REIS VAN APOLLO-16 MET EEN DAG BEKORT s EEG sprak met twee monden op UNCTAD Weer aanval met B-52 toestellen Democraten hebben hippe helpers KvanVEELEN MARK1EZEN/ZONNESCHERMEN RPtlUIKeW/LUXAPlXX JALOUZIEBN Têxoro shirts ,«■1 Geen toegang voor onbevoegden Onderling meningsverschil tussen rijke landen Demonstratie in Athene achtergrond Politie in VS dreef handel in verdovende middelen 5^2 Bombardement op Thanh Hoe Rel in Santiago SÓ 1 Uufin4S’WMT lT MMUlD(M Donderdag terug „Vrije grenzen” (Van onze redacteur in Washington) Raadgevende stem Hip EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK HOUSTON (Reuter, AP, DPA en UPI) De astronauten John Young en Charles Duke zijn gisteravond aan hun eerste tocht op de maan begon nen. Young, de commandant van de Apollo-16, verliet als eerste de maan lander „Orion”. Vanmorgen maakte men in Houston pas bekend dat de derdem aanexcursie toch door zal gaan. Het uitstapje is twee uur be kort. De gehele reis wordt een dag bekort. Spoorboekje PHILADELPHIA Het stadsbeeld van Philadelphia in de Ameri kaanse staat Pennsylvania heeft dezer dagen vlak voor de voorverkie zingen, die aanstaande dinsdag zullen worden gehouden, iets van de Sinterklaastijd in Nederland, wanneer elkaar beconcurrerende heilig- mannen de kans lopen elkaar tegen het lijf te lopen. In Philadelphia zijn het geen Sinterklazen (maar democratische presidentskandidaten (maar wie zal zeggen dat zij geen heiligmannen zijn zij zelf in ieder geval niet wier officiële autostoeten, voorafgegaan door loeiende politie sirenes, de kans lopen elkanders routes te blokkeren. Besturing stuk Verschil SATERDAG 22 APRIL 1972 "T 's s I (Van een speciale medewerker) ADVERTENTIE ,WVVVV\/WVVVV\fVVWWWVVWVVVWVVWWl/VVWVWVVVVVVWWVVWWWWWWWWVWVVWVVVWVVWWVVVWWW¥VWWVlAfVWWU en Amerikaanse bloemenkinderen Schouderlang met een elastiekje bij- echts apge- van van jaar met i al- trole een is er niet ildus van van erk- drijf zegt een gebonden haren van jongens ver oorzaken geen opgetrokken wenkbrau- tegen tober evolg >eris- s zou ïgaan •acht eerd, nden aaal- ’rote t het niet een iddel ktijk lillen heeft eroep van PRO tzen- >u de ieling d te larop toond kheid it de heeft do- Daar »r 29 jaar va- een blad ieuw leer- louds zie- mo- voor die iren, n te i bij eeg- in- deze het :e in ■leid, sym- gen- noeg s A. iders nie- gens corte >aald Nu doet zich de merkwaardige overeen komst voor, dat bij een levende vrucht een stadium te onderkennen is waarin „het leven” met menselijke aanzet aanwe zig is, zonder dat zich nog een psychische structuur heeft gevormd. Volgens een van de laatste medische proefschriften op het gebied van de „medisch-juridische aspec- SAIGON, (UPI en AFP). Amerikaan se B-52 bommenwerpers zijn gisteren diep in Noord-Vietnam doorgedrongen. De reus achtige oorlogsmachines hebben de om geving van Thanh Hoe gebombardeerd, een stad op 145 km ten zuiden van Hanoi. Het bekorten van de Apollo-reis ge beurt met het oog op het feit, dat als gevolg van de moeilijkheden met de hoofdmotor van de „Casper” het moeder schip meer brandstof, water en zuur stof zijn verbruikt dan in het oorspronke lijke vluchtplan was voorzien. Nu is uit veiligheidsoverwegingen het tijdstip van de landing in de Stille Oceaan vastgesteld op donderdag 27 april om 20.30 uur. Aanvankelijk zou dat zijn op vrijdag de 28ste. Vanmiddag om 16.37 uur onze tijd zou de tweede excursie beginnen. Maandag ochtend om 4.22 uur vertrekt de Orion van de maan. De dag daarop aanvaarden om 7.24 uur Young, Duke en Mattingly aan boord van de „Casper” de thuisreis naar de aarde. Zoals verwacht wees de Amerikaanse delegatieleider John Irwin er ook