VUURZEE OP BRABANTSE HEIDE NEDERLAND KRIJGT VERKEERSSCHOUTEN PRINS WILLEM VIJF JAAR Proces tegen slapen in Vondelpark van mijn uitlatingen SCHEERMESSEN IN HANDEN GEGEVEN „Ik heb geen spijt „AAN APEN WORDEN r IV Meerderheid Kamer volgt regering VVD en D’66 tegen 'de bokkedoorns Senator Van Riel (VVD) over soldaten: Koningin boos op fotografen Twee meisjes omgekomen onder trein Nederland gaf geen kritiek op Portugal Prof. Van Zuthem: GM Protest tegen Velen zagen bombardementen meteoor op Hanoi Buurtbewoners hebben genoeg van openlucht matras Kamercontrole op opnamebeleid bejaardenoorden blijft WOENSDAG 26 APRIL 1972 2 99 In ministerraad EEG temidden van romantisch natuurschoon in het Weth. Van Geluk- park, Zeeweg 53, Overveen, tel.: 023-263600. Wij zijn in staat om U en Uw gasten Culinair te verwennen! Omdat wij vakbekwame medewerkers hebben die gelukkig begrijpen dat U ten volle wilt genieten van onze Culinaire schotels, alsmede onze Service en Rustieke omgeving! Daarom staan wij reeds jaren gekend als een gerenommeerd Restaurant! Gelegenheid voor Recepties en Parties! Het gehele jaar geopend! Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle Gastvrijheid bij Gastronomerie - (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer is dinsdag mi nister Van Agt (Justitie) gevolgd in zijn plan om niet-juridisch geschool den te benoemen tot verkeersschou ten, die het Openbaar Ministerie moeten ontlasten van de overvloed aan verkeerszaken. De verkeers schouten zullen worden belast met de vervolging van eenvoudige ver keersovertredingen. DEN HAAG Senator mr. Van Riel (VVD) heeft gistermiddag tij dens de behandeling van de Defen siebegroting een scherpe reactie uit gelokt op zijn uitlating over dienst plichtigen. Hij zei: „Rondom het be grip vrijheid van meningsuiting wordt een listig en misdadig woor denspel door revolutionair gezinden bedreven. Aan deze groep ziet men hoe gevaarlijk een beetje kennis is. Aan apen worden scheermessen in handen gegeven”, aldus mr. Van Riel „Die kwalificatie van een soldaat is zo smerig, dat ik hem niet eens durf te herhalen. Ik kan me trouwens toch niet voorstellen dat iemand het ver haal van de heer Van Riel serieus neemt”, zei dr. Van Hulten (PPR) woedend. TEGENPOOL Heeremans v. Leuven N.V. B i o - KW-' jg (Van onze redactie in Amsterdam) (Van onze correspondent) ADVERTENTIE ff WWVWWWVVWtAAA/WWVVVWVVVUVWUWWVVWWVVVWWVVVVlRA^^ lieten de ADVERTENTIES General Motors HAARLEM Hai 1 bli stt w< lij dv lij de vr Wl Pe n» Zowel de confessionele partijen als de oppositie in de Eerste Kamer voelen bij zonder weinig voor een vast percentage lof voor de linkse leden van de commis- sie-Van Rijckevorsel. UTRECHT. In tal van delen van het land hebben mensen gisteravond een bij zonder heldere meteoor gezien. De mete oor, ter grootte van een baksteen, had een nalichtende staart en trok langs de hemel een horizontale baan in enkele seconden van zuid naar noord. th v< d< G T A ruz: mei ver Zijl Nee ove zaa ma; con bee gen doe jaa en mei de A net spr var het bel var om we ovt ze lin; do< sti; I wii hei tel die pa: CU1 he bu VO' ve: do ei se jc d’ Al Rain CDU van het duiti nen niet dat i ders Dt duiti allee se b dat gew: wee: waa zeer sche Will ken, beh< ring Oost se het Eun de l dooi Eun reld perl D mor ove: ver! hen heit het mee den A van hele zinj ligg ondernemers, kunnen we een herziening van de machtsverhoudingen wel op onze buik schrijven. (Van onze redacteur in Brussel) LUXEMBURG. De Nederlandse windslieden van Buitenlandse ten maar alleen tot dg kantongerechten, af. Hij zegde wel toe dat ernstige misdrij ven vervolgd zullen blijven door de offi cieren van Justitie. De minister zal daar toe een instructie laten uitgaan. Volgens de minister zal het Openbaar Ministerie in toenemende mate door ver keerszaken worden belast. Het wegverkeer neemt immers nog steeds toe en de contro le op het weggebruik wordt intensiever, waardoor er steeds