vijf keer uitverkopen TON SIJBRANDS WIL IN HENGELO OUDE FOUTEN WEER GOEDMAKEN Ontslag van Brand gaat niet door Frans Schoofs speelde zijn afscheidswedstrijd Honkbalcoach Oosterbaan weg bij kampioen Sparta Proeft maar. „Er is tijdens belangrijke toernooien „We kunnen stadion wel Sb Skol spreekt uw taal. wel eens sprake van Russische combines” KAREL1 ara □a HD»QOD 1 irai W Feyenoord-administrateur Jansen: voor commissie van beroep Moulijn werd „dood” verklaard itjHr Hl? „Westerkwartier” „Beste oplossing voor beide partijen” 21 ft 0 0 A ’aDDODLiiu- ibtil WW WOENSDAG 26 APRIL 1972 1 |i Schitterend Relaxed Combines Karel 1 nieuwe stijl «j2l®nnnH -senoritas en voor. er is maar één Uw sigarenwinkelier staat er ook achter. sigaren - hebben alles MAC. (Van onze sportredactie) De tot o-tips: of ik „Vorig jaar in Soekoemi speelde (Van onze sportredactie) door Diemen ADVERTENTIE Voorzitter Ignatius: „Nu zeggen dat het voor een geen eenvoudige zaak is De vierdeklasser eindigde in de vierde klasse B van district West II met SJZ op de laatste plaats en verloor zondag de beslissingswedstrijd voor degradatie naar de afdeling Den Haag met 1-2. Op initia tief van de KNVB zelf is de zaak voor de commissie van beroep gebracht. De vice- president van de Amsterdamse rechtbank mr. Da Costa zit deze commissie voor. DEN HAAG. De commissie van be roep zal zich moeten uitspreken over de „kwestie-Westerkwartier”. De Haagse ver eniging is het niet eens met de beslissing van de KNVB een doelpunt van deze club in de wedstrijd tegen Flamingo’s ongeldig te verklaren waardoor Westerkwartier de ontmoeting met 0-1 verloor. VolendamFC Den Bosch TelstarAjax FC UtrechtTwente FeyenoordFC Den Haag MVV—Sparta Go AheadExcelsior DWSFC Groningen NEC—NAC PSV—Vitesse VolewijckersBlauw Wit Roda JC—HVC WageningenHaarlem SVV—AZ ’67 .spon 5 C-AJot 6 toortem »-s.v.v. S ■P.E.C AMSTERDAM. De tafeltenniscarrière van Frans Schoofs is nu definitief ten einde. De 33-jarige speler van Delta Lloyd nam gisteravond afscheid van zijn sport in een wedstrijd tegen een sterke Joegosla vische selectie, hem aangeboden door zijn vereniging (Van onze sportredactie) HAARLEM. In de komende weken zal de voetbalvereniging Haarlem bekij ken in hoeverre tegemoet kan worden gekomen aan de wens van trainer Joop Brand om zijn toekomst veilig te stellen door middel van studie. Dat is de uit komst van het gesprek, dat bestuursleden en oefenmeester gisteravond voerden na dat Brand vorige week zijn ontslag had ingediend en Haarlem die ontslagaanvrage niet aanvaardde. Het ontslag van Brand is daardoor voorlopig van de baan. Te meer omdat de FC Den Haag zich als kandi- daat-werkgever voor Brand heeft terugge trokken. Over het Nederlands kampioenschap: „Wiersma heeft het schitterend gedaan. Het lag min of meer wel in de lijn der verwachtingen, maar dat hij met zo’n score kampioen zou worden, hadden maar weinigen verwacht. Temeer omdat hij in voorgaande Nederlandse kampioenschap pen altijd wat teleurstelde. Vorig jaar maakte hij alleen maar remises. Het is misschien wei zo dat er een enorme druk van hem is afgevallen omdat ik er niet bij was.” Waarmee Ton Sijbrands de pres taties van Harm Wiersma stellig niet wil kleineren, integendeel. Hij slaat de capaci teiten van de Fries zeer hoog aan. Hoger zelfs dan die van de Russen. In nauwe samenhang daarmee heeft hij eens be weerd dat Wiersma, oud-wereldkampioen Roozenburg en hij de drie sterkste dam mers ter wereld zijn. Zoals bekend is Brand nogal verontrust over de ontwikkeling van het betaalde voetbal in Nederland. Een verontrusting, die hij deelt met onder anderen een aantal trainers. Verder werd gisteravond gepraat over enkele onderdelen van Brands contract. Punten die naar de mening van de trainer niet tot hun recht waren gekomen of die niet door de vereniging zouden zijn nage komen. Ook de