Abortuswetgeving brengt KVP in het nauw Kosten beperken van gezondheidszorg t Geen vertrouwen tussen bisdom Roermond en bisschop van Leer ling-ver plee gster s worden misbruikt Politie slaat stakers in Emmen uiteen VPRO-beroep ongegrond verklaard Fa. B. ENGELENBERG Protest tegen kolonels TEL 023-379909 VELDH U IJZEN BLOEMENDAAL K s Mr. Van Agt moet spitsroeden lopen Europese Beweging pleit voor kleine topconferentie Staatssecretaris Rietkerk Minister Geertsema tegen posters B 1 Atheïsten onwelkom in Zuid-Afrika ONDANKS SERIE GESPREKKEN: Knipperlicht op overweg werkte niet; man dood „De Vakbeweging” INBINDEN GEWETENSNOOD DOELMATIG ZATERDAG 22 APRIL 1972 2 tAT (Van een onzer verslaggevers) BETONREPARATIES MATERIAAL i DE BAKKENSPECIALIST I OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN k tot f 10 OOOTI Verhoging collegegeld gaat door tu h West Holland Bank Den Haag (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Uit de gesprekken van de nieuwe bisschop van Roer mond, mgr. dr. Gijsen met het kathe draal kapittel, de centrale commissie, agendacommissie, dekensvergadering en met de hoofden van dienst, die tegen de achtergrond van de „Nota nieuwe bisschop” zijn gevoerd, is nog maar nauwelijks enige gemeenschap pelijkheid gegroeid. De onzekerheid over de toekomst en het persoonlijk onbehagen zijn niet verdwenen Werkinspiratie is er niet in gevonden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De stille strijd over de abortuswetgeving, die nu al geruime tijd achter de schermen van het Haagse politieke bedrijf wordt gevoerd, lijkt nu spoedig tot een uitbarsting te komen. De KVP-minister van Justitie, mr. Van Agt, komt weldra met zijn wetsontwerp, dat uitwerking moet geven aan de afspraken, die over deze zaak door de vijf coalitiepar tijen bij de kabinetsformatie zijn gemaakt. Moest mr. Van Agt in de zaak van de drie van Breda al spitsroeden lopen, hij staat nu op nieuw voor hete vuren. 1 ERSOONLIJKE I ENINGEN ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) (Van onze correspondent) ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Volgende week gaat het kabinet het wetsontwerp van minister De Brauw van Wetenschapsbeleid inzake de verhoging van de collegegelden behan delen. Minister-president mr. Biesheuvel verwacht, dat het nog «óór het zomerre ces in de Kamer zal komen. De verhoging houdt niet in dat er een fundamentele wijziging zal komen in het beurzenbeleid. Wie studeren wil, zal kun nen gaan studeren en wie aan de studie is, kan dat blijven doen. Maar de regering zal de verhoging van het collegegeld als zodanig doorzetten. Het compromis was nodig omdat een strafrechtelijk verbod, zoals dat thans bestaat, niet meer door de geldende rechtsopvattingen wordt gedekt. Bo vendien bleek zich in de praktijk al een stuk liberalisering voltrokken te „Het is wederkerig niet gelukt de ware bedoelingen over te brengen en elkaar te verstaan. Wederkerig vertrouwen is er DEN HAAG Mensen die verklaarden atheïsten te zijn worden niet toegelaten als immigranten in Zuid-Afrika. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van Immigratie, C. Mulder, onlangs in Kaapstad verklaard, zo bericht het Nieuwsbulletin van de Zuid afrikaanse ambassade. Het toelatingsbeleid discrimineert niet tussen verschillende godsdienstige over tuigingen, maar atheïsten zijn niet welkom, aldus het bulletin. Vanuit deze uitgangspunten acht mgr. Gijsen aanvaarding van zijn benoeming zonder overleg met het kapittel volkomen Een nacht lang hebben acht demon stranten een hongerstaking gehouden om te betogen tegen het Griekse kolo- nélsbewind, dat gisteren zijn vijfde verjaardag vierde. De hongerstaking werd de afgelopen nacht om twaalf uur beëindigd. Óp de foto: de demon stranten voor het Griekse ambassade