naar ben bed heel verveelt piete me Conny Mary VROUWELIJKHEDEN "Ik peuterig» nooit” "En nu Dresselhuis t Staart j 15 ZATERDAG 22 APRIL 1972 Erbij (Van een medewerker) Kritieken 1 Huis aan de Vecht Eerste musical Radio Opvoeding Melkboer Nieuw oud dansje De 58-jarige Conny Stuart, de boze fee in „En nu naar bed” is niet alleen één van de grootste vakvrouwen in Nederland, maar is privé heel hartelijk en humoris tisch. Een interview met haar is allergezelligst, ook al wordt er niet alleen over leuke dingen gepraat. Evenals Mary Dresselhuys werkt zij mee aan de musical „En nu naar bed”. HET AMSTERDAMSE HUIS van Mary Dresselhuys was „on begaanbaar” door de verbou- wingsrommel. Daarom werd het praten in Eindhoven, tijdens en in de pauze van „En nu naar bed”, waarin zij de goede fee speelt. Als ze eenmaal op haar praatstoel zit dringt via de luidspreker die alle toneelgeluiden naar de kleed kamer doorgeeft, de stem door van de kwade fee Conny Stuart (de voorstelling is inmiddels begon nen). Mary Dresselhuys springt geschrokken op, rent naar het po dium waar gifgroen geklede Con ny het publiek ondeugende dingen staat te vertellen. Maar de goede fee is precies op tijd om alles in het reine te brengen. i Dat u zijn in een musical ook d« hoogtepun ten waar naar toe wordt gewerkt. Ik had het kunnen weten, maar het is wel een bittere pil voor me geweest”. Ook het slot van Annie Schmidts musical, het lied „Vluchten kan niet meer”, vindt Conny Stuart erg raak. „Het slot is zeer goed. Vluchten kan niet meer, maar je kunt nog altijd van elkaar houden. Het is ergens het be trekkelijke van alles inzien.”, CONNY STUART doet af en toe een radioprogramma („Vanaf het begin van mijn loopbaan. 1939, duizend jaar gele- Ze zegt: „Ik wil er genoeg tijd voor hebben en het volgens mijn eigen idee doen. Ik ben ook niet zo’n initiatief neemster Ik word altijd benaderd door mensen, die iets met mij plannen en daar doe ik dan aan mee. Ik heb in dit vak nog nooit ergens het initiatief voor genomen Dat zit niet in mijn karakter. Ik roep ook vaak „nee” en ik heb er nog nooit spijt van gehad. Want dan ging een produktie óf niet door óf het werd geen succes.” den”), maar is tijden niet op de t.v. geweest. Voor de VARA moet ze nog altijd een show maken, maar voorlopig brengt ze dat niet op. DE AMERIKANEN hebben zich op nieuw op de „square dance” geworpen van decorstukken op het applaus van invloed zijn. „In deze musical moet ik soms in twee zinnen iets zeggen en dan, béng, weg. Bij het toneel ben je soms drie kwartier aan een scène be zig. Dit is meer uit brokken opge bouwd”. „IN ROERMOND, vreselijk, moeten we in een bioscoop spelen met een totaal ongeschikt toneel. Dat komt de voorstelling ook niet ten goede. Maar ik kan zoiets beter niet zeggen, want straks willen ze daar óók een schouw burg hebben”. Als ik haar later vraag of ze iets in Conny Stuart benijdt, antwoordt ze: „Benijden is het woord niet. Ik bewón der haar zingen, klaar. Het lijkt me dol om te zingen zoals zij”. „IK VIND het heel fijn, dat Annie in de show wat met de maatschappij bezig is. Ze kent me beter dan ik mezelf. Ze schrijft op bepaalde eigen schappen- gaat van de basis van je persoonlijkheid uit. Ik kan voor ver schillende standpunten voelen, begrip voor verschillende oordelen opbrengen. Ik vind alles zeer betrekkelijk.” 250 nieuwe appartementen wordt par keerruimte voor 170 auto’s aangelegd, maar komt er slechts één kleuterspeel- plaats. Dat zou betekenen dat de West- duitse kindertjes maar een halve vier kante meter officiële speelruimte per kind hebben. In Zwitserland hebben de kleuters zes, in Groot-Brittannië 20 vierkante meter per kind beschikbaar. Het blad plaatst er nog een paar pikante cijfertjes bij: 66 percent van onze oosterburen noemt zichzelf „kin dervriend”, maar op de vraag wat hun het meest irriteert geeft meer dan 50 percent als antwoord: „kinderen”. En dan heeft een Duits instituut voor opiniepeiling bovendien nog genoteerd DE TONEELSPEELSTER heeft kri tiek op het Nederlandse theaterbestand. De mensen komen niet meer naar