Honderdste Tête SER-commissie stelt: Bodemverontreiniging steeds belasting voor milieu meer Bomalarm was vals Regering niet akkoord Hoofdredacteur U.N met begrotingstekort wordt niet vervolgd van Leiden Bezorgdheid over onderhandelingen EEG en ondemocratische staten Ted Pippi Langkous a ii DE MOOY Bi Kamerleden willen Finse rendieren zochten de AMNESTY INTERNATIONAL IN BRIEF Initiatief-ontwerp Zondagswet doet gemeenteraad tekort hoger salaris kleuterleidsters „Vrije Pers" fascistisch blaadje genoemd Curasao’s feest van 8,5 ton uit ontwikkelingspot? vrijheid 2 Bij DE MOOY en ZN. 1 KAARTENACTIE VOOR UW SUÈDE- en NAPPA-KLEDING POLITIEDOSSIERS OP STRAAT VRIJDAG 21 APRIL 1972 VRI (Vervolg van pagina 1) Commissie meent: Kruisweg 64-66 - Tel. 32 07 35 I DEN HAAG De commissie van de SER acht onbetwist dat ook de verontreiniging van de bodem meer en meer een belasting der levensom standigheden gaat vormen. In het bij zonder is een verscherpt kwaliteits beheer van het grondwater onont koombaar, niet alleen voor de drink watervoorziening, maar ook voor het natuurlijke milieu en de behoeften van het agrarische en van het indu striële bedrijfsleven. DEN HAAG In een brief aan de raad van ministers van de Euro pese Gemeenschap heeft Amnesty International uiting gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid over de onder handelingen die worden gevoerd door de Europese Gemeenschap met een aantal Europese landen die geen „democratische staatsvorm in de zin van een op politieke vrijheid ge baseerd staatsbestel” kennen, zoals dit in 1962 door het Europees parle ment werd uitgedrukt. Pigskin-safari-jasjes 198,— Suède rokjes in diverse kleuren natuurlijk naar De grootste SPECIAALZAAK ADVERTENTIE ADVERTENTIES De commissie meent voorts dat de be- ADVERTENTIE nu T 1 In de brief aan de raad van ministers RAAKS 34 Tel. 310865 ZIJLSTR. 29 Tel. 310766 AL DEZE AANBIEDINGEN EN VELE ANDERE BIJ: De in omvang en verscheidenheid toe nemende produktie van afvalstoffen noopt tot een hernieuwde krachtige aanpak van „Klassiek voor altijd”. Promotie LP van Deutsche Grammophon Gesell schaft met div. klassieke werken alleen bij ons 4,90 Plaatcassette, (3 L.P.’s), met muziek in de stijl van James Last nu alle 3 voor ƒ14,90 LEIDEN. Het ministerie van Binne- landse Zaken gaat niet akkoord met het voor 1972 geraamde Leidse begrotingste kort van 12,1 miljoen, gulden. Dit blijkt uit een brief van het departement aan het gemeentebestuur van Leiden. Het ministe rie heeft volgens het schrijven een aantal posten op de begroting van Leiden ge schrapt en het tekort daarmee terugge bracht tot 5,8 miljoen gulden. AAA I 1 I 1 De grootste kindervoorstelling aller tijden met de wereldberoemde en SWIEBERTJE, MALLE PIETJE, BROMSNOR, SAARTJE. A.S. ZONDAGMIDDAG 3 VOORSTELLINGEN. AANVANG: 12.30 uur, 14.30 uur en 16.30 uur in de oude RAI, Ferdinand Bolstraat, Amsterdam. TOEGANGSPRIJS 7.50 Telefoon 73 12 21 Mus.cassette liefhebbers opgelet! Hoe meer zielen Fons Jansen van 22,— voor 9,90 Robert Stolz met Marco Bakker van 22,voor 9,90 Een deel der commissie is van oordeel, dat vooral bij maatregelen ter bescher ming van de4 bodem en van het bodemwa ter, nauwe aansluiting aan de regeling van het kwaliteitsbeheer van het opper vlaktewater gewenst is. Dit deel der com missie geeft er de voorkeur aan dit in een afzonderlijke wet op te nemen, eventueel in een wet die ook regels stelt voor de kwantiteit van het bodemwater. Te onrecl dat v minisl ambit zegt t misbr man terecl meest woorc verw< steun stemc het l gegev verse vroeg hem word regeli zoude ben tot f socia tensl dat e voor biede Mi den huur een inko: in tc de r te 1 rijks hebt zowe ons trok huui en, i de ven ze i priji stra' lijke mer lijk reke VOO’ O