nog eens met nadruk op hoeveel belang de Verenigde Staten hechten aan „vrije en open grenzen” wat betreft de invoer door de rijke landen van landbouwprodukten en grondstoffen uit de ontwikkelingslan den. Het onderwerp abortus blijft nog steeds in grote diversiteit de maatschappelijke belangstelling boeien: het heeft een rol toebedeeld gekregen in de politiek, in de religie, in de cultuur, in de milieubeheer- sing en uiteraard in de kring waar het eigenlijk bij uitstek thuishoort, de medi sche wereld. Er zijn weinig onderwerpen van sociaal belang waarover zoveel mensen met zo weinig bevoegdheid of kennis van zaken menen te moeten oordelen. Als men er tien geheide meningen over hoort verkon digen, zijn de medische deskundigen er slechts met een of twee in vertegenwoor digd en de anderen komen uit politieke of gewoon maar particuliere kring, waarbij de laatste groepen vaak spreken uit be paalde religieuze of levensbeschouwelijke opvattingen zonder enige medische ken nis. Toch is abortus, als men het per defini tie beschouwt als de gewelddadige beëin diging van een levend organisme een even streng-specialistisch onderwerp voor de medici als bijvoorbeeld de zogenoemde klinische doodverklaring, het v aststellen van het gedefinieerde levenseinde, waar over lang niet door zovelen met zoveel ondeskundigheid en onbevoegdheid wordt gesproken en geoordeeld. Wat dit laatste onderwerp betreft, in landen waar men tot harttransplantatie is overgegaan heeft de wet het min of meer stilzwijgend aan de medici overgelaten om vast te stellen in welke situatie het ver antwoord is om een hart te verwijderen uit een nog in zeker opzicht functionerend lichaam. De wet heeft zich blijkbaar op het standpunt gesteld dat de medici hun eigen verantwoordelijkheid in deze kwes tie voldoende zullen laten gelden en zeker niet zullen ingrijpen in een leven dat nog psychisch structureel intact is, ook al heeft die psyche geen enkele mogelijk heid meer om zich te uiten. men van r in ge- s en wer- ppen ■eerd dens enen irbij Het verschil tussen de laconieke stijl van Humphreys stad en na nadrukke lijke activiteiten van Muskies mede werkers zegt iets over de verkiezings campagne. ATHENE (Reuter en AFP). Onge veer honderd Griekse studenten hebben gisteren getracht voor de universiteit van Athene een betoging te houden, gericht tegen het kolonelsregime. Wegens moeilijkheden met de draaibare antenne van de „Orion” kon net uitstap pen niet direct per televisie worden uitge zonden. Pas een uur later werden televi siebeelden naar de aarde gezonden. Het tweetal was zeer onder de indruk van het berglandschap, de kraters en het woestijnachtige, verlaten gebied. „Het is ongelooflijk nooi”, riep Duke uit. „Overal zijn rotsen”. „Fantastisch, buitengewoon”, zei Young. „Daar is een heel groot gat. Ik heb nog nooit zo’n groot gat gezien”, jubelde de commandant van de Apollo-16. „Het is waarschijnlijk tien meter diep”. Hij zei verder dat de landingsplaats vlak is en niet beter uitgekozen had kunnen worden. Naast een van de poten van de Orion ontdekten ze een rotsblok van ongeveer een halve meter. Dit „algemeen debat” heeft weinig ver rassingen opgeleverd en zeker niet van de kant van de rijke landen van het noorde lijk halfrond. Hun onderlinge meningsver schillen over voor de ontwikkelingslanden kardinale problemen als grondstoffeno vereenkomsten en de financiële hulpver lening zijn andermaal duidelijk gebleken. Duidelijk is geworden dat alle landen veel aandacht besteden aan de monetaire crisis en aan het voorstel van het UNC- TAD-secretariaat een koppeling tot stand te brengen tussen de speciale trekkings rechten van het