Twee om koffers te pakken uur Haagse judo leraar Hans uit Kenia gezet Bontje Schotten vergeven manager Stein misstap tegen Inter Alleen Schepers bleef nog even in zijn buurt TOEN EDDY MERCKX SPRONG WAS HIJ TOCH OPNIEUW ONHOUDBAAR Moskou in finale tegen Rangers Bregman voor één wedstrijd geschorst mi Bertie Auld: „Hij is een groot psycholoog” r 3i De f luisterdiesel van Mercedes: 76 decibel Juristen voor Qezellig uit eteri Limburgse voetbalclubs Football league wil zelf straffen ft wgiiH isSI VRIJDAG 21 APRIL 1972 Image Valpartij Verrassing omwille van comfortabele veiligheid Mercedes-Benz Diesels N.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-31 7710 De motor van een Mercedes Diesel is een bijzonder stille. Bij 120 km per uur bijvoorbeeld produceert deze fluisterdiesel, waarvan alleen Mercedes - dank zij een 35-jarige ervaring - het geheim kent, 76 decibel. Dat is evenveel als de benzinebroers 200 of 220 bij die snelheid. De diesel en benzine zijn eigenlijk - op de motor na - identieke wagens. Dezelfde veiligheid, wegligging, vering, schijfremmen en rammelvrije carrosserie. Vandaar ook die hoge inruilwaarde. Voor een goed onder houden en schadevrije Mercedes Diesel ligt die na 2 jaar en zo’n 80.000 km rond de 11 a 12.000 gulden. (Elke bonafide handelaar in tweedehands auto’s kan u dit bevestigen). Bovendien rijdt u nu dag in, dag uit voor nèt even 2* cent de kilo- g jfciiL meter aan brandstof. Als dit - zoals men zegt - het jaar van De Economie wordt, dan wordt dit ook het jaar f van Mercedes Diesel. Mogen we i u noteren voor een proefrit in 4 een200Dof 220D? ,,de Ui’enboom” Santpoort gg ^5 I - jflHl UVVVUVUWWVVViAAAfUVUIAAAfWVUVVUUWVVVUVI/WUUUUWVVUUUVWUUUUWUVUUUVVVWVUVVWVWVVWVW^^ (Van onze sportredactie) THEO KLEIN Schotland JOHN DRIESKENS van het Dirk van den Broek-concem ADVERTENTIE MAASTRICHT De Limburgse betaald voetbalclubs MW, FSC, Roda JC en FC VW zullen voortaan in voorkomende ge vallen gebruik kunnen maken van de dien sten van een juridische commissie bestaan de uit zeven juristen, die verspreid over de provincie woonachtig zijn. De commis sie kan bij staan in strafzaken van de KNVB, arbitragezaken en kan ook even tueel pleiters aanwijzen. in Nairobi had met een kelner. Hij vertelt: „Wij hadden nog een drankje besteld. Dat duurde erg lang. Daarom informeerden mijn Japanse vriend en ik bij de kelner waar het bleef. Die reageerde nogal heftig. We moesten er rekening mee houden dat zwarten ook mensen waren,en soortgelijke uitspra ken. Het was allemaal zwaar overtrok ken. Er waren in eerste instantie geen harde woorden gevallen.” meter de beslissende slag in toen hij vijf kilometer lang enkele honderden meters voor het peloton uitreed. „Dat was slechts een eerste test. Ik wilde uitproberen hoe de mannen reageerden. Om serieus door te gaan, was het nog veel te vroeg”, zou hij na afloop verklaren. Het leidde er echter wel toe dat zich 44 coureurs af scheidden, die niet meer door het peloton zouden worden teruggezien. Onmiddellijk na de verlenging stond de manger van Celtic tussen zijn spelers. Hij stond zijn warme overjas af aan doelman Williams en hij lachte alsof er niets aan de hand was. Alsof het nemen van de strafschoppen geen zenuwslopend karwei was, waarbij de Italiaanse routiniers zon der meer in het voordeel zouden zijn. ADVERTENTIE Rijdend Nederland berekende in z’n roadtest d.d. 4 december 1971 de brandstofkosten zelfs op 1,7 cent' lijst lang van 100 DIRCKDIRCKZ - A’DAM WEST Bilderdi jkstraat 126 hoek Kwakersplein 2-4 DIRCKDIRCKZ - A'DAM NOORD Grootwinkelcentrum Buikslotermeerpl. 