late va a wor een niei mo; din. van tere gro op biei 4 MEI a.s. op T.V. „Bericht aan de levenden”, Henke- mans. 5e Symphonie Beethoven. Concertgebouworkest. In zeer luxe album van 16,50 voor 7,50 Amnesty International wijst op „het voortdurend schenden van fundamentele rechten van de mens op het gebied van de vrije meningsuiting en op het ontbreken van het recht op vereniging en vergade ring, in het bijzonder van het recht op vrije vakvereniging”. De brief besluit met de wens dat de raad van ministers bij zijn beslissingen inzake relaties met de ge noemde landen de door het Europees parlement neergelegde normen doorslag gevende betekenis toekent. In een toelichting zegt Amnesty Inter Amnesty International vindt dat de ei sen, die het Europees parlement heeft gesteld aan landen, die een associatie overeenkomst met de EEG willen, niet veronachtzaamd mogen worden bij het overwegen van nauwe banden met landen als Portugal, Spanje en Turkije. sen. Deze achttien jongeren hebben ge tracht, zo hebben zij voor de militaire rechtbank in Ankara toegegeven, het regi me in Turkijke omver te werpen. Zij pleegden uit protest twee kleine bankovervallen en ontvoerden vijf Ame rikanen, die later ongedeerd werden vrij gelaten. grotingsbepalingen zoals die nu in het voorontwerp zijn opgenomen nog eens zorgvuldig moeten worden overwogen. Een ander deel der commissie is van oordeel dat een meer gecentraliseerde re- gerling de voorkeur verdient. national hog dat de uitbreiding van de Europese Gemeenschap heeft geleid tot onderhandelingen met landen die hun uit voer naar de toetredende landen willen behouden en de uitvoer naar de andere landen van de EEG willen vergroten. Dit is in het bijzonder van belang voor lan den die nu nog produkten naar bijvoor beeld Groot-Brittannië kunnen uitvoeren zonder dat daarop invoerrechten worden geheven. Dit geldt bijvoorbeeld zuidvruch ten uit Spanje, Portugal en Zuid-Afrika. Amnesty International vindt dat niet slechts handelspolitieke maatstaven mo gen worden aangelegd. DEN HAAG. Zijn de festiviteiten rond de opening van het nieuwe droogdok ▼an Curacao op 8 april uit de pot van ontwikkelingshulp bekostigd. Dit wil het Tweede-Kamerlid mr. Bas de Gaay Fort man (P-P.R.) weten van minister Lardi- nois (Antilliaanse en Surinaamse Zaken). Het Tweede-Kamerlid vraagt of het waar is, dat de openingsfeesten circa 850.000 hebben gekost. Deze uitgaven zou den geboekt zijn op de post „scheepshuid- behandelingsmachines”. zegt Amnesty International verder dat het geheel staat achter de overwegingen die hebben geleid tot het stopzetten van de verdere ontwikkeling van de associatie van Griekenland met de Europese Ge meenschap. „Ook de zeer nauwe banden die in feite bestaan tussen de Duitse Democratische Republiek en de Europese Gemeenschap zouden in het licht van deze normen bezien moeten worden wan neer dit land officieel is erkend”, aldus de brief. Amnesty International heeft zich voorts aangesloten bij het initiatief van een aan tal Nederlandse jeugdorganisaties. De Ne derlandse jeugdgemeenschap coördineert een kaartenactie, gericht tegen de in Tur kije uitgesproken achttien doodvonnis - De heer Laban pleitte er voor om nog dit jaar bij het onderwijzend personeel bij het kleuter- en lageronderwijs een reële salarisverbetering door te voeren. Geef de leraren alleen maar een verhoging, die overeenkomt met de prijsstijging, maar geef de andere groepen iets extra’s, zo zei hij. Mevrouw Smit-Kroes dacht, dat de door haar bedoelde salarisverbetering zou kun nen worden verkregen door minder geld uit te geven voor de wetenschapsbeoefe ning. Tableau de la troupe van de hon derdste voorstelling van „Tête d Ted’’ in de Haarlemse Stadsschouwburg. In het midden, met