de produkties, maar de voorstelling wordt bijna thuisbezorgd. Ieder „gat” heeft een eigen schouwburg. „Mensen uit Almelo, Deventer en Hengelo kunnen toch best naar Enschede komen om maar wat te noemen!” ZESTIG miljoen franken is het be drag dat in 1971 verhuisd is van de portefeuilles van de Fransen naar die van de „helderzienden” in hun land. In meer dan zestig Franse steden zijn helderzienden en astrologen (in totaal een kleine 500) te vinden die een bloeiende praktijk er op na houden, vertelt weekblad Elle. ZE ZIT tot eind 1972 in „En nu naar bed”. „Ja dat is wel een beetje een beklemmende gedachte. Het is langer achter elkaar dan ik ooit bij het ge subsidieerde toneel heb gespeeld. Maar ik word toch iedere avond weer door de musical gepakt. Dat komt ook door de muziek. Ik kan me niet meer voor stellen hoe het zonder muziek op het toneel is. Al ligt elke noot vast, het verveelt geen moment”, zegt ze. Mary Dresselhuys, onlangs nog in de tv-serie Mijn Tante Victoria, is al ja- ren de beste in het genre komediespe len. In de musical kan ze wat dat betreft haar hart ophalen. Maar anders is het wel. „Ik kan er in sommige scènes een woordje bij verzinnen.. Als het leuk is, blijft het erin. Maar dit is eigenlijk een vak dat ik helemaal niet kende”. „IK HEB alles moeten leren. Dat spreken tegen het publiek was hele maal nieuw voor me. En dan die felle schijnwerpers, waar ik tegenin moet kijken. Ik zie niets als ik van het toneel kom. Wim Sonneveld heeft dat ook nog altijd. Mijn kleedster moet me opvangen”, zegt de actrice. Nieuw voor haar is ook dat de mensen soms na de scène klappen. Dat komt bij „de grote K” zelden voor. ZE VERTELT dat ze beeft gemerkt hoe de belichting en de snelle wisseling en er gaan zelfs stemmen op om deze tak van danssport tot nationale volks dans van Amerika te verklaren. Vol gens maandblad McCall’s zijn er op het ogenblik naar schatting zeker zes miljoen Amerikanen die het square- dansen tot nieuwe vrijetijdsbezigheid hebben verheven. CONNY STUART was blij met de lovende kritieken: „Toch neemt al die goede kritiek mijn zelfkritiek niet weg. Iedereen mag het goed vinden, maar als ik zelf niet tevreden ben denk ik niet: ik ben er. Ik vind het heerlijk om goede kritieken te krijgen, maar ik blijf op mijn hoede. Ik denk wel eens: ik kan niet meer doen dan mijn best. Of: laat ze doodvallen, ik ben enorm strijdlustig, gooi me er in.” ZE VERTELT dat ze „En nu naar bed” misschien lang niet zo aantrekke lijk zou vinden als er geen muziek aan te pas kwam. „Ik vind het heerlijk om te zingen. De liedjes zijn voor mij de hoogtepunten in de show. Daar kan ik me het best in uitleven.” Ze is opgetogen over haar collega’s („Mary is geweldig om tegenover te staan”) en noemt de jongelui die in de musical dansen, zingen en kleine rol letjes spelen „een uniek stel”. Vl Op de vraag of ze zich met leeftijd genoten verwant voelt, antwoordt Con ny Stuart: „De generatiekloof met mijn eigen leeftijdgenoten wordt steeds groter. Ik trek ook zo vreselijk veel met jonge mensen op. In de show zijn alleen Mary en John Koch een beetje van mijn leeftijd. De rest is hoogstens even in de dertig.” HET BEGINT bijna op kwaadspre kerij te lijken, maar Jasmin beweert ook nog dat in Duitsland de auto belangrijker is dan het kind: op elke EVELYN KUHN is een mooie, blonde van origine Duitse verschijning die in de Verenigde Staten furore maakt IN HET BEGIN, bekent Mary Dres selhuys, vond ze het een beetje moei lijk dat muziek in een musical belang rijker is dan toneelspel. „Ik ben er aan gewend al vóór de première. Maar ik merkte het op de repetities. Als er tijd over was, werd er altijd nog even aan een muzieknummer gewerkt. Nooit aan een speelscène. Muzieknummers „EN NU NAAR BED” is haar eerste musical, maar het had haar tweede kunnen zijn. Ze werd een paar jaar geleden voor „Hello Dolly” gevraagd, een zangleraar zei dat ze het aankon. Maar omdat de Carré-directie voor „A- natevka” koos was „Dolly” van de baan. OOK DE horoscopen in dagbladen en tijdschriften worden blijkbaar veelvul dig gelezen, want