gebouw in Den Haag. Ontslagen in Kampen. De directie van Backfield N.V. in Kampen, fabriek van stalen kantoormeubelen, heeft 27 werk nemers ontslag aangezegd. Het bedrijf heeft structurele moeilijkheden, zo zegt de directie. Hel in gi belan toebe religi sing eigen sche Er belar wein mene tien diger slecb digd gewc de 1: paal, opva nis. Tc tie t digii strer med klini van over ondt gesp W land ovei stilz vast anti uit i lich het eige tie niet psyi heel heit wv MAAI se in ac ge ee de N< ri zo ii v d 7 t C N kon een „he zig stri de get n: gi k: vt d: [P. Kant. Heemstede Laan van Insulinde 1 Telefoon 023-284027 V' V si d SI g (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State heeft in een advies aan de Kroon het beroep van de VPRO tegen de beschikking van oud-minister Klompé. waarin de VPRO berisp', werd door een sabotage-uitzen- ding. ongegrond verklaard. Ook al zou de omroepvereniging nimmer de bedoeling hebben gehad sabotage in de hand te werken, zij heeft door de wijze waarop het programma gebracht werd getoond zich niet van haar verantwoordelijkheid bewust te zijn. Aldus het advies. Dr. J. van Mansvelt, geneesheer-direc- teur van het Elisabeth Gasthuis in Haar lem, gaf wegen aan om te komen tot een doelmatiger gebruik van mankracht en middelen in de intramurale gezondheids zorg. Via experimenten zal de totstandkoming van wijk-gezondheidscentra moeten wor- ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 De ministers-presidenten, ministers van Buitenlandse Zaken, van Economische Za ken en van Financiën van België, Dene marken, Ierland, Luxemburg, Nederland en Noorwegen zouden bij een dergelijk voorbereidend gesprek hun standpunten en met name ook de ervaringen van kleine landen met het besluitvormingspro ces in de Europese gemeenschappen kun nen uitwisselen. De voorzitter van de Europese Bewe ging in Nederland, die zijn vertrouwen uitsprak in het optreden van dr. Mansholt als voorzitter van de Europese commissie, en van de beide Nederlandse bewindslie den minister Schmelzer en staatssecretaris Westerterp, bepleitte een snelle aanvaar ding van het wetsontwerp Westerterp-Bos voor desnoods nationale verkiezing van de leden van het Europese parlement, en een Kamerdebat over het Nederlandse stand punt op de topconferentie zowel ten aan zien van een betere werkwijze als van een democratisering van de Europese ge meenschappen, die gelijk moet opgaan met het verwezenlijken van een economi sche en monetaire unie en met de eerste stappen op de weg naar een in het kader van de gemeenschappen ingebouwde nau we politieke samenwerking. Samen met zijn collega en partijge noot minister Stuyt (Volksgezondheid) heeft de minister van Justitie gepro beerd de abortusparagraaf in het onder regie van prof. Steenkamp afgesloten regeerakkoord om te zetten in een wettelijke regeling. Die paragraaf is indertijd tot stand gekomen na een korte maar felle brainstorming door een kleine werkgroep onder leiding van de liberaal Geurtsen. Er kwam een compromis uit de bus dat abortus wil de toestaan als de ingreep zou plaats vinden in een erkende ziekeninrichting op advies van een wettelijk erkend „multi-disciplinair” team van wisselen de samenstelling. EINDHOVEN. Op het jaarlijks con gres van de Europese Beweging in Neder land, dat vandaag in Eindhoven is gehou den, heeft de voorzitter van de Neder landse tak van de Europese Beweging, de heer J. H. C. Molenaar voorgesteld om als voorbereiding voor de Europese topconfe rentie in de komende herfst op initiatief van de drie Benelux-landen een „kleine top” van de zes kleine landen in het Europa van de tien bijeen te doen komen. BUSSUM. Als wij ons niet tijdig bezinnen op mogelijkheden ter beperking van de kosten van gezondheidszorg zullen zeer rigoureuze maatregelen nodig zijn. Tot deze uitspraak kwam de staatssecre taris van Sociale Zaken, mr. J. G. Riet kerk, vandaag in Bussum op de V.V.D.