krans, producer Joop van den Ende, naast hem rechts Ted de Braak en Mieke Bos. Geheel rechts Barend Servet. De commissie vindt het niet doelmatig nu de noodzakelijke materiële regelen bij de wet vast te stellen. Een vergaande delegatie van regelgevende bevoegdheid, zoals in het voorontwerp wordt voorge steld, zal moeten worden aanvaard, even als, in beginsel, het geven van regels en voorschriften voor een bepaald gebied, of voor individuele gevallen. Maar in die op een gebied, of een individueel geval, be trekking hebbende regels moet men, bij de besluitvorming daarover, aan bepaalde voorwaarden voldoen. De commissie acht het gewenst eenheid van beleid te verzekeren van alle organen die een taak krijgen bij de uitvoering van de wet. Het beleid voor afzonderlijke gebieden kan niet worden gebaseerd op regionale of plaatselijke belangen. De commissie vindt het ook wenselijk dat methoden worden ontwikkeld voor het vaststellen van de kosten, met inbe grip van de schadevergoedingen. Zo moge lijk ook van gekwantificeerde maatschap pelijke offers en baten van maatregelen en van eventuele alternatieven. De raad tegen de bodemverontreiniging moet in zijn jaarlijkse verslag ook rap porteren over de financiële aspecten die verbonden zijn aan het uitvoeren van de wet en over de procedures die bij de besluitvorming zijn toegepast. Voorlopige aanslagen. Bij de voorlopige aanslagen inkomstenbelasting over 1972, zal, in verband met de beschikking van de minister van Financiën het wiebel- taxpercentage met ingang van 1 juli 1972 te verlagen van 5 tot 3, door de belastingdienst rekening worden gehou den met een percentage wiebeltax van 4. Staatssecretaris mr. W. Scholten (Fi nanciën) heeft dit meegedeeld op vra gen van het Tweede-Kamerlid De Goe de. Uit een speciaal park, waarin ze ter gelegenheid van de opening van het paviljoen waren losgelaten, ontsnapten de twee jonge rendieren. Zij zwommen over de gracht die de „Floriade” van de bewoonde wereld scheidt en zochten hun heil in de plantsoenen en groen stroken van de tuinstad Buitenveldert. Pas na een langdurige jacht door poli tie- en Artismensen die ook menig zweetdruppeltje lieten, werden de die ren gevangen. De politie ging in samenwerking met de spoorwegrecherche op onderzoek uit, maar er werd geen projectiel gevonden. Voor alle zekerheid werden het eerste perron, de hal en enkele in- en uitgangen afgezet. En gebeurde evenwel niets op het aangegeven tijdstip, zodat om even na zeven uur het perron weer werd vrijgege ven. Het treinverkeer ondervond nagenoeg geen hinder van het incident. De politie vermoedt, dat men te maken heeft gehad met een „grappenmaker”. het inzamelen en verwerken van deze stoffen, aldus de commissie. De problemen en de kosten daaraan verbonden recht vaardigen het inzicht dat het ook nodig is over mogelijkheden te beschikken die pro dukten te verbieden, te beperken, of aan voorwaarden te binden, die bij de verwer king als afval ernstige moeilijkheden ver oorzaken. de riolering in de binnenstad (400.000 gulden), achterstallig onderhoud van bruggen en walmuren (500.000 guldem), restauratiewerkzaamheden (375.000 gul den), de verbouwing van de Remonstrant se Kerk tot experimenteel theater, (75.000 gulden) en een economisch middenstands- onderzoek (90.000 gulden). AMSTERDAM. Zelden zullen er bij de ingebruikneming van een ten- toonstellingspaviljoen zoveel zweet druppels zijn gevallen als donderdag, na de officiële opening door de heer A. W. Bruna, voorzitter van de vereniging Nederland-Finland van de Finse afde ling op de „Floriade” in Amsterdam. Vietnambombardementen. De Amerikaan se socioloog prof. dr. Erwind Deutscher, die voor een jaar gasthoogleraar is aan de universiteit van Amsterdam, heeft