ONZEKERHEID IN BONN TEN TOP GESTEGEN wat nu.? Tanks naderen snel omsingeld Kontum Een maand Brits gezag in Ulster Korte proteststakingen in Ruhrgebied Politiek spel in Bonn Aanval van Bevrijdingsfront op centraal Zuid-Vietnam Tentoonstelling met ratten Verder het moeras in aktie Castro naar Moskou Heupgewricht overgeplant achtergrond Proces in Wenen tegen ex-SS’ers Wunsch en Graf l A 2 WOENSDAG 26 APRIL 1972 I Spanningen Haarlem/Statenbolwerk 3 tel. (023) 312170-313100 Amsterdam/Paleisstraat 17 tel. (020) 222188-224960 Wat doet u U belt aktie '68 en het werk gaat normaal door met een sekretaresse met garantie. (Niet goed? Stuur binnen 4 uur weg, deze uren zijn voor rekening aktie '68) j Zenuwachtig Pas van An Khe 7 k A Proteststaking (Van .onze redacteur in Bonn) BONN Eén dag voor de grote krachtproef heerst in Bonn een al gemene onzekerheid. Om tien uur morgenochtend begint de Bondsdag het debat over de motie van wantrou wen, waarmee de oppositie bonds kanselier Brandt ten val hoopt te brengen. De bondskanselier zal eerst vandaag, tijdens het begrotingsdebat, en tenslotte morgen voor de beslis sende stemming de politiek van zijn regering nog eens in de Bondsdag verdedigen. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Een maand geleden begon het directe Britse gezag over Noord-Ierland met de verklaring van premier Heath in het Lagerhuis en de benoeming van zijn vertrouwensman William Whitelaw tot mi nister voor Noord-Ierland. Sinds die dag is langzaam maar zeker de be langstelling voor het door binnenlandse onrust geteisterd gebied achter uit gelopen. Zeker in Engeland wordt alle aandacht opgeëist door de spoorwegstaking en andere in het eigen land spelende problemen. In tussen gaan de moordpartijen in Noord-Ierland door, er vallen doden en gewonden en Wililam Whitelaw probeert er van te maken wat hij kan. Zaal uit .'.X' -ƒ - lel- gren» bftnfWWlfWVWtflfWVWlAAAfVVtfWVWWVWVVVWtnflfMfVWVWWWWVIfWinfWVIfWWtnfVtAn/WWWWVWWW'kAMWWVWWIMIMMMli 15 BONN (DPA). In de academische or thopedische kliniek in Bonn is gisteren voor de eerste keer in de geschiedenis van de chirurgie een heupgewricht overgcplant. Minder generaals. Het Belgische leger zal minder generaals en andere hoge offi cieren gaan tellen. Minister van Defen sie Van den Boeynants heeft aangekon- digd dat het aantal generaals in de komende twee jaren zal worden terug gebracht van 59 tot 39. MOSKOU (Reuter). Premier Fidel Castro van Cuba zal eind juni zyn eerste bezoek sinds acht jaar aan de Sovjet-Unie brengen, dit meldt het Russische party - orgaan „Pravda” vandaag. Castro is voor een „officieel vriend- schapsbezoek” uitgenodigd door de com munistische partij en de regering van de Sovjet-Unie. Het laatste bezoek van de Cubaanse lei der aan de Sovjet-Unie dateert van 1964. Sindsdien zijn de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Cuba nogal wisselvallig geweest. (CDU) getracht zijn invloed op het poli tieke toneel te laten gelden. Het resultaat bleef geheim. Opmerkelijk was dat alleen Rainer Barzel, de man die Brandt als bondskanselier hoopt op te volgen gisteren een en al zelfvertrouwen was. aandacht wil vestigen op toenemende vervuiling van de bodem en het leef milieu. dacht kranten, radio en televisie besteden aan de buitenlandse reacties. lopige IRA lopen in en uit, zonder dat de Britse troepen in staat zijn hen te arresteren en sommige gedeelten van het gebied zijn eenvoudig onttrokken aan het Britse gezag. Kontum langs de Zuidvietnamese met Laos en Cambodja vormen. Het tweetal wordt bovendien tenlaste gelegd persoonlijk gevangenen te hebben doodgeschoten en doodgeslagen. Beiden zeggen onschuldig te zijn. Het proces zal naar verwachting acht weken duren. een een nen- van il op ver- lOOg- -land mde de sen- :rein Üg- ioor ;eide oor- de den, ging ille- r op rein 16- rige een igde 3re- het rité lel- >lli- die van ndt rer- r is te- i het bij- iete- i een emel nden ogen Op urde het i de niet ael- itig t er niet dan dat het n al aast ring De discussie over de gang van zaken typeert echter vooral de nervositeit in Bonn. Het is opmerkelijk hoeveel aan- Na twee dagen van gevechten