Bonn: „Barzel Na „vlucht” van prof. Georgios Mangakis ondermijnt ATHENE WENST VERTREK vertrouwen DUITSE AMBASSADEUR Huur en inkomen Brandt in Engeland Opinieonderzoek referendum: hakken over sloot Vijf jaar dictatuur in Griekenland en Pakistan vredesoverleg tussen India Voorbereidend SALT-o verleg uitgesteld Alphenaar in staat” „Pompidou komt met Bob Dylan DUBBEL LP’s Chicago III I ■111® 2 VRIJDAG 21 APRIL 1972 '1 Hoogleraar Spinazie 15,— (Van onze redacteur in Istanboel) 15,- T irannie Ver klik kers t. Processen Gesprek begint woensdag KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 ISTANBOEL Twee dagen voor de vijfde verjaardag van het Griekse regime is het standbeeld van Metaxas, dat in de Atheense voor stad Nikaia stond, opgeblazen. Metaxas was in zekere zin Papadopoulos’ voorganger: hij was dictator van 1936 tot 1941 en wordt door de huidige machthebbers nog altijd zeer vereerd. Juist dezer dagen beval de onder minister voor het district Thessalië, Ladas, dat alle gemeenten in zijn district die dat nog niet hadden gedaan een behoorlijke straat naar Metaxas moesten vernoemen. t- s, V. 4^. 9 4 9 1 (Van onze redacteur in Bonn) BONN Het Griekse kolonels- regime eist dat de Westduitse re gering haar ambassadeur in Athene, Peter Limbourg, terugroept. De am bassadeur wordt verantwoordelijk geacht voor de „vlucht” van prof. Georgios Mangakis naar de Bonds republiek en zo is hij de zondebok geworden in een opwindend schan daal dat Bonn en Athene nu al dagenlang bezighoudt. 'X''i aan (Van onze redacteur in Parijs) den aangekomen voor driedaagse be- IVV'IRflRJVVVlMIVUVlfUVtlWIJVVlIUVUVUVUVUUUVlIVlWIJVUUVWUUVVVUIfVIfVUilU^^ sr zou Weer zo’n aanbieding van: ig LAAA Men spreekt veel over het ontbreken van verzet, maar vergelijken wij an dermaal deze dictatuur met de prak tisch onbestreden dictatuur van Me taxas, die niet gepaard ging met een zodanige bevrediging van de consump tiemaatschappij, dan zien we dat het verzet sindsdien tenminste vertienvou digd is. En het ontbreekt niet aan waarne mers die voorspellen dat hij wel eens vijf maal zo lang aan het bewind zal blijven als Metaxas. Vrijwel zeker is dat zijn eigen streven: niet vijf jaren vol te maken, maar vijf lustra. Een generatie waarin hij het Griekse volk kan veranderen: de eerste vijf jaren dienden alleen om zijn eigen macht veilig te stellen. Het begon met de verrassende vlucht van Mangakis, vorige week zaterdag. De hoogleraar zat als politieke gevangene van de junta een 18-jarige gevangenisstraf uit. Zaterdag werd hij tijdelijk in vrijheid gesteld. Met zijn echtgenote reisde Man gakis naar het Atheense vliegveld, waar op een terrein voor Amerikaanse militai ren een straalvliegtuig van de Westduitse luchtmacht met een vijf man sterke com missie van ontvangst klaarstond. Ambas sadeur Limbourg overhandigde de politie ke gevangene, die geen paspoort bezat, een inreisvisum voor de Bondsrepubliek. Omdat zo’n stunt onmogelijk zonder overleg op het hoogste niveau kan worden uitgehaald, moet er daarna iets verkeerd zijn gegaan. De junta werd krachtig ge- Kanselier Willy Brandt van West- Duitsland (links) is gisteren in Lon- Daar kan iets van waar zijn, maar aan de andere kant is het natuurlijk waanzin om die consumptiemaatschap pij op de een of andere manier te koppelen aan de dictatuur, alsof zij De uitzondering is natuurlijk Pana- goulis, die de tiran wilde doden een sprekingen met de Britse premier Heath over de EEG. Een referendum, zo hêeft een Franse humorist opgemerkt, is voor een presi dent van de Vijfde Republiek wat de spinazie is voor Popeye the sailorman. De hele vraag blijft