164 HET HOGE DUIN - WIJK AAN ZEE 40 meter boven zee - Ri jkert Aertszweg 50 HET RECHTHUIS - UITHOORN direct aan de mooie Amstel - Schans 32 Na dit incident verliet het tweetal het restaurant. „Ik was het hele voor val al snel weer vergeten”, aldus Hans Bontje, „ik had nooit tevoren moeilijk heden met de zwarte bevolking gehad. Het grootste deel van mijn leerlingen bestond uit negers. Ik heb in de verste verten nooit aan discriminatie gedacht. Maar een paar dagen later stonden er toch een paar mannen van de emigra- tiedienst voor mijn deur. Of ik even mee wilde gaan naar het bureau. Ik hoefde mijn eigen auto niet mee te nemen, want zij zouden me weer net jes thuisbrengen.” Uit die groep sprongen na 145 kilometer Tabak en Mintjens, met het bekende ge volg. Voor Jan Janssen en Harrie Stee- vens eindigde deze 58ste editie van Luik - Bastenaken - Luik al heel snel. Zij waren na 55 kilometer betrokken bij een valpar tij. Beide coureurs werden naar het zie kenhuis vervoerd, waaruit Jan Janssen diezelfde middag nog werd ontslagen. Har rie Steevens was er echter erger aan toe. De doktoren constateerden bij hem een lichte shock. lV xj G. J. van Eyck van Wageningen kreeg een boete van 150 gulden wegens het omverduwen van een tegenstander terwijl het spel dood was tijdens de bekerwed strijd FC Den Haag Wageningen op 12 april. W. van Kessel van Eindhoven en J Elleswijk van FC Cambuur kregen gulden boete wegens respectievelijk ruw spel na te voren te zijn gewaarschuwd tijdens De GraafschapEindhoven op 16 april en wegens het maken van een beledigend gebaar naar de neutrale grens rechter gedurende de wedstrijd Heeren- MOSKOU. Dynamo Moskou heeft zich gisteren geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, waarin de Moskovieten zullen uitkomen tegen Glasgow Rangers. Deze finale wordt op 24 mei in Barcelona gespeeld. De Moskovieten bereikten de finale door de tweede wedstrijd tegen Dynamo uit Oost-Berlijn op strafschoppen met 4-1 te winnen. Evenals in Oost-Berlijn eindig de de ontmoeting in 1-1, welke score ook in de verlenging ongewijzigd bleef. Bij het nemen van de strafschoppen waren de Russen aanzienlijk trefzekerder dan de Oostduitsers. De wedstrijd werd voor 25.000 toeschouwers gespeeld in Lwow in de Oekraïne. GLASGOW Terwijl de gekke Inver- nizzi na de wedstrijd CelticInter na 30 minuten verlenging en tien strafschoppen uitriep: „Het Italiaanse voetbal heeft ge wonnen van het Britse voetbal”, viel de rust op waarmee Jock Stein, de „big man” zoals de Schotten hem noemen, de klap incasseerde. „Het is een teleurstelling voor ons, alleen maar een teleurstelling.” „Op dat moment had ik nog steeds niet in de gaten wat er eigenlijk aan de hand was. Tot men me op het bureau vertelde dat het om de woor denwisseling met de kelner ging. Of ik maar even een vriend wilde bellen, die mijn koffers kon brengen. Want zelf De uitslag: 1. Merckx (Bel) de 239 km in 6.33 uur, 2. Schepers (Ned) op 2.40 min., 3. Van Springel (Bel) op 4.35 min., 4. Swerts (Bel) op 5.26 min., 5. Pintens (Bel) z.t., 6. Mortensen (Den.) z.t., 7. Delisle (Fra) op 6.38, 8. Bellone (Ita) z.t., 9. Van Schil (Bel) op 6.46, 10 Bouloux (Fra) z.t., 11. Thevenet (Fra) z.t., 12. Hoban (G.B.) z.t., 13. Spruyt (Bel) z.t., 14. Santy (Fra) z.t., 15. Vanneste (Bel) z.t., 16. Edouard Janssen (Bel) z.t., 17. Agostinho (Port) z.t., 18. Zoetemelk (Ned) op 6.49, 19. Van Malderghem (Bel) op 7.04,20, Aimar (Fra) z.t., 21. Karstens (Ned) op 10.06, 22. Tabak (Ned) op 10.17, 27. Prinsen (Ned) op 10.40, 