stemmen over het door de bisschop in te nemenstandpunt. Hij vroeg begrip voor de moeilijke positie van de bisschoppen, maar sprak tevens de hoop uit, dat de bisschoppen hun voor zichtige. soms negatieve en meestal cor rectieve houding zullen wijzigen in een meer positief en creatief pastoraal beleid. „De bisschoppen hebben meer te doen dan angstig en remmend te werken”, aldus Jan Ruiter, die verder verklaarde: „Per soonlijk schuw ik de komende confronta tie niet.” Assessor Joop Stam, die als vertegen woordiger van de bisschop van Haarlem aan het bestuur is toegevoegd, gaf als zijn mening te kennen, dat deze kwestie niet als een Haarlemse affaire, maar als een aangelegenheid van de gehele Nederlandse kerkprovincie moet worden gezien. Hij waarschuwde de leden van de Kritische Gemeente IJmond. geen al te hoge ver wachtingen te hebben van het door de bisschoppen in te nemen standpunt. (Zie verder pagina 7). Gisteravond waarschuwden de overal in de straten aangebrachte luidsprekers de bevolking rekening te houden met een luchtaanval. President Nixon zal binnenkort belang rijke beslissingen nemen inzake Vietnam. Daarmee zal een einde komen aan het stilzwijgen dat de Amerikaanse regering heeft bewaard ondanks het voortduren van het Noordvietnamese offensief in Zuid-Vietnam en het feit dat de Verenig de Staten de bombardementen op Hanoi en Haifong hebben hervat. Dinsdagavond is Nixon aan boord van het presidentiële jacht „Sequoia” de Poto- mac-rivier opgevaren zonder dat een van zijn gebruikelijke adviseurs hem vergezel den. Medewerkers hebben verklaard dat de president een tas vol documenten bij zich had. Inmiddels hebben de troepen van net Bevriidingsfront en van Noord-Vietnam vandaag steeds meer greep op de gebieden ten oosten en noordoosten van de Zuid- vietnamese hoofdstad Saigon gekregen. Volgens Amerikaanse militaire kringen stelt de teeenstander alles in het werk de verbindingswegen van Saigon af te snij den en de bevoorrading van de hoofdstad ónmogelijk te maken. (Zie verder pagina 4) Aldus deelde de raad van bestuur mee in de persconferentie over het donderdag verschenen jaarverslag. Het niet opvangen van een deel van het natuurlijk verloop past in het kader van de saneringsmaatre gelen over de gehele linie ter verbetering van de rentabiliteit van het concern. Ook het hoofdkantoor wordt gerationaliseerd De AKZO zal afgezien van de bekende plannen in de vezelsector, die ook Duits land. Zwitserland en België treffen (in deze landen in totaal 4.000 werknemers) in Europa inclusief Nederland 2.000 man nen en vrouwen later, afvloeien en niet vervangen, 'n Europa had de AKZO eind vorig jaar 8? 700 personeelsleden. Gaan de plannen doer. en vindt het natuurlijk verloop voleens verwachting plaats, dan zijn dat er °an hei eind van dit laar nog 67.000 De ontmoeting van maanlander en moederschip na het bezoek aan de maan kan namelijk alleen in een hogere cirkel vormige baan geschieden en niet in de lage elliptische waarin de beide ruimte schepen zich toen bevonden. Bovendien vreesde men op dat moment dat de motor van het moederschip in het geheel niet gebruikt zou kunnen worden, zodat de terugreis naar de aarde alleen met behulp van motor en brandstof van de maanlan der zou kunnen plaatsvinden. In dat geval kon de maanlanding niet doorgaan en zouden de ruimteschepen zo snel mogeliik weer gekoppeld moeten worden. Er werd al bevel gegeven aan de bergingsvloot op aarde, om op te stomen naar de plaats waar de Apollo dan zou moeten landen. In formatie vliegend maakten de ruim teschepen een