RIA VALK op Verloskunde Baby's in Nederland kunnen al aan eil op hoog depressies lijden Vrouwelijkheden TROUW - 1 ©PffllBM® WW® 17 I C .4WW-1IR IL ZATERDAG 29 APRIL 1972 a Dochtertje tïi 9 (Van een medewerker) 31-JARIGE DE Veren Schnabbelen Rol Vrouw en auto Kort Amerikaans nl>^w/lrüz77/i^z/li^^/ O. COfUC 4 RIA VALK vindt van zichzelf dat ze is ver anderd. Met haar man Herman op de bank, gereed om haar zonodig aan te vullen, zegt Ria: „Met zes jaar geleden vergeleken ben ik wel een beetje anders geworden. Ik ben met mijn leeftijd meegegroeid. Ik maak nu meer typetjes dan vroeger. Geen cabaret, maar toch ook niet van hallekidee. Dat den ken de mensen wel eens”. Vrije vogel Erbij j (Van onze medische medewerker) UVWVWUVVVVVVVtAAAAAAA/VUWVVVVUWUVVVlAMMfVVVVVVVVVVUVVVVVVlAA^^ voor 7 ling thuis te laten plaatsvinden, ze ker niet in arme gezinnen. gegeven van de vorige revue 150. In mei stopt Ria met de revue en komt Conny Vink voor haar in de plaats. melsnaam doen. Nu niet, dat is toch de ervaring”. schnabbelaars: op die manier is het juist veel moeilijker om overeind te blijven”. huilen deze baby’s overmatig veel en sterk en houden handjes voor de ogen wanneer ze benaderd worden. ZIJ zegt ook dat na het derde jaar de kans op een blijvende neurose voor de rest van het leven veel groter wordt. Dit laatste stelde zij tenminste vast bij een groep 14-jarige neurotische kinderen die in hun eerste levensjaren aan langdurige depressies hadden gele den. BABY’S VAN drie maanden kunnen al aan een depressie lijden, althans volgens de Zwitserse kinderpsychiater dr. Marie Meierhofer. En zo’n zwaar moedigheid komt op deze leeftijd zelfs niet zo zelden voor als tot nu toe bekend was. In het eerste levensjaar zijn kinderen bijzonder gevoelig voor eenzaamheid en reageren daarop met de verschijnselen van depressie: hun activiteit vermindert, ze worden min of meer apathisch en krijgen een typische gelaatsuitdrukking. Daarbij trekken ze sterk en houden handjes voor de ogen knijpen hun lippen samen. Bovendien ZE ZEGT: „Ik heb nu twee jaar in een vast gezelschap gezeten en dat vind ik wel genoeg. Ik weet nu wat het is. Je bent de hele avond bezig met liedjes en sketches. Hier een hoedje, daar een pruikje. Na afloop ben ik nat. Ik vind het zo geinig dat ze me nu voor Kort en Klein hebben gevraagd. Drie jaar geleden zou ik me hebben afgevraagdhoe moet ik dat in ’s he- DAARNA toont ze de menigte een foto van een saluerende Mussolini, de urn waarin een gedeelte van zijn hersens wordt bewaard, de laarzen die hij tijdens zijn executie droeg, zijn beroemde hoofddeksels, en wat er nog KINDEREN zijn in hun eerste le vensjaar bijzonder gevoelig voor alle veranderingen in hun omgeving. Zij kunnen vooral moeilijk wennen aan onbekenden. Totdat zij zes of zeven maanden oud zijn, kunnen deze kinde ren nog vrij gemakkelijk door vreem den worden beziggehouden en kan deze periode van depressie worden over wonnen. Maar naarmate zij ouder worden, vooral zo tegen hun tweede verjaardag, dreigt het gevaar dat zij min of meer in een onafgebroken de pressieve toestand blijven verkeren, meent deze kinderpsychiater. HET verschijnsel kwam naar voren doordat vele werkende jonge moeders hun baby’s overdag in zo’n kinderbe- waarplaats onderbrengen, die vaak aan het bedrilf waar zij arbeiden zijn ver bonden. Daar brengen deze kinderen de hele dag in een vreemde omgeving door en worden door wisselende kin- derverzorgsters gevoed, verzorgd en be ziggehouden. Voor dte zo uiterst belang rijke moedei'-kindirelatie in deze le vensperiode is deze praktische maatre gel niet gunstig, en blijkt bij de kinde ren ook duidelijke psychische gevolgen te kunnen opleveren. tellen hun avondeten verdienen. Wij zijn entertainers en de mensen geven ons geen geld omdat we arm zijn, maar omdat ze van onze vertelsels houden. Ik heb zoveel fascinerende dingen meegemaakt dat ik geen verha len hoef te verzinnen.” schnabbels