meer processen-ver- baal worden opgemaakt. Voor de zittende magistratuur (de rech ter) bestaat volgens de minister geen be hoefte aan dit soort schouten. Wel zal hij nagaan of een verdachte zich in de toe komst ook door een raadsman van mid delbaar niveau kan laten bijstaan. Het is de bedoeling dat de verkeersschouten zich beperken tot de vele eenvoudige overtre dingen van de Wegenverkeerswet en de Wet op de Aansprakelijkheidsverzekering. Zij moeten de vele zaken, die zich bij het openbaar ministerie ophopen, afwikkelen en zonodig voorbrengen bij de kanton rechter of de arrondissementsrechtbank. Dat waren de belangrijkste punten, die dinsdagmiddag naar voren kwamen toen de Eerste Kamer over de formeel reeds ggnvaarde Defensiebegroting sprak. Sena tor Gooden (K.V.P.) merkte over het vaste uitgavenpercentage op, dat er nogal veel omstandigheden van buitenaf op de de fensie van invloed zijn. Daarom lijkt het vooralsnog moeilijk een vast percentage aan te houden, Drs. Nederhorst (P.v.d.A.) vond dat als er bezuinigd moest worden, de defensie daarvoor in aanmerking moet komen. Senator Elffrich (A.R.P.) verklaarde dat de confessionele partijen, in tegenstelling tot de linkse oppositie, nog niets zien in overdracht van defensietaken van kleine en middelgrote NAVO-landen onderling Hij onderschreef de door minister De Koster gedane uitspraak, dat er eerst de wil tot politieke samenwerking moet zijn in Europa alvorens men defensietaken aan elkaar zou kunnen overlaten. De minister slaagde er niet in de fractie van V.V.D. en D’66 af te brengen van hun bezwaren tegen de introductie van niet- juristen in de rechterlijke macht. Beide fracties, die aantekening, vroegen, vrezen dat hiermee het hek van de dam is en dat ook op andere terreinen straks leken aan de rechtspraak zullen deelnemen. De mi nister wees er echter op dat het ook hier om specialisten gaat. Er is inmiddels met een opleiding begonnen. De minister zei dat het nog slechts een proef betreft. Voldoet die proef niet dan zal het experi ment worden gestaakt. Mr. Van Agt wees het voorstel van de liberalen om de verkeersschouten niet tot de arrondissementsrechtbanken toe te la- Sprekende over de Vietnam-oorlog zei mr. Van Riel „Stel dat de Russen Noord- Noorwegen zouden bezetten; wat doen we als NAVO dan?” Hij pleitte voor een permanente detachering van Nederlandse oorlogsschepen in de Indische Oceaan, „gezien de Russische dreiging ter zee.” Over de vrijheid van meningsuiting in de krijgsmacht zei mr. Van Riel dat de discipline in het leger alleen kan verbete ren „wanneer veel meer interne voorlich ting wordt gegeven én de commandanten middelen in handen krijgen om kwaad willende ondergeschikten straffen op te leggen die even onplezierig aangevoeld worden als een verblijf in Nieuwersluis” Hij vond de tuchtklasse Nieuwersluis „niet eens zo’n ongeschikte straf.” SITTARD. Koningin Juliana is giste ren. toen zij in Sittard een „sportinstuif” bijwoonde, kwaad geworden óp een aantal fotografen. De vorstin zou deelnemen aan een balspel en verzocht de fotografen te verdwijnen, die aan dit verzoek niet direct gevolg gaven. Het comité „Redt ’n Park” vreest echter weer het ergste. In adressen aan de ge meenteraad heeft het al een aantal malen gepleit voor het behoud van het Vondel park als één van de „groene longen” van de stad. Het comité meent, dat het jeugd- toerisme zoals de gemeente het dit jaar weer wil toelaten, onherstelbare schade aan het park toebrengt. Het vindt boven dien, dat de duizenden jongelui aan om wonenden het plezier aan en soms zelfs de mogelijkheid van een wandeling ont nemen. Daarenboven houden de iongelui volgens het comité velen uit de buurt uit de slaap met hun gejoel, gezang, getrom mel en gitaargetokkel. Daarbij komt dat Mr. Van Riel was voorts bevreesd, dat op financieel gebied „niet aan rechtmatige wensen van defensie zou worden tege moetgekomen.” Hij constateerde „afschu welijke