31. Van der Vleuten (Ned) op 11.33 min. Slechts 44 van de 120 gestarte coureurs kwamen over de eindstreep. De doordouwer Stein zal, daar rekent Schotland vast op, Celtic opnieuw omhoog stuwen. Aan het begin van het seizoen toen hij pas klaar was met de opbouw (Gemmell, Auld, Wallace en Hughes liet hij vertrekken; red.) kondigde hij aan dat het nieuwe Celtic onmogelijk in één jaar aan de Europese top zou kunnen terugke ren. Stein presteerde bijna het onmogelij ke. Weliswaar heeft hij de finale in Rot terdam voor Europa-cup 1 moeten laten schieten, maar zijn ploeg behaalde wel het landskampioenschap en reikte tot aan de finale van de Schotse beker. LONDEN De football league in Enge land, de vereniging van betaaldvoetbal- organisaties, wil een nieuw systeem voor de bestraffing van spelers. Alan Hardaker, secretaris van de FL, lichtte gisteren toe dat zijn organisatie zelf als rechter wil gaan optreden in plaats van de Football Association (voetbalbond). Dit zou dan moeten gebeuren door een speler bij een overtreding een of meer strafpunten afhankelijk van de ernst van het vergrijp te geven. Komt een voetballer op twaalf strafpunten dan wordt hij automatisch voor twee wedstrijden geschorst. Hoger beroep zal niet mogelijk zijn tenzij er spra ke is van identiteitsverwisseling. De FL is van mening dat dit systeem tijd- en geldbesparend zal werken. DEN HAAG. De tuchtcommissie van de KNVB beeft de Haarlem-speler Kees Bregman en Gerrit den Butter van Excel sior voor een bindende wedstrijd ge schorst en beboet met 100 gulden. Breg man werd gestraft wegens het bij herha ling te hard aanvallen van een tegenstan der tijdens de wedstrijd FC VVVHaar lem op 16 april. Den Butter wegens het opzettelijk ten val brengen van een tegen speler tijdens NECExcelsior op dezelfde dag. Limburger, die in eerste instantie als hel per van Rokadokopman Gerben Karstens te boek stond, een formidabele prestatie. Hij slaagde er namelijk als enige in om nog enigszins in het spoor van de wereld kampioen te blijven. Op 18 kilometer van Vervier loste hij in zijn ijver om Merckx alsnog te achterhalen, wat Pintens overi gens vorig jaar wel lukte, Van Springel die uiteindelijk nog bijna twee minuten op de soepel roulerende Limburger toe moest geven. Na de finish nafh een weinig spraakza me Merckx vergenoegd de huldiging van de menigte in ontvangst. Er was welis waar een uitstel van vier dagen tussenge komen, maar in de moeilijkste Belgische klassieker, waarvoor dit keer zelfs geen enkele Italiaan uit het warme zuiden dorst te komen, had hij dan toch waarge maakt wat hij zich vier dagen tevoren in ParijsRoubaix reeds had voorgenomen: dat de superioriteit van een fitte Merckx nog vrijwel onaangetast is. „Ik heb van daag veel af moeten zien”, vertelde hij, „maar ik voel me aanmerkelijk beter dan de laatste weken het geval was.” De Belg had zich in deze levendige koers van begin af aan van voren laten zien. Hij luidde zelf eigenlijk al 123 kil— met triomfen van de manager erg is. Bovendien is hij zo’n exceptionele figuur in de Schotse voetballerij dat zijn imago nauwelijks aan te tasten is. Immers Stein was de eerste protestantse „boss” van het katholieke Celtic in een stad waar weliswaar niet z ulke scherpe tegenstellingen bestaan als in Noord-Ier- land, maar waar de animositeit tussen de supporters van Celtic en het protestantse Rangers toch groot is, zette hij de deuren van zijn vereniging open voor niet-katho- lieken terwijl Rangers nog altijd niet toegankelijk is voor roomse voetballers. Jock Stein werd ontdekt