bij een desbetreffen de enquête gaven zes van de tien ondervraagden toe, dat ze het lezen van hun horoscoop nooit oversloegen. De kosten voor een consult bij de „groten” onder de helderzienden in Frankrijk bedragen zo’n 150 tot 200 franken. Elle signaleert voorts een sterke opkomst van de „toverwinkels” BIJNA 50 percent geeft toe dat ze hun kinderen een dreun verkopen „wanneer andere maatregelen niet hel pen”. Slechts 16 percent is in principe tegen slaag als opvoedingsmiddel. „IK HOUD er niet van om iets „eventjes” te doen. Ze bellen wel eens op voor een tv-stuk. Veertien repetie- dagen zijn er dan. Denken ze dat het aantrekkelijk is. Maar dan hoef ik niet hoor. Ik ben al zolang bezig; ik heb een reputatie te verliezen”, zegt Mary Dresselhuys. waar amuletten, magische kruisen, wierook en allerhande middeltjes tegen „het boze oog” worden verkocht. dat bijna 40 percent van de bewoners van de Bondsrepubliek van mening is, dat een fris pakje slaag voor de kinderen af en toe onmisbaar is als men het grut naar behoren wil opvoe den. „Het komt wél aan en ik vind zulk schokwerk ook wel plezierig. Maar het is net als wanneer de mensen een ongeluk zien: Ze rijden een kilometer voorzichtig en racen er dan weer op los. Jonge mensen lachen er meer om dan ouderen. Ze denken dat het nog ver van hun bed is. Ik vind het verrukkelijk om te doen en gillend van de lach weg te lopen. Het is een hoogtepunt.” Mevrouw Dresselhuys zegt nu: „Ach teraf is het een zegen, dat het niet is doorgegaan. Mijn man en kinderen hebben me ervoor behoed dat ik de mist inging. Ik kan praten tot in de achterste hoekjes van de zaal, maar als ik zing is het mis. Ik heb geen volume om te zingen”. „Het is niet alleen een zaak van talent, ook van instelling. Je hiet uit je evenwicht laten brengen door privé- dingen. Tedere avond weer voor hon derd percent naar perfectie streven”, zegt Conry Stuart. ZE VINDT zichzelf evenwichtiger ge worden. „Ik kan veel meer dingen opvangen Ik kan goed ergens een streep onder zetten. Opnieuw beginnen kost me weinig moeite. Het verleden schud ik makkelijk van me af. Ik verlang naar niets van vroeger terug. Alleen zou ik mijn ouders wel eens in deze maatschappij willen laten kijken, denk ik soms.” Op de musical terugkomend zegt ze, dat ze aanvankelijk het verhaal van de twee feeën in het leven van piano- VEEL SUCCES heeft Conny in de show met de liedjes „Ik hoef alleen maar even zó te doen” en „Het hartin farct”. Over dat laatste merkt ze op: „Ik doe het nu veel genuanceerder dan op de première. Daarna ontwikkelt zich de voorstelling pas. Als ik over het hartinfarct zing, zie ik wel vrou wen hun man aankijken met een ge zicht van zie-je-nou-wel, hcor je het ook eens van een ander.” stemmerszoon Frans nalsema niet zo zag zitten. „Maar ik werd steeds en thousiaster. Oorspronkelijk wilde ik er niet aan Hou je centjes toch in je zak, riep ik maar tegen John de Crane. Ik had ook nog een aanbod voor een musical over een commune en dat stond me meer aan. Maar het is alle maal meegevallen. Ik heb zelden zo satirisch en venijnig kunnen zijn als nu. Het is vreemd dat ik het nog niet eerder heb gedaan.” HET GROS van de liefhebbers is niet meer piepjong, maar ook teenagers mengen zich in het dansgewoel van de square die volgens kenners uit meer dan zeventig basisbewegingen bestaat, door de dansers in groepjes van acht uit te voeren op aanwijzingen van een aanvoerder. De meeste square-dansers zijn lid van clubs waar beginners twintig tot dertig lessen kunnen nemen om de square-danskunst inder de knie te krijgen. Er worden al square-festi vals gehouden en optimistisch beweren dat de jaren ’70 een soort „gouden eeuw van het square-dansen” zullen inluiden. „Maar ik vond het een attractie, deze sprong in het duister. Nou ja, een sprong in het duister met een stel gedegen vakmensen. Want ik heb geen zin om te flodderen, ben vreselijk consciëntieus. Iedereen denkt dat ik alles altijd uit mijn mouw schud, maar ik ben een enorme repeteerster”. Mary Dresslhuys noemt „En nu naar bed” „een vreemd avontuur. Ik