denkfouten” in de „Nota Ongewij zigd Beleid” van minister Nelissen van Financiën. De voorzitter van de bouwbond NKV, de heer L. Brouwer, zegt in een commen taar, dat de vakbeweging de hulp van progressieve intellectuelen best kan ge bruiken. Hij vraagt zich af, wat de dui zenden academici en andere intellectuelen die in het bedrijfsleven werken doen om de maatschappelijke structuren beter en menselijker te maken. Van revolutionaire studentenkreten is daar geen sprake meer. „In dienst van de concerns hebben zij een bevoorrechte positie en voelen ze weinig voor een duidelijke strijd voor een betere maatschappij”, aldus de heer Brouwer. UTRECHT. In de huizen van 3.811.850 Nederlanders kwam op 1 april van dit jaar gefluorideerd water uit de kraan. Dat blijkt uit een overzicht van het Groene Kruis. Daarin staat verder, dat waterleidingbe drijven met een verzorgingsgebied van in totaal 1.837.320 inwoners een fluoriderings- vergunning hebben ontvangen en dat ver gunningen zijn aangevraagd door maat schappijen die in totaal 1.792.250 Neder landers van water voorzien. „Kom jongens, doe niet zo vervelend. Als jullie niet weggaan, gooi ik echt niet hoor”, zei zij. Toen de fotografen het veld ruimden, gooide de koningin de bal, die verdween in het gat met nummer 10, het geen betekende dat de vorstin het hoogste aantal te behalen punten scoorde. Minister Van Agt toonde zich ook voor stander van pensionering van rechters op 65-jarige leeftijd. Een ambtelijke werk groep bezint zich momenteel op de perso nele en financiële consequenties daarvan. De minister zei dat vooral notariële en fiscale juristen, die zich nog moeten be kwamen in het staats- en strafrecht om tot de rechterlijke macht te worden toe gelaten, benoemd zullen worden tot ge rechtsauditeur. Het is de bedoeling dat deze gerechtsauditeur de rechter assisteert bij het onderzoek van de jurisprudentie en bij het concipiëren van de vonnissen. Ook tegen de introductie van deze ge rechtsauditeur werd door V.V.D. en D’66 bezwaar gemaakt. De minister wil verder ook het substiuut-griffierschap open stel len voor juristen met een economisch gerichte opleiding. Mr. Van Riel wachtte het betoog van het P.P.R.-Kamerlid nadat hij nog een tegenwerping had proberen te maken niet af en verliet de zaal. Tevoren had mr. Van Riel ook de linkse pers en publiciteitsmedia gehekeld die over de de fensie berichten. Overigens had hij wel Het natuurschoon in de Noordbra- bantse zuidwesthoek is ernstig door brand geteisterd. Een gebied van 40 tot 60 hectaren dennebos en heide is in vlammen opgegaan. Enige tijd heeft daarbij gevaar bestaan voor het verpleegtehuis „Bieduinenhof” in Putte, maar dank zij de activiteiten van honderden brandbestrijders be hoefde het evacuatieplan voor de 52 bewoners van het tehuis niet uit gevoerd te worden. De brand is ont staan op Belgisch grondgebied. ROTTERDAM. Het bestuur van de Rotterdamse afdeling van D’66 wil de in woners van vroeger gebombardeerde ste den Rotterdam, Coventry, Dresden, Guer nica, Hiroshima en Warschau via in die plaatsen verschijnende dagbladen oproepen om by de Amerikaanse senaat te proteste ren tegen de bombardementen op de Noordvietnamese steden Hanoi en Phong. In een verklaring zegt het Rotterdamse partijbestuur dat door de bombardementen op Hanoi en Hal Phong oorlogswetten wor den overtreden, zoals dat destijds met de bovengenoemde steden is gebeurd. AMSTERDAM. De gemeente Am sterdam is nog niet af van de mensen die er bezwaar tegen hebben dat (een deel van) het Vondelpark weer de „matras” wordt van de internationale jeugd. Het actiecomité ,Redt ’n Park” wil langs ge rechtelijke weg proberen te voorkomen, dat het Vondelpark opnieuw een grote open lucht sleep-in in dit verband misschien beter: sleep-out wordt. Een kort geding tegen de gemeente staat op stapel. De Amsterdamse gemeenteraad is vlak voor Pasen akkoord gegaan met voorstel len, die onder meer behelzen, dat in een