komende transferperiode werd besproken. Sijbrands denkt er nu heel anders over: „Ik heb toch wel de indruk dat dit toernooi enorm goed is georganiseerd. Bij voorgaande toernooien was het ook zo dat bij gelijke uitkomst het SB-systeem ge hanteerd zou worden. Dit is gelukkig nu van de baan en dat is een hele vooruit gang. Er wordt nu een herkamp gespeeld van 12 partijen. Kijk ik kan me wel voorstellen dat ze dat SB-systeem gebrui ken voor mensen die gelijk eindigen op de vijfde en zesde plaats, ofschoon ik het dan nog niet billijk vind wanneer er prijzen aan verbonden zijn. Maar voor een plaats die recht geeft op een match tegen de wereldkampioen of op de titel zelf is het gewoon waanzin om dat SB- systeem te hanteren.” Het scheelde niet veel of Frans Schoofs had zijn loopbaan besloten met een ver rassende zege op Istvan Korna, de Joego slavische nummer drie, die bij de Euro pese kampioenschappen in Rotterdam de Zweed Kjell Johansson uitschakelde. Schoofs verloor evenwel de derde game net met 20-22. De Amsterdammer bewees in deze partij niet alleen verdedigend, maar ook aanvallend zijn klassse. Bondscoach Dusan Tigerman: „Bijzonder jammer dat hij ophoudt. Hij zorgde altijd voor een goe de geest in de ploeg en zet'e zich altijd voor honderd percent in”. De „vriendschappelijke ontmoeting tegen de Joegoslaven eindigde voor Delta Lloyd in een nederlaag van 1-5. Het enige punt werd gemaakt door Frans Schoofs zelf, tegen Zoran Kosanovic. Ton Sijbrands heeft zich nauwgezet voorbereid op het wereldkampioenschap. de kanshebbers. Volgens Sijbrands komen vier spelers in aanmerking voor de titel: Andreiko, Gantwarg, Wiersma en hijzelf. „Ik geloof dat Koeperman langzaam aan 'te oud is, hij maakt ook weinig vorderin gen meer, Andreiko eveneens, maar hij is een erg intelligente jongen die van iedere partij wat leert. Harm Wiersma daarente gen groeit nog steeds. Dezelfde indruk heb ik van Gantwarg. En van mezelf geloof ik dat ik ten opzichte van de overige Russen nog steeds vooruit ga. In ieder geval zal er ontzettend weinig krachtsverschil zijn tussen de vier favorieten.” Er bestaat een kans dat Frans Schoofs niet helemaal voor de tafeltennissport ver loren gaat. Schoofs: „Van diverse vereni gingen en ook van bondswege heb ik aan biedingen gehad om trainer te worden, maar in de huidige situatie doe ik het niet. Ik heb mijn voorstellen gedaan en als ze bereid Zijn die in te willigen praten we verder”. Na de wedstrijd werd Frans Schoofs, reeds erelid van de Nederlandse Tafel Tennis Bond benoemd tot erelid van Delta Lloyd. VOETBAL. Tijdens de buitengewone al gemene ledenvergadering van Sparta is de heer F. Brouwer tot penningmeester ge kozen als opvolger van de heer D Aarse. WIELRENNEN. Oud-wereldkampioen Harm Ottenbros heeft de Grote Prijs van Vilvoorde, een wegwedstrijd voor beroeps- renners over 140 kilometer, gewonnen. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE In feite resteert Ton Sijbrands nog maar één verlangen. Dat is het bezit van de wereldtitel die hij op dit moment sterker ambieert dan ooit. Niet omdat zo’n wereldkampioenschap zo geweldig lucratief zou zijn voor professional Ton Sijbrands („met dammen word je niet rijk”), maar omdat hij oprecht meent dat het eens tijd wordt te slagen op het punt waar hij in het verleden min of meer faalde. Vier Europese titels schraapte Sijbrands de afgelopen jaren bijeen, waarvan de laatste vorig jaar sep tember in het Russische Soekoemi, maar de belangrijkste trofee, die van het wereldkampioenschap, moet hij nog altijd ontberen. Tot verdriet van insiders die hem al een aantal jaren terug een wereldtitel toedachten. „Koeperman blijft natuurlijk wel een outsider, hoewel ik geloof dat hij niet in staat is om één van ons vieren een nederlaag toe te brengen. Je moet eerder uitkijken voor Baba Sy dan voor Koeper man. Baba