- discussiedag over de volksgezondheid. Maandag waren aan de elektrische in stallatie werkzaamheden verricht waarna als gevolg van een menselijke fout een bepaalde noodzakelijke handeling is nage laten. Daardoor begon de installatie op batterijen te werken, maar die waren na verloop van tijd uitgeput geraakt. minderjarig is of niet, rechtstreeks voor de wet strafbaar is Ook al is die handeling opgedragen door superieuren, die juridisch niet aansprakelijk zijn te stellen. Dat is onder meer gebleken bij de zaak Paula F., de leerling-verpleeg ster die een patiënt een verkeerde in fuus toediende als gevolg waarvan deze patiënt overleed, aldus het NW „De Vakbeweging” spreekt er schande van dat leerlingen al in het eerste jaar van hun opleiding, die in totaal 3,5 jaar duurt, regelmatig worden belast met nachtdienst. De meisjes staan dan al leen voor een afdeling en de controle die er in zo’n geval toch door een hoofdverpleegster zou moeten zijn, is er vrijwel nooit. Het hoofd weet vaak niet eens, wie er nachtdienst heeft, aldus „De Vakbeweging”. Dit blijkt uit een „evaluatie”, een waar dering van deze gesprekken, die zojuist is verschenen en is ondertekend door twee leden van het kathedraal kapittel, vijf leden van de diocesane diensten, de secre taris voor pastorale aangelegenheden, vijf leden van de agendacommissie van de dekensvergadering en drie leden van de centrale commissie van de diocesane pas torale raad. Als uitgangspunten voor zijn beleid op deze terreinen geeft mgr. Gijsen aan: een bisschop is primair lid van het wereldepi scopaat en de lokale kerk dient een con- cretisatie te zijn van desensus catholicus van de wereldkerk De kern van de sensus catholicus is de boodschap van het evan gelie zoals deze in de loop der tijden onder woorden is gebracht in de wereld kerk onder de beslissende leiding van de paus. De eerste taak van een bisschop is de sensus catholicus vanuit de wereldkerk in te brengen in de lokale kerk. De lijn paus - wereldepiscopaat - diocesane bis schop is de fundamentele lijn. Bij verschil van mening tussen lokale kerk en wereld kerk moet een bisschop kiezen voor de wereldkerk. Defiaties (afwijkingen) van de lokale kerk moeten gecorrigeerd wor den. Het ambt is fundamenteel een kwes tie van geroepen en gezonden zijn op basis van wijding. Deze roeping en wij ding grijpen de priester fundamenteel aan en maken hem tot degene die gezagvol verkondigt en. voorgaat in de lithurgie Het ziet er naar uit dat minister Stuyt onder druk van de Tweede- De minister heeft zijn bezwaren ook kenbaar gemaakt aan de commissaris van politie van Wassenaar, waar hij woont. Er komt als bijzondere reden bij dat hij volgende week dinsdag tot na midder nacht in de Tweede Kamer m< et zijn en daarna nog op zijn departement wil wer ken, dat zijn vrouw volgende week afwe zig is en dat alleen zijn kinderen thuis zullen zijn. Een en ander is voor de commissaris van politie aanleiding ge weest het Hooglandse comité te berichten dat geen vergunning voor de demonstratie zal worden verleend. De huisarts zal naast de gebruikelijke, doch nu beter gedocumenteerde en voor bereide verwijzing naar de specialistische geneeskunde en ziekenhuiszorg, in bepaal de gevallen ook de beschikking moeten krijgen over de mogelijkheid tot consulta tie van de specialist zonder directe door verwijzing voor onderzoek of overdracht van de verantwoordelijkheid voor de pa tiënt. De specialist zou direct na beant woording van de vraagstelling moeten kunnen terugverwijzen naar de huisarts en zijn team voor verdere behandeling, controle en begeleiding. De specialist zou een aanstelling en honorering behoren te krijgen waardoor hij financieel onafhan kelijk wordt van de wijze van behande ling en het aantal voor klinische behande ling opgenomen patiënten. Naar de me ning van dr. Van Mansvelt zal de doelma tigheid van het ziekenhuis moeten worden verhoogd door het mogelijk maken van een verschuiving van klinische naar poli klinische behandeling. Dientengevolge zal de 90 percent bezettingsnorm moeten worden vervangen door een meer op de regionale functie van het individuele zie kenhuis toegesneden vorm. DEN HAAG. Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken heeft er bezwaar tegen dat het Hooglandse comité, dat actie voert tegen het wetsvoorstel dat Hoogland in Amersfoort moet doen opgaan, in de nacht van dinsdag op woensdag, volgende week, voor zijn deur komt posten met een vrijheidsboom. In de Eerste Kamer heeft hij deze week, toen grenscorrecties rond Alkmaar aan de orde waren, gezegd der gelijke demonstraties beslist niet prettig te vinden. AMSTERDAM. Leerling-verpleegsters worden misbruikt als goedkope arbeids krachten. Zij worden vaak belast met taken die zij eigenlijk niet mogen ver richten en zijn daarin volkomen rechte loos. Klachten die bij de Geneeskundige Inspectie over een onverantwoorde be lasting van leerling-verpleegkundigen binnenkomen, worden in feite niet in behandeling genomen. Deze beschuldigingen worden uitgespro ken in „De Vakbeweging” het wekelijks orgaan van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Het NVV noemt het merkwaardig, dat de Geneeskundige Inspectie zelf verklaart dat zij bij klachten over handelingen die leerlin gen onbevoegd maar op bevel hebben verricht, weinig kan doen, „omdat een medisch tuchtcollege ontbreekt”. Dit betekent volgens de vakbeweging, dat degene die verkeerd handelt, of zij nu Leerling-verpleegsters, die een opdracht weigeren, ook al is dat gemotiveerd, leerlingen die lastig worden gevonden omdat zij zich kritisch >ver een bepaal de gang van zaken uitlaten, lopen grote kans geen diploma te krijgen, zegt het blad. Een leerling wordt namelijk niet tot een examen toegelaten als zij een slecht praktij kcijfer heeft. En dat middel wordt, zo is het NVV uit de praktijk gebleken, herhaaldelijk toegepast. Over de opleiding zegt het NVV dat de geneeskundige hoofdinspectie zelf heeft gepubliceerd, dat de helft van de do centen niet gekwalificeerd is. Daar komt dan nog bij, dat er tegenover 29 weken theoretische studie ruim 2,5 jaar praktisch werken staat (naast de va kanties, en dat is volgens het NVV een wanverhouding t e noemen). Het blad „De Vakbeweging” noemt dat opnieuw een reden om het stelsel waarbij leer lingen worden opgeleid in de vanouds sterk autoritaire en hiërarchische zie kenhuisgemeenschappen, zo spoedig mo gelijk te beëindigen. De VPRO ging destijds in beroep tegen de ministeriële beschikking van 9 oktober 1970, omdat zij meende dat zij als gevolg van de negatieve publiciteit rond de beris ping ledenverlies had geleden. Tevens zou zij er financieel op achteruit zijn gegaan door gedaalde advertentie-inkomsten. De VPRO voerde aan dat zij slechts informatie verstrekt had en niet opge stookt had tot sabotagedaden. De toenmalige minister van CRM, mej. dr. Klompé, gaf de VPRO een officiële berisping voor de uitzending van 25 sep- terhber 1970, waarin de omroep een uit voerige radioreportage wijdde aan de sa- botagemogelijkheden in de legerplaats Oirschot. Mr. Klompé oordeelde dat de uitzending gevaar had opgeleverd voor de openbare orde en de veiligheid van de Staat. Dat is bij de Omroepwet verboden. Het kan zelfs leiden tot intrekking van zendtijd. den gestimuleerd. De huisarts kan daarin individueel of in groepsverband participe ren en een team vormen met wijk- en verpleegkundigen en maatschappelijk