Luchthavendirectie aan minister: Geef N.- Vietnam regionale velden een Europees stempel blijft successen SCHIPHOL WIL ALLEEN BLIJVEN Apollo-16 boeken op weg Aanleg van Afscheid de tram van naar huis vijfde baan goed zo als zeker President dr. J. Zijlstra Nederlandsche Bank: cao-lonen stegen meer dan in SER af gesproken Straffe prijspolitiek onvermijdelijk Eerste f200 rente onbelast Binnenkort wetsvoorstel belastingvrij spaarloon Heidebrand bij Breda Bomaanslag op telefoon kantoor in Belfast Hongerstaking van Russische schrijver tWw Offensief zet door HET WEER Aanslag met veel slachtoffers op Filippijnen M I tn l AGENDA pagina 7 Verder in de krant LAATSTE NIEUWS Beverwijkse Courant DINSDAG 25 APRIL 1972 62e JAARGANG NUMMER 146 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... (Van onze luchtvaartredacteur) SCHIPHOL (Van onze redactie economie) Loonontwikkeling er Veel bewolking AMSTERDAM Nederland kan niet meer ontkomen aan een straffe prijspolitiek. Dat zegt president dr. Jelle Zijlstra in het jaarverslag van de Nederlandsche Bank, dat vanmid dag is verschenen. Hij constateert daarin tevens dat de economie thans werkelijk ernstig uit haar evenwicht is geraakt en dat de beste remedie het afremmen van de groei van de collectieve bestedingen is, omdat ho gere belastingen en stijgende sociale premies alleen maar worden afge wenteld. Voor een totale groeistop bij de collectieve bestedingen voelt dr. Zijlstra niets. Ook niet voor een stop zetting van de economische groei. Hij vindt dat een te groot beslag op het nationaal inkomen wordt gelegd door de particuliere en collectieve be stedingen. broo1 zo 2 3 3 3 9 7 7 11 11 13 13 13 13 boerenr^T!.3 natuurwit' krpnf °9‘ Èoerenbruin, K[enten De directie van de n.v. Luchthaven Schip hol wil alles in het werk stel len om de bouw van een twee de nationale luchthaven voor lopig te voorkomen. Om deze wens kracht bij te zetten is een plan ontwikkeld, dat voorziet in de uitbouw van vijf regionale luchthavens. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. onverbeierlijk bokmon/chop Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Aan die vijf is een belangrijke plaats toebedacht in het Europese luchtverkeersnet. In deze conceptie zou de bouw van een tweede Schip hol tot het jaar 2000 achterwege kun nen blijven. Het plan zal op zeer korte termijn, waarschijnlijk reeds binnen enkele dagen, gepresenteerd worden aan minister Drees van Ver keer en Waterstaat. ÉL wWB I en IJmuider Courant (Van onze medewerker ruimtevaart) I 31 Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Cyrano de Bergerac: Er zijn mensen wier gemak van spreken slechts voortkomt uit hun onvermogen om te zwijgen. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Weerrapporten Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport BREDA In de omgeving van Breda woedde bij het ter perse gaan van dit blad een grote heidebrand. Een in de buurt Het Verbond vindt het merkwaardig dat staatsseceretaris Scho’ten een adviesaan vrage aan de Sociaal Economische Raad over dit onderwerp heeft ingetrokken en kei tot investeren, zo zegt dr. Zijlstra. Hij vindt dat de lonen te sterk stijgen. In 1970 en 1971 is de staging van de arbeids- produktiviteit tweemaal besteed. er voldoende BELFAST. (UPI) Op het hoofdtele foonkantoor van Noord-Ierland in Belfast is gisteravond een bomaanslag gepleegd. De springstoffen voor deze aanslag waren in een kinderwagen verborgen. De kinder wagen ontplofte voor de hoofdingang van het telefoonkantoor. nt DO ns er Spaarloon mag worden omgezet in aandelen. De staatssecretaris heeft becijferd dat 2 percent spaarloon een derving van 150 miljoen belastinggeld voor de schatkist betekent. Vcor 1973 is rekening gehouden met een ee>ste begin van cao-spaarloon. Het Verbond van Nederlandse Onderne mingen wijst in het orgaan „De Onderne ming” het spaarloon op dit moment af. Het komt in de praktijk bovenop het normale loon en dat is ongewenst in een tijd dat naa>- matiging van de loonkosten stijging moet worden gestreefd, aldus het VNO. Het probleem ziet hij bij het looninko- men. De arbeidsinkomensquote (deel van het nationaal inkomen) is van 1969 tot 1971 van bijna 69 tot 80,5% gestegen. Winsten, huren en rente zijn sterk terug gelopen. Teruglopende winsten beperken de investeringsmogelijkheden en dalende