tot zondagavond bestaan of Georges Pompidou uit de stembussen evenveel energie en macht zal weten te putten als Popeye uit zijn legendarische conservenblik. na ële de te- lan 3U- ker ,,de sns ing an- rer, aan ?eft ■am dr. de i in de no de- ten de in- D00 'an m), ul- nt- 000 ds- ;r et in in in in Ig ie st d in at ih le at wens in de twee jaren van vlak na de staatsgreep zakte tot vijf percent per jaar. En voorts dat het regime wel degelijk economische problemen heeft: sterker dan tevoren stijgen de prijzen, die Pattakos, de tweede man van het regime, met bliksemacties op markten en dergelijke tracht te bezweren, en in 1971 daalde voor het eerst sinds de oorlog de export. HELSINKI. (AP) De zevende zitting van de Amerikaans-Russische besprekin gen over beperking van de strategische herbewapening (SALT) die gistermiddag was vastgesteld is op verzoek van de Russische delegatie uitgesteld. Aangeno men wordt dat de Russische onderhande laar Semionov zich in de Sovjet-Unie bevindt. steund door de Atheense pers. Een Grieks blad sprak van „Hitlerachtig gedrag”. Er ging een protestnota naar Bonn. Ambassadeur Limbourg, die twee jaar in Athene heeft gewerkt en naar het oordeel van de junta daarom de avontu riers in Bonn had kunnen vertellen dat dit al te dol was, kreeg een hartaanval. In Bonn besloot de regering geen mededelin gen over de affaire te verstrekken. Niemand weet hoe lang Metaxas’ dictatuur nog zou hebben geduurd als de oorlog niet gekomen was die Grie kenland overspoelde, maar in leder ge val duurt die van Papadopoulos nu al een half jaar langer. PARIJS. Wanneer men d e laatste resultaten van de opiniepeilingen als voorspelling wil geloven, dan zal president Georges Pompidou overmorgen bjj zijn Europa-referendum met de hakken over de sloot kunnen komen. Weliswaar zou 74 percent van de stemmers „ja” tegen Pom- pidou’s Europa willen zeggen, maar aan gezien de socialistische propaganda voor stemonthouding nogal wat succes wordt toegekend, zal volgens het ondezoek het staatshoofd de absolute meerderheid van de bijna dertig miljoen stemgerechtigde Fransen niet achter zich krijgen. Vanavond zal de president zich voor de tweede en laatste maal met een oproep Men kan veel horen beweren, dat de gemiddelde Griek nu meer geïnteres seerd in het afbetalen van zijn auto en zijn televisietoestel benevens in de af levering van Peyton Place die hjj daar op kan zien, dan in het terugkrijgen van zijn democratische rechten. >- Zij die geloven dat hem dit wel eens zou kunnen gaan lukken argumente ren, dat de afgelopen vijf jaar het militaire en het veiligheidsapparaat zo grondig zijn gezuiverd en financieel dermate in de watten zijn gelegd dat ze zich wel zullen wachten om op te staan tegen de man die hun tot be voorrechte klasse heeft gemaakt. De bevolking als geheel, zo rederenen zij verder, is politiek apathisch geworden, niet in de laatste plaats door de steeds beter wordende economische toestand waarvan men overigens kan zeggen dat het groeiritme van het nationale inkomen nog precies hetzelfde is als van voor de staatsgreep: zeven a acht percent per jaar, een ritme dat trou- Prof. Mangakis wordt hoogleraar in het strafrecht aan de Heidelbergse universi- teit. Wilhelm Hahn, de minister van We tenschap in Baden-Württemberg, schijnt dat te hebben voorbereid. De afwezigheid van één der vice- premiers, Makarezos, bij de recente paasviering heeft sterk de aandacht getrokken (ook de 21ste april viert hij gescheiden van de rest van het voor malige triumviraat, in Thessaloniki) en Pattakos heeft zich ook nogal duidelijk van Papadopoulos gedistantieerd door