Sy heeft als nadeel dat hij een slechte gezondheid heeft maar hij is nog steeds iemand die voor grote verrassingen kan zorgen. Hetzelfde geldt voor Andreas Kuijken als hij tenminste in vorm is.” Bij wereldkampioenschappen en kandidaten toernooien in het verleden is wel eens gefluisterd dat de Russen hun (Neder landse) concurrenten via handig gespeelde combines van de eerste plaats hebben afgehouden, maar niemand heeft dat tot nu toe nog met bewijzen kunnen staven. Hendriks de hele training, dus ook tijdens Sparta’s wedstrijden voor de Europa-cup tegen Nettuno (Italië) weer op zich gaat nemen. Hij moet alleen nog bekijken in hoeverre hij dit met zijn werkgever kan regelen. Slotcommentaar van Hendriks: „Ik ben weer laaiend enthousiast en als het enigszins kan dan blijf ik Sparta dit seizoen toch weer coachen”. Henk Oosterbaan zelf toonde zich niet overdreven teleurgesteld door de hele gang van zaken. Dat blijkt ook wel uit zijn eigen initiatief tot ontslagname. „Het was voor beide partijen de beste oplos sing”, aldus de Haarlemse honkbalcoach. ROTTERDAM. Coen Moulijn is de afgelopen twee dagen het middelpunt ge weest als zou hij zijn overleden. In de herenmodezaak die Moulijn in Rotter- dam-Zuid drijft, heeft de telefoon rood gloeiend gestaan. Tientallen mensen infor meerden ongerust, of de geruchten waar waren. We konden iedereen geruststellen. Ton Sijbrands heeft de laatste maanden doelbewust naar dit wereldkampioenschap toegeleefd. Daarbij was er zelfs voor het kortelings door Harm Wiersma met ver pletterende overmacht gewonnen Neder lands kampioenschap geen plaats in het voorbereidingsschema van Sijbrands. Zijn absentie was aanleiding tot speculaties dat hij om financiële redenen van deelneming zou hebben af gezien. De waarheid luidt anders. Sijbrands: „Ik kan er drie duidelijk omschreven redenen voor geven. Ten eer ste geloof ik dat het niet verstandig zou zijn de Russen de notaties van mijn meest recente partijen in handen te spelen. Ik heb er geen boodschap aan als ze zeggen: Sijbrands heeft weer wat nieuws, dat moeten we nog gauw even bestuderen.' Ik ben een voorstander van veel spelen en trainen. Er zijn ook spelers die zeggen dat je voor zo’n toernooi een paar maanden rust moet nemen .Uit dat oogmerk ben ik niet weggebleven. Ik wilde mijn concur renten gewoon niet laten zien wat mijn nieuwste varianten of ontdekkingen zijn.” Het mocht niet zo zijn. In 1968 tijdens het wereldkampioenschap in Bolzano kon Ton Sijbrands (22) de stralend optimisti sche prognoses in het geheel niet waar maken. Hij kwam uiteindelijk als vierde man aan een prestatie die hij nu kwalifi ceert met de woorden: dat leek helemaal nergens naar. Ook Sijbrands’ tweede po ging om naar de absolute top te reiken, strandde. Dat was twee jaar later in het kandidatentoernooi in Monaco. De win naar daarvan had het recht de regerende wereldkampioen uit te dagen tot het spe len van een titelmatch. Hoewel Sijbrands toen evenveel punten scoorde als Koeperman werd hij door het Sonneborn-Berger-systeem (net zo iets als het doelgemiddelde bij voetballen) naar de tweede plaats verwezen zodat hij de gedachte aan het wereldkampioenschap voorlopig weer uit zijn hoofd moest ver bannen. Het ligt voor de hand om nu op de drempel van het wereldkampioenschap- toernooi van Hengelo te komen opdraven met het versleten gezegde „driemaal is scheepsrecht”. Blijft de vraag, hoe het te rijmen is dat Sijbrands viermaal op een rij Europees kampioen kon worden, maar moest afhaken als de wereldtitel op het spel stond. Hij kan er zelf ook alleen maar naar gissen. „Misschien ben ik voor zo’n wereldkampioenschap iets te gespan nen. Ik weet me in elk geval te herinne ren dat ik in Monaco onder een geweldige druk speelde. Het zal moeten blijken of dat in Hengelo ook weer zo zal zijn.” ROTTERDAM. Nog nooit tevoren werd ’t