samen met zijn eveneens in Amsterdam werkende landgenoot en vakbroeder dr. Derek Phillips in een brief aan de consul-generaal der Verenigde Staten in Amsterdam geprotesteerd tegen de bombardementen op Vietnam. De socio logen zeggen zich beschaamd en verle gen te voelen over de bombardementen die zij ongeacht de bedoelingen van de Amerikaanse regering onbeschaafd vin den. ADVERTENTIE poRion Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkthoudbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels inhobby-endhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. Tevens stelde drs. Snijders dat een Ne derlandse krant het recht dient te hebben deze kwalificatie ten opzichte van een UTRECHT De hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad drs. M. L. Snij ders zal niet worden vervolgd wegens belediging van de heer M. Lewin, uitgever en samensteller van het weekblad „De Vrije Pers” In een uitvoerig gedocumen teerd artikel, dat op 8 april in het Utrechts Nieuwsblad is verschenen, noem de de heer Snijders De Vrije Pers een fascistisch blaadje. 2 L.P.’s stereo (klapalbum) met o.a. Incred, stringband Tim Buckley; Love Clapton enz. Nu: samen 9,90 De 25 heren in het gezelschap bega ven zich na de opening naar de Finse sauna op het terrein, waar het feest naakt en bij hoge temperatuur werd voortgezet. Maar niet alleen hier vielen de zweetdruppels. Nauwelijks had het overwegend Finse gezelschap zich overgegeven aan de geneugten van de sauna of op de Floriade werd groot alarm geslagen. AMSTERDAM. Een paar honderd vertrouwelijke politierapporten zijn in het oostelijk deel van Amsterdam uit een vrachtauto gevallen, waarmee ze, samen met honderden andere, van de diverse districtsbureaus van de politie naar een vernietigingsbedrijf werden vervoerd. Voor zover kon worden nagegaan, zijn alle stukken teruggevonden. Ze werden door voorbijgangers af gegeven bij de por tier van de Hortus Botanicus. De stukken bevatten namen, adressen en geboortedata van mensen met een korte omschrijving van het strafbare feit waarvan ze werden verdacht. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft donderdagmiddag een anoniem tele foontje ontvangen met de mededeling dat ’s avonds om kwart voor zeven een bom zou ontploffen op het eerste perron van het Centraal Station in Utrecht. Niet aanvaardbaar voor het departe ment zijn de door de Leidse raad uitge trokken subsidies voor onder meer de kinderdagverblijven, de sos-hulpdienst, het juridisch adviesbureau, de aktiegroep Release, de wijkcomité’s, de coördinatie van de geestelijke gezondheidszorg, extra voorzieningen voor scholen in oude wij ken en jeugdafdelingen van sportvereni gingen. Naast deze welzijnszorgposten hebben ook de volgende projecten geen goedkeu ring verkregen: bestrating en aanleg van busbanen (300.000 gulden), verbetering van ander blad te gebruiken. De heer Lewin diende daarop een aanklacht in wegens belediging en laster. In een brief aan de heer Lewin schrijft de officier dat het hier „niet gaat om een niet verder gemo tiveerde beledigende kwalificatie, maar om een met duidelijke argumenten ge staafde beoordeling van uw blad aan de hand van daarin verschenen publikaties. Op grond hiervan kan niet gesproken worden van het strafbare feit eenvoudige belediging”. Daarvan is, aldus de officier, slechts sprake bij een „niet of onvoldoen de geargumenteerde aantasting van ie mands eer” waartegen de beledigde zich niet op andere wijze kan verweren. Een dergelijk verweer is in het onderhavige geval wel mogelijk te meer daar de bekritiseerde zelf over een publiciteitsor- gaan beschikt waarin hij zijn tegenargu menten op gelijksoortige wijze naar voren kan brengen Ook van smaadschrift is in het UN- artikel