deel van het Vondelpark vrijelijk mag worden geslapen. Voor tweederde deel van het park werd een slaapverbod afge- kondigd, maar de gazons rondom de grote vijver bleven vrij. Extra-toiletwagens zul len worden aangevoerd, er komen weer een doktersspreekuur, een bewaakte op slag voor bagage, een trefcentrum-eetgele- genheid in Studio 7 onder de Vondelpark- brug, dit jaar ook een politiepost voor een vrij omvangrijk detachement dat excessen moet zien tegen te gaan (drughandel, berovingen, diefstallen, lawaaioverlast en zo meer), en een mobiel team, dat vanuit een centrum voortdurend beschikbaar zal zijn voor slachtoffers van drugs. Prins Willem-Alexander, de oudste zoon van prinses Beatrix en prins Claus wordt donderdag vijf jaar. De foto werd gemaakt door prins Claus. De vakbonden en hun leden hadden volgens prof. Van Zuthem moeten vech ten voor een ander ondernemingsrecht. Hij herinnert er in dit verband aan, dat hij in 1969 al ernstige kritiek heeft geuit op de nieuwe wet op de ondernemingsra den, maar dat vakbondsbladen en vak bondsleiders als Kloos toen juichten over „een mijlpaal in de democratisering”. De hoogleraar meent, dat de ontwikkelingen hem in het gelijk stellen. „En”, zegt hij, „ik vind dat de vakbeweging boter op haar hoofd heeft en niet zo erg boos kan doen over de gang van zaken bij Akzo”. Prof. Van Zuthem is voorstander van het samensmelten van de ondernemings raad en de raad van commissarissen tot een nieuwe „bedrijfsraad”, die voor min stens de helft uit werknemers zou moeten bestaan. De vakbeweging kan de bedrijfs raad kritisch en stimulerend begeleiden. Want, aldus prof. Van Zuthem, als de werknemers het binnen een onderneming te vertellen hebben, is er nog helemaal geen garantie dat ze op de juiste wijze van hun macht gebruik zullen maken. Zijn conclusie is: als de arbeiders niet gaan beseffen wat het effect is van hun eigen apathie en berusting, als zij niet gaan beseffen dat een dergelijke houding een vrijbrief is voor het optreden van de DEN HAAG. De Tweede Kamer wil de vinger aan de pols houden ten aanzien van het opnamebeleid van de bejaarden oorden. Vandaar dat de regering dins dagmiddag het verzoek kreeg om een jaar na de invoering van de gewijzigde Wet op de Bejaardenoorden een inzicht te ver strekken in dat beleid teneinde te kunnen nagaan of van enige discriminatie, met name tussen de opname van bejaarden uit de lagere en ande'e inkomensgroepen, sprake is. Dit verzoek was verpakt in een motie van de regeringsfracties K.V.P., V.V.D., A.R.P., C.H.U. en DS’70 waarmee alle andere fracties akkoord gingen. P.v.d.A.-woordvoerder Egas zag in de motie aanleiding zijn amendement in te trekken dat beoogde rechtszekerheid in het opnamebeleid te brengen door voor elke opname een advies voor te schrijven. Staatssecretaris mevr. Van Veenendaal- Van Meggelen had dit amendement ontra den aangezien zij een zekere mate van vrijheid aan de besturen van de bejaar dentehuizen wilde laten. Verworpen werd een amendement-Egas, waarin werd voorgesteld de planning van de bejaardenoorden onder te brengen in de Wet Ziekenhuis Voorzieningen. Eindstemming over het gewijzigde wets ontwerp zal, in tweede lezing, op een nader te bepalen datum plaatsvinden. Niet in behandeling kwam de motie- Imkamp, waarin voor de bouw van meer aangepaste bejaardenwoningen meer geld werd gevraagd. De stemming werd aange houden. De motie was vorige week inge diend tijdens het debat over de „nota bej aardenbeleid”. De sterrewacht in Utrecht zegt dat een meteoor wordt veroorzaakt doordat een stuk steen of metaal de dampkring binnen dringt met snelheden in de orde van vijftig kilometer per seconde. Meestal op een hoogte van 80 tot 100 kilometer ver brandt de meteoor. Door deze grote hoog te kan het verschijnsel in heel Nederland worden waargenomen. velen het hele gedrag van de Vondel- parkslapers niet aanstaat. Tegenpool van „Redt ’n Park” is het actiecomité „Pret in het