beheersen de troepen van Noord-Vietnam en het Bevrijdingsfront een tiental Zuidvietna mese bases die de verdedigingslinie voor Correspondenten in Moskou en War schau speculeren erop dat het voor een eventuele kanselier Barzel wellicht niet onmogelijk zou zijn over enige tijd toch de dan wat bijgeschaafde verdragen te sluiten. Maar inmiddels is er geen twijfel aan dat door het ten val brengen van Brandt voor de Bondsrepubliek veel van het vertrouwen verloren zou gaan dat de huidige regering in Oost-Europa heeft verworven. Sterker dan in reacties uit Westelijke landen wordt Barzels poging om de rege ringsmacht te veroveren door Oosteurope- se commenïatoren in samenhang gebracht met de ondersteuning die zijn CDU in Baden-Württemberg heeft gekregen van de rechts-extremistische NPD, met de on frisse praktijken om politiek misbruik te maken van geheime protocollen, die een voudig waren gestolen en in het algemeen met bet verzet dat CDU en CSU tot dusver op alle fronten hebben geleverd tegen de ontspanningspolitiek van Willy Brandt. ming van de door het IRA beheerste gebieden. Een vrouw die om de terug keer van haar man vroeg beloofde hij dat dit zou gebeuren als de man zich voortaan nergens meer mee zou be moeien. WENEN (Reuter). In Wenen is het proces begonnen tegen de voormalige SS- officieren Franz Wunsch en Otto Graf die ervan worden beschuldigd een aandeel te hebben gehad aan de massamoord op Joden in Auschwitz tijdens de Tweede Wereld oorlog. Opgezette ratten worden gebruikt voor een tentoonstelling in de West- duitse stad Wuppertal, waar men de Whitelaw zegt dat als er niet snel een duidelijk beeld ontstaat van een meer constructief en doeltreffend regi me de kans op zijn succes aanzienlijk vermindert. Na een maand van recht streeks Brits bestuur is de veiligheid van de bevolking nog nauwelijks gro ter geworden. De leiders van het voor- Wat de daadkrachtige maar uiterst voorzichtige William Whitelaw in zijn dagelijkse activiteiten in Belfast in zijn schild voert, weet alleen een insider. Als hij er niet in slaagt het begin van een eventuele oplossing te vinden voor het eeuwenoude Noordierse geschil, dan kan na hem niemand dat. De DGB, het Duitse verbond van vak verenigingen, heeft aangekondigd dat de komende dagen in verschillende fabrieken van het Ruhrgebied korte proteststakin gen zullen worden gehouden, waarmee de arbeiders hun ongenoegen over de politie ke gebeurtenissen in Bonn uiten. gewerkte en door hem vervolmaakte me thode toe. Thomas verklaarde dat het probleem met prothese-gewrichten van metaal en kunststof, niet zozeer houdbaarheid en draagvermogen, als wel afwijzing door het organisme is. De operatie nam drie uur tijd in beslag en werd uitgevoerd door een team van art sen. De ontvanger was een zeventienjarige jongen. Het heupgewricht was van een dode afkomstig. Aan de oostkust, waar de Vietcong- strijders al het district An Hoi onder controle hebben bliezen zij twee bruggen aan de belangrijkste hoofdweg naar het noorden op. Ook hebben zij de pas van An Khe tussen de steden Pleiku en Kwi Nhon tevens de enige wegverbinding met het centrale hoogland in handen. Deze activiteit was weer aanleiding voor de speculaties dat de Noordvietna- mezen en het Bevrijdingsfront er op uit zijn het land in tweeën te snijden nu de Zuidvietnamese hoofdmacht en reserve- troepen aan de fronten in het uiterste noorden en in het zuid-westen van het land verbonden zijn. President Heinemann heeft in afzonder lijke gesprekken met de partijleiders Brandt (SPD), Scheel (FDP) en Barzel De strategie van zijn opponenten in Belfast en het binnenland is er duide lijk op gericht Whitelaw zo nerveus te maken, dat hij of afknapt of gekke dingen gaat doen. Zowat iedereen in Noord-Ierland ziet Whitelaws handelen met grote argwaan aan. De protestanten eisen nu van de Britse regering dat deze de Britse troe pen laat optrekken naar de door het voorlopige IRA volledig beheerste „get to’s”, die voornamelijk in en om Lon donderry liggen. Vooral ook de mili tante Craig, leider van de Ulster Van guard, laat dergelijke martiale geluiden horen. Hij heeft laten weten dat