door de voor malige assistent-trainer van Celtic Jimmy Gribben, nadat hij onopgemerkt zeven jaar voetbalde in Albion Rovers. Stein werd na zijn ontdekking aanvoerder van Celtic en nog later manager. Met graagte herinnert Bertie Auld aan vroeger tijden, toen Bobby Murdoch en hij spelers waren die het meeste vertrouwen genoten van coach Stein, die niet drinkt, niet rookt en die zo wordt gezegd op uitstekende wijze Frank Sinatra weet te immiteren. „Bobby Murdoch is nog altijd de machinekamer van Celtic. Wij vormden in mijn tijd een hechte eenheid die, geloof ik, beter was dan het huidige elftal van Celtic.” (Van onze sportredactie) DEN HAAG Woensdag kwam er voor de 30-jarige Haag se judoleraar Hans Bontje een on verwacht einde aan zijn verblijf in Nairobi (Kenia), waar hij sinds 1967 als judo- en karate-instruc- teur verbonden was aan de hoofd stedelijke judoschool. Zonder enige omhaal werd hij op het vliegtuig naar Europa gezet met de mededeling dat er op zijn aan wezigheid in Kenia niet langer prijs werd gesteld. „Hoe meer ik er over nadenk, hoe belachelijker ik het vind”, aldus Bontje, tijdelijk onder dak bij zijn oudere broer en collega in Den Haag. „Ik hoor nu pas voor het eerst dat er zelfs een officiële regeringsverklaring is uit gegeven, waarin ik van vijandig heid en belediging van de Afrika nen wordt beschuldigd. Het is allemaal ongelooflijk”. (Van onze sportredactie) VERVIERS Eddy Merckx heeft de belangstellenden na zijn gedeelte lijk mislukte ParijsRoubaix slechts vier dagen laten wachten op de defi nitieve bevestiging van zijn superioriteit. Moest hij afgelopen zondag op het vélodrome van Roubaix door een valpartij in de slotfase genoegen nemen met een zevende plaats, gisteren kon hij zich voor de zesde keer dit seizoen (drie etappezeges in ParijsNice, eerste plaatsen in de Bra bantse Pijl en MilaanSan Remo) uitbundig als overwinnaar van de klas sieker LuikBastenakenLuik laten huldigen. Pas twee minuten en 40 seconden later kwam nummer twee: de Limburger Wim Schepers bin nen, die daarmee de beste Nederlandse seizoenprestatie in een klassieker leverde. De Limburger was op 65 kilometer van de eindstreep aan het wiel van Merckx en zijn ploegmakker Herman van Springel gesprongen, toen dit Molteni-duo de jacht opende op de leiders Tino Tabak en hun ploeg genoot Mintjens. Tabak en Mintjens konden op dat mo ment nog bogen op een voorsprong van 1 minuut 50, die door de Molteni-samenwer- king echter zienderogen slonk. Schepers: „Ik heb die twee Molteni’s natuurlijk het werk laten doen, totdat we Tabak en Mintjens bereikten.” Op 40 kilometer van de streep vond de wereldkampioen, die deze zware wedstrijd door de Ardennen reeds tweemaal (69 en 71) op zijn naam schreef, de tijd rijp om aan zijn spectacu laire sluitstuk te beginnen. Terwijl Tabak en Mintjens het drietal in de verte zagen verdwijnen (zij zouden tenslotte nog voor de streep worden ingehaald door een ach tervolgend groepje van 19 man onder wie Zoetemelk) zette de „Zwarte van Tervu- ren” op de hellingen van de Cóte de Wanne, een van de dertien beklimmingen op de 239 kilometer lange route, de finale in. Aanleiding tot deze overhaaste uit wijzing vormde een heftige discussie, die de Nederlandse sportinstructeur enkele dagen tevoren in een restaurant «WAnATUVVVVWVVVVVVVVWVVVMHAIVVVWVVVVVWWHAIVVVWVWWMMIVVVVVVVVWWMMnAAAAAnnAfVVVVVWnMnMnMMnnMMMMMnMMMnWWIMWVinMnAMR mocht i)k niet meer weg. Twee uur later ging mijn vliegtuig. Het hele verhaal werd ook over de radio omge roepen, dus toen ik vertrok stonden er verschillende