het vrijgeleide voor de politieke gevan gene prof. Mangakis een „gangsterach tige onderneming” te noemen, terwijl zonneklaar was dat Papadopoulos dat eerst zelf had gebillijkt. MAAR FEIT blijft dat de bevolking als geheel in de overgangsfase is te rechtgekomen waarin zij de zegeningen van de welvaartsstaat en de consump tiemaatschappij begint te voelen. selfportrait dubbel album daad die overigens volgens een wet uit het Athene van de vierde eeuw voor Christus altijd geoorloofd is! en daarvoor nu een levenslange doodstraf uitzit onder afschuwelijke omstandig heden. tijdelijk van 29,50 voor Het afgelopen weekeinde zijn, zoals ge meld, in brieven aan parlementsleden ci taten uit gesprekken in Moskou gepubli ceerd. Deze citaten zouden deel uitmaken van de druk besproken protocollen bij het Verdrag van Moskou. De protocollen zijn samengesteld uit aantekeningen, die tol ken tijdens besprekingen hebben gemaakt. De regering zegt in de gisteren uitgege ven verklaring dat de oppositie in de parlementscommissie volledig over de on- derhandelingen in Moskou is ingelicht door ambtenaren die onder een beroeps eed staan. Wie aan de woorden van loyale ambtenaren minder waarde hecht dan aan uit hun verband gerukte en vervalste brokstukken van aantekeningen, ondermijnt het vertrouwen in de staat en diskwalificeert zichzelf. Dat vertrouwelij ke en op een misdadige manier verschafte brokstukken in de publiciteit zijn geko men, is door oppositieleider Barzel onder steund, aldus de verklaring. CDU-leider Barzel heeft inmiddels zijn beschuldiging herhaald dat de regering de Grondwet heeft geschonden, als waar is wat in de „mysterieuze brieven” staat. En hij verklaarde nauwelijks twijfel te heb ben aan de juistheid van de citaten. Het meest zijn door de oppositie uitlatingen gebruikt, die de briefschrijver-onderhan- delaar Egon Bahr in de mond worden gelegd en waarin een zeer losse band met Berlijn wordt benadrukt. dubbel album 15,— Het is echter ook niet uitgesloten dat Mangakis zelf een bijdrage heeft geleverd het ontstaan van de affaire, door vrijlating van alle politieke gevangenen te eisen zodra hij in de Bondsrepubliek was aangekomen En minister Wilhelm Hahn, die midden in een verkiezingsstrijd zit, deed het zijne door in geuren en kleuren aan de Bildzei- tung te vertellen hoe hij het allemaal had georganiseerd. Inmiddels vragen waarnemers in Bonn zich af, of de Westduitse regering geen minder avontuurlijke vlucht had kunnen bedenken. Het toestel van de „Luftwaffe” was voor „koeriersdiensten” in Athene aangemeld. Als echter zulke spectaculaire ondernemingen mogelijk zijn, dan is de uiterste discretie van alle betrokkenen een voorwaarde. Overigens hebben dertig parlementsle den van Brandts socialistisch-liberale re geringscoalitie gisteren het voorstel inge diend dat de Bondsrepubliek alle steun aan Griekenland zal stopzetten. In dat licht gezien heeft president Pom pidou bij voorbaat zijn politieke oogst al wel binnen mogen halen. Een aantal Eu ropeanen van het zuiverste supra-nationa- le water als Lecanuet en Servan-Schrei- ber heeft het staatshoofd immers al be loofd hem zondag het ja-woord te zullen geven. Maar nog belangrijker is de diepe wig die de president met zijn Europa in het linkse front heeft gedreven. Bij de komende Kamerverkiezingen zal een rood regeringsprogramma ieder spoor van ge loofwaardigheid hebben verloren. Er is de afgelopen vijf jaren zowat geen maand voorbijgegaan zonder een of ander proces tegen een verzetsgroep of zonder een aanslag. Nu zijn bom aanslagen over de hele wereld lang zamerhand niet meer zo effectief, en soms zelfs