werkenden met mogelijkheden tot het aanvragen van advies vanuit de sociaal- geneeskundige, levensbeschouwelijke en psycho-hygiënische zorg. Kamerfractie zal moeten inbinden. De fractie wil de liberalisering van de wetgeving zo beperkt mogelijk houden en verlangt binnen de grenzen van het regeerakkoord het onderste uit de kan om de oppositie in eigen kring zoveel mogelijk de kop in te drukken. De abortus blijkt bij de achterban name lijk veel gevoeliger te liggen dan men heeft voorzien. Dagelijks komen er stromen brieven over deze zaak bij de K.V.P. binnen. Zijn opvatting dat matiging van de kostenstijging in de sector van de ver- strekkingen-verzekering dringend noodza kelijk is vloeit in de eerste plaats voort uit de zorg om een redelijke verdeling van de toeneming van het nationaal inko men. In de tweede plaats meent de bewinds man dat door de sterke kostenstijging, gegeven de beschikbare ruimte, een aantal belangrijke en in het regeerakkoord vast gelegde desiderata op het gebied van de sociale verzekering ernstig in gevaar ko men. Temporisering voor nieuwbouw van zie- kenhuisbouw, waartoe de regering is overgegaan, ziet de regering als een eerste maatregel. „Wij zijn volop bezig na te gaan wat er op dit gebied nog verder moet gebeuren”. (Van onze correspondent) EMMEN. De politie van Emmen heeft vrijdagmorgen voor de poort van het Electro Technisch bedrijf Peiger in Emmen, waar al enige weken wordt ge staakt, een demonstratie van stakers en sympathisanten uiteen geslagen. Er wer den bij de charge enkele rake klappen uitgedeeld. Eén man werd gearresteerd omdat hij een politieman aanviel. Tijdens de charge werd de politie met stenen bekogeld. Een politiewagen werd daarbij beschadigd. De staking is een protest tegen het ontslag van een werknemer nadat deze in het bedrijf een actie zou hebben geleid. De politie greep in toen stakers en sym pathisanten mensen aan de poort tegen hielden. „Er was toen meer dan genoeg telerantie betracht” aldus commissaris A. W. Hilbers. „De stakers en hun leiders waren bij herhaling gewaarschuwd nie mand tegen te houden. Er is overigens niet overdreven geslagen. Er is een korte charge uitgevoerd waarbij een bepaald gebied werd vrijgemaakt.” nog niet en de dringende noodzaak blijft om te zoeken naar een weg uit deze impasse”, aldus het document. Volgens mgr. Gijsen moet zijn benoe ming inderdaad gezien worden als afkeu ring var het pastorale beleid in bisdom en kerkprovincie. Hij heeft zijn benoeming ook in dat licht aanvaard. Hij voelt zich verwant met bedenkingen van de paus en curie op het terrein van kerkvisie, ver kondiging en interpretatie van het evan gelie. De afkeuring geldt niet het pastorale beleid in zijn totaliteit hierin is ook veel goeds maar wel in bepaalde ten denties die die kerk hier eventueel buiten het geloof van de „catholica” zullen voe ren en die veel gelovigen in verwarring brengen. Als zodanige tendenties worden door mgr. Gijsen genoemd: neiging naar te grote lokale autonomie van de Neder landse kerk, neiging om priesters en le ken te sterk te betrekken bij de opbouw van het pastorale beleid in een zoeken naar vormen van gezamenlijke verant woordelijkheid; neiging om de verkondi ging en de interpretatie van het evangelie te sterk af te stemmen op mens en maatschappijneiging om het ambt „te functioneel te benaderen, zowel in oplei ding als in de concrete werksituatie", zo staat in de evaluatie. - gerechtvaardigd en ziet hij de wijding te Rome als een gebaar dat positieve waar dering verdient. De gewetensnood, die dit alles oproept bij anderen is voor hem niet invoelbaar. Het beginsel van wederkerige bevestiging tussen bisschop en diocesanen, zowel priesters als leken, is in deze taken voor hen niet relevant, aldus het docu ment. Gezamenlijke