Park”. Dit comité waarin ook omwonenden van het Vondel park, vinden dat het park er juist gezelli ger op wordt. Het zijn de mensen die zeggen dat zij ’s nachts nog nooit last van lawaai hebben gehad. Dat comité vindt ook, dat met voldoende maatregelen ver vuiling van het park zoals vorig jaar is voorgekomen heel goed kan worden te gengegaan. Redt ’n Park zal overigens aan het langste' eind trekken. Mocht het langs de nu voorgenomen gerechtelijke weg niet lukken, dan kan het weer misschien hel pen. Als het deze zomer vaak zo vochtig en kil wordt als dit voorjaar, dan komt er geen kip. En mocht het weer ook nog niet in de kaart van het comité spelen, dan heeft men in ieder geval de zekerheid, dat het volgend jaar rustig kan zijn in het Vondelpark. Dat is uit de raadsdebatten al wel gebleken: voor volgend jaar wil haasi niemand van de raad de Vondel-camping meer. 1 be- van Buitenlandse Zaken Schmelzer en Westerterp hebben in de vergadering van de EEG-ministerraad gis teren géén uiting gegeven aan bezwaren tegen het Portugese koloniale beleid om dat de regering in Den Haag geen ver band ziet tussen het tot stand komen van een handelsakkoord tussen de EEG en Portugal en ■dat politieke probleem. Uitbreiding van de EEG mag, aldus staatssecretaris Westerterp niet leiden tot het ontstaan van nieuwe handelsbelem- meringen in Europa. Als aan Portugal een akkoord op politieke gronden zou worden geweigerd, gebeurt dat toch en sluit het dit land praktisch uit van de Europese markt. De EEG-commissie heeft overigens nog geen nieuw mandaat gekregen om verder te onderhandelen met de niet tot de EEG toetredende landen van de Europese Vrij handels Associatie: Zwitserland, Zweden Finland, Oostenrijk, Ijsland en Portugal. Over de Scandinavische papierproduktie werd wel overeenstemming binnen de zes bereikt waarbij met de weinig florissante situatie van de papierindustrie binnen de gemeenschap rekening is gehouden. Het beschermend tarief van 12 percent zal niet zoals aanvankelijk vastgesteld was drie jaar worden bevroren, maar in 12 jaar worden afgebroken. UTRECHT. De Amsterdamse socio loog prof. dr. H. J. van Zuthem heeft ondanks de kritiek die rijkelijk over hem is uitgestort geen spijt van zijn uitla ting, dat het „lekker de eigen schuld” is van de 1700 werknemers bij Enka-Breda, dat ze worden ontslagen. „Directies mogen niet eenzijdig beslissen over sluitingen en investeringen, maar als de vakbeweging meewerkt aan een wet die dat mogelijk maakt, moet ze nu niet ■o hoog in de boom klimmen”, zegt hij ter nadere toelichting in „De Steiger” van de Bouw- en Houtbond NKV. van het nationaal inkomen dat jaarlijks voor de defensie zal moeten worden uit gegeven. De confessionele partijen lieten bovendien weten, dat zij overdracht van krijgsmachttaken van NAVO-landen on derling voorlopig nog niet zien. Wel ble ken K.V.P., A.R.P. en C.H.U. te voelen voor een diensttijdverkorting tot 12 maanden. NIEUWE GRACHT 78 TELEFOON 31 92 45 BREDA. Twee meisjes uit St. Wille- brord zijn dinsdagavond in Etten-Leur op een bromfiets tegen een goederentrein aangereden en gedood. Het zijn de 16- jarige Adriana Konings en de 14-jarige Johanna de Bruijn. Het gebeurde bij een met automatische halve bomen beveiligde overweg bij de rijksweg Etten-Leur-Bre- da. Een vrouw die bij de overweg woonde hoorde een gil op het moment dat de locomotief van een goederentrein Roosen- daal-Breda langs raasde. Toen de trein voorbij was zag zij de twee meisjes lig gen, die een ogenblik later opnieuw door een tweede trein werden overreden. Beide machinisten hadden niets opgemerkt De vrouw belde de politie, die de spoor wegen waarschuwde. De NS treinen op beide baanvakken ophouden, wat ongeveer een half uur vertraging teweegbracht De meisjes hadden in Leur een jongen opgezocht, dié niet thuis bleek te zijn. Op de terugweg naar St. Willebrord gebeurde het ongeluk.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2