voor TV (Duys en Johnny en Rijk) aan haar neus voorbij gaan, omdat ze net die avond met de revue in een of ander dorp speelt. meer aan trofeeën en souvenirs bew aard is gebleven. Mede dankzij de propaganda van de weduwe Mussolini hoopt „de partij” haar invloed tijdens de komende verkiezingen in Italië aan zienlijk te verstereken. GAAN LANGE haren eindelijk uit de mode? Maandblad McCall’s gelooft van wel en beweert dat diverse hippe kappers in Amerika de kortere haar dracht niet alleen propageren, maar ook al in de praktijk hebben gebracht op de hoofden van toonaangevende fi guren uit de popwereld. Voor de man nen zou deze nieuwe trend betekenen dat het haar hoogstens zeven centime ter lang wordt, met fors besnoeide bak kebaarden. Bij de dames verdwijnen de krullen weer, terwijl de schaar vooral in de haarpartij rondom het gezicht wordt gezet. iets over me, van wat dénken jullie wel. Kouwe kak. Ik zong natuurlijk geen horlepiep, maar na mijn cowboy- nummer lagen ze onder de tafels en na afloop was het bis-bis”. Ria Valk vertelt het verhaal met veel plezier. Even leuk vindt ze het praten over de revue. „Een lach in de ruimte”, waarin ze met Frans van Dusschoten, André van Duin, een trio en de jongleurs De Manelli’s optreedt. Ze heeft al ongeveer 115 voorstellingen avondwandelingen. Waaruit dan moge blijken dat modeontwerpers niet per definitie wereldvreemde, binnenshuis levende jongemannen hoeven te zijn. RIA VALK gaat weer schnabbelen, want ze vindt het toch ook wel een nadeel dat ze zo met andere mensen rekening moet houden in de revue. Is er bijvoorbeeld een optreden voor de Nederlandse militairen in Hannover dan kan Ria daar niet „nee” op zeggen, omdat de meerderheid „ja” zegt. Maar aan de andere kant ziet ze mooie IN NEDERLAND wordt tijdens de zwangerschap zorgvuldig nage gaan of de bevalling thuis of in een kliniek zal (moeten) plaatsvinden, zoals ook door de hoogleraar in de verloskunde aan de Amsterdamse universiteit, professor G. J. Kloos terman werd aangevoerd. In Italië zal volgens irofessor Valle geen en kele gynaecoloog op dit ogenblik durven aanbevelen om een beval- AL DEZE verschijnselen legde me vrouw dr. Meierhofer vast door 500 baby’s te filmen in verschillende kin- derverzorgingsplaatsen en crèches in Zürich. WAAR GEBRUIKEN v rouwen hun auto voor? In de Bondsrepubliek voor de volgende bezigheden: 61 percent neemt de auto voor het doen van inkopen en andere boodschapjes, 24 percent rijdt ermee naar de dagelijkse werkkring, 10 percent gebruikt het voertuig voor zakenreizen. Uitstapjes maken met de auto doet 27 percent van de Westduitse vrouwen, 12 percent gaat per auto op vakantie, 18 percent gaat op bezoek met het vehikel en (slechts) 5 percent vervoert de kinde ren per auto naar school of kleuter school (dit alles volgens het Duitse blad Jasmin). DE ZWITSERSE hoogleraar aan de Geneefse universiteit, professor Hubert de Watteville (aan wie Sop hia Loren haar kind dankt), meent echter dat minstens 90 percent van alle bevallingen in een ziekenhuis moet gebeuren. Het grote voordeel hiervan is, dat daar alle faciliteiten aanwezig zijn om de baby voortdu rend nauwlettend te controleren en de beste mogelijkheid bestaat om de baby te reanimeren en alle noodza kelijke spoedhulp te verlenen, voor en na de geboorte. Dat weegt teza men op tegen de grotere kans op infectie in een kliniek. ,,’s MIDDAGS heb ik twee uur met een Italiaans orkest gerepeteerd. Heel moeilijk. Maar toen kreeg ik opeens ACHTER de koffie in de zaal-van- een-woonkamer in haar Vinkeveense bungalow stelt Ria vast, dat ze over de hele linie meer zelfvertrouwen heeft gekregen. Het is een paar jaar geleden begonnen toen ze door Lou van Rees werd gevraagd in het Amsterdamse Hiltonhotel te gaan zingen. Ria Valk herinnert zich: „Het was een heel duur diner, wel tachtig gul den per couvert. Je kon aan de auto’s buiten ook wel zien dat het sjiek-de- la-la was. Jaguars