nieuwe omwenteline om de maan en ook gedurende die tiid Von men de moeilijkheden niet oplossen. Pas tijdens de 15de omwenteling had men de oorzaak gevonden en wel door simulatie-proeven op aarde. Er bleek een elektrisch contact verbroken te zijn maar op een iets andere wijze dan was geprogrammeerd zou de hoofdraket van de Apollo toch op de juiste wijze kunnen worden bediend. De vluchtleiding heeft dan ook besloten, dat het verblijf op de maan korter zal duren dan de voorgenomen 73 uur en dat bovendien maar twee van de drie uitstap jes van elk zeven uur zullen worden gemaakt. Toen het tweetal vanmiddag werd ge wekt zou het nog drie uren duren voordat de ruimtevaarders op de maanbodem zou den kunnen stappen. De vertraging leidt tot een algehele herziening van het vluchtplan, op alle gebieden, niet alleen de duur van het verblijf op de maan, ook het tijdstip van terugkomst, het cirkelen rond de maan en allerlei technische details moesten worden veranderd. Het overleg met de personeelsraad over de verdere mogelijkheden zal op korte termijn worden voortgezet. De vrijwillige afvloeiingsregeling voorziet onder meer in drie maanden volledig salaris, daarna 90 percent, vier jaar 80 percent en vervolgens tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd 70 percent. De NS past eventueel voor werknemers die in een nieuwe baan minder verdienen dan bij hun oude baas, het verschil met het NS-salaris bij. Tijdelijk regen, maar morgen van het noorden uit opklaringen. Minimumtemperaturen onge veer 4 graden, maxima morgen omstreeks 10 graden. AMSTERDAM Twee mannen, ver- moedelijk Italianen, hebben vanmiddag om twaalf uur een gewapende overval gepleegd op het filiaal van de Amro-bank in de Scheldestraat in Amsterdam-Zuid. Hoe de mannen, die zonnebrillen droegen en ieder met een pistool dreigden zijn ontkomen, was de politie nog niet bekend. Evenmin is iets bekend over de buit. Koortsachtig overleg in Houston, waar na de moeilijkheden met de be sturing van de Apollo, toch besloten werd de maanlanding door te laten gaan. Dat de ruimtevaartexperts zich vannacht zorgen maakten over de Apollo-bemanning is duidelijk van hun gezichten af te lezen. De „IJmond”, een vaartuig van de Rijkshavendienst. hield tot circa elf uur gisteravond de wacht bij de „Rudo”. Ge durende de nacht werd deze overgenomen door het oliebestrijdingsvaartuig „Smal Acht”. De „Rudo” ligt enigszins naar stuur boord overhellend op het water en wacht op eer verlossend woord van de rederij. Wanneer beslist wordt, dat het schip de haven van IJmuiden toch moet binnenva ren, zullen de benzinetanks moeten wor den leeggepompt en gevuld met water. In de staat waarin de tanker nu verkeert, wordt hij absoluut niet door de Rijksha vendienst binnen gelaten. De benzine, die momenteel in zee stroomt, verdampt onmiddellijk, zodat het water rond de „Rudo” er schoon blijft uitzien. Van degenen die voor hun eigenlijke pensioen het bedrijf willen verlaten willen er 550 in 1972 weg, 615 het jaar daarop 239 in '74, in 1975 en 1976 respectievelijk 215 en 213 man. Overi gens zullen de Spoorwegen nog moeten bekijken wat ze met deze cijfers kun nen doen Zo is nog niet bekend hoe veel van de mensen die weg willen eigenlijk wel op hun post gemist kun nen worden. Ook heeft NS nog geen inzicht in de juiste leeftijdsopbouw van de 1832 man. Evenmin is hun motivatie De moeilijkheden waren ontstaan vlak voordat de afdaling naar de maan zou beginnen, kort nadat de Orion en de Casper al waren ontkoppeld. I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1