het tegendeel daarvan: zij kunnen gemakkeMjk wrevel wekken, zelfs bij diegenen die met het doel ervan instemmen. Misschien heeft het Griekse verzet iets van een eigen stijl gevonden in het plegen van aanslagen op standbeelden. Al eerder waren twee aanslagen ge pleegd op het bronzen standbeeld van Truman in Athene waarmee men het failliet van diens doctrine wilde sym boliseren: hulp aan Griekenland en Turkije om daar de democratie op de been te houden. De eerste maal moest het weggesleept worden ter reparatie. De tweede maal werd een politieagent die orders had het beeld streng te bewaken gedood toen hij de bom die hij zag liggen oppakte om haar te verwij deren. Hij werd zodoende het enige slachtoffer van de Griekse verzetbewe- ging, die tot nu toe veel eigen risico’s nam juist om geen fysieke schade te berokkenen. Te lang hebben we in Nederland een onrechtvaardig huurbeleid gekend. Met dat verwijt aan zijn voorgangers heeft minister Udink van Volkshuisvesting een ambitieuze nota gepresenteerd, waarin hij zegt te willen afrekenen met het subsidie- misbruik in de woningbouw. De bewinds man vindt dat subsidies al jarenlang niet terechtkomen bij degenen die daar het meest behoefte aan hebben. Met andere woorden: mensen die best meer kunnen verwonen krijgen in feite de geldelijke steun die voor de laagstbetaalden is be stemd, omdat er tot heden subsidies op het huis en niet „op de man” werden gegeven. In de beoordeling van de situatie verschilt de heer Udink in niets van zijn vroegere collega’s. Het onderscheid zit hem in de methode waarmee het kwaad wordt aangepakt. De huurbelastingmaat- regelen hebben het nooit gehaald. Ze zouden nieuwe onrechtvaardigheden heb ben opgeroepen, gedwongen verhuizingen tot gevolg hebben gehad waardoor veel sociaal verdriet had kunnen ontstaan en tenslotte tot de conclusie hebben geleid dat er nog te weinig kwalitatief betere en voor de hogere huurprijs meer gerief biedende opschuifhuizen bestaan. Minister Udink is bereid iedereen bene den een inkomen van 24 mille in zijn huurlasten te gaan steunen, als hij er met een zesde of een zevende van zijn bruto- inkomsten niet komt. Zulke situaties zijn in toenemende mate te verwachten, omdat de minister van plan is voortaan huizen te laten verhuren tegen kostprijs. De rijkssubsidie vervalt en dat kan tot gevolg hebben dat „ergens tussen 1973 en 1975” zowel de oud- als de nieuwbouwhuren in ons land met 20 percent worden opge trokken. Van volgend jaar af zal, om die huurniveaus naar elkaar te laten toegroei en, de „huurharmonisatie” een stuk boven de 6 percent komen te liggen. Het is te verwachten dat de woningmarkt door de ze maatregelen een sterk doorschietende prijsontwikkeling te zien geeft. Want wie straks buiten de normen voor de persoon lijke huursubsidie valt omdat het inko men te hoog is en zijn huishuur aanzien lijk ziet stijgen, kan aan de hand van een rekensommetje vaststellen dat koophuizen voor hem interessant gaan worden. Op dat punt heeft minister Udink nage laten meer uitzicht te bieden op recht vaardigheid. Want het kopen van premie- woningen is op dit ogenblik nog niet aan een inkomensgrens gebonden. Op die ma nier wordt het in de koopsteer tóch weer mogelijk dat mensen met een verhou dingsgewijs te hoog inkomen profiteren van subsidies, die dan opnieuw verkeerd terechtkomen. Wie bereid is buiten de grote stadsagglomeraties te gaan wonen, op enige afstand van druk bewoonde ge bieden, ervaart dat de door het rijk toege- EEN ANDER verschil met de dicta tuur van Metaxas is dat Papadopoulos inderdaad het klassieke type van de tiran is, die dan ook op