de doden onder de katholieke bevolking, die de expeditie ongetwijfeld zal ople- Vooral in de FDP zijn verschillende ideeën geopperd om de stemming op don derdag te kunnen controleren, ook al zulten de afgevaardigden één voor één hun voorkeur in een stemhokje op papier mogen zetten. Het meest drieste zou onge twijfeld zijn wanneer de fracties van FDP en SPD de vergaderzaal verlaten zodra de oppositie de vertrouwenskwestie aansnijdt. SPD-voorzitter Wehner heeft echter la ten weten dat zijn mannen in ieder geval in de zaal aanwezig zulten zijn. Hij heeft niet gezegd of zij ook zullen stemmen. Ook als degenen die de huidige regering wensen te behouden eenvoudig op hun plaats blijven zitten, zal duidelijk worden welke overlopers Barzel eventueel aan zijn overwinning helpen. Er is een reële kans dat tot dit laatste wordt besloten. Een in zijn nationale trots aangetast parlementslid vroeg de minister van Buitenlandse Zaken, Lord Douglas Ho me, dezer dagen of er al vooruitgang was in de gesprekken met de regering in Dublin over de manier waarop de mannen van het IRA vanuit Iers ge bied Brits territoir schenden. Zo werd onlangs op Noordiers gebied een bom tot ontploffing gebracht met een lont die vanuit de republiek Ierland werd aangestoken. De ietwat verstrooide Dougls Home had de parlementariërs geantwoord dat het zeker allemaal heel erg was en dat het erg prettig zou zijn indien aan de toestand iets veran derde. De pantserwagens kwamen op klaar lichte dag weg nr. 14 af. Er zijn er al dertig in totaal gesignaleerd. De Ameri kaanse militaire deskundigen verbazen zich over het grote aantal in dit bergge bied. De naderende strijd om het omsingelde Kontum waarop de Noordvietnamezen zich kennelijk met alle macht concentreren stellen de gevechten verder zuidelijk, waar de belegering van An Loc haar negentiende dag inging in de schaduw. Voor da tweede achtereenvolgende dag konden als gevolg van zware bewolking en slecht weer slechts beperkte luchtaan vallen door Amerikaanse en Zuidvietna mese gevechtsbommenwerpers worden uitgevoerd. De grote Amerikaanse B-52 toestellen smeten echter honderden ton nen bommen op Noordvietnamese troe penconcentraties ten noorden en ten zuid westen van de stad Kontum. praktische gebrek aan betekenis juist een neergang veroorzaken, terwijl de partners zich de keel schor schreeuwen om stimu lerende maatregelen. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft het al eerder later doorschemeren: voor 1973 zullen er „harde afspraken” moeten komen. Niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Het eindeloze heen en weer gepraat over macro- en micro-percenta ges, dat aan de gewone burger allang voorbij is gegaan, zal moeten uitmonden in een reëel compromis, waarvoor iedere groepering een deel van haar eisen zal moeten laten vallen. Zolang de onderne mers doorvechten voor rendementsverbe- tering en betere winstposities, de overheid de belastingen verder wil verhogen om het begrotingsgat te dichten en de werk nemers ieder jaar meer te verteren willen hebben, kan ons land het niet redden. Matiging dus, maar dan wel voor ieder een. Ook voor de vrije-beroepsbeoefenaars en de hoge-inkomenstrekkers, die het met uitzondering van het kabinet zelf bij beloften hebben gelaten. Matiging ook voor de dividenden, waaraan een limiet zou kunnen worden gesteld, en bij het doorberekenen van ondememingslasten in de prijzen. En vooral een daarop afge stemd overheidsbeleid, waarin de „sociale partners” zichzelf ook kunnen terugvin den. Wanneer dat beleid zou gaan in de richting van rigoureuze belastingverhogin gen omdat het begrotingstekort nu al tot 3 miljard is opgelopen, dan rijst daarbij de vraag of van de partners nog mag worden verlangd dat zij deze lastenver zwaringen geheel buiten de loonbij sturing houden. De vakbeweging is weliswaar ak koord gegaan met een kleine drempel, maar zal in het overleg met regering en werkgevers zeker garanties eisen voor een rechtvaardige lastenverdeling, die niet aan haar doel voorbijschiet. Intussen zal die vakbeweging zelf ook duidelijk moeten kiezen. Als zij, zoals het NKV dat doet, het sociale nut