Internationale Monetaire Fonds probleem zal verloop van de Een ander opmerkelijk feit was” dat "de ten van het einde van het menselijk leven”, namelijk dat van de vrouwelijke arts mr. d r. H. A. H. van Till, is het ontbreken of niet meer aanwezig zijn van psychische structuren in een nog functio nerend menselijk organisme het criterium voor de „klinische dood”. In een publika- tie die nu is aangekondigd wil dr. Van Till de theorie verdedigen, dat dit criteri um ook toepasselijk zou moeten zijn bij de vraag of abortus buiten de greep van de wet kan worden verricht. Zij komt dan, eenvoudig gezegd, tot de conclusie dat binnen een bepaalde ontwikkelingstijd de ongeboren vrucht nog geen structuren tot psychische functies bezit en derhalve zou mogen worden verwijderd zonder dat de wet behoeft te worden overtreden. De nieuwe wetgeving zou dit criterium moe ten erkennen en haar onverbiddelijke strengheid pas in werking moeten stellen als de abortus zou worden of moeten worden verricht na het critieke tijdstip. De gehele abortuswetgeving en alle strafbe palingen, beperkingen, begeleidingen, ad viezen en indicaties zouden op die manier verschuiven naar het na-kritieke tijdstip, terwijl abortus voor dat tijdstip volledig vrij zou zijn, althans buiten de wet om door patiënt en medicus zou kunnen wor den bepaald. Een interessante theorie, die natuurlijk zo duidelijk op het gebied van de medi sche wetenschap is gestoeld dat niet-medici er nauwelijks een zinnig woord over kun nen zeggen. Wat nog belangrijker is: hier blijkt uit dat de medische wetenschap door voortschrijdend onderzoek en interne discussie i n staat zou moeten worden gesteld om geijkte conclusies op tafel te leggen, voordat een politicus of wie dan ook zich over dit delicate onderwerp in kernachtige bewoordingen uitspreekt. Met andere woorden: het is eigenlijk nog veel te vroeg voor een abortuswetgeving nieu we stijl, ook al zou de iuidgevoerde dis cussie er omheen de indruk kunnen wek ken dat het hoog tijd wordt. Waar hef wel hoog tijd voor wordt is een goede opvang van de patiënten die onder de geldende wetsbepalingen reeds aan hulp toe zijn, plus een voorlopige verruiming van de bepalingen om zoveel mogelijk de heersende misstanden en uitwassen te voorkomen. VyVUVVWUUWWUWWWVWUVVVWWVVHVVVWMVWWWVVVWnWWUVVWWVWVVWVVVVWVVWVIAMKMnWVVVVUVVVtWV SACRAMENTO (Reuter). Een func tionaris van de Amerikaanse staat Cali- fornië heeft bekend gemaakt, dat zes Californische rechercheurs zijn ontslagen. Zij hebben ook gevangenisstraffen gekre- wen meer en hun taal is de hippe vocabulaire. Toch betekent dit niet dat deze jongens die voor MacCarthy te velde trokken zich hebben geconfor meerd. Het betekent wel dat de Ame rikaanse jeugd, zoals in Europa, zich in de afgelopen vier jaar een aparte le vensstijl heeft verworven en dat deze stijl niet langer beperkt is tot wat in 1968 de „flower-children” werd ge noemd (zie foto). De presidentskandidaten leven in de ze voorverkiezingen van dag tot dag, met tijdschema’s die op de tabellen van spoorboekjes lijken. De hoofdkwartieren van de belang rijkste rivalen, senator Hubert Humphrey en senator Edmund Muskie, liggen al dan niet met opzet vlak naast elkaar. Er zijn andere verschillen. Vier jaar geleden, tijdens de chaotische presi dentsverkiezingen van 1968, bestond de staf van Humphrey uit jongeren, die weliswaar niet conservatief waren, maar die duidelijk een andere levens stijl hadden dan hun hippe leeftijdsge noten die zich aan de kant hadden geschaard van senator Eugène McCar thy. Zij kleedden zich in onopvallende colberts, hun haren waren kort, hun taal was het officiële politieke