voor Grieken land ongehoorde wijze moet worden bewaakt en zich aan een steeds uitzin niger machtspositie te buiten gaat (de Atheners vertellen elkaar als laatste graip dat de man die al de vier belang rijkste ministerportefeuilles en het re gentschap voor zijn rekening nam, nu zijn baard laat staan: hij wil aartsbis schop van Athene worden, daarna halfgod, en vervolgens God), tweede man in de junta, Pattakos, is geweest die de scherpste kritiek leverde, wordt aangenomen dat laatstgenoemde niet van tevoren over het afschuiven van Mangakis was ingelicht. Hij zou daarvoor enige tijd geleden zelfs in Athene zijn geweest en er contact hebben gelegd met junta-leden, die de prominente lastpost wel kwijt wilden. Er is gesuggereerd dat de regering in Bonn zou hebben laten doorschemeren hervat ting van de wapenleveranties te willen overwegen als de hoogleraar naar Heidel berg zou kunnen reizen. Griekse emigranten in Bonn vermoeden dat de zaak in Athene onvoldoende is voorbereid. Omdat een krant, die nauwe banden heeft met premier Papadopoulos, heeft geschreven dat Mangakis voor be handeling wegens een oogletsel naar het buitenland zou gaan en omdat het de daarvoor bevorderlijk zou zijn. De Griekse dictatuur heeft trouwens nog altijd een enorm betaald verklikkers apparaat op de been, en als dat nodig is, moet er toch ook iets om te ver klikken zijn zou men zo zeggen. nog eens tot het Franse kiezersvolk rich ten. Maar de inzet van het referendum lijkt intussen wel van alle kanten te zijn belicht en bekeken, zodat hij moeilijk nog veel nieuwe gezichtspunten naar voren zal kunnen brengen. Onder die Omstandighe den mag het staatshoofd beter rekenen op de barometer. Als deze druilige en koude lente tot en met zondag zal aanhouden dan mag president Pompidou, zo niet Europa, de hemel danken. Uit verveling zullen de Fransen die zich tot huisarrest veroordeeld voelen, hun schreden dan misschien toch maar naar de stemhokjes richten. Het is een saaie en bijna moedeloze campage geweest die aan de grote dag vooraf is gegaan. Er zijn maar weinig Fransen voor Pompidou’s Europa in vuur en vlam geraakt. Verwonderlijk is dat niet. De opzet van de operatie rook direct al naar aan manoeuvre van binnenlands politieke aard, met het doel de socialisten van de communisten te scheiden en de Europese aanhangers van de centrum- opposdlti® naar het regeringsblok te lokken. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De regering in Bonn heeft gisteren een zeer scherpe verklaring uit gegeven over het feit dat de oppositie gebruik maakt van „uit hun verband gerukte brokstukken van aantekeningen” tijdens de onderhandelingen in Moskou. Oppositieleider Barzel wordt vrijwel woordelijk meegedeeld dat hij zich naar het oordeel van de regering heeft gedis kwalificeerd. ISLAMABAD. (Reuter) De vredes besprekingen tussen Pakistan en India zullen volgende week woensdag beginnen. Dit heeft een woordvoerder van het Pa kistaanse ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren meegedeeld. Het overleg, tussen de persoonlijke af gevaardigden van president Bhoetto en premier Gandhi, zal plaatsvinden in Mur- ree, op vijftig kilometer ten noorden van Islamabad. De afgevaardigden moeten een topbijeenkomst tussen Bhoetto en Gandhi voorbereiden. Gezegd moet worden dat zijn machtscumulatie tot nu toe niet samen gaat met een toename van terreur en intimidatie. integendeel. Maar toch: het is als verschijnsel „niet Grieks”. Trouwens: de eerste onloo chenbare tekenen dat men het ook bin nen het voormalige collectieve regime niet meer lust Papadopoulos heeft zich onlangs tot „leider van de