van collectieve voorzienin gen benadrukt, dan zal zij zich tegelijker tijd moeten realiseren dat er minder ruimte is voor uitbreiding van de koop kracht, naarmate de collectieve voorzie ningen groeien. een constructieve motie van wantrouwen de post van Bondskanselier in handen te krijgen, liever aangrijpen. Er is in West- Duitsland grote ontevredenheid over de economische politiek van de socialistische regering, terecht of ten onrechte, want ook Duitsland lijdt onder de wereldcrisis en geen enkele regering kan ijzer met handen breken. Over de „Ostpolitik” ech ter zijn minder klachten en zelfs de oppositie heeft meermalen laten dóórsche meren dat herstel van de betrekkingen met het Oosten voor West-Duitsland van levensbelang is. De mogelijkheid is groot dat de CDU probeert Willy Brandt over zijn economische falen te laten struikelen en dan zelf de lauweren te oogsten die op het gebied van de betrekkingen met het Oostblok door Willy Brandt zijn gezaaid. Als de „staatsgreep” van Barzel donderdag lukt, zal dat zijn met een zo geringe meerderheid dat Duitsland tot de volgen de verkiezingen met een zeer wankele regering zal moeten doorsukkelen, zodat de eventuele machtswisseling geen enkele wijziging in de onzekere situatie brengt. Een tussentijdse regeringswisseling heeft bovendien het nadeel, dat een ruime inwerkperiode voor de nieuwe machtheb bers voorlopig iedere activiteit zal vertra gen. De verdragen met het Oosten zullen blijven liggen, de economische problemen zullen er niet minder door worden en de betekenis van de machtsoverneming zal uitsluitend beperkt blijven tot een partij belang. De CDU, die intussen het over schot van de gefailleerde neo-fascistische NPD in haar gelederen heeft 'opgenomen, ziet de kans om zich te wreken op de nederlaag die socialisten en liberalen haar tamelijk onverwacht bij de vorige verkie zingen hebben toegebracht. Dat schijnt de belangrijkste overweging die tot de ma noeuvre van Barzel heeft geleid een overweging waarbij de Duitse samenle ving buitenspel staat. veren, opwegen tegen de doden die nog zullen vallen als dit niet gebeurt onder de handen van het IRA. Whitelaw houdt het hoofd echter koel. Dezer dagen maakte hij een eer ste verkenningstocht in Londonderry, wat zeker niet van gevaar ontbloot was. Hij wandelde er door de straten en liet zijn veiligheidsmannen achter zich. De vragen die de zich onmiddel lijk om hem heen scharende katholieke bevolking hem stelde, draaiden om twee dingen: komt er een invasie van Britse troepen en hoe krijgen we onze mannen uit de interneringskampen te rug? Whitelaw verzekerde de mensen met wie hij sprak dat er geen sprake zou zijn van een gewelddadige inne- De hoofdchirurg, de 45-jarige professor Günter Thomas, paste een in Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland uit- De FDP, die in haar Bondsdagfractie enkele leden heeft van wie Barzel het vermoedelijk moet hebben om een absolu te meerderheid van 249 stemmen te berei ken, zou vandaag alle twijfelaars nog eens onder handen nemen. Twee van hen, Kienbaum en Kühlmann Stumm, hebben herhaald dat hun standpunt nog niet defi nitief vaststaat. Hetzelfde geldt voor de zondag uit de FDP getreden Helms. Als de fracties van CDU en CSU Barzel eensgezind steunen, heeft hij slechts drie stemmen extra nodig. Als twee spinnen in één web zitten Rainer Barzel, leider van de Westduitse CDU en Franz Josef Strauss, hoofdman van de Beierse CSU te wachten op het moment waarop zij zich op de West duitse bondskanselier Willy Brandt kun nen werpen. Eigenlijk is deze vergelijking niet louter symbolisch, want het is bekend dat de beide christelijk-democratische lei ders Brandts bloed wel kunnen drinken. De situatie, die zich thans in de West duitse politieke arena aftekent, is niet alleen voor Duitse maar ook voor Europe se begrippen zeer kritiek. Er is veel kans op dat de socialistisch-libeirate coalitie wordt gewipt en de kopstukken van de CDU weer de sleutelposities gaan bezetten, waarmee aan het zeer bewogen maar ook zeer vruchtbare tijdperk van de socialisti sche regering een einde komt en alles wat Willy Brandt heeft geprobeerd