jargon. Nu worden zowel Humphreys als Muskies kantoren bevolkt door jonge ren in gerafelde spijkerbroeken, hippe hemden, sandalen. Nadat gisteravond het maan voertuig te voorschijn was gehaald, meldde Duke dat de besturing aan de achterkant niet werk te. Dit vond men in Houston niet zo erg, want het wagentje kan aan twee kanten worden bestuurd. Voordat Young en Duke er mee op weg gingen, hadden zij de Amerikaanse vlag geplant. Om beurten fotografeerden zij elkaar terwijl zij voor de vlag salueerden. Muskie vecht bij de voorverkiezingen in Pennsylvania voor zijn kandidatuur. Als hij het dinsdag met een te groot verschil aflegt tegen Humphrey zal zijn campagne steeds meer aan vaart verliezen. Humphrey daarentegen, en ondanks het feit dat Pennsylvania’s democratische gouverneur Milton Shapp zijn gehele politieke machinerie heeft ingezet voor Muskie, kan in de voorverkiezingen alleen maar winnen. mej. iciële sep- uit- e sa- jlaats it de or de n de oden. van De studenten, die „democratie, democra tie” riepen, werden onmiddellijk door de politie uiteen gedreven. Vijf jongelui zijn gearresteerd. Op aanplakbiljetten werden in Athene gisteren de vijf afgelopen jaren aangeprezen als de „vijf gouden bladzij den” uit de Griekse geschiedenis. Met veel moeite lukte het de Ameri kaanse astronaut Duke de drie meter lange boor waarmee monsters ge nomen moesten worden, uit de maan- bodem te trekken. Zoveel inspanning kostte het hem, dat men Duke in Houston het advies gaf het rustig aan te doen, want zijn hartslag was op gelopen tot 140. De Amerikanen worden hierin bijgeval len door West-Duitsland dat bij monde van „superminister” Schiller ook het standpunt verdedigde dat het marktme chanisme de overhand moet hebben op prijsafspraken, quota’s en voorraadvor- ming. Over dit belangrijke probleem is de EEG verdeeld: Frankrijk, gesteund door Nederland en België en ook door Mans holt is juist voorstander van internationa le overeenkomsten voor stabilisering van de grondstoffenprijzen. De VS en West- Duitsland verklaarden echter een uitzon dering te willen maken voor cacao, waar over de onderhandelingen na afloop van de conferentie zullen worden hervat. de guerrillastrijders meer dan honderd soldaten van een Zuidvietnamees bataljon gedood. In de Zuidvietnamese stad Hoeé zouden inmiddels zeker 100.000 vluchtelingen zijn van wie er 20.000 onderdak hebben gevon den bij vrienden of familie. De rest heeft zijn toevlucht gezocht in pagodes, scholen, tuinen of verlaten huizen. Velen zwerven op straat. SANTIAGO. De derde wereldhan delsconferentie is nu ruim een week oud. De drieduizend afgevaardigden van de 141 deelemende landen hebben sinds vorige week donderdag, toen UNCTAD III werd geopend met een felle, kritische rede van Chili’s president Salvador Allende, inmid dels tientallen toespraken aangehoord. V®er/VXrSoepel... dus altijd korrekt SANTIAGO (AP). Buiten het con gresgebouw in de Chileense stad Santiago waar de derde UNCTAD-conferentie wordt gehouden hebben zich gisteren vechtpartijen voorgedaan tussen linkse studenten en de oproerpolitie. De studenten demonstreerden tegen de oorlog in Vietnam. De politie bestreed de betogers met traangas. Een willekeurige greep uit het sche ma van senator Muskie toont, dat hij donderdag in de morgen was vertrok ken uit Massachusetts, waar de voor verkiezingen op dezelfde dag worden gehouden. Onmiddellijk na aankomst in Philadelphia reed hij naar een tele visiestudio voor een vraaggesprek, ver volgens naar een lunch met zakenlie den. Om half twee werd hij in het Benja min Franklin Hotel voor een werkperi ode verwacht, die tot tien over half vier op het