leerlingen van me op het vliegveld om afscheid te nemen. Ze waren perplex, net als ik trouwens, k kan nu nóg niet begrijpen hoe dit mogelijk was. In 1967 ben ik in eerste instantie voor een half jaar naar Kenia gegaan. Ik had gesolliciteerd op een advertentie. Het is tenslotte vierenhalf jaar geworden. Toch wel een bewijs dat ik geen wrok tegen de bewoners koester. Anders had ik het er niet zo lang uitgehouden.” De autoriteiten hielden daar geen rekening mee. Bontje kreeg geen gele genheid meer om wat zaken te regelen. Zelfs een flink deel van zijn persoon lijke bezittingen bleven in Kenia, waar hij vorig jaar nog Nederlands midden- gewichtkampioen Martin Poglajen ont ving, achter. Hij zegt: „Ik hoop dat mijn vrienden daar nog kunnen rege len dat alles hierheen komt. Zelf heb ik nu wat t ijd nodig om alles eens goed te overdenken. Ik weet niet wat ik nu ga doen. Het kwam allemaal zo plotseling. Tot eergisteren verkeerde ik nog in de veronderstelling dat ik voor lopig wel in Kenia zou blijven. Het is allemaal belachelijk, andere woorden heb ik er niet voor.” Eddy Merckx hoefde zich aan de finish geen zorgen meer te maken over de concurrentie. En troostend hielp hij tenslotte de rampzalige Dixie Deans. Huilend kwam de topscorer van Celtic (met Dalglish 23 doelpunten; red.) van het veld. Hij had zoals de volgende morgen in alle Schotse ochtendlbaden stond te lezen de nederlaag van Celtic veroorzaakt. „Poor Dixie”, werd in grote kapitale letters op de voor pagina’s gebracht. Jock Stein, de ervarene, moet dat heb ben voorzien. Deans had zijn extra aan dacht nodig. Stein is in de ogen van de Schotse voetbalexperts onder andere zo’n groot man omdat hij altijd pleegt te handelen zoals hij woensdagavond deed. Bertie Auld, een ex-pupil van hem: „Stein is een groot psycholoog. Hij is in staat om je metersdiep de grond in te trappen als je na een goede wedstrijd te hebben gespeeld trots het veld afstapt. Op zo’n moment zal hij je altijd herinneren aan die ene foute pass die je gaf. Maar als je compleet kapot de kleedkamer binnen komt en er werkelijk niets goed ging op het veld, dan zal hij je waar iedereen bij is herinneren aan die ene magnifieke bal. Dat is Jock Stein.” „Hij verraste me”, zou Schepers later aan de streep erkennen, „op het moment dat hij sprong, reed ik een te groot verzet.” Gevolg: hij bleef achter in gezel schap van Herman van Springel, die het natuurlijk niet meer in zijn hoofd haalde om nog één pedaaltrap te veel te doen. Schepers: „Was ik niet samen met Van Springel geweest, maar met een coureur die er zelf ook nog belang bij had om hard te fietsen, dan was Merckx zeker niet zo gemakkelijk weggekomen. Het is achteraf natuurlijk altijd moeilijk te be oordelen, maar wellicht had ik hem dan bij kunnen benen. Ik had vandaag mijn grote vorm te pakken.” Ondanks het feit dat Merckx op de laatste veertig kilometer toch nog 2 minu ten en 40 seconden uitliep, leverde de In ons winkeltje vindt u voor een gemakkelijke maar exclusieve maaltijd thuis Crustacés a la méditerranée in een uitermate geraffineerd sausje met een prachtig kruidenbouquet. Wijnen en sherries van het fusf Dagelijks verse paté’s, hors d’oeuvres en fonduesauzen. Jock Stein wordt in Schotland veel vergeven. Weliswaar beloofde hij vol ver trouwen dat Celtic de finale van de Europa Cup 1 in Rotterdam zou bereiken, maar nu dat niet is gebeurd valt er geen onvertogen woord te lezen in de Schotse bladen. Dat kan moeilijk anders omdat de A t LIK .Xz w.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23