naar het oordeel van de officier geen sprake omdat daarvoor nodig is „tenlastelegging van een bepaald feit met het kennelijk doel daaraan ruchtbaarheid te geven.” De kritiek echter richt zich op artikelen die door de klager zelf in open baarheid zijn gebracht en waaraan dus reeds als zodanig ruchtbaarheid was gege ven. Het delict „laster” komt tenslotte vol gens de officier in het geheel niet ter sprake. Daarvoor zou moeten zijn geble ken dat de beschuldiging tegen beter we ten in zou zijn gebruikt. De heer Lewin verklaarde desgevraagd dat hij in beroep gaat bij het hof in Amsterdam. Dit deel der commissie meent dat een meer gedecentraliseerde uitvoering kan samengaan met eenheid van beleid. Pianoconcert van Stamitz nu 2,50 Waffenschmid Opera nu 2,50 Vioolconcert Beethoven nu 2,50 Aldus het donderdag verschenen voor lopig verslag van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Ka mer over het. initiatlef-wetsontwerp, inge diend door de Kamerleden mej. mr. A. M. Goudsmit (D‘66) en dr. J. van den Doel (P.v.d.A.). Gevraagd wordt, of als gevolg van de voorgestelde wijziging de autono mie van de gemeenten niet te zwaar wordt aangetast en of deze wijziging niet een ontoelaatbare inbreuk maakt op de •igen bevoegdheden van de gemeenteraad. In het voorlopig verslag wordt bet op vallend genoemd, dat in de toelichting op het initiatief-ontwerp de gedachte van de zondagsheiliging volledig onbesproken wordt gelaten. Gevraagd wordt, of het wel van voldoende respect voor anders denkenden getuigt om hen te dwingen hun principiële opvattingen te laten varen ten behoeve van een kleine groep sportbe oefenaars, die zonder veel moeite hun zwemlust elders kunnen „botvieren”. Vanuit de commissie is tenslotte nog gevraagd, of het initiatief-ontwerp een privé-onderneming van beide initiatiefne mers was dan wel een beleidsdaad van beide fracties, waartoe zij behoren. „Achttien doodvonnissen doodge woon?” is de slogan waaronder de kaar tenactie wordt gevoerd. Duizenden kaarten, waarop men een handtekening kan plaat sen, worden verspreid onder jongeren in de scholen, de vormingscentra en de be drijven. Er zijn twee soorten kaarten in omloop gebracht. Eén kan worden ver stuurd naar de Tweede Kamer. Daarop staat het verzoek af gedrukt bij de Neder landse regering erop aan te dringen actie te ondernemen die de vrijlating van de Turkse jongeren kan bevorderen. De an dere kaart is bestemd voor de Turkse regering in Ankara, die wordt gevraagd de voltrekking van de doodvonnissen te voorkomen. DEN HAAG. Tijdens de donderdag- namiddag gehouden openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor On derwijs heeft zowel de heer Laban (P.v.d.A.) als het Kamerlid mevrouw Smit-Kroes (V.V.D.) bij minister Van Veen van Onderwijs aangedrongen op het verkleinen van de salarisevrsehillen tussen kleuterleidsters, onderwijzeressen/onder wijzers en leraren. Naar hun mening zullen toekomstige salarisverhogingen voor de beide eerste groepen hoger moe ten zijn dan voor die van de laatstge noemde groep. DEN HAAG. Het initiatiefontwerp tot wijziging van de Zondagswet inge diend om te bereiken dat zwembaden die door of met steun van de overheid zijn gebouwd op zondag open zijn maakt inbreuk op de autonome bevoegdheden van de gemeenteraad. De stichting Release in Leiden heeft na het bekend worden van deze ministeriële brief besloten contact op te nemen met de door de halvering van het begrotingste kort „gedupeerden”. Release is van plan een demonstratieve vergadering te hou den, teneinde de Leidse bevolking wakker te schudden over wat wordt genoemd „de bevoogding van, Den Haag”, die volgens Release leidt tot verdere verpaupering van Leiden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2