en zo. Ik dacht: ik ga dun af”. Ria Valk treedt gemiddeld vier keer per week op. Zondags nooit, want dan wil ze bij haar man en dochter Moni que van zes zijn. Ze heeft al een hele tijd grote zin om eens aan een leuke TV-serie mee te doen. Met Eli Asser heeft ze er wel eens over gepraat. Laatst nog op de première van „Twee op de wip”, waarin ex-collega Willeke Alberti speelt. „ZE HEBBEN spieren van staal en vingers van een fee.” Een wonderlijk aandoende combinatie die echter vol gens het blad Elle, aan de top van de Franse modewereld meer dan eens voorkomt. Drie coryfeeën van de parij- se couture worden als voorbeeld ge noemd: Louis Féraud, 1.72 meter, 75 kilo houdt van sportvisserij, van sport in het algemeen, van hardlopen met zyn Pyreneese berghonden, van tennis sen, skiën en zwemmen. Vroeger was hij ski- e n zwemleraar. Hij adoreert vrouwen, leidt desondanks een „sober en regelmatig leven,” ontbijt met kaas en sla en drinkt veel worteltjessap om in vorm te blijven. EN TENSLOTTE: Israel verwacht een sterke stijging van het geboor tencijfer, zo deelde professor David Serr de Knesset, de Israëlische Volksvertegenwoordiging mede. Daarbij maakte hij tevens de bij zonderheden bekend van zijn plan om in de klinieken meer ruimte voor bevallingen ter beschikking te krijgen. Jonge moeders zullen daar toe reeds 48 tot ui terlijk 72 uur na een normale bevalling de kliniek verlaten. RACHELE MUSSOLINI, 82 jaar, weduwe van de beruchte fascistische dictator Benito Mussolini, speelt nog altijd een rolletje mee in de neo- fascistische partij in haar land. Tijdens de Tweede Wereldoorlog moet ze heb ben voorspeld: „Dit gaat allemaal heel slecht aflopen.” Maar nu gaat ze, vol gens Paris Match, elke dag naar het kerkhof van Predappio waar het li chaam van haar men in een gebouw van roze bakstenen begraven ligt. Daar ontvangt ze de „oude getrouwen” bijna twintigduizend bezoekers per maand. Gezamenlijk staan ze lange tijd aan de ingang van de grafkelder waarin de Duce begraven ligt. „IK WILDE DAT ze eens een Lucille Ball-achtige show of serie maken, waarin ik een of ander maf wijf kan spelen. Iets met Albert Mol bijvoor beeld een einde-man, dat lijkt me een giller. Dan vind ik het ook niet erg om er hard voor te werken”. Voorlopig staan er wat de televisie betreft twee dingen vast: medewerking aan de grote Ombudsmanshow in Den Haag op 23 mei en in juni een KRO-show van Ramblersliedjes. „IK GA NU weer lekker los optre den”, zegt Ria. „Gezellig elke avond met andere collega’s. Dan tref ik wel eens een rottige pianist als ik mijn eigen niet kan meenemen, of het ge luid is slecht, maar het schnabbelwerk is veel moeilijker dan bijvoorbeeld die revue, waarbij alles altijd geolied loopt. Ik kan het niet uitstaan dat sommige mensen zo neerkijken op Dat „meegroeien”, niet alleen met haar leeftijd maar ook met het pu bliek, zal de basis zijn van haar succes: ze zit al veertien jaar volop in het werk en heeft nu al optredens vastge legd voor begin 1973. In de revue - laat Ria zich van een heel andere artistieke kant zien en zingt ze (in een jurk met veren van Peter Jongmans die heeft wel duizend gulden gekost. Voor de rest maak ik zelf de kleren voor mijn dochter en mezelf. Voor Herman naai ik wel eens een broek in elkaar”) bijvoorbeeld Gilbert O’Sullivans „Noth ing Rhymed”, maar ook een cowboy- parodie op zichzelf, waarin ze even aan haar grootste succes herinnert, „Rock ing Billy”. „Daar zijn 165.000 singles van ver kocht. Dat haal je nu van ze lang-zal- ze-leven niet meer”. Andere Valk-hits? Ria noemt op: „Dan moet je mijn zuster zien”, „Casatschok” en „De Vrij gezellenflat”: „Dat vind ik nog steeds het beste van al mijn liedjes”. Ria Valk is geboren in Eindhoven, heeft van haar vijfde tot 1962, toen ze met Herman de Keulenaar trouwde, in Amsterdam gewoond. Herman leidt in Amsterdam twee schoenenboetieks (volgend jaar komt er „ergens” in Ne derland een derde bij) en