moet me zien te handhaven op een heel andere manier dan in een stuk. Licha melijk is het veel vermoeiender. Toch vind ik een grote rol in een stuk met allerlei emoties nog vermoeiender. Vooral psychisch”. OOK DUITSLAND staat op het trieste lijstje van welvaartslanden waar het kwaad van de kindermishan deling langzaam maar zeker toeneemt. Op het ogenblik moet, volgens het blad Jasmin, aangenomen worden dat per paar in Duitsland 80.000 kinderen door volwassenen worden mishandeld. „Mijn tuin is mijn houvast. houdt me enorm in balans. Ik heb hem pas vijf jaar, maar ik heb er altijd vreselijk naar verlangd. Mijn man voelt er niets voor. Hij zit met een boek voor de boot, kijkt me hoofd schuddend nd als ik weer op klompen loop”. als fotomodel. Haar toilettafel is uiter aard afgeladen met potjes, doosjes en stiften in de nieuwste make-upkleuren, maar als Evelyn aan het eind van een drukke dag thuis komt loopt ze dat schoonheidsarsenaal radicaal voorbij. In Ladies’ Home Journal onthult ze openhartig één van haar belangrijkste schoonheidsgeheimen: ze verwijdert haar make-up, grijpt de fles yoghurt uit de koelkast, en legt bij wijze van gezichtsmasker een laagje van dit zui- velprodukt op haar gezicht. Ze laat de yoghurt 20 minuten intrekken, wast de smurrie eraf met warm water en smeert wat nachtcrème op de huid. De melkboer als (goedkope) schoonheids specialist, zogezegd. DE WEEGSCHAAL van Mary Dres selhuys, waarop aan de ene kant haar werk „ligt” wordt in evenwicht gehou den door haar man (schrijver-vlieger Adriaan Viruly), haar kinderen en haar tuin aan de Vecht waar ze elk vrij moment zit. „HET GROOTSTE deel van mijn leven voltrekt zich in de sfeer van jongeren: de omstandigheden plaatsen me erin. Ik hunker eerlijk gezegd ook niet naar iets anders. Veel van mijn leeftijdgenoten blijven stilstaan, omdat ze deze tijd niet willen aanvaarden. Dat irriteeert me en ik ben blij dat ik de maatschappij door de ogen van jonge mensen zie. Gewild jong doen vind ik weerzinwekkend. Het geldt niet voor alle ouderen maar er zijn grim mige mensen die de wereld van tien jaar geleden of nog veel langer terug, willen vasthouden en hun ogen dicht doen voor alles wat om hen heen gebeurt. Mensen die zich voortdurend opwinden over „de jeugd”. Er is zo veel positiefs te noemen, maar de ne gatieve dingen vallen nu eenmaal meer op.” „Bij .Heerlijk duurt het langst” werkte ik zeven maanden achtereen en dan na één vrije maand nog eens elf maanden Dat is nu beter geregeld. Als ik nu een vrije dag heb, krijg ik weer veel zin en moed om te spelen. Ik vind het een ongekende vreugde dat het zo goed gaat. Bovendien als het kort zou lopen was het geen succes. Nu wel. Ik kan me overdag met allerlei dingen bezighouden, want mijn tekst ken ik door-en-door Maar op het toneel hecht ik aan discipline, dat is ideaal voor mij „WAT DAT betreft ben ik heel pie tepeuterig. Vroeger niet. Bij Sonneveld improviseerden we er wel eens op los. Hij was de directeur, begon er mee en wij deden me. We hadden wel eens zoveel plezier, dat het publiek het niet leuk meer vond. De mensen verlangen ook steeds meer, zien meer, kennen het vak beter. Ze reageren overal op de zelfde dingen. Het publiek pikt meer van me: dat heeft met mijn leeftijd te maken. Ik heb nu een constant niveau. Vroeger waren er ups en downs.” „HET IS OOK zo vergankelijk wat je doet. Als ik vijf jaar niets zou doen, zouden ze me niet meer herken nen. Succes is leuk zolang het duurt. Het is enig, maar in wezen is het niet zó belangrijk. Automatisch doe ik het wel zo goed mogelijk. Er zijn zoveel talentvolle mensen geweest, die het karakter misten om te slagen in dit vak.” MEEVALLEN vindt ze de stemming in de groep. „Ik had niet gedacht dat er een rotsfeer zou zijn natuurlijk. Maar de stemming is ontzettend leuk. Waarom ook niet. Iedereen heeft suc ces, de zalen zijn uitverkocht en ieder een heeft wat leuks te doen. Het technisch personeel is ook uitstekend. John de Crane heeft het allemaal voortreffelijk gearrangeerd”.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15