verantwoordelijkheid is voor mgr. Gijsen géén vlees en bloed. De toelichting op de opening van zaken rond de procedure van benoeming, gege ven door mgr. Gijsen, heeft géén werke lijke verheldering gebracht, aldus de op stellers van de evaluatie. De waarde van de beoordeling van informatie en situatie door verantwoorde lijke kaders in bisdom en kerkprovincie wordt door mgr. Gijsen zonder meer ach tergesteld bij de waarde van de beoorde ling door Romeinse instanties. De visie van mgr. Gijsen, dat de heilige geest soms werkt via of dankzij manipulaties, kan door ons niet gedeeld worden, aldus het document. Op 6 mei zal de diocesane pastorale raad in Roermond vergaderen. Mgr. Gij sen zal dan een toelichting geven op zijn deze week gepubliceerde „proeve van een visie”. LEEUWARDEN. De automatische knipperlichtinstallatie bij de spoorweg overgang bü Barrahus onder Leeuwarden, waar op dinsdagmorgen de 50-jarige Foe- ke S. Reitsma op zijn bromfiets door een trein aangereden werd, heeft ten tijde van het dodelijk ongeval niet gewerkt. De fractie voelt zich vooral door de ongenuanceerde uitlatingen van de nieuwe bisschop van Roermond, dr. Gijsen, in het nauw gebracht. Wat men de bisschop kwalijk neemt is dat hij geen oog heeft getoond voor de politie ke realiteit, waarvoor de fractie zich geplaatst ziet. Senator Steenkamp heeft er de bisschop al direct op gewezen dat dit land niet uitsluitend door katholie ken wordt geregeerd en dat de verant woordelijkheid van de katholieke poli tici niet bij het eigen volksdeel op houdt. Dat veel K.V.P.’ers door het optreden van de bisschop in paniek zijn geraakt, is begrijpelijk. De partij, die door het optreden van voorzitter De Zeeuw toch al in een wat onzekere fase verkeert, wordt nu ook door splitsingsgevaar be dreigd. De Rooms-katholieke Partij Ne derland van de Hoornse leraar Beuker, die van plan is de volgende week frontaal de aanval op de heer De Zeeuw te openen, schijnt vooral in het zuiden al aardig in opmars te zijn. De fractie kan echter, gebonden aan het regeerakkoord als zij is, niet te veel aan de druk uit de achterban toegeven. Daarmee zou de coalitie op het spel worden gezet en geen enkele K.V.P.’er wil om deze tere zaak een crisis uit lokken. hebben. Ook lag er een initiatief wet je van de P.v.d.A., dat slechts onbevoegd aborteren strafbaar wilde stellen. Om dat V.V.D. en DS’70 met de oppositie dreigden mee te gaan, konden de con fessionelen het niet op een parlemen taire behandeling van dit initiatiefwet- je laten aankomen. De nogal vage formulering in het regeerakkoord leidde al dadelijk tot schermutselingen. De vraag waar het om gaat is, hoe het team, dat wordt geacht het belang van de ongeboren vrucht af te wegen tegen dat van de vrouw, moet worden samengesteld en welke bevoegdheden het moet krijgen. De confessionelen willen, afhankelijk van het geval, naast de behandelende arts ook een gynaecoloog en psycho loog of psychiater ingeschakeld zien. De liberalen daarentegen willen de ei gen verantwoordelijkheid van de arts zo weinig mogelijk geweld aandoen. Dat schijnt ook de opvatting te zijn van de minister van Volksgezondheid, de vroegere internist Stuyt, tweede on dertekenaar van het wetsontwerp. Door zijn toedoen moet in het vooront werp de bevoegdheid van de teams zo vaag zijn omschreven (het wetsont werp spreekt van verplicht overleg) dat de behandelende arts zich bij een negatief advies niet gebonden hoeft te voelen. Dat is voor de Raad van State aanleiding geweest het ontwerp, voor zien van tal van juridische aantekenin gen, terug te sturen naar de minister raad. De moeilijkheden schijnen zich ook toe te spitsen op de positie van de abortusklinieken en de registratie. ^1:.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2