Feyenoord-Stadion overspoeld door een zo grote vloedstroom post. Bergen brieven en briefkaarten zijn er binnengekomen met daarop dezelfde vraag: „Heeft u voor mij een kaartje van de Europa-cupfinale AjaxInter Milan?" Niet alleen uit Europa, maar ook uit Afrika, Australië en uit Azië kwamen aanvragen binnen, maar al die briefschrijvers zullen nooit meer iets horen uit het verre Nederland. De administratie van het stadion, dat deze belangrijke wedstrijd binnen zijn mu ren heeft kan al deze post niet beant woorden Alleen het lezen al belastte de staf voor weken. Administrateur J. Jansen: „Nog al tijd komen er brieven binnen. Als we al die aanvragen zouden honoreren, zouden we waarschijnlijk „De Kuip” wel vijf keer kunnen uitverkopen. Maar aar. het beantwoorden van de post kun".en we niet beginnen. Tot nu toe hebben we brieven voor kaartjes altijd beantwoord, maar nu gaat het niet”. De kaartjes voor de wedstrijd komen deze weck van de drukker. Waar schijnlijk zal pas acht mei aan de verkoop worden begonnen. Hoe de ver deling tussen de twee clubs en de KNVB zal zijn weet de administratie van het Feyenoord-Station nog niet. Jansen: 'k ben er vrijwel zeker van dat de kaartjes niet op onze normale „De tweede reden is dat het kampioen schap van Nederland niet een toernooi is waar je zo maar eventjes aan meedoet. Vooral nu Wiersma zo sterk speelde, zou het op een enorme concurrentieslag zijn uitgedraaid en ik geloof dat dat een té grote inspanning geweest zou zijn zo vlak voor het wereldkampioenschap. De derde reden is dat ik voor een privéaangelegen- heid naar Zweden en Wenen ben ge weest.” voorverkoopadressen zullen belanden. Ajax en Inter krijgen natuurlijk een groot deel, terwijl ook de KNVB en de UEFA goed zijn voor een enorme slok. De voetbalbond heeft al aangekondigd dat bijvoorbeeld de scheidsrechters, consuls en bondsofficials voorrang zul len krijgen. Daarna komen voor Feyenoord in de eerste plaats de aan deelhouders en de donateurs. Wat over blijft zal een te verwaarlozen aantal zijn”. Van de zijde van de pers is de belangstelling eveneens ontzaglijk groot. Ui' geheel Europa zullen voet- baldeskundigen naar Rotterdam trek ken. Alleen al uit Italië worden meer dan tweehonderd journalisten ver wacht. „vuns jaai m ontzettend relaxed. Toen was ik eigenlijk alleen maar naar Rusland gegaan om daar een fijne tijd te hebben. Wat drin ken en zo en wat partijtjes dammen voor mijn plezier. Niettemin ging het erg goed. Ik weet het niet. Misschien was het die andere keren wel een kwestie van over- concentratie of zo. Ik zal proberen om het dit keer te vermijden, maar ik kan niks beloven want Hengelo wordt het sterkst bezette toernooi dat ooit is gehouden”. moet ik erbij nieuwe coach om door een selectie als die van Sparta geaccepteerd te worden. Wij hebben negen spelers die onder de beste Amerikaanse coaches heb ben getraind. Dat was waarschijnlijk één van de redenen dat het niet klikte tussen de spelers en Oosterbaan. Hij zei zelf: „ik kan geen voldoende vertrouwen krijgen en daarom bied ik maar liever mijn ontslag aan. Enerzijds ben ik daar wel blij om want ik heb liever dat het nu tot een uitbarsting komt dan tijdens het sei zoen. Ik heb er niets aan om met een coach door te sukkelen die geen vertrou wen heeft”. De training bij Sparta wordt sinds vori ge week weer waargenomen door Henk Hendriks, die aan het einde van het afgelopen seizoen wegens drukke werk zaamheden het traineirschap had opgege ven. De mogelijkheid is echter reëel dat HAARLEM. Vlak voor het begin van de honkbalcompetitie heeft de kersverse coach van landskampioen Sparta alweer afscheid moeten nemen van de Rotter damse vereniging. Henk Oosterbaan heeft zelf zijn ontslag ingediend toen de „com municatiestoornissen” in het Drentse trai ningskamp in Exloo tot een hoogtepunt leidden, maar het is duidelijk