te berei ken, de bodem wordt ingeslageri. Daarbij behoort in de eerste plaats een verbete ring van de Duitse verhoudingen met het Oostblok, een toenadering tot de Oostduit- se volksrepubliek en een ontspanning op het punt van de grootste en ernstigste Europese problematiek van na de oorlog, de barrière tussen Oost en West die dwars door Duitsland en eigenlijk dwars door Europa loopt en ook economisch ons we relddeel in de ban van ondraaglijke be perkingen houdt. De machtsstrijd van de CDU op dit moment is eigenlijk merkwaardig, omdat over een jaar in West-Duitsland algemene verkiezingen zullen plaatshebben en de heren Barzel en Strauss dan alle gelegen heid zullen hebben om te bewijzen dat het Westduitse en Westberlijnse volk in meerderheid conservatief confessioneel denkt. Aan de andere kant zijn de koplopers van de CDU en CSU misschien niet helemaal zeker van hun komende verkie zingsoverwinning, zodat zij de thans voor liggende oplossing om door middel van Als we niet ophouden alleen maar te ruziën over matiging, komen we niet meer uit het moeras. Daar komt, vrij vertaald, de waarschuwing van dr. J. Zijlstra op neer. Als president van de Nederlandsche Bank heeft hij opnieuw de overbesteding afgeschilderd als hoofdoor zaak van het moeilijke economische kli maat, waarin Nederland zich onder zware concurrentiedruk uit het buitenland pro beert te handhaven. De overheidsbestedin gen moeten minder groeien dan ze nu doen, het loonmatigingsplan moet in twee jaar aan zijn doel kunnen beantwoorden en aan een straffe prijscontrole valt niet meer te ontkomen, zo kapittelt dr. Zijlstra de verantwoordelijken in ons land. Als belangrijkste adviseur van het kabi net doet hij in het jaarverslag een uit spraak, waarmee vooral minister Nelissen van Financiën het wel moeilijk moet hebben. Die uitspraak luidt dat verdere belastingverhogingen of het optrekken van sociale premies niet zinvol zullen zijn, omdat die toch weer zullen worden afge wenteld. Met andere woorden: wat de overheid er aan middelen mee wint, geeft ze weer toe als de prijzen door afwente ling oplopen, omdat dan de loonkosten door bijsturing achteraf nog verder zullen stijgen. In feite heeft Zijlstra zijn waarschu wingen van vorig jaar met grotere nadruk herhaald. Bovendien heeft hij al de eerste tekenen gesignaleerd van een teruggang die zich voordoet omdat collectieve en particuliere besteding in onderlinge con currentie om het hardst beslag leggen op het nationaal inkomen. Het Wordt dus buigen of barsten, zo stelt hij vast en vooral op die buigzaamheid bij werkge vers en werknemers wil hij een beroep doen. In hun reacties op Zijlstra’s uitspraken blijken de „sociale partners” intussen zo sterk verdeeld, dat eens te meer moet worden betwijfeld of de nu onvermijde lijk geworden matigingsoperatie zonder dwingende overheidsmaatregelen werke lijkheid kan worden. We verkeren nu in de feitelijke situatie dat de zogeheten vrije afspraken tussen werkgevers en werknemers, tot het bittere einde geres pecteerd door het zittende kabinet, in hun De spanningen waaronder Whitelaw leeft zijn overigens niet gering. Drie keer per week vliegt hij van Londen naar Belfast, waar hij moet werken onder de voortdurende bedreiging te worden vermoord. Hij is een joviaal man met een enorm enthousiasme en een groot uithoudingsvermogen. In een recent interview verklaarde hy echter dat het reizen en de spanningen hem danig aanvreten en dat hij niet kon voorspellen hoe lang hij het zal kun nen volhouden. SAIGON (Reuter). Europese en Amerikaanse burgers zijn gisteren geëva cueerd uit de Zuidvietnamese stad Kon tum in het centrale hoogland. Zuidvietna mese troepen werpen daar een laatste verdedigingslinie op om de uit het noor den oprukkende Noordvietnamese pantser wagens tegen te houden. Na de bliksem- aanvallen van maandag op de belang rijkste Zuidvietnamese bases bevonden de pantserwagens van Russische makelij zich gisteren op 20 km van Kontum, in welke gebied in 1967 de bloedigste ge vechten tussen de Amerikanen en het Bevrijdingsfront werden geleverd. 1 freest#

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3