houdt ook de zakelijke kanten van zijn vrouws werk in de gaten. Ria adviseert hem bij het inkopen van schoenen. Herman de Keulenaar: „Ria heeft een heel rare smaak. Als zij zegt, die moet je kopen, vliegen ze de de pan uit”. De revue, losse optredens, televisie en radio en zaterdags in de schoenen boetiek: Ria Valk heeft wat je noemt „een druk leven”. „Ja inderdaad. Maar ik zou toch niet stil kunnen zitten. Als ik niet meer zou zingen, zou ik wel wat anders verzinnen om bezig te zijn”. „IK BEN een vagebond. Al meer dan dertig jaar zwerf ik over de grote wegen van deze wereld. Eerst met mijn man Jim, en sinds hij dood is in mijn eentje. Ik leef een leven dat vreemder is dan de verbeelding, vrijer dan dat van een vogel.” Kathleen Phe lan in Woman’s Own, bij een foto waarop ze op de dorre bladeren onder een oeroude boom haar potje zit te koken. Ze bezit alleen maar de spul len die ze draagt en kan meedragen, heeft zelden meer dan een paar kope ren muntjes op zak en gelooft dat je lang moet zoeken voordat je een ge lukkiger vrouw vindt dan zij is. Soms wandelt ze van zonsopgang totdat het donker wordt, soms krijgt ze een lift die haar naar het noorden van Enge land kan voeren maar ook naar Perzië of naar de oevers van de Kaspische Zee. ZE ZEGT dat „beroepszwervers” meer vrienden maken dan mensen die thuis blijven, omdat ze iemand maar korte tijd kennen en zich dan van hun beste kant laten zien. Het gebeurt maar zelden dat iemand die haar een lift geeft, haar niet meeneemt naar huis om haar bij zijn familie te intro duceren. „Mensen worden gefascineerd door de verhalen die ik kan vertellen,” zegt Kathleen Phelan. „Wij zwervers behoren tot het snel uitstervend ras van minstreels die door zingen of ver- MARC BOHAN, die 1.73 meter is en 65 kilo weegt, werpt zich eenmaal per week op de halters, heft enige gewich ten de lucht in, doet gymnastiekoefe ningen en rijdt paard wanneer hij maar kan. Leidt ook al een uitgebalan ceerd leven: vroeg naar bed, vroeg op, geen zakenlunches, wel elke ochtend een flesje mineraalwater. En dan An dré Courrèges (1.80 meter, 80 kilo), die aan rugby doet, het kaatsspel bemint en bijzonder uitblinkt in een Baskische variant van dat spel waarin hij excel leert en menig bekertje heeft gewon nen. Al deze activiteiten worden gegar neerd met ochtendgymnastiek en IN NEDERLAND worden 70 van de 100 kinderen thuis geboren. Dankzij de uitstekende pre- en postnatale zorg zijn de geboorten- en zu’gelingensterftes in ons land heel klein en behoren tot de aller laagste in de wereld. Dit in tegen stelling tot bijvoorbeeld Italië, met 36,8 sterfgevallen per 1.000 levend geborenen. Italië heeft dan ook op één na de hoogste prenatale sterfte in Europa en staat vierde op de wereldranglijst op dit gebied. IN FRANKRIJK is het aantal bevallingen thuis in de laatste tien jaar gedaald van 19,5 tot 3,3 per cent. Alleen de armen worden nog thuis verlost. Maar ook zij bevallen steeds meer in een kliniek, aldus de leider der verloskundigg afdeling van FHopital Maternel Ritié, pro fessor Emile Heawet. Een Franpaise die het zich even kan permitteren wordt in een privé- of een algeme ne kliihtek verlost. En in deze laat ste gebeuren steeds meer bevallin gen dan in de privé-klinieken OP EEN symposium in Treviso besprak professor Guiseppe Valle, hoofd van de verloskundige univer siteitskliniek in Rome, een nationaal onderzoek van 250.000 geboorten in 180 ziekenhuizen. Daarbij zei de professor onder meer dat te veel zwangerschappen in Italië zonder voldoende medisch toezicht verlopen en dat vele honderden vrouwen bo vendien te laat onder goede verlos kundige behandeling komen. Hij pleitte dan ook voor een nationale campagne schapszorg betere zwanger- en stelde Nederland hierbij tot voorbeeld, als een land dat door uitstekende voorlichting en prenatale zorg een heel laag ge- boortensterfte bezit. >5

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17