schema stond aangegeven. Daarna stond tot kwart over vijf een autotocht op het programma, met als hoogtepunt een toespraak voor een vrouwenorganisatie. Om kwart voor zeven in de avond een receptie met vakbondsleiders en om half acht opnieuw een toespraak. Maar met al deze activiteiten van drie kandidaten in één stad is het een deel van de politieke realiteit, dat acht van de tien willekeurig aangesproken Amerikanen niet wisten dat er drie Democratische senatoren in hun stad waren. De staf van Humphrey heeft drie kamers betrokken op de dertiende ver dieping (een etage die in veel Ameri kaanse hotels wordt overgeslagen om bijgelovige gasten niet op stang te jagen) van een groot hotel. Hun aan wezigheid is zo minimaal dat zelfs de portier ontkende iets van een Humph- rey-kantoor in het hotel af te weten. Muskies medewerkers hebben daar entegen een oud gebouw gehuurd. Ze staken er de campagnevlag uit en ver sierden de gevel met spandoeken. Op het trottoir staan twee niet meer zo jonge vrouwen om de voorbijgangers Muskie-brochures in de hand te stop pen en wie een Muskie-speldje wil hebben kan zijn gang gaan in een grote doos. De ontwikkelingslanden wensen met nadruk dat ze in het vervolg op voet van en ontwikkelingsfinanciering. Dit een centrale rol in het conferentie blijven speléh. Europese Economische Gemeenschap," het grootste handelsblok in de wereld, op een demonstratieve manier met twee monden sprak. De EEG, die als intergouvernementele organisatie niet kan deelnemen aan de UNCTAD-conferentie (dit is voorbehou den aan ledenstaten van de Verenigde Naties) was in Santiago vertegenwoordigd door voorzitter dr. Sicco Mansholt van de Europese Commissie, het uitvoerend or gaan van de Gemeenschap en door de Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken Thorn, die als fungerend voorzitter van de EEG-ministerraad het woord voer de. De toespraak van minister Thorn was weinig meer dan een verzameling verkla ringen van goede wil en werd in de internationale pers te oppervlakkig bevon den om ook maar meer dan enige regels aan te wijden. Dit kon moeilijk anders omdat de EEG-landen het op een groot aantal punten niet met elkaar eens zijn. Het is de tweede massale luchtaanval deze week met B-52 bommenwerpers op Noord-Vietnam. De vorige aanval was ge richt tegen de havenstad Haifong. Er zouden gisteren drie Amerikaanse vlieg tuigen zijn neergehaald. Strijders van de voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam hebben gisteren de districtsstad Hiep Doec op 48 kilometer ten zuidwesten van Da Nang veroverd. Het is de achtste districtsstad die sinds het begin van het offensief in hun handen valt. Op pamfletten die in An Loc zijn verspreid heeft het Zuidvietnamese Be- vrijdingsfront gezegd dat men van deze stad de voorlopige hoofdstad maakt. Bij An Loc zijn tijdens hevige aanvallen van ADVERTENTIE marihuana. Veroordeeld. Negentien aanhangers van Angela Davis, waaronder haar zuster, zijn veroordeeld wegens onwettige de monstraties buiten het gerechtsgebouw in San José waar zij terecht staat. Pokken. De Wereld-Gezondheidsorganisa- tie (WHO) in Genève heeft bekend ge maakt dat de pokkenepidemie in Joego slavië bedwongen lijkt te zijn. het hervormen van het internationale monetaire systeem. Deze wens willen de industriestaten wel geheel of gedeeltelijk honoreren, mede omdat ook al door het IMF zelf is voorgesteld de arme wereld een raadgevende stem te geven in mone taire beslissingen. Maar meer dan betrok ken te worden bij raadgevende procedure» zit er voor de ontwikkelingslanden waar schijnlijk niet in. SS - •■w

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3