revolu tie” uitgeroepen! zijn nu toch geko men: later dan verwacht, maar nog net een maand voor het grote lustrumfeest. kende premies op die plaatsen hoog zijn. In de kop van Noord-Holland komen zelfs totale premies van vijftien mille per huis voor. De jaarbedragen worden dan wel bij het inkomen geteld, maar de lastenaftrek ook die voor het woon-werk- vervoer compenseert dat weer wat. Minister Udink heeft gelijk als hij zegt dat het grootste deel van ons volk te goedkoop woont. Zijn bevinding is dat 56 percent minder dan 10 percent van het bruto-inkomen aan huishuur uitgeeft. Voor zijn voorstellen spreekt het sociale argument dus wel voor zichzelf, als men zich realiseert dat die 56 percent in feite de huizen voor de lagere inkomensgroepen bezet houdt. Aan de andere kant doet die 56 percent verhoudingsgewijs ook een on verantwoord zwaar beroep op de algeme ne middelen Op dit moment wordt 650 miljoen aan subsidies uitgegeven. Over drie jaar zou dat bedrag dicht bij de twee miljard liggen. Intussen stijgt de behoefte aan huizen door de bevolkingsgroei en de noodzakelijke vervangingen. Die behoefte weerspiegelt zich in het tienjarenplan van de r’egering, dat neerkomt op een totaal van 1,3 miljoen huizen, ongeveer 130.000 per jaar. Met een beter gericht subsidiebeleid hoopt de minister nu de laagstbetaalden tegemoet te komen en die bewuste 56 percent ertoe te brengen méér voor een huis over te hebben. Zijn vuistregel daar voor is, dat naarmate de afstand van een zesde of een zevende deel van het bruto- inkomen en de werkelijke kostprijshuur groter wordt, de persoonlijke subsidies in hoogte afnemen. Drs. Udink voorziet dat er op deze gewijzigde basis dan straks zo’n 300 miljoen huursteun per jaar zal worden gegeven. Hoe zijn gedachten straks wettelijk vorm moeten krijgen is nog niet helemaal duidelijk. Er is een SER-advies over ge vraagd eb ook het parlement zal nog wel met bij schavende suggesties komen. Het gaat er vooral om dat de minister straks in de praktijk niet te karig zal zijn. Bovendien moeten er controlemogelijkhe den in de wet worden ingebouwd. En tenslotte za] duidelijk moeten worden vastgelegd wat onder een „redelijke wo ning” moet worden verstaan, waarop ge zinnen subsi die-aanspraken willen laten gelden. Situaties waarin de lager-betaal- den stéeds maar moeten verhuizen om de subsidielasten te verminderen, moeten bij voorbaat worden uitgesloten. Als het snoeimes straks nog drastischer in de overheidsbestedingen moet, dan nu al wordt gevreesd, zal een eerste eis zijn dat de persoonlijke subsidies onaangetast blijven en dat de beoordeling van het voor een subsidiegezin geschikt woonge- rief niet ondergeschikt wordt gemaakt aan de bestedingsrem. Britse spoorwegen. De drie vakbonden B Aanval. Radio-Bagdad heeft gemeld, dat een Iraanse strijdmacht een aanval heeft gedaan op een politiepost in het oosten van Irak. „De Iranen werden te ruggeslagen,” aldus de Iraakse radio. Beschieting. Door Palestijnse verzets strijders is bekendgemaakt dat zij een van de pompstations van de Arabische oliepijpleiding hebben beschoten. Over schade is niets meegedeeld. ga vond laat besloten hun stiptheidsactie te beëindigen. Ze deden dit, zoals ze zeiden, met grote tegenzin, en de spoor- wegmannen op het Waterloo Station in Londen (het grootste station in Europa na het Romeinse Statione Termini) lie ten weten dat ze hun actie zullen voortzetten. Naar experts meedeelden, zal pas maandag het spoorwegverkeer weer enigszins normaal zijn, als men tenminste op het Waterloo Station ook nog gaat meewerken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3