winstverwachtingen verzwakken de prik- Verwachtlng van het K.N.M.L tot woens dagavond De Apollo-16 met Young, Duke en Mat tingly is op de thuisreis. In de afgelopen nacht om 03.14 uur werkte de hoofdraket van het dienstcompartiment feilloos, waar door het ruimteschip uit de maanbaan werd gestoten op weg naar de aarde. Dit gebeurde toen de Apollo zich achter de maan bevond, waardoor geen radiocon tact met de aarde mogelijk was. In adem loze spanning wachtte men in Houston tot het ruimteschip weer te voorschijn kwam om te melden dat deze kritieke operatie was geslaagd. Het bedieningsmechanisme van de raket had fouten vertoond toen Young en Duke op het punt stonden naar de maan af te dalen, waardoor de landing vorige week zes uur werd vertraagd. Daarom had men bijzondere belangstelling voor dit opnieuw starten van de motor. De V.S. en de Sovjet-Unie zijn het eens geworden over het gezamenlijk vervaardi gen van een model voor een koppeling waardoor twee bemande ruimteschepen, een Russische en een Amerikaans, in de ruimte aan elkaar kunnen vastmaken. Twee Britse militairen en een burger hebben verwondingen opgelopen. Een deel van de muur van het zeven verdiepingen tellende gebouw bezweek. Sluipschutters schoten op Britse troe penversterkingen, die het gebouw na de ontploffing wilden ontruimen met het oog op eventuele nieuwe explosies. De Britse militairen schoten terug en troffen een schutter. bestaanden kunnen het tegoed ook opne men wanneer de spaarder overlijdt. Er wordt een maximum spaarloon per jaar vastgesteld. Het wordt 2 percent van de inkomensgrens voor uitkeringen van de werkloosheidswet, wet arbeidson geschiktheid en ziektewet. Op dit moment zou dat maximum neerkomen op f 563,60 per jaar. SAIGON. (AP) Na de luchtmachtba sis en het vooruitgeschoven hoofdkwartier van de 22sfe Zuidvietnamese divisie in Tanh Can in het westelijke hooggebergte van Zuid-Vietnam, hebben Vietcongstrij- ders en N»ordvietnamese eenheden nu ook de stad Dak To veroverd. Dit is vanochtend van Amerikaanse mi litaire zijde in Saigon vernomen. Een deel van de verdedigers van Dak To en Tanh Can is met negen Amerikaanse adviseurs ontkomen en probeert nu de „bevriende” linies te bereiken. De Zuidvietnamese troepen hebben nieuwe verdedigingslinies betrokken rond de provinciehoofdstad Kontoem die nu rechtstreeks wordt bedreigd. Er is weinig hoop dat de Zuidvietname- zen Kontoem zullen kunnen houden om dat de stad geheel open ligt voor een aanval met pantservoertuigen. President Nixon heeft zich teruggetrok ken in het buitengoed Camp David en overweegt nu of hij. in het licht van het doorzettende Noordvietnamese offensief, zal moeten doorgaan met het terughalen van Amerikaanse troepen uit Vietnam Maandag zullen er nog 69.000 man grond strijdkrachten in het land zijn overgeble ven. MANILLA (AFP, UPI) Het Filippijn se Rode Kruis heeft bekendgemaakt dat gisteravond in Cabugao 360 kilometer ten noorden van Manilla zestien men sen om het leven zijn gekomen en meer dan tweehonderd zijn gewond door ont ploffende handgranaten. De aanslag was gericht tegen de 28- jarige provincie-gouverneur Luis Singson. Dr. Zijlstra schat dat de bedrijfsinveste ringen dit jaar maar 7,5% van het natio naal inkomen zijn, een laagterecord sinds de jaren 1958-1959. Volgend jaar wordt het investeringsbeslag op 8% geschat. Omdat het moeilijk is precies vast te stellen welk investeringspeil voldoende is, stelt de bankpresident een nadere studie voor. Het gaat om de vraag in hoeverre investeringen zijn te matigen zonder de werkgelegenheid te schaden, aldus dr. Zijlstra. Geen inkomstenbelasting over de eer ste 200 aan rente-inkomsten. De vrijstel ling geldt voor iedereen (Hierover is een apart wetsontwerp te verwachten). Vrijstelling voor werknemers van loonbelasting en het betalen van sociale premies over het bij cao overeengekomen spaarloon. De werkgevers betalen 15 per cent belasting over spaarloon. Een blokkeerperiode van tien jaar, waarin niets van het tegoed mag worden opgenomen, tenzij men emigreert, 60 jaar wordt, als werknemer is betrokken bij Veel bewolking met slechts hier en daar wat regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Minimum tem peraturen van 4 graden aan zee tot omstreeks 0 graden in het zuidoosten van het land. Maxi mum ternper-’<"'"*n van 9 tot 13 graden. In 