dat de Sparta-leiding eveneens riet langer met de ex-coach van Giants wilde gaan. Sijbrands: „Laait ik het zo stellen. Wij zijn naar mijn mening de drie spelers die het meeste talent voor het spel hebben. Wiersma’s talent komt eigenlijk nu pas tot ontplooiing. Van Roozenburg hoor je praktisch niets meer omdat hij al een aantal jaren vrijwel niet meer speelt. Maar wat aanleg en originaliteit betreft geloof ik dat wij duidelijk beter zijn dan de Russen.” „Het is wel zo dat ik die uitspraak heb gedaan in een tijd dat Gantwarg nog lang niet zo sterk speelde als hij nu speelt. Ik heb toen alleen maar Koeperman, Andrei ko en Tsjegolov voor ogen gehad. En de laatste twee jaar is Gantwarg enorm sterk komen opzetten. Hij is iemand die in tegenstelling tot Andreiko en Koeper man erg veel van het spel houdt, zich elke nieuwe partij opnieuw helemaal geeft.” „Dat is iets wat opvalt want Andreiko en Koeperman hebben dat volstrekt niet meer. Tsjegolov nog wel, die heeft altijd erg mooi gespeeld. Maar hij heeft weer tegen dat zijn resultaten stukken minder zijn dan die van Andreiko en Koeperman. Voor hen is een wedstrijd meestal niet meer dan een verplicht nummer. Vooral voor Koeperman. Als hij maar enigszins kans ziet zich aan een wedstrijd te ont trekken dan doet hij dat. En kijk bijvoor beeld naar de match tegen Andreiko. Hoewel Koeperman er alleen maar bij gebaat was om die partij te winnen, deed hij geen enkele moeite om die wedstrijd interessant te maken. Andreiko deed dat ook niet maar van hem kun je het nog billijken. Die bleef bij 20-20 wereldkampi oen maar Koeperman had die wedstrijd toep gewoon verloren.” Ton Sijbrands is er heilig van overtuigd dat Koeperman straks in Hengelo niet zal domineren. Hij rekent hem zelfs niet tot Ton Sijbrands: „Ik geloof dat er wel gevallen zijn waarbij wel degelijk sprake is van combine. Ik heb zelf in de Sovjet unie gehoord dat er in het Russisch kampioenschap wel eens partijen gekocht worden. Dat woord combine is geloof ik het eerst gevallen in Monaco waar Koe perman tweemaal van Gantwarg won. Dat was op zijn minst opmerkelijk. Niet alleen ik( maar ook anderen hebben toen over combine gesproken. Of het werkelijk zo geweest is, kan ik nog steeds niet beoordelen. Ik heb desondanks niet de indruk dat het zuivere koffie is geweest.” Voor het kandidatentoernooi in Monaco was Ton Sijbrands erg verbolgen over Koepermans deelneming die in strijd met de reglementen zou zijn. Die zeggen dat een wereldkampioen die is verslagen maar eenmaal het recht heeft op revanche. Koeperman had die revanche gehad en ook daarin had hij verloren. Desondanks ging de werelddambond zonder enige op- of aanmerking akkoord me<t de deelne ming van Koeperman. Sijbrands venti leerde toen boos zijn mening dat de Nederlandse dambond dit had kunnen voorkomen. Hij voelde zich genomen en sprak nogal rancuneus dat hij niet al te veel vertrouwen had in de reglementen voor het aanstaande toernooi in Hengelo. De tijd heelt echter alle wonden en Ton i 2 3 3 2 1 1 1 1 3 1 2 2 koffie met hem gedronken, zei een win keljuffrouw. Ze vertelde, dat ook Rinus Israel met een door tranen verstikte stem had opgebeld. Hij kon niet eens uit zijn woorden komen. Het bestuur van Feijenoord beschouwt het verhaal over de dood van Coen als een nare zaak. Er is niets met Coen aan de hand. Hij is volkomen gezond. Coen zelf bevestigde, dat hij springle vend is. Er is niets met me aan de hand. Het vervelende alleen is, dat de telefoon geen ogenblik stil staat. Ik word uit het hele land opgebeld. De populaire voetballer heeft er geen idee van wie het verhaal wereldkundig heeft gemaakt. Het is onbegonnen werk de bron te achterhalen. De politie is hier vanmorgen wel geweest, maar het heeft nauwelijks zin een klacht in te dienen, aldus Coen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21