1972 zal de totale loonsomstijging de afgesproken 11,7% maar weinig overtref fen, constateert dr. Zijlstra. De president zegt erbij dat dit niet ligt aan de matiging van de vakbeweging. De werkelijke oorza ken zijn het achterwege blijven van een verhoging van de sociale werkgeverslasten (0,4% van de loonsom) en een half per cent minder incidentele loonstijging (pro moties en periodieke verhogingen). De to tale stijging van de contractlonen in de tot nog toe afgesloten cao’s ligt 2% hoger dan in het rekenvoorbeeld van de Sociaal- Economische Raad als wenselijk werd vastgelegd, aldus dr. Zijlstra. Als de loon stijging in de nog te vernieuwen contrac ten even groot zijn, dan kan, rekening houdend met de overloop naar 1973 en met het feit dat niet voor alle werkne mers een nieuwe cao hoeft te worden afgesloten, worden becijferd dat de loon som van de gemiddelde werknemer ruim 1% hoger zal uitvallen dan in het SER- voorbeeld, zo zegt hij. Dr. Zijlstra is van mening dat het matigingsplan van de SER al niet meer haalbaar is als het een driejarenplan blijft. Het zou, vindt hij, een tweejaren- plan moeten worden. MOSKOU (AFP). De Russische jood se schrijver David Markitsj is zondag voor een week in hongerstaking gegaan. De 34- jarige auteur wil hiermee protesteren te gen de weigering van de Russische autori teiten hem en zijn moeder uitreisvisa voor Israel te verstrekken. David Markitsj is een zoon van de jiddische dichter Peret Markitsj, die tij dens het bewind van Stalin in 1952 werd terechtgesteld. David zou vorig jaar no vember voor hem, zijn 20-jarige vrouw Irina en zijn 60-jarige moeder uitreisvisa krijgen. Enige dagen voordat hij de Sov- jet-Unie zou verlaten, kreeg hij te horen dat hem en zijn moeder deze visa niet zouden worden verstrekt „in verband met het belang van hun werkzaamheden in de Sovjet-Unie”. Zijn vrouw,' die wel een visum kreeg, verblijft nu in de Verenigde Staten. Zij heeft gisteren telefonisch uti Chicago laten weten dat zij binnenkort naar Europa zal terugkeren. Na 109 jaar trouwe dienst heeft Kopenhagen afscheid genomen van de tram. Alle lijnen worden sinds zondag door bussen bereden. Ter gelegenheid van het afscheid trok een lange stoet tramwagens, zoals die in de loop der jaren zijn gebruikt, door de Deense hoofdstad, begeleid door een enthousiaste menigte. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Binnenkort kan het indienen van een wetsontwerp voor het invoeren van belastingrvij spaarloon bij de Tweede Kamer worden verwacht. Het kabinet is akkoord gegaan met de tekst van een voorontwerp, dat de Raad van State inmiddels heeft behandeld. Het is de bedoeling van staatssecretaris Scholten (belastingzaken) het spaarloon te laten afspreken lessen werkgevers en werkne mers bij de afsluiting van een cao. Het wordt op die manier voor een onderne ming of een hele bedrijfstak van kracht De voorstellen: De regionale luchthavens die naar het Idee van Schiphol moeten gaan helpen de drukte op de nationale luchthaven terug te brengen zijn: Zestienhoven (bij Rotter dam); Welschap (bij Eindhoven), Beek, Twente en Eelde (bjj Groningen). Hoewel ook inwoners van Eindhoven al stelling hebben genomen tegen een intensiever gebruik van Welschap, zou vooral Zes tienhoven voor een kink in de kabel kunnen zorgen. Een zegsman van Schip hol: „Dat blijft inderdaad een moei lijk punt. Daar zullen ze over de geluids hinder heen moeten stappen, anders is het onmogelijk.” „De vijf” zouden tussen 1980 en 1985 als Schiphol vol loopt, gereed moeten zijn voor hun taak. Het intercontinentale verkeer zou Schiphol als thuishaven houden, het Eu ropese verkeer zou over én Schiphol én de vijf verdeeld worden. De zegsman: „In 1980 zal er ook op de regionale velden voldoende verkeersaanbod zijn. (Zie verder pagina 6). ff NAAM ADRES TE: werkgevers noemen dit „niet elegant”. ruimd. Nadere gegevens ontbreken nog. In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Beverwijkse Courant, Antwoordnummer 416 Haarlem. een bednjfsliquidatie, voor meer dan 45 percent invaliditeit gaat optreden. De na- Zeestraat 18, Beverwijk Telefoon 26546 Dagblad voor Beverwijk - Heemskerk en Velsen Daarna kunt u mij noteren als maandabonnee t 7.80 O Doorhalen wat niet verlangd wordt. ■b kwartaaiabonnee f 22 65

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1